ABD 31 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Amerika’nın Sesi,  Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın başına Amerikan Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski başkanı Koramiral Michael Rogers’ın atanacağı haberine yer vermiştir. Ancak Obama’nın bu atama için Senato’nun onayına ihtiyacı vardır. Koramiral Michael Rogers aynı zamanda Amerika’nın Siber Kuvvetler Komutanlığı’nın başına da geçecektir.

 

Çin 31 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ) Soçi'de olimpiyat köyleri açıldı diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın güneyinde bulunan Soçi kentinde Kış Olimpiyatları için inşa edilen olimpik köyler dün (30 Ocak) resmen açıldı. Karadeniz sahilinde bulunan Soçi'nin dağlık bölgesinde kurulan 3 olimpiyat köyünün 6 binden fazla sporcuya barınma ve yemek hizmeti sağlayabileceği bildirildi. 22. Kış Olimpiyatları 7 Şubat'ta Soçi'de başlayacak. 90 ülke ve bölgeden yaklaşık 3 bin sporcu, 15 branşta 98 altın madalya için ter dökecek.

 

CRİ, Bağdat'ta patlamalar: 11 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün (30 Ocak) meydana gelen patlamalarda en az 11 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

 

Irak polisinin verdiği bilgiye göre, altı silahlı kişi Bağdat'ın doğusunda yer alan Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bir ofis binasına saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada saldırganlar dahil olmak üzere en az 8 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

 

CRİ, Brahimi: Homs'a insani yardım giremiyor başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Sorunu Özel Temsilcisi Lakhadar Brahimi insani yardımın Suriye'nin ortasında yer alan Homs kentine henüz ulaşamamasından "hayal kırıklığına uğradığını" kaydetti.

 

Brahimi dün (30 Ocak) düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, uzun süredir kuşatma altında tutulan Homs'taki durumun iyi görünmediğini ifade etti. Taraflar arasındaki müzakerelerin hala devam ettiğini hatırlatan Brahimi, şehre insani yardım girişiyle kadın, çocuk ve yaşlıların şehirden çıkmasına izin verilmesinin görüşüldüğünü kaydetti.

 

CRİ, Kıbrıs'ta BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı diye yazıyor,    Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresinin 31 Temmuz 2014 tarihine kadar uzaltılması kararlaştırıldı.

 

Güvenlik Konseyi tarafından dün (30 Ocak) yayınlanan kararda, Kıbrıs'ta Rum ve Türk kesimleri arasındaki güveni arttırıcı tedbirlerin alınması istendi.

 

CRİ, Tayland'da 20 bin polis genel seçim için iş başında diye yazıyor. Haberde, Tayland polisi tarafından yapılan açıklamada, başkent Bankok'ta 10 bin olmak üzere ülke çapında toplam 20 bin polisin 2 Şubat'ta düzenlenecek genel seçim için güvenlik sağlayacağı bildirildi.

 

CRİ, Kiev yönetimi tüm yükümlülüklerini yerine getirdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç dün (30 Aralık) yayımladığı mesajında, Kiev yönetiminin ülkede siyasi krizi çözmek için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini bildirdi. Yanukoviç halka var güçle çaba harcayarak barış ve huzuru sağlamaya çağırdı.

 

CRİ, Dünya liderlerinden At Yılı kutlama mesajları başlıklı haberinde, Bahar Bayramı kutlamalarıyla At Yılı'na girilirken, dünya liderleri Çinliler için kutlama mesajları yayımladı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, örgütün internet sitesinden kısa süre önce yayımlanan video kaydında, yeni yılın gelişini Çince konuşarak kutladı. Ban Ki-moon, konuşmasında sağlık, mutluluk dilerken, Çin halkına en samimi selamlarını iletti.

 

CRİ, Filistin: İsrail ordusu 3 yıl içinde çekilebilir başlık haberinde, Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi üyesi Hanan Aşravi, İsrail ordusunun gelecekteki Filistin Devleti topraklarından 3 yıl içinde çekilmesine müsade edebileceklerini söyledi.

 

CRİ, Dünya liderlerinden bayram tebriği diye yazıyor. Haberde, Çin'in geleneksel bayramı Bahar Bayramı bugün (30 Ocak) başladı. Dünya ülkelerinin liderleri Çin halkının bayramını kutladı.

 

CRİ, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajı başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Bahar Bayramı ve At Yılı'nın başlaması nedeniyle bugün (30 Ocak) bir kutlama mesajı yayınladı. Xi bütün Çin halkına, Hong Kong, Macao ve Taiwan'da yaşayan yurttaşlara ve yurt dışındaki Çinlilere sağlık ve mutluluk diledi.

 

Xi Jinping kutlama mesajında duygularını şöyle ifade etti:

 

"Bahar Bayramı Çin milletinin geleneksel bir bayramı, aynı zamanda yurt dışındaki Çinlilerin de ortak bayramıdır. Bu vesileyle bütün Çin halkını, Hong Kong, Macao ve Taiwan'da yaşayan yurttaşlarımızı, ayrıca yurt dışındaki Çinlileri içtenlikle selamlıyorum, dünyanın çeşitli ülke ve bölgelerindeki Çinlilere en güzel dileklerimi sunuyorum. Herkese sağlık ve mutluluk diliyorum, her şey gönlünüzce olsun! At Yılı'nda tüm Çin halkının, ejderha ve atın sahip olduğu hedefe doğru durmadan koşma ruhunu sürdürerek, milletin kalkınması için ortak çaba harcamasını arzu ediyorum. Yeni yılda vatanımızın refahının korunmasını ve bütün dünya halklarının daha mutlu olmasını içtenlikle diliyorum."

 

Rusya 31 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Rusya’nın Sesi, Rusya Bilimler Akademisi Moskova Doğubilimleri Enstitüsü’nde Türkiye’nin iç politikasının günümüzdeki sorunları konulu bir seminer gerçekleşmiştir. Burada, 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ile AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı belirtilmiştir.

 

Rusya’nın Sesi, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Libya’nın eski Lideri Muammer Kaddafi’ye 50 milyon euro borcu olduğu haberine vermiştir. Kaddafi’nin bu paranın, Sarkozy’nin seçim kampanyasında kullanılmak üzere verildiği belirtilmiştir.

 

İngiltere 31 Ocak’ta Bunları Konuştu:

 

Independent, İsrailli istihbarat yetkililerinin Türkiye’de El Kaide’ye ait üç kampın bulunduğuna ilişkin açıklamasına yer vermiştir. Avrupa ve ABD'den genç Müslümanların savaşmak üzere Suriye'ye geldiğini yazan gazete, ABD ve İngiliz istihbarat servislerinin de durumdan büyük kaygı duyduğunu aktarmıştır. Haberinde ayrıca Anthony Loyd’un bir analizine yer veren gazete, Türkiye’nin iki yıldan fazla bir süredir Cihatçılara gözü tamamen kapalı bir politika izlemiş olduğunu ve sınırlarından Türkiye’ye geçmesine izin verdiğini belirtmiştir.

 

Daily Telegraph, ekonomi ekinde gelişmekte olan ülkelere ver vermiş ve Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesine özel vurgu yapmıştır. Dankse Bank'tan Lars Christensen Türkiye’nin bu durumdan kurtuluş yolunun sermaye kontrolleri olduğunu ifade etmiştir. BNP Paribas bankasından Dominic Bryant ise Türkiye'nin en fazla riskte olan ülke olduğunu söylemiştir.

 

Financial Times, gelişmekte olan altı ekonomiyi mercek altına almıştır. Bu ülkeler Türkiye, Brezilya, Arjantin, Rusya, Endonezya ve Güney Afrika’dır. Haberi “Yayılma Korkusu” başlığı altında veren gazete, siyasetçilerin kurları korumak için faiz artırımına gitmesinin yeni bir kargaşa yaratabileceği yönündeki kaygıları artırdığını aktarmıştır.

 

Almanya 31 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Deutsche Welle kanalı, sitesinde Münih Güvenlik Konferansı’na yer verdi. “Ukrayna’daki iktidar mücadelesi, Suriye ve NSA skandalları gibi konuların öne çıkacağı 50’nci Münih Güvenlik Konferansı'na önemli isimler katılıyor.” İfadeleri kullanılan haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“50'nci Münih Güvenlik Konferansı Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un açılış konuşmasıyla başlayacak. 20 devlet ve hükümet başkanı ile 50 dışişleri ve savunma bakanının yanı sıra, bilim ve ekonomi dünyasından temsilcilerle birlikte toplam 400 kişinin katılacağı konferans pazar gününe kadar devam edecek.

 

Konferansta Suriye gibi kriz bölgeleri ve İran ile diyalog sürecinin ön plana çıkması bekleniyor. Son zamanlarda muhalefetin yoğun protestoları sonucu siyasi bir krizden geçen Ukrayna ile veri skandalları nedeniyle gündemden düşmeyen ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) da gündemin öne çıkacak konuları. Konferansın, NSA skandalları yüzünden müttefikleri ile ilişkileri gergin bir dönemden geçen ABD'nin güveni yeniden tesis etme çabalarına sahne olması bekleniyor.

 

Kerry Merkel ile görüşecek

 

ABD yönetimini temsilen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry konferansa katılacak. Kerry'ye Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice da eşlik ediyor. Kerry'nin cuma günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi bekleniyor. Son dönemde Almanya ile ABD arasında, Merkel'in cep telefonunun NSA tarafından dinlendiğinin ortaya çıkması sonucu soğuk rüzgârlar esiyordu. ABD heyetinin aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşebilmek için fırsat kolladığı da konferans öncesi ortaya atılan iddialardan.”

 

İran 31 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

İran Türk Radyosu İRİB haberinde Ahdar İbrahimi Cenevre müzakerelerinin sonuçsuz olduğuna itiraf etti” başlığı altında Ahdar İbrahimi’nin açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“BM ve Arap birliği Suriye işleri özel temsilcisi Cenevre 2 müzakerelerin sonuçsuz olduğunu itiraf ederek, şimdiki görüşmelerden bir sonraki görüşmeler için ders alınması gerektiğini belirtti.

 

Muhabirimizin bildirdiği üzere Ahdar İbrahimi Perşembe günü İsviçrenin Cenevre kentinde katıldığı bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Amerika ve Rusyanın tüm baskılarına rağmen Suriye hükümetiyle muhalif grupların tutumlarında hiçbir değişikliğin yaşanmadığını dile getirdi.”

 

İRİB bir başka haberinde Ali Ekber Velayeti’nin açıklamalrına yer verdi. Haberde şunları okuyoruz:

 

“İran İslam cumhuriyeti düzenin maslahatını belirleme konseyi stratejik araştırma merkezi başkanı, İran İslam cumhuriyetinin barışçıl nükleer halkının korunması yönündeki müzakerelerin sürmesinde kararlı olduğunu vurguladı.

 

İrnanın bildirdiği üzere Ali Ekber Velayeti Perşembe günü yaptığı açıklamada Amerika başkanı Barack Obamanın ülkenin İrana yönelik baskıların sonuçları hakkındaki yıllık konuşmasına işaretle Obamanın Amerikanın İrana karşı baskıları ve yaptırımlarına yönelik sözlerinin tekrardan ibaret olduğunu belirtti.”

 

İRİB bir haberinde ise “Suriye cumhurbaşkanı danışmanı İran İslam cumhuriyetinin bu ülkedeki krizin çözümlenmesindeki rolünü vurguladı” ifadelerine yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Suriye cumhurbaşkanı siyasi ve medya danışmanı Besine Şaban dün Lübnan el-Menar TV kanalına verdiği demeçte, İran'ın bölgenin en güçlü ülkesi olarak, bölgesel krizlerin çözümünde önemli rolü olduğunu söyledi.

 

Suriye cumhurbaşkanı danışmanı Şam yönetiminin Cenevre 2 konferansında ortak görüş usulü olarak ela alınacak bazı önerilerde bulunduğunu; bunların ülke bağımsızlığı, milli vahdetin korunması, terörizmle mücadele ve en önemlisi yabancıların müdahalesine muhalefetten oluştuğunu fakat muhalif gruplar tarafından göz ardı edildiğini söyledi.”

  

İRİB bir diğer haberinde Dışişleri Bakanı Seyit Abbas Erakçi’nin İran ve 5+1'in bir sonraki görüşmeleri ile ilgili açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İran İslam cumhuriyeti nükleer müzakereci heyeti üst düzey üyesi, İran ve 5+1 grubu arasında yapılacak bir sonraki görüşmelerin zaman ve mekânının hala belli olmadığını söyledi.

 

Dışişleri bakanı hukuk ve uluslararası işler yardımcısı Seyit Abbas Erakçi dün Fars haber ajansına verdiği demeçte, yapılan bazı tahminlere rağmen İran ve 5+1 arasında, nihai anlaşma olarak adlandırılan bir sonraki tur müzakereler için daha önce yapılan tüm tahminlere rağmen hala belirli bir zaman ve mekânın söz konusu olmadığını söyledi.”

 

Azerbaycan 31 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

1news Azerbaycan, Gül: Özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim diye yazıyor, Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, özel mahkemelere ihtiyaç olmadığı kanaatini taşıdığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Gül, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Özel Yetkili Mahkemelere (ÖYM) yönelik bir soru üzerine, Gül, eski bir konunun tekrar gündeme geldiğini belirtti.

 

1news.az, Bugün Mehmet Emin Resulzade’nin doğum günü başlıklı haberinde, Bugün, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin (AHC) kurucusu, büyük önder Mehmet Emin Resulzade’nin doğum günüdür.

 

Büyük tarihi şahsiyet 31 Ocak 1884’de Bakü’nün Novhanı köyünde dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hacı Molla Elekber Resulzade, annesi Zinyet Zal kızıdır.

 

İlk eğitimini ailesinin yanında alan Mehmet Emin daha sonra teknik okula başladı. 1902’de “Müslüman Gençlik” örgütünü kurdu.

 

1news.az, Bangladeş'te Cemaat-i İslami lideri ve 13 kişiye idam cezası diye yazıyor, Haberde, Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Partisi lideri Motian Maulana Rahman Nizami ve 13 kişiye silah kaçakçılığı iddiasıyla idam cezası verildi

 

Chittagong özel mahkemesinin idam cezası verdiği kişiler arasında eski Ev İşlerinden Sorumlu Bangladeş Devlet Bakanı Lutfozzaman Babar, eski İstihbarat Güçleri Genel Direktörü Tuğgeneral Rezzakul Haider Chowdhury, Ulusal Güvenlik İstihbaratı'nın Genel Müdürü Brig Gen de yer alıyor.

 

1news.az haberinde,  Peres: Filistinlilerle barış yapabiliriz diye yazıyor. Haberde, İsrail Cumhurbaşkanı Peres,"Fırsat penceresi var ve Filistinlilerle barış yapabiliriz. Mahmud Abbas'ın da ciddi ve istekli olduğuna inanıyorum" dedi. Haberde ayrıca, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Yeni Ortadoğu'nun" kurulduğu 1948’den bu yana en hayati dönemin yaşandığını belirterek "Şimdi zaman siyasi değil, tarihi kararlar alma zamanı. Ne karar alınırsa alınsın sonuçlarının tarihi etkileri olacak" dedi.

 

1news.az,  Prof. Dr. Ramiz Mehdiyev’in “Azerbaycanlılara Yönelik Soykırım Gerçekleri” eseri Litvanyaca yayınlandı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın büyük devlet adamı Prof. Dr. Ramiz Mehdiyev’in “Azerbaycanlılara Yönelik Soykırım Gerçekleri” isimli tarih araştırması diaspora kuruluşlarının desteği ile Litvancaya tercüme edildi.

 

Diaspora Kurumları Devlet Komitesinden verilen bilgiye göre, eser Litvanya Azerbaycanlıları Cemiyetinin girişimleriyle 27 ve 29 Ocak tarihlerinde Litvanya’nın popüler www.slaptai.lt portalında “Azerbaidžaniečių genocido realijos” başlığı ile yayınlandı. Eserin Litvancaya tercümesini ünlü edebiyatçı, yazar ve çevirmen, Litvanya Azerbaycanlıları Cemiyeti Başkanı Mahir Hemzeyev yaptı.

 

1news.az,  ABD: Suriye kimyasal silahların imhasında ayak sürüyor başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, Suriye'nin kimyasal silahların imhası sürecinde ayak sürüdüğünü, ABD yönetiminin bu durumdan derin kaygı duyduğunu söyledi.

 

ABD yönetimi, Suriye'nin kimyasal silahların imhası sürecinde "ayak sürümesinden" derin kaygı duyduğunu belirtti.

 

1news.az,  Arizona Eyalet Meclisi, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekleyen karar kabul etti diye yazıyor. Haberde, ABD’nin Arizona eyaleti yüksek yasama organının Senatosunda ve Temsilciler Meclisinde Azerbaycan’la ilgili kapsamlı bir karar kabul edildi.

 

Azerbaycan’ın Los-Angeles Başkonsolosluğundan verilen bilgiye göre, Başkonsolos Nesimi Ağayev, Eyalet Meclisinin her iki kanadının kararın alındığı toplantılarına katıldı. Karar hem Senato, hem de Temsilciler Meclisinde oybirliğiyle kabul edildi.

 

1news.az,  Türkiye Cumhurbaşkanı Gül Roma'da resepsiyon verdi diye yazıyor, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İtalyan mevkidaşı Napolitano ve eşi Clio Napolitano onuruna resepsiyon verdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalyan mevkidaşı Giorgio Napolitano onuruna resepsiyon verdi.

 

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano’nun davetlisi olarak bu ülkede bulunan Gül, ziyaretinin üçüncü günü akşamında, eşi Hayrünnisa Gül ile İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Napolitano için Westin Excelsior Otelinde resepsiyon düzenledi.

 

1news.az,  Ermenistan dün ateşkesi 50 kez ihlal etti diye yazıyor. Haberde, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattının farklı noktalarında ateşkesi 50 kez ihlal etti.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığının resmi internet sayfasında yer alan bilgiye göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın Berd ilçesine bağlı Aygepar köyündeki mevzilerinden Tovuz ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde konuşlanan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri birliklerinin mevzilerine ateş açtılar.

 

1news.az, Sarkisyan: Türkiye ile ön koşulsuz ilişkileri yeniden kurmalıyız başlıklı haberinde, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz olarak yeniden kurulması gerektiğini söyledi.

 

Prag’da Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman’la birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Sarkisyan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, AB üyesi ülkelerin meselesi. Biz Türkiye’nin AB’ye üyeliğini, Ermenistan’ın sınırlarının açılması olarak görüyoruz…” dedi.

 

1news.az, Erdoğan: Cumhurbaşkanı’nı bile dinlemişler diye yazıyor, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasından sonra yargıda gerçekleştirmek istedikleri yeni düzeni anlattı.

 

Terörle Mücadele Kanunu’ndaki (TMK) maddelerin Türk Ceza Kanunu’na (TCK) aktarılacağını vurgulayan Erdoğan, buralardaki davaların ağır ceza mahkemelerine devredileceğini açıkladı.

 

Erdoğan, dinleme konusunda da bu mahkemelerin oybirliğiyle karar alması gerekeceğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’nı, ailelerimize, çocuklarımıza varıncaya kadar herkesi dinlemişler” dedi.

 

1news.az, İsrail'den Gazze’ye hava saldırısı diye yazıyor. Haberde, srail ordusu tarafından Gazze’de 3 hedefe düzenlenen hava saldırısında 7 kişi yaralandı.

 

İsrail ordusu tarafından Gazze'de 3 hedefe yönelik gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre, 7 kişi yaralandı.

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İsrail ordusu, Gazze'de 3 farklı bölgeye hava saldırısı gerçekleştirdi. İlk saldırı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait eğitim kampına düzenlendi. İlk saldırıda can ve mal kaybı yaşanmadı.

 

1news.az, Suriye'de 88 kişi hayatını kaybetti diye yazıyor. Haberde, Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği saldırılarda 11'i çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 88 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik kara ve havadan ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 11'i çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 88 kişinin öldüğü bildirildi.

 

1news.az, FBI'ın aradığı çete İstanbul'da yakalandı diye yazıyor. Haberde, Hesap bilgilerini çalıp 4 milyon lira haksız kazanç elde etmişler.

 

İstanbul Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çok sayıda kişinin hesap bilgilerini çalan bir şebekenin peşine düştü.

 

Kimlikleri belirlenen şüphelilerin evlerine yapılan operasyonda, 5 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, 109 adet kopyalanmaya hazır manyetik kart ile kameralı kart kopyalayıcıları bulundu.

 

1news.az, Bakü’nün elektrik dağıtım şirketi yoğun çalışma rejimine geçti diye yazıyor. Haberde, Bakü’nün elektrik enerji dağıtımını yapan Bakü elektrik şebeke şirketi olumsuz hava koşulları nedeniyle yoğun çalışma rejimine geçti.

 

Bulgaristan 31 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu (BNR) sitesinde yer verdiği bir haberde BBC’nin Bulgar ve Romen göçmenlerle ilgili yazısına değinildiğini görüyoruz. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Romen ve Bulgar göçmenler nerdedir? BBC, bu yıl başında Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için çalışma sınırlamalarının kaldırılması ardından bu iki ülkeden büyük göç akınının yaşanmasına dair İngiltere’nin duyduğu endişelere yönelik yaptığı röportajda bu soruyu yöneltiyor.İngiliz yayın kuruluşu, İngiltere’ye yeni gelen Romen ve Bulgar göçmenlerin sayısı ile ilgili resmi verilerin Mayıs ayında yayınlanması beklendiğini, ancak bazı bölgeler şu an itibarıyla yeni gelen göçmenlerin sayısı az olduğunu açıkladıklarını belirtiyor. Yakında göçmenlerin yerleştiği İngiltere’nin en çabuk büyüyen şehri Peterborough’ta yapılan röportajda, BBC muhabiri pratikte yeni gelen Bulgar ve Romen göçmenlerini bulamıyor.”

 

Zaman Bulgaristan sitesinden verilen basın özetlerinde şunları okuyoruz:

 

Trud Gazetesi,  KAT mobil araçlardan kesilen ceza fişleri tarih oluyor

 

Dün Yüksek İdari Mahkemesi tarafından verilen bir kararın yorumlanmasına göre, bundan sonra trafik polislerinin mobil kameraları tarafından kesilen elektronik fişlerin yok hükmünde olacağı anlaşıldı. Sözkonusu iptal kararının savcıların genel kurul toplantısında oylandığı, fakat daha resmi hale getirilmediği belirtildi. Bu uygulamaya geçildiğinde ve kararın ‘Resmi gazete’de de yayınlandığı takdirde tüm savcıların bu karara göre hükmetmesi gerekecek.

 

24 Çasa Gazetesi, Tarih mezunu olan her altıncı kişi pazarlamacı olarak çalışıyor

 

Gazeteye demeç veren Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova, belirli profesyonel eğitim alan üniversite mezunlarının birçoğunun farklı sektörlerde çalıştıklarını ve özellikle de pazarlamacaı olarak çalıştıklarını açıkladı.  Bakan Klisarova, ‘Bulgaristan’daki üniversite reytingleri’ başlıklı rapordan veriler açıkladı.

 

Standart Gazetesi, Banka kredileriyle ilgili üç farklı harç kaldırılıyor

 

Bundan sonra bankalardan alınan tüketici kredisiyle ilgili daha az harç ödenecek. Tüketici Kredileri Kanununda yapılan değişiklikler ve eklemelere göre, banka kuruluşları sağladıkları krediler için onay, alım ve kredinin yönetilmesi konusunda harç uygulayamayacak. Ayrıca banka kurumu ile müşteri arasında yapılan sözleşmelerde yer alan küçük harfli uygulamaya da son veriliyor.

 

Klassa Gazetesi, Emlak ajansları 2014 yılı içinde hem emlak satışının hem de fiyatların artmasını bekliyor

 

Ülkenin en büyük emlak ajansının beklentilerine  göre, 2014 yılı içinde konut alım ve satımında büyük artış beklendiği tahmin edildi. Gazeteye değerlendirmede bulunan emlakçılar, ayrıca yıl içinde ortalama konut satış fiyatlarında da hafif bir artış bekliyor. ‘Adres’ ile ‘Yavlena’ emlak ajansları 2013 yılında ülke genelindeki konut satışlarında ortalama yüzde 10 ila 15 oranında artış görüldüğünü belirtti.  Yapılan değerlendirmelerde ayrıca, geçen yıllara bakıldığında geçen yıl içinde üç odalı konutların satışında artış yaşandığı ve bunların rakamının iki odalı konutların seviyesine çıktığı anlaşıldı.

 

Sega Gazetesi, BSP, DPS ile ‘Ataka’ referandum yapılması teklifine karşı çıktı

 

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in önerdiği teklifte Avrupa Parlamentosu seçimleri ile birlikte ülkede referandum yapılarak üç konuda vatandaşların karar vermesini teklif etti. Cumhurbaşkanı Plevneliev, seçim listelerinde yer alan bir kısım milletvekillerine öncelikli oy kullanımı (majoritar), elektronik oy kullanımı ile zorunlu oy uygulamasının getirilmesi gibi konularda referandum talep etti. BSP, DPS ile ‘Ataka’ siyasi partileri, Plevneliev  tarafından önerilen konuların ve özellikle seçim ile ilgili önemli konularda vatandaşların fikirlerini referandum sayesinde belirlemelerine sert bir şekilde karşı çıktı. Fakat GERB, Reform bloku ile NDSV partileri referanduma gidilmesini destekledi.

 

Monitor Gazetesi,  Mahkeme KAT’ın 137 mobil kamerasını devre dışı bıraktı

 

Yüksek İdari Mahkemesi’nin genel kurul toplantısında savcıların aldığı karar sonucu KAT Trafik Polisi dairesinin ülke genelindeki 137 adet mobil kamerası bundan sonra elektronik ceza fişi kesemeyecek.”