Türkiye'de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

İsrail Nüfus İdaresi: 20 Bin Bekar Erkek Sığınmacı Sınır Dışı Edilecek

İsrail Nüfus İdaresi başkanı Shlomo Mor-Yosef, yaklaşık 20.000 bekar erkeğin gönderilmesi halinde sığınma talebinde bulunan kadın, çocuk ve evli erkeklerin daimi statü alabileceklerini açıkladı. Nüfus Göçmenlik ve Sınırlar Kurumu direktörü Shlomo Mor-Yosef'i yaptığı açıklamaya göre, İsrail, çalışma çağındaki bekar erkek sığınmacıların sınırdışı edilmesi durumunda Afrikalı kadın ve çocuk sığınmacılara bir tür daimi statü vermeyi maçladıkları bir tasarıyı hazırlıyor. Mor-Yosef, İsrail'in Times gazetesine verdiği demeçte, “Gönderebileceğimiz insanları gönderirsek kalan insanlarla daha cömert olabiliriz. Bir ticaret yapmamız gerek. Bekar erkekleri gönderirsek, kadın ve çocuklar statü almaya hak kazanır. Böylece aileler de kalabilir.” ifadelerine yer verdi. İsrail'deki 38 bin sığınmacının yaklaşık yarısının, çalışma çağındaki evlenmemiş erkek sığınmacılardan oluştuğunu açıklayan Mor Yosf, sınırdışının burada tek seçenek olduğunu belirtiyor. Son olarak, “İsrail'deki Afrikalı göçmenlerin yaklaşık yüzde 80'inin ekonomik göçmenler ve yüzde 20'sinin gerçek mülteciler olduğunu düşünüyoruz” diyen Mor-Yosef, “Burada topluluğun profiline bakarsanız, çoğu çalışma çağındaki adamlardır. Genelde bir mülteci nüfusu gördüğünüzde, daha çok kadın ve çocuk olur.” dedi.

(NTV, 28 Mart 2018)

 

Bangladeş Arakan Müslümanlarını Issız Adaya Sürüyor

Bangladeş, topraklarına sığınmış olan Arakan Müslümanlarını Bengal Körfezi'ndeki "bir adaya" yerleştirmeye hazırlanıyor. Bangladeş hükümeti, Arakan Müslümanlarıyla ilgili tartışmalı bir adım atıyor. Hükümet kaynakları, Cox's Bazar kentinde bulunan binlerce Arakan Müslümanın yerinin değiştirileceğini, bunun için hazırlıkların sürdüğünü açıkladı.

Bangladeş'e sığınan Arakan Müslümanları, Bengal Körfezi'nde bulunan Hatiya adasında kurulacak kampa yerleştirilecek. Bu karardan kaygı duyan Arakan Müslümanları gözden uzak tutulmak istendiklerini ifade ediyor. Cox's Bazar kentinde iki kampta bulunan mültecilerin kentin turizmini olumsuz etkiledikleri iddia ediliyor. İnsan hakları örgütleri ise, Bangladeş'teki kamp koşullarının dehşet verici olduğunu belirtiyor. Bangladeş'te resmi rakamlara göre 32 bin Arakanlı Müslüman bulunuyor.

(NTV, 28 Mart 2018)

 

Mültecilerin Dönüşü İçin Almanya'dan Yeni Teşvik Planı

Almanya genç mülteci adaylarını dönüşe teşvik amacıyla yeni uygulama başlatıyor. Kalkınma Bakanı Müller dönenlerin iş bulabilmeleri için ülkelerinde yatırım yapacaklarını açıkladı. Almanya hükümeti mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmeleri için teşvik uygulayacak. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Yardımları Bakanı Gerd Müller, Irak, Nijerya, Tunus, Afganistan'ın aralarında yer aldığı ülkelere her yıl yarım milyar euroluk istihdam ve mesleki eğitim yardımı yapılacağını duyurdu. Kimseye nakdi ödeme yapılmayıp, ülkelerindeki projelerin finanse edileceğini söyleyen Müller, Siemens şirketinin bakanlığın desteğiyle beş bin genç göçmene mesleki eğitim imkânı yaratacağını ve bu uygulamayla her yıl 20 ila 30 bin göçmenin ülkesine dönmesini sağlamaya çalışacaklarını belirtti. Alman medyasında çıkan haberlerde iltica başvurusu ret edilen yabancılara 3 bin euroluk dönüş teşviki ödenmesini öngören uygulamanın etkisiz kaldığı ve paralı dönüş yapan yabancı sayısının 8 bin 185'ten 4 bin 552'ye düştüğü belirtilmekteydi.

Dönüşe Teşvik Primi Etki Etmiyor

Hristiyan birlik partilerinin meclis iç politika sözcüsü Mathias Middelberg ise teşvik primi uygulamasını savundu ve uygulamanın sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Middelberg bir gazeteye verdiği demeçte, dönüş yapan mülteci adayı sayısındaki düşüşün 2016 yılında çok sayıda yabancının kendiliğinden Balkan ülkelerine dönmüş olmasından kaynaklandığını belirtti. Hristiyan Sosyal Birlik partisinin meclis içişleri koordinatörü Stephan Mayer "gönüllü dönüşleri zorla sınır dışı uygulamasına tercih ettiklerini, ancak sınır dışı edilme tehlikesi ortadan kalkınca gönüllü dönüş eğilimi zayıfladığı için dönüş primini arttırmanın sonuç vermeyeceğini" söyledi.

(Deutsche Welle Türkçe, 28 Mart 2018)

 

Almanya'da Mülteci İade Merkezi Kuruluyor

Almanya'nın ilk mülteci iade merkezi sonbaharda hizmete girecek. İçişleri Bakanı Seehofer iltica işlemlerinin hızlandırılıp, başvurusu kabul edilmeyenlerin daha çabuk sınır dışı edileceklerini duyurmuştu. Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan bir habere göre Almanya'nın ilk mültecileri geri gönderme merkezi sonbahardan önce hizmete girecek.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer gazeteye yaptığı açıklamada 'Federal Polis Teşkilatı'nın sorumluluğundaki iade merkezinin, Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in bütün iltica işlemlerinin hızla karara bağlanması için kurulmasını düşündüğü merkezlere model oluşturacağını söyledi. Mayer, iade merkezleri projesinin mutlak öncelik taşıdığını ve önümüzdeki haftalarda ana hatlarının belirlenmiş olacağını belirtti. İçişleri bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer model proje için mevcut merkezlerden yararlanılabileceğini ve mülteci transit merkezlerinin bulunduğu Bavyera eyaletinin projeye uygun olduğunu söyledi.

Sınır Dışı Etme Hazırlıkları

İlk başvuru merkezinin bulunduğu Hessen eyaletindeki tesislerin de iade merkezine dönüştürülebileceğini belirten müsteşar Gießen kentindeki merkezde 13 bin, eski Amerikan kışlalarında ise 3 bin mülteci adayının barındırılabileceğini ifade etti. Geri gönderme gözaltı kapasitesinin arttırılması gerektiğini belirten Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı, bütün Almanya'da 400 sınır dışı noktasının bulunduğunu ve bu sayıyı yeterli bulmadıklarını söyledi. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer iltica başvurusu ret edilen yabancıların sınır dışı edilmeleri için stratejik plan hazırlandığını ve sınır dışı işlemlerinin arttırılacağını duyurmuştu.

(Deutsche Welle Türkçe, 29 Mart 2018)

 

 

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Uslu: Suriyelilere Ücretsiz Telefon Kartı Dağıtılmayacak

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Uslu, "Suriyelilere telefonla konuşabilmeleri için ücretsiz kart dağıtılacağı haberleri doğru değil, onlara bedava kontör ya da kart verilmiyor." dedi. TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Suriyelilere telefonla konuşabilmeleri için ücretsiz kart dağıtılacağı haberlerinin doğru olmadığını belirterek, "Sadece Türkiye'deki Geri Gönderme Merkezlerinde kalan ekonomik durumu zayıf göçmenler avukatlarını, yakınlarını ya da kendi ülkelerini ücretsiz arayabilecekler." dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Alt Komisyon Başkanı Uslu, "60 bin Suriyeli göçmene cep telefonu, ankesörlü telefon ya da sabit telefonlardan konuşabilmeleri için değeri 950 lira olan ücretsiz kart dağıtılacağına" ilişkin iddiaların doğru olmadığını bildirdi. Bu iddiaya ilişkin haberlerin, yanlış ve yanlı ya da bilgi sahibi olmadan ortaya konulduğunu vurgulayan Uslu, "Böyle bir durum yok, Suriyelilere bedava haberleşme imkanı sağlanmıyor, bedava kontör ya da kart verilmiyor." ifadelerini kullandı. Uslu, Türkiye'de Geri Gönderme Merkezleri'nin bulunduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Yasa dışı yöntemlerle ülkemizi geçmeye çalışan göçmenler yakalanıyor ve bu düzensiz göçmenler Geri Gönderme Merkezleri'ne konuluyor. Burada, sınır dışı süreçleri için idari gözetim altında tutuluyorlar. Burada kalan göçmenlerin avukatlarıyla, yakınlarıyla, kendi ülkelerinin büyükelçilikleri veya konsolosluklarıyla temas kurmaları için iletişimin sağlanması gerekiyor. Bu kişiler idari gözetim altında iken ceplerinde para olmayabilir, cep telefonları olmayabilir, olsa bile kontörleri olmayabilir. Geri Gönderme Merkezlerinde kalan göçmenlerin yakınları ile iletişim kurmaları bir insan hakkıdır. Bu hizmet, ekonomik durumu zayıf olan bu düzensiz göçmenlerin, iletişim kurabilmeleri için alınmış bir iletişim hizmetidir. Bu kişiler avukatlarını, yakınlarını ya da kendi ülkelerini ücretsiz arayabilecekler. Böylece bizim onları ülkelerine geri gönderme sürecimiz hızlanacak."

Polislerin ve Göç Uzmanlarının Telefonlarını Kullanıyorlardı

Uslu, bu düzensiz göçmenlerin bugüne kadar, orada görevli polis memurlarının veya göç uzmanlarının telefonlarını kullanarak, yakınlarıyla iletişim kurabildiklerini, Türkiye'de geçen yıl 170 binden fazla düzensiz göçmen yakalandığını, sayının önceki yıllara göre çok yükseldiğini, son 10 yılda ise toplamda yaklaşık 800 bin göçmenin yakalandığını belirtti.

Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Uslu, bu göçmenlerin iletişim harcamaları için harcanacak paranın AB fonlarından karşılanacağını bildirdi.

"Suriyeli göçmenlere iletişim için ücretsiz kart dağıtılacağı" haberini yapanları ve bunu söyleyenleri kınadığını, ayıpladığını belirten Uslu, "Keşke bu bilgiyi kaynağından öğrenselerdi de haber yapsalardı ya da açıklasalardı. Kesinlikle böyle bir hizmet sağlanmıyor." değerlendirmesinde bulundu. Atay Uslu, "Akdeniz ve Ege Denizi'nin ortasında boğulma tehlikesiyle karşıya kalan sığınmacılar ya da göçmenlere, Geri Gönderme Merkezleri'nde iken yakınlarıyla iletişim kurma hakkı verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Biz de bunu sağlıyoruz." diye konuştu.

(Anadolu Ajansı, 29 Mart 2018)

 

36 İlçeye İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü Kurulacak

Bakanlar Kurulunca 36 ilçeye İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü kurulması kararlaştırıldı. Bakanlar Kurulunca 36 ilçeye İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü kurulması kararlaştırıldı. "Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Taşra Teşkilatında Bazı Yerlerde İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü Kurulması Hakkında Karar" Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlar Kurulu kararına göre, 16 ile bağlı 36 ilçeye İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü kurulacak. Bu kapsamda, Adana'da Ceyhan, Ağrı'da Doğubeyazıt, Ankara'da Altındağ, Antalya'da Alanya, Kaş, Kemer, Manavgat, Aydın'da Didim, Kuşadası, Efeler, Balıkesir'de Ayvalık, Çanakkale'de Ayvacık, Erzurum'da Aşkale, Gaziantep'te Oğuzeli, Hatay'da Reyhanlı, İskenderun, İstanbul'da Beşiktaş, Beylikdüzü, Pendik, Kadıköy, Sultanbeyli, Bakırköy, Fatih, Küçükçekmece, Ataşehir, Başakşehir, Gaziosmanpaşa, Kırklareli'nde Pehlivanköy Kocaeli'nde Gebze, Malatya'da Yeşilyurt, Muğla'da Bodrum, Fethiye, Marmaris, Şanlıurfa'da ise Suruç, Akçakale, Ceylanpınar ilçelerinde Göç İdaresi Müdürlüğü hizmet verecek.

(Anadolu Ajansı, 29 Mart 2018)

 

Suriyeliler İçin Mülteci Danışma Merkezi Açıldı

Şanlıurfa Valiliği ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından, kentteki sığınmacıların yaşadığı sorunları bizzat ve telefonla iletebileceği mülteci danışma merkezi açıldı. Türkiye’de en fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan illerinden bir tanesi olan Şanlıurfa’da, sığınmacıların sorunlarını çözüme kavuşturmak için mülteci danışma merkezi açıldı. Valilik binasındaki merkezin açılışına BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Yardımcısı Paolo Artini de katıldı. Türkiye’nin dünya’da en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu belirten BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Yardımcısı Paolo Artini, “Türkiye dünya çapında en fazla mülteci bulunduran ve misafir eden ülke konumunda olduğunu belirtmek istiyorum. Türkiye’nin çabalarının çok önemli olduğunu ve büyük bir fedakarlıkla bu çalışmalar devam ediyor. Mülteci danışma merkezi açılışını yapıyoruz. Bu proje, Şanlıurfa Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve BM Mülteci Örgütü işbirliğiyle gerçekleştirildi. Bu proje çok önemli, çünkü mültecilere hizmetlere erişimini sağlayacak ve geliştirecek. Projenin ilk bloku çağrı merkezinden oluşuyor. Bu projede mülteciler çağrı merkezi aracığıyla bilgi edinebilecekler” dedi. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise, “Şanlıurfa’da yaşayan Suriye kardeşlerimizin iletişimi biraz daha kolaylaştırıldı. Artık daha iyi uyum ve güvenleri artıracaktır. Merkezin kurulumuna ilişkin 3 yıldır çalışma yapılıyor. Sığınmacılar saat 08.00’den gece 22.00’ye kadar sorunlarını anlatabilecek. Şuan 10 personelle hizmet verecek merkezin ihtiyaca göre çalışan sayısı da artırılabilecek. Talepler alınacak, sorunun çözüm anına kadar takibi sürecek” diye konuştu. Tanıtım toplantısına BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Yardımcısı Paolo Artini’nin yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Suriye İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

(Milliyet, 28 Mart 2018)

 

AFAD Tecrübesini Kolombiyalı Yetkililerle Paylaştı

Venezuelalıların yoğun giriş yaptığı sınır kentlerindeki çalışmaları yerinde inceleyen AFAD heyeti başkent Bogota'da devlet başkanlığında üst düzey yetkililerle bir araya gelerek izlenimlerini aktardı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) heyeti, son dönemde Venezuela'dan yoğun göç alan Kolombiya'nın davetiyle, bu ülkede yapılan çalışmaları yerinde inceledi ve Türkiye'nin Suriyeli sığınmacı krizindeki tecrübelerini Kolombiyalı yetkililerle paylaştı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bogota Program Koordinatörlüğünce geçen yıl organize edilen ve Kolombiyalı teknik heyete, Türkiye'nin tecrübelerinin anlatıldığı ziyaretle başlayan temaslar devam ediyor. Kolombiya'nın davetiyle bu ülkede bulunan AFAD Şanlıurfa İl Müdürü Mahmut Sönmez, AFAD Yazılım Geliştirme Çalışma Grup Başkanı Murat Tosun ve TİKA'nın Kolombiya'daki heyeti bir dizi ziyaret ve çalışma toplantısına katıldı. Heyetler, siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle ülkelerinden ayrılan yüzbinlerce Venezuelalının göç ettiği Kolombiya'da, sınır geçişlerini yerinde inceledikleri Cucuta ve Maicao'nun yanı sıra Bogota'daki Ulusal Afet ve Risk Yönetimi Birliği (UNGRD) merkezinde Türkiye'nin afet yönetimi konusunda tecrübelerini aktardı. Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da üst düzey isimlerle de toplantı yapan heyet son olarak başkentteki Rosario Üniversitesinde akademisyenlerle bir araya gelerek Türkiye'nin mülteciler konusundaki çalışmalarına ilişkin soruları cevapladı. AFAD Şanlıurfa İl Müdürü Sönmez, Kolombiya temaslarının ardından AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı Suriyeli sığınmacı krizinin II. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük kitlesel göç hareketi olduğunu hatırlatan Sönmez, 200 binden fazlası kamplarda olmak üzere 3,5 milyonu aşkın Suriyeliyi barındıran Türkiye'nin, bu süreci 7 yıldır başarıyla yönettiğinin altını çizdi. Çalışmaların, geçen yıl yapılan ziyarette Kolombiyalılarca yerinde görüldüğü ve Türkiye'nin tecrübelerinden bu ülkenin yararlanmak istediğini belirten Sönmez, "Biz de bu konuda 'Türkiye ekolü' diye adlandırabileceğimiz çalışma modelimizi Kolombiyalılara aktardık." dedi. Sönmez, öncelikle Türkiye'nin Suriye'deki kriz ve göç dalgası başladığında merkezden taşralara nasıl bir yönetim tarzı oluşturduğunu açıkladıklarını kaydederek şunları söyledi:

"Türkiye'ye gelenler sınırdan nasıl kabul ediliyor, nelere dikkat ediyoruz ve bilhassa kayıt sistemimize ilişkin tecrübelerimizi aktardık. Çünkü Kolombiya'da halen kayıt sistemi tam oluşturulmuş değil. Bu konuda gördüğümüz eksiklikleri paylaştık. Kampların nasıl kurulduğuna ve daha sonra nasıl yönetildiğine ilişkin açıklamalarda bulunduk. Türkiye'nin, gerek Birleşmiş Milletler'in birimleri ile gerekse ulusal ve uluslararası STK'larla koordinasyonu nasıl sağladığını anlattık." Sönmez, sınırdaki incelemelerinde Kolombiyalı yetkililere bilhassa AFAD'ın kullandığı ve biyometrik kayıtların girildiği "GöçNet" gibi yazılımların faydalarının anlatıldığına işaret etti. Bu yazılımın, Türkiye'nin yıllar içinde edindiği tecrübelerle mükemmel hale getirildiğini belirten Sönmez, Kolombiya tarafının Türk hükümetine talepte bulunması ve talebinin kabul edilmesi durumunda bunun paylaşılabileceğini söyledi.

Devlet Başkanlığında Üst Düzey İsimlerle Bir Araya Gelindi

TİKA ve AFAD heyeti sınırdaki temaslarının ardından başkent Bogota'ya dönerek Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da hükümetin üst düzey isimleriyle bir araya geldi. Sönmez, buradaki toplantıda, sınırda yaptıkları incelemeleri ve gözlemleri yetkililere aktardıklarını belirtti. Kolombiya'nın, ülkeye kabul edilen Venezuelalıların biyometrik kaydına sahip olmayışının önemli bir eksiklik olduğuna dikkati çeken Sönmez, bu kayıt yöntemiyle sağlanan büyük faydaları ilgililere aktardıklarını ve muhataplarının, Türkiye'nin uyguladığı bu sistemi ilgiyle karşıladığını vurguladı.

UNGRD Merkezinde Sunum

Türk heyeti, Bogota’daki diğer durağı UNGRD merkezinde de karşılıklı tecrübe paylaşımında bulundu. Kolombiya'nın AFAD'ı olarak nitelendirilebilecek UNGRD'de sabah başlayan temas ve sunumlarının geç saatlere kadar devam ettiği bilgisini paylaşan Sönmez, buradaki toplantılarda özellikle Türkiye'nin felaketler karşısında nasıl tepki verdiği ve krizlerin nasıl yönetildiğine ilişkin sunum yaptıklarını aktardı. Sönmez, "Biz AFAD olarak 'sıfırıncı dakikaya hazır olmak' sloganıyla çalışıyoruz. Bu konuda bilişim sistemimizden tutun, depolarımıza, arama kurtarma kapasitemize, personel ve teçhizat vaziyetimize kadar her konuda bir felakete hazırlıklıyız. UNGRD temaslarımızda da bu konuda tecrübelerimizi paylaştık." diye konuştu. AFAD'ın yazılım altyapısı sayesinde bir felaketin nerede meydana geldiği, nereye kadar etkilediği, kaç kişinin bu bölgede yaşadığı ve nelere ihtiyaç olduğunu 5 dakika içerisinde tam olarak öğrenebildiklerinin altını çizen Sönmez, bu sistemin UNGRD'nin ilgisini çektiğini ifade etti.

Rosario Üniversitesinde Akademisyenlerle Toplantı

Oldukça verimli bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Sönmez, programın sonunda başkent Bogota'daki Rosario Üniversitesinde akademisyenlerle buluştukları anlattı. Üniversitede 15 kadar öğretim görevlisine, göç hareketinin yönetiminde Türkiye’nin modelini açıkladıklarını aktaran Sönmez, akademisyenlerin bu konuya yakın ilgi gösterdiğini belirtti.

(Anadolu Ajansı, 29 Mart 2018)

 

Suriyeli 12 Bin Öğrenci İleri Düzeyde Türkçe Öğrendi

YTB tarafından, 2013 yılında hayata geçirilen proje kapsamında, bugüne kadar 12 bin 250 Suriyeli öğrenci eğitim aldı ve bu öğrencilere C1 sertifikası verildi. Gaziantep'te Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından "Suriyeliler İçin İleri Düzey Türkçe Eğitimi Değerlendirme Çalıştayı" düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda, üniversite çağına gelmiş Suriyelilere verilen ileri düzey Türkçe eğitimleri ile ilgili sorunlar ele alındı.

Uluslararası Düzeyde, İleri Derece Türkçe Eğitimi

YTB koordinesinde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve AB'nin desteğiyle gerçekleştirilen proje ile Suriyeli öğrencilerin üniversite eğitimlerinin ve sosyal hayata katılımlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor. YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeliler için ileri düzey Türkçe eğitiminin, üniversite çağına gelmiş ve Türkiye'de üniversitelere yerleşecek gençlere yönelik bir program olduğunu belirtti. Yusuf, 2013 yılında hayata geçirilen proje kapsamında, bugüne kadar 12 bin 250 Suriyeli öğrencinin eğitim aldığını vurgulayarak, "Bu öğrencilerimize C1 sertifikası verildi. Bu sertifika, uluslararası düzeyde, ileri derece Türkçe eğitimi alındığını gösteren belgedir. Şu anda 4 bin 300 civarında Suriyeli öğrenci 10 ildeki kamplarda, yine 21 ilde bulunan 40'ın üzerindeki üniversitenin TÖMER merkezlerinde ileri düzey Türkçe eğitimi alıyor." dedi.

(Anadolu Ajansı, 28 Mart 2018)

 

Suriyeli Sığınmacıların Vatanlarına Dönüşü Devam Ediyor

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, terör örgütlerinden temizlenen bölgelere dönüş yaptı. İç savaştan kaçan Suriyeliler neredeyse tüm akrabalarını arkalarında bıraktılar. Kimi bombardımanda yakınlarını kaybetti kimi de evlerini. Birçok Avrupa ülkesi onları almak istemezken, Türkiye onlara kucak açtı. Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeli aileler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile terör örgütlerinden temizlenen bölgelere dönüyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 80 Suriyeli, Gönüllü Geri Dönüş Programı ile Öncüpınar Konaklama Tesisleri Göç İdaresi Müdürlüğü bürosundaki işlemlerin ardından minibüslerle ülkelerine gönderildi. Suriye uyruklu Sultan Muhammed Cesim, terör örgütlerinin saldırısı sonucu 3 yıl önce terk ettiği ülkesine dönebilmenin heyecanını yaşıyor. Türkiye'de çok güzel günler geçirdiğini ancak ülkesini ve akrabalarını özlediğini anlatan Cesim, TSK ve ÖSO'nun başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sonrası köylerinin terörden temizlendiğini bu nedenle dönüş yapmaya karar verdiğini sözlerine ekliyor. Kerem el-Müftü de Suriye'de yaşanan savaşın şiddetinin artmasıyla Türkiye'ye sığındığını, düzenlenen harekatlar sonucu hayatın normale dönmeye başladığını, bu nedenle ülkesine dönmek istediğini söyledi. Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan 1 Ocak 2015'ten bu yana program kapsamında, yaklaşık 60 bin Suriyeli ülkesine dönüş yaptı.

(TRT Haber, 28 Mart 2018)

 

Ereğli’de Suriyeli Sığınmacı Gençler Toplum ile Kaynaştırılacak

Bugün Ereğli Gençlik merkezinde Kop tarafından desteklenen ‘Gelenekten Geleceğe Kop’la Yürüyelim’ projesinin tanıtımı yapıldı. Bu projede Suriyeli sığınmacı gençler ile Ereğli’ye bağlı mahallelerde oturan 13-24 yaş arası ekonomik açıdan dezavantajlı konumda olan gençlerin ortak sportif sosyal ve kültürel faaliyetlerde buluşmalarını sağlayarak hem maddi imkanı olmayan yerli gençlerin, hem de sosyal yapıya uyum sağlamada sıkıntı çeken sığınmacı konumundaki gençlerin topluma faydaları olmaları amaçlanıyor. Sabah saatlerinde gerçekleşen programa Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı, Osman Koşar, İlçe Spor Müdürü Cumaali Özince, İşkur Müdürü Sait Eker, Sosyal Hizmetler Müdürü Osman Tezcan, Müftü Celal Malkoç, ile Gençlik merkezi Müdürü Harun Aydın katıldı.

(ERT Ajans, 28 Mart 2018)

 

Göçmen Kaçıran Şebekeye 8 İlde Operasyon: 29 Gözaltı

Muğla polisi, deniz yoluyla göçmen kaçakçılığı yapan bir suç örgütüne yönelik 8 kentte operasyon düzenledi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 82 şüpheliden 29'u yakalandı. Milas Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararı sonrası Muğla, İstanbul, İzmir, Tokat, Kocaeli, Kastamonu, Manisa ve Edirne illerinde bu sabah belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Ekipler tarafından, bu sabah başlatılan 8 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda toplam 82 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılırken, ülke tarihinin en geniş kapsamlı göçmen kaçakçılığı operasyonu olma özelliğini taşıdığı açıklandı. Operasyon kapsamında şu ana kadar 29 şüphelinin yakalandığı açıklandı. Suç örgütünün tamamen deşifre edilmesine yönelik olarak geçmiş tarihlerde birbirinden farklı şehirlerde 17 göçmen kaçakçılığı olayına suçüstü yapıldı. Toplamda 450 göçmen kaçmak üzereyken organizatörleriyle birlikte yakalanırken, 17 organizatör çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konuldu. Aynı zamanda operasyon kapsamında PKK terör örgütü üyeliğinden aranmakta olan iki kişinin yurt dışına kaçmak üzereyken yakalandığı ve tutuklandığı belirtildi.

(CNN Türk, 29 Mart 2018)

 

Ege'de son 24 Saatte 483 Göçmen Yakalandı

İzmir ve Aydın açıklarında yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan 483 yabancı uyruklu yakalandı. İzmir ve Aydın açıklarında son 24 saatte yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan 483 yabancı uyruklu yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında son 24 saatte müdahale edilen 4 olayda lastik bot içerisinde Yunanistan adalarına geçmeye çalışan 229 yabancı uyrukluyu yakaladı. Ekipler, Foça ilçesi Aslanburnu açıklarında da müdahale ettikleri 3 olayda 117 göçmeni kıyıya çıkardı. Aynı bölgede ekipler, 36 göçmenin de jandarma tarafından karada yakalanmasını sağladı. ydın'ın Didim ilçesinde açıklarında 60, Kuşadası ilçesi açıklarında ise 41 yabancı uyruklu yakalandı. Yabacı uyruklular işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

(Anadolu Ajansı, 28 Mart 2018)

 

Bodrum’da Kaçak Göçmen Operasyonu

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) adasına yasa dışı yollarla kaçma hazırlığında bulunan 100 göçmen kaldıkları apartlardan toplanarak kayıtlı oldukları illere gönderildi. Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerince gece saatlerinde düzenlenen baskınlarda aralarında çok sayıda kadın ve çocuğunda olduğu göçmen yakalandı. Özellikle Gümbet Mahallesi’ndeki apartlara yapılan baskınlarda, farklı illerinden geçici koruma kimlik belgesi alan ancak yol izin belgesi olmayan toplam 100 Suriye uyruklu düzensiz göçmen, Emniyet Müdürlüğündeki gerekli kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra kendi talepleri doğrultusunda kayıt oldukları illere gönderildi.

(İhlas Haber Ajansı, 28 Mart 2018)

 

Edirne’de 119 Göçmen Yakalandı

Edirne’de jandarma ekiplerinin yaptığı denetimler sırasında, yasa dışı yollardan yurt dışına geçmek isteyen yabancı uyruklu 119 kaçak yakalandı. Edirne İl Jandarma Komutanlığı ile 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ekiplerince, Havsa, Meriç ve İpsala ilçesindeki yol kontrolünde, yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Suriye, Pakistan, Fas, Cezayir, Bangladeş, Filistin ve Afganistan uyruklu 119 kaçağı yakaladı. Kaçaklar, işlemlerinin ardından Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(CNN Türk, 28 Mart 2018)

 

Meriç’te 20 Göçmen Kayıp

Meriç Nehri üzerinden Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen 20 göçmenin kayıplara karıştığı açıklandı. 20 kadar göçmenin, şiddetli yağışın etkisiyle Meriç nehri sularında kayıplara karıştığı aramaların sürdüğü açıklandı. Bu arada Ayvalık karşısındaki Midilli adasına yeni göçmen gurupların geldiği açıklandı. Uzun zamandan bu yana göçmen akınının duraklamasına rağmen, Midilli adasına 350 göçmenin birden çıkması zaten göçmen yığılmasından şikayet eden ada ahalisinin paniğe kapılmasına yol açtı.

(Sabah, 29 Mart 2018)

 

Erzurum'da 250 Kaçak Göçmen Yakalandı

Kentin şehirler arası otobüs terminali yakınında yakalanan Afganistan ve Pakistan uyruklu kaçak göçmenler sınır dışı edilecek. Erzurum'da yasa dışı yollarla yurda girdikleri belirlenen ve aralarında yaşlı kadın ile çocukların da bulunduğu 250 kaçak göçmen yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şehirler arası otobüs terminali yakınında kaçak göçmenlerin gruplar halinde yürüdüğü ihbarı üzerine söz konusu bölgeye gitti. Ekipler, bu alanda yaptıkları aramalarda, kaçak olarak yurda giren Afganistan ve Pakistan uyruklu 250 kaçak göçmeni yakaladı. Otobüslerle Gölbaşı ve Gürcükapı polis merkezlerine götürülen kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Aşkale ilçesindeki Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilecek. Öte yandan bir hayırsever vatandaş tarafından gönderilen yaklaşık 200 kişilik ekmek ve çikolatalar kaçak göçmenlere dağıtıldı. Aç oldukları gözlenen kaçak göçmenler, ikramlardan dolayı büyük mutluluk yaşadı.

(Milliyet, 29 Mart 2018)

 

Van'da 50 Kaçak Göçmen Yakalandı

Van'ın Başkale ilçesinde, metruk bir binada 50 kaçak göçmen yakalandı. Van'ın Başkale ilçesinde, metruk bir binada 50 kaçak göçmen yakalandı. Van İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada, Başkale ilçesi Ilıcak Mahallesi Belliyurt mezrasındaki metruk binada 50 göçmenin barındığı ihbarı üzerine, Aşağı Çaldıran Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince, belirtilen adreste kontrol ve arama gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, arama neticesinde Türkiye'ye yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen 44 Afganistan, 4 Pakistan ve 2 Özbekistan uyruklu olmak üzere toplam 50 yabancı şahsın yakalandığı kaydedildi. Olayla ilgili araştırma ve soruşturma sonucu kimlik bilgileri tespit edilen 2 şüpheli organizatörün yakalanması amacıyla çalışmaların sürdüğü aktarılan açıklamada, yabancı uyruklu şahısların gerekli işlemlerinin tamamlanmasının ardından Van İl Geri Gönderme Merkezine teslim edileceği bildirildi.

(Haberler.com, 28 Mart 2018)