Türkiye'de ve dünyada göç, göçmen ve sığınmacılar konusunda gündemde öne çıkan başlıklar…

 

9 Bin Kaçak Gence Okula Gitme Şartıyla İkamet İzni Verildi

İsveç’te, haklarında sınır dışı kararı verilmesine rağmen yasa dışı yollarla ülkede yaşamaya devam eden 9 bin Afgan gence, eğitimlerine devam etmeleri şartıyla oturum izni verilecek. Kaçak konumda bulunan 18 ila 22 yaşlarındaki 9 bin Afgan sığınmacı gence oturma izni verilmesini kapsayan yasa tasarısı, gençlerin kendilerine verilen lise ve dil eğitimine devam etmeleri şartıyla meclisten geçti. Muhalefetteki Liberal Sağ Merkez Partisinin de destek verdiği tasarı 139’a karşı 162 oyla kabul edildi. Karara çok sevindiğini söyleyen Liberal Sağ Merkez Parti Başkanı Annie Lööf, “İnsanları cezalandırmak doğru değil. Oylamayla gençlere yeni bir şans verildi. Bu gençler üç ay içinde yeniden oturma başvurusu yaparak hayata yeniden başlayacaklar” diye konuştu. İsveç’e iltica başvurusunda bulunan eğitim çağındaki sığınmacılara, talepleri sonuçlanana kadar, ilköğretim ve lise düzeyinde eğitim ve dil kursu veriliyor. Haklarında sınır dışı kararı verilen gençlerin eğitimleri yarıda kesiliyor. İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, 2015 yılındaki sığınmacı krizinde ülkeye gelen 20 bin refakatsiz sığınmacıdan 11 bininin geçen yılki iltica talebi 18 yaşın altında oldukları için kabul edildi. Ancak geriye kalan 9 bin gencin başvurusu yaşları 18 ve üzeri olduğu için kabul edilmemiş ve haklarında sınır dışı kararı verilmişti. Karardan sonra gençler, kayıtlı adreslerinden ayrılarak ülkede kaçak şekilde yaşamaya devam etmişti. Bunun üzerine krize dönen duruma çözüm bulmak amacıyla hükümet geçen ay söz konusu yasa tasarısını hazırlamıştı.

(Hürriyet, 8 Haziran 2018)

 

Lübnan UNHCR Çalışanlarının Suriyeli Mülteci Sırasındaki Vize Başvurularını Engelliyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Gibran Bassil, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) çalışanlarını "korku yaymak" ve Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü engellemekle suçladı. Beyrut, Birleşmiş Milletteler Mülteciler Yüksek Komiserliğini mültecileri korkutmakla suçladı ve Cuma günü UNHCR çalışanlarına yönelik tüm vize başvurularını dondurdu. Lübnan Dışişleri Bakanı, dünya ordusunun Suriyeli mültecilere zorunlu askerlik hizmeti, güvenlik koşulları ve Suriye'de yaşanacak bir yer olup olmadığını sorduğunu belirterek, Suriyelilerin evlerine dönmelerini engellendiğini belirtti. Bassil konuya sert bir giriş yaptı ve BM’ye doğrudan saldırılarda bulunan tek lider siyasetçi olarak gündemde yer buldu. Perşembe günü attığı tweette “UNHCR'ın yerinden edilen ve geri dönmek isteyen göçmenleri korkuttuğunu kanıtlamayı görev edindik” dedi. UNHCR sözcüsü Bassil’in iddialarını reddetti. William Spindler gazetecilere verdiği demeçte, “Yakından takip etmemize ve durumun değişmesine rağmen, Suriye’deki koşullar henüz geri dönüşe hazır değil” dedi. Suriye'den yaklaşık 1.5 milyon mülteci 6 milyonluk komşu ülke olan Lübnan'da yaşıyor. Grupların evlerine geri dönüşü istemesiyle Suriye karşıtlığı arttı ve geçen ayki Lübnan seçimlerinde büyük kazanımlar yarattı.

(DW News, 8 Haziran 2018)

 

Muscat: “Göç Konularının Irkçılığa Dönüşmesine İzin Vermeyin”

Malta’nın göç ve diğer birçok konuda ortak çıkarları olduğunu düşünen Malta Başbakanı Muscat İtalya’ya ısrarcı davranıyor. Başbakan Joseph Muscat, halka, “Malta ve İtalya arasındaki göç ikileminin ırkçılığın alevlerini yaymasına izin vermeyin” çağırısında bulundu. İşçi Partisi'nin radyo istasyonuna kısa bir telefon konuşması yapan Dr. Muscat, geçtiğimiz hafta İtalya'nın yeni İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin yabancı düşmanı yorumları nedeniyle üzüntü duyduğunu söyledi. Bakan, “Mevcut durumun ülkemizdeki ırkçılığın alevlenmesine izin vermeyeceğim. Malta ulusal çıkarlarının her şeyden önce gelmesini sağlayacağım, ama bu aramızdaki nefret ve ırkçılık alevlerini körüklemeye çalışanlar tarafından asla engellenmeyecektir” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında konuşan Salvini, İtalya'nın göç konularında Malta'ya karşı daha sert bir tavır takınacağını söyledi. Bunun yanı sıra Muscat bu sabah, her şeyden önce insan hayatını kurtarmanın en öncelikli değeri olduğunun vurgusunu yaptı. İşçi Partisi lideri ise,Malta'nın İtalya ile mümkün olan en iyi ilişkilere sahip olunduğunu belirtti.

(Times Malta, 10 Haziran 2018)

 

Merkel Avrupa Birliği Göçmen Reformuna Açık, Eurozone Konusunda Tedbirli

Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazar günü yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa'daki göç ve savunma politikasını reformunun avroyu destekleme ümidinden daha fazla olduğunu söyledi. Merkel, ARD devlet televizyonuna verdiği röportajda, Fransa’nın istediği şeylerin hiçbirinin olmayacağını söylemediğini belirtti. Alman ve Fransız bakanları, 28-29 Haziran tarihlerinde tüm AB liderlerinin görüşmesi öncesinde, AB reformu konusunda ortak bir zeminde buluşmak için bu ayın sonunda toplanacaklarını bildirdi. Alman lider ayrıca, AB çapında bir sığınma makamı ve koruma için başvuruların kabul edilmesine veya reddedilmesine ilişkin ortak standartlara ve ortak bir sınır koruma gücü çağrısında bulundu. “Dış sınırlara sahip (AB) devletlerden birini dağıtsa bile, gerektiğinde harekete geçebilecek gerçek bir Avrupa sınır polisine ihtiyacımız var" dedi.

(Business Times, 11 Haziran 2018)

 

Demokratlar Uyardı… Trump’ın Göç Politikası Çocukları Etkiliyor

ABD’de Demokrat politikacılar Trump yönetiminin göçmen aileleri Meksika sınırında ayırma politikasının çocukları ve ebeveynlerinin üzerinde travma yaratması konusunda uyardılar. Washington Post, Cumartesi günü bir grup milletvekilinin tutuklularla görüşmek ve göçmen ailelerin "insanlık dışı" muamelesini protesto etmek için Seattle yakınlarındaki Deniz Gözaltı Merkezi SeaTac'a gitti. Tesiste çoğunlukla 200'den fazla göçmen kadın tutuluyor. Temsilci Pramila Jayapal'a göre, çoğu çocuklarından ayrılmıştı. Jayapal, tutukluların çoğunluğunun Küba, El Salvador, Honduras ve Guatemala'dan geldiğini söylese de, bazıları Doğu Afrika'dan uzaktaydı. Jayapal, tutulanların yarısından fazlasının çocuklarından ayrıldığını söyledi – bazılarının çocukları 1yaşından küçüktü  – ve pek çoğunun nerede olduğu hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Sınır Devriye yetkilileri tarafından Seattle'a transfer edilmeden önce gözaltında tutulduklarında, tutuklular Jayapal'e temiz su ve yataktan yoksun bırakıldıklarını ve gardiyanlardan sözlü tacizle karşılaştıklarını söylediler. Bir kadın “çocuklarımla birlikte olmak istiyorum ”dedi ve Sınır Devriye ajanı şunları söyledi: ‘’Çocuklarınızı bir daha asla görmeyeceksiniz. Aileler burada yok. Artık bir ailen yok.’’ Ziyaretin ardından Jayapal, Cumhurbaşkanı Trump'ı ayrılmış aileleri yeniden bir araya getirmek konusunda şöyle çağrıda bulundu: “Her zaman göçmenlerin suçlu sayılmasıyla ilgili sorunlarımız vardı, ancak bu, sığınmacı olan ve onları bir tesise bırakan, temel insan haklarına erişim sağlamayan ve en kötüsü anneleri çocuklarından ayıran yeni bir alçaklıktır” Cumartesi akşamı, diğer Demokrat politikacılar ve protestocular gözaltındaki göçmen ailelerin durumunu protesto etmek için SeaTac gözaltı merkezinin dışında kitlesel olarak harekete geçti. Vali Jay Inslee, göstericilere şunları söyledi: “Çocuklara zulüm, Amerikan politikasının bir parçası olmamalıdır. Çocuklara yönelik kasıtlı yaralanma, Amerika standartlarının altındadır. Amerika'da, çocuklara karşı travmanın kasıtlı olarak uygulanması kabul edilemez. İnsanlık dışıdır. Birleşmiş Milletler'den gelen eleştirilere ve hukuki ve insan hakları kurumlarına rağmen, Başsavcı Jeff Sessions duruşmaya verdiği desteği sürdürmektedir. Geçen hafta, muhafazakar radyo sunucusu Hugh Hewitt'e şöyle dedi: “Eğer insanlar çocuklarından ayrılmak istemiyorlarsa, onları yanlarında getirmemeliler.”

(News Week, 11 Haziran 2018)

 

Alman Kızın Cinayeti İltica Sistemi Kusurlarını Vurguluyor

Talebi kabul edilmeyen bir sığınmacı tarafından ortaya atılan iddialar Almanya'nın mülteci sistemi hakkında çarpıcı sorular ortaya atıyor. Suçun araştırılması sırasında, iltica talebinde bulunanların nasıl ele alındığı konusunda ciddi eksiklikler ortaya çıktı. Almanya'da Wiesbaden'de yaşayan 14 yaşındaki Susanna’nın öldürülmesinden ana şüpheli iltica talebi kabul edilmeyen bir sığınmacı. Sağcı popülist Alman partisi AfD, cinayet, göçmenlerin en radikal liderlerinden biri olan Björn Höcke'nin sözleriyle, "eşleri ve kızları" olarak ifade edildi. Diğerleri, popülistlerin utanç verici bir şekilde, insan göçünü ve göçmenlik karşıtı platformları için istisnai bir olayı istismar etmeye çalıştığını söylüyor. Sağcı eleştirmenler, göçmenlerin sınır dışı edilme ve Almanya'da kalma gibi uzun süreçlerin sömürüldüklerini söylüyor. Ancak herkesin kabul ettiği şey, mültecilerin kendilerini suç işlemeye teşvik etme potansiyeli olan durumlarda bekletilmesidir. Almanya'da Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan 2015 yılında çok sayıda insanın gelmesinden bu yana, sorumlu Alman makamı, Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) ve yerel şubeleri, iltica davalarına karar vermede hatırı sayılır bir şekilde yavaşladı. 2017'nin sonlarında Berlin'de, ​​kararların bekleme süresi bir yıla uzanıyordu. Son olarak, 1000 insanı korumayı amaçlayan, Bremen'deki BAMF şubesindeki son skandal, bu hükümet ofislerinin ele almaları istenen çok sayıdaki davadan dolayı bataklığa düştüklerinin altını çiziyor.

(Deutsche Welle, 10 Haziran 2018)

 

Libya Açıklarında 152 Göçmen Kurtarıldı

Libya'nın Zuvvara ve Karapoli kenti açıklarında 152 kaçak göçmen Deniz Kuvvetleri tarafından kurtarıldı. Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Deniz Kuvvetleri, Zuvvara ve Karapoli kenti açıklarında 152 kaçak göçmenin kurtarıldığını bildirdi. Deniz Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, sahil güvenlik ekiplerinin, Zuvvara ve Karapoli kenti açıklarında yol alan teknedeki 3'ü çocuk 19'u kadın 152 kaçak göçmeni kurtardığı belirtildi. Göçmenlerin, çeşitli Afrika ülkelerinden olduğu ifade edildi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, geçen kasım ayında yaptığı açıklamada, yasa dışı göç nedeniyle Libya'da bulunan göçmen sayısının yarım milyonu aştığını kaydetmişti. Yerel ve uluslararası resmi kaynaklara göre, Libya'da 24 ülkeden göçmen bulunuyor. Bunların yüzde 95'ini Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Afrikalılar oluşturuyor.

(Anadolu Ajansı, 10 Haziran 2018)

 

Rohingya Örgütlerinden Arakanlıların Geri Dönüşü Protokolüne Kınama

Rohingya örgütleri, Arakanlı Müslümanların geri dönüşü için Myanmar-BM arasında imzalanan protokolü, 'Ülkeye geri dönüş, tüm Rohingya halkı için bir ölüm kalım meselesi.' ifadeleriyle eleştirdi. Dünya çapında Rohingya örgütleri, topraklarında uğradıkları zulüm nedeniyle komşu ülke Bangladeş'e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların geri dönüşü için Myanmar hükümeti ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan protokolü eleştirdi. Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) ve Arakan Rohingya Ulusal Örgütü (ARNO) dahil 23 Rohingya örgütünün imzaladığı ortak açıklamada, "MOU'nun (Anlayış Memorandumu) özellikle Rohingya vatandaşlığı ve etnik kimliği meselesi olmak üzere Rohingya krizinin temel nedenlerine hitap etmediği konusunda derinden endişeliyiz." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Rohigyaların, geri dönüş anlaşmasının ne olduğunu bilmeye hakları olmasına rağmen memorandumun imzalanmasında Arakanlı Müslüman mültecilerin temsil edilmediğine dikkat çekilerek, MOU metninin kamuoyuna duyurulmadığı, bunun uluslararası toplumu şüphede bıraktığı kaydedildi.

Ülkeye Geri Dönüş Ölüm Kalım Meselesi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi BM örgütlerinin daha önce ülkelerine geri dönen Rohingyaları, Myanmar hükümetinin zulmünden yeterince koruyamadığı belirtilen açıklamada, "Ülkeye geri dönüş, tüm Rohingya halkı için bir ölüm kalım meselesi." ifadesi yer aldı. Açıklamada, Rohingyaların, cinayet, tecavüz ve aç bırakma gibi suçlara bulaşan, köylerini yakan, evlerini yıkan Myanmar hükümeti ve ordusuna güvenmediğine işaret edilerek, bölgedeki aktörlere ve BM barış gücüne uluslararası koruma çağrısında bulunuldu. Ortak açıklamada ayrıca Rohingyalara karşı suç işleyenlerin, adalet önüne çıkarılması ve Uluslararası Ceza Mahkemesine gönderilmesi gerektiği vurgulandı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Myanmar güvenlik güçlerinin, şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların evlerine dönebilmeleri için Myanmar hükümeti ve BM arasında bir protokol imzalandığını (MOU) açıklamıştı.

(Time Türk, 10 Haziran 2018)

 

Arakanlıların Kaldığı Kamplarda Muson Tehlikesi

Bangladeş'te muson yağmurları, topraklarından koparılan Arakanlı Müslümanların kaldığı ve her türlü fiziki imkandan yoksun kamplara hasar vermeye başladı. "Rohingya Vision" adlı internet sitesinin haberine göre, Arakanlı Müslümanların sığındığı kampların bulunduğu Cox Bazar'da dün şiddetli yağış ve rüzgar etkili oldu. Arakanlıların kaldığı derme çatma barınakların çatıları rüzgar nedeniyle uçtu, tuvalet ve banyolar da toprak kayması nedeniyle yıkıldı. Muson mevsimi, yetersiz gıda ve tıbbi yardımla hayata tutunmaya çalışan Arakanlı Müslümanları daha da zor durumda bırakıyor. Kaldıkları barınakları kaybetme riski altındaki Arakanlı Müslümanlar, muson mevsiminde kirlenen su kaynakları nedeniyle birçok bulaşıcı hastalık tehlikesiyle de karşı karşıya bulunuyor. Kamplardaki 200 bin Arakanlı Müslüman sığınmacının bölgedeki muson yağışlarından etkilenmesinden endişe ediliyor. Bölgedeki yardım faaliyetlerinin büyük bölümünü üstlenen Türkiye, muson mevsimde Arakanlı Müslümanların hayatlarını daha güvenli ortamlarda sürdürmeleri için çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Cox's Bazar'daki Kutupalong kampında "Türk Tepesi" olarak bilinen bölgede bambu konut inşaatı çalışmalarını yürütüyor.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalarak Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı. Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor. Uluslararası medya ve kuruluşların Arakan eyaletine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti, bugüne kadar Arakanlı Müslümanların geri dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmedi.Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar ve insan hakları örgütleri, gerekli güvenli ortam sağlanmadan bu kişilerin Myanmar'a dönmelerinin, yeni bir etnik temizlik kampanyasına yol açacağı endişesini taşıyor.

(Habertürk,11Haziran2018)

 

Havasız Kalan Sığınmacıların Yardım Çığlıklarını ‘Para Kaybederim’ Diye Umursamamış

Avusturya’nın Slovakya ve Macaristan sınırına yakın Burgenland eyaletinde bir kamyonette 71 sığınmacının hayatını kaybettiği olayla ilgili davada, suç örgütü elebaşının 100 bin euro için sığınmacıların ölümüne göz yumduğu ortaya çıktı. Macaristan’ın Kecskemet kentinde görülen, 11’i Bulgaristan, ikisi Afganistan ve biri ise Bulgaristan-Lübnan çifte vatandaşlığına sahip 14 sanığın yargılandığı davada savcı Gabor Schmidt, sanıkların 2015 yılı şubat ve ağustos ayları arasında toplamda 31 seferde bin 200 kişiyi Batı Avrupa’ya yasa dışı yollardan ulaştırdıklarını söyledi. Savcı, 71 sığınmacının hayatını kaybetmesine neden olan suç örgütü üyelerinin sığınmacıları başlangıçta 4-5 kişilik gruplar halinde ve 3 bin 500 euro karşılığında Batı Avrupa’ya taşıdıklarını ama daha sonra daha fazla para kazanma hırsı yüzünden daha kalabalık grupları taşımaya başladıklarını belirtti.

Kararın Bu Ay Çıkması Bekleniyor

59’u erkek, 8’i kadın ve 4’ü çocuk 71 sığınmacının hayatını kaybettiği kamyonetin insan taşımaya uygun olmadığının sanıklar tarafından da bilindiğine dikkati çeken Schmidt, kamyonete tıkılan sığınmacıların hava almak için bağırdığını, kamyonet sürücüsünün suç örgütü liderine sığınmacıların durumu ile ilgili telefonda bilgi vermesine rağmen, örgüt liderinin, “Eğer kargo hedefe ulaşmazsa 100 bin euro kaybederim” dediğini bildirdi.‘Ölüm kamyoneti’ davasının hakimi Janos Jadi ise Macar Haber Ajansı’na (MTI) yaptığı açıklamada, dava ile ilgili kararın bu ay içinde verilmesinin beklendiğini söyledi.

(Hürriyet, 08 Haziran 2018)

 

İtalya İçişleri Bakanı Salvini'den Bir Haftada İki Ülkeyle Göç Krizi

İtalya'da yeni kurulan koalisyon hükümetinin göç karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, görevdeki ilk haftasında iki Akdeniz ülkesiyle kriz yaşadı. Aşırı sağcı Lig partisinin lideri ve koalisyon hükümetinin hem başbakan yardımcısı hem de İçişleri Bakanı olarak görev yapan Salvini, geçen hafta içinde göç konusunda hem Tunus'u hem de Malta'yı kızdıran açıklamalar yaptı. 5 Yıldız Hareketi-Lig partilerinin kurduğu koalisyon hükümeti 1 Haziran'da yemin ederek göreve başladıktan hemen sonra, İçişleri Bakanı Salvini "kural dışı" göçle mücadelenim öncelikleri olacağı mesajını verdi. Salvini, yemin töreninden yaklaşık 2 gün sonra geçen Pazar günü, Avrupa'ya Akdeniz üzerinden gelen göçmen teknelerinin başlıca limanlarından olan Sicilya adasına gitti. Burada göç merkezlerini ziyaret eden Salvini yaptığı bir açıklamada Tunus'u İtalya'ya "suçlu ithal etmekle" suçladı. Tunus'tan çok sayıda göçmenin İtalya'ya kaçak yollarla girdiğini vurgulayan Salvini "Tunus özgür ve demokratik bir ülke ama bize centilmen değil daha çok suçlu ihtal ediyorlar" dedi. İtalya'nın yeni İçişleri Bakanı'nın bu sözleri üzerine Tunus yönetimi İtalya'nın Tunus Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Tunus Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak "İtalya İçişleri Bakanı'nın göç dosyasıyla iglili açıklamaları karşısında derin şaşkınlık duyduklarını" belirtti ve "Bu sözler iki ülke arasındaki göç alanındaki işbirliğini yansıtmıyor. Tunuslu ve İtalyan makamlar arasındaki koordinasyon mekanizmalarının yeterince bilinmediğini gösteriyor" denildi.

"Malta'ya Selam Çakıp İtalya'ya Getiriliyorlar"

Matteo Salvini, Tunus'u kızdıran açıklamalarından birkaç gün sonra da bu kez Malta yönetimi ile atışma yaşadı. Salvini dün yaptığı bir açıklamada, Malta'nın Afrika kıtasına daha yakın olmasına rağmen tüm göçmen teknelerinin İtalyan kıyılarına geldiği gerekçesiyle bu ülkeyi eleştirdi. Salvini, göçmenlerin sivil toplum kuruluşlarının yardım tekneleri tarafından "Malta'nın önünden geçip bu ülkeye selam çaktıktan sonra İtalya'ya getirildiğini" iddia etti.

Salvini, "Tanrı, Sicilya'ya kıyasla Malta'yı Afrika'ya daha yakın bir yere koymuş. Malta'nın her (göçmen teknesine) yardım talebine 'hayır' demesi kabul edilemez" dedi. Malta yönetimi ise denizdeki göçmen teknelerine yardım taleplerini geri çevirdikleri iddiasını reddetti ve "Malta, yürürlükteki uluslararası sözleşmelere uygun olarak hareket etmektedir" şeklinde bir açıklama yaptı. Ancak Salvini, Malta'nın bu yanıtının kendisini ikna etmediğini gösteren bir cevapla atışmayı sürdürdü. Salvini, Facebook'a yazdığı mesajda "Maltalı dostlarımız söylesin bakalım 2018'de limanlarına göçmen taşıyan kaç gemi yanaşmış, kaç kişi topraklarına inmiş, kaç tane sığınma başvurusu incelenmiş ve kaçı kabul edilmiş" dedi. Lig lideri Matteo Salvini, seçim kampanyasını ağırlıkla göç karşıtlığı üzerine kurmuş ve "Önce İtalyanlar" sloganını kullanmayı seçmişti. Salvini, İtalya'nın kuzeyindeki Padanya bölgesinin bağımsızlığını savunan bir parti olarak kurulan Kuzey Ligi'ni ulusal bir partiye dönüştürme çabasıyla adındaki "Kuzey" ibaresini kaldırmış ve Mart'ta yapılan genel seçimlere "Lig" adıyla girmişti.

Geçmişte İtalya'nın güney bölgelerini ve güneylileri hedef tahtasına oturtan Salvini, son zamanlarda ise tüm ülkede güç kazanma çabası kapsamında hedefini Güney İtalyalılardan göçmenlere kaydırmış gibi görünüyor.

(BBC Türkçe, 9 Haziran 2018)

 

İtalya İle Malta Arasında Kaçak Göçmen Krizi

Sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee'nin, dün Orta Akdeniz'de kurtardığı 629 kaçak göçmen, İtalya ile Malta arasında krize sebep oldu. İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Roma'daki Başbakanlık Sarayı'nda 629 kaçak göçmenin bulunduğu Aquarius gemisinin durumunun ele alındığı toplantıda İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, göçmenlere ilişkin Maltalı mevkidaşıyla görüştüğünü belirtti. Conte konuya ilişkin, "Bu akşam bizzat Malta Başbakanı Joseph Muscat'la görüştüm ve kendisine Aquarius'taki insanlara en azından insani yardım sağlanması gerektiğini söyledim. Muscat, durumu anlasa da insani yardımı garanti etmedi. Bu da Malta'nın, dolayısıyla da Avrupa'nın acil durumlarda sorumluluk alma ve müdahale etme konusunda 'müsait olmadığını' bir kez daha gösteriyor. Aquarius'taki insanların yardıma ihtiyacı olabileceği için bölgeye gitmek üzere doktorların da bulunduğu iki devriye teknesi ayarladık" dedi. İtalya'nın göç krizi konusunda "tamamen yalnız bırakıldığını" dile getiren Conte, göç akışlarının en başta kalkışın önlenmesi olmak üzere ortak şekilde yönetilmesi ve Dublin Sözleşmesi'nin ise "radikal şekilde değişmesi gerektiğini" vurguladı. Öte yandan Maltalı yetkililere gün içerisinde "Aquarius'un Valletta'ya gelmesine izin verilmesini" talep eden bir mektup yazan İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, sosyal medyadaki Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bugünden itibaren İtalya, insan kaçakçılığına ve yasa dışı göç işine hayır demeye başlıyor. Amacım hem Afrika'nın hem de İtalya'nın çocuklarına barış dolu bir hayat sağlamak" ifadelerini kullandı. Malta'nın insan hayatının korunması ve ülkeler arası iş birliği söz konusu olduğunda "başka tarafa bakmaya devam edemeyeceğini" belirten Salvini, Akdeniz'in ona kıyısı olan bütün ülkelerin denizi olduğunu ve İtalya'nın göç konusunda "yalnız bırakılmaya devam edilemeyeceğini" bildirdi.

"İtalya, Uluslararası Kurallara Karşı Geliyor"

Malta hükümeti ise konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, kendilerinin kurtarma operasyonunu koordine eden yetkili birim olmadıklarının altını çizdi. Öte yandan konuyla ilgili sosyal medyadaki Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Malta Başbakanı Joseph Muscat, İtalyan mevkidaşı Conte'yle telefonda görüştüğünü kaydetti. Muscat, İtalya'yı şu sözlerle eleştirdi: "Malta uluslararası yükümlülüklerine tam bağlılık içindedir ve gemiyi limanlarına almayacaktır. Mümkün olan yerlerde bireysel ve insani krizlerde tıbbi tahliyeyi sağlamaya devam edeceğiz. İtalyan yetkililerin açık denizde Acquarius'a verdiği talimatlarla ilgili endişe duyuyoruz. Açıkça uluslararası kurallara karşı geliyor ve olaya dahil olan kişiler için tehlikeli bir durum oluşturma riskini ortaya koyuyorlar"

Unhcr'den Hızlı Çözüm Çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İtalya birimi ise, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda taraflara "hızlı çözüm" çağrısında bulundu. UNHCR İtalya paylaşımında, "Olayda dahli bulunan ülke ve aktörlerin Aquarius'taki göçmen ve sığınmacıların güvenli ve hızlı şekilde karaya çıkabilmeleri için hızlı bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Operasyonların yavaşlaması, acil yardıma ihtiyaç duyan yüzlerce insanın hayatını riske sokmaktadır" ifadelerine yer verdi.

"Politikanın İnsan Hayatına Üstün Gelmesinden Korkuyoruz"

Acquarius'ta göçmenlerle birlikte personeli bulunan uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) da Twitter hesabı üzerinden, "MSF, bir kez daha Avrupa ülkelerinin politikalarının insan hayatına üstün geleceğinden korkmaktadır. Öncelik, gemideki insanların güvenlik ve esenliği olmalıdır" açıklamasında bulundu. Sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee, gece boyunca Orta Akdeniz'de yürütülen operasyonlarda 629 kaçak göçmenin kurtarıldığını, bunların 123'ünün refakatsiz çocuk, 11'inin çocuk ve 7'sinin hamile kadın olduğunu bildirmişti. İtalya, göçmenlerin bulunduğu geminin limanlarına gelmesine izin vermezken, Malta'dan geminin Valletta Limanı'na yanaşmasına izin verilmesini talep etmişti. Malta önceki gün, 126 göçmeni taşıyan "Seefuchs" isimli bir sivil toplum kuruluşu gemisinin limana gelmesine de izin vermemişti. Daha sonra İtalyan Sahil Güvenlik Komutanlığının olaya müdahale etmesiyle gemi, İtalya'nın güneyindeki Pozzallo Limanı'na yanaşmıştı.

(NTV, 11 Haziran 2018)

 

İtalya Limanlarını Kapattı, Malta 'Almam' Dedi…

Pazar günü sivil toplum kuruluşu SOS Mediterranee, gece boyunca Orta Akdeniz'de yürütülen operasyonlarda, Avrupa'ya geçmeye çalışan 629 göçmenin kurtarıldığını bildirmişti. 'Aquarius' isimli gemide 123 refakatsiz çocuk ve 7 hamile kadın da vardı. İtalya'nın göç karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, ülkesinin tüm limanlarına talimat verdi. "Geminin yanaşmasına izin verilmesin" dedi. Salvini, geminin Malta üzerinden geldiğini söyledi ve kurtarılan göçmenlerin Malta'nın başkenti Valletta'daki limana indirilmesi çağrısında bulundu; ama bu talebi reddedildi. Malta hükümeti, yazılı bir açıklama yaptı. Bu açıklamada; kurtarma operasyonunun Libya'nın uluslararası sularında gerçekleştiğine dikkat çekildi. Dolayısıyla koordinasyon merkezinin de Roma olması gerektiği ifade edildi.

(Habertürk,11 Haziran 2018)

 

İspanya'da 268 Göçmen Denizden Kurtarıldı

İspanya'da son iki günde denizden kurtarılan göçmen sayısı 268 oldu. İspanya resmi haber ajansı EFE'ye göre, ülkenin Deniz Kurtarma Birimi, saat 05.30'da bir bota müdahale etti. Aralarında çocukların da olduğu 27 Kuzey Afrika kökenli göçmen, Cadiz'in Barbate limanına götürüldüuuml;. Öte yandan dün Endülüs bölgesine yakın alanlarda, 6 botta toplam 241 kişi kurtarıldı.

Hayatlarını Riske Atarak Yola Çıkıyorlar

Her yıl şiddet veya yoksulluk nedeniyle on binlerce Afrikalı, hayatlarını riske atarak güney Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyor. Deniz yolculuğu için elverişsiz botların batması nedeniyle binlerce göçmen denizde hayatını kaybediyor. Birleşmiş Milletler'e (BM) göre 2018'in ilk 5 ayında, 7 bin 614'ü İspanya'ya olmak üzere 27 bin 482 göçmen, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya vardı. Bu süre zarfında denizde hayatını kaybeden göçmen sayısı 785.

(TRT Haber, 10 Haziran 2018)

 

Yunanistan'da Göçmen Faciası: 6 Ölü

Yunanistan'da göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Göçmenlerin İran asıllı oldukları belirtildi. Ulusal Acil Yardım Merkezi'ne (EKAB) göre, Kavala kenti yakınlarındaki otobanda göçmenleri taşıyan minibüsün bariyerleri aşarak devrilmesi sonucu 3'ü çocuk 5 kişi olay yerinde, bir kişi kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Yaralı 10 kişinin Kavala Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı, 3 kişinin durumunun ise ağır olduğu belirtildi.  Yunan basınında yer alan haberlerde, araçta bulunan göçmenlerin İran asıllı oldukları ifade edildi.

(NTV, 08 Haziran 2018)

 

2,5 Milyon Kişi! Türkiye'ye Yeni Göç Dalgası…

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye'nin İdlib kentindeki 2,5 milyon sivilinin kendi vatanında "gidecek başka yerinin" kalmadığını, savaş ve hava saldırılarındaki tırmanma endişesi dile getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, İdlib'deki savaş ve kan banyosunu sona erdirmek için büyük güçlere uzlaşmaya varmaları için çağrıda bulundu. Panos Moumtzis, Cenevre'deki basın toplantısında "2,5 milyon insanın Türkiye tarafına doğru yerinden edilmesinden endişeleniyoruz. Suriye&##39;de gidecek başka yerleri yok" şeklinde konuştu.

(Vatan, 11 Haziran 2018)

 

Adalet Bakanı Gül: Türkiye’ye Teşekkür Ederek Suriye’ye Dönüyorlar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Suriye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile güvenli hale geldikçe misafirlerimiz kendi vatanına, toprağına gitmek istiyor. Türkiye'ye teşekkür ederek ülkelerine dönüyorlar" dedi. Gül, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Gaziantep'te AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıların bir bölümünün bayram vesilesiyle valiliklerden aldıkları izinle Suriye'ye gittiğini anımsattı. Terörden arındırılan bölgelerde bayramı geçirecek Suriyelilerin bir bölümünün geri dönmeyeceğini belirten Gül, Türkiye'nin bu süreçte komşuları için büyük fedakârlıklara katlandığını vurguladı."Suriye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile güvenli hale geldikçe misafirlerimiz kendi vatanına, toprağına gitmek istiyor. Türkiye'ye teşekkür ederek ülkelerine dönüyorlar." diyen Bakan Gül, geçen bayramlarda ortalama 40-50 bin civarında sığınmacının ülkesine gittiğine ancak bir bölümünün geri dönmediğine işaret etti. Bakan Gül, bu yıl durumun farklı olduğuna dikkati çekerek, "Ortam güvenli oldukça bayram için gidenler orada kalabiliyor. Bir anlamda keşif için gidiyorlar. CHP Genel Başkanının bu konudaki yaklaşımını şiddetle kınıyorum. İnsani değildir, gerçek değildir. Realite ortada. Güvenli oldukça Türkiye'ye teşekkür ederek gidiyorlar, orada hayatlarına devam ediyorlar. Umudumuz en kısa zamanda Suriye'nin güvene kavuşması." diye konuştu.

Menbiç Meselesi

ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma sonucu Münbiç'te önemli gelişmelerin yaşandığını aktaran Gül, şunları kaydetti: "Menbiç'te çok önemli adımlar atıldı. Hem Türkiye'de hem yurt dışında bu tür temaslarla pozitif anlamda ülkemizin kazan kazan politikası çerçevesinde önemli gelişmeler oluyor. Suriyeliler de kendi ülkelerine güvenli şekilde döneceklerdir. Ama biz bu konuya insani temelde yaklaştık."

(Hürriyet, 11 Haziran 2018)

 

5 Ayda 10 Bin Kaçak Göçmen Yakalandı

Avrupa'ya göç için bir geçiş noktası olan Türkiye kaçak göçmenlerin akınına uğruyor.Kaçak geçişlere karşı sahil güvenlik ekiplerinin gözü sürekli Ege Denizi'nde. Yılbaşından bu yana yapılan operasyonlarda Yunan adalarına geçmeye çalışan 10 binin üzerinde kaçak göçmen yakalandı.

(CNN Türk, 10 Haziran 2018)

 

Lastik Bot İçinde 21 Kaçak Göçmen Yakalandı

Bodrum'dan Yunanistan adalarına yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 21 kaçak göçmen Sahil Güvenlik ekiplerinin denizde müdahalesi ile yakalandı. Edinilen bilgiye göre, bugün sabah saatlerinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Bağla Koyu açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğu tespit edildi. Sahil Güvenlik botu tarafından durdurulan lastik bot içerisindeki 11 Irak ve 10 Suriye uyruklu olmak üzere toplam 21 düzensiz göçmen (12 erkek, 5 kadın, 4 çocuk) yakalandı. Yakalanan şahıslar Turgutreis Sahil Güvenlik İskelesine getirildikten sonra sağlık kontrolleri ve gerekli ihtiyaçları giderilmesinin ardından Emniyet birimlerine teslim edildi.

(Haber Türk, 10 Haziran 2018)