200 Milyon İnsanın ‘İklim Mültecisi’ Olacağı Tahmin Ediliyor

Prof. Dr. Ekşi, “İklim değişikliği sadece ada devletlerini değil tüm dünyayı tehdit eden global bir tehlike. Nitekim 2050 yılına kadar, 200 milyon insanın iklim sebebiyle yerlerini değiştireceği tahmin ediliyor.” dedi.

Dünyanın en tehlikeli sorunu haline gelen küresel ısınma ve olası sonuçlarına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Ekşi, son yıllarda başlayan ve “iklim mültecisi” (climate change refugees) veya “çevresel mülteciler” (environmental refugees” diye adlandırılan yeni bir mülteci türünün ortaya çıktığını söyledi. 

İklim değişikliğinin sadece ada devletlerini değil tüm dünyayı tehdit eden küresel bir tehlike olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ekşi, “Nitekim 2050 yılına kadar, 200 milyon insanın iklim sebebiyle yerlerini değiştireceği tahmin ediliyor. Bazı tahminlere göre deniz seviyesi bir metre daha yükselirse Maldivler, Marshall Adaları, Kribati ve Tuvalu, insanların yaşayamayacakları yerler haline gelecek. Isınma sebebiyle kuraklık ve buzulların erimesi artacak; 700 milyon ile 1,5 milyar arasındaki insan su sıkıntısı çekecek. Asya, Afrika ve küçük adalarda yaşayan insanlar iklim mültecisi olmakla yüz yüze kalacaktır.” diye konuştu.

Afrika kıtasında, küresel ısınmadan dolayı milyonlarca hayvan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Prof. Dr. Ekşi, Fas, Tunus ve Libya’daki değerli toprakların hızla azaldığını, çölleşmenin ise giderek arttığını anlattı.

AA, 18 Aralık 2019

İzmir’de 132 Düzensiz Göçmen Yakalandı

İzmir‘in ÇeşmeMenderes ve Urla ilçelerinde 132 düzensiz göçmen yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sorumluluk bölgelerinde, yasa dışı yollarla yurt dışına çıkma hazırlığı yapan düzensiz göçmenlere yönelik denetim yaptı.

Çeşme, Menderes ve Urla ilçelerindeki denetimlerde 58 Suriye, 60 Afganistan, 7 Kongo, 3 Orta Afrika, 2 Togo ve 2 Mali uyruklu düzensiz göçmen yakalandı.

Yabancı uyruklular, işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

AA, 18 Aralık 2019

Çanakkale’de 44 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan‘ın Midilli Adası‘na geçme hazırlığındaki 44 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Ege Denizi’nin kuzeyinde denetimlerini sürdüren Sahil Güvenlik unsurları, Ayvacık’ın Kadırga Burnu açıklarında bir grubun lastik botla denizde seyir halinde bulunduğunu tespit etti.

Bunun üzerine bölgeye düzenlenen operasyonda 28’i çocuk, 8’i kadın ve 8’i erkek olmak üzere Afganistan uyruklu 44 düzensiz göçmen yakalandı.

Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakolu’na getirilen göçmenler, işlemlerin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

AA, 18 Aralık 2019

Vali Köşger’in 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Mesajı

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Köşger mesajında, “Savaş, kıtlık, hastalık, çalışma, eğitim gibi sosyal, ekonomik ve kültürel nedenlerle bazen gönüllü ancak çoğu zaman zorunlu olarak dünyada her yıl milyonlarca insan kendi ülkelerinden göç etmektedir. Birleşmiş Milletler, göç eden bu insanların karşılaştıkları zorlu koşullara kayıtsız kalmamış; dünya kamuoyunda ve devletler nezdinde göçmenlerin hayatları konusunda yeni bir farkındalık oluşturmak için 2000 yılında 18 Aralık gününü ‘Uluslararası Göçmenler Günü’ olarak kabul etmiştir. Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun kesiştiği dünyanın en önemli göç rotalarından biri üzerinde yer alan Ülkemiz hızla artan ekonomik, siyasi ve sosyal gücü ile kendi bölgesinde bir istikrar abidesi olarak yükselmektedir. Bu durumda ise ülkelerinden kopan insanlar için ülkemiz bir cazibe merkezi, bir umut kapısı olarak görülmektedir. Bu sebeple özellikle son zamanlarda ülkemiz çok büyük göç dalgalarına tanıklık etmekte ve hali hazırda milyonlarca göçmene ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Özellikle 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın da etkisi ile başta Suriyeliler olmak üzere milyonlarca insan ülkemize göç ederek burada yeni bir hayata başlamışlardır. Ülkemiz, dünyadaki birçok gelişmiş devletin aksine, bütün zor koşullara rağmen asla sınırlarını kapatmamış, açık kapı politikası ile kimsenin dinine, diline ve ırkına bakmadan kapılarımıza gelen milyonlara kucak açmıştır. Aziz milletimiz de devletine destek olmuş, ecdadından aldığı tarihi misyonu ve inancı gereği Ensar duruşu sergilemiş, sağlıktan eğitime, barınma ve sosyal desteğe kadar her alanda hayır hizmetlerinde yarışmak suretiyle tüm insanlığa örnek bir ev sahipliği sergilemiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizde ve dünyanın her yerinde anavatanından ayrılıp çeşitli sebepler ile başka memleketlere göç etmek zorunda kalmış göçmenlerin “18 Aralık Dünya Göçmenler Gününü” en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

İHA, 18 Aralık 2019

Hindistan Anayasa Mahkemesi, Müslümanları Dışlayan Yasaya Yönelik İtirazın Görüşülmesini Erteledi

Hindistan Anayasa Mahkemesi, gayrimüslim göçmenlere vatandaşlık verilmesine imkân tanıyan ancak aynı pozisyondaki Müslümanları bu kapsamın dışında tutan yasanın durdurulması için yapılan başvurunun görüşülmesini erteledi.

Mahkeme, “Anayasasının laiklik ilkesine aykırı olduğu” gerekçesiyle yapılan itirazı 22 Ocak’ta görüşme kararı aldı.

Euronews, 18 Aralık 2019

Enez’de 36 Kaçak Göçmen Yakalandı

Edirne’nin Enez ilçesi açıklarında, lastik botla Yunanistan’a gitmeye çalışan, Afganistan ve İran uyruklu 36 kaçak göçmen yakalandı.

Enez Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde, Yaylaköy açıklarındaki lastik botta, bir grup kaçak göçmen olduğu tespit edildi. Lastik botu durduran ekipler, yasa dışı yollardan Yunanistan’a gitmeye çalışan 8’i çocuk, 6’sı kadın olmak üzere Afganistan ve İran uyruklu 36 kaçak göçmeni yakaladı. 

Kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

DHA, 18 Aralık 2019

‘Dikenli