Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’yi ziyaret etti; ama iki ülke arasındaki sorunlar aşılamadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Gabriel’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, bir saat sürdü. Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'le olan görüşmesi, program yoğunluğu nedeniyle iptal edildi. İncirlik konusu ise ziyaretin ana gündem maddelerinden birini oluşturdu.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, yaptığı açıklamasında İncirlik’ten çekileceklerini ifade etti. Die Welt gazetesine konuşan Sigmar Gabriel, "Çekilme bu hafta ya da gelecek hafta" dedi. Gabriel, "İç meselelerden ötürü böyle bir karar aldık" diye ekledi. Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, yaptığı açıklamada, çekilme kararının çarşamba günü, mecliste konuşularak karar alınacağını ifade etti. Alman bakan, İncirlik Üssü'nün terör örgütü (Irak Şam İslam Devleti) IŞİD'e karşı mücadele için çok elverişli bir üs olduğunu ancak Ankara ile yaşanan kriz nedeniyle çekilmeye hazırlandıklarını kaydetti. İncirlik'te bulunan yaklaşık 280 askerin yanı sıra 10 bin ton  malzemenin yaklaşık 200 konteynerle taşınması gerektiğine işaret eden Leyen,  bunların nakliyesinden dolayı IŞİD’e karşı mücadeledeki uçuş faaliyetlerinde  kesinti olacağını bildirdi. Leyen, Ürdün'deki Al-Azrak Hava Üssü ile bir alternatif bulduklarını,  Ürün Kralı Abdullah’ın da bu konudaki desteğini ifade ettiğini söyledi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaret edemeyeceklerini ancak Konya'daki NATO üssünü ziyaret edebileceklerini belirtmişti. Çavuşoğlu, "İleride şartlar oluşur, ortak adımlar atılırsa, İncirlik de mümkün olabilir" diyerek, şu anda şartların Alman heyetin ziyareti için uygun olmadığının altını çizmişti.

 

Türkiye – Almanya ilişkilerinin son döneminde yaşananları ve İncirlik’ten kaynaklanan iki taraf arasındaki gerilimi Dr. O. Can Ünver TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Alman Dışişleri Bakanı aynı zamanda Sosyal Demokrat Parti’nin de Genel Başkanı Sigmar Gabriel bugün Türkiye’ye gelmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme yapmıştır. Başbakan Binali Yıldırım ile kendisinin görüşme talebi vardı ancak Başbakan Yıldırım işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek randevuyu iptal etmiştir. Almaya da öteden beri devam eden birçok krizli nokta, pek çok kriz vardır. En yenisi de İncirlik’tir. İncirlik’te 260 Alman askeri, Tornada uçakları,  bir de havada ikmal yapan uçakları bulunmaktadır. 

 

Türkiye Terör Örgütleriyle Arasına Mesafe Koymayan Alman Hükümetinden Şikayetçi

 

Bu, kriz yeni değil yani bir çok krizin devamı niteliğindedir. Almanya parlamento üyelerini getirip bu askerlerini ziyaret etmek istemiştir. Gerekçesi de şu; Alman ordusu bir parlamento ordusudur. Dolayasıyla parlamenterler istedikleri zaman gelip bu askerleri ziyaret etmelidirler. İncirlik Üssü bilindiği gibi Türk üssüdür yani Türkler ile Amerikalıların birlikte kullandığı bir üstür. Daha sonra tezkereyle Almanlarında buraya gelmesine müsaade edilmiştir. Buradaki hükümranlık hakkı Türkiye Cumhuriyeti’nindir. Dolayısıyla Almanya’ya şu veya bu şekilde her hangi bir gerekçe göstermeksizin bu parlamenterlerin ziyaretine engel olabilir. Böyle bir hakkı vardır. Ancak bir gerekçe de olması lazım diye düşünüyoruz. Bu gerekçe Alman parlamenterlerin bir kısmının (ki bu heyetin içerisinde onların da olduğu ifade edilmektedir) PKK terör örgütüyle şu veya bu şekilde yakın ilişki içerisinde olan parlamenterler olduğu söylenmektedir. Türkiye terörle, terörist örgütler FETÖ ve PKK ile arasına mesafe koymayan Alman hükümetinin bu tavrından çok şikayetçidir. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra bilhassa Türkiye’den kaçan FETÖ üyelerinin Almanya’da kendilerine kucak açılması, onlara irtica hakkının verilmesi, Türkiye’ye iadesi konusunda en ufak şekilde bile kollarını kıpırdatmamaları hatta 15 Temmuz öncesinde kaçmış olan savcılar; Zekeriya Öz ve bir iki kişi ile ilgili hiçbir şekilde ve aslında bir ittifak ruhuna uygun şekilde yapması gerekenleri yapmamasıdır. Bu arada tabii ki Can Dündar meselesi de ayyuka çıkmıştır. Türkiye’de çeşitli suçlamalarla tutuklanmış olan ve Alman pasaportu da olan bir gazeteci ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Can Dündar’ın tutuklanıp hapse konulması Almanya ile aramızda devam eden önemli sorunlar olarak gözükmektedir. En sonda da İncirlik meselesi devrededir.

 

Türkiye Kendisine Karşı Dostane Davranılmaması Nedeniyle Tedbirler Almaktadır

 

Şunu unutmamak lazımdır; bu sorunların pek çoğunu hatta belki de hiçbirisini aslında Türkiye başlatmış değildir. Türkiye kendisine karşı aslında çok dostane davranılmaması nedeniyle bir takım tedbirler almaktadır. Bu arada hangi suçlamalarının olduğunu bilmemekteyim, kendi hukuk düzeni içerisinde bir gazetecinin tutuklanması Almanya’yı çok rahatsız etmiştir. Tabi, bu arada İncirlik meselesi tuz biber olmuştur. Aslında büyütülmemesi gereken bir şey olduğu düşünülebilir ama şunu da unutmamak lazım Almanya da medyanın Türkiye’ye karşı kullandığı rejimli bir dil vardır. Medya üzerinden çok ciddi bir çatışma çıkarılmıştır. Ben Türkiye’nin aynı şekilde cevap verdiğini düşünmemekteyim. Türk medyası kısmen cevap vermektedir; ama Alman medyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden Türkiye’ye karşı ciddi bir kampanya yürütüyor.

 

Almanya’da Yaşayan Üç Buçuk Milyon Türk

 

Unutmamak lazım ki, Almanya’da yaşayan üç buçuk milyon Türk vardır. Bu Türklerin; vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın Türkiye’ye olan bağlılıklarının Almanya’nın isteğiyle aslında hiçbir şekilde kopmaması Almanya’yı rahatsız etmektedir.. Öteden beri ortaya attıkları entegrasyon konusu vardır. En sonda daha yüzeysel bir şekilde bunlar “Erdoğan taraftarlarıdır” diyerek oradaki vatandaşlarımızın büyük bir kısmına karşı ciddi bir kampanya yürütüldüğünü görmekteyiz.

 

Avrupa Ordusu Kurma Girişimi

 

Bu nasıl çözümlenir? Kısa vadede çözümlenir gibi görünmemektedir. Ben bunu sadece buz dağının görünen uçları olarak değerlendirmekteyim. Aslında belki de bunun arkasında ciddi bir siyasal strateji değişikliği vardır. Almanya’nın stratejisinde önemli kaymalar yaşıyoruz. Yani Brexit olayından sonrada Avrupa Birliği’nin lideri konumunu daha da pekiştirmiştir. Mesela Çek Cumhuriyeti ve Romanya ile birlikte bir Avrupa ordusu kurma girişimi vardır. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ile barışık değillerdir. Dolayısıyla Almanya’nın farklı bir gözle de tahlil edilmesi gerektiğine de inanıyorum. Yani öteden beri müttefikimiz tarihsel dostluğumuz olan ülke olarak gördüğümüz Almanya tabii ki dostluğun devam etmesini arzu etmekteyiz. Türkiye’nin de Almanya’nın da Türkiye-Almanya arasındaki dostluğun pekişerek devam etmesi çıkarlarınadır. Bunun dışında bir şey düşünmek istememekteyim ama orta yerde bir husumet ve bir zarar vardır. Bu hasarın bir an evvel kaldırılması için gereken girişimlerinde yapılması gerektiğine inanıyoruz. En azından o ülkede yaşayan vatandaşlarımızın çıkarı adına… Onlar da hakikaten bu işten çok rahatsızdır. Türkiye ve Almanya arasında çok sıkı ekonomik ve ticari ilişkiler bulunmaktadır. Bunları yok edemez, yok farz edemezsiniz. Onunda ötesinde milyonlarca karışık evlilik vardır; Türk eş, Alman eş. Onlarında çocukları var. Dolayısıyla akraba topluluk gelmiş vaziyetteyiz. Dolasıyla umarız bir stratejinin eseri olarak sürdürülen bu son siyaset Almanya tarafından bir an önce sona erdirilir. Türkiye de zaten barış ve iyi ilişkilerin devamından yanadır. Bunu bizim yetkililerimiz defaatle de dile getirmiştir.