ABD 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Bağdat'taki siyasi sürece müdahil olan ABD'li yetkililere göre, İran'ın liderleri, Irak Başbakanı Nouri El-Maliki'ye destek vermeye devam edip etmemeleri konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

 

Obama yönetimi, Irak'taki siyasi partilere, İslamcı militanlarla mücadelede, ülkedeki Şii, Sünni ve Kürt grupları birleştirecek yeni bir ulusal hükümet kurmaları yönünde baskı yapıyor. İslam Devleti'nin militanları son aylarda Irak'ın batısındaki birçok yerin kontrolünü ele geçirdi.

 

WSJ, Ukrayna ordusu ayrılıkçı militanlara karşı harekatını dün genişleyerek sürdürürken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugüne kadar ne kazanıp ne kazanmadığını belirleyecek ve küresel güçleri harekete geçirebilecek kararlar verip vermeme konusunda kritik bir süreç içerisine girdi.

 

Rusya isyanın başından beri ayrılıkçılara destek verirken, Putin Cumartesi günü isyanın en güçlü olduğu şehirlerden Slovyansk'ın Ukrayna ordusunun eline geçmesinden bu yana alışılmadık derecede bir sessizlik içerisine girdi.

 

WSJ, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu üyesi Sabine Lautenschlaeger geniş çaplı varlık alım programının AMB'nin alet çantasında yer aldığını ancak muhtemel yan etkiler nedeniyle bu aleti kullanma çıtasının çok yüksek olduğunu söyledi.

 

Haziran ayı toplantısında alınan tedbirlerin etkisini göstermesi için zaman geçmesi gerektiğini söyleyen Lautenschlaeger, enflasyon görünümünün iyileşmemesi durumunda AMB Yönetim Konseyi'nin enflasyonun çok uzun süre düşük kalmasını önlemek için sıra dışı tedbirlerin kullanılması konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

 

Çin 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Halkının Japon Saldırganlığına Karşı Direniş Savaşı'nın 77'inci Yıldönümü Çin'de anıldı. Uluslararası toplum anma faaliyetini olumlu değerlendirerek, Japon militarizmin canlanmasına karşı çıktığını belirtti.

 

Kore Cumhuriyeti'nin Kuzeydoğu Asya Tarihi Grubu'ndan Baş Araştırmacı, Çin'in savaşı anmasının, hem tarihi hatırlatmayı, hem bugünkü insanları uyarmayı amaçladığını belirtti.

 

CRİ, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki dün Irak'ın başkenti Bağdat'ta Çin'in Ortadoğu Özel Elçisi Wu Sike'yle görüştü.

 

İkili ilişkiler ve Irak'taki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Maliki, Çin'in yeniden yapılanma çalışmalarına katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 

Maliki, Çinli işletmelerin personel ve mal güvenliğini sağlayacaklarını da belirtti.

 

Rusya 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Resmi Sözcüsü Vladimir Markin, ITAR – TASS Haber Ajansı’na verdiği demeçte, bir Rus vatandaşının Ukrayna’da kaçırılması ve işkence görmesi olayına ilişkin olarak ceza davası sürecini başlattıklarını kaydetti.

 

Markin, ajans muhabirine verdiği demeçte şunları söyledi: ‘‘Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 2. bölümünde yer alan ve adam kaçırma ile işkence suçlarını kapsam altına alan 117. ve 126. maddeler uyarınca Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Güney Federal Bölgesi İnceleme ve Soruşturma Departmanı tarafından ceza davası açılmıştır’’.

 

RUVR, Kommersant gazetesinin bir kaynağa dayandırarak bildirdiğine göre, Visa ve MasterCard Rusya’da çalışması sırasında yabancı yapım çipleri kullanabilecek.

 

Gazete haberinde Maliye Bakanlığı’nın uygun birimler tarafından onaylanmış olan ulusal değere sahip ödeme sistemlerine yönelik teknik talepleri düzenleyen bir belgeyi hükümete gönderdiğini bildirdi. Bunu mayıs ayında düzenleme getirilen sadece ulusal öneme sahip kurumların güvenlik katkısı ödemesi olmadan Rusya’da çalışmasına müsaade eden “Ulusal Ödeme Sistemleri” yasası talep ediyor.

 

İngiltere 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Times, gazetesi İngiliz hükümetinin çocuk istismarını araştırma kararını manşetine taşıyor. Soruşturma kararının detaylarına yer veren gazete, 2010 yılından Avam Kamarası'na seçilen Liberal Demokrat milletvekili Tessa Munt'un da çocukken istismara uğramış olmasına dikkat çekerek vekilin anlattıklarını sayfalarına taşıyor.

 

Çocukken yaşadığı istismarı ancak 30'larına geldiğinde kendisi ilk çocuğuna hamile kaldığında anlatabildiğini söyleyen Munt, yaşadıklarını mecliste çocuk istismarına maruz kalanların adalet arayışı için çalışarak kullanmış.

 

Bilim insanlarının geliştirmekte olduğu Alzheimer kan tahlilini de birinci sayfasına taşıyan

gazete, hastalığın en kötü belirtileri ortaya çıkmadan

 

Guardian, gazetesinin manşetinde de çocuk istismarı soruşturması var. Yetkililerin İngiltere'nin yüksek bazı kurumlarında meydana geldiği iddia edilen çocuk istismarı iddialarına karşı ulusal düzeyde bir vicdan muhasebesi soruşturması başlatıldığını yazan gazete, 1979 tarihli bir rapora da atıfta bulunuyor.

 

İç İşleri bakanlığı danışmanlarınca hazırlanan raporda gençlerin cinsel ilişkiye rıza gösterme yaşının 16'dan 14'e çekilmesi ve yaşları 12 kadar küçük olan kız çocukları ile "rızaya dayalı" cinsel ilişkide bulunulmasında verilecek cezalarda ciddi bir düşüş öneriliyor.

 

Daily Telegraph gazetesi ise manşetine İngiltere'nin British Airways havayolları şirketinin ABD yolcularının el bagajlarında bulunan elektronik cihazların istendiğinde açılmaması durumunda uçağa alınmayacaklarına dair uyarısı yer alıyor.

 

Gazetede yer alan bir diğer haber ise İngiltere Kilisesi'nin eğitimden sorumlu başkanının bundan sonra okullarda öğrencilerin topluca dini ayin yapma uygulamasının İngiltere'de Hristiyanlığa olan ilginin azalması nedeniyle kaldırılması gerektiğine dair sözleri.

 

1944 tarihli bir yasaya göre okullarda öğrenciler "Hristiyan karakterde" toplu ayinlere katılmak zorunda. Oxford Papazı John Pritchard ise bu uygulamanın 1940'lı yıllara uygun olduğunu ve çocukları dinden soğutacağını söylüyor.

 

Inpedendent gazetesinin manşetinde ise İskoçya'da yaklaşan bağımsızlık referandumunun olası sonuçlarına dair eski Maliye Bakanı Alistair Darling ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Darling olası bir bağımsızlık kararının 2008'de yaşanan bankacılık krizinden çok daha kötü sonuçlar doğuracağını söylüyor.

 

18 Eylül'de yapılacak olan referandumda "Evet" oylarının çoğunlukta çıkması halinde böylesi bir kararın "geri alınamaz" olduğunu söyleyen Darling, İskoçya Ulusal Partisi'nin iş dünyasından bazı kişileri bağımsızlık aleyhinde konuşmaları halinde "cezalandırılma" ile tehdit ettiği iddialarını gündeme getiriyor. Darling, eğer bağımsızlık olursa bu insanlar hükümette de olacaklar, buna izin verilmemeli diyor.

 

Almanya 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Frankurter Runkschau, gazetesinin Almanya-ABD ilişkilerinde gerilime yol açan çifte ajan iddiası basında geniş yer buluyor. Alman dış istihbaratı içindeki casusluk skandalına dair haberi şöyle;

 

“Bu kez Federal Alman hükümeti, Alman Dış İstihbarat Servisi'nin (BND) ABD'de casusluk yapmasını istiyor. Bu Amerikalıları şoke edecektir! Yakın işbirliği içerisinde olan iki teşkilat, birbirleri hakkında her şeyi bildikleri halde, birbirini denetliyor. Edward Snowden sağ olsun, sıradan vatandaşların da ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in merceğine takılabildiğini biliyoruz. Skandal, bu konuda Alman hükümetinin hiçbir şey yapmıyor oluşu. BND'ye casusluk talimatı vermek sadece Alman kamuoyuna verilen bir tür sakinleştirici. Bu sakinleştiricinin de ‘Artık yeter!' mesajı vermesi gerekiyor. Ya da gerçekten Amerikalıları kızdırmak mı istiyorlar? O zaman çağrımızı tekrarlıyoruz: Edward Snowden'ı Almanya'ya getirin!”

 

Süddeutsche Zeitung, gazetesinin Almanya'da altyapı giderlerinin karşılanması için Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt'in getirdiği öneri Alman basınında geniş yer buluyor. Dobrindt'in önerisine göre, geçiş ücretleri Almanya'da tüm karayolları ağı için geçerli olacak. Buna karşılık Alman sürücülere ek mali yük oluşmaması için motorlu taşıtlar vergisinde indirime gidilmesi yönündeki haberi şöyle;

 

“Gerçekten sadece yabancılar ödesin diye, gelecekte yerel otomobil sürücülerine posta yoluyla milyonlarca vinyet ulaştırılacak. Geçiş ücretleri için motorlu taşıtlar vergisinin de yeniden reformdan geçirilmesi, ayrıca çok sıkı kontroller gerekiyor. Zira istismar ve usulsüzlük girişimi tehlikesi çok yüksek. İşte Almanya'nın altyapı sorunlarını zerrece değiştirmeyecek dev bir bürokrasi heykeli böyle oluşuyor. Üstüne üstlük Dobrindt'in şansı yaver gitmezse yabancılardan toplanacağını söylediği otoyol ücretini bile bir araya getiremez ki bu gerçekten de çok trajik olur.”

 

Berliner Zeitung, gazetesi Federal Alman hükümetinin, 2014 Uyuşturucu ve Bağımlılık Raporu'nu açıkladığı haberi şöyle;

 

“Çocuklar ve gençler arasında sigara, Hint keneviri ve alkol içenlerin sayısı giderek azalıyor. Daha 2001 yılında 12 ila 17 yaş arasındakilerin yaklaşık dörtte biri sigara içiyordu. Bugün ise bu oran sadece on kişide bir. Etkileyici olan arada bir Hint keneviri içen gençlerin sayısının da 2001'e oranla neredeyse yarı yarıya düşmüş olması. Görünen o ki gençler yasal ve yasal olmayan uyuşturucular konusunda ebeveynlerin düşündüğünden daha fazla kişisel kontrole sahip. Ancak buna yasaklar yoluyla ulaşmak mümkün değil. Bunun için gençleri sabırla bilinçlendirmek gerekiyor.”

 

Nürnberger Nachrichten gazetesinde ise aylardır çözülemeyen Ukrayna krizine dair bir yorum öne çıkıyor;

 

“Ülke, şu anda içinde bulunduğu krizden önce de AB ve Rusya yönünde bölünmüş bir topluma sahipti. Hâlihazırdaki ağır askeri müdahaleyle çatlak, doldurulması güç bir çukura dönüştü. Ve Poroşenko da bu çukuru, askerleriyle dolduramayacak. Hatta öyle ki Poroşenko'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruma hedefi ki her ne kadar artık buna Rusya'nın uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak ettiği Kırım dâhil olmasa da, bu sayede uzun vadede yarardan çok zarara yol açacak duruma gelebilir.”

 

İran 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

İran Turkish Radio (IRIB), Siyonist işgal güçlerinin dün akşam ve bu sabah (8 Temmuz Salı) Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği yoğun hava saldırılarında 16 Filistinli yaralandı ve beş ev yıkıldı. İşgal uçaklarının saldırılarında tarım arazilerini ve direnişçilere ait evleri hedef aldığı bildirildi.

 

İşgal ordusunun hava saldırıları, Gazze Şeridi'ni hedef alan "Sert Kaya" operasyonunun başladığının ilan edilmesinin ardından daha da yoğunlaştı.

 

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra, işgal güçlerinin saldırılarında şu ana

kadar 16 kişinin yaralandığını ve yaralıların hastanelere kaldırıldıklarını açıkladı.

 

IRIB, Doğu Azerbaycan Valisi İsmail Cabbarzade, Çin'in Hubi eyaletinden ticari-yatırımcı bir heyetle görüşmesinde yaptığı konuşmada, Doğu Azerbaycan eyaletinin ticari-ekonomik kabiliyetlerine değinerek "Bu eyalet, Çinli şirketlerle muhtelif alanlarda işbirliğinde bulunmaya hazır" dedi.

 

Vali Cabbarzade ayrıca, Aras bölgesini Doğu Azerbaycan'ın sahip olduğu kapasitelerinden biri olarak tanımlayıp "Bu bölgeyi ticari-sanayi bir bölgeye dönüştürmekte kararlıyız" diye vurguladı.

 

IRIB, Irak'tan alınan haberler Irak ordusu ve halk güçlerinin teröristlere karşı ilerlemesini sürdürdüğünü gösteriyor.

 

IRIB muhabirinin bildirdiğine göre, Felluce Kurtuluş Konseyi üyelerinden Mekki El'İsavi, Felluce'nin etrafından teröristlere karşı düzenlenen bir operasyonda teröristlere ait bir silah deposunun ortaya çıktığını ve ele geçirirlen silahların da genel olarak Suudi Arabistan'dan gönderilen silahlar olduğunu söyledi.

 

Söz konusu silah deposunda 100'den fazla tüfek, roketatar ve binlerce mermi gibi silah ve teçhizatların olduğunu belirten İsavi, Selahaddin bölgesinde de aşiret güçlerinin Irak Şam İslam Devleti terör örgütüne yönelik saldırılarında 90’dan fazla teröristin öldüğü ve yaralandığını bildirdi.

 

IRIB, Terör rejimi İsrail dışişleri bakanı Lieberman, bu rejimin başbakanı Netanyahu ile siyasi dayanışmayı içeren anlaşmayı keseceğini ilan etti.

 

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre, İsrail Beytenu (Evimiz İsrail) partisi, 2013 seçimlerinden önce katıldığı Likud partisinden ayrılacağını bildirdi.

 

Irkçı İsrail basını da, İsrail  Beytenu lideri ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, Likud partisi lideri ve Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, yollarına ayrı bir parti olarak devam edeceklerini bildirdiğini yazdı.

 

IRIB, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  hükümetin dış siyasetinin tamamen İslam inkılâbı rehberinin ilan ettiği siyasetler çerçevesinde olduğunu söyledi.

 

Ruhani, dün İslam nizamının çeşitli kurumlarının yöneticileri ve personelinin İslam inkılâbı rehberi ile görüşmesinde yaptığı açıklamada; İslami İran düşmanlarının İranofobi siyasetlerinin tamamen yenilgiye uğradığını belirterek; dünya kamuoyunun İran'ın nükleer faaliyetlerinin tamamen barışçı ve şeffaf olduğunu gördüğünü; bunun ispatlanması ile de İran aleyhindeki bahanelerin ortadan kalktığını söyledi.

 

Hiçbir gücün kitle imha silahları ile mücadele bahanesiyle İran aleyhinde adaletsiz ve zalim yaptırımları sürdüremeyeceğine de işaret eden Ruhani, İran aleyhindeki yaptırım duvarlarının kırıldığını ve İran devletinin de nükleer müzakerelerde ciddi olduğunu söyledi.

 

Suriye 8 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Şam FM Radyosu 7. Kuruluş yıldönümünde Syriatell Cep Operatörü, Enformasyon ve Kültür bakanlıklarının işbirliği ile düzenlediği törende ulusal ve mesleki sorumluluklarını yerine getirdikleri sırada şehit düşen 40 gazetecinin ailelerini ödüllendirdi.

 

Tören etkinliklerinde Suriyeli ve Lübnanlı ses sanatçılarının türkülerine ek olarak sanatsal sunumlar, Şam FM radyosunun kadrosuna ışık tutan fotomontaj ve Syriatell Şirketinin şehit ailelerini destekleme ve onlara yardım etme programına ışık tutan bir sunum yer aldı.

 

SANA, Emekli General Halife Hafter Katar Şeyhliği ve Receb Tayyib Erdoğan başkanlığındaki Türkiye hükümetinin Libya’da teröristlere silah ve finans desteğinde bulunduklarını belirtti.

 

Hafter söz konusu teröristlerin petrol, altın ve Uranyumdan oluşan kaynakları kanalıyla Libya’yı hegemonyaları altına alma ve bütün Arap ve İslam ülkelerini yıkmak hedefiyle Libya ordusu subay ve askerlerini planlı bir şekilde öldürme ve korkutma eylemlerini izliyor.

 

Yaptığı basın açıklamasında Hafter, Libyalıların hayatlarını korumak kaos durumunu bitirmek ve ülkede terör fenomenini bitirmek amacıyla Libya’da teröristlerin kökünü kazımaya azimli olduklarını söyledi.