ABD Savunma Bakanlığı’nın eski yetkililerinden olan Jed Babbin Washington Times’ta kaleme aldığı bir yazıda F-35 ve S-400’lerin Türkiye’ye teslim edildiği takdirde ikisinin de test edilebileceğini ifade ederek bunun önümüzdeki süreçte S-400’lerin F-35’leri nasıl düşürdüğünün anlaşılması açısından önemli olacağını belirtti. Yazıda ayrıca Türkiye’nin F-35 programına 8 milyar dolarlık bir yatırım yaptığı vurgulanırken Türkiye’nin aynı zamanda F-35’ler için bazı parçaları da sağladığını vurgulandı ve Türkiye’nin dışarıda bırakılması programı sıkıntıya sokacağı ifade edildi.

 

Babbin’in ifadeleri ve son süreçte F-35’ler ve S-400’ler ile ilgili tartışmanın farklı boyutlarını Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Anlaşılan o ki, ABD, “müttefiki bile olsa, kendi lehine bile olsa” Türkiye’nin elinde F-35/S-400’lere dair böyle bir bilgi birikimi-tecrübe ve pratiğin olmasını istemiyor. Kim bilir? Belki de istemeyen bir başkasıdır!

 

ABD Metinlerinde F-35’lerle S-400’ler Yer Değiştirilse…

 

ABD’li eski Savunma Bakanlığı yetkilisi Jed Babbin dün The Washington Times’ta; “F-35’ler ve S-400’ler Türkiye’ye teslim edilirse Türkler -Rusların yardımıyla- her ikisini de birbirine karşı test edebilecek, böylelikle F-35’lerin kabiliyetlerini -en önemlisi de- S-400’lerin radarına nasıl yakalanmadığını saptayabilecek. Bu bilgi, S-400’lerin F-35’leri tespit edip düşürmek üzere nasıl yeniden yapılandırılabileceğinin anlaşılmasına neden olabilir” demiş. Şimdi metnin omurgasına hiç dokunmadan birkaç minik yer değiştirmesi yapalım ve duruma bir de bu açıdan bakalım.

 

Rus eski Savunma Bakanlığı yetkilisi Jedi Jeday Sputnik’te “F-35’ler ve S-400’ler Türkiye’ye teslim edilirse Türkler -Amerikalıların yardımıyla- her ikisini de birbirine karşı test edebilecek, böylelikle S-400’lerin kabiliyetlerini -en önemlisi de- F-35’lerin S-400 radarlarını nasıl delebildiğini saptayabilecek. Bu bilgi, F-35’lerin S-400’leri alt etmesinin, S-400’leri etkisizleştirmek üzere nasıl yeniden yapılandırılabileceğinin anlaşılmasına neden olabilir.” Bu olabilir mi? Neden olmasın? Jed Babbin’in benzer iddia ve kaygılarını Ruslar da kendi açılarından pekala kurulabilir. Hatta çok daha güçlü kurabilir. Sonuçta biz bir NATO ülkesiyiz. Hele hele bununla ilgili bir başka ispat varken…

 

İsrail, İran ve S-400 Tartışmaları

 

İsrail’in Yunanistan’ın elindeki S-300’leri bu amaçla kullandığı biliniyor. İsrail Yunanistan’la yaptığı ortak tatbikatlarda uzun zamandan beri başta F-35’ler olmak üzere elindeki uçaklarla S-300’leri nasıl alt edebileceğini çalışıyor. Belki de bu çalışmalar neticesinde (17 Eylül 2018) Akdeniz üzerinde uçan bir Rus  İL-20’sini Myemmim’den ateşlenen ‘İsrail uçaklarına angaje’ bir Rus S-200’le vurulmasını sağladı. Belki de Suriye’deki İran ve Hizbullah hedeflerini minimize edilmiş/ortadan kaldırılmış risklerle elde ettiği bu veriler neticesinde vuruyor. Anlaşılan o ki; ABD, ‘müttefiki bile olsa, kendi lehine bile olsa’ Türkiye’nin elinde böyle bir tecrübe-pratik-bilgi birikiminin olmasını istemiyor. Kim bilir? Belki de istemeyen bir başkasıdır!

 

Peki Ruslar bu noktada kendilerine neden bu kadar güveniyor?

Onlar durumu okuyamıyorlar mı?

Kendileri adına ortaya çıkan teknolojik riskler!

Okumaz olurlar mı?

Peki bu güvençlerinin nedeni nedir?

Tek dertleri para kazanmak mı?

Yoksa işin içinde çok daha büyük bir hesaplar mı var?

 

S-400’lerle İlgili Süreç Neden Önemli?

 

Konunun;

Olası F-35’ler yerine alınacak olası Rus jetleriyle,

Rus orta irtifa HSS’leri Pantsir-Tor ve PUK’larla,

Diğer siyasi-askeri-ekonomik ve eksen ilişkileriyle,

Rusya’nın Ortadoğu, Akdeniz etkisiyle,

Asya’nın istikrarı, güvenliği ve yükselişiyle,

Soğuk savaş paktları yerine kurulacak olası Asya paktlarıyla,

Kuşak-Yol’la,

Değişen, dönüşen ve gelişen enerji kaynakları ve güzergahlarıyla,

Küresel hakimiyet teorileri, dünya jeopolitiği ve stratejileriyle doğrudan ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Peki bu denklemde ABD, Suriye ve Irak’ta PKK devleti kurmaya, Türkiye’yi ötekileştirmeye, yalnızlaştırmaya, cezalandırmaya, zayıflatmaya, marjinalleştirmeye devam mı edecek? Ya da bir başka açıdan; yeni dünya jeopolitiğinde İsrail güdümündeki ABD mi yoksa ABD güdümündeki İsrail mi etkili olacak? S-400/F-35 meselesini bir de buralardan okumak gerek. Dengelerin ve jeopolitiğinin değiştiği bir türbülansın tam ortasındayız. Hem de resmen!