ABD 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

The Voice of America (VOA), Başkan Barack Obama, Afganistan’da bu yılın sonunda 9 bin 800 asker bırakmayı planladığını açıkladı. Yeni plana göre, Afganistan’da Amerikan askerlerinin tamamına yakınının çekilmesi 2016 yılının sonunu bulacak. Amerika’nın en uzun savaşını sona erdirmek birkaç yıl sürecek.

 

Başkan Barack Obama Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Afganistan’daki 32 bin Amerikan askerinin çekilmesiyle ilgili yeni planı anlattı: “Amerika’nın muharip görevi bu yılın sonunda sona erecek. Gelecek yıldan itibaren Afgan halkı ülke güvenliğinden tamamen sorumlu olacak. Afgan kentlerinde, kasabalarında ve dağlarında bir daha devriye gezmeyeceğiz. Bu görevi Afgan halkı yerine getirecek.”

 

VOA, Washington Post gazetesiyle ABC televizyonunun anketinde Obama’ya Amerikan halkının sadece yüzde 41’nin destek verdiği belirlendi. Wall Street Journal gazetesi ve NBC televizyonun anketinde ise Obama’nın dış politikasının Amerikan halkının yalnızca yüzde 38’i tarafından onaylandığı  görüldü. Amerika’nın Sesi muhabiri Jim Malone bu düşüşün nedenlerini araştırdı.

 

Obama yönetimi Ukrayna’daki şiddet olaylarından Suriye’de devam eden iç savaşa kadar birçok dış politika sorunuyla karşı karşıya.

 

Daha sert bir dış politika izlenmesini isteyen Cumhuriyetçiler’in sayısı az değil. Senatör Kelly Ayotte bunlardan biri.

 

VOA, Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlar Pazartesi günü Donetsk’te havaalanına saldırdı. Bölgede çatışmalar hala devam ediyor.

 

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov havaalanının kontrolunu yeniden ele geçirdiklerini açıkladı.

 

“Biz duruma müdahale ettik. Havaalanına saldırdılar ve sivil bir uçağa ateş açtılar. Sonuçta havaalanını yeniden ele geçirdik. Şu anda bizim kontrolumuz altında. Karşı taraf ağır kayıplar verdi. Bizim hiç kaybımız olmadı. Ancak Donetsk’te operasyon bitmiş değil.”

 

The Wall Street Journal (WSJ), Google Inc. internette "unutulma hakkını" talep eden Avrupalıların isteklerini değerlendirmeye yardımcı olması için internet uzmanlarından oluşan bir komite ve internet sitesi kurdu.

 

Bu ayın başında Avrupa'nın yüksek mahkemesi, insanların internet arama motorlarından haklarındaki kifayetsiz, alakasız ve gizlilik haklarını ihlal edebilecek içeriklerin bulunduğu linkleri kaldırmalarını isteyebileceğini hükmetti.

 

Bu karar internet sektöründe şok dalgalarına yol açtı ve dünyanın en büyük arama motoru Google bu karardan özellikle darbe aldı.

 

WSJ, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin geçtiğimiz ay yetkililerin politikaları gevşetme konusunda 'rahat' olduklarını söylemesinin ardından yatırımcılar Merkez Bankası'nın aşırı derecede düşük enflasyonun önüne geçmek için atabileceği adımlara nasıl karşılık verilebileceğini değerlendiriyor.

 

Olasılıklar gösterge faizin (yeniden finansman oranının) düşürülmesinden varlık alım programı başlatılmasına kadar değişiyor.

 

WSJ, Uluslararası Veri Kuruluşu'na (IDC) göre tablet satışları hala büyüyor: birim satışların bu yıl bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 245 milyona ulaşması bekleniyor. Ancak 2013'te tablet taleplerindeki yüzde 52'lik büyüme düşünüldüğünde bu sene talep artışında ciddi bir azalış görülüyor.

 

Bu yılın satışlarının IDC'nin önceki tahmini 261 milyon birimden 16 milyon birim aşağıda olması bekleniyor.

 

WSJ, Cuma günü açıklanan resmi verilere göre ihracatın yükselmesi ithalatın ise azalması ile Türkiye'de ticaret açığı Nisan ayında yüzde 30,3 geriledi.

 

TÜİK verilerine göre Nisan 2013'te 10.3 milyar dolar olan açık 7.2 milyar dolara geriledi. Böylece Ocak-Nisan döneminde ticaret açığı yıllık bazda yüzde 24 azalarak 24.46 milyar dolara düşmüş oldu.

 

WSJ, Obezite artık küresel bir sorun haline geliyor: 2.1 milyar insan yani dünya nüfusunun yüzde 29'u 2013 yılında ya aşırı kiloluydu ya da obezdi. Aynı araştırma neredeyse 3 obezden 2'sinin gelişmiş ülkelerde yaşadığını gösterdi.

 

University of Washington'da görevli akademisyenler tarafından yapılan bir araştırmaya göre obezite yetişkinler arasında 1980 ve 2013 yılları arasında yüzde 27.5 artarken, çocuklar arasında yüzde 47.1 arttı. 1980 yılında yaklaşık 857 milyon kişi ya obez ya da aşırı kiloluydu.

 

Çin 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas, Filistin geçici Başbakanı Rami Hamdallah'a dün yeni koalisyon hükümetini kurma görevi verdi.

 

Abbas dün koalisyon hükümetinde görev yapacak bakanları açıklamayı planlıyordu. Yeni hükümet ise genel seçimler öncesinde iş başı yapacaktı.

 

Ancak Filsitin Ulusal Kurtuluş Hareketi El Fetih ve Filistin İslami Direniş Örgütü Hamas arasındaki anlaşmazlıktan ötürü, yeni hükümetin kurulma süreci uzadı.

 

CRİ, Ukrayna'da yeni cumhurbaşkanı belli oldu. Uluslararası toplumdan Ukrayna'ya destek mesajları gelmeye devam ediyor.

 

Çin, Ukrayna'da yapılan devlet başkanlığı seçiminin bu ülkede krizin siyasi yolla çözülmesine yardımcı olmasını beklediğini açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, Çin'in seçim sürecini yakından takip ettiğini belirterek, Ukrayna'da bir an önce yeniden istikrar ve gelişmeye kavuşulmasını beklediklerini dile getirdi.

 

CRİ, Çin, Japonya ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) ilişkilerini diyalog yoluyla iyileştirmesinin bölge barışı ve istikrarına yararlı olacağını açıkladı.

 

Japonya ile KDHC arasında kısa süre önce İsveç'te doğrudan görüşme düzenlendi. Bu görüşmede taraflar arasında çeşitli konularda anlaşma sağlandı.

 

Buna göre 1970'li yıllarda KDHC'de bir grup Japon vatandaşının kaçırılması olayı yeniden soruşturulacak. Japonya da buna karşılık olarak KDHC'ye yönelik yaptırımların bir kısmını kaldıracak.

 

CRİ, Çin, Singapur'da bugün yapılacak 13. Shangri-la diyalog toplantısına etkin şekilde katılacak.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, toplantının Asya'da güvenlik ve savunmayı ele alan önemli bir platform olduğunu belirterek, Çin'in bu platforma büyük önem verdiğini vurguladı.

 

Qin Gang, Çin'in adı geçen platforma katılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

 

CRİ, Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi'nin düzenlediği Xinjiang Çalışma Toplantısı televizyon, gazete ve internet aracılığıyla yayınlandı ve halk tarafından ilgiyle takip edildi. Toplantıyı takip edenler Xinjiang'ın daha güzel geleceği hakkında yapılan değerlendirmeleri dinleme imkanı buldu.

 

CRİ, Çin Halk Bankası ilk kez döviz takası anlaşması uyarınca başka bir ülkenin para birimini kullandı.

 

Çin'in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası bugün ilk kez Çin ve Kore Cumhuriyeti arasındaki döviz takası anlaşması kapsamındaki 400 milyon Kore wonu (KRW) (yaklaşık 392 bin ABD Doları) tutarındaki sermayeyi Çinli şirketlerin finansman sağlama çalışmasını desteklemek için kullandı.

 

Çin Halk Bankası, Kore wonu bazındaki sermayeyi ticari bankalara borç veriyor. Ticari bankalar ise bu parayı kredi olarak dağıtacak. Çinli işletmeler bu parayı Kore Cumhuriyeti'nden ithal edilen mal ve hizmet ticaretinde ödeme yaparken kullanabilecek.

 

CRİ, Çin'in güneyindeki Yunnan eyaletinde 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

Çin Ulusal Deprem Ağları Merkezi'ne göre, deprem eyeletin Jingpo iline bağlı Yingjiang ilçesinde saat 9.20'de gerçekleşti.

 

Yerin 12 kilometre altında meydana gelen deprem, bölgede şiddetli sarsıntı hissedilmesine neden oldu.

 

CRİ, Çin, Afganistan'da konuşlu kalacak Amerikan ordusunun bu ülkede barışın yeniden tesis edilmesine katkıda bulunmasını istedi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Obama'nın açıkladığı Afganistan'da asker bırakma kararını değerlendirdi ve bu konunun ABD tarafından sorumlu ve uygun biçimde ele alınması gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin düzenlediği Xinjiang Çalışma Toplantısı 28-29 Mayıs tarihlerinde başkent Beijing'de yapıldı.

 

Xi Jinping başkanlığında yapılan toplantıda, ekonomik kalkınma ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesinin gerekliliği vurgulandı.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ulusal birlik ve radikal dinciliğin yayılmasının önlenmesinin önemine dikkat çekti ve bu doğrultuda istikrar, hukuk, dayanışma, barış, refah, çağdaşlık kavramlarının altını çizdi.

 

Rusya 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Demiryolları (RZD), ülke genelinde 78 tren istasyonunda ücretli kablosuz internet (Wi-Fi) hizmeti vermeye başladı.

 

Şirketten yapılan açıklamada, “Geniş bant erişimi, Wi-Fi teknoloji sayesinde, saniyede 10 Mbit hızla gerçekleştiriliyor” denildi.

 

RUVR, Bugün Moldova’dan sınır dışı edilen Finlandiyalı insan hakları koruyucusu Johan Backman, Moskova’ya geldi. Haberi İTAR TASS ajansına kendisi bildirdi.

 

“Artık Moskova’dayım. Daha sonra Finlandiya’ya gideceğim. Bugün Pridnyestrovye Cumhuriyeti’nden döndükten sonra gözaltına alınıp bu şekilde havaalanına götürüldüm. Havaalanında Rusya’ya bilet aldım. Gözaltına alınmam, Moldova’nın federasyon olmasını destekleyici konuşmamla gerekçelendirildi” açıklamalarında bulunan Backman, konuşmasına şöyle devam etti: “Ayrıca, ziyaretim sırasında batılı ülkelerle ilişkilerini değerlendirdiğimiz Pridnyestrovye ve Gagavuzya’ya gittim. Gözaltına alınmamı da bir insan hakkı ihlali olarak görüyorum. Ben barıştan yana bir insanım, sadece bir uzman olarak konuştum. Böyle bir icraat, sınır dışı edilme nedeni olamaz. Bu bakımdan, katıldığım konferans organizatörlerinin dava açma girişimini destekliyorum.”

 

RUVR, Rusya’nın Uluslararası Biker Dogs MC International Kulübü’ne üye tek motorcu köpeği olan Stiç, sahibi Robert Molis ile birlikte, Kaliningrad yollarında motosiklet üzerinde yeniden seyahat edebilecek. İkilinin geçtiğimiz hafta çalınan BMW K1200RS tipi motosikleti polis ekipleri tarafından bulundu.

 

Anavatanı Çin olan Shih Tzu cinsi küçük köpeklere benzeyen Stiç, sahibi ile birlikte motosiklet üzerinde deri ceketli, güneş gözlüklü ve kasklı görüntülerinin yer aldığı videonun internette on binlerce kullanıcı tarafından izlenmesi ile meşhur olmuştu. Stiç’in sahibi Robert Molis, sosyal paylaşım sitesi vk.com’da köpeğinin adına açtığı sayfada yaptıkları gezileri ve Stiç’le birlikte yaşadığı maceraları anlatıyor.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’da ortaya çıkan kriz ortamının yakın tarihte Libya ve Irak’ta yaşanan krizlerle benzer temeller üzerinde şekillendiğini belirtti.

 

Bugün Moskova’da gerçekleşen görüşmede Sloven meslektaşı Karl Erjavec ile bir araya gelen Lavrov, görüşme esnasında yaptığı açıklamada, ‘‘Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki bir dizi rejimin devrilmesi suretiyle ortaya çıkan krizlerde kullanılan yöntemlere benzer yollarla yaratılmış olan krizler, günümüz konjonktüründeki en önemli uluslararası meseleler haline gelmiştir. Hem Irak, hem Libya, hem de Ukrayna’da meydana gelen krizler birbirine çok benzeyen tetikleyici nitelikte motifler içermektedir’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın füze kalkanı meselesine ilişkin olarak siyasi ve askeri kanaldan Batı ile yürüttüğü görüşmelerin fiilen kesintiye uğradığı belirtildi.

 

RUVR, Rusya’nın başkenti Moskova’ya gelen yabancı vatandaşlara yardım için faaliyet gösterecek olan turizm polisi departmanı, 1 Temmuz’dan itibaren göreve başlıyor.

 

Dünya’nın pek çok ülkesinde görev yapan turizm polisi, Temmuz başından itibaren Moskova’da da göreve başlayacak. Kurulacak olan yeni departmanda çalışacak olan polis memurları, başkente gelen turistlere şehre alışmaları ve karşılaştıkları problemleri çözmeleri için gereken yardımı sağlayacak ve suç fiillerinden dolayı mağdur olan yabancılara da her konuda yardımcı olacak.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna yönetiminin Rusya’dan gönderilen insani yardım malzemelerinin ülkenin doğu bölgelerine ulaştırılmasına izin vermemesinden duyduğu şaşkınlığı dile getirdi. Bakanlık, Kiev’i bu tavrını gözden geçirmeye çağırdı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz Çarşamba günü, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde başta ilaç olmak üzere insani yardım malzemelerin ulaştırılmasına izin vermeleri için Kiev’e nota gönderildiği kaydedildi. Kiev yönetimi, bu bölgelerde düzenlediği cezalandırma operasyonda siviller ölüyor, çok sayıda kişi yaralı.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptıkları telefon görüşmesinde, Ukrayna’da 25 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan olayları konuştu.

 

Kremlin’den yapılan açıklamada, “İki ülke lideri, Ukrayna’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında bu ülkedeki duruma ilişkin görüş alış verişinde bulundu” ifadesi yer aldı.

 

İngiltere 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian gazetesi Gezi Parkı protestolarının birinci yıldönümüyle ilgili haberinde, olayların ülkede yeni bir dayanışma duygusu yarattığını yazıyor.

 

Haberde, "Hükümetin ödün vermez tavrı ve polisin sert müdahalesi protestoların kısa sürede tüm ülkeye yayılmasına neden oldu. Bir çevre hareketi, ülke liderinin giderek artan otoriterliğine karşı bir isyana dönüştü" deniyor.

 

Gazete Türk Tabipler Birliği'nin verilerine dayanarak protestolarda sekiz kişi öldüğünü, 8,000 kişinin yaralandığını, 104 kişinn başından ağır darbe aldığını, 11 kişinin de, çoğu polisin kullandığı plastik mermiler sonucu, birer gözünü kaybettiğini aktarıyor.

 

Gazeteye konuşan feminist aktivist Mehtap Doğan, polisin sert müdahalesinin protestocuları caydırmadığını belirterek, "Gezi korku duvarını yıktı" diyor.

 

Hükümetin "alışveriş merkezi planlarından vazgeçtiğini ancak hızla muhalefeti bastırmaya yöneldiğini" savunan gazete, "protestolara destek verenlerin, bunların haberini yapanların, hatta Twitter'den protestolarla ilgili mesaj atanların işlerini kaybettiğini, yüzlerce kişinin yargılandığını" kaydediyor.

 

Gazete, suç işlemek için örgüt kurmak suçlamasıyla yargılanan ve 29 yıla kadar hapsi istenen Taksim Dayanışması üyesi 63 yaşındaki Mücella Yapıcı'nın 'Gezi Parkı daha bir başlangıç" dediğini aktarıyor.

 

Guardian'a göre Yapıcı, "Haziran'da yeni bir dayanışma doğdu. En önemlisi, insanlar maruz kaldıkları adaletsizliğe ve kendilerine karşı işlenen suçlara karşı seslerini yeniden yükseltmeyi öğrendiler. Gezi demokraside bir derstir" diyor.

 

"Protestolardan bir yıl sonra, yazdaki isyanın hayaleti, giderek artan bir şekilde dersi almamış gibi görünen Başbakan'ın üzerinde dolaşıyor. Erdoğan yolsuzluk iddiaları karşısında ülkeyi kendisine sadık olanlar ve hainler olarak bölme stratejisine yöneldi. Polis ve yargıyı karşıt görüşlülerden arındırdı. Güçler ayrılığını zayıflatacak yasalar çıkardı."

 

"Muhalefeti bastırmak için medya üzerindeki baskı artırıldı. Twitter geçici olarak kapatıldı, YouTube'a Türkiye'den hâlâ erişim yok. Erdoğan hâlâ 'Gezi provokatörlerini' Türkiye'ye karşı komplo içinde olmakla suçluyor."

 

Antropolog gazeteci Ayşe Çavdar Guardian'da "Gezi siyasetin temellerini ve dilini kökünden değiştirdi" derken, protestolar sırasında gönüllü olarak çalışan İncilay Erdoğan adlı bir doktor ise Gezi olaylarının farklı etnik ve dinsel gruplarla farklı sınıflardaki insanların daha fazla dayanışmasını sağladığını belirtiyor.

 

Financial Times Anayasa Mahkemesi'nin YouTube'a erişim yasağının anayasa aykırı bulduğunu belirterek mahkemenin Başbakan Erdoğan'ı bir kez daha "terslediğini" yazıyor. Haberde, bu kararın ardından hükümetin yasağı kaldırmaktan başka seçeneği kalmadığını belirtiyor.

 

Haberde, yasağa karşı mahkemeye bireysel başvuruda bulunan avukat ve akademisyen Yaman Akdeniz'in "Karar, Türkiye'de ifade özgürlüğü için bir zaferdir" dediğini aktarıyor. Akdeniz, Twitter'de olduğu gibi YouTube'da da yasağın 24 saat içinde kaldırılmasını beklediğini söylüyor.

 

"Mahkeme, muhaliflerinin giderek daha otoriter olmakla suçladığı Erdoğan'la daha önce de çatışmış ve hükümetin yargı üzerindeki gücünü artıran yasayı iptal etmişti. Erdoğan mahkemenin yargıçlarını siyasete girmeye çağırdı, bakanları da mahkeyi siyasi kararlar almak suçluyor. Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç, geçen ay bir konuşmasında hükümetin hukukun üstünlüğüne duyulan güveni baltalamakla suçlayarak Erdoğan'ı kızdırmıştı."

 

Almanya 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Süddeutsche Zeitung, ABD Başkanı Barack Obama’nın West Point Askeri Akademisi'nde yaptığı konuşmada Amerikan dış politikasıyla ilgili verdiği mesajları irdeliyor.

 

“Yeni savaşlar yok, yabancı halkların kanlı işlerine karışmak yok. Obama’nın West Point’ta yaptığı konuşmada verdiği en önemli mesaj buydu. Başka askerî maceralara girişmekten çekinmesi anlaşılır. Irak ve Afganistan’daki askeri operasyonlar ABD’ye binlerce ölüye ve trilyonlarca dolara mal oldu. Amerikalılar bu fahiş bedeli ne için ödediklerini hâlâ bilmiyor. Obama doğruyu gördü: Amerika sonsuza dek savaşamaz.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise Avrupa’nın bir birlik olarak geleceğini irdeliyor:

 

“Avrupa’nın nasıl bir geleceğe yöneldiğini bize gösteren yer neresi? Görevinden ayrılmak üzere olan AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy’a Şarlman Ödülü’nün takdim edildiği ve ödül törenine Ukrayna, Gürcistan ve Moldova Cumhuriyeti başbakanlarının da davet edildiği barışçıl Aachen kenti mi? Ya da insan hakları ve azınlık hakları değil, nüfuz alanı yaratma savaşının yaşandığı Donets Havzası mı? Veya üç safkan demokratın, dışarıdan Avrupa Birliği’ne benzemeye çalışan ancak gerçekte pek çok noktada AB fikir ve ideallerine karşıt bir tasarım olan ‘Avrasya Ekonomi Birliği’ni kurduğu Astana mı? Çok karışık bir tablo bekleyenler pek şaşırmayacak. Sadece bu Avrupa’nın siyasi ve coğrafi olarak sürekli genişleyen bir birlik için sakin ve kararlı bir şekilde çabalamaya devam etmesi, beklentiler listesinden rahatça çıkarılabilir.”

 

Berliner Zeitung ise İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren Normandiya Çıkarması’nın yetmişinci yıl kutlamalarına Ukrayna’nın da davet edilmesini konu alıyor:

 

“Bu, müttefiklerin bayramı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin de bu zaferde İngiltere, ABD ve Fransa gibi payı var. O zamanlar Ukraynalılar da Sovyetler Birliğine dâhildi. Ama Nazi Almanyasına karşı elde edilen zaferde oynadıkları rolü çok az kişi biliyor. Ukrayna ve Belarus'un bu savaşta Polonya ve Baltık ülkelerinin yanında en fazla can kaybını verdiği son 70 yılda neredeyse kimsenin aklına gelmedi. Ortak zaferi hatırlamak… Bunu telafi etmek için daha iyi bir çerçeve olabilir mi?”

 

Die Welt gazetesi ise Mısır’da devlet başkanlığı seçimlerinin sonucunu değerlendiriyor.

 

“Abdülfettah El Sisi sadece yarım bir devlet başkanı. Seçmenleri sandığa çekmek için gösterilen tüm çabaya rağmen üç günlük seçim sürecine katılımın yüzde 45’i bile bulmaması, yeni devlet başkanı için ağır bir tokattır. Bu, hayal kırıklığı yaşayanların ve siyasî ve insani olarak kaybedilmiş Müslüman Kardeşler ve sempatizanlarının oluşturduğu çoğunluğun tokadıdır. El Sisi’nin meşruiyeti oldukça zayıf ve düşük katılıma bakıldığında yüzde 93 mü yüzde 100 mü oy aldığının da önemi yok. Peki, Mısır’da her şey sil baştan mı? Neredeyse öyle. El Sisi’yi ‘Mübarek light’ olarak nitelemek mümkün. Her derde deva olmadığı, bir arabulucu olmadığı kesin. Yönetecek, emir verecek, dikte edecek.”

 

İran 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesi haftalık siyasi yorum yazısında geçen hafta dünya genelinde en önemli gelişmeleri okuyucularla paylaşıyor.

 

Siyonist rejimin Gazze'ye saldırı düzenlemesi, Mısır'da darbe rejimine karşı protesto gösterilerinin devam etmesi, Ukrayna Doğusunda gerginliğin sürmesi gibi haberlere değinilen yazıda Bahreyn gelişmelerini konu eden satırlar dikkatimizi çekiyor.

 

Bahreyn'in, insan hakları Arap mahkemesi merkezi oalrak seçilmesi, insan haklarının gerici Arap rejimlerince resmen ayaklar altına alındığı gösteriyor. Uluslararası insan hakları Arap mahkemesi, Uluslararası örgütler ve tüzel şahsiyetler ve ayrıca Arap Birliğini temsilen resmi heyetlerin katılımıyla Bahreyn'de düzenlendi ve konferansın sonunda Bahreyn resmen insan hakları Arap mahkemesinin merkezi olarak tanındı. insan hakları ihlalleri konusunda ağır dosyasından dolayı, Maname rejimi söz konusu girişim ardından ülke içi ve dışında çeşitli çevreler tarafından eleştirildi.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Türkiye başbakanı Erdoğan'ın Almanya ziyareti ardından Almanya'da yapılan bir anketin Almanların Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu ortaya koyduğunu konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın son Almanya ziyareti sırasında bu ülkedeki Türkler arasında yaptığı konuşmasının ardından Koln Üniversitesinde yapılan bir anket sonucunda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesine karşı olan Alman sayısının arttığı ortaya çıktı.

 

Reuters'in haberine göre, "Forsa" kurumunun "Stern" dergisi için hazırladığı söz konusu anketin sonuçları, Almanlardan yüzde 69'unun Türkiye'nin AB'ye katılmasını istemediğini gösteriyor. Bu rakam da 2005 yılında yapılan ankete göre, yüzde 17 civarında bir artış meydana geldiğini ortaya çıkarmakta.

 

Cam-i Cem gazetesinde Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejimine karşı halk ayaklanmasının devam etmesi, Siyonist rejim askerlerinin Mescidi Aksa'ya baskın düzenlemesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Suriye'deki İŞİD teröristleri arasında İngiltere uyruklu birçok terörist bulunduğunu konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Avrupa'lı teröristlerin bölgede terör estiren İŞİD terör örgütüne üyeliği, Avrupa güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının inkar edemeyeceği bir gerçektir. Nitekim sözde özgür Suriye ordusu elebaşlarından birisi, Times dergisine verdiği demeçte, İŞİD üyelerinin birçoğu ingiliz olduğunu söyledi.

 

Bulgaristan 30 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

TRUD, Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (DKEVR), 1 Temmuz’dan itibaren elektrik fiyatının yüzde 1 oranında ucuzlatılabilmesi için kalorifer ile sıcak suyunun ortalama yüzde 11 oranında zamlanması teklifinde bulundu. Böylece Sofya’da fiyatların yüzde 11.6, en yüksek orandaki zammın ise yüzde 18.9 ile Ruse şehri için planlanıyor. Buna göre, üç kişilik ortalama bir ailenin yaz aylarında sıcak su için ödeyecekleri bedelin 2.50 ila 5 leva arasında yükseleceği, kış aylarında ise 20 leva artabileceği tahmin ediliyor. 1 Temmuz’dan itibaren Güney Bulgaristan bölgesindeki elektrik fiyatı yüzde 1.3, Güzeydoğu Bulgaristan bölgesinde ise yüzde 1.7 oranında ucuzlayacak. Sadece Batı Bulgaristan bölgesindeki kalorifer ve elektrik kullanıcıları yüzde 0.3 oranında zamlı fiyat ödeyecek. Planlanan elektrik indirimin geçen yılın başından bu yana yapılan dördüncü düşüş olduğu anlaşıldı.

 

24 ÇASA, Eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, Özel Dinleme Ruhsatı (CPC) izni vermediği için dört yıl hapse mahküm edildi. GERB partisi Başkan Yardımcısının aldığı ilk ceza Sofya Şehir Mahkemesinden hakim Toni Getov tarafından dün saat 17.00 sularında okundu. Eski İçişleri Bakanı’nın Alman avukatı Hans Peter Ul birkaç dakika sonra ortaya ‘bomba’ attı. Ul yaptığı açıklamasında, güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre mahkemeye baskı yapıldığını ileri sürdü. Eski İçişleri Bakanı sözkonusu kaynağım kim olduğunu bildiğini itiraf etti. Tsvetanov bugün farklı bir suçlamadan dolayı yine mahkemede olması bekleniyor.

 

STANDART, Sofya’daki acil servis ambulansları da protestoya çıktı. Sağlık Bakanı, Acil Servis müdürü Dr. Georgi Gelev ile yardımcısı Dr. Angel Angelov’u görevden alacağı tehdidinin ardından kurumda çalışan 83 sağlıkçı topluca istifa etti. Skandalın meydana gelmesi ise, Acil Servis ambulansını bekleyemeden sokak ortasında hayatını kaybeden 40 yaşındaki fotoğrafçı bayanın durumu sebep oldu. BTA haber ajansına açıklama yapan Sağlık İstihbarat Müdürü Dr. Simeon Vasilev, ambulansın çekilme ile olay yerine ulaşma saatlerinin değiştirildiğini tespit ettiklerini bildirdi. Dr.Gelev ise saatlerin değiştirilmesinin imkansız olduğunu ve bunun GPS sistemleri tarafından ispat edileceğini vurguladı.

 

NOVİNAR, Bu ilkbahar döneminde büyük miktarlarda yağmur ve dolu yağışları görülecek. Meteoroloji uzmanları yağmur yağışları ile birlikte şiddetli rüzgar ve şimşeklerin de görülebileceği uyarısında bulundu. Yaklaşan Haziran ayının da serin olacağı ve şiddetlei yağmur yağışları ile başlaması tahmin ediliyor. Fakat ilk günlerinden sonra ikinci on günlük dönemde normalde sıcak ay olarak bilinen Haziran ayının sıcak yüzünü göstermesi bekleniyor. Uzmanlara göre, Haziran ayının son günlerinde hava sıcaklığının 36 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor.

 

KLASSA, Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (DKEVR) tarafından hazırlanan rapora göre, ‘Contour Global Maritza East 3’ ile ‘AES Maritza East 1’ elektrik üreten şirketler ile ürettikleri tüm kapasite elektriği satın alınması için yapılan sözleşmelerin Avrupa piyasası içinde yapılan standart elektrik satın alınması için yapılan sözleşmelere uymadıklarını ortaya çıkardı. Sözkonusu sorunun ayrıca Avrupa’daki kurumlar tarafından da görüldüğü ve bu tür kuralsız sözleşmelerin çerçevesi belli olmayan devlet desteği niteliği taşıdığı belirtildi.

 

SEGA, hükümet, dönemini tamamlayamayacak görüntüsü veren milyonlarca leva değerinde tartışmalı sözleşmeler imzalamaya başladı. Önümüzdeki aylarda hükümetin dış piyasalara dış borç ile belgeler sunacağı için muhtemel erken genel seçimlerin bütçeye pahalıya mal olacağı tahmin ediliyor. Buna göre, kabinedeki bakanlar dün aldıkları kararları meclisin onayına sundu. Kabine uluslararası piyasaya 1.493 milyar euro değerinde kıymetli devlet hissesi pazarlamayı hedefliyor.