Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ilki Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 26 Mayıs 2014 tarihinde yapıldı. Toplantıda Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov bir araya gelerek üç ülke arasındaki ilişkileri müzakere etti. Toplantı sonrasında “Bakü Bildirisi” isminde bir bildiri yayınlandı. Eğitim, kültür, sağlık, turizm ve spor alanlarını da içine alacak bir şekilde siyasi, ekonomik, ticari enerji ulaştırma, güvenlik ve insani konuları kapsayan birçok alanda üç ülke arasında bulunan işbirliğinin gelecekte daha da geliştirileceği bildiride belirtildi. Bir sonraki toplantının 2014’ün ikinci yarısında Aşgabat’ta yapılacağı da yine bildiride yer aldı.

 

Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nı Bakü merkezli Kafkasya Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Başkanı Araz ASLANLI, TÜRKSAM için değerlendirdi;

 

"Bakü’de gerçekleştirilen Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı tarihi öneme sahiptir. Öncelikle bu format, daha önce geliştirilen Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan-Türkiye-İran formatlarına ek olarak üç Türk cumhuriyetinin ortaklaşa geliştirdiği ilk format oldu. 

 

Toplantının Bakü`de yapılması ayrı bir önem arz etti. Zira Azerbaycan ile Türkmenistan arasında daha önce yaşanan bazı anlaşmazlıklar Türkmenistan eski Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov’un (Türkmenbaşı’nın) vefatının hemen sonrasında Türkiye’nin de arabuluculuğuyla iyileşme eğilimi göstermişse de son zamanlarda yeniden bazı sorunlar gündeme getirilmişti. Dolayısıyla bu üçlü toplantı Ankara’da yapılsaydı, sanki Türkiye Azerbaycan ile Türkmenistan’ı barıştırmaya çalışıyor görüntüsü olabilirdi. Ama Bakü’de (yani coğrafi olarak orta bir noktada) yapılmış olması ile geçmişin (geçmişteki sorunların) değil, geleceğin (ortak projelerin) gündeme gelmesine uygun ortam sağlandı.

 

Toplantıların sürekli hale getirilmesinin kararlaştırılması ve 2014 yılının ikinci yarısında ikinci toplantının yapılacağının ilanı çok önemli. Ama bu üç ülke Trans Hazar işbirliğine ve Türk cumhuriyetleri arasında ilişkilerin gelişmesine pek olumlu bakmayan ülkelerin kuzeyden, güneyden, hatta uzak doğudan gelebilecek sabotaj çalışmalarına hazırlıklı olmak durumundadırlar.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun son dönemde gündemde olan “SSCB`yi canlandırma” propagandası karşısında 28 Mayıs dolayısıyla Azerbaycan`ın bağımsızlığına vurgu yapması çok önemliydi. Annesi Azerbaycan Türkü olan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov'un ortak basın toplantısı sırasında Azerbaycan’ın Cumhuriyet Gününü (28 Mayıs Bayramı’nı) Azerbaycan Türkçesinde kutlaması önemli bir jestti.

 

Davutoğlu Bakü’deki görüşmelerinin (Ahmet Davutoğlu Bakü`de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile de görüştü. Ayrıca hem Davutoğlu, hem de Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildiler)  ardından  daha sonra Moskova`ya gitmesi bana 20. yüzyılın başlarını hatırlattı.

 

Tam benzer dönemler değil kuşkusuz, ama 1920`de de Rusya, SSCB`yi kurmak üzere çalışmalar yaparken Rusya ile ilişkilerini geliştirmeye çalışan Türk heyeti Moskova`ya giderken önce Bakü`ye uğramış, burada ayrıntılı görüşmeler yaptıktan sonra Moskova`ya gitmişti. Şimdi koşullar farklı: Azerbaycan bağımsızlığını koruyabildi. Ayrıca Türkiye bazı sıkıntılarına rağmen o döneme kıyasla daha fazla olanaklara sahip ve daha iddialı bir devlet. Davutoğlu’nun Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısında “Soğuk Savaş prensiplerine dönülmesinden medet umulmamalı. Bu tür çabalar birlikte inşa ettiğimiz mekanizmalara zarar verir.” uyarısını yapmış olması da bu bağlamda önemlidir.

 

Özetlersek, Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı gelenekselleştirilebilirse Hazar bölgesi ve Türk dünyası bağlamında önemli sonuçlar için verimli bir format rolünü oynayacaktır."