Türkiye'de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Nikki Haley'e Göre Suriyeli Mülteciler Amerika'ya Gitmek İstemiyor

ABD'nin BM temsilci Nikki Haley, Trump'ın Suriyeli mültecilerin ABD'ye gelişini kısıtlamasına dair uygulamayı savundu. Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler elçisi Nikki Haley ABD Başkanı'nın Suriyeli mültecilerin ülkeye girişini kısıtlayan yasağını savundu. BM elçisi, savaşta yerlerinden olmuş Suriyelilerin aslında bölgeyi terk etmek istemediklerini iddia etti. Fox News'e konuşan Haley kendisine, Esad rejiminin halkı hedef aldığı bir durumda yasağın nasıl izah edilebileceği sorulduğunda, Türkiye ve Ürdün'deki kamplara gittiğini ve buradaki mültecilerle görüştüğünü hatırlattı. Konuştuğu mültecilerin hiçbirinin Amerika'ya gitmek istiyoruz demediğini belirten Haley, Suriyelilerin mümkün olduğu kadar ülkelerine yakın kalmak istediklerini gözlemlediğini ifade etti. Trump yönetimi döneminde ABD'ye yerleştirilen mülteci sayısı oldukça düştü. Müslüman nüfusa sahip bazı ülkelerden gelişe sınırlama getiren Trump Başkanlık kararnamesi ile vizelere de süre sınırlaması getirmişti. Irak, Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen gibi ülkeler bu kapsamdaydı.

(Haber Türk, 16 Nisan 2018)

 

Macaristan'dan Soros İddiası

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros'un, Macaristan'ın cezalandırılması için Brüksel'de görüşmeler yaptığını iddia etti. Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısına katılan Szijjarto, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Soros'un, ülkesinde 8 Nisan'da düzenlenen genel seçim sonuçlarını kabul etmediğini ve Macaristan'ın cezalandırılması için girişimlerde bulunduğunu öne sürdü. Macarların seçimde göçe karşı çıkan ve Macarların güvenliğini ön plana çıkaran Macar Yurttaş Partisini (Fidesz) desteklediğini savunan Szijjarto, ''George Soros, Macaristan'daki seçim sonuçlarını kabul etmek istemiyor. Soros, Brüksel'de AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüşüyor. Her ikisi de aşırı derecede göçmen taraftarı ve Macar hükümetinin göçmen politikasının düşmanları.'' diye konuştu.

Fidesz-KDNP Koalisyonu Oyların Yüzde 49'unu Aldı

Seçim sonuçlarına göre, iktidardaki Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) ve Hristiyan Demokratik Halk Partisi (KDNP) koalisyonu oyların yüzde 49'unu, Jobbik yüzde 19'unu, Macaristan Sosyalist Parti – Macaristan için Diyalog Partisi (PM) yüzde 11'ini, Yeşiller Partisi (LMP) yüzde 7'sini, Demokratik Koalisyonu ise yüzde 5'ini alarak mecliste temsil hakkı kazanmıştı.

Seçimin Ana Konusu Sığınmacılar ve İslam

Nüfusunun sadece yüzde 0,2'sini Müslümanların oluşturduğu Macaristan'da seçim kampanyalarının ana konusu sığınmacılar ve İslam oldu. Başbakan Viktor Orban başta olmak üzere birçok hükümet yetkilisi, Avrupa'nın sığınmacılar tarafından istila edildiğini, kiliselerin kapatılarak yerlerine camilerin açıldığını, sığınmacıların yaşadıkları bölgelerde kendi kanunlarını yürürlüğe koyduğunu ileri sürmüştü. AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü (ODIHR) Douglas Wake, Macaristan'da yapılan genel seçimlerin "yabancı düşmanı söylemler ve korku havası içinde geçtiğini" belirtmiş, ''Seçmenler birçok aday arasından tercihte bulunabilmesine rağmen korku havası, yabancı düşmanı söylemler, medyanın tek taraflılığı ve şeffaf olmayan kampanya finansmanı gerçek anlamda siyasi tartışma fırsatını sınırlandırdı.'' açıklamasını yapmıştı.

(Anadolu Ajansı, 16 Nisan 2018)

 

Son Üç Yılda Kazakistan’dan 36 Bin Yabancı Sınır Dışı Edildi

Son üç yılda Kazakistan’dan 36 bin yabancının sınır dışı edildiği bildirildi. Başkent Astana’da, Meclis’te düzenlenen ‘Hükümet Saati’ toplantısında, milletvekili Nurlan Ablirov son üç yılda Kazakistan’dan 36 bin yabancı uyruklu vatandaşın sınır dışı edildiğini açıkladı. Milletvekiline göre bu süre zarfında 330 bin yabancı uyruklu vatandaş hakkında idari sorumluluk doğdu; yaklaşık 3.5 bin ceza davası açıldı. Davaların çoğu da hırsızlık ve uyuşturucu suçları ile bağlantılı idi. Aynı zamanda, 2.5 binin üzerinde yabancı suç mağduru oldu. Ablirov bunun yanında, yasadışı göçlere karşı devlet kurumlarının etkinliğini arttırmanın yanı sıra, yasadışı göçmenleri sınır dışı etmek için etkili bir mekanizma geliştirmesi gerektiğini ve bunun için kontrol noktalarında bir biyometrik kontrol sistemi kurulması gerektiğini belirtti.

(Kazakistan.kz, 16 Nisan 2018)

 

Kazakistan’a İkamet İçin En Çok Türk ve Çin Vatandaşları Geliyor

Uzak dış ülkelerden Kazakistan’a en çok Türk ve Çin vatandaşlarının taşındığı bildirildi. Kazakistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Kalmuhanbet Kasımov, Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Resmi istatistiklere göre geçen yıl ülkemize 5,6 milyondan fazla yabancı geldi. %90’ından fazlası BDT ülkeleri vatandaşlarıdır. Genellikle Özbekistan, Rusya ve Kırgızistan vatandaşlarıdır. Uzak dış ülkelerden ikamet amaçlı gelen yabancıların sayısı da artıyor. Hâlihazırda bu sayı 620 bin kişiye çıktı. Çoğu Türkiye ve Çin vatandaşlarıdır.” diye konuştu. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, komşu ülkelerden göç eden yabancıların sayısı 2017 yılında 2,3 milyona, uzak ülkelerden ise 178 bin kişiye ulaştı. Kayıtlara göre, 2017 yılında 83 bin Çin, 12.400 Türk vatandaşının Kazakistan’da ikamet ettiği bildirildi.

(TÜKİB, 17 Nisan 2018)

 

Japonya'da Sığınmacılar Açlık Grevinde

Doğu Japonya Göçmen Merkezi’nde tutulan 40'tan fazla sığınmacı açlık grevine başladı. Japonya'da sığınmacılar uzun gözaltı sürelerini ve yetersiz hizmetleri protesto etmek için açlık grevine başladı. Kyodo'nun haberine göre, Ushiku kentindeki Doğu Japonya Göçmen Merkezi’nde gözaltında bulunan 40’dan fazla sığınmacı, geçen hafta Hindistan uyruklu bir sığınmacının intihar etmesinden sonra, ülkedeki göçmen kamplarındaki yetersiz koşulları, hizmetleri ve gözaltı sürelerinin uzun olmasını protesto etmek için açlık grevine başladı. 335 kişinin tutulduğu merkezde sığınmacıların Pazar gününden bu yana yemek yemeyi bıraktıkları, sadece su ve çay içmeyi kabul ettikleri belirtildi. Geçen hafta 30 yaşındaki bir Hint, banyoda havluyla kendini asmış şekilde bulunmuştu. Japonya’da haklarında sınır dışı kararı verilen yabancı uyruklular göçmen merkezlerinde gözaltında tutulabiliyor. Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceye Karşı Komite, konu ile ilgili olarak Japonya’da göçmenlerin gözaltı sürelerinin uzun olmasını eleştirerek, bu sürenin sınırlı olması gerektiği açıklamasını yapmıştı. Açlık grevinin devam ettiği göçmen merkezinde geçen yıl bir Vietnamlı ve 2014 yılında ise bir Kamerunlu göçmen hayatını kaybetmişti.

(Dünya Bülteni, 17 Nisan 2018)

 

Bangladeş’ten Myanmar’a Yalanlama

Bangladeş, Myanmar’ın, Arakan’dan kaçmak zorunda kalan 700 bin kişi arasında yer alan 5 kişilik bir ailenin eyalete geri döndüğü iddiasını yalanladı. Bangladeş İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han, Myanmar’ın söz konusu ailenin “geri gönderildiğine” ilişkin iddiasının gerçeği yansıtmadığını, bu ailenin Bangladeş’e hiç gelmediğini söyledi. Han, Myanmar’ın hamlesini “maskaralık” olarak nitelendirerek “Umarım Myanmar, tüm Rohingya aileleri en kısa sürede geri alır.” ifadesini kullandı. Myanmar hükümetinden hafta sonu yapılan açıklamada, 5 kişilik bir ailenin, sınır bölgesinden Arakan eyaletine geri döndüğü, ailenin geçici süreliğine Maungdaw’da yakınlarının yanında kaldığı savunuldu. BM yetkilileri ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

(Yeni Şafak, 17 Nisan 2018)

 

Yunanistan'daki Mülteciler Ülkelerine Dönmek İstiyor

Altı yılı aşkındır devam eden iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli, ülkesinden kaçmak zorunda kaldı. Avrupa'da mültecilerin en çok olduğu ülkelerden biri de Yunanistan… Burada zor şartlarda hayatlarını sürdüren Suriyeliler ülkelerine dönmenin yollarını arıyor ancak batılı müttefiklerin saldırıları sonrası yeniden alevlenen ortam onları düşündürüyor. "Savaşa lanet olsun bizi bu hallere düşürdü. Yedi çocuğum ve hamile eşimle birlikte çok zor şartlarda yaşıyoruz." Avrupa'daki ülkelere ekonomik nedenlerden dolayı kaçmakla suçlanan birçok Suriyeli mülteci, savaşın sonlanmasını istiyor ve ülkelerine dönmeyi arzu ediyor. "Savaşa ihtiyacımız yok. Arap ülkelerindeki bu katliam sona ermeli. Bunca insan neden öldü? Neden yüz binlerce insan evlerini ve işlerini kaybetti? Bu insanlar neden şimdi sokaklarda yaşıyor? Savaş çok kötü bir şey. Lütfen savaşı durdurun." Suriyeli mültecilerin Yunanistan'daki hayat şartları zor. Birçoğunun sağlık sisteminden yararlanma imkanı da bulunmuyor.

(Euronews Türkiye, 16 Nisan 2018)

 

Yük Treniyle Kaçmaya Çalışan Göçmenler Sınırda Yakalandı

Yunanistan’dan Macaristan’a giden yük treninde Makedonya polisi dördü Afganistanlı biri de İranlı olmak üzere toplam beş göçmen yakaladı. Yük vagonlarındaki göçmenler, Makedonya-Sırbistan arasındaki Tabanovce sınır kapısında gümrük memurları tarafından yapılan kontroller sırasında edildi. Göçmenler, ifadeleri alındıktan sonra Tabanovce göçmen kampına sevk edildi.

(Yeni Balkan, 16 Nisan 2018)

 

Yeryüzü Doktorları'ndan Çad'a Destek

Yeryüzü Doktorları Derneği, Çad’a sığınan mültecilere sağlık yardımı ulaştırdı. Yeryüzü Doktorları Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, gönüllü sağlık ekibinin Çad’da çalışmalar yaptığı, 25 Nisan'a kadar 50 binden fazla mülteciyi barındıran Sido mülteci kampında sağlık hizmeti verileceği vurgulandı. Yeryüzü Doktorları Program ve Operasyonlar Müdürü Safa Şimşek, bölgeye krizin ilk günlerinden itibaren yardım ulaştırdıklarını belirterek şunları kaydetti: "Gidecek olan ekibimiz Sido mülteci kampında tedavileri gerçekleştirirken, kliniğe maddi-manevi gücü olmadığından dolayı gelemeyen hastaların ise evlerini ziyaret ederek mobil olarak sağlık hizmetlerini ulaştıracak; ihtiyacı olanlara ilaç temini sağlayacak. Aynı zamanda proje koordinatörlerimiz bölgede ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılması için kurban organizasyonları da gerçekleştirecek."

(Haberler.com, 16 Nisan 2018)

 

Endonezya’dan Suriyeli Sığınmacılara Yardım

Endonezya İnsani Yardım Derneğince (ACT) başlatılan insani yardım kampanyası kapsamında Açe halkının temin ettiği bin ton pirinç, Suriyeli sığınmacılara dağıtılmak üzere Türkiye'ye gönderildi. ACT Başkanı Ahyudin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli 12,5 milyon sığınmacının 3,5 milyonunun Türkiye’de yaşadığını, bu nedenle Turkiye ile iş birliği yapmanın önemli olduğunu belirtti. Ahyudin, Türkiye'ye gönderilen yardımın buradan sığınmacılara dağıtılacağını kaydetti. Açe halkının bu davranışının ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan halklar için de örnek olacağını dile getiren Ahyudin, "Çünkü biz büyük bir ulusuz. Sıkıntı içerisindeki Suriyelilere yardım etmeliyiz." dedi. Dünya çapında yardım faaliyetlerinde bulunan ACT, geçmiş dönemlerde de insani kriz ve çatışmaların yaşandığı Myanmar, Suriye, Somali ve Gazze gibi bölgelere 5 bin tondan fazla pirinç ile ilk yardım malzemesi yardımında bulunmuştu.

(Star, 16 Nisan 2018)

 

Küçük: Türk Kızılayı, 150 Yıla 150 Ülkede Yardım Sığdırdı

Türk Kızılayı Uluslararası Operasyonlar ve Göç ve Mülteci Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, bu yıl Türk Kızılayı'nın 150'nci yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, "Bu 150 yıla 150 ülkede yardım sığdırabildik. Türk milletinin merhamet elini farklı kıtalara taşıdık" dedi. Suriye insani yardım operasyonu kapsamında Kızılhaç Kızılay Hareketi iş birliği bünyesinde hayata geçirilen Türk Kızılayı Toplum Merkezi Projesi'nin 13'üncü toplum merkezi, Kahramanmaraş'ta düzenlenen törenle açıldı. İsmetpaşa Mahallesi'ndeki merkezin açılışında konuşan Türk Kızılayı Uluslararası Operasyonlar ve Göç ve Mülteci Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, bu yıl Türk Kızılayı'nın kuruluşunun 150'nci yıl dönümünü kutladıklarını söyledi. İyilik dolu 150 yılı geride bıraktıklarını anlatan Küçük, "Türkiye'nin, Türk milletinin merhametini kıtalara, farklı dillerde, farklı dinlerde olan insanlara ulaştırmaya çalıştık. Bu yıl, 150'nci kuruluş yıl dönümümüzün mutluluğu içerisindeyiz. Bu 150 yıla 150 ülkede yardım sığdırabildik. Türk milletinin merhamet elini farklı kıtalara taşıdık. Suriye krizinin 7'nci yılında ise aralıksız, yorulmadan, devletimizin, hamiyetperver milletimizin, cömert milletimizin destekleriyle Türk Kızılayı olarak gönüllülerimizle, çalışanlarımızla gece gündüz aralıksız daha fazla ne yapabiliriz diye düşünmeye, bunun üzerine koymaya devam ediyoruz" diye konuştu.

‘Dünya Türkiye’nin Cömertliğini Konuşuyor’

Toplum merkezlerini mülteci sayısının fazla olduğu illerde açtıklarını, Kahramanmaraş haricinde 11 ilde 12 toplum merkezi bulunduğunu ifade eden Alper Küçük, şöyle devam etti:

"Toplum merkezi, ensarla muhaciri buluşturduğumuz, kardeşliği hatırladığımız, bunun üzerine bilgi, beceri ve değer eklemeye çalıştığımız bir hizmet merkezi. Burada dil kurslarından mesleki kurslara kadar, sağlık hizmetlerinden psikososyal desteğe kadar çeşitli faaliyetler uyguluyoruz. İstiyoruz ki birlikte muhabbet ortamları yarattığımız hizmet merkezleriyle mülteci kardeşlerimiz ve Türk halkı daha uyum içerisinde yaşasın, daha da birbirlerine bağlansınlar. Maalesef ki Suriye krizinin hâlâ sonunu göremiyoruz, misafirperverliğimizi daha da göstermemiz gerektiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Dünya yıllardır Türkiye'nin cömertliğini konuşuyor. Biz de insani yardım çalışanları olarak alnımız dimdik bir şekilde, insanlık tarihi yazdığımız için onurlu bir şekilde gerek Türkiye'de gerekse uluslararası platformlarda dolaşabiliyoruz." Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Türkiye Temsilcisi Mette Petersen ise Türkiye'nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğunu belirti.  Dulkadiroğlu Kaymakamı ve Kahramanmaraş Geçici barınma Merkezi Yöneticisi Kadir Okatan ise Suriye'deki iç karışıklıklar nedeniyle 2012'den bu yana Suriyelileri misafir ettiklerini ve şu anda yaklaşık 100 bin civarında mülteciyi muhacir ensar ilişkisi içerisinde konuk ettiklerini söyledi. Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle merkezin açılışı yapıldı. Daha sonra törene katılanlar; dil, bilgisayar, dans ve drama, kuaförlük kursları gibi çeşitli eğitim ve sosyal faaliyetlerin yapılacağı binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

(Hürriyet, 16 Nisan 2018)

 

Sosyal Hizmet Merkezleri'nin Desteklenmesi Projesi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, Türkiye'nin göçmenlere yardım etmek için yaptığı yatırımların tüm dünyaya örnek olması gerektiğini belirterek, "3,5 milyon ile dünyanın en geniş göçmen nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye'ye, gösterilen cömertlik ve ev sahipliği için minnet duygularımı sunuyorum." dedi. Kulessa, Antalya'da düzenlenen "Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri'nin Desteklenmesi Projesi"nin eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin halihazırda göçmenlere sunduğu kapsamlı sağlık hizmetlerine destek vererek, yük ve sorumluluğun bir kısmını üstlenmek konusunda katkı sunmayı umduklarını belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına çalışma ve katkılarından dolayı teşekkür eden Kulessa, "3,5 milyon ile dünyanın en geniş göçmen nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye'ye, gösterilen cömertlik ve ev sahipliği için minnet duygularımı sunuyorum. Türkiye'nin göçmenlere yardım etmek için yaptığı muazzam yatırımlar tüm dünya için örnek teşkil ediyor." diye konuştu. Sosyal Hizmet Merkezleri'nin sunduğu hizmetlerin desteklenmesi ve hizmet kapsamının genişletilmesinin hedeflendiğini anlatan Kulessa, proje kapsamında hizmete sunulacak 3 mobil Sosyal Hizmet Merkezi'nin, türünün ilk örneği olarak ayrıca önem taşıdığını vurguladı. Bu mobil Sosyal Hizmet Merkezleri ile ihtiyaç duyulan hizmetlerin, merkezlerin olmadığı yerlere ulaştırılmasının sağlanacağına işaret eden Kulessa, "Ayrıca, göçmenler arasından işe alınarak 'hizmet aracısı' görevi verilecek çalışanlar sayesinde göçmenler ve Sosyal Hizmet Merkezleri arasında bir köprü kurarak, sunulan hizmetlerden göçmenlerin faydalanması da bu projemizin yenilikçi yaklaşımlarından." değerlendirmesini yaptı.

Hedef 150 Bin Suriyeliye Ulaşmak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Mustafa Nuri Nuruan ise ihtiyaç sahibi Suriyelilerin, koruyucu ve önleyici çalışmaları başta olmak üzere, tüm hizmet modellerinden faydalanmaları için çalıştıklarını belirtti. Bu konuda atılan adımlardan birinin Suriyelilerin bakanlıklarıyla ilk temas ettiği yerlerden Sosyal Hizmet Merkezleri'nin güçlendirilmesi olduğunu anlatan Nuruan, şunları söyledi: "Bu çerçevede bugün aynı amaç doğrultusunda bir araya geldiğimiz UNFPA ile koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri'nin Desteklenmesi Projesi'ni başlattık. Proje ile Suriyelilerin yoğun yaşadığı 19 ilde 3'ü mobil 23 Sosyal Hizmet Merkezi aracılığıyla halkımızla Suriyelilerin uyumlarının desteklenmesi, bireylerin güçlendirilmesi ve hassas grupların hizmete erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yetişkin, çocuk, engelli ve yaşlıdan oluşan yaklaşık 150 bin Suriyeliye ulaşılmasını amaçlıyoruz." UNFPA ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ve Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Birimi'nin (ECHO) finansal desteğiyle düzenlenen "Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezleri'nin Desteklenmesi Projesi" eğitim programı 20 Nisan'da sona erecek.

(Haberler.com, 16 Nisan 2018)

 

Küresel Sorun 'Göç' Antalya'da Konuşuldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Kurumları (EVBB) üyesi ülke kuruluşlarının katılımıyla 'Yeni Göç: Geleceğimiz İçin Küresel Bir Mücadele' konulu seminer düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde bir otelde gerçekleşen seminere, Fransa, İtalya, Hollanda, Litvanya, Yunanistan, Almanya, Avusturya, Kosova ve Mısır gibi ülkelerden göç, göçmen ve mülteciler konusunda çalışmalar yapan uzmanlar katıldı. Seminerde, Türkiye, Avrupa ve göçmenlerin transit olarak kullandıkları ülkeler ile Kuzey Afrika ve komşu ülkelerdeki mülteci ve göçmenler için mesleki eğitim ve öğretim girişimlerinin uygulanmasına ilişkin yeni fırsatlar ve fikirler masaya yatırıldı. Türkiye'deki ve Yunanistan'daki göçe genel bakış konularının yanı sıra, zorunlu göçün toplumlara etkisi, Türkiye ve Avrupa'da gelecekte nitelikli iş gücü talebinin öngörü çalışmaları, ev sahibi ülkelerde potansiyel göçmenlerin eğitimi de çalışma grupları tarafından ele alındı.

Antalya Damgası

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, seminer sonunda alınan en önemli kararlardan biri olan ve bundan sonra bu konularda yapılacak her toplantının 'Antalya Process' diye adlandırılacağını belirterek, bu kararın Antalya için önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.

(Hürriyet, 16 Nisan 2018)

 

Balkan Göçmenlerinin Sorunları Masaya Yatırıldı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Balkan Göçmen Dernekleri, Göç İdaresi yetkilileri ve Tekirdağ Valiliği iş birliğiyle düzenlenen programda göçmenlerin sorunları masaya yatırılarak çözüm önerileri görüşüldü. Çorlu Cumhuriyet Parkı içerisinde yer alan 15 Temmuz Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Tekirdağ’daki bazı ilçelerinin kaymakamları, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Tekirdağ milletvekilleri Mustafa Yel ve Ayşe Doğan, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Kerim Atalay, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, İŞKUR ve SGK yöneticileriyle balkan derneklerinin yöneticileri ve göçmen vatandaşlar katıldı. Balkan Göçmen Dernekleri adına konuşmanın Sabiha Özmolla tarafından yapıldığı programda göçmenlerin sorunlarıyla ilgili sunumu ise Kilikadılılar Derneği Başkanı Bilgin İnceoğlu yaptı. AK Parti Tekirdağ milletvekilleri Ayşe Doğan ve Mustafa Yel de birer konuşma yaparak Balkan göçmenlerinin sorunlarına hassasiyetle eğildiklerini ve sorunların çözüme kavuşması için gerekli adımların atılacağını kaydetti. Programda konuşan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan da AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in Çorlu programı sırasında yaptığı dernek ziyaretinde böyle bir program tertiplenmesi fikrinin ortaya çıktığını, vatandaşlardan gelen bu talep üzerine gerekli görüşme ve hazırlıkları yaparak ilgililerin de katılımıyla toplantı düzenlediklerini söyledi.

(Milliyet, 16 Nisan 2018)

 

Afganistan Uyruklu 6 Bin 846 Kaçak Göçmen Ülkelerine Gönderildi

Türkiye'ye İran üzerinden yasa dışı yollarla giren Afganistan uyruklu 6 bin 846 kaçak göçmenin ülkelerine dönmeleri sağlandı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, son dönemde Türkiye'yi umut olarak görerek İran üzerinden yasa dışı yollarla Türkiye'ye giren Afganistan uyruklu düzensiz göçmenlerin başta Erzurum olmak üzere bölge illerinde kolluk birimlerince yakalandığını belirtildi. Yaşanan akınların önlenmesi amacıyla gerekli idari kararlar ve parmak izi kayıtları alınarak işlemleri tamamlanan ve seyahat belgeleri temin edilen Afganistan uyruklu 6 bin 846 düzensiz göçmenin Erzurum, Ağrı ve İzmir'den Kabil'e düzenlenen 9 charter seferine ek olarak tarifeli uçuşlarla ülkelerine dönüşlerinin sağlandığı bildirildi. Açıklamada, önümüzdeki günlerde planlanan 4 charter seferiyle Afgan göçmenlerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönüşlerinin sürdürüleceği de kaydedildi.

(TRT Haber, 17 Nisan 2018)

 

Galatasaray Futbol Takımı, Suriyeli Sığınmacı Çocukları Ağırladı

Galatasaray Futbol Takımı'nın Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşı için yaptığı hazırlıklara Suriyeli sığınmacı çocuklar konuk oldu. Florya Metin Oktay Tesisleri, Türk Kızılayı ve Avrupa Birliği ortaklığı ile hazırlanan sosyal sorumluluk projesi kapsamında Suriyeli sığınmacı çocukları ağırladı.

Toplu Fotoğraf Çekildi

Galatasaray Futbol Takımı'nın teknik direktörü Fatih Terim, teknik heyet ve oyuncular, çocuklarla toplu fotoğraf çektirdi.

Forma ve Top Hediye Edildi

Oyuncularla kısa süre idman yapan çocuklara Fatih Terim tarafından isimlerinin yazılı olduğu birer forma ve futbol topu hediye edildi.  ''Terim, proje ile ilgili şunları söyledi:

''En başta tabii 150 yıldır insanlara yardım eden büyük fedakarlıklarla katkıda bulunan dünyanın en önemli kuruluşlarından biri olan Kızılay'a bu güzel davranışından dolayı bir Türk vatandaşı olarak çok teşekkür etmek istiyorum. Her yardıma muhtaç olan, her yardıma ihtiyacı olan insanın hep yardımına koştular. Bugün dünyada da belki de en önemli yardım kuruluşlarından bir tanesi. Türkiye'nin de göz bebeği. O yüzden emeği geçen bütün Kızılay hizmet edenlerine en yukarıdan en aşağıya kadar teşekkür ediyorum. Tabii işler çocuk olunca çok daha başka bir boyut ortaya çıkıyor. Biraz empati yapınca insanın vicdanı bunu kabullenmiyor açıkçası. Onları biraz burada mutlu edebildiysek hepimiz bunun adına çok gururluyuz, biz de çok mutluyuz. Birkaç saat hiç olmazsa güzel geçirdiler. Gönül ister ki ömür boyu mutlu geçirsinler.''

(Sputnik Türkiye, 17 Nisan 2018)

 

Durdurulan Otobüste Biletleri Kesilmiş 50 Kaçak Göçmen Yakalandı

Kastamonu Tosya'da jandarma ekiplerinin yaptığı yol uygulamasında bir otobüs içinde yolcu bileti kesilmiş 50 kaçak göçmen yakalandı. İhbar üzerine durdurulan otobüsteki göçmenlerin Pakistan ve Afgan uyruklu oldukları belirlendi. Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yol uygulaması yapan jandarma ekipleri tarafından, bir otobüs içinde yolcu bileti kesilmiş 50 kaçak göçmen yakalandı. Edinilen bilgilere göre, Türkiye’ye yasadışı yollarla Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinden giriş yapan göçmenler İstanbul’a gitmek için yola çıktıları ve kaçak yollarla Avrupa ülkelerine gitmek istedikleri öğrenildi. Jandarma ekipleri, D-100 karayolunda bir otobüsün içinde mültecilerin olduğu ihbarı yapıldı. Takibe aldıkları 34 UF 23 plakalı otobüs kontrol noktasında durduruldu. Yapılan kontrollerde 50 Pakistan ve Afgan uyruklu kaçak göçmene seyahat amaçlı yolcu bileti kesildiği anlaşıldı. Kaçak göçmenler kontrolleri yapıldıktan sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi. 3 otobüs görevlisi ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

(CNN TÜRK, 17 Nisan 2018)

 

Edirne'de 344 Göçmen Ve Sığınmacı Yakalandı

Edirne 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı hudut askerleri ile İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, merkeze bağlı Bosnaköy, Sarayakpınar, Yenikadın köyleri ile İpsala, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde denetim yaptı. Denetimlerde, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan İran, Fas, Suriye, Pakistan, Afganistan, Filistin ve Irak uyruklu 344 kişi yakalandı. Yabancı uyruklular, işlemlerinin ardından Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

(TRT Haber, 16 Nisan 2018)

 

İzmir'de Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu

İzmir'in Aliağa ilçesinde düzenlenen göçmen kaçakçılığı operasyonunda 37 yabancı uyruklu yakalandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, Tüpraş kavşağındaki yol uygulaması sırasında durumundan şüphelendikleri kapalı kasa kamyoneti durdurdu. Araçta çoğunluğu Orta Afrika Cumhuriyeti olmak üzere çeşitli Afrika ülkelerinden geldikleri belirlenen 37 yabancı uyruklu yakalandı. Şambrel, pompa ve çok sayıda can yeleğinin de bulunduğu kamyonun sürücüsü U.K. (25) ile yanındaki M.A. (63) ve C.K (18), kaçak geçişi organize ettikleri iddiasıyla gözaltına alındı. Zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, yabancı uyruklular ise İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

(Sondakika.com, 16 Nisan 2018)

 

Ağrı'da 227 Kaçak Göçmen Sınır Dışı Edildi

Ağrı’da emniyetteki işlemleri tamamlanan 227 Afganistan uyruklu kaçak göçmen uçağın arızalanması nedeniyle 2 saat süren gecikmenin ardından Kabil’e düzenlenen “charter” seferi ile sınır dışı edildi. İran üzerinden yurda kaçak yollarla giriş yapan ve Ağrı’da güvenlik güçlerince yakalandıktan sonra Ağrı Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edilen ve sınır dışı işlemleri tamamlanan Afganistanlı 227 kaçak göçmen, polis ve jandarma ekipleri eşliğinde 4 otobüs ile Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na getirildi. Havaalanı etrafında ve içerisinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, 227 göçmeni kontrol noktalarından geçirerek üst ve valiz araması yaptı. Aralarında kadın ve çocuklarında olduğu göçmenler saat 14.00’te sınır dışı edilmek üzere Ariana Afgan Havayolları uçağına bindirildi. Kalkışa hazırlanan uçak pistte bir süre ilerledikten sonra arıza verdi. Havaalanı personeli tarafından teknik arızası giderilen uçak 2 saatlik gecikmenin ardından havalandı. 227 kişilik başka bir kaçak göçmen kafilesinin ise saat 01.00’de Afganistan’a gönderileceği öğrenildi.

(Milliyet, 16 Nisan 2018)

 

Bir Haftada Bin 376 Kaçak Göçmen Yakalandı

Güvenlik güçlerince son bir haftada bin 376 kaçak göçmen gözaltına alındı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ilgili birimlerce 9-15 Nisan'da kaçak göçmenlere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda bin 107'si denizde, 269'u karada olmak üzere, çoğunluğu Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden toplam bin 376 kaçak göçmen yakalandı. Öte yandan, Sahil Güvenlik Komutanlığınca, yılbaşından bu yana denizde yakalanarak Yunan adalarına geçmesi engellenen göçmen sayısı ise 6 bin 336 oldu.

(Anadolu Ajansı, 17 Nisan 2018)

 

Edirne'de Göçmen Kaçakçılığına 8 Tutuklama

Edirne’de jandarmanın göçmen kaçakçılığına yönelik düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 10 şüpheliden 8'i tutuklandı. Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Havsa, Meriç ve Uzunköprü ilçelerinde gerçekleştirdikleri operasyonlarda yasa dışı yollarla Yunanistan'a gitmek isteyen Suriye, Pakistan, Afganistan ve Irak uyruklu 93 kaçak yakaladı. Operasyonlarda göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla S.A. (28), E.A. (44), M.A. (42), A.M.Ç. (58), O.Ç. (23), E.G. (34), B.M. (42), A.G. (37) ile Afganistan uyruklu T.A. ve Suriye uyruklu A.O. gözaltına alındı. 93 kaçak işlemlerinin ardından Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi. Sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan 10 şüpheliden S.A., T.A., E.A., M.A., A.M.Ç., O.Ç., A.O. ve A.G. 'göçmen kaçakçılığı' suçundan tutuklanırken, E.G. ile B.M. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Firari olan A.G. isimli bir şüphelinin ise aranması sürüyor.

(Hürriyet, 17 Nisan 2018)