Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 4 Mart 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Şanlıurfa’da Suriyeliler Taşlarla Birbirine Girdi

Şanlıurfa’nın en kalabalık noktalarından biri olan Rabia Meydanı’nda Suriyeli iki grup arasında kavga çıktı. Olaya özel harekat polisleri müdahale ederken 5 kişi gözaltına alındı.

Şanlıurfa kent merkezinin en kalabalık noktalarından biri olan Rabia Meydanında akşam saatlerinde kavga çıktı. Suriyeli iki grup arasında çıkan kavgada, taraflar birbirlerine tekme-tokat saldırdı. Zaman zaman kovalamacalara da sahne olan kavgayı meydandaki vatandaşlar ile civardaki esnaf ayırmaya çalıştı. Nedeni bilinmeyen kavgada taraflar birbirlerine tehditler yağdırırken, birbirlerine taş attılar. Kavga sırasında trafikte de aksama oldu. Vatandaşların ihbarı ile olay yerine meydanın hemen yakınında görev alan özel polis ekipleri yönlendirildi. Kavga eden Suriyeliler, özel harekat polislerinin gelmesinin ardından dağıldı.

(Yeniçağ, 2 Mart 2019)

 

Adalet Bakanı Gül: 315 Bin Suriyeli Memleketine Döndü

Gaziantep’te, Cumhur İttifakı Seçim Bürosu’nun açılış törenine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “315 bin Suriyeli kardeşimiz Suriye’de kendi memleketine dönmüştür. Dönüşler başlamıştır. Suriye’de güvenli alanlar oluştukça Suriyeli bütün misafirler ülkelerine dönecektir” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için sabah saatlerinde kente gelen Bakan Gül, ilk olarak MHP Gaziantep İl Teşkilatını ziyaret etti. Bakan Gül daha sonra Çıksorut Mahallesi’nde kurulan Cumhur İttifakı Seçim Bürosu’nun açılışı törenine katıldı. Törene Bakan Gül’ün yanı sıra AK Parti ve MHP Gaziantep milletvekilleri ile her iki partinin yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Burada partililere hitap eden Bakan Abdulhamit Gül Cumhur İttifakı’nın milletten güç aldığını belirterek, “Cumhur İttifakı sırtını millete dayayan bir ittifak olarak yola çıktı ve devam ediyor. Birileri gibi sırtını terör örgütlerine dayayan, Pensilvanya’ya dayayan, terör örgütlerine dayayan, karanlık güçlere dayayan ittifak değil, sırtını millete dayayan ittifaktır Cumhur İttifakı. Pusulası millet olmayan ittifak balon ittifakıdır. İpi Kandil’de olan ve Pensilvanya’nın şişirdiği balon ittifakını bu millet 31 Mart’ta söndürecek inşallah” dedi.

Ülkede yaşayan Suriyelilerin güvenli alanlar oluştukça memleketlerine dönmeye başladıklarını ifade eden Bakan Gül, Türkiye’nin güneyinde terör koridoru oluşmasına izin verilmeyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Kilis’e düşen bombalar, Gaziantep’te havaalanına düşen bomba hepimizi 2 yıl önce nasıl tedirgin etmişti bunu en iyi Gaziantep bilir. İşte Fırat Kalkanı operasyonu ile Türkiye’ye karşı hangi hain saldırı oluyor ise nereden geliyor ise gelsin, o saldırıları kaynağında kurutmak için hemen harekete geçtik. Fırat Kalkanı budur, Zeytin Dalı Harekatı budur. Türkiye’ye karşı kimse yan gözle bakamayacak ve Suriye’de güvenli alanlar oluştukça da buradaki Suriyeli misafirlerimiz de ülkelerine dönüyorlar. Bugün itibari ile 315 bin Suriyeli kardeşimiz Suriye’de kendi memleketine dönmüştür. Dönüşler başlamıştır. Suriye’de güvenli alanlar oluştukça Suriyeli bütün misafirler ülkelerine dönecektir. Orada da güvenli bir bölgenin oluşması için cumhurbaşkanımız çok etkili diplomasiyi sürdürüyor ve inşallah bu dönüşlerde Suriyeliler daha hızlı bir şekilde kendi evlerine dönmüş olacaklar. Asla ama asla güneyimizde biz sınır komşusuyuz Türkiye Cumhuriyeti bir terör koridoru oluşmasına izin vermeyecek. Tüm kurumlarımız ile tüm imkanlarımız ile her türlü hazırlığımızı yaptık. Hiçbir güç, hiçbir terör örgütü sırtını kime duyarsa dayasın Gaziantepli hemşerilerime, Hatay’a, Mardin’e, Şanlıurfa’ya, Ankara’ya hiçbir şekilde bir terör saldırısı hiçbir şekilde bir tehdit oluşturamayacak. Kaynağında kurutmak için her türlü hazırlığımızı yaptık. Türkiye’de hiçbir vatandaşımızın burnunun kanamayacağı her türlü hazırlıklarımız yapılmıştır. Terör Türkiye’yi hiçbir şekilde diz çöktüremeyecektir.”

Bakan Gül beraberindekiler konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.

(Hürriyet, 2 Mart 2019)

 

Taksiden 14 Mülteci Çıktı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde polisin durdurduğu bir ticari takside İran ve Afganistan uyruklu 14 kişi yakalandı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde polisin durdurduğu bir ticari takside İran ve Afganistan uyruklu 14 kişi yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü KOM Grup Amirliği ekipleri, Namık Kemal Mahallesi Maden Caddesi üzerinde durdurdukları bir ticari takside 2’si İran uyruklu, 12’si Afganistan uyruklu toplam 5’i çocuk 14 kişi yakaladı. Taksi sürücüsü M.G. gözaltına alınırken, şüpheli İ.A.’nın yakalanması için de çalışmaların devam ettiği belirtildi.

(İHA, 3 Mart 2019)

 

Erzincan’da 49 Kaçak Göçmen Yakalandı

Erzincan’da yasal olmayan yollarla yurda giren 49 kaçak göçmen yakalandı. Göçmenler, İl Göç İdaresine teslim edilecekler. Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yabancılar Bürosu ekipleri, Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yaptıkları kontrollerde yabancı uyruklu grup ile karşılaştı. Kimlik kontrolü ve yapılan inceleme sonucu yasa dışı yollarla yurda girdikleri anlaşılan 34’ü Afganistan, 7’si Pakistan ve 8’i Bangladeş uyruklu 49 kişi yakalandı. Emniyet Müdürlüğüne götürülen kaçak göçmenler, buradaki işlemlerinin ardından İl Göç İdaresine teslim edilecek.

(Haber Türk, 3 Mart 2019)

 

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı, 2014’teki IŞİD Saldırılarının Ardından Evlerini Terk Etmek Zorunda Kalan 4 Milyon Göçmenin Evlerine Geri Döndüğünü Açıkladı.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı Sözcüsü Settar Nevruz yaptığı yazılı açıklamada, toprakları IŞİD’den geri alınan göçmenlerden 4 milyondan fazlasının evlerine geri döndüğünü belirterek, hâlâ 456 bin göçmenin çadırlarda yaşadığını ifade etti. Nevruz, başbakanlığın verdiği talimat doğrultusunda çadırlarda kalan göçmenlerin net sayısını öğrenmek üzere sayım yapmak için hazırlık yapıldığını bildirdi. Haziran 2014’te IŞİD’in Irak’ın büyük bir bölümünü işgal etmesinin ardından ülke tarihindeki en büyük iç göç dalgası yaşanmıştı. Göçmenlerin büyük bir bölümü evlerine geri dönmesine rağmen savaşta evleri yıkılan ve kentlerinde hâlâ istikrarın sağlanmadığını söyleyen yüz binlerce göçmen, çadır kentleri daha güvenli buluyor.

(Sputnik, 3 Mart 2019)

 

ABD Başkanı Trump: 7 Trilyon Dolar Harcadık ve İnerken Işıklarımızı Kapatmak Zorundayız

ABD Başkanı Trump, Irak’a inerken uçağının ışıklarının kapatılmasına ilişkin, “Bu çok kötü. 7 trilyon dolar harcadık ve inerken ışıklarımızı kapatmak zorundayız.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da Cumhuriyetçilerin “Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’nda” konuştu.

Konuşmanının önemli bir kısmını ekonomiye ve başkanlığı döneminde eski yönetimlerce imzalanmış ticari anlaşmaları iptal etme konularına ayıran Trump, ABD’nin Orta Doğu politikasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin başka ülkelere yardım yapmadan önce kendi altyapısını yenilemesi gerektiğini anlatan Trump, Orta doğu’da harcanan paranın bölgede olumlu sonuçlar vermediğini söyledi.

“Işıkların Kapatılmasına Çok Şaşırdım”

Irak’a yaptığı ziyareti hatırlatan Trump, uçağı inerken ışıklarının güvenlik amacıyla söndürüldüğünü ve buna çok şaşırdığını anlattı.

Trump, “Biz Orta Doğu’ya son 20 yılda 7 trilyon dolar harcadık ama ışıklarını kapatmadan uçağımızı indiremiyoruz. Bu çok kötü. 7 trilyon dolar harcadık ve inerken ışıklarımızı kapatmak zorundayız.” dedi.

ABD’nin eski Savunma Bakanı Jim Mattis’e isim vermeden atıfta bulunan Trump, “Sonradan kovmak zorunda olduğum bir generale ‘Şu (DEAŞ) hilafet ne zaman tamamen biter’ dedim. ‘Efendim 2 yıl içerisinde’ dedi. Buna ikna olmadım iki yıl bekleyemem dedim ve başkaları ile de görüşmek üzere Irak’a gittim.” diye konuştu.

“DEAŞ İki Haftada Bitebilir”

Trump, Irak’ta generallerin kendisine Irak’taki ABD üslerinden de DEAŞ’ın vurulmasına izin verdiği takdirde örgütün iki haftada bitebileceğini söylediğini dile getirdi.

Irak’ta iniş yaptığı Enbar’daki El Esed hava üssünü de öven Trump, “İniş yaptığım hava üssü ne inanılmaz bir şey. Onu inşa ederken 3 milyar dolar harcamışızdır. Irak’tan çekilmek istemememin bir nedeni de bu. Nasıl bırakacaksın ki onu?” dedi.

Diğer taraftan, konuşmasında Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilime değinmeyen Trump, Hindistan’ın ABD ürünlerinden yüksek gümrük vergisi aldığını ve ABD’nin Hindistan’a da yüzde 25 gümrük vergisi uygulayacağını ifade etti.

(Sabah, 3 Mart 2019)

 

Rusya: ABD Rukban’dan Sığınmacıları Tahliye Edecek Konvoylar İçin Güvenlik Garantisi Vermiyor

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tuğgeneral Viktor Kupçişin, ABD’nin Rukban Sığınmacı Kampı’ndan sığınmacıları tahliye edecek konvoyların kendi bölgesinden geçişine ilişkin güvenlik garantisi vermediğini belirtti. Kupçişin, ABD’nin Rukban Sığınmacı Kampı’ndan tahliye edilecek sığınmacılar için, El-Tanf bölgesinde bulunan Amerikan üssünün etrafındaki 55 kilometrelik bölgeden geçişine ilişkin güvenlik garantisi vermediğini açıkladı. Tuğgeneral Kupçişin, “Amerikan tarafı, El-Tanf’taki ABD üssünün etrafındaki 55 kilometrelik bölgede insani konvoyların taşınması ile ilgili güvenlik garantisi vermeyi reddediyor” diye konuştu. Rukban Sığınmacı Kampı’nda insani felaketin önlenmesi amacıyla Rusya ve Suriye kurumlar arası koordinasyon merkezlerinin geçen günkü oturumunda aldıkları karar doğrultusunda sığınmacıların daimi ikamet yerlerine dönebilmesi için otobüs konvoylarının gönderildiğini hatırlatan yetkili, Suriye hükümetinin sığınmacıların güvenliği ve belgelerini yenileme prosedüründe kolaylık garantisi verdiğini vurguladı.

(Sputnik, 4 Mart 2019)

 

Lastik Botta Ölümüne Yolculuk!

Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında bir botta 44 kaçak göçmen yakalandı. Sabah saatlerinde Muğla 112 Acil Çağrı Merkezine Didim Menderes deltası açıklarında lastik bot içinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunduğu ihbarı yapıldı. İhbarın ardından Güney Ege’de devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botlar olay yerine hareket etti. Küçük bir lastik bot içinde 35 Kongo, 1 Gine, 1 Kamerun, 2 Senegal, 1 Uganda ve 4 Somali uyruklu 17 erkek, 21 kadın, ve 6 çocuk olmak üzere toplam 44 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik botuna alındı.  Küçük bir lastik bot içinde adeta insan istifi halinde yasa dışı yollardan Yunanistan adalarına kaçmaya çalışan 44 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince Didim Limanı’na teslim edildi. Düzensiz göçmenlerin emniyetteki işlemlerinin ardından Aydın Göç İdaresine teslim edilecekleri öğrenildi.

(İHA, 3 Mart 2019)

 

Rusya’da Yaşayan Suriyeli Mültecilere Baskı

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerini terk edip Rusya’ya gitmek durumunda kalan Suriyeli göçmenler devlet baskısıyla Suriye’ye dönmeye zorlanıyor.

Savaş öncesi Suriye’de gelinlik satan Safaa Al-Kurdi 4 yıl önce yaşadığı Suriye’nin başkenti Şam’dan kaçarak Rusya’ya sığınma talebinde bulunmuş. Esed rejiminin yurt dışına kaçan mültecileri geri çağırmasıyla Moskova yönetimi de mültecilere baskıyı artırmış durumda.

Rusya, Suriye’nin büyük bölümünde asayişin sağlandığını bu nedenle mültecilerin ülkede oturumları için herhangi bir neden kalmadığını ifade ediyor.

Reuters’in haberine göre bu durum, sığınma taleplerinin reddedildiğini gören Suriyeliler için sorun yaratıyor. Çalışması yasaklanan mülteciler, tutuklanma ve sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya. Safaa “Çocuklarım orada ve Suriye benim ülkem olduğu için doğal olarak geri dönmek istiyorum” dedi. Bazı Suriyeliler çoktan ayrıldı, dedi, bazılarının polise kalması için rüşvet vermek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi.

(Dünya Bülteni, 3 Mart 2019)

 

Konya’da Pencere Takarken İnşaattan Düşen Suriyeli Yaralandı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde 4 katlı bir inşaatın birinci katında pencere takılırken dengesini kaybedip yere düşerek yaralanan Suriye uyruklu genç, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Konya’nın Beyşehir ilçesinde 4 katlı inşaatın birinci katından düşen Suriyeli yaralandı. Olay, Bahçelievler Bahçelievler Mahallesi Farabi Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı bir inşaatta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, inşaatta pencere takan firma elemanlarına yardım ettiği iddia edilen Suriye uyruklu İzzettin İsa (20), dengesini kaybederek birinci kattan aşağıya düşerek yaralandı. Adrese sevk edilen ambulansla Beyşehir Devlet Hastanesine kaldırılan genç, tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

(Yeni Meram, 3 Mart 2019)

 

Aksaray’da Kavga Kanlı Bitti: 1 Ölü

Aksaray’da 2 Afgan uyruklu şahıs arasında çıkan kavgada 1 kişi bıçaklanarak öldürüldü.

Olay, Aksaray’ın Sultanhanı ilçesi Reis Çapan Öztürk Caddesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Afganistan uyruklu Tarvi Aryan (22) ile Nasır M. (23) arasında bilinmeyen bir sebeple tartışma başladı. Tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesi üzerine Nasır M. belinde taşıdığı ekmek bıçağını çıkartarak Tarvi Aryan’ı göğsünden 2 bıçak darbesi ile yaraladı. Çevredeki vatandaşlar tarafından polis ve sağlık ekiplerine haber verildi. Kısa sürede olay yerine gelen 112 Acil Yardım ekipleri Tarvi Aryan’ın öldüğünü belirlerken, olayı gerçekleştiren şüpheli olay yerinden kaçarak kayıplara karıştı. Olay Yeri İnceleme ekiplerince yapılan incelemelerin ardından Tarvi Aryan’ın cesedi otopsi yapılmak üzere Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna K aldırıldı. Polis olay yerinden kaçan şüphelinin peşine düşerken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

(İHA, 4 Mart 2019)

 

Suriyeli Çocuklara Eğitim Malzemesi Desteği

Hempa Çocuk Derneği üyeleri, AFAD’ın desteklediği proje kapsamında Suriye’nin Azez kentindeki çocuklara kırtasiye seti dağıttı. Suriye Azez kentinde çocukların da yoğun olarak yaşadığı İğde kampına giden dernek üyeleri, kampta Türkiye ve Pakistan’ın ortaklaşa açtığı konteynır okulda yaklaşık 400 çocuğa kırtasiye seti hediye etti. Kendi ülkelerinde mülteci gibi kamplarda yaşayan savaş mağduru çocuklara çanta, defter, kalem ve boya setleri dağıtıldı. Derneğin Başkanı İbrahim Enes Duruay, eğitimin her çocuğun hakkı olduğunu belirterek, çocuk haklarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Duruay, “Eli de gönlü de açık bir milletiz ve dünyanın dört bir yanına insani yardımda bulunuyoruz ancak bu yardımlar arasında zaman zaman çocuklar unutuluyor, oysa savaşlardan ve insani krizlerden en çok etkilenenler çocuklar oluyor. Yarınki Suriye’nin mimarı olacak çocuklar eğitimden yoksun kalmamalı. Her şartta, her koşulda eğitim olmazsa olmazımızdır” ifadesini kullandı.

(İHA, 4 Mart 2019)