Türkmen kenti Kerkük’te gerilim her geçen gün tırmanırken, Türkmenler de büyük bir baskı altında varlık mücadelelerini sürdürüyor.

 

Peşmerge ile PKK ortaklığıyla tahrik dozunun her geçen gün artırıldığı Kerkük’e Barzani’ye bağlı özel birlikler ile birlikte terör örgütü PKK’nın sevkiyatı devam ediyor. Gerginliğin dorukta olduğu Kerkük’te Irak güvenlik güçleri tarafından Kerkük Askeri Havalimanı ve petrol kuyularını peşmergeden geri alınması için operasyona başlanması an meselesi olarak belirtiliyor. Ayrıca, Kerkük’te peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasındaki gerginlik devam ederken, yer yer taraflar arasındaki mesafenin 10 metreye kadar düştüğü, karşılıklı hendeklerin kazıldığı ifade ediliyor.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, yaptığı açıklamada,  Kerkük'e bağlı Leylan bölgesinde ITC binasına kimliği belirsiz kişilerce silahlı  saldırı düzenlendiğini belirterek "Bu tür silahlı saldırılar, bazılarının  uğraşmasına rağmen bizleri çatışmaya sürüklemeyecek." dedi. Salihi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'ye de  seslenerek anayasa ve hukuka uymasını istedi.

 

ITC’ye yapılan saldırıların yanında Türkmen siyasetçilerin evleri de hedefte bulunuyor. Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçe merkezinde bulunan evi havan topuyla saldırıya uğradı. Milletvekili Mimaroğlu’nun Tuzhurmatu ilçe merkezinde bulunan evine PKK’lı teröristler tarafından havan topu atılması sonucu aile fertleri yaralandı. Niyazi Mimaroğlu’nun bir oğlu Mehdi Mimaroğlu hastaneye kaldırıldı.

 

Kerkük’te artan tansiyonu ve Irak Türkmenlerinin referandumdan sonraki durumunu Ali Kerküklü, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Türk yurdu Kerkük resmi olarak Bağdat yönetimine bağlı bir kenttir. Ancak peşmerge, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesi ile, Kerkük’te yönetime “fiilen” el koydu. Kürt grupları, uzun bir dönem boyunca petrol zengini Kerkük’te varlığını göstermek için nüfus ve tapu dairesine saldırarak, yakıp yıkıp yağmaladılar. Bir anlamda, bunu yaparak, kentin tarihini/hafızasını yok etmek istediler.

 

Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birliklerinin Kerkük çevresinde yığınak yapmasının ardından, dün geceden bu yana on binlerce peşmerge daha Türk yurdu Kerkük’e konuşlandırıldı bölgede tansiyon oldukça yükseldi. Türkmen kenti Kerkük, Kürt grupları ile Bağdat’ın çekişme sahası haline geldi. Irak ordusu, Haşdi Şabi Birliklerinin ve peşmerge güçleri arasındaki mesafe 500 metreye düştü.

 

Kürt grupları işgali altındaki Türk yurdu Kerkük, büyük bir savaşın eşiğinde. Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birlikleri kontrolü ele almak için Kerkük’ü batıdan kuşatmış durumda. Peşmergeler bazı temas noktalarından çekilirken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ABD, AB ve BM’yi yardıma çağırdı.

 

Sözde Referandum, Karanlık Bir Dönemin Habercisidir

 

Irak’ın tarihi boyunca Kürtler, istikrarlı bir Irak’ı hiç istemediler. Irak’ı istikrarsız ve zayıf kılmak için hep dış güçlerle işbirliği yaptılar. Bölgede hüküm süren çatışma ve kargaşa ortamından yararlanarak fiili durum yaratma hevesinde olan ve uluslararası camiaya meydan okuma cüretini gösteren Kürt grupları ateşle oynamaktadırlar. Irak merkezi hükümetinin, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun tüm uyarılarına kulak tıkayan Kürtler  bağımsızlığa giden ilk adım olarak gördüğü sözde referandum, bölge için çok karanlık bir dönemin habercisidir.

 

Irak Türklerinin Varlığı, Canı ve Malı Tehdit Altında

 

Türk yurdu Kerkük ve çevresi adeta cephanelik olmuş durumda. Irak ordusu, Haşdi Şabi Birlikleri ile peşmerge eller tetikte Kerkük için pusuya yatmış durumda. Peşmergeler Kerkük ve Irak Türklerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelere yerleşmiş. Silahlı güçlere her gün yeni takviyelerin eklendiği, Türkmen bölgelerinde ve özellikle Kerkük’te Kürtlere silah dağıtıldığı ve kentte savaş hazırlıkları görüldüğü gözleniyor. Irak Türkleri adeta sıkıştırılmış bir millet olarak tehdit altında. Bölgede silahsız ve korumasız olan tek toplum da Irak Türklerdir. Meydana gelen bu gerginlik Irak Türkleri açısından ağır sonuçlar doğurabilir niteliktedir.

 

Irak Türklerinin varlığını tehdit eden şiddet politikalarının sürmesi karşısında, Türk yurdu Kerkük bir zulüm ve ateş yurduna çevrilmiştir. Kürt grupların Kerkük'ü zorla ele geçirmek için uyguladığı sistemli yıldırma, sindirme ve göçe zorlama politikası herkesin malumudur. Türkmenlere verilen mesaj şu;  Türkmenler ana yurdunuzu terk edin!

 

Kürt gruplarının 25 Eylül 2017'da yaptıkları, hukuki ve siyasi meşruiyeti olmayan korsan referandumundan sonra Türkmen sivillere yönelik tehdit, kaçırma ve soygun olayları arttı. Kerkük'teki Türkmen sivillerin kaçırılmasının yanında ev ve işyerleri de soyuluyor.

 

Irak'ın Parçalanması, Türkiye'nin Parçalanması Demektir

 

Kürt grupları, Türkmenlerin tarih boyunca yaşadıkları topraklara göz dikmiştir. Türkiye'nin buna izin vermeyeceğini, Türkmenlere karşı girişilecek baskı, tehdit, zulüm ve saldırıların karşılıksız kalmayacağını herkes çok iyi bilmelidir. Bölgede bağımsız devlet ilanı Irak'ın nihai olarak parçalanmasına yol açacak ve Türkiye'nin milli güvenliği için çok ciddi bir tehdit oluşturacaktır.