Azerbaycan FM’si: Rusya Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattını Çok Aktif kullanıyor

Rusya son derece aktif Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu kullanarak, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov Bakü’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada,bildirir. Lavrov, sırayla, ekonomik işbirliğinin gelişmesi için umutların en olumlu olduğunu belirtti, çünkü bu yönüyle stratejik işbirliği bir parçası.

AZERNEWS 3 Aralık2019

Azerbaycan Parlamentosu Türkiye ile Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru için Mutabakata Karar Verdi

Azerbaycan ve Türkiye’nin hükümetleri arasında “Basitleştirilmiş Gümrük Koridorunda” hükümeti arasında bir mutabakat anlaşmasının onaylanması konusu tartışıldı .Görüşmelerde, belgenin iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişimine önemli katkı sağlayacağı kaydedildi.Ardından belge oylamaya sunuldu ve kabul edildi

AZERNEWS 3 Aralık2019

Bakan Pakdemirli, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 6. Tarım Bakanları Toplantısı’na Katılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün ve yarın Azerbaycan’da gerçekleştirilecek Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 6’ncı Tarım Bakanları Toplantısı’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Pakdemirli, bu yıl 6’ncısı yapılacak toplantıda bir konuşma gerçekleştirecek ve diğer ülke bakanlarıyla ikili görüşmelerde bulunacak.

Toplantılarda, üye ülkelerin tarım sektöründeki gelişmeler ile tarım alanındaki iş birliği konuları ele alınacak.

Toplantıya ev sahibi Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden temsilciler de katılacak.

Hürriyet.com, 3 Aralık 2019

KAEÜ Ile Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Iş Birliği Protokolü İmzaladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) ile Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü arasında iş birliği protokolü imzalandığı bildirildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü, Yunus Emre Enstitüsü ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ortaklığında Bakü‘de düzenlenen “Müslüman Bilim Adamlarının Bilim ve Teknolojiye Katkıları” panelinde konuştuğu kaydedildi.

Panelin ardından KAEÜ ile Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

KAEÜ ile enstitüsü arasında öğrenci değişim programları, akademik bilgi alışverişi ve iş birliğinin artacağını belirten Karakaya, milli değerlere bağlı anlaşmalara devam edeceklerini hatırlattı.

Sondakika.com, 03 Aralık 2019

Gökhan Türkeş Öngel “Kafkaslardaki Büyük Fırsat; Azerbaycan”

Geçtiğimiz günlerde TANAP’ın Avrupa bağlantısının temellerinin atılmasıyla birlikte Azerbaycan ile olan ticari bağların daha da güçlendirilmesi gerektiğini tekrar gündeme getiren Royal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Türkeş Öngel, “Özel gümrük anlaşmaları sayesinde Azerbaycan 400 milyonluk bir pazara açılan bir kapı konumundadır. Bu anlamda bizim için Kafkaslarda büyük bir fırsat” dedi.

Azerbaycan’da üretilen doğal gazın Türkiye’ye ardından da Avrupa’ya taşınması hedeflenen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Avrupa Bağlantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen törenle açıldı. Bu tarz ticari ilişkilerin her zaman yapılması gerektiğini ve Azerbaycan’ın Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülkelerin başında geldiğini dile getiren Gökhan Türkeş Öngel Türkiye’nin de kardeş ülke Azerbaycan’ın ekonomik fırsatlarını kaçırmamasını gerektiğini dile getirdi.

Sondakika.com, 03 Aralık 2019

Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı” Menemen’de Açıldı

Menemen Belediyesi tarafından Ahıska Türkleri’nin ata yurtları Ahıska’dan sürgün edilişinin 75. yıldönümü anısına yapımı tamamlanan “Ahıska Türkleri Sürgün Anıtı” düzenlenen törenle açıldı.

Başkan Aksoy: “Ahıska Türkleri bizim kardeşlerimiz, dostumuzdur”

30 Kasım Cumartesi günü düzenlenen törene Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve eşi Dilek Aksoy, Milliyetçi Hareket Partisi Menemen İlçe Başkanı Ali Rıza Bölük, Belediye Meclis Üyeleri, Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. İbrahim Agara, muhtarlar, Ahıskalı ve Menemenli vatandaşlar katıldı.

Sondakika.com, 03 Aralık 2019