Çanakkale’de 33 Kaçak Göçmen Yakalandı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek isteyen Afganistan uyruklu 33 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler, Ayvacık ilçesi Kadırga Burnu açıklarında lastik bot içinde 17’si çocuk, 9’u kadın ve 7’si erkek olmak üzere Afganistan uyruklu 33 kaçak göçmen yakaladı. Küçükkuyu beldesindeki Sahil Güvenlik Karakolu’na getirilen göçmenler işlemlerinin ardından ilçedeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

DHA, 9 Aralık 2019

İzmir’de 80’i Çocuk 216 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Seferihisar ilçesi Sığacık Balık Çiftliği mevkisinde kara üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik ekipleri harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik personeli tarafından tespit edilen 119 Afganistan, 4 Orta Afrika, 2 Eritre ve 1 Mısır uyruklu olmak üzere toplam 126 düzensiz göçmen (49 erkek, 30 kadın, 47 çocuk) yakalandı.

Yakalanan düzensiz göçmenler yapılan işlemlerin ardından İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürüldü.

İHA, 9 Aralık 2019

Suriyeli Öğrenciler Uyum Problemi Yaşıyor

Türkiye’de kayıtlı bulunan sığınmacıların önemli bir kısmı henüz eğitim çağında. Öğretmen Murat Durmuş “Sığınmacı öğrencilerin en büyük problemi uyum sürecini aşamamaları” dedi.

Suriyelilerin 2011 yılından beri Türkiye’ye göç etmeye başlamasıyla birlikte, tarihimizin en büyük göç hareketlerinden biri gerçekleşmiş oldu. Türkiye’de kayıtlı bulunan 3 milyonu aşkın sığınmacının yüzde 47’si 0-18 yaş aralığında. Suriyelilerin yaşadıkları tüm problemlerin yanı sıra çocuklar eğitim alanında da ciddi travmalara maruz bırakıldı. Dil bilip bilmediğine bakılmaksızın sürekli Türkçe eğitim alan çocuklar, uyum sağlayamadı.

BirGün, 8 Aralık 2019

Hatay’da Sınırda 41 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Hatay‘ın Altınözü ilçesinde 41 düzensiz göçmen yakalandı.

Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, ilçe kırsalında şüpheli grubu durdurdu.

Sınırı yasa dışı yollardan geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 41 düzensiz göçmen, jandarmaya teslim edildi.

AA, 9 Aralık 2019

Tekirdağ’daki Göçmen Kaçakçılığı Operasyonunda Gözaltına Alınan Şüpheli Tutuklandı

Tekirdağ‘ın Hayrabolu ilçesinde 46 düzensiz göçmenin yakalanmasıyla ilgili gözaltına alınan şüpheli tutuklandı.

Bir kamyonette düzensiz göçmenlerin yakalanmasının ardından gözaltına alınan sürücü E.M’nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

AA, 9 Aralık 2019

ABD, Göçmenlere Duvar Örerken, Türkiye Kucak Açıyor

ABD, Honduras, Guatemala ve El Salvador‘dan ayrılarak sınıra gelen binlerce göçmene duvar örerken, Türkiye, terörden kaçarak ülkeye sığınan binlerce Suriyeliye kucak açmaya devam ediyor.

Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından binlerce Suriyeli evlerini, yurtlarını ve aile bireylerini geride bırakarak Türkiye’ye kaçmıştı. Esad rejimi ve terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen terör saldırıların ardından hayatta kalma mücadelesinin veren göçmenlere kucak açan Türkiye, ülkesine sığınmaya çalışan mültecilere duvar ören ABD’ye örnek niteliğinde. Türkiye, Avrupa Birliği‘nin vat ettiği ancak sözünde durmadığı yardıma rağmen mültecileri geri çevirmedi.

İHA, 9 Aralık 2019

ABD’ye Göç Edip Yerleşen İlk Müslüman: Anthony the Turk

ABD’de gün yüzüne çıkan yeni bir tarihi belgede, ülkede yerleşik ilk Müslüman’ın 1630’da New York’a gelen Anthony Jansen Van Salee olduğu öne sürüldü. New York’un ünlü Christie’s müzayede evi tarafından satışa çıkarılan ve Van Salee’ye ait bilgileri içeren 17. yüzyıla ait tapu, Brooklyn Tarih Kurumu tarafından 27 bin 500 dolara satın alındı.Kurumun Küratörlük İşleri ve Koleksiyonlar Başkan Yardımcısı Julie Golie, renkli bir kişiliğe sahip ABD’nin ilk özgür yerleşimci Müslüman’ı dediği Van Salee’nin hayatı hakkında AA muhabirine konuştu.

– “Ülkede arazi sahibi ve özgür bir Müslüman olarak yaşamış ilk örnek”

Christie’s müzayede evinde tapuyu satışa çıkaran kişinin isminin gizli kalmasını istediğini belirten Golie, “Yaklaşık 4 asırlık bu tapunun bir aile bireyi tarafından satışa çıkarıldığını biliyoruz. İsminin gizli kalmasını istemesi de bu tür açık artırma satışları için gayet normal.” dedi.

Star, 9 Aralık 2019

Afrika Doğal Ortağımız Diyen AB’nin Derdi: Göç

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu unvanla ilk dış ziyareti için Etiyopya’da. Afrika Birliği’nin merkezini ziyaret eden Leyen, Birliğin Komisyon Başkanı Musa Faki Mahamat’la bir araya geldi.

Avrupa Birliği’nin (AB) 1 Aralık’ta görevi devralan yeni Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, bu unvanla ilk dış ziyareti için seçtiği Etiyopyaya gitti. Başkent Addis Ababa’da Afrika Birliği’nin merkezini ziyaret eden Von der Leyen, burada Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat’la görüştü.

AB’nin Afrika ülkeleri ile ilişkilerinde öne çıkan konulardan biri olan Akdeniz üzerinden göç konusunda konuşan AB Komisyonu Başkanı, düzensiz göçün dizginlenmesi ve güvenliğin artırılmasına yönelik bir dizi mesajlar verdi.

Dünya Bülteni, 9 Aralık 2019

Atatürk Üniversitesi’nde Göç ve Uyum Ele Alındı

Erzurum Valiliği İl Göç İdaresi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkez Müdürlüğünce Göç ve Uyum programı düzenlendi.

Erzurum Güncel- Atatürk Üniversitesi Mavi Salonda gerçekleşen ve Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklının ev sahipliği yaptığı etkinliğe, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Ak Parti Milletvekili Selami Altınok, İl Göç İdaresi Müdürü Haşim Özcan, Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, Atatürk Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Merkez Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Özben ile STK, vakıf ve dernek temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını Toplumsal Araştırmalar Merkezinin danışma kurulu üyelerinden Erzurum Milletvekili Selami Altınok yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin “açık kapı” politikasının önemine değinen Altınok, Türkiye’nin 783.562 km2 den ibaret olmadığını, yüzyıllarca birlikte yaşadığımız kardeşlerimiz için bir “gönül coğrafyası” olduğunun altını çizdi. Ekmeğimizi paylaşmanın insani değerine dikkat çeken Selami Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyük ve lider ülke konumuna gelmesindeki rolüne de vurgu yaptı ve ekledi: Biz büyük bir milletiz, gereğini yaparız, yapmalıyız…” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Güncel Erzurum, 8 Aralık 2019