Rus Silahlı Kuvvetleri, Kafkaslar genelinde insansız hava araçlarını aktif bir şekilde kullanmaya başladı. Rusya Güney Askeri Merkez Komutanı General Polkovnik Aleksandr Galkin bu konuda bazı açıklamalarda bulundu.  Galkin, Rusya’nın kısa bir sure önce insansız keşif uçakları kullanılması konusunda batılı ülkelere nazaran daha geri olduğunu fakat bu durumun değişmeye devam edeceğini belirtti. General Galkin’nin açıklamaları üzerinde değerlendirme yapan askeri uzmanlar, İHA’nın kullanımının Rusya açısından beklenmedik bir gelişme olarak vurguladı.

 

Rusya’nın Kafkaslardaki askeri atılımı hakkında TÜRKSAM Başkan Yardımcısı ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar ERDURMAZ, TÜRKSAM için değerlendirmelerde bulundu:

 

"Rusya Yakovlev Dezayn Bürosu tarafından üretilen gözetleme ve istihbarı faaliyetlerde bulunan PCHELA-1T İnsansız Hava Aracını envanterine almıştır. 60 km menzilli, 100-2500 m irtifada ve 120-180 km/s süratle uçabilen 138 kg. ağırlığındaki bu teçhizatın Kafkasya üzerinde uçması Rusya’nın sınırları dışında ilgi sahası içindeki bölgelerde gerekli gözetleme ve keşif faaliyetinde bulunma imkân ve kabiliyetini kavuştuğunu göstermesi açısından önemli bir gelişme olarak ele alınmalıdır. Rusya bu suretle bölgedeki terörist faaliyetleri izlemek suretiyle hedeflerine ulaşmadan önce şüpheli hareketleri önleme yeteneğine sahip olabilecektir.

 

Hareket halindeki hedeflerin insanlı uçağın keşif ve gözetleme uçuşu sırasında sesinin duyularak saklanma imkân sağlaması nedeniyle yarattığı hassasiyet, bu tür İHA’nın sessiz olması hedefleri fark ettirmeden tespit ve takip imkânı sağlaması ile ortadan kaldırılabilecektir.

 

Kullanılan İHA ile Kafkasya’da tespit edilen hedeflere fark ettirmeden baskın tarzında hava saldırılarının yapılması veya özel kuvvetlerle darbe vurulması seçeneği bundan sonra Rusya için uygulanması muhtemel bir hareket tarzı olabilecektir” olarak değerlendirdi.