Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Suriyeliler Oraya Akın Etti! Uzun Uzun İzlediler

Şanlıurfa’nın sınır ilçesi Akçakale’de yaşayan Suriyeli sığınmacılar, vatan hasreti ve özlemini gidermek için sınırın sıfır noktasında zaman zaman Suriye’yi seyrederek gidermeye çalışıyorlar.

Hafta sonunun güneşli geçmesinin ardından, ilçede yaşayan Suriyeli sığınmacılar sınır hattına doğru gezintiye çıktılar. Bazı aileler çoluk çocuğu ile dışarı çıkarken bazı yaşlı Suriyeliler ise, sınırın sıfır noktasında seyre dalarak özlem gidermeye çalıştığı görüldü.

Uzun Uzun Sınırı İzliyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Fırat’ın doğusuna operasyon gerçekleştireceğiz” açıklamasının ardından, Suriyelilerin ülkelerine dönme umudu yeşerirken, Suriyelilerin sık sık sınıra gelip uzun uzun sınırı izlemeleri dikkat çekti.

(Mynet, 24 Aralık 2018)

 

Suriyeliler, Gaziantep’te Bir Gencin Boğazını Kesti

Gaziantep’te siteleri önünde duran Türk gençlere sataşan Suriyeli sığınmacılar, bir gencin boğazına bıçak sapladı. Olayda ağır yaralanan 23 yaşındaki Necati Bağcı, ölüm kalım savaşı veriyor. Saldırıda ağabeyinin yanında bulunan Mert Bağcı, Yeniçağ’a konuştu.

Suriyeli sığınmacılarla, vatandaşlar arasında patlak veren olaylara bir yenisi daha eklendi. Gaziantep Gazikent mahallesinde evlerinin önünde duran üç Türk gencine kalabalık bir Suriyeli grup saldırdı. Olay, 22 Aralık Cumartesi gece yarısı 01.30 sıralarında yaşandı. Oturdukları sitenin önünde arkadaşıyla sohbet eden 19 yaşındaki Mert Bağcı’ya Suriye uyruklu iki kişi, “Ne bakıyorsunuz” diye sözlü sataşmada bulundu. Bağcı’nın karşılık vermesi üzerine Suriyelilerle, Türk gençleri arasında kavga çıktı. Bu sırada kardeşi Mert Bağcı’yı telefon arayan Necati Bağcı (23) kavgayı haber alır almaz, evin önüne gitti. Mert Bağcı’nın da kavgaya karışmasıyla birlikte olaylar bir anda farklı bir boyuta taşındı. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleden yaklaşık 30-35 kişilik sığınmacı grup kavgaya müdahil oldu.3 kişilik Türk gençlerini araya alan Suriyelilerden biri, Necati Bağcı’nın boğazına “Rambo bıçağı” olarak tabir edilen ve askeri amaçlarla kullanılan bıçağı sapladı. Olayda ağır yaralanan Necati Bağcı ve hafif yaralanan kardeşi Mert Bağcı hastaneye kaldırıldı. Ağabey Bağcı’nın boğazına saplanan bıçak yaklaşık 5 saat süren ve 4 doktorun katıldığı bir operasyonla çıkarıldı. Doktorlar, Bağcı’nın hayati tehlikesinin sürdüğünü açıkladı.

Mert Bağcı Yeniçağ’a Konuştu

Saldırıda hafif yaralanan Mert Bağcı Yeniçağ’a konuştu. Olayın nasıl yaşandığını ve ağabeyi Necati’nin son durumunu anlatan Bağcı, yaşananlara tepkili. İşte Bağcı’nın anlattıkları:

“Evimizin Önünde Saldırıya Uğradık”

“Olay cumartesi gece yarısı yaşandı. Oturduğumuz sitenin hemen önünde yakın arkadaşımla sohbet ediyordum. O sırada iki Suriyelinin bize doğru yürüdüklerini gördüm sonrasında ‘Ne bakıyorsunuz’ diye yüksek sesle sataştılar. ‘Bakmak yasak mı’ diye karşılık verince bir anda üzerimize gelerek tekme attılar. Sonrasında biz de karşılık verdik ve kavga çıktı. Tam bu sırada ağabeyim Necati aradı ve ‘Ağabey Suriyeliler saldırdı evin önünde’ dedim ve kapattım. Ağabey hemen olay yerine geldi ve Suriyelilere müdahale etti.”

“Bir Anda 30-35 Kişi Oldular”

“Abimin gelmesiyle birlikte, nereden geldiklerini anlayamadığımız Suriyeliler birden bire 30-35 kişi oldu. Bizi aralarına aldılar ve yere düştük. Üst üste aldığımız darbelerden kendimizi korumaya çalışırken bir anda abime yönelen bıçağı gördüm. Sonrasında hepsi bir anda koşarak uzaklaştılar.”

“Boğazına Bıçak Saplamışlar”

“Suriyeliler kaçtıktan sonra abimin boğazına saplanan bıçağı gördüm. O anki yaşadıklarımızı anlatabilmem mümkün değil. Hemen hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla bıçak boğazdan çıkarıldı. Ameliyatına 4 doktor girmiş. Hayati tehlikesi sürüyor.”

“Saldıranları Tanımıyoruz”

“Zaman zaman bölgemizde bu tip olaylar yaşanıyor. Ancak biz bugüne kadar hiçbir olaya karışmamıştık. Saldıranları da tanımıyoruz. Bize gelip ‘sınır dışı ettik’ dediler. Biz sınır dışı edilmelerini istemiyoruz. Ya idam etsinler ya da cezaevinde göndersinler. Bunu yapamayacaklarsa onları bize versinler. Bizim yüreğimiz yanıyor, ağabeyim ölüm-kalım savaşı veriyor.

Valilikten Açıklama

Olayın duyulmasının ardından kent genelinde Suriyelilerin yaşadıkları mahallelere yönelik bazı yürüyüş ve saldırı girişimleri oldu. Türk vatandaşları Suriyelilere ait bazı ev ve işyerlerinin camlarını kırdı. Kentte gerginliğin artması üzerine güvenlik güçleri takviye edildi. 23 Aralık günü Gaziantep Valiliği ise yaptığı açıklamayla iki Suriyeli sığınmacının sınır dışı edildiği açıklandı. İşte o açıklama: “İlimiz Gazikent mahallesi Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde, Türk vatandaşı olan şahıslarla, Suriye uyruklu şahıslar arasında bıçaklı yaralama ve darp olayı meydana gelmiştir.Olayda (4) dört vatandaşımız yaralanmış olup, yaralı vatandaşlarımızın tedavisi devam etmektedir.Yapılan çalışmalar neticesinde olaya karışan Suriye uyruklu şahıslar tespit edilmiş olup, (2) şahıs yakalanmıştır. Şahıslarla ilgili sınır dışı işlemi başlatılmıştır.”

12 Kişi Hakkında Adli Soruşturma

Savcılıktan yapılan açıklamada ise “Provokatif eylemlerde bulunarak Suriye uyruklu şahısların iş yerlerine zarar veren 12 şüpheli ile sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden şahısların tespiti yapılarak haklarında gerekli adli soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.Gaziantep’te son durum itibariyle gerginlik kontrol altına alınırken, Bağcı ailesinin hastanedeki endişeli bekleyişi sürüyor.

(Yeniçağ, 25 Aralık 2018)

 

‘Yalan Haberci’ Relotius’a Türkiye’deki Yetim Suriyeliler İçin Sahte Bağış Kampanyası Davası

Yalan haberler yaptığını kabul eden Alman gazeteci Claas Relotius’un kişisel banka hesabı üzerinden ‘Türkiye’deki yetim Suriyeli çocuklara yardım etmek için’ bağış topladığı öne sürüldü.

Eski muhabiri Relotius hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyuran Alman haber dergisi Der Spiegel, eldeki tüm bilgilerin savcılarla paylaşılacağını kaydetti.

Almanya’da yılın gazetecisi seçilen 33 yaşındaki muhabir, 14 haberinin ‘hayal ürünü’ olduğu itiraf ederek istifa etmişti.

İddiaya göre gazeteci önce Türkiye’de sokakta yaşayan Suriyeli yetim çocuklara ilişkin haber yaptı ve ardından bağış kampanyası başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Der Spiegel, birçok okuyucunun Relotius’un kişisel banka hesabına para yatırdığını ancak bu paranın miktarının ne kadar olduğunu bilmediğini kaydetti.

Temmuz 2016’da dergide paylaşılan anılan haberi hazırlarken Relotius’un birlikte çalıştığı Türk fotoğrafçının da verilen bilgilerin önemli bölümünün doğru olmadığını söylemişti.

Dergi ayrıca gazetecinin Suriyeli yetim çocukları Almanya’da bir ailenin evlat alabilmesi için aylarca süren bir çaba sarf ettiği yönündeki haberlerin de büyük olasılıkla hayal ürünü olduğunun altını çizdi.

Relotius, bu ay başında Suriyeliler hakkında hazırladığı haberinden dolayı Almanya’da yılın gazetecisi seçilmişti.

(Euronews, 24 Aralık 2018)

 

İçişleri Bakanı Soylu Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısını Açıkladı!

İçişleri Bakanı Soylu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı sonrası 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine döndüğünü açıkladı.

Süleyman Soylu, Edirne programı kapsamında 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı hudut birliklerine ziyarette bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından sonra ülkesine dönen Suriyelilerin sayısı 291 bin 790’dır” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu Askerlerle Sohbet Etti

Nöbetçi hudut askerlerine nöbet noktalarında ziyarette bulunan Soylu, bölük yemekhanesinde de askerlerle sohbet etti.

Ardından Türkiye – Yunanistan tampon bölgesinde bulunan Pazarkule Hudut Karakolu’na geçen Soylu, burada da ziyaret defterini imzaladı, gözetleme kulesine çıkarak yetkililerden bilgi aldı. Askerlerle sohbet eden Soylu, Düzensiz Göç Koordinasyon Toplantısının gerçekleştirileceği salona geçti.

(NTV, 22 Aralık 2018)

 

Konya’da Suriyeli İki Grubun Kavgası Kamerada

Konya’nın Meram ilçesinde Suriyeli iki grup, kavga etti. Taraflar birbirlerine kasa, sandalye, parke taşı ne bulduysa fırlattı. O anlar cep telefonu kameralarıyla kaydedildi.

Meram ilçesi Sahibiata Mahallesi Atalay Sokakta yaşayan Suriyeli iki grup, henüz belirlenemeyen bir sebeple tartışmaya başladı.

Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü ve taraflar birbirlerine saldırdı.  Gruptakiler kasa, sandalye, parke taşı ne bulduysa birbirlerine fırlattı.  O anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

Ölen ya da yaralananın olmadığı kavga, polis ekiplerince sona erdirildi.

Olay yeri yakınlarında park halinde bulunan bazı araçlarda maddi hasar oluştu.

(Kon Haber, 25 Aralık 2018)

 

Danimarka’dan Şaşırtan Mülteci Kararı: Karantina Adasına Gönderecekler

Danimarka Parlamentosu, mültecilerin Lindholm Adası’nda toplanmasını içeren yasa tasarısını kabul etti. Mültecilerin, Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanmasını öngören tasarı parlamentodan geçti.

Parlamentoda, 2019 bütçe görüşmeleri kapsamında, mültecilerin, 7 hektarlık ıssız Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanmasını öngören yasa tasarısı oylandı.

Tasarı, hükümeti oluşturan Liberal Parti Venstre, Liberal İttifak ve Muhafazakar Parti ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisinin oylarıyla parlamentodan geçti.

Ülkede büyük tartışmaları beraberinde getiren ve insan hakları örgütleri tarafından eleştirilen tasarıya göre, Danimarka’da sığınma talebi reddedilen ve ülkelerine gönderilemeyenlerle belirli suçlara karışan ve ülkelerine geri gönderilmeyi bekleyen mülteciler, Vordingborg Belediyesine bağlı Lindholm Adası’nda kurulacak “geri gönderme merkezi”nde toplanacak.

Danimarka Teknik Üniversitesi tarafından “karantina adası” olarak kullanılan adada kurulacak 125 kişi kapasiteli merkez 2021’de hizmete girecek.

(Milliyet, 20 Aralık 2018)

 

Yunanistan’a Gidecek Hollandalı Yardımseverler Mülteci Getirmek İstiyor

Hollandalı bir grup yardımsever tarafından oluşturulan “We Go Ze Halen” (Onları Almaya Gidiyoruz) adlı eylem grubu Yunanistan’a gidiyor. Grup, mülteci kamplarında zor durumda yaşayan 150 kişiyi ülkelerine getirmek istiyor.

Hollandalı grup, Cuma sabahı 50 otomobil ve otobüsle Yunanistan’a hareket edecek.

Oluşumun amacı, Yunan adalarındaki kamplarda zor durumda kalan 16 bin mültecinin durumuna dikkat çekmek.

Gruba göre, Yunan adalarındaki kamplarda intihar etmek isteyen, artan cinsel ve fiziksel şiddet nedeniyle daha iyi bir yaşam beklentisi olmayan çocuklar da dahil 16 bin insanın hayatı yok ediliyor.

Yardımseverler, bu nedenle Hollanda hükümetinin Avrupa’da liderlik rolü üstlenerek, en az 1000 mülteciyi ülkeye getirmesini istiyor.

Grup, “Onları buraya getirelim” sloganıyla başlattığı kampanya çerçevesinde, 150 kişilik mülteci grubunu bizzat getirme kararı aldı.

Kampanya sözcüsü Rikko Voorberg, Hollanda Radyosu’na yaptığı açıklamada, getirmek istedikleri 150 mültecinin evraklarının hazırlanması için Yunan makamlarına başvurduklarını söyledi.

Atina hükümetinin başvuruya henüz yanıt vermediğini söyleyen sözcü, Yunanistan’ın bu talebi kabul edeceği konusunda umutlu olduklarını, gerekli izin alınmadan kimseyi getiremeyeceklerini vurguladı.

Hollanda Hükümeti ‘Yasadışı’ Diyor

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakan Yardımcısı Mark Harbers ise grubun davranışını “yasa dışı” olarak değerlendirdi.

Bakan Yardımcısı Harbers, oturma izni olmayan insanların Avrupa içinde taşınmasının cezaya tabii olduğunu söyledi.

(BBC, 20 Aralık 2018)

 

İsveç’ten Göçmenlere D Vitamini Uyarısı

İsveç’in resmi ulusal kanalı SVT, ülkeye göç etmek isteyen kişilerin D vitamini eksikliği gibi sağlık sorunları yaşayacakları konusunda uyarılarda bulundu.

İsveç devlet kanalı SVT, İsveç’in ikliminin Orta Doğu ve Afrika’dan gelenler için zorlu olabileceği özellikle dini nedenlerden dolayı bedenini örten kıyafetler giymeyi tercih eden kadınlarda D vitamini eksikliğinin görüleceği uyarısında bulundu.

Kanal, bu kişilerin besin takviyesi almaları gerekebileceğini vurgularken, durumu İsveç’e Somali’den göç eden 3 çocuk annesi Sahra adlı bir kadınla röportaj yaparak örneklendirdi.

15 yıldır İsveç’in Borlange kentinde yaşayan Sahra’nın sık sık hasta olduğu belirtildi ve Sahra da son tetkiklerde D vitamini eksikliği tespit edildiğini, bu sebeple gün boyu yorgun hissettiğini anlattı.

Ayrıca, ülkenin yerel gazetesi Svenska Dagbladet de özellikle Somalili çocukların bu yüzden otizmli doğmaya daha meyilli olduğunu yazdı.

Kanalın ve gazetenin yayınladığı uyarılar ülkedeki birçok vatandaş tarafından tepkiyle karşılanırken sosyal medyada da bazı kullanıcılar yapılan uyarıların ayrımcılık içerdiğini söyledi.

İsveç’te yaklaşık 80 bin Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. Ülkede yaşayan 90 bin kişinin ise Somalili veya Afrika kökenli olduğu belirtiliyor.

(Sputnik, 25 Aralık 2018)

 

İtalya Görmezden Geldi, İspanya Sahip Çıktı

Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de mahsur kalan 313 mülteciyi taşıyan yardım gemisi, İtalya ve diğer Akdeniz ülkeleri tarafından reddedilirken, İspanya ise gemiye sahip çıktı.

Libya’dan yola çıkarak Avrupa’ya ulaşmak isteyen 313 mülteci, Libya açıklarında mahsur kaldı. Cumartesi günü yaşanan olayda, İtalya ve diğer Akdeniz kıyısındaki ülkelerden yardım talebinde bulunan mültecileri, İspanyol yardım grubu Proactiva Open Arms’a ait tekne kurtardı. Yardım gemisinin kıyıya yanaşmasına izin veren İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Malta’nın yardım botunun kendi limanlarına yanaşmasını reddettiğini, İtalya, Fransa, Tunus ve Libya’nın ise yardım çağrılarını cevapsız bıraktığı bildirildi.

İspanyol yardım grubunun sosyal medya hesaplarından ise İspanya’nın Algeciras limanına girme izninin alındığı duyurularak, “Yelken açmak için zor günler olacak, ancak güvenli bir limanımız var” ifadeleri kullanıldı.

İtalya ve Malta Haziran ayında da 600’den fazla göçmeni taşıyan S0S Akdeniz gemisi ile Sınır Tanımayan Doktorlar’a ait bir yardım gemisini reddetmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na göre, bu yıl mülteci teknelerinde Akdeniz’i kaçak yollardan geçmeye çalışan 2 bin 200’den fazla göçmen hayatını kaybederken, 117 bin 540 göçmen Avrupa’ya ulaştı.

(Haber Türk, 25 Aralık 2018)