Irak’ta Kerkük’ün batısındaki Havice’nin DEAŞ’tan alınması sonrası Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milisleri IKBY’nin elindeki kentin güney ve batısına önceki gece büyük yığınak yaptı. Dün de kentin batısındaki bazı mevzileri çatışmadan peşmergeden geri aldı. AFP, Irak’ın Kerkük için operasyon başlattığını bildirdi ancak, Bağdat yönetimi bunu yalanladı. Erbil ise şehre 6 bin ilave peşmerge gönderdi.

 

Hürriyet'in haberine göre Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milis güçlerinin 8 Ekim’de Havice kentini terör örgütü DEAŞ’tan geri alması sonrasında bu yerleşimin doğusunda yer alan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) silahlı gücü peşmergenin elindeki petrol zengini Kerkük kentinde dün tansiyon yükseldi. Fransız haber ajansı AFP, adını açıklamadığı bir Iraklı generale dayandırdığı haberinde Irak güçlerinin Kerkük’ü almak için operasyon başlattığını duyurdu, ancak Bağdat yönetimi bu iddiayı yalanladı. IKBY Güvenlik Ajansı ise Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin Kerkük çevresinde askeri yığınak yaptığını, petrol kuyuları ve askeri havaalanını kontrol etmeyi planladığını iddia etti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa, Havice operasyonunun ardından Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin, Kerkük’teki bazı bölgelerin Peşmerge tarafından kendilerine teslim edilmesi için “tehditler yağdırmaya” başladığını ifade etti.

 

‘Taktik Gereği Çekildik’

 

Peşmerge’nin kontrolündeki bölgelerden çekilmemesi üzerine önceki gece Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, mevzilerine yakın bölgelere askeri sevkyata başladığını hatırlatan Mustafa, “Beşir ve Tazehurmatu kasabalarına askeri sevkiyat yapıldıktan sonra Peşmerge’ye saldırmak istediler. Tüm imkânlarımızı seferber edip olası bir çatışmadan uzak durmaya çalıştık. Ancak Haşdi Şabi komutanları, 2 saat içinde bazı noktalardan, havalimanı, petrol kuyuları ve askeri üslerden çekilmemizi istedi. Bunun bir emir olduğunu ve gereğini yapacaklarını söylediler. Peşmerge de temas hattı olan bölgelerden askeri bir taktik gereği çekildi” dedi. AFP’nin haberine göre Mustafa, “Sahadaki Iraklı komutanları Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile temasta olduğumuz ve onun diyalogla sorunların 48 saatte çözülebileceğine dair sözleri yönünde bilgilendirdik. Ancak komutanlar bu bölgelere ilerlemeleri konusunda emirler aldıklarını ve İbadi’nin açıklamalarının kendilerini endişelendirmediğini söylediler” dedi. AFP, Kerkük’ün batısında Peşmerge’nin 72 kilometrekarelik alandan çatışmadan çekildiğini duyurdu.

 

Ali Kerküklü, Kerkük’te karşı karşıya gelen güçlerin son durumunu TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

2014’ten beri peşmerge işgali altında olan Türkmen şehri Kerkük çevresinde Irak ordusunun yoğun bir hareketliliği gözlendi. Gece boyunca Iraklı güçlerin peşmerge mevzilerine sadece birkaç kilometre mesafeye yaklaştı. Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birliklerinin Kerkük çevresinde yığınak yapmasının ardından bölgede tansiyon oldukça yükseldi. Arap ve Türkmen komutanlarda Kerkük’e geldi ve adeta Kerkük komutanların güç gösterisi haline dönüştü.

 

Peşmerge: Bir Felakete Dönüşebilir

 

Peşmerge karargahından Kerkük'teki durumla ilgili yapılan açıklamada "Kargaşa hali bir felakete dönüşebilir. Peşmerge Kerkük'ün güneyinden her türlü saldırıya hazır olsun" denildi.

 

Her Ne Şekilde Olursa Olsun Kerkük Geri Alınacaktır!

 

Irak Genel Kurmay Başkanı  Osman Al Ganimi: “Kerkük anayasaya göre  Irak'ındır, her ne şekilde olursa olsun geri alınacaktır. Türkiye,  İran ve  Irak Kuzey  Irak'taki sahte referandumu tanımamaktadır. Biz  Kerkük'e küçük  Irak deriz. Çünkü orada Türkmenler, Araplar, Kürtler, Hristiyanlar ve başka toplumlar yaşıyor.  Kerkük bizim en önemli bölgelerimizden biridir. Maalesef  Kerkük'te 2014’te IŞİD'in girişi ile birlikte 12.Tugayın silahları Kürt güçler tarafından alınmıştı.  Kerkük  Irak'ındır.  Kerkük anayasaya göre  Irak'ındır, her ne şekilde olursa olsun geri alınacaktır. Kimseye bağlı değildir. Bizim de orada gelecekte bazı hareketlerimiz olacaktır.” dedi.

 

Haydar el-İbadi  ile Haşdi Şabi'nin Kürt Yönetiminden Talepleri

 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi  ile Haşdi Şabi'nin Kürt yönetiminden talepte bulundukları maddeler şöyle:

 

– Kerkük Havaalanı'nın  Irak ve Heşdi Şabi güçlerine teslim edilmesi

– Keywan (K1) Askeri Üssü'nün  Irak'a teslimi

– Kerkük'teki tüm petrol rafineri ve borularının  Irak'a teslimi

– Peşmergenin elindeki esir IŞİD mensuplarının  Irak güçlerine teslim edilmesi

– Irak güçlerinin IŞİD öncesi bölgelere yerleşmesi

– Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması

– İbadi ve Haşdi Şabi güçlerinin söz konusu taleplerin yerine getirilmesi için Irak  Kürt Bölgesel – Yönetimi'ne yarın gece saat 02: 00'a kadar süre verdiği de iddia edildi.

 

Şimdi Korku Sardı

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı  Neçirvan Barzani: "Kürt Bölgesi Hükümeti olarak Sayın Ayetullah Seyid Ali Sistani'den, Iraklı tüm taraflardan, bütün sivil ve barış yanlısı örgütlerden,  Birleşmiş Milletler ( BM),  ABD,  Avrupa Birliği, IŞİD'le mücadele koalisyonuna üye ülkeler,  BM Güvenlik Konseyi ve komşu ülkelerden acilen rol oynayıp bölgenin yeni bir savaşa sürüklenmesine engel olmasını istiyoruz. Ne Iraklı güçlerin ne de başka bir gücün böyle bir savaşa mahal vermemesini istiyoruz; çünkü sonuçları hem  Irak'ın iç durumu hem de bölge için kötü olur ve IŞİD ile diğer terör örgütlerinin bölgede güçlenmesine zemin sağlar. Kürt Bölgesi Hükümeti olarak bütün sorunların gerçekçi çözümü için yapılacak temel görüşmelere hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Yaşanacak her çatışma ve olumsuz sonucun da sorumlusunun Sayın Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar el-İbadi’nin olduğunu bildiriyoruz."