NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı General Philip Breedlove, Rus ordusunun Ukrayna için oluşturduğu tehdide karşı alınabilecek önlemler arasında Doğu Avrupa'daki müttefik ülkelere Amerikan askeri konuşlandırılmasının da yer aldığını belirtti. Paris’teki NATO Konferansı'na katılan General Breedlove, yaptığı açıklamada "Halihazırda en doğudaki müttefiklerimize garanti sağlamak için karadan, havadan ve denizden alınacak önlemler paketi üzerinde çalışıyoruz. Planı gelecek haftadan önce tamamlayıp sunmaya çalışıyoruz" dedi.

 

Amerikan askerlerinin Rusya'ya en yakın müttefik ülkelere gönderilip gönderilmeyeceği konusunda Breedlove, müttefiklerden gelecek katkıları değerlendireceklerini belirtti. Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınlarındaki askeri varlığının devam ettiğine dikkat çeken Breedlove, "Sınır bölgesinde yaklaşık 40 bin Rus askeri var. Bence bu, çeşitli muharip sınıflardan oluşan bir ordu. Bir başka deyişle bölgede kendisine verilecek askeri görevleri yerine getirmek için gerekli tüm tedariklere sahip bir Rus ordusu var" diye konuştu.

 

NATO'nun Ukrayna ve Rusya'nın tutumuna karşılık bölgedeki müttefiklerine Amerikan askeri konuşlandırma yapabileceği ihtimalini bölgedeki dengeler açısından İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Sait YILMAZ, TÜRKSAM için değerlendirdi:

 

“Ukrayna’daki gelişmeler çerçevesinde Rusya’nın Kırım ve Sivastopol’den sonra Donetsk bölgesini de ülke topraklarından ayırma planı daha Kırım’daki gelişmeler esnasında Ukrayna’nın doğusunda 150 bin kişilik bir tatbikata başlaması ile gerekli sinyali vermişti. Rusya, 24 Mart’tan beri de Moldova bölgesinde tatbikat yapmakta, yani Dinyester bölgesine de bir müdahalede bulunması an meselesidir. Bunu muhtemelen bir NATO ülkesi olan Estonya takip edebilir çünkü bu ülkedeki Rus azınlık potansiyeli böyle bir bölünmeyi kuvvetle muhtemel kılmaktadır. Bu ihtimale karşılık Estonya, NATO’dan Madde 5 gereği kolektif savunma garantisi sorduğunda, gerekli tüm tedbirlerin alınacağı cevabı aldı. Gerekli tedbirler, kolektif savunma kapsamında bir savaşa girme yükümlülüğü olmayabilir. Başta Polonya ve Baltık ülkeleri olmak üzere Doğu Avrupa ülkeleri, NATO garantisini daha yakında hissetmek için talep de bulunmakla birlikte, ABD, Almanya’daki üslerinden sembolik hava kuvvetleri unsurları ile şu ana kadar Polonya ve Estonya’ya kuvvet nakilleri yaptı. Rus girişimleri sadece Ukrayna ile kalırsa, ABD “kazan-kazan” stratejisi içinde Rusya ile bir şekilde anlaşıp, gerginliği tırmandırmadan Ukrayna’nın üstünü örtmek istiyor. Ancak, ABD’nin hazırlıksızlığının ve zayıflığının farkında olan Ruslar, Doğu Avrupa ile yetinmeyip Azerbaycan üzerinde de yeni girişimlerde bulunabilirler. ABD, yapacağı kuvvet konuşlanmaları NATO’nun kriz yönetimi kapsamında sembolik kuvvet gösterisinin ötesine geçmesi çok zor bir ihtimal. Çünkü ABD, hem kendi çıkarlarının bu ülkeler için bir savaşa girmeye değecek kadar riskte olduğunu düşünmüyor, hem Çin ile rekabete hazırlanırken Rusya’yı tamamen karşısına almak istemiyor. Bu yüzden Rusya’yı uzun vadede ekonomi ile vurarak yıpratmayı hesaplıyor” olarak değerlendirdi.