ABD 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Barack Obama, uzun yıllardır devam eden savaş döneminin ardından bile Amerika’nın hala “vazgeçilmezliğini” koruduğunu söyledi, ama ‘askeri maceralara’ atılmadan önce itidalli davranılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Obama Amerika’nın en saygın askeri akademilerinden West Point’teki mezuniyet töreninde konuştu. Akademinin 2014 yılı mezunlarına hitap eden Başkan, “11 Eylül 2001’den sonra ilk kez bu dönemin mezunları, belki de Irak ya da Afganistan’da savaşmaya gönderilmeyecek” diye konuştu. 

 

VOA, Amerikalı şair, yazar ve insan hakları savunucusu Maya Angelou, 86 yaşında öldü.

 

Kuzey Carolina eyaletinin Winston-Salem kentinde yaşamını yitiren Angelou, 1969 yılında yazdığı otobiyografisi ‘I Know Why The Caged Bird Sings’ ile üne kavuşmuştu.

 

VOA, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Özel Gözlem Misyonu bünyesinde görev yapan ve dün kimliği belirsiz kişilerce Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bir kontrol noktasında alıkonulan dört gözlemciden birinin Türk olduğu açıklandı.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Sözcüsü Michael Bociurkiw, Ukrayna’nın doğusundaki kentler arasında seyahat eden gözlemcilerle iletişimi kaybettiklerini söyledi.

 

VOA, Rusya yanlısı eylemciler, Kırım’ın ilhakını mümkün kılan taktikleri kullanarak Ukrayna’nın doğusundaki bazı bölgeleri ele geçirmeye çalışıyor. Batılı ülkelerse Kırım’ı ilhak eden Rusya’yı cezalandırmak ve Ukrayna’da başka bölgeleri de ele geçirmesini engellemek için yaptırımlar uyguluyor.

 

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, ekonomik yaptırımların daha da sıkılaştırılacağını söyledi.

 

Yaptırımlar artarsa, Rusya için hayati önem taşıyan petrol ve doğalgaz sanayii, hedef alınabilir. Yaptırımlar, şimdiye kadar sadece Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yakın çevresindeki kişilere yönelikti.

 

The Wall Street Journal (WSJ), ABD'deki, Avrupa'daki ve Japonya'daki dengesiz hisse piyasaları ve düşük tahvil gelirleri bu kış büyük kayıplar yaşayan Brezilya ve Güney Afrika gibi gelişen ülkelere yatırımcıları yeniden yönlendiriyor. Batı'da görülen yumuşak büyümeyle beraber ABD ve Almanya'da hükümet tahvil getirileri 2014 yılının en düşük seviyelerini gördü dün.

 

Birçok yatırımcı büyümenin sağlıklı olduğu Hindistan ve Endonezya gibi bölgelere yoğunlaşırken, ekonomik engeller bu bölgelerde yavaşça elimine edilirken iş yanlısı liderler de göreve geliyor. Asya'da bu yılın en iyi performansını gösteren piyasalardan bir tanesi olan Tayland'da askeri darbe bile yatırımcıların paniğe kapılmasına neden olmadı.

 

WSJ, Çin'deki Avrupa Birliği Ticaret Odası'ndan Perşembe günü yapılan açıklamada Çin'de iş yapan Avrupalı şirketlerin istihdam maliyetlerinin artması, ekonominin yavaşlaması ve hukukun egemenliğine bağlılık olmaması nedeniyle piyasayı eskisi kadar cazip görmedikleri belirtildi.

 

Çin'de faaliyet gösteren 552 Avrupa merkezli şirketin katıldığı ankete göre iş dünyasına zarar veren diğer faktörler arasında çalışanları elde tutmanın zorluğu, piyasaya erişim bariyerleri ve düzenlemelerin keyfi şekilde uygulanması da yer alıyor.

 

Ticaret Odası Başkanı Jörg Wuttke konu hakkında, "Ekonomik yavaşlama Çin'deki Avrupalı şirketler için gerçek bir oyun değiştirici. Çok uluslu şirketler için Çin hala önemli olsa da birkaç yıl önce olduğu kadar değil," diye konuştu.

 

WSJ, Birkaç başlangıç firması tarafından müzik pazarındaki dominasyonu tehlikeye giren Apple bu sektörde avantajı tekrar kazanmaya çalışıyor.

 

Teknoloji devi dün yaptığı açıklamada müzik sektöründen gelirlerini artırmak amacıyla Beats Electronic LLC firmasını 3 milyar dolara aldığını duyurdu.

 

Böylelikle Apple hem müzik yayınlama hizmetini hem yüksek kalitede kulaklıkları sunmuş olacak ve hem de müzik sektöründe güçlü bağlantılara sahip olacak. Beats firmasının eş kurucuları rap yıldızı Dr. Dre ve müzik sektörü liderlerinden Jimmy Iovine. Her ikisi de Apple firmasına katılacaklar.

 

WSJ, Google'dan Çarşamba günü yapılan açıklamada şirket çalışanlarının üçte ikisinden fazlasının erkek, yüzde 60'ından fazlasının ise beyaz olduğu belirtildi. Google Genel Danışman'ı David Drummond bu verilerin işgücü çeşitliliği bakımından hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

 

Google çalışanlarının cinsiyet ve ırklarına ilişkin verileri ilk kez açıkladı.

 

Google'ın resmi internet sitesinde yayınlanan rapora göre Ocak ayı itibariyle Google çalışanlarının yüzde 70'i erkek yüzde 30'u kadın. Raporda çalışanların yüzde 61'inin beyaz, yüzde 30'unun Asya kökenli, yüzde 3'ünün Hispanik, yüzde 2'sinin ise siyah olduğu belirtildi.

 

WSJ, Turkcell Genel Kurulu bugün toplanamadı. Ortaklardan yüzde 51′i temsil eden Alfa ve Çukurova temsilcileri katılmadığı için yeterli çopunluk sağlanamadı.Şirket; Türk, Rus ve İsveçli ortakları arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle 2010 yılından beri hissedarlara temettü ödemesi yapmamıştı.  Şirketten iki hafta önce yapılan açıklamada hissedarlara yapılacak ödemelere yıllık olarak karar verildiğine ve Genel Kurul’un onayına tabi olduğuna değinilmişti. Bu toplantı iptaliyle birlikte Turkcell Genel Kurulu 4 yıldır toplanamamış oldu.

 

WSJ, Yiğit Bulut'un Türk Telekom yönetim kurulu üyesi olması, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan'ın Ziraat Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olup, kısa sure sonra ayrılması Türkiye'de dikkatleri kamunun ortaklığının bulunduğu kurumlara çekti. "Yiğit Bulut 40 bin TL maaş alacak" iddiaları ardından Bulut'un "8 bin TL alacağım" açıklaması bu kurumlarda yönetim kurulu üye maaşlarının ne olduğu konusunda da kafaları karıştırdı.

 

The Wall Street Journal Türkiye'nin kamunun ortak olduğu 5 büyük kurumda Genel Kurul tutanaklarından çıkardığı maaşlara göre, bu kurumlar içinde en yüksek geliri Halkbank yönetim kurulu üyeleri alıyor. En düşük net maaş ise THY'de görünüyor. Ancak şirketlerin yönetim kurulu üyelerine verdiği ek primler ve üyeler için üstlendikleri bazı aylık harcamalar bu listede yok.

 

Çin 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin, BM'yi terörizmle mücadelede daha büyük rol oynamaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bağlı üç kuruluş olan Terörle Mücadele Komitesi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Komitesi ve El-Kaide Örgütüne Yaptırım Komitesi ortak toplantı düzenledi.

 

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wang Min, Nijerya ve Çin gibi ülkelerde kısa zaman önce meydana gelen terör olaylarının, herhangi bir terör girişiminin ağır suç olduğunu kanıtladığına işaret etti.

 

CRİ, Çin-Batı Asya ve Kuzey Afrika diyalog toplantısı dün Yiwu kentinde sona erdi.

 

ÇKP Dış İrtibat Başkanlığı'na bağlı Batı Asya ve Kuzey Afrika Dairesi Başkan Yardımcısı Jiang Jianhua söz konusu toplantıyı değerlendirdi.

 

Jiang'ın verdiği bilgilere göre, toplantıda karşılıklı anlayış güçlendirildi, somut işbirliği hızlandırıldı ve karşılıklı dostluk geliştirildi.

 

Ayrıca, katılımcılar kendi ülkelerine ilişkin deneyimlerini paylaştı, başta kalkınma modeli ve reform olmak üzere çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu.

 

CRİ, Çin Başbakanı Li Keqiang, reformu daha da derinleştireceklerini açıkladı.

 

Li Keqiang bugün Beijing'de, Diaoyutai devlet konuk evinde Dünya Ekonomi Forumu Başkanı Klaus Schwab ile görüştü. Li Keqiang görüşmede, istikrarlı büyüme, reformu hızlandırma, yapısal ayarlama ve halkın refah seviyesini yükseltme hedefleri arasındaki dengeye önem vermeye devam edeceklerini söyledi. Aktif maliye ve para politikası izleyeceklerini kaydeden Li, bu yılki büyüme hedefine ulaşmak için elverişli bir ortam oluşturacaklarını ve halkın yaratıcılığını teşvik edeceklerini ifade etti.

 

Başbakan Li Keqiang, Dünya Ekonomi Forumu ile işbirliğini sürdüreceklerini, böylece Çin ile uluslararası toplum arasında karşılıklı anlayışı güçlendireceklerini vurguladı.

 

CRİ,  Bu yılın ilk dört ayında ülke genenlindeki büyük sanayi işletmelerinde gerçekleştirilen kâr miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 arttı ve 1 trilyon 762 milyar 870 milyon yuanı buldu.

 

Çin Devlet İstatistik Bürosu tarafından bugün yayımlanan verilere göre, yılın ilk dört ayında kâr elde eden sanayi işletmeleri arasında otomotiv imalat sektörü, elektrik üretim ve tedarik sektörü, elektrik makineleri ve teçhizatı imalat sektörü bulunuyor.

 

CRI, Çin'de faaliyet gösteren yabancı işletmelerin yerel mevzuata saygı göstermesi, ulusal güvenliği ve çıkarları tehdit eden eylemlerde bulunmaması gerektiği açıklandı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Çin'in öteden beri dışa açılma politikası izlediğine işaret ederek, Çin'de yatırım ve ticari faaliyette bulunmak isteyen yabancı işletmelere kapılarının içtenlikle açık olduğunu vurguladı. Ancak sözcü, gerek yabancı işletmeler, gerekse Çin'le ortaklık yapan işletmelerin, yerel mevzuat ve yönetmeliklere saygı göstermeleri gerektiğini söyledi.

 

Yabancı işletmelerin, Çin'in ulusal güvenliğini tehdit eden eylemelerden uzak durmaları istendi.

 

Rusya 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Arjantinli meslektaşı Hector Timerman ile bugün bir araya gelen Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye meselesinin çözümü için yürütülen Cenevre müzakerelerinin bir sonraki olağan turunun sahipsiz kalmasından endişe duyduklarını belirtti.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, yaptığı açıklamada, Suriye’deki krizin bir an önce çözüme kavuşturulması için bu ülkedeki muhalefetin daha yoğun çaba sarf etmesi gerektiği kanaatinde olduğunu belirtti.

 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, bugün gerçekleştirilen görüşmede Suriye’de faaliyet gösteren Değişim ve Özgürlük için Halk Cephesi’nde mensup muhalif delegasyon ile bir araya geldi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya tedarik edilen doğalgaz için ön ödeme sisteminin uygulamasına gerek kalmayacağı umudunu dile getirdi.

 

Rusya’nın Ukrayna ile enerji işbirliğine yönelik tavrının ortaklık düzeyinde değil, dostluğun da ötesinde olduğunu ifade eden Putin, Rusya’nın şu ana kadar Ukrayna’ya ücretsiz olarak sağladığı doğalgazın Polonya’ya sattığından daha fazla olduğunu söyledi. Ancak bunun sonsuza kadar devam edemeyeceğini vurguladı.

 

Hükümet üyeleriyle görüşen Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’nın Rus doğalgazının parasını ödemeye başlaması durumunda Rusya hükümetinin de Ukraynalı ortaklarla gelecekteki işbirliği için nelere hazır olduğuna karar vermek zorunda olacağını söyledi.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’un Suriye muhalefetini silahlandırma planlarının endişe uyandırdığını, geçmişin hatalarını tekrarlamamak gerektiğini söyledi.

 

Lavrov, Arjantinli muadili Hector Timerman ile müzakerelerin ardından, “Washington’un muhalefete sağlamak istediği portatif hava savunma sistemi, çok tehlikeli bir silah ve bölgedeki sivil havacılık için bir tehdit. ABD’den yeni açıklamalar bekliyoruz” dedi.

 

RUVR, Rusya’nın başkenti, inşaat alanına yapılan yatırımlarda dünya kentleri arasında ilk ona girdi. İnşaat hacmi dikkate alınırsa Moskova önde gelen megapolisler arasında 3. veya 4. sırada olacak. Çarşamba günü yatırımcılar kulübü üyeleri ile bir araya gelen Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin böyle bir açıklamada bulundu.

 

Sobyanin’e göre, verilen inşaat izni sayısına bakılırsa Moskova’daki değerler, “inşaat hacmi olarak dünya lideri sayılan Pekin ve Şangay’dan” bile yüksek.

 

RUVR, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye dışındaki ilk CIP yolcu salonunu Rusya'nın başkenti Moskova'da açtı. Vnukovo Havalimanı'nda açılan "İstanbul Lounge", farklı dizaynı, ürün kalitesi ve zengin Türk mutfağıyla hizmet verecek.

 

Uluslararası Vnukovo Havalimanı'ndaki "İstanbul Lounge" CIP salonunun açılışına, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve havalimanı yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

RUVR, Bağımsızlık Meydanı’na toplanan Ukrayna’nın muhalif örgüt temsilcileri, meydanı henüz terk etmeyeceklerini açıkladı. Aktivistler gazetecilere “ilgili kuramın gelişmeleri” kaydedilmiş olan bir Manifesto sundu.

 

Muhalif örgütlerin basın idaresi tarafından bugün yayınlanan Manifesto’da; “Maydan’ın talepleri yerine getirilene kadar Maydan dağılmayacak. Taleplerimiz: suç işleyenlerin cezalandırılması, aklanma süreci başlatılması, yönetim sistemi için reform paketi hazırlanması, bazı bölgelerde anayasal düzenin sağlanması, aktivistleri öldüren ve işkence edenlerin cezalandırılması, Kiev bölge yönetimi oluşturulması” ifadeleri yer aldı.

 

İngiltere 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesinde yer alan "Türkiye'nin açıkları modern ekonomi iddiasını çürütüyor" başlıklı bir haberde, "Kötü yönetişim ve yatırımsızlık yeni büyüme modeli arayışını baltalıyor" deniyor.

 

Daniel Dombey imzalı haberde, Koç grubunun Yeniköy'deki Ford Otosan fabrikasının açılışına gönderme yapılarak 511 milyon dolara mal olan tesisin, Türkiye'nin modern ekonomi olma iddiasını yansıttığını, ama törende neredeyse tüm konuşmacıların 301 kişinin öldüğü Soma'daki maden faciasından söz ettiğini belirtiyor.

 

"Facia, Türk ekonomisi öyküsünün, pek çok düşük katma değerli sektörün olduğu, yatırımın bulunmadığı ve kuralların uygulanmasında lakayıtlığın hakim olduğu diğer yüzünü hatırlattı."

Yazıda Massachusetts Institute of Technoloy'den ekonomi uzmanı Daron Acemooğlu, Türk ekonomisinin geniş ölçüde çifte bir yapısı olduğunu belirtiyor.

 

Acemoğlu, İstanbul ve Ankara gibi bazı bölgelerde orta sınıf ve ihracat sektörü için üretim yapan çok modern tesislerin bulunduğu, fakat diğer taraftan, kayıt-dışı, iş güvenliğinin düşük olduğu, çalışanların düşük ücretler aldığı çok sayıda şirketin olduğuna dikkat çekiyor.

 

Haberde Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın verilerine dayanılarak son 10 yıl içinde yüksek teknoloji ürünlerinin toplam ihracat içindeki payının yüzde 4'ünün altına düştüğü, bunun Türkiye'yle kıyaslama yapılabilecek birçok ülkedekinden düşük bir seviye olduğu kaydediliyor:

 

"Bu eğilimi geri çevirecek yeterli yatırım da yok. Tüketim ve kamu harcamalarıyla ayakta duran ekonomide özel sektör sermaye harcamaları geçen yıl sadece binde 7 arttı. Lira yılın başlarında çökmesine rağmen Türk piyasaları toparlandı, yılın ilk üç aylık döneminde ihracat yüzde 9 oranında arttı ve göreceli olarak güçlü sanayi üretimi, karamsar tahminleri yanlış çıkardı."

 

"Ama Prof. Acemoğlu'nun ortaya koyduğu tabloda, ekonomin geleceği kötü yönetişim ve hukukun üstünlüğünün zayıf olması yüzünden gölgelenmiş durumda. Bu durum Türkiye'nin, gelişmekte olan ülkelerin daha önceki büyüme oranlarını tutturamaması halinde karşı karşıya kaldıkları orta gelir tuzağından uzak kalmasını daha da zorlaştırabilir"

 

Pakistanlı kadının Times gazetesi, başyazısında Pakistan'da kendi istediği kişiyle evlendiği için ailesi tarafından mahkeme binası önünde tuğla ve sopalarla dövülerek öldürülmesiyle ilgili olarak "Bu acımasız cezalandırma yöntemi, Müslüman ülkeler için utanç vericidir" diyor ve recim cezası uygulayan ülkelere yardımların kesilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

 

"Pakistan Hükümeti namus cinayetlerine karşı bariz kayıtsızlığının halk tarafından desteklendiğine inanıyor. Pew Araştırma Kuruluşu'nun anketine katılanların yüzde 83'ü zinanın recimle cezalandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Pakistan'da geçen yıl 870 kadın namus cinayeti kurbanı oldu. Bu kadınların hepsi taşlanmadı, bazıları vuruldu."

 

"Vatandaşlarını böyle dehşet verici bir şekilde öldüren ya da sakat bırakan ülkelere yardımları askıya almayı meşru kılacak zemin var. Recim Birleşmiş Milletler sözleşmelerine aykırıdır. Recim, Moritanya'da Nijerya'daki 36 eyaletin üçte birinde, Katar'da, Suudi Arabistan'da Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen'de yasal cezalardan biri. Somali'de 13 yaşındaki bir kız çocuğu üç adamın tecavüze uğradığını söyledi. Ama zina suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Bir futbol sahasında boynuna kadar gömüldü, bin kişinin önünde taşlanarak öldürüldü. Artık Dışişleri Bakanlığı, bu tür olaylar gün ışığına çıkınca, üzüntü ve kaygı açıklamalarıyla yetinmemeli. Tüm seviyelerde tepki gösterilmeli."

 

Guardian Gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın West Point Akademisi'ndeki dış politika konuşmasını değerlendirdiği başyazısında şöyle diyor:

 

"Amerikan başkanları ne zaman West Point'te kürsüye çıksalar, bir askeri girişim başlatılıyor. George Bush 12 yıl önce "terörle savaş" doktrinini buradan duyurdu dokuz ay sonra da Irak işgal edildi. Obama 2009'da kürsüye çıkınca Amerika'nın Afganistan'daki asker sayısını hızla artıracağını duyurdu. Ama şimdi farklı bir ortam var. ABD, Irak'tan çekildi, Afganistan'ı hızla terk ediyor. Libya'da diğer ülkelerin arkasında kalan ABD, Suriye'de ve Ukrayna'da askeri müdahaleye yanaşmadı. "

 

"Obama, dünkü konuşmasında Amerika'nın uzun bir savaş döneminden çıkmakta olduğunu söyledi. Kamuoyu bu eğilimi destekliyor. Ama kamuoyu dış politika için güvenilmez bir pusula. Ülkesini bataklıklardan kurtarmak Obama'nın halk desteğini artırmadı. Aksine küresel liderlik gösterememekle eleştiriliyor. Obama konuşmasında evde takılıp kalmanın bir seçenek olmadığının bilincinde olduğunu gösterdi. İflas etmiş ya da iflas etmek üzere olan devletler, ABD'nin iç güvenliğine ölümcül bir tehlike oluşturabilir. Ancak Obama müdahalecilikle, kendini tecrit etme politikası arasında bir orta yol bulmakta zorlanıyor."

 

Almanya 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesi İslam İnkılabı rehberi ayetullah hamanei'nin nizam yetkilileri ve Müslüman ülkelerin İran'daki elçilerini kabulünde yaptığı konuşmasını ilk sayfadan duyuruyor.

 

Gazetede Amerika'nın Suriye'deki teröristlere Stinger füzesi göndermesi, Lübnan Hizbullah'ı genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah'ın Lübnan ve Filistin Direnişini destekleyen Suriye'yi, düşmanlara karşı savunacaklarını duyurması gibi haberler ön plana çıkarılırken Bahreyn gelişmelerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejimi güvenlik güçleri inkılapçı halkı bastırmayı sürdürüyor. Bu bağlamda Halife rejimi güvenlik güçleri, Maname'de cenaze töreni düzenleyen protestoculara şiddetle müdahale etti. Halife rejimi güvenlik güçlerinin halkın düzenlediği barışçıl gösteriye düzenlediği saldırıda birçok protestocunun öldürüldüğü duyuruldu.

 

Bahreyn'li insan hakları grupları Maname rejiminin kendi halkına karşı işlediği cinayetleri defalarca kınamasına rağmen, gözü dönmüş Halife rejiminin, Amerika'nın başını çektiği batılı ülkelerin yeşil ışık yakmasıyla, kendi halkına karşı işlediği cinayetler hız kesmeden devam ediyor.

 

Risalet gazetesinde Mısır'da göstermelik cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Darbeci general Sisis'nin önde gitmesi, Filistin'de Hamas ve Fetih'in kurulacak yeni hükümette Rami Hamdullah'ın başbakanlığı konusunda uzlaşması gibi haberler göze çarparken, Amerika'nın bölgedeki savaş çığırtkanlığını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Beyaz Saray Suriye'deki teröristlere yardımlarını her geçen gün daha da açık bir şekilde gerçekleştiriyor. Beyaz Saray'ın teröristlere desteği devam etmesine karşın, Şam yönetiminin teröristlere karşı konumua her geçen gün daha da güçleniyor. Beyaz Saray ise hala teröristlerin cansız bedenine suni teneffüsler vererek, onları diriltmeye çalışıyor.

 

El-kaide teröristleri Amerika ve Suudi Arabistan'ın desteğini arkasına alarak, Suriye, Lübnan ve Irak'ta yeni güvenlik krizi oluşturma hedefini güdüyor. Oysa, Washington ve Riyad yönetimleri verdiği bütün desteğe rağmen, söz konusu ülkelerde El-kaide bağlantılı teröristlerin yenilgisini önleyememiştir. El-kaidenin Suriye'de aldığı yenilginin ardından, Irak ve Lübnan'da da artık nefesinin tükendiğine tanıklık ediliyor.

 

Amerika'nın Ortadoğu'da savaş çığırtkanlığı devam ediyor. Wasshington ve müttefiklerinin bölgenin çeşitli ülkelerinde tekfirci teröristlere desteği, Beyaz Saray için staratejik bir tutum haline gelmiştir. Amerika başkanı Obama, Selefi Oğul Bush gibi bölgede radikal teröristleri destekliyor. Bu bağlamda Washington- Riyad arasında gizli güvenlik işbirliği imzalandığı gözleniyor.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Suriye'de İŞİD ve sözde özgür Suriye ordusu teröristleri arasında ağır çatışmaların devam etmesi, Şam yönetiminin yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanması, Irak'ta yaşanan terör eyleminde birçok sivilin hayatını kaybetmesi gibi haberlere yer verilirken İslami İran dışişleri bakan yardımcısı ve nükleer müzakereci heyet üyesi Abbas Irakçi'nin, 5+1 grubuyla İran arasındaki müzakereler konusunda yaptığı açıklamasını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

İslami İran dışişleri bakanı yardımcısı Abbas Irakçi yaptığı açıklamada İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton arasında gerçekleşen nükleer müzakerelerin olumlu ve yararlı geçtiğini belirtti.

 

Irakçi, bu tür görüşmelerin İran ve 5+1 grubu arasında nükleer müzakerelerin ilerlemesi yönünde önem arz ettiğini ifade etti.

 

Suriye 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Dünyanın muhtelif devletlerinde yaşayan Suriyeli gurbetçiler dün, anayasal haklarını kullanarak anavatanları Suriye'de cumhurbaşkanını seçme seçimlerine yoğun bir ilgi ve katılımla oylarını kullanmaya başladı.

 

Sabah saat 07:00’da başlayan seçimlerde oy kullanmak için Suriye büyükelçiliklerinde açılan seçim merkezlerine akın eden gurbetçiler; büyük umutlar bağladıkları bu seçimlerde kimi Suriyeliler yurtseverliklerini vurgulamak için oylarını kanlarıyla yapmayı tercih ettiler.

 

SANA, Yüksek Seçim Yargı Kurulu; dünya genelindeki Suriye büyükelçiliklerinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine yoğun ilgi ve katılım nedeniyle oy kullanma süresini beş saat uzattı.

 

Dünya genelinde Suriye büyükelçiliklerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sabah saat 07:00’da başlamış, akşam saat 19:00’da sona erecekti. Kurulun aldığı bu kararla beş saat uzatılırken saat 00:00’da sona eriyor.

 

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Ulusal Komite Başkanı Faysal Mikdat dün sabah saatlerinde; Suriye'de klor gazının kullanıldığı iddialarının gerçeğini soruşturmakla yükümlü Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü temsilcilerini ikametgahlarında ziyaret etti.

 

Mikdat ziyaretinde dün Hama kırsalının Halep yönüne düşen Tıybat el İmam Bölgesinde silahlı terör grupları tarafından saldırıya maruz kalan uluslar arası heyete geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, Şam’daki merkezlerine selametle dönmelerinden sevincini ifade etti.

 

SANA, Suriye Amerikan Forumunun dün erken saatlerinde ABD’nin Pensilvanya ve Michigan eyaletlerinde düzenlediği anavatana destek etkinliklerinde gurbetçilerimiz Suriye halkının kendi düşüncesi ve iradesini ifade etmekle birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma hakkına desteklerini vurguladı.

 

SANA, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO; Suriye Arap Cumhuriyetinin 2015 yılında eğitim herkesin programını uygulama mekanizmasına ilişkin raporunun önemine vurgu yaptı.

 

UNESCO Bölge Genel Müdürü Yardımcısı Tiang Tang’ın Eğitim Bakanlığına aktardığı mektubunda; raporun uluslar arası düzeyde Suriye'deki eğitim sektörü hakkında gerekli bilgilere ulaşması ve eğitimin herkese ulaşmasında büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

 

SANA, Suriye Demokratik Kore Karma Ekonomi Komitesinin dokuzuncu dönem çalışmaları dün Kültür Bakanlığı Binasında çalışmalarına başladı.

 

Komitede Suriye heyeti başkanı Kültür Bakanı Lübana Mşevvah iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, bilimsel, teknik ve enformatik ilişkileri siyasi ilişkiler düzeyine yükseltme gereğinin altını çizdi.

 

Suriye'nin dört yıldan fazla bir zamandır Suriye halkının gerçek düşmanları tarafından katı ekonomik yaptırımlara maruz kaldığına işaret eden Mşevvah; tüm koşullara rağmen devlet kurumlarının yüksek bir performansla çalıştıklarını ve üstlerine düşen misyonu yerine getirmeye çabaladıklarını ifade etti.

 

SANA, Homs Kırsalının Deyr Baalba, Keferabd, Deyr Maalla, Hilaliye ve Dar el Kebir bölgelerinde terör olaylarına karışmış ve sonrasında pişmanlık duyan 266 kişi silahlarıyla birlikte ilgili güvenlik birimlerine teslim oldular.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak teslim olan 266 kişinin hukuki durumlarının Genel Af ve Pişmanlık Yasası kapsamında düzenlendiğini ve bundan sonra vatanın güvenlik ve istikrarına zarar verecek hiçbir faaliyete katılmayacaklarını taahhüt ettikten sonra serbest bırakıldıklarını ifade etti.

 

SANA, ABD Yönetiminden kimi yetkililer Başkan Barack Obama’nın yakın bir zamanda Washington’un “mutedil” olarak nitelendirdiği silahlı grupların ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitilmesine resmi ve aleni olarak izin veren bir düzenleme getirme niyetinde olduğunu ortaya koydu.

 

ABD Yönetimi, söz konusu silahlı gruplara desteğini arttırma niyetini taşırken diğer taraftan Suriye’de yaşanan olaylarının terörle mücadeleden ibaret olduğu yönünde iddialı söylemlerde bulunmaktan da geri durmuyor.

 

Bulgaristan 29 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

TRUD: Hükümetin geleceği BSP partisindeki lider krizine kiletlenmiş durumda. Dün açıklama yapan Lütvi Mestan DPS’nin kabineye dokunma gibi bir niyetinin olmadığını, fakat hükümetin görev dönemini çıkaramayacağını da belirtti. Sosyalistlerin temel koalisyon partneri de erken genel seçimden sözettiği için, soru seçim yapılacak mı yerine ne zaman yapılacak yönünde olmalı.

 

24 ÇASA: Kabine hakkında değerlendirmelerde bulunan DPS lideri Lütvi Mestan, oluşan siyasal realiteler göz önünde bulundurulduğu takdirde şuanki kabinenin dönem sonuna kadar göreve devam edemeyeceğini açıkladı. Mestan, kabinenin sağlıklı çalışabilmesi için seçenekler sundu. Bunlar arasında kabine revizyonu, genel seçime kadar dört ila beş madde kabul edilerek çalışmanın devam etmesi, sonbahar döneminde veya en geç yıl sonuna kadar erken seçimlere gidilmesi. DPS görüşmelere açık olduğunu, fakat son karar ve sorumluluğun BSP tarafından alınacağını kaydetti. DPS Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, teklif edilen bu koşulları denetimli ve istikrara giden yol olarak değerlendirdi.

 

STANDART: Hong Kong’lu milyarder iş adamı Steven Lo, ‘Facebook’ta yaptığı açıklamasında tüm işini Bulgaristan’a taşıyacağını belirtti. Eğlence dünyasının çarı Asyalı dört ortağı ile birlikte Sofya yakınlarına Las Vegas tipinde küçük bir eğlence dünyası inşa etmeyi planlıyor. Ortaklarının malvarlığının ise Lo’dan daha fazla olduğu öğrenildi. Bugünkü kabine toplantısında sözkonusu projenin öncelikli yatırımlar listesinde yer alarak onaylanması bekleniyor. Kabine ayrıca projeye teşvik sağlayabilir. Devlet 100 milyon levanın üzerinde yapılan yatırımlara teşvik sağlarken, Lo ve ortaklarının planladığı yatırımların ise 1.5 milyar euronun üzerinde olması bekleniyor.

 

KLASSA, Dün mecliste açıklamalarda bulunan GERB, DPS ile BBTS parti yetkililerine göre ülkenin erken genel seçimlere doğru yol aldığı anlaşıldı. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından meclisin ilk çalışma gününde konuşan DPS lideri Lütvi Mestan, oluşan siyasi realite göz önünde bulundurulduğu takdirde şuanki kabinenin dönem sonuna kadar göreve devam edemeyeceğini açıkladı.

 

SEGA, Yılsonuna kadar Bulgaristan’da erken genel seçim yapılabilir. Büyük siyasi partilerin liderleri meclisin hangi şartlar altında feshedileceği ve seçimlerin tarihi konusunda görüşmeleri başlatmış durumda. Şuanda sadece BSP partisinden net bir görüş beyan edilmez iken, ‘Ataka’ partisi ise erken seçim yapılmasına karşı çıkıyor. Ülkedeki siyasi atmosfer hakkında bir araştırma da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yapıyor. Plevneliev, GERB lideri Boyko Borisov ile DPS lideri Lütvi Mestan ile görüşmeler yaptı. Bugün mecliste siyasi grubu bulunan diğer parti yetkilileri ile görüşme yapması bekleniyor.

 

MONİTOR, Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Boyko Penkov dün yaptığı açıklamada, Acil Servis kurumunun Sofya Başkanı Dr. Georgi Galev ile kurumda sağlık hizmetlerinden sorumlu Dr. Angel Angelov’un istifa etmeleri için teklifte bulunduklarını belirtti. Disiplin kararının ise 40 yaşındaki fotoğrafçı Elizabet Dimitrova’nın fenalaştığı ve acil servis ekiplerinin bölgeye yarım saat geç gelmelerinden dolayı hayatını kaybettiği için alındığı kaydedildi.