Çanakkale’de 50 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmeye çalışan 50 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, bir ihbar üzerine Sivrice Koyu açıklarında lastik botla ilerleyen gruba yönelik operasyon düzenledi.

Ekipler, aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 50 düzensiz göçmeni yakalayarak haklarında işlem başlattı.

Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakolu’na getirilen düzensiz göçmenler, Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edildi.

AA, 23 Aralık 2019

Soylu: “Göçmen Kaçakçılığında; PKK, YPG İle DEAŞ Alenen Ortaklık İçerisindedir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü binasında İl Emniyet Müdürleri Toplantısı’nda konuştu.

AA, 23 Aralık 2019

Erdoğan: 80 Binin Üzerinde İdlibli Kardeşimiz Ülkemiz Sınırına Doğru Göçe Başladı

Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen İlim Yayma Ödülleri Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Eskiden yurt dışına giden bilim ve araştırma insanlarımızın göçü, artık tersine dönmüş durumdadır.” dedi.

“Nasıl oldu da bugün ilmin neredeyse her alanında böylesine geriye düştük” diyen Erdoğan, “Bizden ilham alarak yola çıkanlar şimdi fersah fersah önümüze geçmişken nasıl oldu da biz bugün sahip bulunduğumuz mirasımızın bile farkına varamaz hale geldik? Bu sorular üzerinde cesaretle düşünüp doğru cevapları bulmadan coğrafyamızın ve kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları çözemeyiz.” diye konuştu.

İdlib’de son günlerde artan saldırılar nedeniyle binlerce kişinin Türkiye sınırına gelmesine de değinen Erdoğan: “80 binin üzerinde İdlibli kardeşimiz ülkemiz sınırına doğru göçe başladı. Böyle bir durumda Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yapılan saldırılar sonucu son 2 günde en az 25 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına dayandı.

Euronews, 22 Aralık 2019

İdlib’den 2 Günde 25 Bin Kişi Göç Etti

İdlib’de Rusya ve rejim güçleri önceki gece Maarat El Numan ve Serakib’e havadan ve karadan çok şiddetli saldırılar düzenledi. Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, saldırılar nedeniyle son 2 günde en az 25 bin sivilin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Hürriyet, 23 Aralık 2019

Türk Ve Rus Heyetler Ortak Adımları Ve İş Birliği Konularını Görüşecek

Libya ile varılan mutabakat sonrası diplomasi trafiği hızlandı. Bu kapsamda Türkiye’den bir heyet Moskova’ya gitti. Bugün başlayacak görüşmelerin gündeminde İdlib’den Türkiye’ye yönelik olası göç dalgası ve Libya mutabakatı var.

TRT Haber’in aktardığına göre Türk ve Rus heyetlerinin Rusya’daki temasları bugün başlayacak. Moskova’daki görüşmelerde, Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştiren Libya mutabakatı kapsamlı olarak ele alınacak. Libya’da istikrarlı bir ortamın sağlanmasına yönelik ortak atılacak adımlar ve iş birliği konuları da görüşülecek.

İdlib’e yönelik operasyonlar, Türkiye sınırına yaklaşan binlerce Suriyeli, yeni göç dalgası, bölgedeki son gelişmeler çerçevesinde Moskova’daki görüşmelerde masada olacak.

Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık ediyor. Milli Savunma Bakan Yardımcısı ile istihbarat birimlerinden yetkililer de heyette yer alıyor.

Türk ve Rus heyetlerinin temaslarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 8 Ocak’ta gerçekleştireceği Türkiye ziyareti de değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin’in yapacağı görüşmenin hazırlıkları ele alınacak.

Sputnik, 23 Aralık 2019

“Rumeli-Tekirdağ Göç” Çalıştayı Düzenlendi

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ), Tekirdağ Tarih Bilicinde Buluşanlar Derneği ve Süleymanpaşa Belediyesi iş birliğinde Rektörlük konferans salonunda düzenlenen “Rumeli-Tekirdağ Göç” Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Tekirdağ’a çeşitli sebeplerden tarih boyunca göçler olduğunu söyledi.

Yıldırım, göçlerin tarih boyunca insanların hayatını etkilediğini ifade ederek, “İnsanlık boyunca yaşanan göçler, dünyada eşitsiz biçimde dağıtılmış ekonomik fırsatlardan yararlanma isteğinin bir sonucu olabildiği gibi, ekolojik sebepler, dayatmalar ya da devletler tarafından gerçekleştirilen sürgünler, iskanlar ve savaşlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bunların en önemlileri, Balkan Savaşı sonrası yaşanan göç hareketi ve 1989’da Bulgaristan’da yaşanan Türk zorunlu göçüdür.” dedi.

AA, 23 Aralık 2019

Almanya, Noel’e Mülteci Korkusuyla Girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bombardımandan kaçan 80 binin üzerinde İdlibli kardeşimiz ülkemiz sınırlarına doğru göç etmeye başladı. Bu sayı artarsa Türkiye bu yükü tek başına taşımayacaktır. Bunun olumsuz yansımaları, başta Yunanistan olmak üzere tüm Avrupalı ülkelerin de hissedeceği bir konu olacaktır” sözleri, Almanya’da geniş yankı uyandırdı.

Rejim güçlerinin İdlib’de ağır hava saldırıları ve Yunanistan’da mülteci kamplarının dolup taşması, Almanya’da 2015 mülteci akını sendromunu yeniden canlandırdı.

Hürriyet, 23 Aralık 2019

Chp’li Güzelmansur: Suriyeli Oyları Sizi Kurtarmaz!

Hatay’ın nüfusunun üçte birinin Suriyelilerden oluştuğunu söyleyen CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur,  “110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik. Diğerleri için de vatandaşlık sürecini daha da artırma konumundayız” diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi: Ülkede sekiz milyon işsiz varken, iki milyon Suriyeli için istihdam hedefi koyuyorsunuz. Medet umduğunuz Suriyeli oyları sizi kurtarmaz. TBMM’de bir basın açıklaması yapan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, AKP hükümetinin ve Saray’ın göç politikasını eleştirdi.

Sözcü, 23 Aralık 2019

Tbmm Göç Komisyonu Üyesi Aziz Aydınlık’tan Göç Uyarısı: İnsanlar İntihar Ediyor

Tarafsız Haber Ajansına konuşan Aydınlık, yeni göç dalgası iddialarına karşı uyarılarda bulundu. Daha fazla göçü Türkiye’nin kaldıramayacağını ifade eden Aydınlık, şöyle dedi: “Türkiye’de bu gerçekten çok büyük sıkıntı olacak. Sıkıntı şöyle; zaten şu an Urfa’da 700 bin kişiye yakın Suriyeli var. Antep’te aynı, Kilis’te mesela Kilis’in nüfusu 120 bindir ama oradaki Suriyeli nüfus 140 bin. Kilis’in nüfusundan bir fazlası.

Tarafsız, 23 Aralık 2019