TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi tarafından ilk olarak Ankara’da iki ülkeden de son derece üst düzey temsilcilerin katılımıyla açılan “Karabağ: İşgal Öncesi ve Sonrası” isimli fotoğraf ve “3 Nesil 1 Soykırım” aslı eşya sergisi 12 Kasım Çarşamba günü İstanbul’da açıldı.

 

İstanbul’un kalbi sayılan Taksim Meydanı’ndaki sergi açılışına Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil HASANOV, Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sinan OĞAN, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan YAVUZ, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı (TDAV) Başkanı Közhan YAZGAN, birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, öğretim üyeleri, diplomatlar ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Açılıştan sonra sergi sürecindeki katılımlarından ve katkıda bulunanlara plaketleri sunulduktan sonra katılımcılar sergiyi dikkatle inceledi.

 

Karabağ Savaşı ve Azerbaycan topraklarında yapılan soykırımlarda şehit olan insanlar için edilen dualardan sonra açılışı yapılan sergiye sadece Türk kamuoyu değil İstanbul’daki turistler de büyük ilgi gösterdi. Ziyaretçilere Türkçe, Rusça ve İngilizce olarak Karabağ’da yaşananlar anlatıldıktan sonra “Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım” kitabından dağıtıldı. Azerbaycan ve Türkiye’de yayın yapan ulusal medya organlarının da yakında takip ettiği sergiye gelenlerden bazılarının Ermenistan tarafından yapılan vahşetin fotoğrafları karşısında duygulu anlar yaşadığı, gözyaşlarını tutamadığı görüldü. 7’den 77’ye tüm ülke vatandaşlarının katıldığı serginin anı defterinde ziyaretçiler duygu dolu satırlar kaleme aldı. Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil HASANOV da ziyaretçi defterine “Vatanımız Karabağ’da canlarını feda etmiş, soykırıma uğramış kardeşlerimiz daima kalbimizde yaşayacaktır! Unutmadık!!! Unutmayacağız!!! Allah rahmet eylesin” satırlarını yazdı.

 

Serginin ikinci günü ise Azerbaycan Türkü minikler sergiyi dolaştı. Azerbaycan Türkü çocuklar geldikten sonra Ermenilerin Azerbaycan topraklarında yaptıkları soykırımın vahşet içeren fotoğrafların üzeri kapatıldı. Bunun ardından sergiyi gezen minikler, Azerbaycan Milli Marşı’nı ve şiirler okudu.

 

TÜRKSAM’ın “Karabağ’da 3 Nesil 1 Soykırım Sergisi” 14 Kasım Cuma günü saat 15.00’te düzenlenecek konferansla sona erecek. Serginin Avrupa’da Belçika ve Hollanda’da yapacağı konferanslarla süreceği belirtildi.