Türkiye’de ve dünyada 16 Ekim 2018 tarihinde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Türkiye’de 350 Bin Suriyeli Çocuk Doğdu

‘Atlantic Council’ tarafından Limak Holding’in desteğiyle hazırlanan ve Suriyeli mültecilerin Türkiye’deki durumunu inceleyen rapor, İstanbul’da açıklandı.

Raporda 2014 yılından bu yana dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülkenin Türkiye olduğu belirtildi. Türkiye’de kayıtlı 3.5 milyon Suriyeli mülteci bulunurken, gerçek rakamın bunun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Rapora göre, bu süreçte Türkiye’de 350 bin Suriyeli çocuk doğdu. Türkiye’de 5 – 18 yaşları arasında eğitim çağında 1 milyona yakın Suriyeli bulunuyor. Bunlardan 600 bini eğitim alabiliyor. 20 bin Suriyeli de Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görüyor. Türkiye’de 18 yaş altındaki Suriyeli göçmen sayısı ise 1 milyon 660 bin.

(DHA, 16 Ekim 2018)

 

Suriyelilere Gelen Yardım Kolisi Mahalleyi Karıştırdı: Onlara Var Da Bize Niye Yok?

İzmir’in Konak ilçesinde, Dünya Yardım Fonu’nun kolilerini gören mahalle sakinleri, ‘Suriyelilere var da neden bize yok?’ diyerek görevlilere tepki gösterdi. İhbar üzerine gelen polisin kolilerin uluslararası bir yardım kuruluşundan geldiğini anlatmasıyla mahalleli dağıldı. Öte yandan mahallede sadece iki evde Suriyelilerin yaşadığını öğrenildi.

Konak Altıntaş Mahallesi 362 Sokak’ta, bir araçtan, üzerinde Avrupa Birliği, Kızılhaç ve Kızılay amblemleri olan yaklaşık 150 kolilik gıda ve giyim malzemesi indirildi. Kolileri gören mahalle sakinleri, sadece Suriyelilere yardım dağıtılacağı söylenince duruma tepki gösterdi. Aynı mahallede oturan, imam hatip lisesi çalışanı ve kolileri dağıtmakla sorumlu Suriyeli bir kişi ile mahalle sakinleri arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyünce durum polise bildirildi.

İhbar üzerine mahalleye gelen polis ekipleri, yardım kolilerinin devlet tarafından finanse edilmediğini, uluslararası bir yardım kuruluşundan geldiğini anlatınca, mahalleli dağıldı. Tartışma sonrasında Anafartalar Polis Merkezi’ne götürülen Altıntaş Mahallesi Muhtarı Orhan Günay’ın ifadesi alınarak tutanak tutuldu.

Öte yandan mahallede sadece iki evde Suriyelilerin yaşadığını öğrenildi.

CHP’li Bayır’dan Soru Önergesi: Sadece 2 Hanenin Suriyeli Olduğu Bir Mahalleye, AB’nin Finanse Ettiği Yardım Kolilerinden 150-200 Kadarının İndirilmesinin Manası Nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Bayır, soru önergesinde, mahallede sadece 2 evde Suriyelilerin yaşadığını öğrendiğini belirterek, “Sadece 2 hanenin Suriyeli olduğu bir mahalleye, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yardım kolilerinden 150-200 kadarının indirilmesinin manası nedir? AB tarafından hazırlanan bu koliler, prosedüre uygun şekilde dağıtılmalıdır” dedi.

(Sputnik Türkçe, 12 Ekim 2018)

 

Kaçakçılardan 2’si Suriyeli

İzmir’de 22 göçmenin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin kamyon şoförünün de aralarında bulunduğu 2’si Suriye uyruklu 7 şüpheli gözaltına alındı

İzmir’den Samos Adası’na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu göçmenlerin bulunduğu kamyonun dere yatağına uçması sonucu Suriye ve Irak uyruklu 22 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili şoför Mustafa Yılmaz dahil 2’si Suriyeli 7 kişi gözaltına alındı.

Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında, önceki gün sürücüsünün kontrolünden çıkarak, dere yatağına uçan kamyonda 35 yabancı uyruklu göçmen bulunuyordu. Kazadan hemen sonra yola çıkıp, sürücüsünü durdurduğu araçla önce taksi durağına giden, ardından götürüldüğü hastanede yüksekten düştüğünü söyleyip, olayı gizlemeye çalışan kamyon şoförü Mustafa Yılmaz hakkında, dün gözaltı işlemi uygulandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 21 suçtan kaydı bulunan sürücünün cep telefonundan son görüştüğü kişilere yönelik çalışma yapıp, bağlantıda olduğu insan tacirlerinin kimliklerini tespit etti. Bu kişilerden 2’si Suriyeli, 6 kişi daha gözaltına alındı. Şüphelilerden elde edilecek yeni bilgiler doğrultusunda gözaltı sayısının artmasının beklendiği kaydedildi.

Korumaya Alınacaklar

Kazada yaralanan ve tedavileri sürdürülen 9 çocukla ilgili hem İl Göç İdaresi hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldı. Anne- babaları kazada can veren çocukların, yakınlarının ortaya çıkmaması durumunda ‘refakatsiz çocuk’ olarak değerlendirilip, korumaya alınacağı ve yurtlara yerleştirileceği açıklandı.

123

Türkiye’den Avrupa’ya çıkmaya çalışan göçmenlerin “umuda yolculuğu”nda bu yılın ilk 9 ayında 82’si denizde, 41’i karadaki kazalarda olmak üzere 123 kişi yaşamını yitirdi.

(Gazete Vatan, 16 Ekim 2018)

 

BM: “Mültecilere Yardım Beklentilerin Çok Altında”

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi (UNHCR) mültecilere yapılan maddi yardımın beklentilerin çok altında olduğunu açıkladı.

UNHCR sözcüsü, mültecilere ve göçmenlere yardım etmek için mevcut olan fonlarda bulunan para miktarının düştüğünü belirterek, “Ödenekler düşüyor, mülteci sayısı buna ters orantılı olarak sürekli artıyor” dedi .

Babar Baloch, 2018 yılında mülteci ve göçmenler için 8,2 milyar dolarlık ödeneğe ihtiyaç olduğunu ancak gerekli olan miktarın sadece yüzde 55’in karşılanabildiğini kaydetti.

​“Yeni Göçler Olabilir”

Sözcü Baloch, “Küresel olarak mülteciler arasındaki yetersiz beslenme oranları artıyor. Sağlık hizmeti verilen tesisler giderek daha fazla kalabalıklaşıyor. Çocuklar eğitimden yoksun kalıyor. Buna ek olarak, kimsesiz kalmış mülteci çocuklarına yönelik cinsel şiddeti önleme konusunda çalışacak personel eksikliği de giderek artıyor” diye konuştu.

UNHCR, mültecilerle ilgili hazırladığı son rapora göre altı ülkede yerlerinden olma riskiyle karşı karşıya kalanların yeni bir mülteci göçü yaratabileceği belirtildi. Bu ülkelerin, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Afganistan, Güney Sudan, Suriye ve Somali olduğu kaydedildi.

Raporda mültecilere gerekli olan yardımın ne oranda gerçekleştiği de belirtildi. Burundi’de mülteciler için gerekli olan 206 milyon dolarlık bütçenin sadece yüzde 28’inin karşılandığı belirtildi.

​”12 Milyon Suriyeli Mülteci İçin Gerekli Olan Ödeneğin Yalnızca Yüzde 35’i Karşılanıyor”

Kongolu mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki, insani yardımların, gençleri destekleme ve eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim sağlama gibi hizmetler için gerekli 369 milyon doların sadece yüzde 31’inin karşılandığı belirtildi.

Benzer şekilde, Afganistan, Güney Sudan ve Somalili mülteciler içinde, gerekli bütçenin (sırasıyla) yüzde 32, yüzde 33 ve yüzde 37’sinin karşılandığı kaydedildi.

Suriyeli mültecilerin durumu ise oldukça kötü. Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçları için 2 milyar dolara ihtiyaç olduğu belirtildi. 12 milyon Suriyeli mültecinin ihtiyacı olan paranın şimdiye kadar sadece yüzde 35’inin karşılandığı açıklandı.

(Amerika’nın Sesi, 13 Ekim 2018)

 

Yunanistan’da Mülteci Değil İntihar Kampı

Sınır Tanımayan Doktorlar Saha Koordinatörü Luca Fontana, çocukları intihara sürükleyen Yunan mülteci kampı için “Burası hayatımda gördüğüm en kötü kamp” dedi.

Yunanistan’da faaliyet gösteren Moria Mülteci Kampı, çocukların hayatını karartıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Saha Koordinatörü Luca Fontana, kamptaki 6-18 yaş arası çocuklarla akıl sağlığı etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çocukların 4’te birinin kendisine zarar verdiği ve intiharı düşündüğü yapılan çalışmalarla ortaya kondu. Mültecilerin yaşama isteğini kaybettiğini tespit ettik” dedi.

Yunanistan’ın Lesbon Adası’nda bulunan Moria Mülteci Kampı ölüm saçıyor. Yeni Şafak’a konuşan Sınır Tanımayan Doktorlar Saha Koordinatörü Luca Fontana, ülkelerini terk ederek Avrupa’da yeni bir hayata başlamayı düşleyen mültecilerin Moria’da sıkışıp kaldığını ifade etti. Mültecilerin, kampta intihara sürüklendiğini söyleyen Fontana, Sınır Tanımayan Doktorlar ekibinin 6-18 yaş arası çocuklarla akıl sağlığı üzerine etkinlik gerçekleştirerek saha araştırmasından çıkan korkunç sonuçları da açıkladı.

Ekiplerin 6-18 yaş arası çocuklarla akıl sağlığı etkinliği gerçekleştirdiğini belirten Fontana, “Çocukların 4’te birinin kendisine zarar verdiği ve intiharı düşündüğü yapılan çalışmalarla ortaya kondu. Mültecilerin yaşama istediğini kaybettiğini tespit ettik. Bu kişiler arasında en az 78 kişi kendine zarar verdi, intihara teşebbüs etti. Gördüğüm en kötü mülteci kampı burası, acilen kapatılması gerekiyor” dedi.

Kamptaki mağduriyetleri azaltmaya çalıştıklarını aktaran Fontana, “2 binden fazla çocuk kamplarda yaşıyor ama eğitimleri yok. Gelecekleri bu yüzden çok büyük tehlikede. Psikolojileri bozuk, okulları yok. Kamplarda yeterli okul, doktor, servis, koruma yok. Her şey karışık ve eksik” değerlendirmesinde bulundu.

Kampta yaşanan zor şartlar yüzünden ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenemediğini ve bu yüzden çocukların sorun yaşadığı vurgulayan Fontana, “Dul anneler için kamptaki şartlar çok zor. Bazen çocuklarına bakacak yemek bulamıyorlar. Hem rutin sağlık, hem de akıl sağlığı için oldukça zorlayıcı” ifadelerini kullandı.

İnsanların işkence ve zulümden kaçtıklarını anlatan Fontana, “3 bin kişilik kampta 7 bin 500’den fazla insan var. İnsanlar basit ihtiyaçları için sırada beklemek zorundalar, bunun için kavga ediyorlar. Mesela kahvaltı, öğle yemeği gibi şeyler için hep sırada beklemek zorundalar. 1 tuvalette 70 kişi beklerken 1 duş için 100 kişinin sıraya girdiği oluyor. Ve kış geliyor, insanlar yaz kampı adı verilen çadırlarda yaşam savaşı veriyor” diye konuştu.

(Time Türk, 15 Ekim 2018)

 

Lübnan’daki Filistin Mülteci Kampında Çatışma

Lübnan’ın Sayda kentindeki Filistin El-Miye Vemye Mülteci Kampı’nda çıkan çatışmada bazıları ağır 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ülkenin güneyinde yer alan Sayda kentindeki Miye Vemye Mülteci Kampı’nda Fetih Hareketi’ne bağlı “Ulusal Güvenlik” ve Hizbullah tarafından desteklenen Ensarullah Hareketi mensubu iki kişinin tartışması sonucu gerginlik yaşandı.

Filistinli gruplar arasındaki gerginlik kısa sürede birden çok cephede silahlı çatışmaya dönüştü, olayda bazıları ağır olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Çatışmada tüfek ve roketlerin kullanıldığını söyleyen kaynaklar, roketlerden birinin kamptaki bir eve isabet ettiğini ancak can kaybının yaşanmadığını aktardı.

Görgü tanıkları ise kampta çatışmanın çıkması üzerine çok sayıda insanın bölgeyi terk ettiğini ifade etti.

Aralarında siyasi ve güvenlikle ilgili konular başta olmak üzere çeşitli nedenlerle anlaşmazlık bulunan Filistinli gruplar ise söz konusu olayda birbirlerini karşılıklı suçladı.

Öte yandan, söz konusu mülteci kampındaki çatışma ve gerginliğin sonlandırılması için bölgedeki Filistinli yetkililerin Sayda’da toplantı yaptığı öğrenildi.

(Haberler.com, 16 Ekim 2018)

 

Edirne’de Nefes Kesen Mülteci Operasyonu: 150 Gözaltı

Edirne’de Emniyet Müdürlüğü ile İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi koordinesinde, mültecilere yönelik huzur operasyonu düzenlendi.

Önceden belirlenen adresler arasında yer alan apart, pansiyon ve metruk binalarda yapılan kontrollerde 150’yi aşkın yabancı uyruklu şahsa işlem yapıldı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü’nün, Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi koordinesinde, Edirne’nin tarihi semti Kaleiçi’nde, yabancı uyruklu şahıslara yönelik huzur operasyonu gerçekleştirildi.

40 Yabancı Uyruklu Şahısta Evrak Eksik

Polis ekipleri, tarafından gece yarısı gerçekleştirilen uygulama ve kontrollerde, lüks apartman dairelerinden, metruk binalara, apart ve pansiyonlara kadar önceden belirlenen adreslerde tek tek kontroller yapıldı. Yabancı uyruklu şahısların pasaport, kimlik ve ikamet izni evraklarının kontrollerinin yapıldığı uygulamada aralarında kadınlarında bulunduğu 150’yi aşkın yabancı uyruklu şahsa işlem yapıldı. Öte yandan söz konusu operasyona Özel Hareket ekipleri de destek verdi.

Operasyon kapsamında, eksik evrak beyan eden yabancı uyruklu yaklaşık 40 kişi Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’nde işlem yapılmak üzere gözetim altına alındı.

Halktan Polise Büyük Destek

Edirne’nin Kaleiçi Semti’nde düzenlenen huzur operasyonuna, bölgede yaşayan mahalle sakinleri de polis ekiplerine büyük destek verdi. Zaman zaman yaşanan münferit olaylardan ötürü özellikle yabancı uyruklu bazı şahısların huzur ve güvenlerini tehlikeye düşürdüğünü dile getiren mahalle halkı, operasyon boyunca polis ekiplerine nerede olabilecekleri, çıkış ve kaçış noktaları ile ilgili de anlık istihbari bilgiler verdi.

Camdan Kaçmak İstedi, İlk Müdahaleyi Yine Polis Yaptı

Polis ekiplerinin Kaleiçi Semti’nde gerçekleştirdiği nefes kesen operasyonda, Cezayir uyruklu olduğu öğrenilen bir şahıs bulunduğu ikametin camında kaçmak isterken, kırılan cam sonucu elinde kesik meydana geldi. Şahsa ilk müdahaleyi operasyona katılan bir sivil polis gerçekleştirdi. Edirne Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, vatandaşların huzur ve can güvenliği için söz konusu operasyonların aksatılmadan kararlılıkla devam edileceği bildirildi.

(İHA, 15 Ekim 2018)

 

İzmir’deki Mülteci Kazasında 5 Gözaltı

İzmir’de mültecileri taşıyan kamyonun kaza yapması sonucu 22 kişinin öldüğü göçmen kazasına ilişkin, 2’si Suriyeli 5 şahıs gözaltına alındı.

Menderes ilçesinde dün meydana gelen olayda, göçmenleri taşıyan kamyon su kanalına uçmuş ve 22 kişi hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili bir flaş gelişme yaşandı. Polis ekipleri 2’si Suriyeli 5 şüpheliyi gözaltına aldı. İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürülen şahısların, sorgusunun devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan 10 Ekim günü Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin bulunduğu tekne batmış, 8 kişi yaşamını yitirmiş ve olayla ilgili 4 zanlı tutuklanmıştı.

(İHA, 15 Ekim 2018)