ABD 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Apple'ın Çin'deki en büyük rakiplerinden birisi olan Pekin merkezli Xiaomi yaptığı açıklamada bu yılın ilk altı ayında 26,11 milyon adet akıllı telefon sattığını duyurdu.

 

Böylece şirketin akıllı telefon satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 271 artış kaydetmiş oldu. Şirketin kurucusu ve CEO'su Lei Jun Çin'in mikroblog sayfasındaki hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şirketin satış gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 149 artışla 33 milyar yuan civarına (5,3 milyar dolar) yükseldiğini belirtti.

 

WSJ, Kanada’nın doğusundaki bir ulusal parktan alınan toprak örneğinde, tehlikeli bakterilerin gösterdiği antibiyotik direncini tersine çevirebilen bir bileşen bulundu.

 

Kanada'nın Ontario şehrindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları, NDM-1 (New Delhi metallo-beta-lactamase) isimli geni anında etkisiz hale getirebilen bir bileşen keşfetti. NDM-1 geni, bulunduğu birkaç zararlı bakteriyi etkisiz hale getirmek için kullanılan antibiyotiklere karşı aşırı dirençli yapıyor. Asperjilomarazmin A (AMA) olarak adlandırılan bileşen, toprakta ve küfte yaygın olarak bulunan bir mantardan elde edildi.

 

WSJ, Federal Reserve başkanı Janet Yellen bankanın başına geçtiği Şubat ayından bu yana mali istikrar üzerine gerçekleştirdiği en detaylı konuşmasında ileri dönemlerde finansal krizi göz ardı edebilmek için faizleri artırmayı düşünmeleri gerektiği fikrine şiddetle karşı çıktı.

 

Washington'da Uluslararası Para Fonu'nda konuşan Yellen, öncelikle düzenlemeleri ve gözetimi tercih ettiğini söylerken, bu araçların işe yaramaması durumunda diğer parasal frenlemelere de başvurabileceğini dile getirdi.

 

WSJ, Gelişmiş ve gelişen piyasalarda hisseler bu hafta küresel ralli gerçekleştirirken, dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de imalatın arttığı sinyalleri bu ralliye katkıda bulundu. Hong Kong hisseleri Çarşamba günü bu yılın en yüksek seviyesini görürken, büyük ABD endeksleri emin adımlarla yeni rekorlara ilerledi.

 

Yatırımcıların Çin'in ham maddelere olan iştahının yüksek kalmaya devam edeceği varsayımıyla emti piyasaları ve bazı para birimleri de bu yükselişe katıldı. Bakır Çarşamba günü Mayıs ayından bu yana en yüksek kazancını elde ederken, dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'den gelen siparişlerin yüksek kalması Avustralya gibi bu maddeyi üreten ülkelere de yarayacak..

 

Çin 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Seul'e ulaşarak Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ziyaretine başladı.

 

Kore Cumhuriyeti'nde yayınlanan The Chosun IIbo, Joongan Daily ve Donga Daily gazetelerinde Xi Jinping imzalı bir makaleye yer verildi.

 

Xi Jinping, Çin ile Kore Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki kurulmasından beri, iki tarafın ortak çabalarıyla çeşitli alanlardaki işbirliğinde dev başarılar elde edildiğini söyledi.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde özel yatırımla inşa edilen Hongliuhe-Naomaohu-Santanghu demiryolunun birinci aşaması tamamlandı.

 

Adı geçen demiryolu Xinjiang'da özel yatırımla inşa edilen ilk demiryolu hattı niteliğinde.

 

Lanzhou-Xinjiang demiryolunun Hongliuhe istasyonundan başlayan hat, Naomaohu ve Santanghu kömür ocaklarına kadar uzanacak.

 

Rusya 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Spravedlivaya Rossiya Partisi Milletvekili Oleg Nilov, direksiyon başında çok uzun zaman geçiren sürücüler için erken emeklilik öngören bir yasa tasarısını Rusya Devlet Duması’na sundu.

 

Tasarıya göre, ağır çalışma şartlarından dolayı sürücülerin beş yıl daha erken emekli olabilmeleri öneriliyor. Bu durumda erkek sürücüler 55, bayan sürücüler ise 50 yaşında emekli olabilecek.

 

RUVR, Rusya’nın Sesi Radyosu’nun Türkiye Masası Şef Editörü ve Ortadoğu yayınlarından sorumlu Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mihail Barışev, 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Kendi deyimiyle hayatını “Rusya ve Türkiye halklarının birbirini daha iyi anlamasına” adayan Mihail Barışev, 44 yılını aktif gazetecilikle geçirirken, ölünceye dek Rusya’nın Sesi Radyosu’nda görev yaptı.

 

Leningrad (Sankt-Petersburg) Üniversitesinden mezun olan Mihail Mihayloviç Barışev, Seydişehir Alüminyum Tesisleri inşatında tercümanlık bir süre yaptıktan sonra 1970 yılında

“Moskova’nın Sesi” ismini taşıyan Rusya’nın Sesi Radyosu’nda muhabir olarak görev almaya başladı. Barışev, kariyerini ilerleyen yıllarda radyonun Türkiye Masası Şefi ve Ortadoğu Dairesi Baş Editörü görevlerini üstlenerek sürdürdü.

 

İngiltere 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Independent, gazetesi muhabirleri dün Doğu Kudüs'te zorla alıkonulduktan sonra ilerleyen saatlerde cesedi bulunan 17 yaşındaki Filistinli genç Muhammed Ebu Hüdayr'ın babasıyla konuşmuş.

 

Hüseyin Ebu Hüdayr, İsrail polisinin cinayetin arkasındaki suçluları bulacağı konusunda şüpheli olduğunu söylüyor.

 

Baba, gazeteye şöyle konuşmuş:

"Polise şunu söyledim: Öldürülen adam Arap olduğu için onu yakalamayacaksınız. Öldürülen adam Yahudi olsaydı onu öldüren kişileri yakalardınız." Hüseyin Ebu Hüdayr, polisin kendisine, civardaki kamera görüntülerinin yeterli olmadığını söylediğini aktarıyor.

 

Bununla birlikte ailenin avukatı Muhammed el-Maşini ise polislerin esaslı bir soruşturma yaptıklarına inandığını belirtmiş.

 

Daily Telegraph'ta Arap-İngiliz İlişkilerini Geliştirme Konseyi Müdürü Chris Doyle imzasıyla yayınlanan bir analiz var. Analizde son krizle ilgili olarak oluşan şiddet ve nefret çemberinin kazananının olmayacağı savunuluyor.

 

Doyle'a göre, 'şiddet ve intikamın devam etmesi durumunda Filistinliler, şiddete başvuran azınlığının eylemleri nedeniyle toplu olarak acı çekecek'.

 

Yazar diğer yandan şiddet ve intikamın devamında İsrail'in artık güvenli olmayacağını belirtiyor. Doyle daha sonra şunu yazıyor: "İki taraf da intikam ve cezalandırma için çabalayabilir ama bu; güvenlik, haklar, adalet ve barış getirmeyecek."

 

Guardian'da, ABD'li aydın Noam Chomsky'nin, Filistin'e destek için İsrail'e yönelik boykot çabalarının yetersiz destek nedeniyle geri tepebileceğini söylediği belirtiliyor.

 

Ian Black imzalı habere göre Chomsky Nation dergisinde yazdığı makalede Güney Afrika'daki ırkçı apartheid rejimine yönelik boykotla İsrail'e yönelik boykot kampanyaları arasında paralellik kurulmasının yanıltıcı olduğunu yazdı. Chomksy'nin uyarılarının hedefinde, uluslararası çaptaki BDS (Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi, Yaptırım) kampanyası bulunuyor.

 

Chomksy, 'İsrail'in insan haklarını ihlal etmesi nedeniyle Tel Aviv Üniversitesi boykot ediliyorsa o zaman ABD'nin çok daha fazla olan insan hakkı ihlalleri nedeniyle Harvard neden boykot edilmiyor' diye yazmış.

 

Chpmksy, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Arap topraklarından çekilmesini, Batı Şeria'daki duvarın imhasını, İsrail vatandaşı Filistinliler'in eşit vatandaşlık haklarına sahip olmasını, Filistinli mültecilerin evlerine dönüş hakkına saygı göstermeyi ve bunu teşvik etmeyi savunmuş.

 

Times'ta, İngiliz vatandaşı olup IŞİD'e katılan bir gençle ilgili bir haber dikkat çekiyor.

17 yaşındaki İngiliz vatandaşı Aseel Muthana'nın, Cihad adına savaşmak için gittiği Suriye'de sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada, ailesine asla dönmeyeceğini söylediği aktarılıyor.

 

Habere göre Muthana ailesine asla dönmeyeceğini, ancak ailesi kendi yanına gelirse görüşebileceğini, bunun dışında ahiret gününde görüşeceklerini söylüyor.

 

Bir internet sitesinde kendisine sorulan soruları yanıtlayan Muthana, İngiltere'den gelip yanında bulunan kaç kişi bulunduğu yönündeki soruya 'Çok fazla' yanıtını vermiş.

Muthana, bu hafta Twitter'dan fotoğraflar paylaştı ve fotoğraflarda Türkiye sınırının ışıklarının göründüğünü, kendisinin sınıra 500 metre uzaklıkta olduğunu yazdı.

 

Financial Times bugün T.C Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tam sayfalık bir analize yer veriyor. Analiz, gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyor.

 

Yazının başında Erdoğan'ın bu hafta içinde cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklarken yaptığı konuşmadan bölümlere yer veriliyor ve Erdoğan'ın bugüne kadar toplam sekiz seçimden zaferle çıktığı belirtiliyor.

 

Analizde boyun eğmez bir karakteri olduğu belirtilen Erdoğan'ın üç amacının olduğu aktarılıyor: Türkiye'yi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmek, daha dindar bir kuşak yetiştirmek ve bir dünya lideri olmak.

 

Yazıda Erdoğan'ın özellikle Gülen hareketiyle mücadelesi kapsamında politika ve ekonomi alanında attığı adımların Türkiye'de ve dünyada dikkat çektiği belirtiliyor.

 

Almanya 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Hessische Niedersächsische Allgemeine, adlı gazete, Ortadoğu’da tansiyonun yeniden yükselmesine değiniyor. Batı Şeria’da üç yerleşimci Yahudi gencin kaçırılması ve ölü bulunmasından sonra İsrail, Gazze’de misillemede bulunmuş ve bir Filistinli çocuk ölmüştü. Haberde şu satırları okuyoruz:

 

“İsrailliler ile Filistinliler yine bir karar aşamasının eşiğindeler. Her iki tarafta da mevcut olan, gözlerini kan bürümüş radikal grupların kışkırtmasıyla bir savaş ortamına girecekler mi, girmeyecekler mi? İsrail'in üç Yahudi gencin öldürülmesinin acısı ve öfkesi ile Gazze Şeridi'ne şimdilik kara birliklerini göndermek istememesi hükümetin puan hanesine yazılmalı. Ancak kolektif cezalandırma olarak algılanacak bir savaşın açılması mümkün değil.”

 

Berliner Zeitung isimli gazete de aynı haberi yorum sütunlarına taşımış:

 

“Pandora’nın kutusu açıldı bir kere. Kutunun kapatılması İsrail’in çıkarları gereği ve dolayısıyla hükümetin de görevi. Filistin direnişi İntifada’nın doruğa yükseldiği dönemlerde o zamanki İsrail Başbakanı Ariel Şaron itidalli olmanın güçlülük göstergesi olabileceğini söylemişti. Şimdilerde işte bu ortamı yaratma konusunda Benyamin Netanyahu’nun bu bilgeliğe ve güce sahip olması arzu edilir.”

 

Münchner Merkur, isimli gazete İtalya’nın, Avrupa Birliği dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Yunanistan'dan devralmasını yazıyor. Gazetenin haber hakkındaki yorumları ise şöyle: “İtalya devletinin başına Silvio’lar, Mario’lar, Matteo’lar gelip geçiyor. Ama hasım isim hep aynı: Angela! Şimdilerde Matteo Renzi de vatandaşlarına, Almanya Başbakan’ına meydan okuyan, güçlü adam izlenimi verme çabasına girdi. Roma’dan daha fazla yatırım, daha fazla borçlanma ve daha az tasarruf talepleri geliyor. İtalyan siyasetçilerinin yıllardır büyük bir heyecan ile izledikleri aynı politikalar…

 

Ancak bu politikalar yüzde 40 dolayında genç işsizleri ve Avrupa’nın en büyük borç dağına sahip ülkesini ortaya çıkarttı. Peki şimdi hâlâ slogan daha fazla Matteo, daha az Angela mı olacak? Katolik İtalya’da bile ülkedeki krizin bu yoldan çözüleceğini sanmak için çok güçlü bir inanca sahip olmak gerekiyor.”

 

Westdeutsche Zeitung, gazetesi Alman Ordusu’nun silahlandırılmış insansız hava araçlarını kullanıp kullanmama konusunu tartışıyor. Gazetenin haber hakkındaki yorumu ise şöyle: “Burada sorun, sürekli otomatikleşen ve hatta tamamen kendi başına hareket eden ve bir kez bırakıldığında hedeflerini kendi kendine bulan ve yok eden savaş robotlarının geliştirilmesi eğilimi. Yakın bir zamanda insansız hava araçları işte bu eğilime uygun olarak donatılacak. Atom bombası ve kimyasal silahlarda tanık olduğumuz üzere insanoğlunun yaratıcılığı söz konusu öldürme olduğunda son derece hızlı bir biçimde işlemekte. Tıpkı kitlesel imha silahlarında olduğu gibi otonom silahların da dünya çapında kınanması ve hatta test edilmelerinin yasaklanması şart. Almanya’daki insansız hava araçları tartışmasından çıkartılabilecek en akılcı sonuç, bu hedef doğrultusunda BM’in kapısını çalmak olacaktır.”

 

İran 3 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

IRIB, Üniversite hocalarından kalabalık bir grubu dün (Çarşamba) öğleden sonra kabul eden İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, bilimsel, üniversite, kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasi alanlardan bir takım önemli konuları gündeme getirdi.

 

Bu gruba hitaben bir konuşma yapan İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, İran ve İslam dünyasının gelecek kaderini belirlemede ana unsur olarak bilimsel hareketin ciddi, hızlı ve çok yönlü gelişmesi zaruretini hatırlatarak, bu önemli hedefin tahakkukunun, vatanın ve halkın kalkınması ve gelişmesine aşk besleyenlerin cihadvari faaliyet ve idareciliklerini gerektirdiğini söyledi.

 

IRIB, 3 Temmuz 1988 tarihinde İran hava yollarına ait bir yolcu uçağının Amerikan filosunca hedef alınarak düşürülmesi olayı yıl dönümü eşiğinde, bu faciayla ilgili görüntüler, belgeler ve açıklamaları ihtiva eden bir sergi İran'ın güneyinde yer alan Hurmuzgan eyaletinde düzenlendi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre dün çarşamba Bender Abbas şehrinde açılan bu sergide bu faciayla ilgili 20 adet fotoğrafın yanı sıra facianın boyutlarını ortaya koyan belgeler yer almaktadır.

Her yıl Benderabbas şehri sularında İran Air Bus yolcu uçağının Fars Körfezi sularında düşürülmesi yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlenmekte ve bu tören bugün Perşembe günü düzenleneceği açıklandı.

 

Bu törene şehitlerin aileleri, halk ve yetkililer uçağın 290 yolcusunun şehit düştüğü mekâna çiçek yağmuruna tutacaklar.

 

IRIB, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Raysuni, "Irak'ta hilafet ilan edilmesi, fiili olarak ve İslam hukuku açısından vehim, serap ve rüyadan öte bir şey değil" dedi.

 

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed er-Raysuni, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hilafet ilanını Fas'ta yayımlanan Et-Tecdid gazetesine değerlendirdi.

 

Raysuni, "Müslüman toplumlar, silah ve kaba kuvvetle kurulan baskıyla mücadele ederken, yeni bir grup aynı üslupla gelerek halifesini belirlediğini açıklıyor. Bu grup, sahtekarlıkla gelerek takipçilerinden ilan ettiği halifesine uymasını istiyor. Irak'ta hilafet ilan edilmesi, fiili olarak ve İslam hukuku açısından vehim, serap ve rüyadan öte bir şey değil" dedi.

 

IRIB, Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS'ın Tahran temsilcisi, siyonist düşman'ın gerçekte her kesin düşmanı olduğunu ve İslam dünyasının ortak bir plan hazırlayarak direniş gücünün zaferi için çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

 

Dün akşam İRİB ikinci kanalında konuşan Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS'ın Tahran temsilcisi Halit Kaddumi, bazı Arap yönetimlerinin siyonist İsrail rejimi karşısındaki siyasetlerini değiştirmeleri gerektiğini hatırlatarak, Filistin halkının dünya Müslümanlarının destek vermesi durumunda kendi gerçek konumunu elde edebileceğini söyledi.