ABD 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor 

 

The Voice of America (VOA), AKP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM'deki tüm AKP'li milletvekillerince toplanan imzalarla partileri adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterdiklerini açıkladı.

 

AKP, Cumhurbaşkanı adayını ilan ettiği töreni ATO Kongre Merkezi'nde olağanüstü güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleştirdi. Törene, Hükümet üyeleri, AKP milletvekilleri, parti kurucuları, AKP'li il, ilçe başkanları, belediye başkanları ile delegeleri gibi geniş katılım sağlandı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), ABD Başkanı Barack Obama pazartesi günü Amerikan vatandaşlarını ve mülklerini korumak üzere Irak'a yeni birlikler göndererek, ABD'nin ülkedeki varlığını artırıyor. Gönderilen birlikler, öncekiler gibi savaşa hazırlıklı olan askerlerden oluşuyor.

 

Pentagon, gönderilen yeni birliklerle, ABD'nin Irak'taki askerlerinin sayısının 700'e çıkacağını söyledi. ABD'nin Irak'taki birlikleri arasında emniyet ve askeri eğitimden sorumlu yetkililer de var.

 

Obama yasakoyuculara gönderdiği mektubunda, "Bağdat'taki, güvenliği tehdit eden koşulların ışığında, ABD Elçiliği'nin, destekleme hizmetlerinin ve Bağdat Uluslararası Havaalanı’nın güvenliğini artırmak üzere Irak'a 200 silahlı askerin daha gönderilmesini emrettim" açıklamasında bulundu.

 

WSJ, Ekonomik aktiviteye ilişkin önemli öncü göstergelerden biri olarak kabul edilen Türkiye Satın alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Haziran’da 48,8 oldu. Mayıs’ta 50,1 olan endeks böylece 3 yılın en düşük seviyesine indi. PMI endeksinin 50′nin üzerinde olması, ekonominin büyüdüğünü, altında olması ise daraldığını gösteriyor. PMI, Ağustos 2011′den bu yana en düşük seviyeye indi. Temmuz 2013′den bu yana ise ilk kez 5 seviyesinin altını görüyor.

 

WSJ, Fransız bankası BNP Paribas dün yaklaşık 9 milyar dolar ödeme, ABD'nin yaptırımlarını deldiği suçunu kabul etme ve yaklaşık 1 yıl boyunca ABD doları üzerinden işlem gerçekleştirmeme konusunda ABD hükümetiyle anlaşmaya vardı.

 

ABD yetkilileri Washington'da düzenlenen bir basın toplantısında BNP'nin Sudan, İran ve Küba'ya yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle aldığı sert önlemler ve cezaları duyururken, firma içerisinde bazı isimlerin bankanın yaptığı bu davranışların yasallığı ve etikliği konusunda uyarılarda daha önceden bulunduğu da belirtildi.

 

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, "BNP yetkilileri yasak işlemleri gerçekleştirmek, bunları saklamak ve ABD'li yetkilileri aldatmak için gerçekten baya bir yol kat etti. Bu hareketler ABD yasalarının ciddi bir biçimde çiğnenmesi demek" ifadelerini kullandı..

 

Çin 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Urumçi Demiryolu Turizm Acentesi tarafından başlatılan Kuzey Xinjiang turizm hattı, bu ayın ortasından önümüzdeki Ekim ayının başına kadar hizmete açılacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Urumçi Demiryolu Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, kuzey Xinjiang turizm hattında iki günden bir sefer olacak. 5 gece 6 gün sürecek tur, Urumçi batı tren istasyonundan başlayacak.

 

Turistler bu hat boyunca kuzey Xinjiang Hayalet Kenti, Wucaitan manzara bölgesi (renkli kıyı) ve Hanas Gölü gibi ünlü turistik merkezleri ziyaret edebilecek.

 

CRİ, Xinjiang'ın Yeken ilçesinde 3 bin metre uzunluğunda piste sahip sivil havaalanı inşa edilecek.

Projenin 541 milyon yuanlık yatırımla hayata geçirilmesi bekleniyor.

 

Yeni inşa edilecek Yeken Havaalanı'nın uzunluğu 3 bin metreyi, genişliği 45 metreyi bulacak. Havaalanı binasının yüzölüçümü 3 bin metrekare olacak.

 

Hali hazırda 16 adet sivil havaalanına sahip olan Xinjiang, ülke genelinde en çok havaalanına sahip ve uçuş hatları en uzun bölge olma özelliğini taşıyor.

 

CRİ, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 6. Tur ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalogu'nun Çin'in başkenti Beijing'de 9-10 Temmuz günlerinde yapılacağını açıkladı.

 

Diyaloga ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisi, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Maliye Bakanı Jacob Lew ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcisi, Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Devlet Müşaviri Yang Jiechi'nin ortaklaşa başkanlık edecekleri bildirildi.

 

Diyalogda iki ülke arasındaki kapsamlı ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve küresel konulardaki kısa ve uzun vadeli ekonomik ve stratejik çıkarları ilgilendiren meydan okumalar ve fırsatlar ele alınacak.

 

CRİ, Hindistan Devlet Başkan Yardımcısı Muhammed Hamid Ansari, Hindistan ile Çin arasında anlaşmazlık değil, daha çok ortak çıkar bulunduğunu söyledi.

 

Ansari dün Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nde yaptığı konuşmada, Çin'le ilişkileri derinleştirmenin Hindistan dış politikasındaki önceliklerden biri olduğunu söyledi. Ansari, bu ilişkilerin ikili çerçeveyi aşarak, bölgesel ve küresel bir anlam taşıdığını dile getirdi.

 

Ansari, iki ülkenin iklim değişikliği, Doha Turu görüşmeleri, uluslararası finans kuruluşlarında reform, enerji güvenliği gibi küresel işlere büyük ilgi gösterdiğini ve benzer tutum izlediklerini belirtti.

 

Rusya 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), İsrail yönetimi, 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin cesetlerinin bulunduğunu açıkladı. Gelişme üzerine hükümet olağanüstü toplandı.

 

İsrail ordusu üç gencin cesedinin El Halil bölgesinde bulunduğunu duyurdu. Gelişme üzerine hükümet olağanüstü toplandı. Kısa bir süre içinde konuyla ilgili hükümetten açıklama yapılması bekleniyor.

 

Cesetlerin bulunduğu üç aileye de bildirildi. İsrail kaçırılan öğrencilerin 16 yaşındaki Naftali Fraenkel, aynı yaştaki Gilad Shaer ve 19 yaşındaki Eyal Yifrah olduğunu açıklamıştı.

 

RUVR, Pentagon’daki basın konferansında konuşan NATO’nun Avrupa Kuvvetler Birliği Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove’nin yaptığı açıklamaya göre, NATO Atlantik Hazırlığı Operasyonu’na devam edecek.

 

Breedlove konuşmasında “Biz bu operasyonda özellikle Rusya’nın müdahalesi ışığında bölgedeki barış ve istikrara bağlılığı göstermeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. O Amerika’nın Avrupa’daki güçlerinin desteklenmesi için ek 1 milyar dolar ayırdığını hatırlattı. General Breedlove operasyon kapsamında Karadeniz’e gemiler, Litvanya’ya uçaklar ve Baltık ülkeleri, Polonya ve Romanya’ya kara kuvvetleri ordusu gönderildiğini vurguladı.

 

İngiltere 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Guardian, İngiltere eğlence ve TV dünyasının önde gelen simalarından Rolf Harris dün 12 taciz vakasından suçlu bulunmuştu. 84 yaşındaki Harris'in 1960'lar, 1970'ler ve 1980'ler boyunca taciz ettiği kişiler arasında kız çocukları da bulunuyor. Gazete manşetinde, Harris'in İngiltere'de son derece popüler olması ve önemli bir konumunun bulunmasına dikkat çekiyor.

 

Guardian gazetesi’nin Ortadoğu editörü Ian Black, IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) halifelik ilanının dini anlamda değil politik anlamda bir açıklama olarak görüleceğini söylüyor.

 

Financial Times 'ta, gazetenin editoryal görüşlerini yansıtan bölümde yer alan analizde Irak'ın geleceği bağlamında Kürdistan'ın bağımsızlığı tartışmaları ele alınmış.

Gazete, Kürtler'in bağımsızlık yolunda yavaşlamaları gerektiğini söylüyor.

 

Financial Times, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'ü ele geçirmesine, zengin petrol kaynaklarına, güçlü ekonomisine ve peşmerge güçlerine dikkat çektikten sonra özetle şu yorumu yapıyor:

 

"Kürtler, ABD'nin 2011'de Irak'tan ayrılmasından sonra acımasız bir mezhepçi politika izleyen Bağdat'taki Maliki hükümetine hiç bir şey borçlu değiller. Bağdat federal bütçeden Kürtler'e hak ettiklerinden çok daha azını aktarıyor ve Peşmerge'yi idame ettirmek için hiçbir ödeme yapmıyor. Maliki'nin IŞİD tehdidini kontrol altına almak için şimdi Kürtler'e ihtiyacı var. Kürtler'in neden Maliki'ye ihtiyaçları olduğuysa açık değil. Ortak bir olağanüstü durum zamanında, ülkenin parçalanmasını hızlandıracak herhangi bir şey yapmak aceleci olur. Öncelik, IŞİD'i durdurmak olmalı."

 

Financial Times, İran ve Türkiye'nin desteği olmadan Kürdistan'ın bağımsızlığının bir hayal olarak kalacağını söylüyor.

 

Gazete, Irak için tek geleceğin Bağdat merkezli gevşek bir federal yapıdan geçtiğini yazıyor ve Sünni, Şii ve Kürt bölgelerine ayrılmasının ülkedeki kanlı etnik çatışmaların yıllarca sürmesine neden olacağını aktarıyor.

 

Financial Times'a göre IŞİD'in yenilgiye uğratılması halinde Kürtler Irak'ın toprak bütünlüğünü korumayı tercih etmeliler.

 

Irak'ın ülkedeki tüm toplulukların liderlerinin içinde yer alacağı kapsayıcı bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirten gazete, 'Dünya güçleri, bu süreçle uğraşmaları için, saati geç olsa bile Kürtler'e baskı yapmalılar' diyor.

 

Times İstanbul mahreçli haberde 'Türkiye'nin otoriter başbakanı' olarak tanımlanan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının beklendiğini belirtiliyor.

Gazeteye göre bu olası adaylık açıklaması, Erdoğan'ın başbakanlık görevi için son döneminin dolması sonrası Türkiye politikasının ön saflarında kalacağı anlamına gelecek.

 

Times, haberde Haziran ayında yayınlanan iki kamuoyu yoklamasının Erdoğan'ın Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında büyük bir zafer tadacağını gösterdiğini aktarıyor.

 

Haberde uzmanların, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda cumhurbaşkanlığının yetkilerini hızlı bir şekilde artırabileceği ve tıpkı Rusya'daki Vladimir Putin-Dimitri Medvedev örneğinde görüldüğü gibi başbakanlığa atanan kişiyi yönetebileceği belirtiliyor.

 

Haberde görüşüne başvurulan uzmanlardan Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Kalaycıoğlu Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda muhtemelen başbakanlığa kendisine sadık birini seçeceğini söylüyor. Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'ndan Sinan Ülgen ise böyle bir senaryoda sonunda AKP'yi zayıflayabileceğini söylüyor.

 

Almanya 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Lübecker Nachrichten adlı gazetenin IŞİD’in hilafet devleti ilanına ilişkin haberinde şu satırlar göze çarpıyor:

 

“On yıllar boyunca Filistin sorunu Ortadoğu’yu bir barut fıçısına dönüştürmüştü. Şimdi ise buna İslamcı terör sorunu patlayıcı madde olarak eklendi. Avrupa ile ABD ve ‘hilafet devletinin' doğrudan komşusu olan Türkiye bu gelişme karşısında hayrete düştü ve çaresiz kaldı. Her şeyden önce de bu devletlerin bölgede uygun müttefikleri yok. Suriye’de Beşar Esad adlı diktatörü, Irak'ta ise yeteneksiz ve inatçı Başbakan El Maliki'yi desteklemek durumundalar. İran ile zoraki yapılacak bir ittifak ise sonuçta şeytanla işbirliği anlamına gelebilir.”

 

Volksstimme  adlı Magdeburg kentinde yayımlanan  gazetenin IŞİD haberinde ise şu satırları okuyoruz:

 

“Sünni terör örgütü IŞİD, Irak ve Suriye'de ele geçirdiği topraklarda hilafet devleti ilan etti. Kürt peşmergelerin ham petrol kaynaklarının bulunduğu Kerkük’e girmeleri ise bağımsız bir Kürt devletinin ilk işaretlerini veriyor. İlan edilen hilafet devleti ve kurulması olası diğer devlet, temelde Saddam Hüseyin’in 1979’daki İran devriminden sonra bu ülkeye saldırmasıyla başlayan, bölgede petrolden sağlanan dolarlar ve savaşla sürdürülen ve dış güçlerin malzemesi haline gelen bir iktidar mücadelesinin sonucudur.

 

Bu gelişmelerde Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra çizilen sınırların hâlâ büyük bir rol oynadığı pek söylenemez. Sonuçta Ortadoğu’nun haritası yeniden çizilecek gibi görünüyor. Ama böylesi bir durumda şimdilerde bir Kürt devletine destek veren İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da bir Filistin devletini engellemeye devam etmemesi gerekir.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger isimli gazetede Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Almanya’nın mülteci politikalarına ilişkin şu değerlendirmeleri bulunuyor :

 

“‘Hiçbir Avrupalı, Avrupa’ya sığınmak üzere yola çıkan mültecilerin bu uğurda gün be gün yaşamlarını yitirmelerini kanıksamamalıdır’ diyen Cumhurbaşkanı Gauck haklı. Bu çıkışıyla Gauck, eleştiriler karşısında hiçbir Avrupa ülkesinin Almanya kadar mülteci kabul etmediğini rakamlarla savunmaya çalışan fedaral hükümet ile de görüş ayrılığına düşmekten çekinmedi.

 

Ne var ki Cumhurbaşkanı gerçekçi olmayan bir biçimde sınırların ardına kadar açılmasını da talep etmiyor. Almanya'nın sığınma ihtiyacı olan herkese bu imkanı sağlayamayacağını o da biliyor. Ama ne demişti Gauck? ‘Bazı şeyleri daha fazla ve daha iyi bir biçimde yerine getirebiliriz. Kendimizi illâ ki haklı çıkartma zorunluluğumuz yok.”

 

Nürberger Zeitung, gazetesinin Alman Federal Meclisi'nde hararetli tartışmalara neden olan Alman Ordusu'nun silahlandırılmış insansız hava araçlarını kullanıp kullanmaması konusundaki yorumu şöyle:

 

“Politikacıların Alman Ordusu'na ilişkin kaygılarını anlamak mümkün değil. Eğer 2001 yılı Aralık ayında Sosyal demokratlar-Yeşiller koalisyon hükümetinin yaptığı gibi Alman askerleri savaşa ya da operasyona gönderiliyorsa, o zaman -askerlerdeki yerleşik görüşe göre- ordunun bu askerlerin hayatını korumak üzere elinden gelen her şeyi yapma yükümlülüğü bulunmaktadır. Somut durum göz önüne alınacak olunursa, bu yükümlülük, en modern ve en etkili silahların bu hedef doğrultusunda devreye girmesi anlamına gelmektedir.”

 

İran 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesinde Siyonist rejim ele başı Netanyahu'nun Irak içişlerine müdahaleci konuşmasında Irak Kürtlerine bağımsızlaşmaları yönünde yardım edeceklerini duyurması, Siyonist rejim askerlerinin Batı Yaka'da Filistinlilere yönelik tutuklama girişimlerini sürdürmesi, Bahreyn'de halife rejimi güvenlik güçlerinin protestocuları şiddetle bastırması gibi haberlere yer verilirken, gazete Avrupa'lı teröristlerin Amerika için büyük tehdit olduğu konusunda Amerika başkanı Obama'nın açıklamasına da yer vermiş.

 

Hemşeri gazetesinde Ukrayna ordusunun ülkenin Doğusundaki ayrılıkçılara karşı kimyasal silah kullanması, Filistinli Direnişçilerin Siyonist rejimin saldırılarına, İşgalci rejimin mevzilerine 15 füze atışıyla karşılık vermesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Amerika, İngiltere, Fransa ve Arabistan'ın Lübnan cumhurbaşkanı seçimine müdahalesini konu eden bir yazı da bulunuyor.

 

Yazı da kısaca şunlardan bahsediliyor: İngiltere'nin Lübnan Büyükelçisi Tam Felçer, Lübnan'da cumhurbaşkanını seçme konusunda Fransa, Amerika ve Arabistan'la istişareler yapıldığına itiraf etti. Lübnan'da EL-mustekbel gazetesine verdiği demeçte Felçer, Lübnan'da cumhurbaşkanını seçme konusunda, Londra, Paris, Washington ve Riyad arasında telefon görüşmeleri yapıldığını duyurdu. Söz konusu 4 ülkenin Lübnan'da cumhurbaşkanını seçmek için her hangi bir müdahelede bulunmadığını iddia eden Felçer, kendilerinin Hizbullah dışında Lübnan parlamentosundaki bütün fraksyonlarla irtibata geçtiğini kaydetti.

 

Fars Haber Ajansı  internet İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin, Katar Emiriyle telefon görüşmesinde teröristlerin bölgedeki Müslüman ülkelerin terörle mücadeleye ilişkin kesin iradelerini anlamalarını temenni ettiğini söylemesi, Suriye İnsan Hakları Merkezi verdiği raporda, son 6 ayda Şam hükümeti muhalifleri arasında yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 7000'i aştığını kaydetmesi, Irak silahlı kuvvetleri sözcüsü General Kasım Ata, Irak ordusu son 24 saatte 150'yi aşkın teröristi etkisiz hale getirdiğini açıklaması gibi haberlere yer verilirken Erbil ile Tel Aviv arasındaki ilişkiler konusunda Iraklı milletvekili ve Kanun Devleti Koalisyonu üyesi Sadık Leban'nın açıklamasını konu eden bir haber bulunuyor.

 

Haberde kısaca şunlar yer alıyor:

 

Iraklı milletvekili ve Kanun Devleti Koalisyonu üyesi Sadık Leban, son günlerde korsan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın Irak'ın kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasından ve bu devleti desteklediklerinden söz etmesi herkesi şaşırttığını, Erbil'in Tel aviv'le ilişkileri mahiyetinde açıklama yapması gerektiğini belirtti.

 

Bulgaristan 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

BNR, Yeni seçilen Avrupa Parlamentosu Strasbourg’ta ilk toplantısını düzenliyor. Bulgaristan Avrupa Parlamentosu’na 17 milletvekili gönderdi. Avrupa Halk Partisi, Sosyalist Demokratlar Partisi- PES, Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular İttifakı ve ALDE- Liberaller ve Demokratlar Birliği gruplarında Bulgar vekiller olacak.

 

İlk gün toplantısında Avrupa Parlamentosu başkanı seçildi. Alman sosyaldemokrat Martin Shultz’un yeniden başkan seçildi. AHP ve ALDE’nin desteği ardından, Shultz’un önemli bir oy sayısı alması bekleniyordu. Hristiyandemokratlar, sosyalistler ve liberallerin mevcudiyeti de bu destekten belli olacak ve Avrupa değerlerinin muhafaza edilmesinin yolu çizilecek. Pol'tolog doktor İvan Naçev eğilimleri aktardı:

 

Suriye 1 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

SANA, Su Kaynakları komisyonu dün Rusyalı Story Trans Doğalgaz şirketi ile Dicle Sulama Projesinin ilk aşamasını uygulamak için bir protokol imzaladılar.

 

Dicle Nehrinden merkezi bir pompa aracılığıyla Ayn el Diyvar bölgesine sulama şebekesi kurulmasını kapsayan ve 193 Milyon euro maliyetinde olan proje yılda 1250 milyon metre küp suyu sulamada kullandırtmayı amaçlıyor.

 

Su Kaynakları Bakanı Bessam Hanna projenin ulusal ekonomi ve kalkınma yönünden önemine dikkat çekerek; projenin özellikle Rakka bölgesinde tarıma büyük katkı sağlayacağını vurguladı.