Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 19 Şubat 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Lübnan’ın Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şam’da

Devlet Bakanı Salih el-Garib, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi için yetkili herkesle çalışabileceklerini kaydetti. Lübnan’ın Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salih el-Garib, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi için ilgili herkesle çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Garib, Suriye’nin başkenti Şam’a gerçekleştirdiği ziyarette Beşşar Esed rejiminin yerel idare ve çevre bakanı Hüseyin Mahluf ile görüştü. Mültecileriler konusunda Suriye rejimi ile iş birliği yapmanın önemini ifade eden Garib, Lübnan’ın çıkarları doğrultusunda Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmelerini sağlamak için yetkili herkesle çalışabileceklerini vurguladı.Mahluf da mültecilerin vatanlarına dönmesi için gerekli kolaylıkları sağladıklarını kaydetti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan’a sığınan Suriyeli mültecilerin vatanlarına, kendi istekleri ile mi yoksa zorla mı gönderildiklerine ilişkin tartışmaların olduğu bir dönemde bu ziyaretin gerçekleşmesi dikkati çekti.Suriyeli mülteciler, Nisan 2018’den bu yana Beşşar Esed rejimi ile Lübnan emniyetinin koordinasyonunda kafileler halinde ülkelerine dönüyor.

(Time Türk, 19 Şubat 2019)

 

Avrupa Konseyi’nden Yunanistan’a Sığınmacı Eleştirisi

Avrupa Konseyi Yunanistan’ı sığınmacıların barındıkları kamplardaki koşullar nedeniyle eleştirdi. Konsey sığınmacıların “insani olmayan ve alçaltıcı” koşullarda barındırıldıklarına dikkat çekti. Avrupa Konseyi İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) Yunanistan’ı sığınmacı ve mültecilerin insani olmayan koşulları nedeniyle eleştirdi. Bugün yayımlanacak uzman raporunda sağlık personeli ve ilaç eksikliğine, kapalı alanlarda haddinden fazla kişinin barındırılmasına ve küçük yaştaki çocukların korunmasız olduğuna dikkat çekildiği bildirildi.

Avrupa Konseyi uzmanlarının Nisan ayında Yunanistan’ın Türkiye sınırına yakın AB yardımları ile mültecileri kayıt altına almak için kurulan Fylakio mülteci kampına yaptığı ziyarette, tek kişilik bir odada 95 kişinin barındığı belirtildi. Kampta gözaltında bulunanlar arasında hamile kadın ve çocukların da olduğu kaydedildi. Kamplardaki sığınmacıların haftalarca ya da aylarca bu kamplarda kaldıkları ve uygunsuz koşullarda yaşadıkları saptandı. Ziyaret sırasında kampta 319 kişinin barındığı ve bu kişilerin 128’ini küçük yaştaki çocukların oluşturduğu belirtildi. Bu çocukların yarısının ise refakatçisinin olmadığı kaydedildi.

Benzer koşulların Midilli adasındaki kamplarda da gözlemlendiği aktarıldı. Kirli yataklar, aşırı kirli ve tıkalı tuvaletlerin durumunun yer aldığı raporda birçok sığınmacının bu koşullar nedeniyle uyuz olduğu belirtildi.

Cinsel Taciz Uyarısı

Uzmanlar Yunan yetkililere kamplarda her tuttukları kişi için gıda, bir yatak, nevresim ve hijyen ürünleri sağlamaları çağrısında bulundu. Bunun dışında çocuk ve kadınların yalnız erkeklerle beraber kalmalarına müsaade edilmemesi ve mültecilerin barındıkları yerlerin aşırı kalabalık olmaması istendi. Uzmanlar bu durumun küçük yaştaki çocukların cinsel tacize maruz kalmaları riskini doğurduğunu belirtti. Yetersiz sağlık hizmetlerinin de iyileştirilmesi talep edildi. Farklı yerlerde mültecilerin güvenlik güçlerinin kötü muamelesine maruz kaldıkları yönünde şikâyetler olduğu belirtildi. Rapora göre, polisin kötü muamelesi Fylakio ve Midilli adasındaki Moria mülteci kamplarında yaşandı. Bazı mültecilerin de Türkiye sınırından mültecilerin geri çevrildiğini söylediği bildirildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) göre Ocak-Nisan 2018 tarihleri arasında Yunanistan’a 16 bin 500 sığınmacı geldi.

(Deutsche Welle,19 Şubat 2019)

 

New York’ta Trump’a ‘Ulusal Acil Durum’ Protestosu

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkenin Meksika sınırında yaşanan “şiddet olaylarını” gerekçe göstererek “ulusal acil durum” ilan etmesi, New York’ta protesto edildi. New York’ta Union Square meydanında toplanan yüzlerce kişi, Trump’ın “ulusal acil durum” kararını protesto etti. Trump’ın göçmen politikasına tepki gösteren protestocular, “Mülteci ve sığınmacılarla yan yanayız”, “Ulusal acil durum, Beyaz Saray’ın içinden çıkıyor” ve “Trump’ın sahte krizini reddediyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Zaman zaman şarkılar ve müzik eşliğinde devam eden protestoda, Trump’ın görevinden azledilmesi çağrıları da yapıldı. Protestoda konuşma yapan başörtülü bir kadın ise kalabalığa hitap ederek “Bizim kavgamız sizin kavganız. Güçlü duruyoruz. Amerika herkes için eşit fırsatlar sunan topraklar. Bu topraklardaki İslamofobiye ve diğer toplumlara karşı her türlü nefrete karşı çıkıyoruz.” dedi. New York polisi, gösterinin yapıldığı alanda ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Trump Duvarda Israrcı

Trump’ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi ve Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi nedeniyle ABD federal hükümeti 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihleri arasında kapanmıştı. Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen 3 haftalık harcamalar yasası Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti. Demokratların duvarın finanse edilmesi için gerekli bütçeyi çıkartmayacağını açıklamasının ardından Trump, “ulusal acil durum” ilan ederek başkanlık kararıyla duvarı inşa ettireceğini duyurmuştu.

(Time Türk, 19 Şubat 2019)

 

Kahramanmaraş’ta Suriyeli Ailenin Yaşadığı Evde Çıkan Yangında 2 Aylık Bebek Öldü

Kahramanmaraş’ta Suriye uyruklu ailenin yaşadığı evde çıkan yangında 2 aylık bebek öldü, dedesi, annesi ve amcası dumandan etkilendi. Olay, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi, Şehit İsmail Ceyhan Sokakta üzerinde bulunan iki katlı evin üst katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Suriye uyruklu Cemal, oğlu Halit, gelini Iman ve 2 aylık torunu Cemal Assef’in yaşadığı evde henüz nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Ev sakinleri durumu fark etmesiyle komşularından yardım istedi. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yangın sırasında evden oğlu ve gelini çıkarmayı başaran Cemal Assef, 2 aylık torununa ulaşamadı. Yangında 2 aylık bebek kurtarılmazken, Cemal, Halit ve Iman Assef dumandan etkilendi. Yangında zehirlenen aile üyeleri kentteki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alırken, 2 aylık Cemal bebeğin cenazesine yangın tamamen söndürüldükten sonra ulaşılabildi. Cemal bebeğin cansız bedeni kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için otopsi için hastane morguna kaldırıldı. Dumandan etkilenen aile üyelerinin ise, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

(Haber Türk, 19 Şubat 2019)

 

Afgan Sığınmacının Sınır Dışı Edilmesini Engellemeye Çalışan İsveçliye Ceza

Afgan sığınmacının sınır dışı edilmesini uçaktan canlı yayınladığı direniş ile engellemek isteyen İsveçli Elin Ersson hava trafiği kurallarını ihlâlden ceza aldı. İsveçli Elin Ersson THY’nin 23 Temmuz’da Göteborg-İstanbul seferini yapan uçakta bir Afgan sığınmacının sınır dışı edilmesini engellemek için koltuğuna oturmayı reddetmiş ve uçağın kalkmasına engel olmuştu. Protestosu başarıyla sonuçlanan Elin yaşananları Facebook hesabından canlı yayınlamıştı.  Ancak Göteburg Mahkemesi 21 yaşındaki Ersson’u havacılık kurallarını ihlâl etmekten 3 bin kron, yaklaşık 324 dolar, para cezasına çarptırdı.Savcılık makamı Ersson’a iki hafta hapis cezası verilmesini talep etmişti. Ancak mahkeme para cezasını yeterli buldu. Sosyal bilimler öğrencisi olan Ersson aynı zamanda İsveç’in sığınmacıların iadesine ilişkin hukuki düzenlemelerini değiştirmeye çalışan bir sivil toplum grubunun da üyesi. Ersson’un avukatı cezayı temyiz edeceklerini söyledi. Elin’in videosunu sadece kendi facebook hesabı üzerinden 100 bini aşkın kişi izlemiş, video Twitter, Instagram ve Youtube gibi diğer sosyal medya mecralarında da milyonlarca kez paylaşılmıştı. 52 yaşındaki Afganlı daha sonra sınır dışı edilmişti.

(Deutsche Welle, 18 Şubat 2019)

 

AB’nin Hedefi Suriyelileri Türkiye’de Tutmak

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için AB fonları ile yapılan projelerin ülkedeki sığınmacıların kalıcı hale getirmeyi amaçlaması dikkat çekiyor. Özellikle eğitim ve istihdam temelli yapılan projelere yüz milyonlarca euro kaynak aktarılıyor.

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için yurt dışı finansman destekli projeler dikkat çekmeye devam ediyor. Son rakamlara göre, Türkiye’de 3 milyon 644 bin 342 Suriyelinin geçici koruma statüsünde bulunduğu açıklandı. AB’nin desteklediği fonlarla Suriyeliler için pek çok proje hazırlandı. Yapılan projelerin Suriyelileri Türkiye’de kalıcı hale getirmeye çalışması ise dikkat çekti. Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Alman Kalkınma Bankası destekli projelerin büyük bir kısmı istihdam ve eğitim temelli projeler olarak hazırlandı.

AB Destekli Projelerde Eğitim Öne Çıkıyor

AB fonlarının desteği Suriyeli sığınmacılar için hazırlanan projelerde eğitim ön plana çıkıyor. Hazırlanan projeler ile yeni Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yeni okullar yapılarak burada Türk çocuklar ile birlikte eğitim görmesi amaçlanıyor. Karma eğitim ile Suriyeli çocukların Türkiye daha hızlı bir şekilde entegre olarak kalıcı hale gelmesi hedefleniyor. ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim’ adı ile hazırlanan projeler kapsamında AB’den toplam 475 milyon euro kaynak aktarıldı. Bu fonun 150 milyon euroluk kısmı Dünya Bankası aracılığı ile sağlanırken, 325 milyon euroluk hibe ise Alman Kalkınma Bankası’ndan sağlandı. Proje kapsamında toplam 220 okul yapılırken, bu okulların bir kısmı prefabrik, bir kısmı ise betonarme olarak inşa edildi.

Suriyelilerin İş Sahibi Olması İçin Milyonlarca Euro Kaynak

Suriyeliler için hazırlanan istihdam projeleri ise eğitim ve teşvikler ile iş kurma temelli olarak gerçekleşiyor. Ayrıca Suriyeli çalıştıracak firmalara teşvik de veriliyor.Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan “Suriye Krizine yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık” projesi, Türkiye’nin on bir ilinde yeni iş alanları açılması, belediye hizmetleri ve yetişkinler için Türkçe dil eğitimi üzerinde odaklanıyor. Projeden yaklaşık 55 bin Suriyelinin faydalanması hedeflenirken, 50 milyon euro kaynak aktarıldı.Ayrıca, İŞKUR ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde KfW Alman Kalkınma Bankası aracılığıyla yürütülen Alman Devleti tarafından finanse edilen İstihdam ve Beceri Geliştirme Projesi ile Suriyeli sığınmacıların yoğun oluğu illerde İŞKUR hizmetlerine erişimde daha nitelikli hizmet kapasitesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

TOBB ve TEPAV’dan Suriyeliler İçin İstihdam Projesi

Suriyeliler için yapılan istihdam projelerinden biri ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) aracılığı ile gerçekleşti. AB finansmanı ile gerçekleşen ‘Mahir Eller’ Projesi ile 30 bin Suriyelinin mesleki becerileri, belirlenerek, en az 3 bin Suriyelinin istihdam edilmesi hedefleniyor.Proje ile ilgili açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, projeye katılanların hem daha kolay iş bulabileceğini hem de firmalara ve Türkiye’ye katkı sağlayacaklarını belirterek, “12 şehrimizde yer alan tüm firmalarımızı, ‘birlikte yaşamak ve birlikte çalışmak için’ gönüllü işveren olmaya davet ediyorum. Hükümetimiz, burada da yanımızda olduğunu gösterdi. Firmalarımıza, proje kapsamında ilk kez istihdam edilecek geçici koruma altındaki Suriyeli çalışanlar için teşvik verilecek. Çalışma izni ücretleri ve yeni istihdam ettiği kişinin toplam maliyetinin yüzde 10’u, proje süresince 6 ay boyunca karşılanacak. İşverenlerimiz, bu proje kapsamdaki tüm süreçler için 12 şehrimizdeki odalarımızdan danışmanlık alabilecek.” dedi.

(Yeniçağ, 19 Şubat 2019)

 

Takım Kuran Suriyeliler Keşfedilmeyi Bekliyor

İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Yardımlaşma Derneği’nin 3 sene önce kurduğu El-Hikme futbol takımı, aralarında Suriye liglerinde oynamış profesyonellerin de bulunduğu gençleri bir araya getirdi. Düzenli olarak antrenman yapan ve farklı ilçelerde düzenlenen turnuvalara katılan takım, ülkelerindeki savaş ve farklı bir ülkede yaşama zorlukları nedeniyle zor günler geçiren gençler için sığınma noktası oldu. Futbolu kariyer olarak düşünen Suriyeli gençler ise Türkiye’de lisanslı olarak oynama konusundaki sorunların çözülmesini istiyor. Suriyeli Mültecilerle Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, savaştan kaçan gençleri topluma entegre edebilmek için bir futbol takımı kurduklarını, takım sayesinde Suriyeli gençlerin Türk gençleriyle kaynaşmasını sağladıklarını belirtti. El-Hikme takımının kaptanı 26 yaşındaki Muhammed Kürdi, “İki senedir derneğin futbol takımında oynuyorum. Biz de keşfedilmek istiyoruz. Amatör lig de olsa da katılmak istiyoruz” dedi. Muhammed Zeyno, “Suriye’de El-İttihad, Hurriye ve Afrin takımlarında profesyonel olarak oynadım. Savaştan sonra psikolojim bozulmuştu. Altay takımı beni denedi ve beğendi. Lisansımı Suriye’den getiremediğim için oynayamadım” diye konuştu.

(Sabah, 19 Şubat 2019)

 

Türk ve Suriyeli Çocuklar, Mersin Üniversitesi’nde Sinema Keyfi Yaşadı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF’in iller de Çocuk Hakları Komiteleri aracılığı ile yürüttüğü Sosyal Uyum Projesi kapsamında, Mersin’de 65 Türk ve Suriyeli çocuk Mersin Üniversitesi’nde sinema keyfi yaşadı. Sosyal Uyum Projesi kapsamında dezavantajlı çocuklarla birlikte farklı semtlerdeki okullardan çocuklar hem sineme izlediler hem de kampüs alanını gezdiler. Üniversite kampüsünü görmenin mutluluğunu yaşayan çocuklar, üniversite öğrencileriyle birlikte fotoğraf da çektirdiler. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “2019 yılı başından bu yana 200 çocuğumuz Sosyal Uyum Projesi eğitimleri kapsamında başta çocuk haklarının temel kavramları olmak üzere etkili iletişim ve acil durumlarda başvuracakları yerler konusunda eğitim aldılar. Çocuklarımız, hem gezerek hem eğlenerek temel çocuk hakları eğitimleri alıyorlar. Proje kapsamında özellikle üniversitenin öncelikli olarak seçilmesinin nedeni ise çocuklarımızda üniversitede okuma isteği ve özlemi oluşması” dedi.

(İHA, 19 Şubat 2019)

 

Çeşme Açıklarında 47 Kaçak Göçmen Yakalandı

İzmir’in Azmak Koyu açıklarında lastik botla yurt dışına çıkmaya çalışan 47 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı. Sahil Güvenlik ekipleri, dün saat 07.30 sıralarında, Çeşme’nin Azmak Koyu açıklarında lastik botla ilerleyen bir grup kaçağın yasadışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalıştığını öğrendi. Bölgeye hareket eden ekipler, botu tespit edip durdurdu.

Yapılan kontrolde 14’ü Suriye, 12’si Kongo, 9’u Filistin, 5’i Yemen, 4’ü İran, 2’si Güney Afrika ve 1’i Angola uyruklu olmak üzere toplam 47 kaçak göçmen yakalandı. 28’si erkek, 8’i kadın ve 11’i çocuk olan grup, Sahil Güvenlik botuna alınarak kıyıya getirildi. Kaçak göçmenler kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

(Posta, 19 Şubat 2019)

 

Ayvalık’ta 59 Göçmen Yakalandı

Milli Savunma Bakanlığı, Ayvalık açıklarında tespit edilen göçmen botundaki 59 kişiyi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sahil Güvenlik ekiplerine teslim etti. Milli Savunma Bakanlığı, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında 14’ü kadın, 34’ü çocuk 59 kaçak göçmenin yakalandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, TCG Karşıyaka karakol gemisi tarafından tespit edilen göçmenlerin, işlemlerinin yapılması için Sahil Güvenlik Komutanlığınca teslim alındığı belirtildi.

(Haber Türk, 18 Şubat 2019)