Rusya ve İran, Suriye'nin İdlib kentindeki Han Şeyhun bölgesine düzenlenen kimyasal saldırının soruşturulması için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) yeni bir teklif sundu. Rusya'nın OPCW Daimi Temsilcisi Aleksandr Şulgin, OPCW'de oylanacak teklifte bazı ülkeler tarafından dile getirilen görüşlere de yer verildiğini belirtti. Şulgin, "İran'la birlikte yenilenen teklifimizi sunduk. Batılı delegeler bundan rahatsız oldu. Başkentleriyle görüşmek için süre istediler. Yarın yeniden toplanma konusunda anlaştık ve partnerlerimize teklifi yarın oylamaya sunacağımızı bildirdik" dedi. Rusların yüzde 82'si ABD'nin Suriye saldırısının provokasyon olduğu görüşünde…

 

Şulgin, İdlib'de gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırının kurmaca olabileceği yönüne OPCW'ye kanıt da sunduklarını belirtti. Rus basınına konuşan Şulgin, Lahey'de gerçekleştirilen OPCW toplantısında Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrol Dairesi Başkanı Mikhail Ulyanov'un söz aldığını belirtti.

 

Şulgin şunları söyledi: "Ulyanov'un saldırının gerçekleştiği iddia edilen bölgeden fotoğraflar göstermeyi planladığı öğrenilince, Batılı partnerlerimiz bunu engellemeye çalıştı. Ancak nihayetinde bu fotoğraflar gösterilebildi. Bunlar önemli fotoğraflardı zira YouTube'da izlediğimiz 4 Nisan'da olanlarla ilgili videonun, kurmaca olduğuna yönelikti. Ukyanov'un gösterdiği bu fotoğraflara bakılınca, gerçekleştiği iddia ettikleri şey konusunda birçok tutarsızlık olduğu gözleniyor."

 

İdlib’teki son gelişmeleri Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan TÜRKSAM HaberAnaliz için değerlendirdi…

 

“Olayı Diğer Muhalif Güçlere Yıkmaya Çalışıyorlar…”

 

Bizim görüşümüz şu şekilde; bu saldırıyı rejimin yaptığını kabul ediyoruz. Rejim zaten bu tür klor gazı veya kimyasal gaz kullanımını ilk defa yapmıyor,  daha önce de yaptı. Fakat rejime leke getirmemek için, garantörü Rusya bunu kapatmak için farklı bir manevra yaparak, bu olayı diğer muhalif güçlere yıkmaya çalışıyorlar. Fakat bu araştırma konusu henüz sonuçlanmadı, sonuçlanınca her şey kesinleşecek. Fakat şu kesin; orada bir çok hasta ve çocuk Türkiye’ye getirildi, bir kısmı yolda vefat etti. Bu sebeple sarin gazı kullanıldığı kesin görünüyor. Burada Amerika ve Rusya  karşılıklı denge kullanarak olayları kendileri yaratıyorlar, asla barışın gerçekleşmesini istemiyorlar, savaşın ölümlerin devam etmesini istiyorlar. Ta ki, ABD ve Rusya bir demarkasyon hattı oluşturarak; hem alan üzerinde hem uçuş bölgesi üzerinde birbirinin menfaatlerine dokunmayacak şekilde bir ortam oluşturduktan sonra barışı sağlayacaklar.

 

“Suriye Suriyelilere Bırakılsaydı Bu Savaş Çoktan Biterdi”

 

Trump’ın bir aksiyoner olduğunu, farklı çıkışları olduğunu bir önceki Obama yönetimine benzemediğini biliyoruz. Dolayısıyla burada beklemediğimiz bir karar ve yaptırım uygularsa, İran’a karşı, rejime karşı veya Rusya’yı sıkıştırarak bir sonuç elde edilebilir. Ancak Rusya ile savaşa girmeyi veya mücadele etmeyi göze alır mı? Bu sorudan emin değiliz. Dolayısıyla iki denge Suriye ve Irak alanını henüz bölüşemedikleri için bu savaş devam edecek. Olan da maalesef Suriyelilere oluyor. Suriye Suriyelilere bırakılsaydı bu savaş çoktan biterdi. Fakat kendilerinde yetki bulan bu iki devlet bu savaşın devam etmesini istiyor.

 

Son olarak; şu an görüşmeler devam ediyor. Türkiye’nin aktif rolünü biz takdir ediyoruz. Hem Rusya ile hem de ABD ile görüşüyor. Bir orta yolun bulunacağını tahmin ediyorum. Ancak kolay değil. Türkiye’nin imzası olmadan Suriye’de barış olması mümkün değil.