Elektronik harcamalarda kullanılan kredi kartları için Türkiye’de kart sahiplerinin onay vermesine ilişkin sürenin son günü belli oldu. Daha önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK), banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirmişti. 31 Aralık 2017'den itibaren onay verilmemiş bireysel banka ve kredi kartları, internet üzerinden alışverişe kapatılacağı açıklanmıştı. Daha önce de birkaç defa gündeme gelen konu hakkında yeni bir açıklama geldi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresinin bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl sonunda gerek yoğunlaşan harcamalarda gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda aksama olmaması için 31 Ocak 2018'de sona ereceğini söyledi.

 

AA’da yer alan habere göre Akben, banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamili onayı alınması şartını getirdiklerini ve bunun için 16 Şubat'ta kurul kararı aldıklarını anımsattı. Özellikle vatandaşların internetten alışverişlerde dolandırıcılar tarafından kandırılmasının önüne geçmek için vatandaşlardan gelen talep ve şikayetler doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını anlatan Akben, "Burada kural şu; kart hamili istemedikçe kart internetten alışverişe kapalı olarak üretilecek. Müşteri dilerse ve onay verirse kartı ya da kartları e-ticarete açılacak." dedi. Akben, BDDK olarak önceliklerinin kart sahiplerini herhangi bir olumsuzluğa karşı korumak, dolandırılmasını önlemek ve siber saldırılara karşı da tedbir almak olduğunu ifade etti.

 

İnternetten yapılacak alışverişler için getirilen yeni düzenlemeyi Av. Kürşat Ergün, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

“En Önemli Sorun Güvenlik”

 

Online alışverişlerde kullanıcılar açısından en önemli sorun güvenliktir. Bankalar kişilerin kullanımına yönelik tahsis etmiş oldukları kredi kartlarının online alışverişlerde ele geçirilme ihtimali üzerine çeşitli koruyucu tedbirler almışlardır. Kullanılan kredi kartlarının online alışverişlerde kullanımının kişileri onayına tabi olması da bunlardan bir tanesidir.  Bilindiği gibi bu husus mevzuat açısından bir zorunluluk haline getirilmiş olup kullanıcılardan bu yönde onay alma süresi geçtiğimiz aylarda uzatılmıştı. Anlaşılan, bu işleme entegrasyon açısından birtakım sorunlar yaşanması ve yeterli ölçüde kullanıcı onayının alınamamış olmasından ötürüdür ki, bugün itibariyle yürürlük süresi yeniden uzatılmıştır.

 

“Onay Süresinin Uzatılmış Olması Olumlu”

 

Onay süresinin uzatılmış olması bankalar ve kullanıcılar açısından olumludur. Ancak bu yönde süre uzatımının daha fazla tekrar edilememesi de önem taşımaktadır. Onay vermemiş kullanıcıların internet bankacılığını kullanamayacak olması kredi kartı güvenliği açısından önemlidir.