ABD 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Huck Hagel, Kongre’yi bilgilendirmeden beş Taleban militanına karşılık bir Amerikalı askerin bırakılmasını sağlayan takas anlaşmasını savundu. Amerikan yasaları anlaşmanın daha önceden Kongreye bildirilmesini öngörüyor.

 

Hagel yetkililerin takas haberinin duyulmasıyla Çavuş Bowe Berghal’ın hayatını tehlikeye atmaktan korktuklarını,  bu nedenle Kongre liderlerine anlaşmayı yasa gereği 30 gün önceden haber vermediklerini açıkladı.

 

VOA, Başkan Barack Obama Çarşamba günü New York’taki West Point Harp Akademisi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Suriyeli isyancılarla, mülteci akınına uğrayan ve terör tehdidi altında kalan Türkiye gibi komşu ülkelere yardımları arttıracağını ve İran'la nükleer anlaşma yapacağını açıkladı.

 

Obama İran’ın nükleer programını sona erdirmeye yönelik diplomatik girişimlerin başarı şansının da son 10 yılda ilk kez en yüksek düzeyde olduğunu söyledi.  Amerika’nın Sesi Dışişleri muhabiri Scott Streans, İran’la varılacak nükleer anlaşmanın Suriye krizini sona erdirmede nasıl bir etkisi olabileceğini araştırdı.  

 

The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'de siyasi fay hatlarını harekete geçiren Gezi parkı protestolarının birinci yılında, piyasalar olayların kısa vadeli etkilerini atlatmış görünüyor. Gezi'yle ortaya çıkan siyasi atmosferin ise ekonomide uzun vadede endişe yaratabileceği belirtiliyor.

 

Portföy yatırımcılarının Gezi olaylarının tetiklediği siyasi ve toplumsal gelişmelerden çok enflasyon ve cari açık gibi konulardan tedirginlik duyduğunu söyleyen uzmanlar, gücün bir merkezde ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında toplanmasının direkt yabancı yatırımını uzun vadede sekteye uğratacağını söylüyor.

 

WSJ, Geçtiğimiz 18 ay boyunca gelişen piyasaların "kuzeni" sayılabilecek ufak ve daha az bilinen piyasalara giren yatırımcılar hisselerden çok daha fazla gelir elde etti.

 

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi 2013 yılının başından bu yana yatay bir seyir izlerken, MSCI Az Gelişmiş Piyasalar Endeksi yüzde 50'den daha fazla yükseldi. Gelişmiş piyasalar da aynı şekilde yükseliş gösterdi, fakat MSCI Dünya endeksindeki yüzde 32'lik yükseliş yine az gelişmiş piyasaların yükselişi karşısında ufak kaldı.

 

WSJ, Euro Bölgesi'nde imalat aktivitesinin Mayıs ayında açıklanan ilk tahminden daha keskin şekilde zayıflaması, bölgede ekonomik büyümenin yıllık enflasyonu hızla yükseltecek kadar güçlü olmadığının bir işareti olarak yorumlanabilir.

 

3000 imalat şirketi ile yapılan Markit anketi, aktivitenin Mayıs ayında da artmaya devam ettiğini ancak artış hızının yavaşladığını gösterdi. Nisan ayında 53.4 olan PMI verisi 52.2'ye geriledi. Verinin 50'nin üzerinde gelmesi aktivitenin arttığı şeklinde yorumlanıyor.

 

WSJ, Chicago merkezli danışmanlık firması A.T. Kearney tarafından yapılan bir araştırmaya göre yabancı yatırımlar için ABD'nin cazibesi artarken Rusya gibi bazı gelişmekte olan piyasaların çekiciliği ise azalıyor.

 

Üst düzey yöneticilerle yapılan ankette birinci sırayı ABD aldı. Çin'in ikinci sırada yer aldığı ankette sıralama Kanada, İngiltere ve Brezilya şeklinde devam etti. Bir önceki yıl yapılan ankette 11. sırada yer alan Rusya bu yıl ise ilk 25 arasına giremedi. Hindistan beşinci sıradan yedinci sıraya, Meksika da dokuzuncu sıradan on ikinci sıraya geriledi.

 

WSJ, Çin bir güvenlik toplantısında ABD'nin "dünyada tek güç olma" amaçlarını ağır bir şekilde eleştirerek Doğu Asya'da kendi sözünün geçtiği mesajını verirken, daha az güçlü olan komşularıyla da gerilimi yükseltti.

 

Pekin'in bu yükselen konuşma dili ABD'nin bölgedeki gücünün azaldığını gösterirken, Çin'in bu agresif tutumu diğer ülkeleri askeri gücüne karşı koyabilmek ve kendilerini savunabilmek için bir araya getiriyor.

 

WSJ, Türkiye'de geçtiğimiz yıl gerçekleşen protestoların yıl dönümünde protestocuların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki gücünü azaltma hedefi gerçekleşmekten hala çok uzak.

 

İstanbul'un merkezindeki yeşil nokta Gezi Parkı hükümet karşıtı gösterilerin sembolü olarak kalmaya devam ediyor fakat ülkenin çoğunluğunu oluşturan nüfusun içerisinde kaynayan kızgınlık ülkeyi 12 yıldır yöneten başbakana karşı daha geniş bir koalisyona dönüşemedi.

 

Çin 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Halkın Günlüğü gazetesi, Xinjiang çalışmalarının stratejik açıdan planlanması gerektiğini kaydetti.

 

Gazetede yayımlanan yorumda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İkinci Merkezi Xinjiang Çalışma Toplantısı'nda yaptığı konuşma değerlendirildi.

 

Yorumda, Xinjiang çalışmalarının Xi Jinping'in konuşması ışığında yapılması gerektiği görüşü dile getirildi.

 

CRİ, Çin, yabancılara yönelik yeşil kart uygulamasını kolaylaştırmayı planlıyor.

 

Çin'de yeşil kart inceleme ve onay işlemlerinin gözden geçirildiği, yabancı yetenekleri çekmek için başvuru şartlarında kolaylıklar getirileceği bildirildi.

 

Avrupa ve ABD'de yaygın biçimde yürütülen "yeşil kart" uygulaması Çin'de 2004 yılında yürürlüğe konmuştu.

 

CRİ, Çin, Singapur'da düzenlenen güvenlik forumunda Japonya ve ABD'ye sert yanıt verdi.

 

Singapur'da yapılan Asya Pasifik güvenlik forumunda dün konuşan Çin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Wang Guanzhong, ABD ve Japonya'nın iddialarına cevap verdi.

 

Wang Guanzhong, Başbakan Abe ve Savunma Bakanı Hagel'in kendisinden önceki konuşmalarının karşılıklı destek içinde yapıldığını belirterek, bunun Çin'e karşı açık bir kışkırtma olduğunu vurguladı.

 

CRİ,  Beijing hizmet sektörü ve hizmet ticaretinde hızlı artış kaydedildi.

 

Çin'in başkenti Beijing'de hizmet sektörü katma değeri 10 yıl önce 0.34 trilyon yuanı buluyordu. Geçen yıl bu rakam 3.5 kat artışla 1.5 trilyon yuana ulaştı.

 

23 milyar 570 milyon ABD doları bulan hizmet ticareti katma değeri ise geçen yıl 4.7 kat artışla 110 milyar ABD Doları'na ulaştı.

 

Beijing Belediye Başkan Yardımcısı Cheng Hong bugün 3. Beijing Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen "Beijing Temalı Gün" etkinliğinde yaptığı konuşmada, geçen yıl kent hizmet sektörü katma değerinin bölgenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yüzde 77'sini oluşturduğunu söyledi.

 

CRI, Çin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in suçlamalarına ciddi tepki gösterdi.

 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Wang Guanzhong, bugün Shangri-la Diyalogu toplantısında yaptığı konuşmada, Abe ve Hagel'i eleştirdi. Wang, iki devlet adamının, toplantı sırasında Çin'e yönelttiği meydan okumaların ve asılsız suçlamaların beklentilerin ötesesinde olduğunu söyledi.

 

CRI, 13. Shangri-la Diyalogu devam ediyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Wang Guanzhong toplantıda "Asya'da Güvenlik Konsepti Oluşturalım, Asya Pasifik Bölgesi'nin Parlak Geleceğini Birlikte Kucaklayalım" başlıklı bir konuşma yaptı. Wang, Çin'in Asya Pasifik bölgesinde barış ve güvenliğin korunmasına ilişkin politikaları ve deneyimleri hakkında bilgi verdi.

 

Rusya 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Ukrayna’nın doğusunda derhal insani koridorların açılması talebini içeren tasarı sunduklarını açıkladı.

 

Ukrayna’nın doğusundaki savaş bölgesinde bulunan sivillere istedikleri zaman bu bölgeyi terk etme olanağının sağlanması gerektiğini ifade eden bakan, Ukrayna tasarısını bugün BMGK’ya sunacaklarını belirtti.

 

RUVR, Rus dili tüm özellikleriyle incelenmişse de işin ehli olanların bile şaşıracakları bir şey var. İnternet ortamında kullanılan “ diller” ve jargonlar söz konusudur.

 

Bu “dilleri” kimse saymadı. Genellikle az boyutlu topluluklarda oluşan bu “diller” gelip bazan İnternet kullanıcılarının hoşuna gitmiş sözcükleri bırakıp gidiyor. Bazıları kalıcı oluyor. Herkesin anlayamadığı yazılımcı dili işte böyledir. Bu dil Rusça mı Rusca değil mi? Dilbilimci Maksim Krongauz’un kanısına göre, bu Rus dilidir. Hem de ilk bakışta görülebildiği gibi, yozlaşan bir dil hiç te değil.

 

RUVR, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Shangri-La Diyalog” Asya Güvenlik Konferansı’nda Ukrayna kentlerinin sokaklarında çekilen görüntüleri sundu.

 

Antonov, forumun genel kurul toplantısında, “Maalesef, Batı medyası Ukrayna’daki gerçek durumu sükutla geçiştiriyor ve her şeyden Rusya’yı suçluyor. Bugün yanımda Ukrayna kentlerinin sokaklarından birkaç görüntü kopyasını getirdim. Orada çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar ölmeye devam ediyor. Acımasız gerçekten sadece yedi dakika. Hakikati bilmek isteyenler benden diskleri alarak sözlerimin doğruluğuna kanaat getirebilir” dedi.

 

RUVR, Karanlık bir köylü evi Rus masallarının kahramanları olan değişik varlıklarla dolu. Heredeyle biri laf açacak, tıslayacak, ürkütücü bir tarzda gülmeye başlayacak.

 

Ama ürkmeye lüzum yok. Çünkü tüm bu varlıklar batıl inançlar müzesinin nümuneleri olan büyük ve küçük heykellerdir.. Müze Rusya’nın en Batı kenti Kaliningrat’tadır. Heykeller de müze görevlisi Mihail Semönov’un yapıtlarıdır. Mihail Semönov ağaçtan çadı, bataklığın ruhu Kikimora, Ormanların ruhu Leşiy’in heykelleriyle Rusyalılardan her birinin çocukluğundan beri bildiği masallar ve rivayetlerin kahramanları olan 80 kadar varlığın heykellerini yaptı.

 

RUVR, Rusya Federal Uzay Ajansı Roskosmos, Federal Bilim Kurumları Ajansı ile birlikte, GSP istasyonlarının Rusya topraklarında askeri amaçla kullanılması olasılığını ortadan kaldıran önlemler aldı.

 

Roskosmos, söz konusu istasyonların çalışmalarının 1 Haziran’dan itibaren durdurulmasına dair hiçbir açıklama yapılmadığını bildirdi.

 

RUVR, Rusya’nın Krasnodar Krayı yönetimi, Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kentinden kaçarak zor koşullar altında Ukrayna-Rusya sınırını geçen 20’den fazlası çocuk toplam 38 mültecinin Rostov Bölgesi ve Kuban üzerinden Kırım’a ulaştırıldığını bildirdi.

 

Rusya’nın çocuk ombudsmanı Pavel Astahov, dün Ukrayna yönetiminin Slavyansk çocuklarını taşıyan otobüsün Rusya’ya geçmesine izin vermediğini, çocukların yaya olarak sınırı geçmek zorunda kaldığını açıklamıştı. Ancak Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, bu bilgiyi yalanlamıştı.

 

RUVR, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rus uydu navigasyon sistemi Glonass istasyonlarının ABD’de yerleştirilmesi konusunda Washington’u müzakerelere çağırdıklarını açıkladı.

 

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rus uydu navigasyon sistemi Glonass istasyonlarının ABD’de yerleştirilmesi konusunda Washington’u müzakerelere çağırdıklarını açıkladı. Rogozin, “Süre, 31 Ağustos’a kadar” dedi.

 

İngiltere 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Times gazetesi Gezi Parkı protestolarının birinci yılında dün Ankara'da yaşananlara sayfalarında kısaca yer vermiş. Gazetedeki haberin başlığı, "Türk polisi gösteriyi biber gazı kullanarak bastırdı" Haberde, yaklaşık 500 kişilik bir grubun, geçen yılki protestolarda yaşamını yitiren 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ü vurulduğu yerde anmak istediğini belirtiliyor.

 

Times polisin ise protestoculara karşı biber gazı ve tazyikli su kullandığını aktarmış.

Gazete Gezi Parkı protestolarının yıldönümünde önceki gün İstanbul ve Ankara'da polis ile göstericiler arasında çatışmalar çıktığını da hatırlatmış.

 

Guardian gazetesi, FIFA'ya Dünya Kupası'nın Katar'a verildiği oylamayı iptal etmesi yönünde yapılan çağrıları manşetine taşımış.

 

İngiliz Sunday Times gazetesi dün Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmek için bazı FIFA yetkililerine yaklaşık 5 milyon dolar ödediğini iddia etmişti.

 

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Uluslararası Kalkınma Sözcüsü Jim Murphy Guardian'daki yazısında, "FIFA"nin kuralları açık. Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkı satın alınmamalıdır" diyor. Aynı partinin Spor Sözcüsü Clive Efford da, 2022 Dünya Kupası için yeniden oylama yapılmasını istiyor. Guardian'ın haberinde ise İngiltere hükümetinin de Sunday Times'ta yayınlanan son iddialar sonrası politika değişikliğine gidebileceğinin sinyalini verdiği belirtiliyor.

 

İngiltere, 2018 Dünya Kupası'na aday olmuş ancak sadece iki oy alabilerek elenmişti. Hükümet daha önce yolsuzluk ve rüşvet iddialarının FIFA'yı ilgilendiren konular olduğunu vurgulamakla yetinmişti. Son gelişmeler sonrası ise İngiltere Spor Bakanı Helen Grant "Bu iddialar çok ciddi görünüyor. Büyük spor organizasyonlarının ev sahiplerinin açık, adil ve şeffaf bir süreç sonunda belirlenmesi gerek" ifadelerini kullanmış. İktidarın büyük ortağı Muhafazakar Parti'den John Whittingdale'e göre ise FIFA Başkanı Sepp Blatter'in konumu artık "neredeyse savunulamaz' durumda.

 

Guardian, üst düzey FIFA yetkililerinin de ilk kez 2022 Dünya Kupası için yeniden oylama yapılmasını değerlendirdiklerine dikkat çekiyor. FIFA'nın İngiliz Başkan Yardımcısı Jim Boyce, Etik Komitesi'nin yeniden oylama yapılmasını önermesi halinde, "bunda kesinlikle hiçbir sorun görmeyeceğini" söylemişti. Guardian muhabiri David Conn, suçlamaların merkezindeki eski Katar Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Hammam'ın, "bir suç örgütünün lideri gibi davranmakla" suçlandığını yazmış.

 

Daily Telegraph'ın ilk sayfasındaki haberin başlığı ise "Cameron, federalist Juncker'in Avrupa'yı yönetmesini engellemeye yönelik mücadelesinde önemli müttefikler kazanıyor".

İngiltere Başbakanı David Cameron özellikle Avrupa Birliği (AB) karşıtı partilerin başarılı olduğu Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası eski Lüksemburg Başbakanı ve Euro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker'in Avrupa Komisyonu Başkanı olarak görmek istemiyor.

 

Daily Telegraph ise önemli bazı Avrupalı liderlerden Cameron'a bu konuda destek geldiğini yazmış. Gazete İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin Juncker'in sadece bir aday olduğunu ve direkt göreve atanacağı sonucu çıkarılamayacağını söylediğine dikkat çekiyor.

 

Daily Telegraph'a göre Fransa Cunmhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de gelinen noktada Juncker'in göreve getirilmesine karşı oldukları yönünde haberler var. Oysa Merkel geçen hafta Juncker'in Komisyon Başkanlığına destek vermişti.

Daily Telegraph başyazısında son gelişmeleri "Sonunda, Avrupa'nın (seçmenleri) dinlemeye başladığının işareti" olarak yorumlamış.

 

Guardian ise ilk sayfasındaki haberde İngiltere Başbakanı David Cameron'ın "şantajla" suçlandığını belirtiyor. Alman Der Spiegel dergisi, Cameron'ın geçen haftaki AB Zirvesi sırasında, Juncker'in Avrupa Komisyonu Başkanı seçilmesinin İngiltere'nin AB'den ayrılması ile sonuçlanabileceği tehdidinde bulunduğunu yazmıştı. Dergiye göre Cameron bu sözleri Merkel'e söylemişti.

 

Financial Times gazetesi Downing Street'in Der Spiegel'in haberi hakkında yorum yapmadığına dikkat çekiyor.

 

Guardian, Juncker'in Alman Bild gazetesine verdiği mülakata dikkat çekmiş. Juncker, Cameron'ı adını anmadan eleştirerek "Avrupa ülkeleri kendilerine şantaj yapılmasına izin vermemelidir" demiş. Guardian'ın Avrupa Editörü Ian Traynor'a göre ise Brüksel'de dile getirilen görüş, "Cameron'ın Juncker'e bu kadar çabuk karşı çıkarak pot kırdığı" şeklinde.

 

Times ise eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in bugün Londra"da yapacağı konuşmayı manşetine çekmiş. Gazetenin manşeti "Blair Avrupa'ya 'Uyan' diyecek". Tony Blair İngiliz Sanayi Odası Konfederasyonu'ndaki konuşmasında, AB karşıtı partilerin AP Parlamentosu seçimlerinde elde ettikleri başarıya dikkat çekecek. Blair bunun AB'de reform ihtiyacını gösterdiğini vurgulayacak.

 

Times Blair'in "İngiltere'nin Avrupa'daki gelişmelere liderlik etmesi ve izleyici olmaması gerektiğini" söyleyeceğini, ülkesinin AB üyeliği koşullarını yeniden müzakere etme sözü veren Başbakan David Cameron'ı da sert bir dille eleştireceğini yazmış.

 

Almanya 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

İngiltere Başbakanı David Cameron'un Avrupa Birliği'nden ayrılma tehdidini konu alan Landeszeitung gazetesi İngiltere'nin kendini zaten hiçbir zaman tam Avrupalı hissetmediğini yazıyor:

 

“İngiltere Başbakanı'nın AB'den ayrılma tehdidi gerçekçilikle değil, popülizm ile ilgilidir. Tabii ki, ‘yolcu yolunda gerek' de denebilir. Çünkü geçmişte İngiltere AB'nin en büyük frenleyicisi olmuştur. Mamafih Cameron'un, seçim kampanyasındaki Avrupa aleyhtarı ifadeleriyle geleneksel AB karşıtlarını cezbeden sağ popülist UKİP partisine tepki vermek istediği de unutulmamalı. Avrupa aleyhtarı partilerin taraftar kazanmasına panik içinde tepki gösterildiğini görmek için İngiltere'ye uzanmaya gerek yok. Almanya'da da, Hristiyan Demokrat Birlik'in yönetim kademesindeki isimlerden Erika Steinbach sağ popülist ‘Almanya İçin Alternatif' partisiyle koalisyon kurulabileceğini söylemişti.“

 

Ludwigshafen'de yayımlanan Rheinpfalz gazetesi Fransa'nın durumunu konu alan yorumunda Avrupa'nın birliğini sürdürebilmek için Almanya ile Fransa arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor:

 

“Ulusal Cephe partisinin kandırdığı, devlet başkanıyla muhalefetin de kaderine terk ettiği Fransa kriz içinde bocalayıp duruyor. Ekonomik krize bir de siyasi krizin eklenmiş olması Almanya ve Avrupa için tehlike doğurur. AB, Almanya'nın yanında güçlü bir Fransa olmadan ilerleme kaydedememiştir. Serbest ticaret anlaşması için ABD'den taviz koparabilmek ya da İngiltere'deki yaklaşan AB üyeliği referandumuna cevap bulabilmek için güçlü bir Almanya – Fransa ikilisine ihtiyaç vardır.”

 

Katar Emirliği'nin 2022 Dünya Futbol Şampiyonası finallerinin ev sahipliğini kazanabilmek için 5 milyon dolar rüşvet dağıttığının iddia edilmesi üzerine Dünya Futbol Federasyonları Birliği FIFA soruşturma başlattı. Heidelberg'de yayımlanan Rhein-Neckar gazetesinin yorumu:

 

“FIFA konuya el attı. Rüşvet iddiası büyük yankı buldu. 2022 finalleri için yeniden oylama yapılıp yapılmayacağı belli değil. Yolsuzluk iddiaları şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlanamazsa Katar'ın tazminat talep etme hakkı doğar. En doğrusu turnuvayı Katar'a vermemek olurdu. Körfez ülkelerinde futbol geleneği yok. Bölge çok sıcak. Otokrat rejim büyük bir spor turnuvasıyla göz boyamak istiyor. Bütün bu nedenler Katar'ın başvurusunu ret etmeye yeterdi.”

 

Ulm'da yayımlanan Südwest – Presse gazetesinin konuyla ilgili yorumu ise özetle şöyle:

 

“2010 Dünya Şampiyonası'nın hazırlık maçlarıyla diğer karşılaşmalara hile karıştırıldığının kesinlik kazanmış olması, sahtekarlık ve yalancılığın FIFA'nın günlük meşgaleleri arasında yer aldığını gösterir. En acısı da bunun ne yeni ne de sürpriz bir teşhis olduğudur. 2022 finallerine yeni ev sahibi aranması şarttır. Zengin petrol şeyhleri mali bakımdan bunun altından kalkarlar. Asıl önemlisi FIFA'nın tepeden tırnağa yenilenmesinin kaçınılmaz olduğudur. Önce, suçsuz da olsa Sepp Blatter'in yeniden başkanlığa aday olmaması gerekir. Yıllık cirosu bir milyar euroyu bulan ve İsviçreli başkanın döneminde şeffaflıktan uzak ve yiyici bir hilkat garibesine benzeyen FIFA'nın kendiliğinden doğru yola girmesi beklenemez.”

 

İran 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Fars haber ajansı internet sitesinde İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin Tahran'ı ziyaret eden Kuveyt Emiri'ni kabul etmesi, İran ve Kuveyt arasında 6 işbirliği anlaşması imzalanması, Tahran'da düzenlenen Suriye'nin gerçek dostları oturumunun kapanış bildirisinde Suriye krizinin siyasi yolla çözümlenmesine vurgu yapılması gibi haberlere yer verilirken İslami İran Ordusu'nun savunma alanında yeni kazanımını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

İslami İran savunma alanında yerli uzmanların tasarım ve yapımıyla elde ettiği yeni kazanımlarla her geçen gün gücüne güç katıyor. Bu bağlamda İslami İran silahlı kuvvetlerinin ürünü olan "Kadir" radar sistemi bu sabah Hatem-ul Enbiya Hava Savunma Karargahı'nda düzenlenen törenle hizmete girdi.

 

Risalet gazetesinde İSlami İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi'nin, İran ve 5+1 uzman heyetleri UAEK yönetim kurulu oturumunun kulisinde nükleer meselenin teknik detaylarını görüşeceklerini açıklaması, Siyonist rejim cezaevlerinde 1500 Filistin'linin açlık grevi başlatması, Bahreyn'de despot Al-ı halife rejimine karşı protesto gösterilerinin devam etmesi gibi haberler göze çarparken BAE ve Suudi Arabistan'ın Mısır'a 20 Milyar dolarlık yardımını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zaid'in Kahire'ye yönelik mali yardımlarının devam edeceğini dile getirmesinin ardından "Mısri El Yevm" gazetesi de, adını vermediği Mısırlı bir yetkiliye dayandırarak, Suudi Arabistan ve BAE'nin Mısır'da yeni yatırımlarda bulunma niyetiyle Kahire'ye 20 milyar dolarlık bir mali yardım yapmak istediklerini bildirdi.

 

İRNA haber ajansı internet sitesinde Tahran'da düzenlenen 2. Suriye Dostları Zirvesi'nde konuşan Venezüella temsilcisi William Farina, bugün ABD dünyanın bir numaralı terörist ihraç eden ülkesine dönüştüğünü vurgulaması, Irak'ta yeni başbakanın seçilmesi konusunda siyasi partiler arasında görüşmelerin devam etmesi, Mısır'da darbeci general Sisi'nin göstermelik seçim sonucu Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine karşı protestoların sürmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken İran'ın navigasyon sistemi ürettiğine dair bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

İslami İran Cumhurbaşkanlığı Teknoloji Merkezi Başkanı Emiriniya, Batılılar İranlı uzmanların ileri teknoloji navigasyon sistemini üretmesine şaşırdıklarını belirtti. Tahran Tecriş Şüheda hastanesinde ileri teknoloji ameliyat teçhizatının hizmete girmesi dolaysıyla düzenlenen törende konuşan Emiriniya, bugün İran en gelişmiş tıbbi cihazların imalatında kendine yeter hale geldiğini belirtti.

 

Suriye 2 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı İsrail kiniseti ve hükümetinde radikal ırkçı siyonistlerin yanı sıra siyonist örgüt ve grupların işgal altındaki Filistin topraklarında Aksa Mescidine bulundukları saldırı ve ihlalleri şiddetle kınadı.

 

Bakanlık bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; İsrail'in Aksa Mescidine tekrarlanan saldırıların bölgede yol açacağı faciamsı tehlikelere karşı uyarıda bulundu. Beyanda işgalci İsrail otoritelerinin Filistin topraklarında kutsal mekanlara saldırılarına son vermeye zorlanması gereğinin altı çizildi.

 

SANA, Askeri kaynak ordu birliklerimizin Halep ve kırsalının Haddadin, Resm Bekro, Cebel el Sahariyc, Hanat, Debbağat, Bostan el Paşa, Sahur, Kaptan el Cebel, Hreytan, Tel Şeir, Beni Zeyd, Handerat Kampı, Hanano, Merei, Tel Cbiyn, Meslimiye, Hadır, Ancara, Ovram ve Salihin bölgelerinde terör yuvalarını hedef aldığını aktardı.

 

SANA, İçişleri Bakanlığı Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçim ortamının bulandırılmasıyla birlikte kuşku ve provokasyon amaçlı olarak ortaya çıkan haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

 

Bakanlık bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında; seçimlerde oy kullanacak vatandaşların kimliklerinin delinmesi yada kimlik veya pasaportlarına herhangi bir işaretin koyulacağına ilişkin ortaya çıkan haberlerin gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını ifade etti.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye’de yaşanan insani problemlerin siyasileştirilerek, dış müdahaleye zemin hazırlamak için suiistimal edilmesinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

 

Güvenlik Konseyinin Kiev’de bulunan otoritelerden; sivillerin çatışma alanlarından çıkmalarına ve insani yardım ulaştırılmasına izin vermelerini talep etmesi gerektiğine işaret eden Lavrov; Batılı medya araçlarının Doğu Ukrayna’da sivil konut bölgelerinin bombalanmasını göz ardı ettiğini belirtti.

 

SANA, Fransa ve Belçika’da ikame etmekte olan gurbetçilerimiz yarın düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma ve iradelerini ifade etme haklarını kullanmak amacıyla Şam Kırsalındaki Cdeyde Yabus sınır kapısından ülkeye giriş yaptılar.

 

Ülkeye giriş yapan gurbetçiler SANA muhabirine yaptıkları açıklamada; İkame ettikleri ülkelerin hükümetleri tarafından seçimlere katılma haklarının gasp edilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak için anavatana geldiklerini ifade ettiler.

 

SANA, Parlamento Üyeleri ve Merkezi Seçim Komisyonu Üyelerinden oluşan Rusyalı heyet yarın düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek amacıyla bugün Şam’a ulaştı.

 

Heyette Duma Meclisinden ve Federal Birlik Meclisinden iki üye ve Rusya Merkezi Seçim Komisyonundan iki üye yer alıyor.

 

SANA, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın direktifleriyle Başbakan Vail Halaki ekonomik, sosyal ve ileri gelenleriyle bir araya gelişinde kalkınsal ve hizmet projelerini hayata geçirmek için Dera Valiliğine 1.82 Milyar Suriye Liarası tahsis etti.

 

Lise imtihanları sürecini gözden geçirmesi sırasında Başbakan Halaki, hükümetin sınav sürecinin sağlıklı bir hava içerisinde tamamlanması için büyük özen gösterdiğini belirtti.

 

SANA, eçimlerin yaklaşmasıyla heyecanları ve coşkuları yüreklerine sığmayan kitleler dün Şam’da Feyha Spor salonunda bir araya gelerek 3 Haziran günü seçimlere katılacak olmanın mutluluğunu paylaştılar.

 

Sloganlar, ulusal marşlar ve halaylarla spor salonunu çınlatan kitleler; Suriye halkı terör, yaptırım ve hiçbir dış müdahaleyi aldırmadan 3 Haziran günü kendisini temsil edecek cumhurbaşkanını seçmek için sandık başında olacağını ifade ettiler.