Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) cuma günü operasyon başlatmasından sonra Türk askeri de İdlib sınırlarından içeri girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) “çatışmasızlık” alanlarında görev alacak olan Türk askerinin yerleşeceği yerleri ve güvenli güzergâhı belirlemek için keşif timinin Suriye'ye girdiğini duyurdu. Hürriyet’in haberine göre keşif timi Özel Kuvvetler'den (Bordo Bereliler) oluşuyor.

 

Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirdiği toplantılarda, Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib ili çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Mutabakata göre, Türkiye’nin İdlib’de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı.

 

İdlib’in önemini ve buraya Türk Silahlı Kuvvetleri’nin intikalinin sebeplerini ORSAM Orta Doğu Uzmanı Oytun Orhan TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Türkiye Neden İdlib’e Giriyor?

 

Öncelikle İdlib Türkiye açısından neden önemli, buna baktığımızda birkaç faktör öne çıkıyor. Birincisi, İdlib’de 3 milyona yaklaşan bir Suriyeli sivil nüfusu barınıyor ve Türkiye’nin buraya bir önlem almaması durumunda ve bir çatışma yaşanması durumunda buradaki sivillerin Türkiye’ye doğru bir akını söz konusu olabilir. İkincisi, burada çok fazla sayıda savaşçı var Suriyeli muhalif savaşçı ve bunlar arasında da Nusra Cephesi ile birlikte hareket eden savaşçıların sayısının çok fazla olduğunu biliniyor. Dolayısıyla yine burada bir çatışma çıkması durumunda bu radikal savaşçıların Türkiye’ye doğru sızma imkanları, olasılığı olabilir. Bu da tabi Türkiye’yi yine bir önlem almaya itiyor. Bir diğer önemi Türkiye açısından Türkiye burada inisiyatif kullanmaz ise buradaki El-Kaide varlığı bahane gösterilerek Amerika – YPG ortaklığının ya da İran Rejim – Rusya ittifakının İdlib’e bir imha hareketine girişmesi söz konusu olabilir. Bu durumda da ilk başta bahsettiğim bu risklerle Türkiye karşı karşıya kalabilir. Dolasıyla bunları engellemek açısından Türkiye son dönemde Astana süreciyle birlikte bir çatışmasızlık bölgesi oluşturma çabası içerisindeydi.

 

 

İdlib’in Önemi ve Riskler

 

Son Astana zirvesinde İdlib’te bir çatışmasızlık bölgesi oluşturulması, bu çatışmasızlık bölgesinin sınırlarının neresi olacağı ve bu çatışmasızlık bölgesini hangi ülkenin askerlerinin denetleyeceği konusunda anlaşılmıştı. Şu anda da bu anlaşmanın, muhtemelen tabi ki Putin’in Ankara ziyaretinde de bunun son kararı verildi ve bu ziyaretin ardından bu üzerinde anlaşılan planın şu anda hayata geçirildiği gözüküyor. Türkiye burada birinci hedef olarak buradaki çatışmasızlık bölgesini denetleyecek şekilde bazı gözlem noktaları oluşturmak istiyor ve bu gözlem noktalarına tabi Türk askeri unsurlarının intikali şu anda söz konusu. Uzun vadedeki hedef buradaki radikal unsurlarla ılımlılar arasında bir net ayrımı sağlayıp radikal unsurları elemine etmek ve ılımlılarla rejim arasında bir siyasi çözüme ulaşılması. Dolayısıyla burada en büyük risklerden biri Türk ordusu açısından Nusra Cephesi’yle bir çatışma içerisine girme olasılığı. Şimdiye kadar henüz böyle bir olay yaşanmadı ama Türk askeri varlığının artmasıyla birlikte ve radikallerin elemine edilme çabasının gündeme gelmesiyle bu riskin de ortada olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye açısından bir diğer önemi İdlib’in ve bu operasyonun özellikle YPG’nin Afrin üzerinden Akdeniz’e açılma çabalarının önüne geçmek ama bunun ötesinde Türkiye bence İdlib’ten sonra Afrin’de YPG’yi kuşatıp belki onun Afrin’deki varlığına son verecek şekilde askeri bir konuşlanma içerisinde de olabilir diye düşünüyorum. Özellikle Türkiye’nin Tel – Rıfat bölgesine dönük bir ilgisi var ve Fırat Kalkanı bölgesiyle şimdi yerleştiği İdlib’in kuzey bölgesi arasında bir coğrafi bağlantı oluşturup YPG’yi Afrin’de tamamen bir kuşatılmışlık içerisine almak isteyebilir. Şu anda bu süreç Türkiye’nin İdlib’te yeni düzeni kurma süreci devam ediyor. Tabi ki, sahada şu anda Türk askerlerinden ziyade desteklediği ılımlı muhalif unsurların ilerlediğini söyleyebiliriz.