Türkiye’de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

463 Göçmen Anne ve Baba, Çocuklarını Geride Bırakıp ABD’yi Terk Etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın tepkiler üzerine geçen ay durdurmak zorunda kaldığı, kaçak göçmenleri çocuklarından ayırma uygulaması nedeniyle, 463 anne ve babanın çocuklarını kamplarda bırakarak ülkeyi terk ettikleri belirtildi. Bu ebeveynlerin sınır dışı mı edildikleri, yoksa kendi kararlarıyla mı gittikleri bilinmiyor. Federal Mahkeme’nin kamplarda yaşayan 2300 çocuğun tümünün ailelerine iade edilmesi için verdiği süre yarın doluyor. Çocukların büyük bölümü ailelerine geri verildi. Ancak Trump yönetimini temsil eden avukatlar kamptaki çocuklardan yüzlercesinin anne babasının artık ülkede olmadığını söyledi.

‘Gönüllülük Belgesi İmzalattılar’

Göçmenlik yetkililerinin kaçak göçmenlere çocuklarını görebilmeleri için ülkeyi gönüllü olarak terk ettiklerine dair belgeler imzalattığı öne sürülüyor. Bu ayın başlarında alınan bir mahkeme kararıyla beş yaşın altındaki çocuklar ailelerine teslim edilmişti. Ancak hala yüzlerce çocuk hala ailelerinden ayrı.

(BBC Türkçe, 25 Temmuz 2018)

 

Adana’da 44 Kaçak Göçmen Yakalandı

Adana’da, yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edilen 3’ü kadın 44 kaçak göçmen yakalandı. Polis ekipleri, merkez Yüreğir ilçesi D400 Karayolu’nda şüphe üzerine 2 minibüsü durdurdu. AA’nın haberine göre, minibüslerde yapılan kontrolde, yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edilen 3’ü kadın 44 Suriyeli yakalandı. Kaçak göçmenler parmak izi ve ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Suriye uyrukluların yapılan işlemlerin ardından Adana Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi.

(Haber Türk, 26 Temmuz 2018)

 

Fas Açıklarında 500’den Fazla Göçmen Kurtarıldı

Fas’tan yasa dışı yollarla Avrupa sahillerine geçmeye çalışan 500’den fazla düzensiz göçmenin kurtarıldığı bildirildi. Fas’tan yasa dışı yollarla Avrupa sahillerine geçmeye çalışan 500’den fazla düzensiz göçmenin kurtarıldığı bildirildi. Fas emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Fas Deniz Kuvvetleri, 3 botla denize açılan Afrika uyruklu 110 düzensiz göçmeni kurtardı. Denize açıldıktan kısa süre sonra kurtarılan göçmenler arasında Gine ve Senegalli iki kadının da bulunduğu aktarıldı. İspanya Deniz Güvenliği ve Kurtarma Teşkilatı’nın (SASEMAR) Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada ise Cebelitarık Boğazı’nda düzenlenen operasyonlar kapsamında 29 botta bulunan 399 göçmenin kurtarıldığı belirtildi. Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre, bu yıl içinde 50 binden fazla düzensiz göçmen Fas’tan İspanya’ya ulaştı. Bu amaçla yola çıkan bin 443 kişi ise hayatını kaybetti ya da kayboldu.

(Haberler, 25 Temmuz 2018)

 

Göçmen Kadınlar Kent Gezisinden Memnun Ayrıldı

Çanakkale Belediyesine bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Troia Sosyal Yaşam Evi (Göçmen Kadınlarla Destek Grubu) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinin (ASAM) ortak çalışmaları sürüyor. Göçmen kadınların yaşadıkları çevreye uyum sağlaması, dil öğrenmeleri, kendilerini kente ait hissetmeleri, özgüvenlerinin yükselmesi gibi amaçlarla yaklaşık 5 aydır yürütülen program çerçevesinde son olarak kent gezisi de gerçekleştirildi. Çanakkale Belediyesi Sosyal Yaşam Evleri ve ASAM’ın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de destek verdiği kent gezisi kapsamında 24 kadın katılımcı Gelibolu Simülasyon Merkezi (Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi), Kilitbahir Kalesi, Hastane Sergisi ve Şehitler Abidesini ziyaret etti. Gezilen yerler ve kent tarihi hakkında bilgi alan göçmen kadınlar, etkinlikten çok memnun kaldıklarını ifade etti. Gezi ile birlikte son bulan dönem etkinliklerinin gelecek Ekim ayında Çanakkale Belediyesi Troia Sosyal Yaşam Evinde yeniden başlaması planlanıyor.

(Çanakkale Belediyesi, 25 Temmuz 2018)

 

Nijerya’da Binlerce Kişi Mülteci Kampına Sığındı

Nijerya’nın Sokoto eyaletinde düzenlenen silahlı saldırılar nedeniyle binlerce kişi mülteci kampına sığındı.  Nijerya’nın Sokoto eyaletinde düzenlenen silahlı saldırılar nedeniyle binlerce kişi mülteci kampına sığındı.  Bölgedeki mülteci kampı sorumlusu Alhaji Aminu Abubakar Gawo, gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemlerde bölgede devam eden silahlı saldırılar nedeniyle 4 bin kişinin kampa sığındığını belirtti. Evlerini terk edenlerin insani ihtiyaçlarının hükümet tarafından karşılandığını ifade eden Gawo, “Buraya sığınan kişilerin giyim, barınma, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” dedi. Gawo, ilgili bölgelerde güvenliğin sağlaması için hükümetin çalışma başlattığını ve yakında mültecilerin evlerine dönebileceklerini kaydetti. Sokoto’da son iki haftada kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen silahlı saldırılarda en az 30 kişi hayatını kaybetmişti.
(Kıbrıs Manşet, 25 Temmuz 2018)

 

Rohingyalı Müslümanlar Ölüm Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Rohingyalı Müslümanlar mülteci kampları yağmur mevsiminin başlamasıyla sel sularına teslim oldu. Uzmanlar, mültecilere yardım eli uzatılmadığı takdirde büyük bir facianın yaşanabileceği hakkında uyarıda bulundu. Myanmar’daki soykırımdan kaçıp Bangladeş’e gelen Rohingyalı Müslümanlar ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Rohingyalı Müslümanların 6 bininin sığındığı Tombro köyünü sel suları bastı. Şiddetli yağışların 3 gündür hiç durmadan devam etmesi, Tombro köyünün dere yatağında bulunması ve altyapının olmaması felaketin sebeplerinden birkaçı. Mültecilerin yerleştiği bölgenin tarafsız bölge ilan edilmesi de yardıma muhtaç insanların tamamen sahipsiz kalmasına sebep oldu. Uzmanlar, Bangladeş’in yağış sezonunda olduğunu hatırlatarak, yağışların 3 gün daha devam etmesi halinde köyün tamamen sular altında kalabileceğini açıkladılar. Tehlikede olan tek kamp ise Tombro değil bölgedeki çoğu mülteci kampı sular altında kalmış durumda. Balukhali Mülteci Kampı ve Fakir Guna köyü sular altında kalmış durumda. Yağışların kalıcı olacak olması mülteci kamplarının tamamen sular altında kalacağı anlamına geliyor. Eğer mülteciler bölgeden tahliye edilmezse her geçen gün daha fazla insan ölecek. Basın mensuplarına konuşan bir mülteci, “Tüm yardım kuruluşlarına sesleniyoruz, lütfen bizi kurtarın. Sel suları yüzünde ölmek üzereyiz, köyümüz nehre doğru kayıyor” diyerek Rohingyalı Müslümanların kendilerini kurtaracak insani yardımı beklemekten başka çarelerinin olmadığının altını çizdi.

(Güneş, 25 Temmuz 2018)

 

390 Bin Mülteci Gaziantep’te Yaşıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan ve Türkiye’ye gelen Suriyeliler, 563 bin 791 bin kişi sayısıyla iller arasında en çok İstanbul’u tercih etti. İstanbul’u ise Şanlıurfa, Hatay ve 390 bin 204 kişi ile Gaziantep takip etti.  2018 yılının son verilerine göre de, Türkiye’de yaşayan göçmen sayısı 3 milyon 541 bin 572 kişi olarak kaydedildi.

İç savaştan kaçarak, Türkiye’ye gelen ve daha sonrada çeşitli nedenlerle Türkiye’de kalan Suriyeli göçmenler, Türkiye’nin 81 iline dağıldı. Ülkede geçici korunma kapsamındaki Suriyeli sayısı, Temmuz 2018 verilerine göre bir önceki yıla göre artış göstererek 3 milyon 541 bin 572 oldu. Verilere göre, geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyeli sayısı ise 210 bin 177 kişi olarak kaydedildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün son verilerine göre, Suriyeli göçmenler en çok İstanbul’a yerleşti. 563 bin 791 bin kişi sayısıyla İstanbul en çok kaydedeilen iller sıralamasında birinci sıraya yerleşti. İstanbul’u ise 471 bin 955 kişi sayısıyla Şanlıurfa takip etti.

İzmir’de 138 Bin 150 Suriyeli Var

Hatay’da 442 bin 909 kişi sayısıyla Şanlıurfa’dan sonra üçüncü tercih edilen il sıralamasında yer aldı. Rakamlara göre, göç yoğunluğunun en fazla yaşandığı illerin başında gelen İzmir’de ilk on sıralamasına girdi. Çeşme, Dikili, Seferihisar gibi illerden yasa dışı kaçan göçmenlerden 138 bin 150’si İzmir’e yerleşti. Kayıt edilen Suriyeli sayısında ise en düşük sayı 30 kişiyle Bayburt oldu. Bayburt’u ise 36 kişi ile Artvin ve 43 kişi ile Tunceli takip etti.

Göç İdaresini Genel Müdürlüğü verilerine göre, 0-4 yaş dilimindeki kişi sayısı 526 bin 663, 19-24 yaş aralığında bulunan Suriyeli sayısı ise 534 bin 131 kişi olarak kaydedildi. Barınma merkezilerinde bulunan Suriyeli sayısının ise Şanlıurfa’da 70 bin 650 kişi, Adana’da 26 bin 546 kişi, Gaziantep’de de 23 bin 095 kişi olduğu ifade edildi.

(Gazete Ekspres, 25 Temmuz 2018)

 

Lübnan’daki 850 Suriyeli Mülteci Daha Evlerine Geri Döndü

Suriye sınırında bulunan Lübnan’ın Ersal kentindeki Suriyeli mültecilerden oluşan üçüncü grup da evlerine geri döndü. Evlerine dönen Suriyeli mültecilerin sayısı her seferinde artarak büyüyor. İlk grupta 297, ikinci grupta 380 ve son grupta da 850 mülteci Suriye’nin Batı Kalamun bölgesine geri döndü. İnsanlar, 4 yıl süren mülteci hayatından sonra geri dönüşlerinden duydukları mutluluğu Sputnik’e anlattı.  Mülteciler, Lübnan hükümetine ve vatandaşlarına kendilerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı da teşekkür ettiler.

Ersal kenti belediye başkanı yardımcısı Rima Karambi konuyla ilgili Sputnik’e şunları söyledi: “Şimdi Suriyeli mültecilerinden oluşan üçüncü grubu  da gönderdik. Listemizde Suriye’ye geri dönmek isteyen 3200 kişi daha var. Şu anda Ersal’de 40 bin yerel nüfusun yanı sıra 60 bin dolayında da Suriyeli mülteci var. Nüfusun bu kadar büyük bir şekilde artması nedeniyle, sosyal ve ekonomik anlamda ciddi sorunlarla karşılaştık. Savaş nedeniyle 4 yıldır, şehir sakinlerinin hiçbir gelir kaynağı yok. İş alanları, Suriyeliler tarafından ele geçirildi, çünkü her işe atılıyorlar ve düşük maaşla çalışmayı kabul ediyorlar. Bu nedenle, mültecilerin evlerine dönmeleri onları da bizleri memnun ediyor.” Rima Karambi, belgeleri ve yasal statülerinde sorun olmayan birçok Suriyeli mültecinin kendi imkanlarıyla ülkelerine geri döndüklerini  de sözlerine ekledi. Lübnan İçişleri Bakanlığına bağlı güvenlik güçlerinin yanı sıra, orduya bağlı askerler de Suriyeli mültecilerin geri dönüşlerinin organizasyonu ve refakatinde yardımcı oldu.

(Sputnik Türkiye, 26 Temmuz 2018)

 

Rusya, Suriyeli Sığınmacılar Sorununu Çözmek İçin Türkiye, Ürdün Ve Lübnan’a Heyet Gönderiyor

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Suriye sığınmacıların yurtlarına dönüş sorununun çözümü için Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye çalışma gruplarının gönderildiğini belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sığınmacıların Suriye’ye dönüşü koordinasyon karargahının toplantısında konuşan Mizintsev, “Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun talimatıyla, sığınmacıların Suriye topraklarına dönüşüyle ilgili konuların detaylı biçimde incelenmesi için bugün Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye çalışma grupları gönderildi” diye açıkladı.
(Sputnik Türkiye, 25 Temmuz 2018)

 

Trafoda Akıma Kapılan Suriyeli Çocuk Ağır Yaralandı

Şanlıurfa’da, arkadaşlarıyla girdiği trafoda akıma kapılan Suriyeli çocuk ağır yaralandı. Alınan bilgiye göre, 15 yaşındaki Muhammet El Casım, 2 arkadaşıyla henüz bilinmeyen bir nedenle Kamberiye Mahallesi eski sanayi alanındaki bir elektrik trafosuna girdi. Trafodaki kablolara dokunan Casım, akıma kapıldı. Çevredeki vatandaşlar tarafından trafodan çıkarılan Muhammet El Casım, ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesine alınan ve vücudunda 3’üncü derece yanıklar oluştuğu öğrenilen çocuğun hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

(Memleket, 25 Temmuz 2018)

 

BM Ürdün’deki Suriyeli Öğretmenlerin Maaşlarını Ödemeyecek

UNICEF, finansman eksikliği nedeniyle Zateri Mülteci Kampı’nda görev yapan Suriyeli öğretmenlerin maaşlarını ödeyemeyeceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), finansman eksikliği nedeniyle Ürdün’ün kuzeyindeki Zateri Mülteci Kampı’nda görev yapan Suriyeli asistan öğretmenlerin maaşlarını ödeyemeyeceğini duyurdu. UNICEF’in Amman’daki basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, “Zateri Mülteci Kampı’ndaki Suriyeli asistan öğretmenlere, fondaki finansman açığı nedeniyle, önümüzdeki dönemde ücretleri için gereken ödeneğin sağlanamadığı bildirilmiştir.” denildi. Fondaki açığın yüzde 43’e ulaştığı kaydedilen açıklamada, “Ancak, kamptaki kadın ve çocuklara kaliteli bir hizmet sunulması adına gerekli finansmanın sağlanması için çalışmalara devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca Zateri Mülteci Kampı’nda bulunan 32 okulda 509 asistan öğretmenin görev yaptığı aktarıldı. Kamptaki Suriyeli öğretmenler ise söz konusu kararın UNICEF yetkilileri tarafından dün düzenlenen bir toplantıyla kendilerine tebliğ edildiğini belirterek, uygulama karşısındaki büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade etti. Ürdün’deki en büyük mülteci kampı olarak bilinen Zateri’de yaklaşık 80 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Suriye ile 375 kilometrelik sınırı olan Ürdün’de yaklaşık göre 1 milyon 300 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı belirtiliyor.

(Time Türk, 25 Temmuz 2018)

 

Suriyeli Kadın Karnında Ölen Bebeğinin Zehirlemesi Sonucu Hayatını Kaybetmiş

Konya’da evinde eşi Abdulhalik El Dahır tarafından ölü bulunan Suriye uyruklu 8 aylık hamile Vela Hilal Muhammed’in (24), karnında ölen bebeğinin zehirlemesi sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Olay, dün saat 19.00 sıralarında merkez Meram ilçesi Hacıfettah Mahallesi Nabi Sokak’ta meydana geldi. Abdulhalik El Dahir, çalışırken konuşmak için aradığı eşi Vale Hilal Muhammed, telefona cevap vermedi. Bunun üzerine eve gelen Dahir, eşini hareketsiz halde bulunca polis ve sağlık görevlilerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık görevlileri hamile Vela Hilal Muhammed’in öldüğünü belirledi. Muhammed’in cesedi otopsi için Konya Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan otopside Muhammed’ın karnındaki bebeğin yaklaşık 1 ay öldüğü ve bu durumu fark etmemesi üzerine de kendisini zehirlediği belirlendi.

(Posta, 26 Temmuz 2018)

 

Polisten Suriyeli Esnafa, ‘Çocuklarınıza Sahip Çıkın’ Uyarısı

Kayseri’de Toplum Destekli Polisler, kentte faaliyet gösteren Suriyeli esnafa, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı seminer verdi. Kayseri’de Toplum Destekli Polisler, kentte faaliyet gösteren Suriyeli esnafa, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı seminer verdi. Seminerde esnafa iş yerlerine güvenlik kamerası takmaları tavsiyesinde bulunulurken, ‘Çocuklarınıza sahip çıkın’ uyarısı da yapıldı. Kayseri’de sayıları artan Suriyeli esnafa yönelik Emniyet Müdürlüğü eğitim semineri düzenledi. Kayseri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen seminerde Suriyeli esnaf, hırsızlık ve dolandırıcılık olayları konusunda uyarıldı.
‘İş Yerlerinize Kamera Taktırın’
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nde görevli polis Memuru Mesut Eroğlu, tercüman eşliğinde esnafı bilgilendirdi. Eroğlu, Suriyeli esnafa iş yerlerine güvenlik kamerası takmaları konusunda tavsiyede bulundu. Eroğlu, “Olası bir hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarında kamera sistemi işi kolaylaştırıyor. Hırsızları tespit edip, daha kolay ulaşmamızı sağlıyor. Bu nedenle önemli bir konu. İş yerlerinize mutlaka kamera sistemi taktırın. Bunu önemle tavsiye ediyoruz” dedi.
‘Çocuklarınız Tanımadıkları İnsanlardan Hediye Almasın’
Eroğlu konuşmasında ayrıca Suriyeli esnafa ‘Çocuklarınıza sahip çıkın’ uyarısında da bulundu. Eroğlu, “Çocuklarınıza sahip çıkın. Tanımadıkları insanlarla konuşmasınlar. Tanımadıkları insanlardan hediye almasınlar. Bir de evlerinden fazla uzaklarda oyun oynamasınlar, evlerinden uzaklaşmasındalar” ifadelerini kullandı. Seminerde katılımcılara hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı yapılması gerekenlerin yer aldığı broşürler de dağıtıldı.
‘Amaç Mağduriyetleri Önlemek’
Seminerle ilgili bilgi veren polis memuru Mesut Eroğlu, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerinin olumsuzluk yaşanmaması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Bu kez de merkez Melikgazi ilçemize bağlı Küçük Mustafa ve Çorakçılar mahallelerindeki Suriyeli esnaflara yönelik bilgilendirme toplantısı yaptık. Amacımız hırsızlık ve dolandırıcılık olayları ile ilgili ortaya çıkabilecek mağduriyetleri önlemek. Tercüman eşliğinde bu çerçevede katılımcılara bilgi verdik” diye konuştu.

(Mynet, 25 Temmuz 2018)

 

Daha Fazla Mülteci Barındırmak İsteyen Ülke: Portekiz

Diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleri mülteci krizinde kendilerini giderek daha fazla izole ederken, Portekiz daha fazla mülteci talep ediyor. Ancak şimdiye kadar ülkeye sadece çok az insan geldi ve çoğu da geri döndü. İşte bu durumun arka planı…

Haziran ayında mülteci cankurtaran botu “Lifeline” Akdeniz açıklarındayken, mültecilerin bir kısmını ülkesine almayı kabul eden ilk ülke Portekiz olmuştu. Gelen mülteci sayısını azaltmak isteyen diğer çoğu AB ülkelerinin tam aksine Lizbon hükümeti prensip olarak daha fazla mülteci barındırmak istemişti.

Ana Akdeniz rotalarından uzakta bulunan ülke sadece çok az mültecinin uğrak yeri olmakta. Portekiz, AB içindeki mültecilerin yeniden dağıtımını güçlü bir şekilde desteklemekte. Portekiz Başbakanı Antonio Costa birkaç hafta önce Dünya Mülteciler Günü’nde yaptığı açıklamada “Mültecilere karşı sorumluluğumuzun üstesinde gelmek zorundayız. Ve bu sorumluluğu diğer Avrupa ülkeleriyle de paylaşacağız.” dedi.

Portekiz uzun bir süre mülteci politikası konusunda Avrupa çözümüne karşı çıkan muhaliflere karşı çıktı. 2015 yılında birçok Doğu Avrupa ülkesinin İtalya’dan ve Yunanistan’dan gelen mültecileri almaya direnmelerine rağmen Lizbon mültecilerin Avrupa ülkelerine dağıtımını destekledi ve 2.951 mülteciyi almayı kabul etti. Kısa bir süre sonra da Portekiz Birleşmiş Milletler mülteci yardım kuruluşu olan UNHCR’in yeniden yerleştirme programına gönüllü olarak katıldı. Program insanları Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki mülteci kamplarından üçüncü ülkelere taşıyor.

Nüfus Düşüşüne Karşı Göçmen

Portekiz’in bu hoşgörülü tutumunun temel nedeni nüfusundaki önemli oranda düşüş. Portekiz, AB ülkeleri arasında en düşük doğum oranına sahip ülkelerden biri. 2016 yılında 1.000 kişi başına ortalama 8.4 doğum kaydedilmiş olup bu rakam 2000 yılında 11.4 olmuştur.

Portekiz Francisco Manuel dos Santos Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre Portekiz’in nüfusunu istikrarlı tutabilmesi için yılda en az 75 bin yeni sakine ihtiyacı var. Başbakan Costa da ilkbaharda bu çalışmaya işaret etti Sosyalist hükümet, trend olan bu nüfus düşüşünün önüne geçmeyi kendine hedef olarak belirledi. Ancak, bu sadece doğumlarla mümkün değil.

Mayıs ayında parti toplantısında konuşan Costa “Daha fazla göçmene ihtiyacımız var ve yabancı düşmanı retoriğe tahammül etmeyeceğiz.” dedi ve söyledikleri de birçok Portekizli tarafından destekleniyor.

(Spiegel, 25 Temmuz 2018)

 

Firmalar Mültecilerin İşe Alımı İle İlgili Sorunlardan Şikayetçi

İşletmeler gençleri eğitiyorlar ve onlar da başarıyla eğitimlerini tamamlıyorlar fakat işe girmekte zorlanıyorlar.

Entegrasyon devam ediyor, ancak bilinen sorunlar da hızla ilerlemekte. Örneğin Swabia’da… Augsburg’daki Sanayi ve Ticaret Odası (IHK)’na göre ay sonunda 2000 mültecinin 200’ü halihazırda ceplerinde bir eğitim sözleşmesi olmasına rağmen mesleki entegrasyon sınıflarını terk ediyor. Bununla birlikte, kalan kaç tanesinin eğitimlerini Eylül ayı sonunda tamamlayıp tamamlamayacağı ise şu anda belirsiz.

Potansiyel kursiyerlerin hemen hemen üçte biri Afgan ve sınır dışı edilme tehlikesi altında. Birçok durumda görünüşe göre çalışma izinleri hala beklemede.  Sanayi ve Ticaret Odası (IHK) Başkanı Andreas Kopton ise şu açıklamayı yaptı: “Bu gençlerin eğitimi için hızlı ve pratik bir çözüme ihtiyacımız var. Şirketler umutsuzca boş kadroları için eleman arıyorlar.”

(Süddeutsche Zeitung, 25 Temmuz 2018)

 

Lübnan’daki Suriyeli Mülteciler Esad Kontrolündeki Suriye’ye Geri Dönmekten Neden Korkuyorlar?

Global Voices tarafından yapılan habere göre, Lübnan hükümeti Suriyeli mültecileri savaştan etkilenen komşu ülkelere göndermek için zorluyor, yayınlanan rapora göre pek çok mülteci zorla orduya katıldı; bazıları da işkence görüp öldürüldü. Lübnan’da resmi olarak yaklaşık bir milyon kayıtlı Suriyeli mülteci var, bu rakam herhangi bir ülkenin kişi başına düşen en yüksek sayısı. Suriyeli mültecilerin geri dönmesi konusunda Lübnan hükümetinde en fazla öne çıkan siyasilerden biri olan Dışişleri Bakanı ve Muhafazakâr Serbest Vatansever Hareket (FPM) Başkanı Gebran Bassil, 13 Temmuz 2018’de mültecilerin geri dönüşü için merkezi bir komisyon oluşturdu (henüz nasıl işleyeceği henüz belli değil). Gebran Bassil,                                                 Suriyeli mültecileri “Lübnan’ın kimliği ve ekonomisine karşı bir tehdit” oluşturmakla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni (BMMYK) de mültecileri Suriye’ye dönmek konusunda korkutmakla suçladı.  Çok tartışmalı bir konu olan Lübnan’ın vatandaşlık konusunda seçici davranması,  özellikle de yabancı uyruklu ve evli olan Lübnanlı kadınların vatandaşlıklarının çocuklarına ve eşlerine hala geçememesi yolsuzluk uygulaması tartışmalarına yol açmaktadır.

Mültecilerin Statüsüne İlişkin Sözleşme ve Protokolün 33. Maddesi: Mültecilerin yaşamları veya özgürlükleri risk altında olduğunda, mültecilerin kendi ülkelerine geri gönderilmesini yasaklar.

(Global Voices, 25 Temmuz 2018)

 

Berlin Son Göç Yasasını Hazırlıyor

Alman Bakan, işgücünü göçmenler üzerinden sağlamaya yönelik bir yasa peşinde.

Tehdit altında gördüğü ekonomik büyümesi ile Almanya, bir göç yasasını tasfiye etmeyi ve taslağını durdurmaya hazırlanıyor. Bu sebeple, İşçi Bakanı Hubertus Heil bürokratik engellerin içinden geçerek yeni alternatifler üzerinde çalışıyor. İş gücü sıkıntısı çeken Almanya, nitelikleri göçlerin azalmasının Almanya’ya vereceği zarardan hareketle yeni bir yasa hazırlamayı planlıyor. Bakan, yasa ile Almanya’ya vasıflı işçi göçü çekmeyi düşünüyor. Bürokratik karmaşıklığın önüne geçmeyi ve 107 paragraflık göçmen yasasını hafifletmeyi amaçlayan bu çabalar, Alman ekonomisi için hayati olabilir.

(Handelsblatt Global, 25 Temmuz 2018)

 

Macron’un Gündeminde Enerji, AB ve Göçmenler Var

Emmanuel Macron, Perşembe günü AB’yi iyileştirme yönünde ilk ziyaretini İspanya’ya yapıyor.

Birçok konuda İspanya’nın AB üzerinde daha etkin olmasını isteyen Fransa, İspanya ile birçok hususu değerlendirecek.

Macron, Avrupa entegrasyonuna doğru bir sembolik adım olarak gördüğü Avro bölgesi bütçesi için destek kazanmaya çalışıyor. Akdeniz’deki göç hareketliliğiyle adı dünya gündeminden düşmeyen İspanya ile görüşülecek diğer bir konu ise “göçmenler”.

Madrid ve Paris, Akdeniz’i geçen binlerce göçmenin, popülist partileri güçlendiren bir akını ile nasıl başa çıkılacağı konusunda da geniş çaplı bir şekilde uyumlu.

İtalya’nın popülist hükümetinin, kurtarma gemilerinin limana girmelerine izin vermeyeceğine ve Haziran ayında varılan bir anlaşmayla da bir AB krizine yol açacağına dair haberler, İspanya’da son haftalarda göçmenlerin giriş çıkışlarında bir artış yaşanmasına sebep oldu. Bu yıl şimdiye kadar 18.000’den fazla göçmen İspanyol kıyılarına ulaştı, bu sayı İtalya’ya geçen yıl aynı dönemde olan göç rakamının yaklaşık üç katı.

(The Local, 26 Temmuz 2018)