Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Rusya’da savunma sistemi S-400’lerin kaparosunun verildiği açıklama sonrası Türkiye’nin NATO üyeliği ve bu alımın sonuçları tartışılan gündem maddelerinden biri oldu. Sonrasında ise Rus haber sitesi Gazete.ru’ya açıklama yapan bir Rus yetkili, "S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye'ye) vermeyeceğiz" dedi. İki ülke arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu belirtilen ismi gizli yetkili, anlaşmaya göre S-400'ün bakımını sadece Rusya'nın yapacağını Türk askeri personelin sistemin içini açamayacağını vurguladı. Türkiye'nin sisteme erişim hakkında ısrar ettiği ve kodları istediğini belirten yetkili ancak bunun Moskova tarafından reddedildiğini ifade etti. Yetkili ayrıca sistemin içine bir cismin kimliğini yani hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rus uzmanlar tarafından kurulacağını söyledi.

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) NATO üyeleri S-400 alımına ilişkin isteksiz bir tutum takınırken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rusya'dan S-400 füze sistemi alınmasıyla ilgili "ne türden bir ekipmana erişecekleri her müttefikin kendi kararına bağlıdır. Bu Türkiye'nin ulusal kararıdır" ifadesini kullandı. Stoltenberg, Associated Press’e (AP) verdiği röportajda, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldıktan sonra Fransa ve İtalya’dan da benzer sistemleri satın almak üzere görüşmelere başladığını açıkladı.

 

Türkiye’nin kendi savunma sanayisi geliştirmesinin ise uzun vade de en milli çözüm olduğu ifade ediliyor ve bu yönde çalışmalarda devam ediyor.

 

Türk savunma sanayinin durumunu, dünü ve bugününü E. Albay Muhtar Can, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte savunma sanayii ciddi bir başlangıç yapmış ve devlet eliyle geliştirilmeye başlanmıştır. Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün kurulmasıyla silah, mühimmat ve havacılık alanlarında önemli başlangıçlar yapılmıştır. 1940 yılında Nuri Demirağ Uçak Fabrikası tarafından NUD 36 eğitim uçağı 24 adet üretilmiş, 1944’de ise NUD 38 yolcu uçağının üretimi başlamıştır.

 

İkinci Dünya Savaşı savunma sanayiimizde politikaların değişmesine neden olmuştur. ABD ve İngiltere’nin hibe yardımları savunma sanayiindeki ilerlemeleri durdurmuştur. Sonrasında NATO’ya girişimizle birlikte yoğun silah yardımı devam etmiştir. Bu gelişmeler o tarihe kadar olan savunma sanayii gelişmelerini baltalamıştır.

 

1964 yılındaki Kıbrıs bunalımı, devleti yönetenlerin savunma sanayisine bakışını değiştirmiştir. Yabancı ülkelerden alınan silah ve mühimmatın kullanılması esnasında çıkarılan zorluklar yeni politikaların üretilmesine ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. 1974 yılından itibaren ASELSAN ve HAVELSAN’ın temelleri atılmıştır. 1985 yılında ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı kurulmuş, böylece birçok proje ve ARGE çalışmaları başlamıştır.

 

20 Haziran 1998 tarihinde “Türk Savunma Sanayii Politikası ve Stratejisi Esasları” savunma sanayiimizde yeni bir dönemi başlatmış olup, teknolojiye ağırlık verilmesi, milli olma zorunluluğu, kritik ve diğer teknolojiler vurgusu yapılmıştır. 2000’li yıllardan itibaren özel sektörün devreye girmesiyle kara ve deniz araçları, elektronik ve yazılım alanlarında önemli yatırımlar başlamıştır. Milliliğin öne çıkması ve değişen dünya politikalarında milletlerin savunma sanayilerini geliştirme zorunlulukları, ülkemizin terörle verdiği mücadelesindeki gelişmeler önemli mesafeler kat etmiş ve özel sektör bu alanda savunma sanayii ürünleri ihraç etmeye başlamıştır.

 

Türk Savunma Sanayii 2012 yılı itibarıyla ihracatını yüzde 43 artırmıştır. Artık kara araçları ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı karşılanmaktadır. Dünyanın en büyük on silah ihracatçısından sonra geriye kalan yüzde 11’lik dilim içinde Türkiye’nin payı yüzde 0,7 civarında olup hızla yükselmektedir. Gelişmeler böyle devam ederse ilk on ülke arasına girme hedefimiz yakında gerçekleşecektir. Sektörün dev temsilcisi Makine Kimya Endüstrisi (MKE) bugün için 250 çeşit askeri ürünle TSK’nin silah ve mühimmat ihtiyacının yüzde 85’ini karşılamakta, 40 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bu alandaki diğer önemli kurumlar ise ASELSAN, TAI, HAVELSAN ve ROKETSAN’dır.

 

2016’da bir önceki yıllara göre gelirinde 17 artış sağlayan ASELSAN, dünya sıralamasında ilk 100 içinde 57nci sıraya yükselmiştir. TAI ise gelirini yüzde 22’lik artışla 1,08 milyar dolara ulaştırmış, listede 61’inci sıradadır. ROKETSAN ise 363 milyon dolar geliri ile 98’inci sıradadır. Ülkemizin ilk 100’de üç şirketle yer alması dikkat çekicidir. Bugün için ihracatımızın 1,7 milyar dolara ulaşması önemli bir adım olarak nitelendirilmelidir.

 

IDEF 2017 Savunma Sanayii Fuarı 9 Mayıs 2017’de TSK Güçlendirme Vakfı sorumluluğunda yapılmış olup, dünyanın beşinci en büyük savunma fuarıdır. 12 Eylül 2017’de Londra’da Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı (DSIE) düzenlenmiş olup 121 ülkeden 24bin silah firması katılmıştır.

 

Tüm bu bilgiler ışığında görülmektedir ki; ülkemiz NATO standartlarının ötesinde coğrafyasına, milli hedeflerine uygun olarak kendi savunma sanayii modelini oluşturmalıdır. Türkiye silah çeşitliliğini farklı ülkelerle iş birliği yaparak geliştirmek zorunda olup Çin’le yapılan iş birliği neticesinde oluşan ROKETSAN gibi doğru hamleler yapmalıdır. Bir an önce ARGE çalışmaları dış teknolojiden ve alt sistemlere bağımlılıktan kurtulmalı, devam eden çalışmalarda ise gizlilik prensibinden ödün verilmemelidir. Bugün 450’ye yakın özel firma çok önemli projelere imza atmaktadır. ASELSAN kaideye monteli STINGER, 9600 frekans atmalı telsiz, ROKETSAN 122 mm’lik çok namlulu roketatar, HAVELSAN simülatör ve elektronik harp, TAI T.129 Atak Helikopteri, Hürkuş, Anka insansız hava araçları ve bunlara eklenen füze projeleri son derece dikkat çekicidir.

 

Unutulmamalıdır ki; “Güçlü Ordu” bizi “Güçlü Türkiye” hedefine ulaştıracaktır.