Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 4 Şubat 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Nauru Göçmenleri: ABD’ye Gitmek İçin Bölgeden Ayrılan Son Dört Çocuk

Avustralya, Nauru’nun Pasifik adasındaki bir kampında tutulan son dört göçmen çocuğun ABD’ye gönderildiğini söyledi. Washington ile kararlaştırılan bir yeniden iskan anlaşmasının parçası olarak çocuklar aileleriyle birlikte ABD’ye uçacak. Avustralya, 2013 yılından beri Nauru’da deniz yoluyla gelen sığınmacıları barındırıyordu. Geçen Ağustos ayında 109 çocuk orada tutuldu. Avustralya, çocukları zorlu göç politikaları altında yerleştirmeyi reddetti. Pazar günü yayınlanan bir bildiride, Avustralya Başbakanı Scott Morrison çocukların artık orada gözaltına alınmayacağını söyledi. Doktorlar ve insan hakları savunucusu gruplar aylardır bütün çocuk göçmenlerin ve ailelerinin adadan tahliye edilmesini istiyorlardı. Avustralya, mülteci politikasının denizlerdeki ölümleri önlediğini ve insan kaçakçılarının cesaretini kırdığını savunuyor. Avustralya’ya tekneyle seyahat eden sığınmacıların sayısı 2012 ve 2013 yılının başlarında keskin bir şekilde yükseldi. Yolculuk sırasında çok sayıda insan hayatını kaybetti.

(BBC News, 3 Şubat 2019)

 

Urfa’da Suriyeliler DEDAŞ’ın Kablolarını Çaldı!

Şanlıurfa’da meydana gelen olayda, DEDAŞ’ın yer altına döşediği kabloları çalmaya çalışan 2 Suriyeli, devriye atan polisler tarafından yakalandı. Üzerlerinde uyuşturucu bulunan Suriyelilerin yanındaki motosiklet de çalıntı çıktı.

Şanlıurfa’da dün gece meydana gelen olayda Dicle Elektrik’in kablolarını çalmaya çalışan 2 Suriye uyruklu şahıs yakalandı.

Haliliye’nin Paşabağı Mahallesinde dün gece geç saatlerde meydana gelen olayda 2 Suriyeli DEDAŞ’ın yer altına döşediği kabloları keserek çalmaya çalıştı. Bölgede devriye atan ekipler, durumu fark ederek müdahale etti.

2 Suriye uyruklu şahsın toplamda 7 bin 500 lira değerindeki kabloya zarar verdiği belirtildi. Şahısların yanındaki motosikletin de çalıntı olduğu öğrenilirken, karakola götürülen şahısların üzerini arayan polisler, uyuşturucu hap ele geçirdi.

Şahıslarla ilgili işlem yapılırken, yetkililer de şikayetçi oldu.

(Gazete İpekyol, 4 Şubat 2019)

 

Nevşehir’de Suriyeli İki Grup Birbirine Girdi

Nevşehir’de Suriyeli iki grup arasında henüz bilinemeyen bir nedenle kavga çıktı. Olay Nevşehir Merkez sümer mahallesi yeni zahire Pazar’ınde dün öğle saatlerinde meydana geldi. Kısa sürüde büyüyen tartışma, sokak ortasında tekme tokat kavgaya dönüştü. Suriyeliler, çevredekilerin şaşkın bakışları arasında birbirine girdi. Keser, Sopa, Bıçakların konuştuğu kavgada ilk belirlemelere göre Suriyeli 3 kişi yaralandı. Kavga, çevredekilerin müdahalesiyle sona erdi. Olay anları dakika dakika çevredeki bir vatandaşın cep telefonu kameralarına böyle yansıdı.

(Nevşehir FİB Haber, 4 Şubat 2019)

 

Hükümet Sığınmacı Transferlerini Denetlemek İçin Tıbbi Panel Kurdu

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, bağımsız bir tıbbi inceleme panelinde, sığınmacıların bölgesel işlem merkezlerinden Avustralya’ya transferlerinin denetleneceğini söyledi. Başbakan Scott Morrison Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni sürecin Avustralyalılara “daha fazla güvence” vereceğini söyledi. “Her zaman tıbbi bir transfer sürecimiz oldu ama bu uygulama, Avustralyalıların denizaşırı uluslardandoğru desteği almalarını sağlama konusunda daha fazla güvence vermekle ilgilidir” dedi. Beş üyeli panel, Commonwealth Baş Tıp Görevlisi tarafından aday gösterilen bir uzman, işkence ve travma danışmanlığı deneyimi olan bir uzman, Avustralya Tıp Birliği Başkanı adayı ve Bölüm Baş Tıbbi Görevlisi tarafından aday gösterilen iki uzmandan oluşuyor. Panel, yılda iki kez göçmenlikle ilgili ortak daimi komiteye rapor verecek. Pazar günü, Nauru Gözaltı Merkezi’nde sığınmacı çocuklarının daha fazla tutulmayacağı ve son dördünün de yeniden yerleştirilmek üzere aileleriyle birlikte ABD’ye uçmaya hazır olduğu ortaya çıktı. Şu anda Nauru’da kalan yalnızca bekar erkek sığınmacılar var ve bunların 130’u hükümet tarafından mülteci kabul edilmiyor.

(SBS News, 4 Şubat 2019)

 

Eskiden Okuma Yazma Bilmeyen Suriyeli Mülteciler Kanada Vatandaşı Olmak İçin İngilizce Öğreniyor

Üç yıl önce, 36 yaşındaki İbrahim ve yedi aile üyesi, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun imzaladığı Suriyeli Mülteci Girişimi’nin bir parçası olarak Surrey’e gitti. İbrahim, İngilizce tek kelime bile bilmiyordu, anadili Arapçayı da okuyamıyor ve yazamıyordu. Haftada dört gün dil dersleri almasına rağmen, Kanada vatandaşlığı için İngilizce dil şartını yerine getirme konusunda önünde hala uzun bir yol var. Suriye’nin ortalama okuryazarlık oranı bölge için göreceli olarak yüksek olsa da, erkekler ve kadınların oranları arasında büyük eşitsizlikler var. Kanada hükümeti bu kadınlar ve aileleri için yeniden yerleşim konusunda öncelik tanıyor. Diana Jeffries, Federal Hükümetin, Kanada’ya yeni gelenler için dil öğrenimi programına fon sağlayarak, Pasifik Göçmen Kaynakları Derneği kapsamında İngilizce derslerini yönetiyor. İbrahim gibi yetişkinler için okuma-yazma öğrenenlerin, vatandaşlığa hak kazanıp kazanmayacaklarını merak etmekte haklı olduklarını söylüyor. Kanada vatandaşı olmak için, üç yıl boyunca Kanada’da yaşayan 18-54 yaşları arasındaki mülteciler, 4. Seviye İngilizce konuşabileceklerini ve anlayabileceklerini göstermelidirler. İbrahim’in annesi, babası ve büyükannesi gibi daha yaşlı mülteciler bu uygulamadan muaf sayılıyor.

(CTV News, 3 Şubat 2019)

 

QC, Lübnan’daki Suriyeli Mülteciler İçin Yeni Bir Yardım Projesi Yürütüyor                 

Katar Hayır Kurumu (QC), Katar Havayolları’nın desteğiyle, Arsal kamplarında yaşayan 400’den fazla Suriyeli mülteci aileye Arsal’daki soğuk havalar ve kar fırtınasıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için gerekli kış kaynaklarını sağlamak adına yeni bir yardım projesi başlattı. Yardım, oyuncakların çocuklara dağıtılmasının yanı sıra, yiyecek yardımı ve ısıtma gereksinimlerini de içeriyor. Proje, Suriyeli mültecilerin çektiği acıyı hafifletmeyi, soğuk kışlarda yaşamalarına yardım etmeyi, yaşam koşullarını iyileştirmeyi, ekonomik yoksunluklarını azaltmayı ve sert kar fırtınası nedeniyle ortaya çıkan olumsuz etkileri hafifletmeyi amaçlıyor. Lübnan’daki Suriyeli mülteciler, acılarını arttıran Norma Fırtınası’ndan çok etkilenmişlerdi. Katar Havayolları Pazarlama, İletişim ve Medya bölümü başkan yardımcısı Salam Shawa, kurumsal sosyal sorumluluk programının bir parçası olarak, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmek, onları çeşitli spor, sağlık ve eğitim konularında desteklemek ve onların acılarını azaltmak için her türlü çabayı sarf ettiklerini belirtmiştir. Ayrıca bir BMMYK raporuna göre, yaklaşık 8 bin mülteci bu fırtınadan etkilendi ve 407 çadır tamamen yok oldu.

(ThePeninsula Qatar’s Daily Newspaper, 4 Şubat 2019)

 

Uganda Hükümeti 5 Yıllık Bir Mülteci Sağlık Planı Başlattı

Sağlık Bakanlığı, mülteci kamplarında ve ev sahibi toplumda sağlık için ilaç, altyapı ve insan kaynakları sağlayacakları 2019-2024 yıllarını kapsayacak 5 yıllık planı başlattı. Planın lansmanında konuşan Başbakan Ruhakana Rugunda, Ulusal Kalkınma Planı’nda bulunan ve mültecileri de içeren, hükümetin “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi” doğrultusunda geliştirilmiş olduğu ‘geride kimseyi bırakmama’ ilkesini desteklediklerini söyledi. “Mültecilere ev sahipliği yapmanın yalnızca doğru olan şey olmadığına, bunun mülteci barındırma alanlarının ve ev sahibi toplulukların da uzun vadede gelişimini desteklediğine inanıyoruz” dedi. Uganda, Afrika’daki en fazla mülteci sayısına ev sahipliği yapan ülkedir. Aralık 2018’e kadar Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali, Burundi, Ruanda, Kenya, Güney Sudan, Etiyopya ve Eritre gibi komşu ülkelerden gelen 1,19 milyon mülteciye Uganda ev sahipliği yapmıştır.

(Independent, 4 Şubat 2019)

 

Balıkesir’de 41 Mülteci Yakalandı

Yunanistan’a kaçmak için İstanbul’dan yola çıkan 41 mülteci Balıkesir’in Havran ilçesinde yakalandı.Edinilen bilgiye göre, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’a göçmen kaçakçılığı yapılacağına dair istihbarat elde edilmesi üzerine Balıkesir-Edremit yolu üzerinde İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte saat 03.00 sıralarında Havran Gelinderesi 1 mevkiinde bir kamyon durduruldu. Yapılan kontrolde aracın arka kasasında 24 erkek, 6 kadın, 10 çocuk Afganistan uyruklu ve 1 erkek Kırgızistan uyruklu olmak üzere toplam 41 mülteci yakalandı. Kamyon üzerinde bir kargo firmasına ait giydirme yapıldığı görüldü. Organizatör İ.S. yakalandı. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

(Haber Türk, 2 Şubat 2019)

 

Aydın’da 49 Kaçak Göçmen Yakalandı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan 49 düzensiz göçmen yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Kuşadası açıklarında lastik botla denize açılan bir grup düzensiz göçmen olduğunu tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen geçen ekipler, durdurdukları lastik botun içerisinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 31’i Suriye, 18’i Irak uyruklu 49 kişi yakaladı. Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalıştıkları öğrenilen göçmenler kıyıya çıkartıldı. İşlemleri tamamlanan göçmenler, Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

(NTV, 4 Şubat 2019)

 

Dikili’de Lastik Botta 47 Kaçak Göçmen Yakalandı

İzmir’in Dikili ilçesinde, bindikleri lastik botla yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeye çalışan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 47 kaçak göçmen yakalandı. Geçen cuma günü saat 08.20 sıralarında, Sahil Güvenlik helikopterindeki görevliler tarafından, Dikili ilçesi Madra Çayı açıklarında, lastik bot içerisinde bir grup kaçak göçmenin bulunduğu belirlendi. Görevlendirilen 2 Sahil Güvenlik botu bölgeye giderek, hareket halindeki lastik botu durdurdu. Lastik botta bulunan 13’ü erkek, 11’i kadın, 23’ü çocuk toplam 47 kaçak göçmen yakalandı. Sahil Güvenlik botuna alınarak kıyıya getirilen Afganistan uyruklu kaçak göçmenler, işlemlerin tamamlanmasının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(Sabah, 3 Şubat 2019)

 

Kuşadası Körfezi’nde Çoğunluğu Çocuk Kaçak Göçmenler Faciadan Döndü

Kuşadası Körfezi’nde yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmaya çalışırken bindikleri lastik botun motor arızası yapması nedeniyle ölüm tehlikesi yaşayan 25’i çocuk, 13’ü kadın toplam 52 kaçak göçmen kurtarıldı. Edinilen bilgiye göre, Yunanistan’ın Sisam adasına kaçmaya çalışan 52 kaçak göçmenin bindiği lastik bot Kuşadası Körfezi Pamucak açıklarında motor arızası yaptı.52 göçmen kurtarıldı. Fırtına nedeniyle sürüklenmeye başlayan lastik bottaki çoğunluğu çocuk ve kadın kaçak göçmenler “imdat” çağrısı yaparak, yardım talebinde bulundu. Kaçak göçmenlerin imdat çağrısı üzerine bölgeye gönderilen sahil güvenlik Botu tarafından bulunduğu nokta tespit edilen lastik bot içerisindeki 45 Afganistan, 6 İran ve 1 Gabon uyruklu olmak üzere toplam 52 kaçak göçmen kurtarıldı. Sağlık kontrolünden geçirilen kaçak göçmenler, ifadelerinin alınmasının ardından il göçmen bürosuna teslim edildi.

(Posta, 4 Şubat 2019)

 

Ölüme Yolculuğa Çıkamadan Yakalandılar: Çeşme’de Sığınmacı Operasyonu

İzmir’in Çeşme ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Sakız (Chios) Adası’na geçmeye çalışan 18’i yetişkin 6’sı çocuk 24 sığınmacı, polis ekiplerinin düzenlediği operasyonla denize açılmak üzereyken yakalandı. İzmir’in Çeşme ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Sakız (Chios) Adası’na geçmeye çalışan 18’i yetişkin 6’sı çocuk 24 sığınmacı, polis ekiplerinin düzenlediği operasyonla denize açılmak üzereyken yakalandı.  Çeşme Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, Dalyan 16 Evler mevkisinde gerçekleştirdiği operasyonda, bota binmeye hazırlanan toplam 24 sığınmacıyı yakaladı. 8’i yetişkin 6’sı çocuk 24 sığınmacı, Alaçatı Polis Merkezine götürüldü. Bir minibüsle bırakıldıklarını söyleyen sığınmacılar, polis ekiplerince işlem yapılmak üzere Alaçatı Polis Merkezine götürüldü. Ekipler, bölgede insan tacirlerine yönelik geniş çaplı arama başlattı.

(Haber Türk, 2 Şubat 2019)

 

“31 Mart Seçimlerinde Suriyeliler Mecbur Kalmadıkça Sokağa Çıkmayacak”

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapılan seçim güvenliği toplantısında, 31 Mart 2019 Pazar günü geçici barınma merkezlerinde yaşayan Suriyelilere seçim günü dışarı çıkma yasağı getirilmesi, evlerde kalan Suriyelilerin ise zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde karar verildi

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimle ilgili önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’a seçim koordinasyon merkezi kurulduğunu söyledi.

“Bugüne Kadar Olumsuzluk Yaşamadık”

Vali Doğan, “31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel yönetim seçimleri için bir araya geldik. Bundan birkaç hafta önce Gaziantep’te İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile yapmış olduğumuz toplantıda alınan kararların ilimizdeki uygulamaları ve bunlara dair istişarelerde bulunmak üzere bir aradayız. İlimizde ‘Seçim Koordinasyon Merkezi’ GAMER de kuruldu. İlgili kurumlardan arkadaşlarımız burada görevlendirilerek, yapılacak seçimin huzurlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağız. Valilik olarak görevimiz vatandaşımızın hür iradesinin sandığa özgürce yansımasını sağlamaktır. İdarenin tarafsızlığına gölge düşürecek hal ve tutumlardan hepimizin kaçınması temel prensiptir. Bugüne kadar ilimiz genelinde seçimler ile ilgili herhangi bir olumsuzluk veya önemli bir sorun yaşanmadı. Bundan sonra da yaşanmaması için gereken tedbirleri almaya gayret göstereceğiz” dedi.

“Suriyeliler Mecbur Olmadıkça Dışarı Çıkmayacak”

İHA’da yer alan habere göre seçim günü Hatay’da yaşayan Suriyeliler için alınan kararları da paylaşan Vali Doğan, “Geçici Barınma Merkezleri’nde yaşayan Suriyeli misafirlerimiz, seçim günü Geçici Barınma Merkezleri’nden dışarı çıkmayacaklar. Ayrıca Suriyeli kanaat önderleri ile tüm ilçelerimizde yapılan görüşmelerde, kendi imkanları ile tuttukları evlerde yaşayan Suriyeli misafirlerimizden de seçim günü mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları rica edildi. Seçim öncesi, sırası ve sonrasında alınması gereken tedbirleri güvenlik güçlerimiz ile birlikte alacağız. İlimizde yeterli güvenlik personelimiz bulunduğundan dışarıdan takviye birim talebimiz olmayacak” dedi.

Toplantı daha sonra İl Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü ve jandarma tarafından hazırlanan “Seçim Güvenliği” konusunda alınan tedbirler ile ilgili sunumlarla devam etti.

(İHA, 4 Şubat 2019)