Gürcistan’ın Güney Gaz Koridoru’ndan Geçen Gaz Geçişi Sırasındaki Payı

Gürcistan planlar 2023 yılına Güney Gaz Koridoru (SGC) üzerinden Azerbaycan’dan gaz iletiminde yakıtın 1,1 milyar metreküp almak üzere gerçekleşti. Şu anda ülke Azerbaycan’dan Türkiye’ye yapılan toplam gaz geçişi arzının yüzde 5’ini, yani Gürcistan’a 6 milyar metreküpten 300 milyon metreküp gaz alıyor. Açıklamada, “Güney Gaz Koridoru’ndan yıllık 23 milyar metreküp gaz taşınacağı zaman, Gürcistan transit ülke olarak 1,1 milyar metreküpten fazla alacak” dedi. Ayrıca, 2026’da transit hacmi 31 milyar metreküp gaza ulaşabilir ve bu da Gürcistan’ın payını 1.55 milyar metreküp gaza çıkarır. Gürcistan Başbakanı Georgi Gakharia’ya göre TANAP, Gürcistan’ın transit işlevi için daha da önemli olan enerji taşımacılığı açısından önemli bir proje.

AZERNEWS,2 Aralık 2019

Rodos ve İstanköy Türkleri’nin Sorunları BM Forumu’nda Gündeme Geldi

Rodos ve İstanköy Türkleri’nin sorunları BM forumunda dile getirildi. ROİSDER (Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı tarafından 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler(BM) Azınlık Sorunları Forumu 12. Oturumu’nda, Rodos ve İstanköy Türkleri’nin yaşadığı sorunlar dile getirildi. Forumda bir bildiri sunumu yapan Kaymakçı, Rodos ve İstanköy’de resmi olmayan kayıtlara göre 9 bin Türkün yaşadığını ve vahim düzeyde bir asimilasyon politikasıyla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

QHA media,2 Aralık2019

Azerbaycan’ın Petrol Dışı Sektörü İhracatta Büyüme Kaydetti

Ekonomik Reformlar ve Haberleşme Merkezi’nin 28 Kasım’da İhracat İncelemesi’nde yer alan raporuna göre, Azerbaycan’ın ihracat hacmi Ocak-Ekim döneminde yıllık% 5,2 artarak 16,8 milyar $ ‘a yükseldi. Ayrıca, bu yılın ekim ayında, petrol dışı sektördeki ihracat, Ekim 2018’e göre yüzde 16 veya yüzde 16 artarak 160 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rusya, 2019 yılının ilk on ayında ihraç edilen petrol dışı ürünlerin değeri için birinciliği (533,9 milyon $), ardından Türkiye (324,6 milyon $), İsviçre (147,7 milyon $), Georgia (131 $, İhracat listesini sırasıyla 5 milyon) ve Ukrayna (39,8 milyon dolar) takip ediyor.

AZERNEWS,2 Aralık 2019

TURKSİD Romanya Temsilciliği Açılıyor

Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli olarak kurulan Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), Romanya Temsilciliğinin açılışını yapacak.Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği Romanya Temsilciliğinin açılış töreni, 14 Aralık 2019 tarihinde saat 16.00’da Romanya’nın Köstence şehrinde düzenlenecek.Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre; açılış törenine; Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov da katılım gösterecek.

QHA media,2 Aralık2019