Güney Kore ile ABD'nin 50 bin asker katıldığı ortak tatbikatına Kuzey Kore'den tepki geldi. Gövde gösterisinde sahne alan ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, Kanada ve Hollanda da var. Kuzey Kore, tatbikatta yer alan ülkeleri "liderliği devirmek için gizli bir operasyon düzenlemek" ile suçladı. Kuzey Kore diplomatları, tatbikatı "Yangına körükle gitmek" olarak değerlendirirken, tansiyonu artıracağı görüşünde. ABD'yi ateşe körükle gitmekle itham eden Kuzey Kore'den ise tatbikatın gerçek bir çatışmaya dönüşebileceği uyarısı geldi.

 

Pasifik Okyanusu'ndaki ABD adası Guam'ı vuracağını ilan eden Kim Jong-un, iki yeni füzenin tasarımlarını inceledi. Milliyet’in haberine göre uzmanlar, fotoğraftaki bir füzenin daha önce hiç görülmediğini belirtiyor. Kuzey Kore'nin yeni füzenin tasarımlarını gösteren fotoğraflar, resmi haber ajansı KCNA tarafından dünyaya servis edildi. Fotoğraflarda, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bir tesisi gezerken görülüyor. Balistik füze programı için katı yakıtlı motorlar üreten tesisteki çekilen karelerde, 'Pukguksong-3' ve 'Hwasong' ya da 'Mars' adlı füzelerin çizimleri yer alıyor.

 

Fotoğrafta 1 numarayla işaretlenen Pukguksong-3 roketi. Üç numarada ise Hwasong-13 var. Merkezi ABD'de bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Çalışmaları Merkezi uzmanlarından Michael Duitsman, fotoğraflardaki 'Pukguksong-3' adlı füzenin daha önce görülmediğini söylüyor. Kuzey Kore ve ABD, Nisan ayından bu yana birbirlerine savaş tehdidi savuruyor. Birçok kez nükleer savaşın eşiğine gelen taraflar, son olarak bu ay başında birbirine girmişti. ABD lideri Donald Trump Kuzey Kore'ye savaş açabileceğini söylemiş,  Kim Jong-un ise Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprağı Guam Adası'nı füzeyle vurabileceğini duyurmuştu.

 

Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginliği ve ABD’nin Güney Kore ile ortak tatbikatı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Pehlivantürk, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Sorun, Yeni Bir Sorun Değil”

 

ABD – Kuzey Kore gerginliği ilk defa bu günlerde gündeme gelmemiştir. Kuzey Kore’nin birçok füze denemesi olmuştur ve senelerdir devam eden bir problem halindedir. Aslına bakarsak Donald Trump’ın karakteriyle beraber bu olayların daha renkli hale geldiğini söyleyebiliriz. Ancak bu sorun yeni bir sorun değildir.

 

“Guam Adası Bir Nakil Üssüdür”

 

Guam Adası önemli bir Amerikan üssüdür. Asya-Pasifik stratejisinde önemli yer tutan bir adadır. ABD’nin burada ciddi miktarda askeri birlikleri bulunmaktadır. Bunun yanında Guam Adası bir nakil üssüdür. Bu sayede ABD Asya’nın geri kalanına asker kaydırmak istediğinde Guam Adası üzerinden kaydırmaktadır. Bu adanın stratejik önemi budur.

 

“Daha Önce de Benzer Tehditler Oldu”

Güney Kore ve ABD tarafından alınan tatbikat kararı bu güne kadar gündeme gelmiş ilk tatbikat kararı değildir. ABD, Güney Kore ile düzenli olarak tatbikat gerçekleştirmiştir. Zaten doğrudan bir tehdit algısı olduğu için ABD o tatbikatları yapmak zorundadır. Bununla birlikte Kuzey Kore bu tatbikatlara her seferinde sert bir tepki göstermiştir ve ciddi tehditlerde bulunmuştur. Daha önce de benzeri tehditleri yaptığı olmuştur. Ancak çatışma çıkmamıştır. Tabii, bundan sonra da çatışma çıkmayacağından hiçbir zaman emin olunamamaktadır.

 

“Kuzey Kore’yi Köşeye Sıkıştırmak Çin’in Stratejisi Değildir”

 

Çin’in burada stratejik bir açmazı mevcuttur. Kuzey Kore’nin hareketleri Çin’in rahatsız etmektedir. Çin burada düzenli ve istikrarlı bir uluslararası ortam arzusundadır. Çin ekonomisini büyüten, 1.5 milyar insanın yaşam seviyesini kalkındırmaya çalışan bir ülkedir. Bu tarz gerginlikler Çin’in çıkarına olan bir durum değildir. Bunun yanında Çin, Kuzey Kore’ye daha fazla baskıda bulunabilir. Yalnız, burada Kuzey Kore’yi köşeye sıkıştırmak veya yıkılmasına sebep olmak da Çin’in stratejisi değildir. Çünkü Kuzey Kore, Güney Kore’deki Amerikan birlikleriyle aradaki bir tampon bölgedir. Dolayısıyla Kuzey Kore rejiminin çökmesi de Çin’in çıkarına olan bir şey değildir. Çin açısından en iyisi Kuzey Kore’nin fazla tehditkar olmadan, bölgedeki istikrarı ve güvenliği bozmadan var olmaya devam etmesidir. Çin’in temel stratejisi de budur.

 

"Kuzey Kore Ne Yapacağı Belli Olmayan Bir Ülke…"

 

Son olarak söylenmesi gereken ise, burada liderlerin karakterlerinin ön planda olmasıdır. Bu da belirsizlik yaratmaktadır ve tehlike de bundan kaynaklanmaktadır. ABD daha önceleri Kuzey Kore’ye bu kadar sert çıkışlar göstermemekteydi. Tabii bunlar söylemde var olan şeylerdir. Bunu sadece diskur olarak alabiliriz. Trump’ın söyleminin, Kim Jong Un’u şaşırtmış olduğunu düşünmekteyim. Bununla beraber, bu güne kadar Kuzey Kore’nin birçok kez renkli ve şahşahalı tehditleri gündeme gelmiştir.  Ama sonuçta savaş çıkarmamıştır. Çünkü rasyonel aktör olduğunu varsayacak olursak, Kuzey Kore de gücünün sınırlarının farkında olan bir ülkedir.  Yine de bir belirsizlik mevcuttur. Kuzey Kore’nin bir delilik yapma ihtimaline karşı herkes endişe etmektedir. Ancak Trump’ın söyleminin sertliği Kuzey Kore’yi en azından şimdilik bir miktar dindirmiş ve geri adım attırmış gibi gözükmektedir. Ancak tüm bunlarının hepsinin ardından bir “ama” dememiz gerekmektedir. Çünkü Kuzey Kore ne yapacağı belli olmayan bir ülkedir.