ABD 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), CHP Genel Başkanı, Essen’de bulunan ve 1960’lı yıllardan beri binlerce Türk işçisinin çalıştığı dünyanın en büyük eski kömür madeni Zollverein’i gezdikten sonra Cumartesi günü 10 bin seyirci kapasiteli Gruga salonunda Türkler’e seslenecek.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs‘ta yaptığı Köln konuşmasıyla birlikte, Türkiye’de 10 Ağustos’ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri Almanya gündemine de yerleşti. Başbakanın konuşması öncesi ve sonrasında Alman kamuoyunda konuyla ilgili olarak yapılan tartışmalar ön plana çıkarken, şimdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya'ya geliyor. CHP’nin Almanya örgütü sözcüsü Süheyla Kaplan tarafından yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu bugün akşam saatlerinde önce Düsseldorf’a gelecek, Cumartesi ise Essen kentinde bulunan ve 1960’lı yıllardan itibaren binlerce Türk işçisinin çalıştığı dünyanın en büyük eski kömür madeni Zollverein’i gezecek. CHP Genel Başkanı, ardından gene Essen’deki 10 bin seyirci kapasiteli Gruga salonunda vatandaşlara seslenecek.

 

VOA, Amerikan araştırma şirketi Gallup’un Nisan ayında Kırım bölgesi hariç Ukrayna’da 1400 kişiyle görüşerek yaptığı anket, Ukrayna halkının yüzde 78’inin dış müdahalelere karşı olduğunu gösteriyor

 

Gallup’un araştırmasına göre Ukraynalılar dış güçlerin kendi ülkeleriyle ilgili kararlara müdahele etmesini isitemediklerini söylüyor.

 

Amerikan araştırma şirketi Gallup’un Nisan ayında Kırım bölgesi hariç Ukrayna’da 1400 kişiyle görüşerek yaptığı anket, Ukraynalılar’ın yüzde 78’inin dış müdahalelere karşı olduğu ortaya koydu.

 

VOA, Amerika Başkanı Barack Obama, Normandiya Çıkarması’nın 70. yıldönümünde 2. Dünya Savaşı’nda görev yapan askerleri andı

 

Fransa’nın Nazi Almanya’sından kurtulması anısına Normandiya sahillerinde düzenlenen anma töreni liderleri biraraya getirdi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Ciner Grubu'nun, Eti Soda Maden'deki hisselerini satmak için görüşme yaptığı öğrenildi. Konuya yakın iki kaynak, Ciner Grubu'nun bir süredir satış için masada olduğunu belirtti.

 

WSJ, Vofagone Group PLC Cuma günü gizli dinleme cihazlarıyla birçok ülkedeki hükümet birimlerinin mobil telekomünikasyon devinin abonelerinin konuşmalarını dinleyebildiğini açıkladı.

 

Hükümet dinlemeleriyle ilgili 20 sayfalık rapor açıklayan China Mobile Inc.'den sonra dünyanın en büyük ikinci operatörü Vodafone, faaliyet gösterdiği 29 ülkenin bazılarında dinlemelerin yoğun bir şekilde gerçekleştiğini belirtti.

 

WSJ, ABD’de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 217 bin arttı, işsizlik oranı ise yüzde 6,3′e geriledi.

 

WSJ, IMF'nin iki numaralı ismi David Lipton, Çin'e yakın vadede büyümeyi düşürebilecek reformlar için alan yaratması amacıyla büyüme hedefini gelecek yıl yüzde 7'ye düşürme çağrısı yaptı.

 

Perşembe günü Pekin'de bir konuşma yapan IMF Başkan Yardımcısı Lipton Çin'in 'orta büyüklükte büyüme' hedeflemesi gerektiğini söyledi. IMF ile birçok Çinli ekonomist büyüme modelinin çevre kirliliğine ve finansal zayıflığa neden olan ters tepen bir model olduğunu düşünüyor.

 

WSJ, Asya hisseleri bu sabah işlemlerinde karışık bir seyir izlerken, Avrupa Merkez Bankası'nın negatif mevduat faizi uygulama kararına hafif bir tepki verdi.

 

Yatırımcılar bunun yerine büyük hareketler gerçekleştirmek için kararlarını bugün açıklanacak olan aylık ABD istihdam raporunu gördükten sonra verecek.

 

Çin 6 Haziran ‘da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin ekonomisinde büyümenin orta vadede hız keseceği bildirildi.

 

Dünya Bankası tarafından dün açıklanan raporda, Çin ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu başlıca riskler yerel borçlar, emlak ve dış talebin azalması olarak sıralandı.

 

Raporda, Çin ekonomisinin orta vadede daha yavaş bir şekilde büyüyeceği öngörüldü ve 2014'te büyüme hızının yüzde 7,6'ya, 2015 yılında ise yüzde 7,5'e ineceği tahmininde bulunuldu.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping reformun yerindeliği ve verimliğinin yükseltilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Reformu Derinleştirme Liderlik Grubu Toplantısı'na başkanlık ederek bir konuşma yaptı.

 

Xi reform çalışmalarında somut sorunlardan başlanması ve gelişmede öne çıkan sorunların çözümüne ağırlık verilmesinin yanı sıra, büyümenin korunması, yapısal düzenlemeler, risklerin önlenmesi ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi alanlarındaki reformlara öncelik tanınması gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Çin Savunma Bakanlığı, ABD'nin öne sürdüğü "Çin askeri tehdidi" iddiasına kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı.

 

Çin Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, ABD tarafından Çin'e ilişkin olarak yayımlanan askeri rapora tepki gösterildi.

 

Açıklamada, raporda Çin'in olağan savunma ve ordu inşa faaliyetlerinin yanlış değerlendirildiği belirtildi ve ABD'nin bu yanlış eylemine kararlılıkla karşı çıkıldığı bildirildi.

 

CRİ, Çin-Rusya Stratejik İstişaresi 10'uncu turu yapıldı. İstişarede iki taraf birçok konuda fikir birliğine vardı.

 

Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi bugün Beijing'de Rusya Federal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. Yang ve Patruşev ikili ilişkilerin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel güvenlik durumuna ilişkin sıcak meselelerin üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

İstişarede karışık ve sürekli değişen uluslararası durumdan dolayı, uluslararası ve bölgesel güvenlikte istikrarsızlık ve belirsizliğe yol açan unsurların arttığı ileri sürüldü.

 

CRİ, Çin, Japonya liderlerine işgal tarihiyle yüzleşerek, somut eylemlerle hatalarını düzeltme çağrısını yineledi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Normandiya Çıkarması'nın 70'inci yıldönümü için bugün Fransa'da düzenlenen anma törenini hatırlatarak, Japonya'nın tarihten ders alması gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Çin Kültür Bakanı Cai Wu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun göreve başlama törenine katılacak.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Kültür Bakanı Cai Wu'nun Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi sıfatıyla yarınki törene katılacağını bildirdi.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya'yla terörizm, bölücülük ve kökten dincilikten oluşan üç kötü güçle ortaklaşa mücadele etmek istediklerini kaydetti.

 

Xi Jinping, Beijing'de düzenlenen Çin-Rusya Güvenlik İşbirliği Mekanizması Birinci Toplantısı ve Çin-Rusya 10'uncu Tur Stratejik Güvenlik İstişaresi'ne katılan Rusya Federal Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev'le görüştü.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi'yle bir araya gelerek ikili ilişkileri ele aldı.

 

Wang Yi, Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 6. Bakanlar Toplantısı'na katılmak üzere Çin'de bulunan mevkidaşını, Mısır'daki devlet başkanlığı seçiminin sorunsuz şekilde düzenlenmesi nedeniyle tebrik etti.

 

Rusya 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Türkiye ve Mısır, mevcut tarım yılında (1 Temmuz 2013-1 Temmuz 2014), Rus tahılının en büyük alıcıları oldular. Böylece bu alandaki liderliği iki yıl üst üste sürdürdüler.

 

Analiz şirketi ProZerno’nun genel müdürü Vladimir Petriçenko, “Tahıl Piyasası: Dün, Bugün, Yarın” adlı 15. Uluslararası Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Temmuz 2013-Nisan 2014 döneminde Türkiye’ye 3 milyon 746 bin ton, Mısır’a ise 3 milyon 306 bin ton tahıl ihraç ettiğini belirtti. Geçen tarım yılında aynı dönemde göstergeler sırasıyla 2 milyon 755 bin ve 2 milyon 678 bin tondu.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Moskova’nın yeni Kiev yönetimiyle diyalogdan kaçmayacağını söyledi. Diplomat, Rusya’nın bu konudaki tavrının değişmez kaldığını belirtti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransız TF1 ve Europe1’e yaptığı özel açıklamada, ülkesinin Ukrayna’nın yeni yönetimiyle çalışacağını, çünkü Ukrayna halkının seçimine saygıyla yaklaştıklarını açıklamıştı. Rusya lideri ayrıca, 6 Haziran’daki Normandiya ziyareti sırasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko dahil kutlamalara katılacak diğer devlet liderlerinden kaçmak niyetinde olmadıklarını ve herkesle görüşeceklerini belirtmişti.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın güneydoğu kesimlerinde yaşanmakta olan insan hakları ihlallerini reddeden Batı’nın çifte standart uyguladığını belirtti.

 

RUVR, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), son 24 saatte Rusya-Ukrayna sınırından 55 bin 743 kişinin geçtiğini açıkladı. 33 bin 837’inin Rusya’ya girerken 21 bin 906’ın çıkış yaptığı belirtildi.

 

Rusya Devlet Başkanı’nın çocuk haklarından sorumlu temsilcisi Pavel Astahov, 8 bin 300’den fazla Ukrayna vatandaşının son 24 saatte Rusya’nın Rostov bölgesine sığındığını açıkladı.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G7 liderlerinin Rusya’yı davet etmeden Brüksel’de toplanmasını espriyle geçiştirerek yorumsuz bıraktı.

 

Putin, Brüksel’de Rusya’sız toplanan yabancı ülke liderleri hakkında ne düşündüğü sorusuna, “Onlara afiyetler dilerim” yanıtını verdi.

 

RUVR, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Anne Brasseur, Rusya parlamentosu alt kanadı Devlet Duması’nın başkanı Sergey Narışkin ile telefon görüşmesi sırasında, Rusya heyetinin örgütün haziran oturumuna katılması ricasında bulundu. Öte yandan Narışkin, Rusya heyetinin yetkilerinin tümüyle geri verilmesi gerektiğine yönelik parlamentonun tavrını bir kez daha teyit etti.

 

RUVR, Birleşik Arap Emirlikleri, Rus tahıl ihracatçılarına, kendi toraklarını Basra Körfezi ülkelerine tahıl göndermek için bir lojistik merkeze dönüştürmeyi önerecek. İTAR-TASS’a bir demeç veren BAE Ekonomi Bakanı Sultan Bin Said El Mansuri, böyle bir niyetlerinin olduğunu açıkladı. Haberi, İTAR-TASS duyurdu.

 

Bakan öneriyi, Rusya Federasyonu Ekonomik Gelişim Bakanı Aleksey Ulyukayev ile yapacağı görüşmede istişare edecek. Mansuri ayrıca, Avustralya ve Kanada’dan temin edilen tahıl teslimatlarında gecikmeler yaşandığını da ifade etti.

 

RUVR, Fransa’nın Dovil kentinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmesi tamamen Ukrayna krizinin çözümü üzerineydi.

 

Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere böyle bir açıklama yaptı. İki liderin, Ukrayna konusunda Moskova ile Berlin arasında var olan yaklaşım farkını görüşüp görüşmediklerini soran gazetecilere Peskov, “Görüşmeler zaten bunun üzereydi” dedi.

 

İngiltere 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

İngiliz gazetelerinin bugünkü manşetlerinde iki konu ön plana çıkıyor: Avrupa Komisyonu Başkanı olmak isteyen eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in İngiltere'ye yönelik sert eleştirileri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) dün faiz oranını düşürmesi hatta negatif faize geçmesi.

 

Guardian gazetesinin manşeti, "Juncker söz veriyor: İngiltere'ye yalvarmayacağım".

 

Eski Lüksemburg Başbakanı ve Euro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun başına geçmek istiyor. Juncker, Hristiyan Demokrat partileri bir araya getiren Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) başkan adayıydı. EPP de Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ilk sırada yer aldı. Ancak İngiltere federalist Juncker'in Avrupa Komisyonu Başkanı olmasına şiddetle karşı çıkıyor.

 

Juncker'in EPP'nin AP üyelerinin Brüksel'de basına kapalı bir toplantısında söylediği belirtilen sözler, Guardian'ın manşet haberinde yer alıyor. "Burada İngilizlere boyun eğmemiz yanlış olur" diyen Juncker sözlerini şöyle sürdürmüş:

 

"İngilizler önünde diz çökmeye zorlanmayacağım…Benim canımı sıkan şey İngiliz basınında giderek artan bir şekilde süren aleyhimdeki kampanya. Bulvar basını evimi işgal ediyor, fotoğrafçılar komşularımı taciz edip onlara ailem hakkında sorular soruyor. Daha fazla pisliğe hazır olun."

 

Times gazetesi ise Juncker'in İngiltere'ye yönelik eleştirilerini "Avrupa için yeni muharebe" manşetiyle duyuruyor. Gazete, yeni Avrupa Komisyonu Başkanı'nın kim olacağına ilişkin olarak Londra-Brüksel hattında gerginliğin giderek arttığını belirtiyor.

 

Times'a göre ise Juncker "İngilizler önünde diz çökmeye zorlanmayacağım" şeklindeki sözlerini dün sona eren G7 Zirvesi sırasında bazı Avrupalı liderlerle yaptığı özel görüşmede söylemiş. Juncker ayrıca EPP'yi de kendisine yeterli derecede destek vermediği gerekçesiyle eleştirmiş.

 

Gazete Juncker'in çarşamba günü İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Avrupa danışmanı Ivan Rogers'ı aradığını ve Cameron'la konuşmak istediğini söylediğini ancak halen herhangi bir görüşme planlanmadığını da aktarmış.

 

Financial Times gazetesinin manşeti, "Draghi'den, Euro Bölgesi'ni deflasyondan uzaklaştırmak için tarihi faiz indirimi". Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi dün ekonomiyi canlandırmak için aldıkları para politikasını gevşetmeye yönelik kararları kamuoyuna açıklamıştı. ECB gösterge faiz oranı yüzde 0,25'ten yüzde 0,15'e düşürmüş, bankaları kredi vermeye özendirmek için de negatif faize (yüzde -0,1) geçmişti. Bu da, bankaların Merkez Bankası'nda tutacağı paraları için faiz almaları yerine ödeme yapmaları anlamına geliyor.

 

Financial Times, ECB'nin negatif faize geçen ilk büyük Merkez Bankası olduğuna dikkat çekiyor. Gazete, Mario Draghi'nin Euro Bölgesi'ndeki bankalara 400 milyar Euro ucuz kredi verebileceklerini söylediğini, parasal genişleme üzerinden daha radikal kararları da dışlamadığını belirtiyor.

 

Euro Bölgesi'nde bankaların, nakit ihtiyaçları artan küçük işletmelere daha fazla kredi vermeleri umuluyor. Bölgede enflasyon yüzde 0,5'e inmiş bu da Avrupa'da, Japonya'nın yıllardır pençesinde olduğu deflasyon korkusunu artırmıştı. Enflasyonun tersi bir gelişme olan deflasyon, genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi anlamına geliyor.

 

Financial Times başyazısında ise Draghi'nin açıkladığı kararlar ile ilgili şu yorumu yapmış:

 

"Almanya geçmişte Euro Bölgesi'nde bu tip alışılmadık önlemler alınmasına karşı çıkmıştı. Oysa Almanya'nın desteğini almak hayati önemdeydi. Sonunda Almanya'nın desteği geldi, beklemeye de değdi."

 

ECB'nin dün açıkladığı kararları manşetinden duyuran bir diğer gazete de, Independent. "Sıfırın altında: Euro Bölgesinde bankalar negatif faizde" demiş Independent… Independent ECB'nin, mevduat sahiplerini bankalarda para tuttuğu için cezalandıran ilk büyük Merkez Bankası olduğunu belirtiyor.

 

Gazeteye göre atılan radikal adımlar Avrupa ekonomisine yönelik endişelerin sürüğünü, Euro krizinin sonundan çok uzakta olduğumuzu gösteriyor.

 

Independent'a konuşan yatırım danışmanlığı şirketi Daiwa Capital Markets'tan Grant Lewis, "Draghi şapkadan birkaç tavşan çıkardı ve bu piyasaları memnun etmiş görünüyor" demiş.

Alman Berenberg Bank'tan Holger Schmieding ise yorumu ise "Negatif faizin pratik sonuçları çok belirsiz ve muhtemelen çok sınırlı olacak" şeklinde.

 

Daily Telegraph gazetesinin manşeti ise "Obama İskoçya'ya 'eşi benzeri olmayan' birlikten ayrılmama çağrısı yaptı". Gazete, ABD Başkanı Barack Obama'nın İskoçya'nın bağımsızlığı ile ilgili tartışmaya müdahale ettiğini aktarıyor.

 

İskoçya'da 18 Eylül'de yapılacak referandumda halka "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Dün Brüksel'de İngiltere Başbakanı David Cameron ile düzenlediği ortak basın toplantısında Obama'ya konuyla ilgili görüşü soruldu. Obama bu konuda sözün İskoç seçmenlerde olduğunu söylese de ekledi: "Birleşik Krallık "birlik" halindeyken en güçlü konumundadır".

 

Obama Britanya'nın Avrupa Birliği'nde (AB) kalmasından yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Daily Telegraph, Obama'nın Cameron ile basın toplantısında söylediği sözlerin bağımsızlık yanlısı İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond'ı zor durumda bırakacağı görüşünde. Salmond'ın Obama'ya yanıtı ise şöyle:

 

"İskoçya'nın bağımsızlığı, ABD'nin bir yerine iki büyük dostu ve müttefiki olacağı anlamına gelir."

 

Financial Times gazetesinde bugün Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmazlığın değerlendirildiği bir yazı var.

 

David Gardner ve Neil Hume'un inmzalarını taşıyan yazıda, Bağdat ve Erbil yönetimlerinin Kürtlerin petrolü ve nüfuzu üzerinden bir "irade savaşı" yürüttükleri belirtiliyor. Türkiye geçen ay Ceyhan'da bekleyen Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasaya sevkiyatına başlandığını açıklamıştı. Irak ise onayı olmadan uluslararası piyasalara petrol sevk ettiği gerekçesi ile Türkiye'yi Uluslararası Ticaret Odası'na (ICC) şikayet etmişti.

 

Financial Times yazarlarına göre tüm bu gelişmeler hem Bağdat ile Erbil arasındaki irade savaşının, hem de Türkiye'nin bölgede etkinliğini artırma çabasının göstergesi.

 

Yazıdan bazı satırlar şöyle: "Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yatırımları olan onlarca enerji şirketi sabırsız bir şekilde doğrudan satışlarla gelir elde etmek istiyor. Türkiye de, Orta Doğu çalkantılı bir dönemden geçerken, Kuzey Irak'la ticaretini ve bölgedeki etkinliğini artırmakta istekli. Elektrik talebinin arttığı, enerji ithalatının faturasının 60 milyar doları aştığı bir dönemde, Ankara özellikle bölge ile doğrudan gaz ticareti yapabilmenin yollarını arıyor.

"Irak'ta ise ekonomik kartlar Bağdat'ta olsa da, Kürdistan Bölgesel Yönetimi siyasi manevra gücüne sahip. Nisdan ayındaki seçimler sonrası Kürt milletvekilleri Başbakan Nuri El Maliki'ye, yeni bir koalisyon hükümeti kurmasında yardımcı olabilirler. Burada sorulması gereken soru ise şu: Acaba Erbil, kendi yolunu çizmeye çalışırken kendine fazla mı güveniyor?"

 

Almanya 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Fars News Agency (FHA), Fransa haber ajansı, bir bilir yetkiliye dayandırarak, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin önümüzdeki Pazartesi günü Türkiye’ye gideceğini bildirdi.

 

Fransa haber ajansı, bir bilir yetkiliye dayandırarak, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, iktidara geldiğinden bu yana ilk kez olarak önümüzdeki Pazartesi günü Türkiye’ye gideceğini bildirdi.

 

FHA, Afganistan Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın Guantanamo hapishanesinden beş Taliban üyesinin serbest bırakmasına tepki gösterdi.

 

Afganistan Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak, Amerika yönetimi Guantanamo hapishanesinden beş Taliban üyesini serbest bırakmakla Afganistan’a yönelik yükümlülüklerini çiğnediğini belirtti.

 

FHA, Amerika yönetiminin İran petrolüne yönelik yaptırımları ağırlaştırma kararını 6 ay ertelediği bildirildi.

 

Amerika Başkanı Obama’nın İran petrolüne dayatılan yaptırımları ağırlaştırma kararını 6 ay ertelediği açıklandı.

 

FHA, Çin’in UAEA Temsilcisi, ülkesinin İran’ın UAEA’yla işbirliğinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Çin’in Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Temsilcisi Chang Jing, BM Teşkilatına bağlı bu Ajansla İran arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, onu “ileriye doğru olumlu bir adım” olarak tanımladı.

 

FHA, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague “Suriye seçimleri Beşşar Esad’a meşruiyet kazandırmıyor” dedi.

 

İngiliz “Daily Telegraph” gazetesinin haberine göre, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Suriye’de Beşşar Esad’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını bir “hakaret” ve “diktatörlüğünü sürdürme niyeti” diye nitelediği bir yöntem olarak tanımladı.

 

FHA, Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye’de Sarin gazı kullanıldığına dair sunulan delillerin kesin olmadığını söyledi.

 

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal “Suriye’de Sarin gazı kullanıldığına dair sunulan deliller kesin değiller” dedi.

 

FHA, İran’ın Bakü Büyükelçisi “Tahran-Bakü ilişkileri halen en iyi durumda. Bu ilişkilerin geleceğini parlak olarak görüyoruz” dedi.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçimiz Muhsin Pakain “Tahran-Bakü ilişkileri halen en iyi durumda. Bu ilişkilerin geleceğini parlak olarak görüyoruz” dedi.

 

FHA, İran’ın UAEA Daimi Temsilcisi “Geçen sene İran’la UAEA arasında sağlanan anlaşmadan bu yana 13 somut girişim gerçekleşti ve Tahran açısından artık birşey kalmadı” dedi.

 

FHA, Latin Amerikalı parlamenterler, İran ve Latin Amerika parlamentoları arasında dostluk grupları harekete geçerek ikili ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

 

İmam Humeyni’nin –ks- 25. Rihlet yıldönümü dolaysıyla İran’a gelen Latin Amerikalı parlamenter heyet, İran’ın tarihi İsfahan kentini ziyaret ederek İsfahan Valisi ile görüştü.

 

FHA– İran’ın önde gelen büyük alimlerinden Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi, kitle imha silahlarını kullanmak İslam’ın hiç bir ilkesi ile bağdaşmadığını vurguladı.

 

İslam dünyasının büyük alimi Ayetullah Mekarim Şirazi, dünyada tüm müslüman alimlerin açısından kitle imha silahlarının kullanılması caiz olmadığından emin olduğunu belirtti.

 

Suriye 6 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün; ABD’de yaşayan ve cumhurbaşkanı seçimlerine katılmak amacıyla anavatana gelen Suriyeli gurbetçilerden bir heyeti kabul etti.

 

Görüşmede el Esad; yurtdışında yaşayan çok sayıda gurbetçinin seçimlere katılmak için anavatanları Suriye'ye gelme ısrarında olmalarının vatana sevgi, vefa ve bağlılıklarını gösterdiğini, egemenliği ve bağımsız kararının korunmasına katkı sağlama hırslarını yansıttığını vurguladı.

 

SANA, Dış güçler ve istihbarat birimlerinin patronajlığında Suriye'de terör estiren kiralık ve tekfirci çetelere karşı başarılı operasyonlarını sürdüren ordu birliklerimiz bugün bu çeteleri birçok bölgede ağır kayıplara uğratmaya devam etti.

 

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Halep ve kırsalının sanayi, Meslimiye, İnzarat, Vudayhi, Mansura, Etarib, Hanano, Marei, Anedan, Hazır, Hreytan, Ffain, Bşakvi, Kefar Hum, Tel refat, Kefar Hamra, sahur, Uveyca, Eşrefiye, Abtin, Bosyan el Paşa, Selahattin, Raşidin, Ensari, Dahrat Abidrabbo, Şeyh Sait, Bba el Nasır ve Handerat kampı bölgelerinde terör yuvaları ve kümelenme yerlerini nitelikli operasyonlarla hedef aldıklarını aktardı.

 

SANA, Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro Suriye'de meşru ve yasal olarak yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları ve Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın sağladığı başarının Suriye'ye yönetme liderliğini bir kez daha belirttiğini vurguladı.

 

Venezüella Dışişleri Bakanlığının dün yayınladığı beyanında Maduro; Suriye'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke tarihinde oldukça büyük öneme sahip bir adımı teşkil ettiğini belirtti. Maduro seçim sonuçlarının Suriye halkının yaşadığı krize çözüm bulma arzusunu yansıttığına dikkat çekti.

 

SANA, Askeri bir kaynak nitelikli operasyonlarda aralarında yabancıların bulunduğu çok sayıda teröristin ölü yaralı ele geçirildiğini aktarırken, silah ve mühimmatlara el konulduğunu söyledi. Kaynak ordu birliklerimizin beldede arama tarama hamlesi başlattıklarını, teröristlerin bertaraf olmadan önce özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri çok sayıda bubi tuzağı ve mayının etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

 

SANA, Güvenlik birimleri Homs Kentinin Vaer Semti kenarlarında 80 kg TNT taşıyan bir araç yakaladı.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak Vaer Semti istikametinde seyir eden Suzuki marka araçta ayrıca bombalı eylem düzenlemede kullanılan muhtelif tür madde ve araçların bulunduğunu açıklarken, tüm bunların sebze yüküyle kamufle edilmeye çalışıldığına dikkat çekti.

 

SANA, 03 Haziran tarihinde Suriye'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday Mahir Haccar; seçimlerde sağladığı başarı ve Suriye halkının güvenini kazanmasıyla birlikte cumhurbaşkanı yetkilerini kendisine vermesinden dolayı Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ı kutladı.

 

Haccar el Esad’a yönlendirdiği ve SANA’nın bir nüshasını aldığı mektubunda; “Bu istisnai koşullar içinde halkın size güvenini ve sevgisini ifade etmek için yurdun her yerinde benzeri görülmemiş bir şekilde seçime katılarak size oy vermesinin; tüm bileşenler ve kesimler arasında kapsamlı ve geniş bir ulusal diyalogun başarılmasına izin verecek en önemli güç faktörünü teşkil ediyor. Bu diyalogda halk birlik beraberlik içinde saflarını teröre karşı mücadeleye ilaveten yeniden yapılanma ve işgal altındaki Arap topraklarını kurtarma çatısı altında birleştirecektir..” ifadesine yer verdi.

 

SANA, Halep’te Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları Neyreb Bölgesinde Filistin Halk Komitesi; ‘siyonistleşen silahlı terör gruplarının’ dün Neyreb Bölgesini bir dizi füzeyle hedef aldıklarını, bunun sonucunda sivil evlerin yıkıldığını ve birçok kişinin yaralandığını belirtti.

 

Halk Komitesi bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; terör gruplarının bu saldırılarını Filistin halkı ve mülteciler davasına karşı komploları çerçevesinde yaptıklarına dikkat çekti.