200 Milyon İnsanın ‘İklim Mültecisi’ Olacağı Tahmin Ediliyor

Prof. Dr. Ekşi, “İklim değişikliği sadece ada devletlerini değil tüm dünyayı tehdit eden global bir tehlike. Nitekim 2050 yılına kadar, 200 milyon insanın iklim sebebiyle yerlerini değiştireceği tahmin ediliyor.” dedi.

Dünyanın en tehlikeli sorunu haline gelen küresel ısınma ve olası sonuçlarına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Ekşi, son yıllarda başlayan ve “iklim mültecisi” (climate change refugees) veya “çevresel mülteciler” (environmental refugees” diye adlandırılan yeni bir mülteci türünün ortaya çıktığını söyledi. 

İklim değişikliğinin sadece ada devletlerini değil tüm dünyayı tehdit eden küresel bir tehlike olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ekşi, “Nitekim 2050 yılına kadar, 200 milyon insanın iklim sebebiyle yerlerini değiştireceği tahmin ediliyor. Bazı tahminlere göre deniz seviyesi bir metre daha yükselirse Maldivler, Marshall Adaları, Kribati ve Tuvalu, insanların yaşayamayacakları yerler haline gelecek. Isınma sebebiyle kuraklık ve buzulların erimesi artacak; 700 milyon ile 1,5 milyar arasındaki insan su sıkıntısı çekecek. Asya, Afrika ve küçük adalarda yaşayan insanlar iklim mültecisi olmakla yüz yüze kalacaktır.” diye konuştu.

Afrika kıtasında, küresel ısınmadan dolayı milyonlarca hayvan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Prof. Dr. Ekşi, Fas, Tunus ve Libya’daki değerli toprakların hızla azaldığını, çölleşmenin ise giderek arttığını anlattı.

AA, 18 Aralık 2019

İzmir’de 132 Düzensiz Göçmen Yakalandı

İzmir‘in ÇeşmeMenderes ve Urla ilçelerinde 132 düzensiz göçmen yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sorumluluk bölgelerinde, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığı yapan düzensiz göçmenlere yönelik denetim yaptı.

Çeşme, Menderes ve Urla ilçelerindeki denetimlerde 58 Suriye, 60 Afganistan, 7 Kongo, 3 Orta Afrika, 2 Togo ve 2 Mali uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.

Yabancı uyruklular, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

AA, 18 Aralık 2019

Çanakkale’de 44 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan‘ın Midilli Adası‘na geçme hazırlığındaki 44 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Ege Denizi’nin kuzeyinde denetimlerini sürdüren Sahil Güvenlik unsurları, Ayvacık’ın Kadırga Burnu açıklarında bir grubun lastik botla denizde seyir halinde bulunduğunu tespit etti.

Bunun üzerine bölgeye düzenlenen operasyonda 28’i çocuk, 8’i kadın ve 8’i erkek olmak üzere Afganistan uyruklu 44 düzensiz göçmen yakalandı.

Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakolu’na getirilen göçmenler, işlemlerin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

AA, 18 Aralık 2019

Vali Köşger’in 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Mesajı

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Köşger mesajında, “Savaş, kıtlık, hastalık, çalışma, eğitim gibi sosyal, ekonomik ve kültürel nedenlerle bazen gönüllü ancak çoğu zaman zorunlu olarak dünyada her yıl milyonlarca insan kendi ülkelerinden göç etmektedir. Birleşmiş Milletler, göç eden bu insanların karşılaştıkları zorlu koşullara kayıtsız kalmamış; dünya kamuoyunda ve devletler nezdinde göçmenlerin hayatları konusunda yeni bir farkındalık oluşturmak için 2000 yılında 18 Aralık gününü ‘Uluslararası Göçmenler Günü’ olarak kabul etmiştir. Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun kesiştiği dünyanın en önemli göç rotalarından biri üzerinde yer alan Ülkemiz hızla artan ekonomik, siyasi ve sosyal gücü ile kendi bölgesinde bir istikrar abidesi olarak yükselmektedir. Bu durumda ise ülkelerinden kopan insanlar için ülkemiz bir cazibe merkezi, bir umut kapısı olarak görülmektedir. Bu sebeple özellikle son zamanlarda ülkemiz çok büyük göç dalgalarına tanıklık etmekte ve hali hazırda milyonlarca göçmene ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Özellikle 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın da etkisi ile başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca insan ülkemize göç ederek burada yeni bir hayata başlamışlardır. Ülkemiz, dünyadaki birçok gelişmiş devletin aksine, bütün zor koşullara rağmen asla sınırlarını kapatmamış, açık kapı politikası ile kimsenin dinine, diline ve ırkına bakmadan kapılarımıza gelen milyonlara kucak açmıştır. Aziz milletimiz de devletine destek olmuş, ecdadından aldığı tarihi misyonu ve inancı gereği Ensar duruşu sergilemiş, sağlıktan eğitime, barınma ve sosyal desteğe kadar her alanda hayır hizmetlerinde yarışmak suretiyle tüm insanlığa örnek bir ev sahipliği sergilemiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizde ve dünyanın her yerinde anavatanından ayrılıp çeşitli sebepler ile başka memleketlere göç etmek zorunda kalmış göçmenlerin “18 Aralık Dünya Göçmenler Gününü” en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

İHA, 18 Aralık 2019

Hindistan Anayasa Mahkemesi, Müslümanları Dışlayan Yasaya Yönelik İtirazın Görüşülmesini Erteledi

Hindistan Anayasa Mahkemesi, gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık verilmesine imkân tanıyan ancak aynı pozisyondaki Müslümanları bu kapsamın dışında tutan yasanın durdurulması için yapılan başvurunun görüşülmesini erteledi.

Mahkeme, “Anayasasının laiklik ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle yapılan itirazı 22 Ocak’ta görüşme kararı aldı.

Euronews, 18 Aralık 2019

Enez’de 36 Kaçak Göçmen Yakalandı

Edirne’nin Enez ilçesi açıklarında, lastik botla Yunanistan’a gitmeye çalışan, Afganistan ve İran uyruklu 36 kaçak göçmen yakalandı.

Enez Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde, Yaylaköy açıklarındaki lastik botta, bir grup kaçak göçmen olduğu tespit edildi. Lastik botu durduran ekipler, yasa dışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan 8’i çocuk, 6’sı kadın olmak üzere Afganistan ve İran uyruklu 36 kaçak göçmeni yakaladı. 

Kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DHA, 18 Aralık 2019

‘Dikenli Teller Sizi Koruyamaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen Küresel Mülteci Forumu’nda katılımcılara hitap etti. Uluslararası toplumun geçmişte emsaline az rastlanır bir göç krizi ile karşı karşıya olduğunu belirten Erdoğan, “Bugün dünya genelinde, 260 milyona yakın göçmen, 71 milyonun üzerinde yerlerinden edilmiş kişi ve 25 milyona yakın mülteci bulunuyor. Bu sayı, ekonomik nedenler yanında açlık, kıtlık, iç savaşlar, terör saldırıları ve siyasi belirsizlikler gibi sebeplerle gün geçtikçe artıyor” dedi.  

Hürriyet, 18 Aralık 2019

Göçmen Çocuklar ‘Salsa Ve Horon’ İle Eğlendi

Türkiye’deki göçmen çocukların toplumsal ve kültürel uyum sürecine destek olmak için düzenlenen etkinlikte, göçmen çocuklar salsa ve horon öğrendi.

Türkiye’ye çeşitli nedenlerle göç eden çocuklar, Başkentte horon ve salsa öğrenerek eğlenceli vakit geçirdi.

Gönüllü Hatice Yiğit ile Feyza Yıldırım Sungur, Türkiye’deki göçmen çocukların toplumsal ve kültürel uyum sürecine destek olmak için çeşitli etkinlikler düzenliyor.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Suriye, Irak ve Kazakistan uyruklu göçmen çocuklar, Ankara’da Türk çocuklarla dans atölyesinde bir araya geldi.

Dans atölyesinde salsa ve horon öğrenen çocuklar eğlenceli anlar yaşadı.

Etkinliği düzenleyen gönüllü Hatice Yiğit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda savaşlar, çatışmalar, kuraklık ve yoksulluk gibi birçok nedenden ötürü dünyada bir göç dalgasının olduğuna işaret etti.

Göçmen ve mültecilerin birçok sorunla karşı karşıya kaldığını ifade eden Yiğit, toplumsal kültür ve uyumun gözardı edildiğini dile getirdi.

AA, 18 Aralık 2019

Erdoğan’dan Liderlere “Mülteciler İçin İş Birliği” Kitabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Küresel Mülteci Forumu’nda muhataplarına “Mülteciler İçin İş Birliği” kitabını takdim etti.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, 1. Küresel Mülteci Forumu dolayısıyla bulunduğu Cenevre‘de Erdoğan, İletişim Başkanlığının hazırladığı “Güvenli Liman Türkiye’nin Dünyaya Çağrısı: Mülteciler İçin İş Birliği” adlı kitabı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere, foruma katılan tüm muhataplarına sundu.

İngilizce ve Türkçe basılan kitap, “Geçmişten Günümüze Mültecilere Kucak Açan Türkiye”, “Türkiye’nin Mültecilere Yaklaşımı”, “Mülteci Krizine Diğer Ülkelerin Yaklaşımı” ve “Suriyeliler İçin Bir Umut Var: Güvenli Bölge” bölümlerinden oluşuyor.

Sığınılacak güvenli bir liman olarak görülen Türkiye’nin Cumhuriyet öncesi ve sonrasında karşılaştığı göç dalgalarının anlatıldığı kitapta, Türkiye’nin bugün de Suriye’de yaşanan trajediden etkilenen ihtiyaç sahiplerine yardım için tüm imkanlarını seferber ettiği vurgulanıyor.

Kitapta, Türkiye’nin Suriyelilere yönelik eğitim, sağlık, barınma, istihdam, insani yardım ve diğer birçok başlıkta bugüne kadar yaptıkları, veriler ve görsellerle ortaya konuluyor.

Türkiye’nin, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan insani krizlere de kayıtsız kalmadığına işaret edilen kitapta, Türkiye’nin Çad, Bangladeş, Myanmar, Libya, Irak, Ürdün, Kenya gibi birçok bölgede eğitimden sağlık hizmetlerine, temiz içme suyundan insani yardımlara kadar verdiği hizmetler yer alıyor.

Kitapta, Türkiye’nin mültecilere yönelik insani politikası ve yüklendiği ağır sorumluluğa değinilirken, diğer ülkelerde mültecilerin yaşadıkları zorluklar, karşılaştıkları kötü uygulamalar, maruz kaldıkları ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gözler önüne seriliyor.

Kitabın son bölümünde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası toplantılarda çözüm önerisi olarak ifade ettiği Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma projesi hakkında detaylı bilgiler veriliyor.

Kitapta, Suriyeli mülteciler meselesinde sorumluluğun sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya ait olduğu da vurgulanıyor.

AA, 17 Aralık 2019

Son 24 Saatte 12 Bin Sivil Sınır Hattına Yakın Bölgelere Göç Etti

İdlib’de Esed rejimi ve Rusya’nın saldırıları nedeniyle son 24 saatte 12 bin sivil Suriye-Türkiye sınır hattına yakın bölgelere göç etti.İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimi askerleri ve İran destekli yabancı gruplardan oluşan rejim güçleri ile Rusya’nın, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yerleşimlere düzenlediği saldırılar sonucu son 24 saatte 12 bin sivilin evlerini terk ettiğini bildirdi. Hallaj, Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib’deki saldırılarını yoğunlaştırması nedeniyle göç rakamlarının da arttığını belirtti.

Milli Gazete, 18 Aralık 2019

Yunanistan’da Yeni Göç Endişesi

Yunan hükümeti mülteci kabul sorumlusu Manos Logothetis, Çarşamba günü Alman Funke Medya Grubu’na verdiği demeçte son 6 ayda Yunanistan’da 45 bin sığınmacının geldiğini belirterek, 2020’de 100 bin yeni sığınmacının yasal olmayan yollardan geleceğini tahmin ettiklerini söyledi. Hükümet temsilcisi Logothetis, mülteci krizinin patlak verdiği 2015 yılına göre bugün “çok daha kritik” bir kriz yaşadıklarını belirterek, o dönemde gelen mültecilerin Avrupa Birliği (AB) üyesi diğer ülkelere dağıldıklarını ancak bugün Yunan adalarında kaldıklarını kaydetti.

TIMETURK, 18 Aralık 2019

İstanbul Üniversite Öğrencileri Göçü Deneyimledi

Üniversite öğrencileri göçü deneyimledi. Üniversite öğrencileri mültecilerin göç ederken yaşadığı zorlukları deneyimletmek adına hazırladıkları oyun ve farklı kültürlerden yemeklerle göç ve göçmenliğe dair bir farkındalık etkinliği düzenledi. Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Sert, 18 Aralık Uluslararası Göçmen Günü için Jean Monnet Kürsüsü kapsamındaki uluslararası göç dersi öğrencileri ile kampüste göçe dair farkındalığı artırmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Etkinlikte öğrencilere, göçmenlik deneyimi yaşatmak için açık kaynaklı çevrimiçi bilgisayar oyunları ile öğrencilerin kendi tasarladıkları kutu oyunları oynatıldı. Ayrıca Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri de Suriye mutfağının lezzetleri olarak bilinen humus ve demirhindi şerbetini hazırlayıp, sundular.

DHA, 18 Aralık 2019