Türkiye’de ve dünyada son günlerde göç, göçmen, mülteciler ve sığınmacılar konularında 14 Şubat 2019 tarihinde gündemde öne çıkan başlıklar…

 

Suriyeli Dilencilerden Şaşırtan Taktik

Batman Belediyesi zabıta ekipleri, dilenerek haksız kazanç sağlayanlara yönelik denetim yaptı. Ekipler, aralarında çocukların da bulunduğu Suriye uyruklu bazı kişilerin, vatandaşlardan topladığı paraları ekmek ve balık içerisine gizlediğini belirledi. Ekiplerin de şaşkınlıklarını gizleyemediği denetimde 150 TL ele geçirilirken, dilencilik yapanlar hakkında Kabahatler Kanunu kapsamında yasal işlem yapıldı.

(Mynet, 13 Şubat 2019)

 

Jandarmanın “Dur” İhtarına Uymayan Araçta 19 Kaçak Göçmen Yakalandı

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Beyendik beldesinde jandarmanın ‘dur’ ihtarına uymayan araçta 19 kaçak göçmen yakalandı. Edirne İl Jandarma Komutanlığı ve Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yol emniyet ve kontrol devriyesi yapıldı. Devriye esnasında ekipler 34 FV plakalı aracı durdurmak istedi. Dur ihtarına uymayan araç sürücüsü kaçmak isterken, İpsala’ya bağlı Sarpdere köyü girişinde yol kenarındaki kaldırıma çarparak durdu. Araç sürücüsü olay yerinden kaçarken, araç içerisinde yapılan kontrollerde 18 Pakistan ve 1 Myanmar uyruklu olmak üzere toplam 19 kaçak göçmen yakalandı. Olayda kullanılan araç trafikten men edilirken, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla araç sürücüsünün tespit edilerek yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

(Haber Türk, 13 Şubat 2019)

 

Ayvacık’ta 39 Kaçak Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sahilinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçme hazırlığı yapan 39 kaçak göçmen, jandarma ekiplerince yakalandı. Ayvacık ilçesinde yasa dışı geçişlere karşı mücadele eden İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, önceki gün saat 21.30 sıralarında, Büyükhüsun köyü Tek Ev mevkisinde bir grup kaçak göçmen olduğu bilgisine ulaştı. Bölgeye düzenlenen operasyonda; 23’ü çocuk, 8’i kadın ve 8’i erkek olmak üzere 38 Afganistan ve 1 Pakistan uyruklu toplam 39 kaçak göçmen yakalandı. Kaçak göçmenler, işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

(Haber Türk, 14 Şubat 2019)

 

‘Kızılay’ın Dost Eli, İyiliğe Mülteci’ Projesinin Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Türk Kızılayı Karabük Şubesi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) ortaklığında yürütülen ‘Kızılay’ın Dost Eli, İyiliğe Mülteci’ projesinin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Karabük Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı Mehmet Uzun, İŞKUR İl Müdür Vekili Mustafa Çalış, Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Karabük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Gaip Sökmen, Karabük SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım, Karabük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Dursun Yeşiloğlu, Karabük BAKKA Koordinatörü Sakin Eren, Karabük MemurSen İl Başkanı Zeki Öz, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) Karabük Şubesi Temsilcisi Mevlüt Yeşil, protokol üyeleri, Türk Kızılayı Karabük Şubesi Kadın Kolları ve Gençlik Kolları, kursiyerler ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada toplantının amacına değinen Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı Mehmet Uzun, bu toplantının bir köprü niteliğinde olduğunu belirterek, “Çocuğunu, eşini, annesini, babasını ve kardeşini savaşta kaybederek Türkiye’ye göçmek zorunda bırakılan bu kadın kursiyerlerimizin kendi çabaları ile geçimlerini sağlayabilmelerini göstermek, aynı zamanda da Türk Halkına ve siz değerli misafirlerimize teşekkür edebilmeleri için bir köprü niteliği taşımaktadır” dedi. Dokuz ay sürecek olan projenin yarısını tamamladıklarını ifade eden Başkan Uzun şnları söyledi: “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2018 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek yılı kapsamında Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanlığı olarak “Kızılay’ın Dost Eli, İyiliğe Mülteci” adı altında yürüttüğümüz projemizin dokuz aylık süresinin yarısını doldurmuş bulunuyoruz. 16 Ekim 2018 tarihinde başladığımız bu projemizde toplamda kırk tane sığınmacı kadınımız A1 ve A2 seviyesinde Türkçe Dil Eğitimini başarıyla tamamlamış olup, sonrasında filografi, 3 boyutlu kağıt sanatı olarak da rölyef kursumuzu almaya hak kazanmışlardır. Bu kırk tane sığınmacı kadın kursiyerlerimizin, Türkiye’de yaşadıkları süre boyunca kendi özgüvenleri arttırmak, dil öğrenerek daha rahat kendilerini ifade edebilme yeteneğini geliştirmek ve sosyoekonomik yaşantılarını refah düzeyine yükseltmek amacı ile başlattığımız bu projemizi hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz.”

Bilgilendirme toplantısı kursiyerlerin hazırlamış olduğu etkinliklerin davetlilere gösterilmesi ile sona erdi.

(Haberler.com, 13 Şubat 2019)

 

Suriyeli İki Eski İstihbarat Yetkilisi Almanya’da Tutuklandı

Almanya’da Suriyeli iki eski istihbarat yetkilisi, geçmişte ülkelerinde muhaliflere işkence yaptıkları şüphesiyle tutuklandı. İki kişinin de 2012 yılında Suriye’den ayrıldıkları ve Almanya’ya sığınma başvurusunda bulundukları açıklandı. Adları “Anwar R.” ve “Eyad A.” olarak açıklanan kişilerin, Suriye’nin en önemli sivil istihbarat servisi olan İstihbarat Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir hapishanede çalıştığı belirtildi. Hapishanenin üst düzey bir yetkilisi olduğu iddia edilen 56 yaşındaki ilk şüpheli, “insanlığa karşı suç işlemekle” itham ediliyor. Savcılıktan yapılan açıklamaya göre hapishanede Nisan 2011 – Eylül 2012 döneminde en az 2 bin kişiye işkence yapıldı.

Ortak soruşturma kapsamında, aynı hapishanede görevli üçüncü bir kişinin de Salı günü Fransa’da tutuklandığı açıklandı. Alman yetkililer; “soykırım yapmak”, “insanlığa karşı suç işlemek” ve “savaş suçları işlemek” ile itham edilen çok sayıda eski Suriye yetkilisi hakkındaki iddiaların soruşturulduğunu söylüyor.

‘Suriye Hükümeti İşkence İddialarını Reddediyor’

Alman savcılar geçen yıl Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi Direktörü Jamil Hassan hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarmıştı. Jamil Hassan, 2011-2013 döneminde yüzlerce kişiye işkence yapılmasının ve tecavüz edilmesinin sorumlusu olmakla suçlanıyor. Suriye hükümeti ise ülkede siyasi mahkumlara işkence yapıldığına dair tüm iddiaları reddediyor, cezaevinde hiç kimsenin öldürülmediğini vurguluyor. Birleşmiş Milletler’in insan hakları uzmanları ise Mart ayında yayımladıkları raporda, Suriye’de hükümet ve milis güçlerinin “keyfi ve yasadışı biçimde on binlerce kişiyi alıkoyduklarını ve özel merkezlerde tuttuklarını” bildirmişti.

(BBC Türkçe, 13 Şubat 2019)

 

Avustralya, Mülteciler Konusundaki Yasa Değişikliklerinden Sonra 300’e Yakın Tıbbi Transfer Hazırlığına Girdi

Medya raporlarına göre, Pasifik gözaltı merkezlerinde tutulan 300 sığınmacı için sert göç yasalarının hafifletilmesinden sonra, Avustralya’ya tıbbi transferler konusundaki başvuruların geçerlilik oranı arttı. Avustralya medyası, sığınmacılar için tıbbi yardım isteyen doktorlardan gelen taleplerde bir artış olduğunu ve yaklaşık 300 kişinin Avustralya’ya transfer isteyeceğini söyledi.

Tartışmalı bir gözaltı politikası kapsamında, Avustralya’ya tekne ile ulaşmaya çalışırken yakalandıkları gerekçesiyle altı yıl boyunca Papua Yeni Gine ve Nauru’nun Pasifik adalarında 1000’den fazla sığınmacı tutulmuştu. Mayıs ayındaki genel seçimlerle karşı karşıya olan Başbakan Scott Morrison, değişimin ülkenin caydırıcı göç politikalarını baltalayacağını ve kaçakçıları Avustralya’ya götürmeleri için yeni bir mülteci dalgasını teşvik edeceğini söylemişti. Ancak Morrison’un Başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin karşı çıkmasına rağmen tedaviye ihtiyacı olan mülteci ve sığınmacıların Avustralya’ya nakledilmesine doktorların karar vermesini sağlayan tasarı metni kabul edildi. Alternatif bir plan olarak hükümet, ana karada tedavi görenleri Christmas Adası’na yerleştirecek ve sığınmacıları bir denizaşırı gözaltı merkezine götürmeye çalışmanın yasal karmaşıklığından kaçınacak. Geçmişte, ağır hasta sığınmacıların ana karada tedavi gördüğü zamanlarda Papua Yeni Gine ya da Nauru’ya gönderilmelerini engelleyen bir mahkeme kararı alınmıştı.

(Reuters, 14 Şubat 2019)

 

Göçmen İstilası Yok

Ocak ayında, Teksas’taki El Paso’da, Göçmenlik ve Gümrük İcra Gözaltı merkezlerinden serbest bırakılan kişiler için geçici bir konut olan bir motelde haftalarca çoğu odaya, geçici ikamet programına dev bir gönüllü ağıyla da hizmet eden ICE topluluğu tarafından ödeme yapıldı. Rezidans sıcak bir karşılama, her gün üç öğün sağlıklı yemek, ısıtılmış odalar, yataklar, sıcak duşlar, tıbbi yardım ve sponsor aileleriyle iletişim kurmaya yardımcı oldu. Her gün ICE tarafından ikamet yerine yaklaşık 25 ila 45 kişi getirilmektedir. Bu göçmenler çoğunlukla Guatemala’dandır ve genellikle çocuklu ailelerdir. Buradaki meselelerinin hiçbiri bir göç istilası ile ilgili değil, gönüllü yardımlardır.

(Pittsburgh Post-Gazette, 14 Şubat 2019)

 

Çanakkale’de 39 Mülteci Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan’ın Midilli adasına kaçmak isteyen 39 mülteci yakalandı. Alınan bilgiye göre, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı’nca Ayvacık ilçesinin Büyükhüsun köyü altı Tek Ev mevkiinde göçmen kaçakçılığı yapan şahıslara operasyon yapıldı. Operasyon sonucunda aralarında çocuklu kadınların da bulunduğu 38 Afganistan, 1 Pakistan olmak üzere toplam 39 mülteci yakalandı. Adlî makamların talimatı gereği mülteciler işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

(Haber Türk, 14 Şubat 2019)

 

Avrupa’da 3 Suriyeli İnsanlık Suçu İşledikleri Gerekçesiyle Gözaltına Alındı

Almanya ve Fransa’da üç Suriyeli sığınmacı, Suriye’de işkence yaptıkları ve insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Suriye’de Beşar Esad hükümetine bağlı istihbarat servisinde çalıştığı belirtilen zanlılar, tutuklu muhaliflere işkence uygulama ve yargısız infaz gibi suçlamalarla yargılanacak.

Üç sanıktan ikisi Almanya’da gözaltına alınırken, diğeri Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında yakalandı. Böylelikle Avrupa’da ilk defa Suriyeli istihbarat görevlilerine karşı işkence suçlamasıyla soruşturma başlatılmış oldu. Zanlılar birbirlerinden ayrı olarak yargılanacak.

2017 yılında İsveç’te yakalanan bir Suriyeli asker sekiz ay hapse çarptırılmış, kendisini cesetler önünde poz verirken gösteren fotoğraflar da delil olarak kullanılmıştı.

Almanya’da yürürlükte olan ‘evrensel yetki’ ilkesine göre Alman mahkemelerinin dünyanın herhangi bir yerinde işlenmiş insanlığa karşı suçları yargılama yetkisi bulunuyor. Fransa’da ise bu durum zanlının veya mağdurun Fransa sınırları içerisinde bulunduğu durumlarda mümkün oluyor.

(Euronews, 14 Şubat 2019)

 

Şanlıurfa’yı Karıştıran Söylenti

Şanlıurfa’da bir derneğin kentteki Suriyelileri Avrupa ülkelerine göndereceği söylentisi izdihama yol açtı. Sabah erken saatlerinde dernek binası önünde uzun kuyruk oluşturan Suriyeliler, çevik polisinin müdahalesi ile dağıldı.

Türkiye’de en fazla Suriyeli sığınmacının yaşadığı illerden Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Suriye Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD- ASAM), Avrupa ülkelerine Suriyeli göçmen göndereceği söylentisi kısa sürede kentte yayıldı.

Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce Suriyeli, dernek binası önünde toplandı. Dernek yöneticilerinin bunun bir dedikodudan ibaret olduğunu söylemesine karşın kalabalık dağılmadı.

Çevrede önlem alan Çevik Kuvvet polisleri, bina önünde bekleyen Suriyelilerin evlerine gitmesi için uyarıda bulundu. Ancak kalabalık uyarıları aldırış etmeyince polis kalabalığı iterek uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada demir korkuluk kırıldı. Yerlere düşen çok sayıda kişi, ezilmekten son anda kurtuldu. Kalabalık, polisin uzun uğraşları sonrası dağıldı.

(Haber 7, 14 Şubat 2019)