Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya'nın Kırım’a yönelik ilhak girişiminden dolayı Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ile gerçekleştireceği Moskova ziyaretini iptal ettiğini açıkladı. Fabius, açıklamasında ayrıca Rusya'nın G-8 üyeliğinin askıya alındığını belirtti.

 

Fabius açıklamasına söyle devam etti ‘’Bu koşullar altında ziyaretin yersiz olduğunu düşünüyorum. Şimdi ziyaret etsek, sanki onların tavrını onaylamışız anlamı çıkabilir. Bu kesinlikle doğru değil’’ diye söyledi ve Rusya ile farklı görüşe sahip olmalarına rağmen ikili ilişkilerine devam edeceklerini kaydetti. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’ya yönelik sert açıklamalarda bulunan Fabius, ‘’Sürekli Rusya ile birlikte hareket eden Çin bile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde çekimser kaldı, Moskova tamamen tecrit oldu’’ dedi.

 

Rusya’nın G8 üyeliğinin askıya alınması ile ilgili olarak Erciyes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Post-Sovyet Ülkelerde Milliyetçilik ve Dış-politika alanında uzman; Yrd. Doç. Dr. Halit MAMMADOV, TÜRKSAM için değerlendirmede bulundu:

 

“Kırım’daki 16 Mart referandumu sonrası Rusya’ya karşı olası yaptırımlardan bahsedilmektedir. Söz konusu yaptırımların ne kadar etkisi ve uygulanılabilirliği tartışmaya açıktır. Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği ülkeleri bazı Rus politikacıların ve işadamlarının Avrupa’daki mal varlıklarınındondurulması ve seyahat özgürlüklerine yönelik kısıtlayıcı adımların atılması konusunda uzlaşı sağladı. Fakat bu yaptırımların efektif olduğuna dair kuşkular mevcuttur. Diğer taraftan, daha geniş ölçekli ekonomik ve siyasi yaptırımlardan da bahsedilmeye başlanılmıştır.  Bu yaptırımların uygulanması pekte kolay olmayabilir. Nitekim AB ülkeleri arasında Rusya’ya yaptırım ve genel anlamda Rusya ile ilişkiler meselesinde ortak bir siyasi irade söz konusu değildir. Bugün Rusya ve Almanya arasındaki yıllık ticaret hacmi yaklaşık olarak 80 milyar dolardır.  Rusya’da 6 bin Alman şirketi faaliyet göstermektedir. Almanya’nın enerji güvenliği açısından Rusya kilit konumdadır. Rusya’nın diğer kıta Avrupa devleti Fransa ile ticaret hacmi 18 milyar dolardan fazladır. Ayrıca İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere Akdeniz ülkeleri Rusya ile ilişkilerin bozulmasını istememektedirler. Karşılıklı bağımlılık ilkesi ile ilişkilerini yürütmeye çalışan Rusya ve Avrupa Birliği ülkeleri yeni bir jeopolitik mücadele yaşanmaması için “temkinli” davranmayı tercih edeceklerdir. Rusya’nın G-8 platformundan uzaklaştırılması konusunda da fikir ayrılıkları vardır. Rusya söz konusu fikir ayrılıklarını jeopolitik olarak kendi lehine çevirerek aslında Avrupa’daki konumunu güçlendirmektedir. Bununla birlikte Avrupa enerji konusunda Rusya’ya ne kadar bağımlıysa, Rusya da ekonomik ve siyasi anlamda Avrupa’ya o kadar ihtiyaç duymaktadır” olarak değerlendirdi.