ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurdu. Trump, 2015'te yapılan nükleer anlaşmanın İran tarafından kendi amaçları için kullanıldığını savunarak, "Öyleyse bugün ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ilan ediyorum. Tahran'a en üst düzey ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

TÜRKSAM Genel Sekreteri A. Gencehan Babiş, Trump’ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi ile ilgili kararını TRT Radyo Haber’de Elif Yeriğ, Erhan Yardımcı, Fatih Dağdelen ve Bahadır Şerif Onaran'ın hazırladığı Radyo Ajandası programında değerlendirdi.

 

“ABD, İran’ı Kendi Sınırlarına Döndürmek İstiyor”

 

ABD Başkanı Donald Trump, seçim propagandası döneminden bu yana İran ve ABD’nin de dahil olduğu P 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmanın bir hata olduğunu ve bunun Amerika’nın İran karşısında bir zayıflık göstergesi anlamına geldiğini zaten birçok defa vurguladı. Geçtiğimiz aylarda, İran’la bu anlaşmanın fesih olunacağını ve artık nükleer anlaşmanın gündemde tutulmayacağını belirtmişti. Tabii ki son dönemde Amerika Birleşik Devletleri yönetimi içerisindeki yeni atamalara John Bolton ve Mike Pompeo gibi isimlerin atanmasına bakarak İran karşıtı politikaların artacağının sinyallerini vermişti. İsrail’de Netanyahu ile Trump yönetiminin sıkı ilişkileri, Suudi Arabistan’da Kral Selman’ın dikkat çeken açıklamaları ve kısa süre öncesinde ABD’ye bir ziyaretini gördük. Bunların hepsi bir arada göz önünde bulundurulduğunda ABD artık İran’ı biraz daha etki alanını kendi sınırları içerisine döndürmek açısından farklı bir politika izliyor.

 

“ABD’nin Kendisinden Sonraki Düzenin İnşasının İlk Adımları”

 

Diğer bir taraftan, Donald Trump Suriye’den çıkmak arzusunda ve bunu da açıkça belirtiyor. Aslında Amerika Birleşik Devletleri burada kendisinden sonraki bir düzenin inşasının ilk adımlarını atıyor diyebiliriz. Neden böyle? Bölgede Amerika Birleşik Devletleri’nin son süreçte yalnız kaldığı, yalnızlaştığı bir süreçten geçiyoruz. Astana Süreci’nde Türkiye, Rusya, İran prensipte bazı konularda anlaşmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin, bu konjonktürde zaten Esad rejimi ile ayrı kutuplarda bulunuyor. Dolayısıyla Suriye’de ABD’nin elinden tutacağı kimse yok. Amerika Birleşik Devletleri’nin beraber politika izleyeceği çok fazla bir alternatifi kalmamıştı tek bir alternatifleri son süreçte terör örgütleriydi maalesef gördüğümüz üzere. Dolayısıyla burada artık bölgede Amerika’nın yalnızlığının giderilmesi ve Donald Trump’ın Suriye ve Orta Doğu’daki sorunlu alanlardan olası çıkmasından sonraki süreçlerde özellikle Körfez Arap ülkelerinin İsrail’le birlikte bu ülkelerde daha etkin olmasını istiyor.

 

“İsrail’in İsmini Suriye’de Daha Çok Duyacağız”

 

Trump’ın nükleer anlaşmadan çekileceğini duyurması sonrası bölgede İsrail’in Suriye’de artık biraz daha atak davrandığını bölgeye top atışları yaptığını gördük. İlerleyen günlerde, Suriye özelinde Yemen ve Lübnan’da artık yavaş yavaş İran’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin oluşturmaya çalıştığı bu Körfez ve İsrail bloğu ile daha fazla karşı karşıya geleceğini ifade edebiliriz. Suriye’de İsrail’in bugüne kadar belki çok fazla ismi geçmedi ama bundan sonra artık daha fazla ismini duyabileceğimizi söyleyebiliriz.

 

“İran’ın Yaptığı Anlaşmaların Akıbeti Soru İşareti”

 

Trump’ın dış politikasındaki hep öne çıkan nokta; ekonomik faktörler… Önümüzdeki süreçte İran’a yeniden yaptırımların uygulanacağı belirtiliyor. İran’ın gerek Boeing gerek Airbus ile Batı ile normalleşme sürecinde birçok anlaşma ve alımlar yaptığını hatırlıyoruz. Şimdi, durumun eskiye dönmüş olmasıyla birlikte, bunların akıbetinin ne olacağı da aslında bir sorun. Diğer taraftan da İran Amerikan karşıtlığı zaten fazla olan bir ülke, bu tutum daha da arttıracaktır. Son zamanlarda İran’ın zaten içerisinde zaman zaman gündeme gelen protestolar vs. noktasını da göz önüne aldığımız zaman içerde bir muhafazakar damarın biraz daha kabardığını görebiliriz. İlerleyen günlerde İran’da biraz daha fazla bu Amerika’nın politikalarının da buna etkide bulanacağını söyleyebiliriz.