Çanakkale’de 97 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeye çalışan 97 düzensiz göçmen yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Ege Denizi’nde yasa dışı geçişleri önleme faaliyetlerini sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Sivrice Burnu ile Kadırga Burnu açıklarında bir grubun lastik botlarla denize açıldığını tespit etti.

Bölgeye hareket eden “TCSG-6” ve “TCSG-905” bot komutanlıklarınca düzenlenen operasyonda, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu Afganistan uyruklu 97 düzensiz göçmen yakalandı.

Küçükkuyu beldesindeki Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığına götürülen göçmenler, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

AA, 10 Aralık 2019

Çanakkale’de 305 Kaçak Göçmen Yakalandı, 2 Organizatör Tutuklandı

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 7-8 Aralık tarihleri arasında Ayvacık ve Ezine bölgesinde düzenlenen 14 ayrı göçmen kaçakçılığı operasyonunda 224’ü Afganistan, 35’i Suriye, 25’i Kongo, 14’ü Filistin, 5’i İran ve 2’si Somali uyruklu toplam 305 kaçak göçmen yakalandı. Oragnizatörler A.V., M.M. ve A.G. gözaltına alındı.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından 224’ü Afganistan, 25’i Kongo, 14’ü Filistin, 5’i İran ve 2’si Somali uyruklu toplam 270 kaçak göçmen işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Suriye uyruklu 35 kaçak göçmen ise 6458 sayılı Uluslararası Koruma Kanununun 57/4 maddesine göre ikamet ettikleri illere gönderildi.

DHA, 10 Aralık 2019

AB Vatandaşları Boris Johnson’ın “Zenofobik” Göç Yorumunu Tartışıyor

AB vatandaşları pazar gününden beri Başbakan B. Johnson’ın göçmenlere yönelik olarak, “uzun süredir İngiltere’ye kendi ülkelerinin bir parçasıymış gibi davranabildiler.” sözlerini tartışıyor.

Johnson ise, Sky News’e yaptığı röportajda demek istediğinin, özellikle iş bulmak için İngiltere’ye gelen vasıfsız işçilerin göç etmelerinin önüne geçilmesi olduğunu, İngiltere’yi kendi ülkeleri gibi görüp Avrupa’nın her yerinden gelen insanların bulunduğunu ve esas problemin de bu konu hakkında bir kontrolün olmaması olduğunu söyledi.

Euronews, 10 Aralık 2019

Ahıska Sürgünü’nün 75 Yıllık Acısı Unutulmadı

Sovyetler Birliği  döneminde Stalin tarafından, bugün Gürcistan sınırları içinde kalan Ahıska bölgesindeki binlerce kişinin, tren vagonlarına doldurularak Orta Asya’ya sürülmesinin üzerinden 75 yıl geçti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde bu akşam yapılacak “Sürgünün 75. Yılında Ahıska Türkleri Anma Programı” vesilesiyle, AA muhabiri YTB’den edindiği bilgiler ışığında Ahıska Sürgünü’ne ilişkin bilgileri derledi.

Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944’te Sovyetler Birliği yönetimi tarafından yaşadıkları Ahıska, Aspinza, Ahılkelek ve Bogdanovka ilçeleri ile bunlara bağlı 220 köyden Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan gibi ülkelere sürgün edildi.

Binlerce kişi, tren vagonlarına doldurularak Orta Asya’ya sürüldü. Yaklaşık 17 bin kişinin açlık, soğuk ve hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği yolculuk sonunda Ahıska Türkleri, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi. Göçün ardından da açlık, salgın ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle 30 bin Ahıskalı daha zorunlu göç ettirildikleri yerlerde yaşamını yitirdi.

Sürgündeki Ahıska Türkleri 1944 ile 1956 arasında 12 yıl boyunca sıkıyönetim rejimi altında tutuldu ve sürgün edildikleri bölgeden dışarı çıkmaları yasaklandı.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra arşivlerde, sürgünün, Stalin’in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası olduğu ortaya çıktı.

AA, 10 Aralık 2019

‘Suriyelileri Türklerin Sırtından İndirin’ Mesajı Tepki Çeken Pelin Gündeş Bakır, AK Parti’den İhraç Edildi

15 Kasım’da Suriyelilere ilişkin olarak yayımladığı mesaj nedeniyle tepki çeken ve ardından disipline sevk edilen eski AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, partiden ihraç edildi.

AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, partinin eski Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır’ın partiden ihraç edildiğini açıkladı. Aydın, Bakır’ın parti içtüzük kurallarına uymadığı gerekçesi ile partiden kesin ihracına karar verdiğini söyledi.

Pelin Gündeş Bakır, İstanbul Bakırköy’de 3 kişilik bir ailenin siyanürle hayatına son vermesinin ardından sosyal medyada bir mesaj yayımlamıştı. Bakır, mesajında, Bu sabah Bakırköy’de 3 kişilik aile hayatına son verdi. Evde yapılan incelemede siyanüre rastlandı. Bu son 10 günde yaşanan 3. toplu intihar vakası. Milletimiz ölüyor. Suriyelileri Türklerin sırtından indirin artık. Vatanlarına dönsünler. Hiçbirine vatandaşlık verilmesin ifadelerini kullanmıştı.

Sputnik, 9 Aralık 2019

Ege Adalarında Sığınmacı Sayısı 40 Bini Aştı

Ege Denizi’nin doğusundaki Yunan Adaları’nda bulunan kamplarda yaşayan sığınmacıların sayısı 40 bini geçti. Atina, 1 Ocak’tan itibaren sığınmacıları Türkiye’ye daha hızlı iade etmeyi planlıyor.

Giderek sertleştirdiği göç ve iltica politikası insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarınca eleştirilen Yunanistan hükümeti artan sığınmacı sayısıyla baş etmekte zorlanıyor.

Ege Denizi’nin doğusunda yer alan adalardaki kamplarda yaşayan sığınmacıların sayısının 40 bin sınırını aştığı bildirildi. Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hafta sonunda sığınmacı sayısının 40 bin 313 olarak tespit edildiği kaydedildi.

DW, 9 Aralık 2019