ABD 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Türkiye'de son dönemlerin en tartışmalı konulardan biri alkol yasakları oldu. AKP'nin alkollü içki satışını düzenleyen yeni uygulması geçtiğimiz eylül ayında yürürlüğe girdi ve düzenleme gece 22.00’den sonra alkol satışı yasaklarken, ağır yaptırımları da beraberinde getirdi.

 

Son olarak 11 Haziran’da kanunun bir maddesi daha yürürlüğe alındı ve alkol satılan yerlerin, iç ve dış mekanlarında bulunan ve içki reklamı olan tabelalar kaldırıldı.

 

VOA, Illinois eyaletinde ölen askerler anısına bir motosikletli gösteri düzenleyen Raymond Proskaski, Obama’nın Irak’a asker göndermemesinden şikayetçi:

 

“Obama’nın asker göndermediği yönündeki açıklaması yanlış. Çünkü zaten 300 danışman gönderdiler.”

 

Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Kinzinger, “Obama, danışman ve özel harekat birliklerini kara operasyonu olarak görmüyor. Ancak bence bu gerekliydi ve havadan da desteklenmeleri şart,” şeklinde konuşuyor.

 

VOA, Amerikan ekonomisi bu yılbaşında daha önce tahmin edilenden daha fazla küçüldü.

 

Ticaret Bakanlığı’nın son verilerine göre gayrisafi yurtiçi hasıla, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,9 oranında küçülme gösterdi.

 

VOA, Amerika İslamcı militanlarla savaşan Irak hükümetine “yoğun” ve “sürekli” destek sözü veriyor. Bu desteğin önemli bir parçası olan askeri danışmanların gönderilmesi, Amerika ile Irak arasında Amerikan kuvvetlerine yasal dokunulmazlık getiren anlaşma sayesinde mümkün olabildi. Bu desteğin, baskı altında dağılma belirtileri gösteren Irak ordusuna ne kadar yardımcı olacağı kuşkulu.

 

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının zafer kutlamaları artık Irak’ta alışılmış bir görüntü haline geldi. Çatışmalardan kaçanlarsa dehşet verici anları unutamıyor: “Başımıza gelenleri filme çekmek için kameram olsun isterdim. Herşeyi kendi gözlerinizle görebilirdiniz. Her yerde çatışmalar olurken çocuklar, kadınlar, yaşlı erkekler panik içinde kaçıyordu.”

 

VOA, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 Ağustos'ta ilk kez halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilecek ancak en ez 20 milletvekilinin imzasıyla aday olunabilmesi şartı nedeniyle AKP iktidarında bir başka ilk de gerçekleşti. AKP Grubu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday gösterileceğini sözlü olarak konuşan milletvekillerinden üzerinde cumhurbaşkanı adayı ismi yer almayan dilekçe için imza toplandı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Batılı ve Arap yetkililer, Irak ve Suriye'de birçok yeri kontrolü altına alan Sünni cihatçıların, savaş alanındaki başarısını, başka ülkelerden daha fazla savaşçı çekmek için kullandığını söylüyor.

 

Irak ve Şam İslam Devleti'nin yayınladığı mesaj şöyle: "Akdeniz'den Basra Körfezi'ne Sünnilerin liderliğinde bir İslam Devleti kurmak için bize katılın."

 

Cuma günü yayınlanan ve gönüllü adam toplamak için hazırlanan videoda, ellerinde silah olan, İngiliz ve Avustralya aksanlı militanlar boy gösterdi. Videoda konuşan militanlar, cihatın erdemlerini överek, yeni kişileri Suriye ve Irak'taki mücadelerinde kendilerine katılmaya davet ediyordu.

 

WSJ, Neredeyse her şeyin harika olduğu Dünya Kupası'na dair en büyük şikayetlerden biri, oyuncuların sakatlanmaları abartmak için harcadıkları zaman.

 

Maçlarda, çok sağlıklı görünen adamların acıyla yerde kıvranması çok sık görülür oldu. Sakatlanan oyuncular bağırıyor, acıyla yüzlerini buruşturuyor, çim sahayı yumrukluyor ve sedye istemek için el kol sallıyor. Bazıları, bacaklarını, canından can kopmuş gibi sarıyor.

 

Ancak bu anlardan birkaç dakika sonra sedyeye oturup kendilerine geliyor ve hiçbir şey olmamış gibi maça geri dönüyorlar.

 

WSJ, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer’in TÜSİAD Başkanı olduğu gün, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik soruları cevaplarken TÜSİAD ve Dinçer2e paralel özellikleri sıraladı. Sabancı Vakfı’nın destekleriyle beş yıldır sürdürülen “ Fark Yaratanlar” projesinin sezon final programına katılan Sabancı Cüneyt Özdemir tarafından hazırlanan 5N1K programının içerisinde gerçekleşen canlı yayında Sabancı, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin soruya da yanıt verdi.

 

WSJ, Google Inc. Perşembe günü Avrupa'daki yeni "unutulma hakkı" kararı doğrultusunda talep eden kişilerin bilgilerini aramalardan çıkarmaya başladığını açıkladı. Avrupa Birliği'nin yüksek mahkemesi, insanların Google'dan haklarındaki gizlilik haklarını ihlal edebilecek içeriklerin bulunduğu linkleri kaldırmalarını isteyebileceğini hükmetmişti.

 

WSJ, Çözüm sürecine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı”, 6 maddeden oluşuyor.

 

Tasarı, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

 

WSJ, Irak'ta hızla ilerleyen militan gruplar ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'yi ve uygulanan stratejiyi yeniden düşündürürken, hükümet yetkilileri gittikçe büyüyen bölgesel tehdide karşı Obama'nın daha agresif harekete geçmesi için üzerindeki baskının arttığını söylüyor.

 

Bazıları ise Irak'ta IŞİD'e yönelik yapılacak bir saldırının Suriye'de örgütün merkezlerinin vurulmaması durumunda tek başına yetersiz kalacağını belirtiyor. IŞİD'in elinde şu an hem Suriye hem de Irak'ta toprak bulunuyor.

 

Çin 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Shanghai İşbirliği Örgütü'nün planladığı Barış Görevi – 2014 adlı müşterek askeri tatbikat 24-29 Ağustos'ta İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde icra edilecek.

 

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, tatbikatın planlamasının üst düzey görüşmelerle yapıldığını ve ilgili hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

 

CRİ, Çin, Hong Kong'un siyasi sistemiyle ilgili konulara dış müdahaleye karşı çıktığını kaydetti.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, siyasi sistem konusunun Hong Kong ve Çin'in içişi olduğunu vurgulayarak, diğer ülkelerin buna karışmaması gerektiğini söyledi.

 

CRİ, in, Irak'taki vatandaşlarının güvenli biçimde ülkeyi terk etmeleri için ilgili birimlerle koordinasyon içinde çaba gösteriyor.

 

Irak'ta tırmanan gerginlik Çin vatandaşları ve şirketlerinin güvenliğini tehdit ederken, Çin Dışişleri Bakanlığı acil durum mekanizmalarını harekete geçirdi ve tahliye çalışmalarını hızlandırdı.

 

CRİ,  Çin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Mali'de istikrar misyonu görev süresini uzatma kararına destek verdi.

 

BM Güvenlik Konseyi dün Mali'deki istikrar misyonunun görev süresini bir yıl daha uzattı.

 

CRI, Çin'in Gansu eyaletinin Dunhuang kentinde, Uluslararası İpek Yolu Turizm Festivali kapsamında turistik ürünler fuarı düzenlendi.

 

Fuarda imzalanan sözleşme hacmi 300 milyon yuanı (yaklaşık 49 milyon ABD Doları) buldu.

 

Gansu Turizm Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, 30 bin metrekarenin üzerinde yüzölçümüne sahip bir alanda düzenlenen fuarda, 8 bölüm ve 556 stant yer aldı.

 

CRI, 38. Dünya Mirasları Komitesi Toplantısı dün Katar'da sona erdi.

 

15 Haziran'da başlayan toplantıya 131 ülkeden bin 300 temsilci katıldı. Toplantıda, dünya miraslarının nasıl korunması gerektiği, doğal ve kültürel mirasların korunması için kullanılacak finansmanın sağlanması gibi konular ele alındı.

 

Toplantıda, ayrıca insanoğlunun eylemleri ile doğanın korunması arasında denge ve uyum sağlanması çağrısında bulunuldu.

 

CRI, Çin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, kendisine verilen Ukrayna'ya askerî operasyon başlatma yetkisinin geri çekilmesi talebini olumlu değerlendirdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Putin'in kararının ve Ukrayna krizine ilişkin tarafların yapıcı çabalarının, siyasi yoldan çözüme yararlı olacağına inandıklarını belirtti.

 

CRI, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino'nun Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ortaya koyduğu Japonya ordusunun uluslararası etkisini yükselme planını desteklemesini değerlendi.

 

CRI, Çin'de Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang, uyuşturucuyla mücadele amacıyla verimli önlemler alınması talimatını verdi.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, uyuşturucuyla mücadelenin halkın mutluluğuyla sosyal uyum ve istikrara ilişkin önemli bir çalışma olduğuna işaret etti.

 

CRI, Çin 3 Yahudi gencin kaybolmasından doğan İsrail-Filistin gerginliğinden derin kaygı duyduğunu bildirdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, 3 Yahudi gencin kayıplara karışmasının yol açtığı İsrail-Filistin gerginliğinden derin kaygı duyduklarını belirterek, İsrail'i soğukkanlığını koruyarak, aşırı tepki vermekten kaçınmaya çağırdıklarını belirtti.

 

Rusya 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Birleşik Gemi Yapım Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Admiralteyskiye Verfi Şirketi’nden bir kaynak, Ria Novosti Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Cezayir için 2 adet 636 Varşavyanka tipi dizel – elektrikli denizaltı üreteceklerini belirtti.

 

RUVR, İzvestiya gazetesi tarafından geçilen haberde, Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Sergey Gerasimov’un imzaladığı talimatname ile Rusya Polis Teşkilatı’nda çalışan memurlara üniformalarını söküp dikme, mini etek giyme, kırışık kıyafetlerle görev yapma ve perakende mağazalarda satılan ve tescilli olmayan üniformaları satın alma yasağı getirildiği bildirildi.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, ITAR – TASS Haber Ajansı’na bugün verdiği demeçte, Ukrayna’da görev yapmakta olan AGİT Misyonu’ndaki gözlemci sayısının arttırılması gerektiğini kaydetti.

 

RUVR, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen turizm forumuna katılan Rosturizm Uluslararası İşbirliği Departmanı Başkan Yardımcısı Vladimir Fomin, burada yaptığı açıklamada, Çinli turistlerin vize almadan Kırım Cumhuriyeti’ni ziyaret edebileceklerini kaydetti.

 

RUVR, InternationalCollegiateProgrammingContest) öğrencileri arasında yapılan Dünya Programcılık Şampiyonası’nı Rusya takımı kazandı. Haberi İletişim ve Haberleşme Bakanlığı duyurdu. Birincilik Sankt Peterburg Devlet Üniversitesi’nin oldu.

 

RUVR, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yaptığı açıklamada, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırımların yer aldığı öneri paketini hazırladıklarını; ancak konuyla ilgili son kararın AB üyesi devlet ve hükümet başkanlarına ait olduğunu belirtti.

 

İngiltere 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times'ın baş yazısı Ukrayna krizini ele alıyor. "Putin'e Ukrayna'da nasıl karşılık vermeli" başlıklı yazıda, ABD'nin herhangi bir yaptırım uygulamadan önce diplomasiye şans vermesi gerektiği belirtiliyor.

 

Yazıda, Orta Doğu'da yaşanan cihat sorununa rağmen, Obama'nın Batı'daki Ukrayna krizini dikkatle izlediği ifade ediliyor. Gazete, Ukrayna Eski Başkanı Yanukoviç'in devrilmesinden bu yana, Putin'in Ukrayna'ya yaklaşımını tahmin etmenin güçleştiğini söylüyor.

 

Kırım'ın ilhak edilmesinin ardından Rusya'nın Doğu Ukrayna'yı işgal edebileceği endişesinin arttığı belirtilen yazıda, Batı'nın yaptırım uygulama tehdidinin etkili olduğu savunuluyor. Putin'in Batı'dan gelen tehditler nedeniyle sınırdaki birliklerini geri çektiği ve daha yumuşak bir dil kullandığı kaydediliyor.

 

Ukrayna'nın yeni başkanı Poroşenko'ya Rusya'nın ılımlı yaklaştığını ifade eden gazete, ayrılıkçıların düşürdüğü Ukrayna askeri uçağını hatırlatarak, Rusya konusunda şüpheci olmak gerektiğini belirtiyor.

 

Batı'nın Rusya'yı yeni yaptırımlar konusunda uyardığını yazan gazete, Washington'ın biraz geriye çekilip beklemesini ve diplomasinin sonuçlarına göre karar vermesini öneriyor.

 

IŞİD ilgiyi dağıtıyor mu?

 

Gazetede Francis Fukuyama'nın kaleme aldığı yazıda, IŞİD krizi nedeniyle Batı'nın asıl tehlikeyi gözden kaçırdığını belirtiyor. Yazar, bugün Batı'nın karşısındaki tehditlerin ne olduğunu ve bu tehditlerin önceliğinin nasıl olması gerektiğini soruyor.

 

Fukuyama, Rusya ve Çin sorunları dururken, Orta Doğu'daki terörizmin öncelikli sorun olduğu fikri tartışmalı olduğunu söylüyor. Suriye ve Irak'ta yaşananların, Suudi arabistan ve İran'ın çatışmasının bir yansıması olduğunu belirten yazar, Irak işgalinde 150 bin askerle mezhep çatışmalarını kontrol edemeyen Batı'nın, bu krize müdahaleden kesin bir sonuç almasının zor olduğunu yazıyor.

 

Fukuyama'ya göre IŞİD'in radikalliği kendi kendisini engelleyecek ancak ABD'nin müttefiklerini tehdit eden, Rusya ve Çin gibi sanayileşmiş ve gelişmiş ordulara sahip ülkeler olacak.

 

Guardian gazetesinde bugün Irak ve Kürtlerle ilgili bir yazı yer alıyor. Gazete, Irak'ın güneyi yaşananları bir "felaket" olarak adlandırdığını ancak Kürtlerin, uzun süreli hayallerine yaklaştıkça Erbil'de mutluluğun arttığını yazıyor.

 

Haberde, geçmişte ulusal amaçları konusunda çekingen davranan Kürtlerin bugün "yeni bir gerçeklikten" bahsettiği belirtiliyor. Gazete, Irak Parlamentosu Kürt Ekonomik Komitesi Başkanı Muhama Halil'in şu sözlerine yer vermiş:

 

"Kerkük nihayet Kürtler için petrol üretecek. … 70 yıldır Kerkük'te ürettikleri petrolle, bizi öldürmek için silah alıyorlar. Nihayet kendi petrolümüz var ve bu petrol sadece Kürtlerin olacak."

 

Haberde Suriye, Türkiye, İran ve Irak'ın Kürtlerin özerk bölge yönetiminden memnun olduğu fakat bir Kürt devleti kurulması yönündeki bir açıklamanın özellikle Türkiye'yi rahatsız edeceği belirtiliyor.

 

Haber şöyle devam ediyor:

 

Kürtler bölgede ikili bir strateji izlediler ve bir yandan Türkiye'yle yakın ilişkilerini sürdürürkeni diğer yandan Bağdat'ın sınırlarını zorladılar. Bugün Kürtler, Kerkük'teki petrol üzerinde haklarını ileri sürmek ve çıkarlarını korumak konusunda her zamankinden daha kararlı görünüyor.

Times gazetesi, Irak'ta yapılan istihbarat operasyonunu yazıyor. Amerikan askeri hava araçlarının Irak hava sahasında uçtuğu belirtilen haberde, IŞİD'le ilgili istihbarat toplandığı ve olası bir operasyonda vurulacak hedeflerin belirlendiği ifade ediliyor.

 

Gazete ayrıca İran'a ait uçakların da istihbarat amacıyla uçuş yaptığını bildiriyor. Bunun yanı sıra Beşar Esad'a ait hava birliklerinin Batı Irak'ta saldırılar yaptığının da Amerikalı yetkililer tarafından teyit edildiği ifade ediliyor.

 

Haberde, Irak operasyonlarında şimdiye dek İran ve ABD arasında bir ortaklık yapılmadığı vurgulanıyor. Gazete, IŞİD'in Hadisa barajını ele geçirmek için mücadele ettiğini ve bunun faciayla sonuçlanabileceğini yazıyor. Buna göre örgüt, barajın kapaklarını açarsa Kerbela kentine kadar etkili olabilir ve Bağdat'a giden yolları kesebilir.

 

Yeşil bereliler Irak'ta

 

Times ayrıca yeşil bereli ve Arapça konuşan ABD askerlerinin, Irak'a giden 300 kişilik ekip içinde olduğunu yazıyor. Haberde, yeşil berelilerin Irak ordusunu eğiteceği ve büyük bir savaş planı yapacağı belirtiliyor.

 

Bir grup daha yeşil berelinin gönderileceğini yazan gazete, askerlerin yanlarında götürdükleri bilgisayar sistemleri sayesinde CIA'den doğrudan istihbarat alabileceğini kaydediyor.

 

Daily Telegraph bugün Maliki'nin ABD'nin birlik çağrısına verdiği olumsuz yanıtı ele alıyor.

Haberde, Maliki'nin bu çağrıyı bir darbe girişimi olarak tanımladığı belirtiliyor. Maliki'nin bu çağrıya yanıt olarak "Acil Ulusal Hükümet çağrısında bulunmak, Anayasa'ya ve siyasi sürece karşı bir darbedir" dediği yazıyor.

 

Maliki'nin Nisan'da yapılan seçimleri kazandığı için hükümetin başında kalmakta ısrar edeceği belirtiliyor. Habere göre bazı Sünni aşiret liderleri Erbil'e giderek, önümüzdeki günlerde kimlerle müttefik olacaklarını görüşüyor. Ancak Şii, Kürt ve Sünnilerin müttefik olarak IŞİD'e karşı birleşmesinin zor olduğu ifade ediliyor.

 

Almanya 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi Irak'taki mevcut durumu Türkiye açısından değerlendirdiği bir yoruma yer veriyor. Gazete, Irak'taki çatışmaların sonucunda bir Kürt devleti kurulma olasılığının Türkiye için de avantajları olabileceğine dikkat çekiyor. Yorum şöyle;

 

"Ortadoğu'daki nüfusu ortalama 40 milyonu bulan Kürtler, yeryüzünde devleti olmayan en büyük halkı oluşturuyor. Ancak Irak'taki dramatik gelişmeler, yüzyıllık bir hayale daha da yakınlaşmayı sağladı. IŞİD üyelerinin savaşı nefes kesici bir arzuya yol açtı. Erbil ve Kerkük'te istikrarı sağlanmış bir Kürt devleti kurulması Türkiye'ye de birçok avantaj sunacak. Ancak burada can alıcı soru, Erdoğan hükümetinin Kürtleri istikrar sürecinde ne denli aktif şekilde destekleyeceği. Her ne kadar bedeli kendi topraklarında Kürtlere daha fazla özerklik vermek olsa da, Türkiye'nin Kürt tamponuyla barış ve istikrar sözü veren bir seçeneği bulunuyor. Özgür bir Kürt devletinin kurulma zamanı hazır. Peki, Türkiye buna hazır mı?"

 

Stuttgarter Zeitung, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, bir birlik hükümeti kurulması taleplerine karşı çıkmasına dair bir yoruma yer veriyor;

 

"Bu adam, zamanın işaretlerini kavrayamadı. Nuri El Maliki, birlik hükümeti kurulmasına karşı çıkıyor. Ancak sadece ülkedeki tüm halk grupları siyasi sürece dâhil edilirse ülkenin çökmesi durdurulabilir. Kendisi Şii olan Maliki her şeyden önce Sünnilerin iktidarda yer almasına izin vermeli. Ne var ki bunun olabilmesi için politikalarında radikal bir değişim yapmalı. Zira göreve geldiği 2006 yılında bu yana Sünnileri dışlamak ve aşağılamak için hiç bir fırsatı kaçırmadı. İktidarı paylaşmak istememesi, Maliki'nin başında bulunduğu bir Irak'ın bir geleceği olmadığını açıkça ortaya koyuyor."

 

Polonya, günlerdir politikacılarla işadamları arasında geçtiği öne sürülen gizli ses kayıtlarıyla çalkalanıyor. Wprost dergisinin yayımladığı ses kayıtlarında özel devlet konuşmalarına dair içerikler de yer alıyor. Başbakan Donald Tusk, kayıtların hükümeti düşürmek üzere başlatılmış bir faaliyet olduğunu açıklarken, konuya ABD ve Avrupa'da olduğu gibi Alman basınında da geniş yer veriliyor. İlgi çekici yorumlardan biri Frankfurt merkezli Märkische Oderzeitung gazetesinden;

 

"Polonya Başbakanı Donald Tusk, dinleme skandalı nedeniyle görev süresi içindeki en büyük güven krizini yaşıyor. Ancak buna rağmen Tusk istifa etmeyi aklından geçirmiyor aksine manevralar yapmaya devam ediyor. Parlamentoda, üstesinden başarıyla geleceğini düşünerek, güvenoyu oylaması önerdi. Çünkü muhalefetin de dinleme skandalı konusunda görüş birliğinde olmamasına güveniyor. Tüm bunlar seçmende ise sadece siyasetin sahtekârca olduğu izlenimini yaratıyor."

 

Basında öne çıkan bir diğer konu da Ukrayna krizi ve AB ile Rusya arasındaki gelişmeler. Nürnberger Zeitung gazetesi, Putin'in kararları doğrultusunda bölgede dengelerin değişebileceğini ve hatta Rus ayrılıkçıların dahi bundan etkilenebileceğine dikkat çekiyor. Yorum şöyle;

 

"Rus ayrılıkçılar, Kiev'deki yönetimin Putin'in istediği kadar kıvama gelmesi durumunda sadece anında kurban edilecek piyonlar olduklarının farkında değiller. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'nun, Putin'in tek başına savaş lordu rolünden vazgeçmesi üzerine gösterdiği şükran duygusu bu sürecin gittikçe yaklaştığı anlamına gelebilir. Burada tek soru, aslında 'ayrılıkçılık cininin' kendisini yeniden şişenin içine tıkılmasına izin verip vermeyeceği."

 

İran 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesi haftalık siyasi yorum yazısında geçen hafta boyunca dünya genelinde en önemli gelişmeleri okuyucularla paylaşıyor. Suriye ordusunun ülke çapında dış destekli teröristlere karşı başarılı operasyonlarını sürdürmesi, Ukrayna Doğusunda gerginliğin devam etmesi, Siyonist rejim askerlerinin Gazze'ye saldırı düzenlemesi gibi haberlere değinilen yazıda Baheryn gelişmelerini konu eden satırlar ön plana çıkarılıyor. Konuya ilişkin kısaca şunları okuyoruz:

 

Bahreyn halkı, Halife rejimi güvenlik güçlerince tahrip edilen Camiler'de namaz kılarak, bu ülkede Camileri Halife rejimine karşı savunmaya hazır olduklarını duyurdu. Yıkılan Camiler yeniden yapılıncaya değin Camilerin yıkıntısı üzerinde namaz kılmaya devam edeceklerini duyuran kalabalık Halife rejiminin İslam karşıtı girişimlerini kınadı.

 

Öte yandan bir bildiri yayınlayan Bahreyn'li gençler koalisyonu, Bahreyn halkını Halife rejimince tahrip edilen Camilerde namaz kılmaya çağırarak, Bahreyn'li vatandaşların Camiler ve İslami kutsallıklarına sahip çıkmasını istedi. Bu bağlamda Bahreyn'li dini alim Şeyh Beşar El-ali yaptığı açıklamada Halife rejimi yetkililerinin şimdiye kadar Bahreyn'de birçok Cami'yi tahrip ederek Müslümanların kutsallıklarına hakaret ettiğine temasla, Camilerin yeniden yapılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan Bahreyn'li muhalif partiler, bu ülkede yapılacak seçimleri boykot ettiğini duyurdu. Söz konusu muhalif patiler, Halife rejiminin Bahreyn'li vatandaşlara yönelik hak ihlalleri ve işlediği cinayetlere işaretle, mevcut durumda seçimlerin boykot edilmesi, mantıklı bir karar olduğu,  Halife rejiminin Bahreyn halkının haklı isteklerine kulak tıkaması devam ettiği sürece, seçimlere katılmanın anlamsız olduğunu duyurdu.

 

Cam-I Cem gazetesinde Irak'ın Fazilet Partisi liderlerinden Susan Saad, siyonistler ve Batı, Amerika başkan yardımcısı Jeo Biden'in Irak'ı bölme planını hayata geçirme peşinde olduklarını açıklaması, Irak'ın Tahran Büyükelçisi Muhammed Macid Şeyh'in, Irak'ta gerçekleşen son genel seçimlerin teröristleri ve hamilerini şok ettiğini vurgulaması gibi haberlere yer verilirken İslami İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari'nin, İran'ın 30. Deniz görev grubuyla ilgili yaptığı açıklamasını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor. Haberde kısaca şunları okuyoruz:

 

İslami İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Seyyari, 30. Deniz görev grubu yaklaşık iki ay önce uluslararası açık denizlerde göreve başladığını ve Aden Körfezi, Babul Mendeb ve Kızıldeniz'de güvenliği sağladığını kaydetti.

 

Amiral Seyyari 30. Deniz görev grubu önümüzdeki ay yurda döneceğini belirtti. İran donanmasının uluslararası açık denizlerde varlığı, temel stratejileri olduğunu belirten Amiral Seyyari, İran donanması ne zaman gerekli olursa uluslararası açık sularda görev yapacağını ifade etti.

 

Amiral Seyyari İran donanması şimdiye kadar Akdeniz ve Büyük Okyanus'ta görev yaptığını ve Atlas Okyanusu ve diğer uluslararası açık denizlere de uluslararası yasalar çerçevesinde açılacaklarını vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Batı'nın terörizme karşı çifte standart yaklaşımını konu eden bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Batı'nın terörizme yönelik çifte standart yaklaşımı yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda Batılı ülkeler terörist gruplara karşı farklı tutumlar sergilemektedir. Zira terörist grupların birçoğu Amerika başta olmazk üzere Batılı ülkelerce destekleniyor.

 

Nitekim suriye ve Irak gelişmelerine bakıldığında Beyaz Saray'ın terörist gruplara yönelik destekçi yaklaşımına tanıklık ediyoruz. Batının terörizme yönelik takındığı tavır Uluslararası arenada defalarca tartışma konusu olmuştur. Aslında Batının terörizme karşı izlediği çifte standart tuutm, hiçbir gerekçeyle mazur görülemez. Son dönemlerde Rusya'nın BM temsilcisi Vitaly Churkin Irak ve Suriye'de birbiriyle bağlantılı olan ve aynı kökten türeyen terörist gruplara karşı bazı ülkelerin takındığı çelişkili tavrını eleştirdi. Churkin, Bazı Batılı ülkelerin Irak ve Suriye'deki teröristlere karşı izlediği çifte standart tutumunun öfke verici bir olay olduğunu söyledi. Söz konusu Rus diplomat, bazı Batılı ülkeler Irak'taki aktif teröristleri kınarken, öbür yandan aynı grupların Suriye'deki eylemlerine destek vermesi, Kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Suriye 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Rusya Başkanının Ortadoğu Özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Rusya’nın uzun bir süre önce ABD’ye Suriye’deki kriz konusunda üçlü bir görüşmenin yapılmasını önerdiğini ve hala cevap beklediğini söyledi.

 

Bogdanov bugün basına yaptığı açıklamalarda Moskova’nın aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-monn’dan BM Suriye temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin yerini alacak kişiyi belirlemesini beklediğini ifade etti.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan kimi tarafların Suriye’deki silahlı terör gruplarına takdim ettikleri desteğe dikkat çekerek, bunun bölge güvenliğinin geleceğine oluşturduğu tehlikeye karşı uyardı.

 

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün ortak komisyonu başkanı Sigrid Kaag ile bugün Tahran’da bulunduğu temaslarda Abdüllehyan; Suriye’deki krizin ancak ve ancak siyasi yollarla çözülebileceğini bir kez daha vurguladı.

 

SANA, İdlib’te silahlarıyla teslim olmaları ve ulusal güvenliği tehdit edecek herhangi bir eyleme yeniden katılmama taahhüdü imzalamaları ardından bugün 29 kişinin kanuni durumları düzeltilip serbest bırakıldılar.

 

2014/22 sayılı genel af kararı kapsamında serbest bırakılan kişilerle bir araya gelen İdlib Valisi Safvan Ebu Saadi; Valiliğin teslim olmak yada genel af kararından faydalanmak isteyen herkesi kucaklamaya hazır olduğunu belirtti.

 

SANA, Irak ordusu bugün Kaide Örgütünün bir kolu olan ‘Irak ve Şam İslami Devleti’ adlı tekfirci terör oluşumuna ait 30 araçtan oluşan bir konvoyu tamamıyla imha ettiğini açıkladı.

 

Irak ordusunda operasyon komutası; Rava – Hadise karayolu üzerinde hedef alınan terör konvoyunda bulunan tüm teröristlerin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

 

SANA, 24-25 Nisan 2013 tarihinde düzenlenen Ulusal Uzlaşma Konferansında oluşturulan, Ulusal Diyalogu Takip Komisyonu; Sosyal, Ekonomi, Hukuk ve Enformasyon alt komisyonları üyeleri huzurunda geçmiş dönemlerde ulusal uzlaşma alanında yapılan çalışmalar ve geleceğe dönük öneri ve düşüncelerden oluşan bir sunum takdim etti.

 

SANA, Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi; herhangi bir insani krizin nedenlerini kabullenmek ve bu nedenlere çözüm bulmanın, insani krizin çözümünü oluşturduğunu belirtti.

 

BM ekonomi ve sosyal konseyinin insani durumları tartıştığı dünkü oturumunda Suriye adına okuduğu beyanda Caferi; Suriye’deki insani krize çözümün, bu durumları politikleştirme ve asıl nedeni olan terörü inkar etmekle çözülmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

 

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Avrupa Birliğinin dışişleri bakanları konseyinin Suriye’ye yeni yürütme icraatları dayatma kararına cevap açıklamalarda bulundu.

 

Kaynak Avrupalı bu yeni adımın AB’nin Suriye ve halkına yönelik düşmancı politikasının bir devamı olduğunu, Suriye halkının da 3 Haziranda yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde ulusalcı irade ve kararlılıkla gerçekleştirdiği zafere umutsuz bir cevap olduğunu ifade etti. Kaynak öyle ki Suriye halkının seçimlere yoğun katılımı ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ı mutlak çoğunlukla seçmekle tüm dünyaya terör ve destekçilerine karşı yurdunu azim ve kararlılıkla savunma ısrarını yansıttığını, Batılı devletlerin de bundan ciddi bir rahatsızlık duyduklarına dikkat çekti.

 

SANA, Eski Mısırlı kadın ve erkekler kınayı saçlarını boyamak amacıyla kullanıyorlardı. Bugün ise saçlarda kullanılan ilk boyama maddesi olan kına popülerliğini yitirerek yerini kimyasal boyalara bırakmıştır.

 

Mısır’da Bayan Kuaförü Eymen Berket; kınanın eski zamanlarda saç boyası olarak bilinip kullanıldığını ve o zamanlarda başka saç boyası bulunmadığını ifade ederek zamanla kimyasal boyaların uzun bir dönem kınanın yerine tercih edildiğini belirtti.

 

Bulgaristan 26 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria (BNR), Avrupa İstatistik Dairesi Eurostat verilerine göre son on yıllık dönemde Avrupa Birliği içinde yapılan uluslararası hizmet ticareti, ciddi artış gösteriyor. Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dışındaki ülkelere yönelik hizmet ihracatı toplam 2 milyar 200 milyon avro tutarındadır. 655 milyon avro ile Bulgaristan’ın önde ortağı Rusya olurken hemen ardından 229 milyon avro ile ABD ve 106 milyon avro ile İsviçre sıralanıyorlar. Bulgaristan’ın 2013 yılında yaptığı hizmet ithalatı 1 milyar 300 milyon euroyu buluyor. Bu bağlamda 140 milyon avro ile ABD önde giderken ardından 120 milyon avro ile Rusya ve 75 milyon avro ile İsviçre geliyorlar.

 

BNR, Devlet Milli Güvenlik Ajansı’nın(DANS) ve İtalya Tarihi-kültürel eser kaçakçılığı ile mücadele biriminin gerçekleştirdikleri ortak operasyonda 3 600 tarihi-kültürel eşya ve demir paraya el konuldu ve Bulgaristan’a iade edildi. Bulgular Sofya’da “Sredets” galerisinde teşhir edildi. Milli Tarih Müzesi Müdürü Bojidar Dimitrov, ülkemizin çeşitli bölgelerindeki kazılarda bulunan ve neredesye tamamı metalden olan eşyaların Antik ve Ortaçağ dönemlerinden kalma olduklarını açıkladı.

 

BNR, Varna’nın Aparuhovo semtinde geçen hafta yaşanan sel felaketindeki kurbanların sayısı 13’e çıktı. Bugün bulunan çocuk cesedinin 19 Haziran’da 3 metrelik su ve çamur dalgasının Aparuhovo’yu vurduğundan bu yana akıbeti belirsiz olan 6 yaşındaki Marin Marinov’un olduğu tahmin ediliyor.Varna’da afet durumu hala kaldırılmadı. Sokakları ve evleri temizleme çalışmaları sürüyor.Kullanılamaz hale gelen ve yaşamak için riskli olan 20’den fazla evin yıkımına başlandı. Temizleme çalışmalarına askerler de katılıyor. Sağlık yetkilileri, bulaşıcı hastalıkların yayılma riski olduğu konusunda uyardılar.

 

BNR, Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin, NATO Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmasında Sofya’nın ittifakın” açık kapı” politikasına desteğini teyit etti. Bakan Vigenin, Karadağ’ın en hazırlıklı aday üye olduğunu ve NATO’nun bir sonraki zirvesinde üyelik daveti almayı hak ettiğini vurguladı. Bakanın sözlerine göre Makedonya ve Bosna-Hersek’in üyelik yolundaki sorunlarını çözme çabalarının teşvik edilmesi gerekiyor. Dışişleri Bakanı, Gürcistan’nın NATO operasyonlarına katkılarının, ülkenin üyeliğe doğru bir sonraki adımın atılması için kifayetli argüman olduğunu söyledi.

 

BNR, Avrupa Birliği Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, bir haber ajansına verdiği demeçte “Romanya ve Bulgaristan’ın AB'ye kabul edilmesi genişleme sürecine olan güvenle ilgili soru işareti getirdi” dedi. Sözlerine göre Romanya ve Bulgaristan’ın birliğe dahil edilmesi ile genişleme sürecine olan güvenle alakalı bir dizi soru meydana geldi. Kaybedilen güveni tekrar kazanmak, en büyük hedefimizdi. Aday olan ülkeler, uyum haline getirilen mevzuatın işleyen mevzuat olduğunu ispatlamalıdırlar” şeklinde konuştu Füle.

 

BNR, Buğday hasadı başladı. Tarım Bakanı Dimitır Grekov 18 Haziran'da Bulgaristan’da buğday hasadının resmi startını verdi. Birkaç gün sonra yine yağmurlar yağdı ve bu kritik durumlarda tahıl Milli danışma Konseyinin toplanması gerekti. Toplantı tahıl krizi ile ilgili korkuları, endişeleri biraz olsun yatıştırdı.

 

BNR, Tatil döneminde sele kapılmak hoş değil.Ormanlar kesildiyse ve uzun süre sağanak yağışlar varsa, selin kaçınılmaz olduğu bilinmeli.Bulgaristan’da deniz beldelerinde tatil sezonu başladı, fakat yaz aylarının başlangıcı 10 kişiden fazla kişinin hayatına mal olan sellere de sahne oldu.

 

Varna’da sel faciası 13 kişinin canını aldı. Yüzlerce ev çöktü, yollar hasar gördü, otomobiller sürüklendi, insanlar hayatının faciasını yaşadı. Bir metreden yüksek sel dalgası, yolundan geçtiği her yeri kırdı, döktü.