ABD 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi, Amerika’da yapılan son kamuoyu araştırmalarında en yoksullar ile en zenginler arasındaki gelir uçurumunun giderek derinleştiği ortaya konulmuştur. Kongre Bütçe Dairesi, nüfusun en zengin yüzde 1’lik kesiminin son 30 yılda gelir oranını yüzde 275 arttırdığını bildiriyor. Orta sınıfın gelir düzeyi ise aynı süre içinde yüzde 40’dan az artmıştır. Birliğin Durumu konuşmasında bu duruma geniş yer veren Başkan Obama, “Amerikan rüyasına kavuşmak için çalışmaya hazır herkes, hayallerindeki fırsatları elde edebilmeli, bu hedef tüm ülkeyi birleştirmeli, asla bölmemeli. Çok çalışmaya ve sorumluluk almaya razı olan herkese, hayatta başarıya ulaşma şansı verilmelidir.” ifadesini kullanmıştır.

 

Amerika’nın Sesi, Amerikan ve Türk dışişleri bakanlarının Münih’teki Uluslar arası Güvenlik Konferansı çerçevesinde Cenevre’de yapılacak görüşmelerin ikinci turu ve Suriye konusu ele alınmıştır. Kerry, Kıbrıs konusunda ise, adanın “çift bölgeli ve çift toplumlu federasyon” yapısı altında yeniden birleşmesine Amerika’nın desteğini yinelemiştir.

 

Çin 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu ( CRİ) Irak'ta saldırılar: 21 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (2 Şubat) meydana gelen çok sayıda terör saldırısında en az 21 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Irak güvenlik birimlerinden yapılan açıklamada, en şiddetli saldırının başkent Bağdat'ın 200 km kuzeyindeki Baici kentinde meydana geldiği bildirildi. Akşam saatlerinde "Uyanış Konseyi" milislerinin üssüne patlayıcı yüklü bir araçla yapılan saldırı, en az 8 kişinin ölümüne, 18 kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

CRİ, İran: Santrifüj araştırmalarından vazgeçmeyeceğiz diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, santrifüj araştırmalarını sürdürme hakkından vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

 

Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Bakan Zarif, önceki gün (1 Şubat) yaptığı açıklamada, nükleer sorunla ilgili nihai anlaşmaya dair görüşmeler sürerken, yeni tip santrifüj araştırmalarını sonlandırmayacaklarını ifade etti.

 

CRİ, Afganistan'da seçim süreci başladı başlıklı haberinde, Afganistan'da 5 Nisan'da yapılacak devlet başkanlığı seçimi için seçim kampanyası dün (2 Şubat) resmen başladı.

 

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'ndan bir yetkili, dün yaptığı konuşmada, devlet başkanlığı seçimine katılacak 11 adayın, kampanya faaliyetlerini iki ay boyunca ülke genelinde sürdürebileceğini belirtti.

 

Taliban yönetiminin devrilmesinden bu yana yapılacak üçüncü devlet başkanlığı seçimi için resmî oylama 5 Nisan günü yapılacak.

 

CRİ, Lübnan'daki Suriyeli mülteciler 900 bini aştı diye yazıyor. Haberde, Lübnan'a sığınan Suriyeli mülteci sayısının 902 bine ulaştığı açıklandı.

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından dün (2 Şubat) Beyrut'ta yapılan açıklamaya göre, 854 bin mültecinin kaydı tamamlanırken, geri kalan 48 bin kişi ise kayıt altına alınmak için bekliyor.

 

Suriye'deki askerî çatışmalar nedeniyle çok sayıda mülteci komşu ülkelere sığındı. Bütçe yetersizliği, Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi çok sayıda uluslararası örgüt ve sığınmacıları kabul eden ülkeler için en büyük sorun.

 

CRİ,  Münih Güvenlik Konferansı kapandı diye yazıyor. Haberde, Üç gün süren Münih Güvenlik Konferansı dün (2 Şubat) sona erdi.

 

Konferansa katılan Çin Ulusal Halk Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Fu Ying, Çin'in anlaşmazlık ve çatışmaların diyalog yoluyla çözülmesi yönündeki tutumu hakkında bilgi verdi. Çin'in hoşgörü anlayışının yayılmasını desteklediğine işaret eden Fu, Beijing yönetiminin finansal ve ekonomik işbirliğini ilerleterek, Asya'da ve tüm dünyada güvenlik ve refahın oluşturulmasına olumlu katkı sağladığını vurguladı.

 

CRİ, Rusya Ukrayna için arabuluculuğa hazır diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın Ukrayna'daki siyasi krizin çözümü için arabuluculuk yapma hazırlığında bulunduğu bildirildi.

 

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı olan Federal Komitesi Başkanı Valentina Matvienko dün (1 Şubat) basına verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna hükümeti ile muhalif gruplar arasındaki uzlaşma için çaba harcayacağını belirtti.

 

CRİ,  Türkiye en fazla turist ağırlayan 6. Ülke diye yazıyor. Haberde, Türkiye, dünya turizm sektöründe en fazla turist ağırlayan 6. ülke oldu.

 

Türkiye'nin turizm geliri, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 11,4 artarak 32 milyar 310 milyon 424 bin dolara, ziyaretçi sayısı ise yüzde 7,6 artışla 39 milyon 226 bin 226 kişiye ulaştı.

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 34'ünü ağırlayan Antalya'nın 2002'de 4,7 milyon olan ziyaretçi sayısı, 2012 yılı sonunda 10,6 milyona, 2013'te ise bir önceki yıla oranla yüzde 8 artışla 11 milyona ulaştı.

 

CRİ, Lübnan'da bombalı saldırı: 4 ölü diye yazıyor. Haberde, Lübnan'da bomba yüklü araçla yapılan saldırıda en az 4 kişi öldü.

 

Saldırı, Lübnan'ın doğusundaki Suriye sınırına yakın Hull Muller kasabasında dün (1 Şubat) meydana geldi. Edinilen bilgiye göre akşam saat 6:00 civarında bomba yüklü araçla kasabadaki bir benzin istasyonuna giren intihar eylemcisi burada bombayı infilak ettirdi. Saldırıda ilk belirlemelere göre en az 4 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

 

Rusya 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Abbas’tan İsrail Ordusu’nun Batı Şeria’dan 5 yıl süre ile çekilmesine onay diye yazıyor. Haberde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, New York Times Gazetesi’ne verdiği ve dün yayımlanan röportajda, İsrail ile imzalanacak barış anlaşmasına istinaden ortaya çıkacak olan geçiş döneminin ve Ürdün Nehri’nin batı kıyılarında bulunan İsrail birliklerinin buradan çıkışının 3 değil, 5 yıllık bir süreyi kapsaması gerektiğini ifade etti.

 

Rusya’nın Sesi, Putin: Rusya’nın sadece bir rakibi var, o da kendisidir başlıklı haberinde, Rusya’nın rakibinin kim olduğu sorusuna cevap veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın kendisinden başka rakibi olmadığını söyledi.

 

Pazar günü “Rossiya” televizyon kanalının “Hafta’nın Haberi” proğramında yayınlanan “Yumuşak Yolun Felsefesi” adlı belgeselin kısa bir tanıtım görüntüsünde Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin’in demecindeki “Ben kendimi değil, Rusya’yı anlatacağım. Rusya’nın rakibi yoktur. Rusya’nın rakibi sadece kendisidir, bu da bizim iç sorunlarımız ve sıkıntılardır” ifadelerine yer verildi. Belgeselin tamamı Soçi Olimpiyatları’nın 7 Şubat’taki açılış töreninin ardından gösterilecek.

 

Rusya’nın Sesi, Hillary Clinton İran’a karşı yeni yaptırımlara karşı çıktı diye yazıyor. Haberde, Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Hillary Clinton Amerikan Demokrat Senatörü Carl Levin ile yazışmasında İran’a yönelik yeni yaptırımlara karşı çıktığını belirtti. Clinton yazışmada Senatör’ün “Şu an İran ile ciddi görüşmeler gerçekleştiği son aşamada sorunun çözümünde bunu sürekli yapıp yapamayacağının denenmesi için mümkün olan herşey yapılmalıdır” şeklindeki bildirisine cevap yazdı.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya Millet Meclisi GDO içeren ürünlerin üretimini tamamen yasaklamayı planlıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Millet Meclisi’ndeki Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Evgeniy Fedorov ve “Rusya Egemenliği” adlı Milletvekilleri Grupları Birliği iki hafta sonra meclise GDO (genetiği değiştirilmiş organizmalar) içeren ürünlerin satışına katı talepler getiren ve Rusya’da o tür ürünlerin üretimini tamamen yasaklayan yeni bir tasarı sunacaklar.

 

Rusya’nın Sesi, Moody’s Ukrayna’nın reytingini negatife düşürdü diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s İnvestors Service Ukrayna’nın kredi notunu Caal derecesinden Caa2 “negatif” seviyesine düşürdü.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya halkın mı yoksa Suriye hükümetinin tarafında mı olduğu konusunda karar vermelidir diye yazıyor. Haberde, Pazartesi günü Moskova’ya gelen Suriye Muhalif Güçleri Ulusal Koalisyonu Yönetimi Suriye’nin siyasi yapısında ilerleme kaydedilmesi için Rusya’ya kimin tarafından olduğu, halkın mı yoksa rejimin yanında mı olduğu konusunda karar vermesi ve Suriye’deki iktidara tesir etmesi çağrısında bulunmayı düşünüyor.

 

Moskova’ya gelişinden bir gün öncesi İnterfaks’a bir demeç veren Suriye Muhalif Güçleri Ulusal Koalisyonu Yönetimi Genel Sekreteri Bedir Jamus “Biz ülke yönetimi ile görüşmek için Rusya’ya geliyoruz. Rusya heyeti Cenevre’deydi ve Suriye hükümetinin Cenevre-2’den ve ülkenin siyasi geleceğini görüşmekten nasıl kaçtığını gördü” ifadelerine yer verdi.

 

İngiltere 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

BBC, Ali İsmail Korkmaz davası Kayseri'de başlıyor diye yazıyor. Haberde, Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerine destek için yapılan yürüyüşte polis müdahalesinden kaçarken saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması bugün Kayseri’de görülecek.

 

Almanya 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Stuttgarter Zeitung, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Salı günü Berlin’de vereceği konferansı ele almış, AKP iktidarının uzun süredir sorgulandığı ve Türkiye’nin önündeki günlerin belirsiz olduğunu belirtmiştir.

 

Münchner Merkur, Münih’teki Uluslar arası Güvenlik Konferansı’na katılan Ukraynalı muhalefet liderlerinden eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Vitali Kliçko’yu ele almıştır. Ukrayna için çözümün doğu ile batı arasındaki siyasi dengelerin oluşmasından geçtiğini belirten gazete, Vitali Kliçko’nun sadece boks ringlerinde aldığı zaferlerle değil, hedefi doğrultusunda, sabırla önüne çıkan şansları analiz edebilen, soğukkanlı bir strateji uzmanı olması özelliği ile de tanındığını, dolayısıyla siyasette umutların yeşerdiğinden bahsetmiştir.

 

İran 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İran Türk Radyosu İRİB sitesinden duyurduğu haberde İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikalıların İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda ciddi bir çıkmazda olduklarını zira onların İran'ın nükleer programlarının tamamen toplatılmasından yana olduğunu ve bunun için de tam bir anlaşmanın sağlanmasına engel olduklarını söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre, Zarif, Almanya'da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda İran'a özel oturumda yaptığı konuşmada, Batının İran halkının güvenini kazanması gerektiğini, çünkü İran halkının Amerika'ya karşı çok büyük güvensizlik içinde olduğunu belirtti ve bunun bertaraf edilmesi gerektiğini belirterek, 'o zaman ikili ilişkilerin düzelebileceğine umutla bakılabilir' dedi.

 

İran dışişleri bakanı, tarafların gerçekçi olmaları gerektiğini belirterek, eğer birileri İran'ın yaptırımlardan dolayı müzakereye oturduğunu sanıyorsa bunun büyük bir yanlışlık olduğunu zira İran'a yönelik yaptırımların başladığı zaman İran'ın yalnızca 200 kadar santrifüjünün bulunduğunu ama bugün 10 yıl süren yaptırımdan sonra İran'ın 19 bin santrifüjünün olduğunu ve İran'ın nükleer teknolojisinin de yerli olduğunu söyledi.”

 

Bir başka haberinde İRİB “İran'dan Lübnan'daki terörist saldırıya kınama” başlığı altında;

 

“İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, Lübnan'ın kuzeydoğusunda yer alan Hermel şehrinde çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanmasına neden olan son terörist saldırıyı kınadı.

 

Efhem, sözkonusu terörist saldırının asıl hedefinde, Lübnan'ın milli birlik ve güvenliğini bozmak, aynı şekilde bölge ülkelerinin güvenliği ve sebatını bozmanın bulunduğunu söyledi.” ifadelerine yer verdi.

 

İRİB bir diğer haberinde ise “Dünya İslam Ulemasına Terörle Mücadele Çağrısı” ifadelerini kullandı. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Dünya Ehli Beyt kurultayı Genel Sekreteri, Şii ve Sünni alimlere muhtelif mektuplar göndererek, dünya kamu oyunun aydınlatılması, ayrıca terörizme karşı koyulması konusunda gerekenin yapılmasını ve ortak bir yöntemin uygulanmasını istedi.

 

Dün "Şafakta On Gün" Törenleri kapsamında İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu rahmetli İmam Humeyni'nin türbesini ziyareti sonrası İRNA'ya konuşan Dünya Ehli Beyt kurultayı Genel Sekreteri Huccetul İslam Muhammed Hasan Ahteri, bu konuda başta Pakistan, Irak, Afganistan, Endonezya ve Malezya olmak üzere İslam âleminin tanınmış din âlimlerine ve yine Endonezya cumhurbaşkanına muhtelif mektuplar gönderdiğini söyledi.”

 

Fars Haber Ajansı (FHA) haberinde Mısır’da yargılanan 5 Mossad üyesine yer verdi. Haberde; “Mısır’da bir mahkeme önümüzdeki Çarşamba günü, Mossad Subaylarından oldukları söylenen 5 kişiyi gıyabi olarak yargılıyor. Yargı kaynakları Mısır’da bir mahkemenin önümüzdeki Çarşamba günü Siyonist Mossad Subaylarından oldukları söylenen 5 kişiyi gıyabi olarak yargılayacağını açıkladılar. Bu dosyayla ilgili olarak 3 Mısırlı da yargılanıyor.” ifadelerine yer verildi.

 

FHA bir başka haberinde ise Irak Başbakanı Enerji İşleri Yardımcısı Hüseyin Şehristani’nin açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Enerji İşleri Yardımcısı, Bağdat’la ülkenin Kürt Bölgesi arasında yapıcı bir petrol görüşmesi gerçekleştiğini söyledi.

 

Irak Başbakanı Enerji İşleri Yardımcısı Hüseyin Şehristani, Bağdat’la ülkenin Kürt Bölgesi yetkilileri arasındaki petrol görüşmelerin yapıcı ilerlemeler kaydettiğini açıkladı”

 

FHA’nın verdiği habere göre Yemenli bir güvenlik yetkilisi Reuters muhabirine, bir süre önce bu ülkede kaçırılan İranlı diplomatın hala yaşadığını söyledi. Haberin devamında ise şunları okuyoruz:

 

“Bazı haber kaynakları bir süre önce, Yemen’de başık kesik bir ceset bulunduğunu bildirerek, cesedin kaçırılan İranlı diplomata ait olduğunu iddia etmişlerdi. Ancak İran Dışişleri Bakanlığı ve Yemenli yetkililer bu iddiayı reddettiler.

 

Adının açıklanmasını istemeyen Yemenli bir güvenlik yetkilisi dün Reuters muhabirine “Aşiret aracılar kanalıyla kurduğumuz temaslar üzerine İranlı diplomatın hala yaşadığı haberi doğrulandı. Bulunan ceset ona ait değildi” şeklinde açıklamada bulundu.”

 

Suriye 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA 2 Şubat tarihli bir haberinde “Cebse Boru Hattına Sabotaj Eylemi” başlığına yer verdi. Haberin devamında ise şunalrı okuyoruz:

 

“aseke ile Deyrezzor illeri arasında bulunan Cebse Doğalgaz Boru hattının teröristler tarafından dün akşam sabotaj eylemine maruz kalması neticesinde boru hattı hizmet dışı kaldı.

 

Petrol ve Madeni Servetler Bakanlığında yetkili bir kaynak SANA’ya açıklamasında teröristlerin boru hattına bombalı eylem düzenlemeleriyle boru hattının alevler içinde kaldığını söyledi.”

 

Azerbaycan 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.az, Savunma Bakanlığı: Ermenistan dün 38 kez ateşkes ihlali yaptı diye yazıyor. Haberde, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini dün de sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında olmak üzere ateşkesi toplam 38 kez ihlal ettiler.

 

1News.az, John Kerry: ABD Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmasında Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti.

 

ABD Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan haberde, John Kerry’nin, “Siz bunları duymuyorsunuz, ancak biz Kafkasya’daki Dağlık Karabağ sorununun çözümü üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dediği belirtildi.

 

1News.az, Savunma Bakanlığı: Cephe hattındaki çatışmalarda Azerbaycan’ın iki askeri şehit oldu, Ermenistan onlarca kayıp verdi diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Ordusunun cephe hattına ağır askeri araçları taşıdığına ilişkin olarak Ermeni basınında yer alan haberleri yalanladı.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Hizmeti Başkanı Yarbay Vagif Dergahlı yaptığı açıklamasında, 19 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında cephe hattında yaşanan çatışmalarda 2 Azerbaycanlı askerin şehit olduğunu ifade etti.

 

1News.az, Gençlere Cumhurbaşkanı Özel Ödülü verildi diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2014 Cumhurbaşkanı Gençlik Ödüllerinin verilmesine ilişkin karar imzaladı.

 

1News.az, Haydar Aliyev Vakfı, Roma Yer Altı Mezarlarının restorasyonunu yaptırıyor diye yazıyor. Haberde, Kutsal Roma Yer Altı Mezarlarının Haydar Aliyev Vakfı tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları önümüzdeki Nisan ayında tamamlanacak.

 

1News.az, Azerbaycan’la ABD arasında ikili işbirliği görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ile görüştü.

 

1News.az, Silahlı Kuvvetlere Yardım Fonunda biriken miktar açıklandı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Silahlı Kuvvetlere Yardım Fonunda 1 Şubat 2014 itibariyle biriken miktarı açıkladı.

 

Bakanlığın resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, fonun manat hesabında 51 milyon 691 bin 129 manat toplandığı belirtildi.

 

1News.az, Erdoğan başkanlığında demokratikleşme paketi değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği demokratikleşme paketi değerlendirme toplantısı sona erdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği demokratikleşme paketi değerlendirme toplantısı, dün saat 18.30'da sona erdi.

 

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen toplantıya, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı.

 

1News.az, Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’a yeni atanan Pakistan Büyükelçisini kabul etti başlıklı haberinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, önceki gün Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’a yeni atanan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Khalid Usman Qaiser’in güven mektubunu kabul etti.

 

Bulgaristan 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Zaman, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in, milletvekillerinin bir kısmının majoriter seçim sistemiyle seçilmeleri, zorunlu oy kullanma ve elektronik oy kullanma konularında milli referandum yapılması önerisinde bulunduğunu haber yapmıştır.

 

Kosova 3 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Kosova Haber, Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Münih’teki Uluslar arası Güvenlik Konferansı kapsamında Kosova’yı tanıyan ve halen tanımayan bazı yabancı ülkelerinden meslektaşları,  bakanları ve ünlü siyasi şahsiyetleri ile temaslarda bulunmuştur. Bu görüşmelerde Hoxhaj, Ruanda Dışişleri Bakanı Louise Mushikiwabo ile de bir görüşme gerçekleştirdi ve Ruanda’nın Kosova’yı tanıyarak BMÖ çoğu üye ülkelerine dahil olmasını talep etmiştir.

 

Kosova Haber, Başbakan Yardımcısı Behgjet Pacolli, partisinin koalisyon ortağı olduğu Thaçi hükümetinin Eylül ayına kadar görev süresinin devam edeceğini ve hükümetin devrilmeyeceğini inandığını belirtmiştir.