Küresel Mülteciler Forumu 10 Milyar Dolarlık Taahhütle Son Buldu

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), mülteciler için devletlerin ve özel sektörün yaklaşık 10 milyar dolar taahhütte bulunduğunu duyurdu.

İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde 16 Aralık’ta başlayan 1’nci Küresel Mülteci Forumu dün sona erdi.

Türkiye’nin yanı sıra Pakistan, Kosta Rika, Etiyopya ve Almanya’nın eş başkanlık yaptığı forumda katılımcı hükümetler mülteciler için 3 milyar dolar yardım yapmayı ve 50 bin mültecinin barınmasının sağlanmasını vadetti.

Dünya Bankası Grubu de mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan ülkelerde özel sektörün desteklenmesi ve yeni iş imkânları oluşturulması için 4,7 milyarı aşkın taahhütte bulundu.

Euronews, 19 Aralık 2019

MEB’den ‘Suriyeli 830 Öğretmen Adana’da Göreve Başladı’ İddialarına Yanıt

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, basında ve sosyal medyada yer alan ‘Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 830 Suriyeli öğretmen atandı’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bakanlığa bağlı eğitim öğretim kurumlarında, öğretmen istihdamına ilişkin koşulların ilgili mevzuat çerçevesinde belirlendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Okullara öğretmen olarak atandığı ileri sürülen kişiler, daha önce geçici eğitim merkezlerinde görev yapmakta olan Suriyeli gönüllü eğiticilerdir. Söz konusu kişiler, eğitici eğitimi sürecinin ardından sınava girerek sertifika almaya hak kazanan kişiler arasından belirlenmiştir. Bu kişiler ‘Suriyeli Gönüllü Eğitici Taahhütnamesi’ kapsamında, Suriyeli çocukların okula uyum sürecine destek olmak üzere sınıf dışı etkinlikler, saha çalışmaları, tercümanlık, aile bilgilendirme faaliyetleri gibi belirlenen alanlarda geçici süreyle görev almaktadır. Suriyeli gönüllü eğiticilerin öğretmen kadrosunda yer alması, mümkün değildir. Söz konusu gönüllü eğiticilerin teşvik ücreti ödemeleri, anlaşmalar kapsamında UNICEF tarafından yapılmaktadır.”

Sputnik, 19 Aralık 2019

Yunanistan’dan AB’ye Göçmen Tehdidi: Yükümüzü Paylaşmazsanız Sınır Dışı Etmeye Başlayacağız

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Avrupa Birliği devletlerine Yunan adalarında biriken kaçak göçmenlerden kendi ülkelerine daha fazla sayıda almaları çağrısında bulundu ve tüm üyelerin sorumluluğu adil şekilde paylaşması gerektiğini belirtti.

İltica etmek için Yunan adalarına ulaşan kaçak göçmenler nedeniyle adalarda altyapının kaldıramayacağı seviyede nüfus artışı gerçekleştiğini dile getiren Miçotakis “Avrupa Komisyonu’nun da önerdiği gibi ortak bir Avrupa İltica ve Göç Anlaşması’na ihtiyacımız var. Bu yükün daha fazla paylaştırılması gerekli” dedi.

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Miçotakis, daha fazla sayıda iltica başvurusunun bürokratik işlemlerinin diğer AB ülkelerinde yapılmasının da sürecin hızlanması ve mağduriyetlerin azalması bakımından gerekli olduğunu ifade ederek taleplerinin karşılanmaması halinde hükümetinin Türkiye’den gelmeye devam eden göçmenlere karşı daha sert önlemler almak zorunda kalacağını duyurdu.

Euronews, 19 Aralık 2019

Enez Açıklarında 36 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Edirne’nin Enez ilçesi açıklarında 36 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, Enez’in Yaylaköy açıklarında hareketlilik tespit ederek bölgeye gitti.

Ekipler, durdurulan lastik botta Yunanistan’a kaçmaya çalışan İran ve Afganistan uyruklu 8’i çocuk 36 düzensiz göçmeni yakaladı.

Karaya çıkarılan düzensiz göçmenler, işlemlerin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne götürüldü.

AA, 19 Aralık 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu Anda İdlib’ten 50 Bin İnsan Topraklarımıza Geliyor

Kuala Lumpur Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Malezya’da önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda İdlib’den 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor. Zaten 4 milyon var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor” şeklinde konuştu.

AA, 19 Aralık 2019

Hindistan’da Vatandaşlık Yasası Protestoları Devam Ediyor

Hindistan’da vatandaşlık yasasına karşı düzenlenen protestolar devam ediyor.

Hindistan’da Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyan göçmenlere vatandaşlık yolunu açan yasaya karşı başlayan gösteriler sürüyor. Gün geçtikçe şiddet olaylarının tırmandığı Hindistan’da polis ve göstericiler arasında yaşanan arbedeler sonucunda yüzlerce kişi gözaltına alındı. Polis şefi Uttar Pradesh halka protestolardan uzak durmaları için çağrıda bulundu. Ayrıca polis, yaşanan protestolar sonucunda bazı emirlerin çıkarıldığını belirtti. Oldukça kısıtlayıcı bir yasaya dayanarak yapılan bu emirlerde, 4’ten fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Polis, bu kısıtlamaların toplumsal güvenliği sağlamak için getirildiğini ifade etti.

Hindistan Başbakanı Modi yaptığı açıklamada gösterileri hedef alarak, “Müslüman olmayan azınlıklara karşı yapılan bir zulüm” açıklamasını yaptı.

Vatandaşlık Düzenleme Yasası, geçtiğimiz hafta Hindistan Parlamentosu tarafından kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in imzasıyla yasalaşmıştı. Yasa; Afganistan, Bangladeş ve Pakistan’dan gelen ve Budist, Sih, Jain, Parsi, Hindu ve Hristiyan dinlerine mensup yasa dışı göçmenlere vatandaşlık yolunu açarken aynı kapsamdaki Müslümanları dışarıda bırakıyor. Müslümanların yasanın dışında bırakılması tepkiyle karşılanmış, başkent Yeni Delhi başta olmak üzere birçok bölgede protestolar patlak vermişti.

İHA, 19 Aralık 2019

Yunanistan 2020’de 100 Bin Yeni Mülteci Bekliyor

Yunanistan hükümeti, gelecek yıl 100 bin sığınmacının Türkiye’den yasal olmayan yollarla Yunan adalarına geleceğini tahmin ediyor.

Yunan hükümetinin mülteci kabul sorumlusu Manos Logothetis Çarşamba günü Alman Funke Medya Grubu’na verdiği demeçte son 6 ayda Yunanistan’da 45 bin sığınmacının geldiğini belirterek, önümüzdeki yıl içerisinde 100 bin yeni sığınmacının geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Hükümet temsilcisi Logothetis, mülteci krizinin patlak verdiği 2015 yılına göre bugün “çok daha kritik” bir kriz yaşadıklarını belirterek, o dönemde gelen mültecilerin Avrupa Birliği (AB) üyesi diğer ülkelere dağıldıklarını ancak bugün Yunan adalarında kaldıklarını kaydetti.

2020’de Yunan hükümetinin 10 bin sığınmacıyı Yunan adalarından Türkiye’ye sınırdışı etmeyi planladığını aktaran Logothetis, bunun için hâlihazırda 200 çalışanın istihdam edildiğini ve 270 kişinin daha görevlendirileceğini kaydetti.

DW, 18 Aralık 2019

2019 Kuala Lumpur Zirvesi

KUALA Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 2019 Kuala Lumpur Zirvesi’ne ilişkin, “Biz kimseyi dışlamıyoruz. Bu zirveyle küçük bir başlangıç yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kuala Lumpur Kongre Merkezi’nde düzenlenen oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Başbakan Mahathir, bu zirvede din üzerine değil, Müslümanların mevcut durumu üzerine müzakereler yapacaklarını söyledi. Mahathir, “Hepimiz biliyoruz ki Müslümanlar kendi ülkelerinde bir kriz halindedir. Vatandaşlarının ülkelerini terk edip gayrimüslim ülkelere göç etmek zorunda kaldıklarını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mahathir, diğer taraftan bazı Müslümanların birbirlerine karşı şiddet ve zorbalık uyguladığını kaydederek, “Bu sorunların nasıl çıktığını bilmek zorundayız. İç savaş ve bir çok felaketin sebepleriyle başa çıkmalı ve bu sorunları azaltarak dinimizin itibarını onarmalıyız.” şeklinde konuştu.

AA, 19 Aralık 2019

Bursa ve Balıkesir’de “Uluslararası Göçmenler Günü” etkinlikleri

Bursa ve Balıkesir’de “Uluslararası Göçmenler Günü” kapsamında etkinlikler yapıldı.

“Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” ana temasıyla düzenlenen Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri, dünyanın farklı kültürlerini Bursa’da buluşturdu.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 18 dilde “Hoş geldiniz” mesajıyla başlayan etkinlikte, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı kültürlerinden etnik müzik ve dans örnekleri sahnelendi, yöresel ürünler stantlarda sergilendi.

AA, 19 Aralık 2019

BM’ye Göre 4,7 Milyon Venezuelalı Ülkesini Terk Etti

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, 4,7 milyon Venezuelalının ülkesini terk ettiğini bildirdi.

İsviçre’de BM Cenevre Ofisi’ndeki 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi’nde konuşan Bachelet, Venezuela’daki insan hakları durumuna ilişkin son bilgileri paylaştı.

Bachelet, “Venezuela’daki BM’nin Mülteci ve Göçmen platformu, 4,7 milyon kişinin ülkeyi terk ettiğini tahmin ediyor ve bu rakamın 2020 sonuna kadar 6,5 milyona ulaşacağını öngörüyor.” dedi.

AA, 18 Aralık 2019