ABD 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Rusya'nın devlet haber ajansı RIA Novosti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ı ilhak etmesi ardından bu yarımadaya ilk ziyaretini Sivastopol’e bugün giderek gerçekleştirdiğini duyurdu. Putin'in ziyareti Ukrayna'nın doğusunda Pazar günü yapılması beklenilen ülkeden ayrılma referandumundan hemen önce gerçekleşti.

 

Putin'in Zafer Günü kutlamalarına katılmak için Kırım'a geldiğini belirten haber ajansı, 2. Dünya Savaşı'nda Nazi'lere karşı elde edilen zaferin kutlandığı etkinliklerde Putin'in şehir meydanında bir konuşma yapacağını da kaydetti.

 

WSJ, Nouriel Roubini Fox'un Business Network programında kredi balonunun başında olduğumuzu söyledi. Roubini, henüz büyük bir çöküşün eşiğinde olmadığımızı ama oraya doğru gidiyor olabileceğimiz uyarısında bulundu.

 

New York Üniversitesi profesörü ve Roubini Küresel Ekonomiler'in başındaki Roubini, son zamanlarda iyimserleşmeye başlasa da ekonominin pesimisti olarak biliniyor.

 

Roubini Fed'in faizi yaklaşık 5 yıldır aynı tuttuğu sıfıra yakın seviyeden çıkardıktan sonra aynı bırakacağını belirtti. Roubini bu yavaş normalleşme sürecinin borçlanma musluğunu açık bırakarak ekonomiye destek olacağını açıkladı. Ancak Roubini bunun ayrıca riskli borçlanmaya döneceğinden eninde sonunda patlayacak olan bir balonun şiştiğini vurguladı.

 

WSJ, Rusya Savunma Bakanlığı Zafer Günü olarak bilinen kutlama gününe yeni bir ürün tanıtarak başlıyor: üzerinde bir asker resmi ve altında "Kibar İnsanlar" yazan bir t-shirt.

 

Bu isim Kırım'da bir ellerinde silah diğer elleriyle alış veriş yapan, çocuklarla poz veren ve hayvanlarla oynayan Rus askerlerinin fotoğraflarının çıkmasının ardından blog dünyası tarafından verildi.

 

T-shirtlerden de görüleceği gibi Rusya bu yılki Zafer Günü için Kırım macerası sonrası eşi benzeri görülmemiş bir kutlama hazırlıyor.

 

Rusya'nın 9 Mayıs 1945'te Naziler'e karşı kazandığı zaferi kutlayan bu günü devlet başkanı Vladimir Putin, Sovyetler'den bu yana kaybedilen ulusalcılık hissini yeniden inşa etmek için kullanmaya hazırlanıyor.

 

WSJ, Belki bu Temmuz'da Paris'e bedava bilet kazanmanızı sağlamayacak ama birçok havayolları tüketicilerinin sık uçuşlardan gelen millerini kullanabilmelerini biraz daha kolaylaştırmaya başladı.

 

Dünya genelinde 25 havayolu şirketinin yer aldığı son araştırma, düşük "birikim puanı" ile bulunabilir olan hediye bilet sayısının daha fazla olduğunu gösterdi.

 

"Anlamlı bir yükseliş var," diyen anketi yapan Wisconsin merkezli danışmanlık şirketi IdeaWorks'ün başındaki Jay Sorensen, "Geleneksel olarak havayolları finansal toparlanma sürecine girdiklerinde daha fazla koltuğu parayla satabileceklerinden hediye koltukları azaltma yoluna giderler. Ama bu kez bu olmuyor," ifadesinde bulundu.

 

WSJ, Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Nisan ayında da ılımlı bir enflasyon kaydederken, ekonomik yavaşlama devam etti.

 

Nisan ayı tüketici fiyat endeksi bir yıl öncesine göre yüzde 1.8 yükselirken, hem piyasa beklentilerinin biraz altında kaldı hem de hükümetin belirlediği yüzde 3.5'lik hedefe yaklaşamadı. Mart ayındaki rakam ise yüzde 2.4 olmuştu.

 

Analistler bu enflasyon verilerinin ardından hükümetin yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak adına daha fazla altyapı harcaması yapması için elinin güçlendiğini söylüyor. Ekonomik teşvik önlemleri büyümeyi artırırken enflasyonun da artmasına neden oluyor.

 

WSJ, Citigroup bugün yayınladığı bir raporda Türkiye ekonomisi ve finans sektörüne dair olumlu cümleler kullandı.

 

Türkiye’nin “artık gelişen piyasaların problem çocuğu olmadığı”nın belirtildiği raporda Rusya’da yaşanan yavaşlamanın Türkiye’ye pozitif yansıdığı ve toparlamayı daha da hızlandırdığının altı çizildi.

 

Citigroup raporunda “Gelişen piyasaların geçtiğimiz yılın ikinci yarısında en kötü performans gösteren hisse piyasalarından birisi olmasının ardından Türk hisseleri geçtiğimiz aylar boyunca keskin bir yükseliş göstererek şimdi 2014 yılının gelişen ekonomiler arasında en iyi performans gösterenlerinden bir tanesi.” hususuna değinildi.

 

Çin 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang dün Nijerya'nın başkenti Abuja'da düzenlenen 24. Dünya Ekonomik Forumu Afrika Zirvesi'nde konuştu.

 

Ekonominin büyümesini hızlandırmak için ulaşım altyapısına öncelik verilmesi gerektiğini belirten Li Keqiang, bu çerçevede Çin'in Afrika'yla şartsız işbirliği yaparak finans, insan kaynağı ve teknoloji desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti. Li Keqiang, emek yoğun sanayi kollarının Çin'den Afrika'ya transferini ve Afrika'nın tahıl üretimini artırma çabalarını desteklediğini ifade ederken, Afrika'da sürdürülebilir gelişmeyi hızlandırmaya hazır olduğunu söyledi.

 

CRİ, Çin-Nijerya Ortak Açıklaması dün (8 Mayıs) Nijerya'nın başkenti Abuja'da yayınlandı.

 

Açıklamada, Nijerya'nın Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyeceği belirtilirken, Çin'in de Nijerya'nın egemenliği, güvenliği ve toprak bütünlüğünü korumak ve ekonomik gelişmesini hızlandırmak için harcadığı çabaları desteklediği kaydedildi.

 

Taraflar arasında demiryolu, elektrik santrali, havaalanı gibi altyapı tesisleri inşası konusunda işbirliği için mutabakat sağlandığına işaret edilen açıklamada, ikili ticarete daha çok kolaylık sağlanacağı ve ikili ticaretteki dengesizliği kaldırmak için somut önlem alınacağının altı çizildi.

 

CRİ, Afrika seyahatinde bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, üçüncü durağı olan Angola'ya dün (8 Mayıs) ulaşarak bu ülkedeki resmi ziyaretine başladı.

 

Li Keqiang, ziyaretine başlarken yaptığı açıklamada, Afrika'da hızla gelişen ülkelerden biri olan Angola'nın, Çin'in güneybatı Afrika'daki önemli işbirliği ortağı olduğunu söyledi. Li Keqiang, Angola liderleriyle ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren ortak sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunmayı ve işbirliğine dayalı ortaklığı genişletmeyi umduğunu belirtti.

 

Ziyareti süresince çeşitli üst düzey temaslarda bulunması planlanan Li'nin, bu ülkede bulunan Çinli vatandaşlar ve şirket temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

 

CRİ, Çin'in ekonomik, sosyal ve kültürel haklar konusunda uluslararası taahhütlerini yerine getirmekte olduğu kaydedildi.

 

Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nden doğan yükümlülüklerin uygulanmasına ilişkin olarak Cenevre'de dün (8 Mayıs) yapılan değerlendirme toplantısında, Çin'in kendi durumuna göre hazırladığı çeşitli politika ve önlemler olumlu karşılandı. Toplantıda konuşan Çin temsilcisi, çalışma, sosyal sigorta, tahıl, sağlık ve eğitim gibi alanlardaki önerileri kabul ettiklerini belirterek, aile içi şiddetin önlenmesi ve AIDS'le mücadele gibi sorunlarda Çin'in kendi durumuna uygun politika ve önlemleri almaya hazır olduğuna işaret etti.

 

CRİ, Çin, Ukrayna krizinin siyasi yollarla çözülmesi için harcanan tüm çabaları olumlu karşılıyor. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, halen ciddiyetini koruyan durumun yumuşatılması için ilgili tarafların harcadığı çabaların sürdürülmesini desteklediklerini belirtti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce yaptığı açıklamada Rusya-Ukrayna sınırındaki Rus askerlerini geri çektiklerini, krizi çözmek için Rusya'nın elinden geleni yapacağını ifade etti. Putin, Ukrayna'nın doğusundaki silahlı milislerin 11 Mayıs'ta yapılması öngörülen referandumu ertelemesi çağrısını yineledi.

 

CRİ, Çin'den Vietnam'a egemenlik ihlali uyarısı geldi. Çin, kendi egemenliğinde bulunan deniz sahalarında Çin işletmelerinin çalışmalarına Vietnam'ın hiçbir şekilde müdahale etmemesini istedi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sınır ve Deniz İşleri Daire Başkan Yardımcısı Yi Xianliang dün (8 Mayıs) düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Vietnam hükümetinin 2 Mayıs'tan bu yana Çin Deniz Petrol Firması'nın Çin'e ait Xisha Adaları'ndaki olağan sondaj çalışmalarına yasa dışı şekilde müdahale etmekte olduğuna işaret ederek, Vietnam'ın bu eylemlerinin Çin'i şok ettiğini, Vietnam'dan böyle bir tavır beklemediklerini kaydetti.

 

Yi Xianliang, Vietnam'ın bu eylemlerinin Çin'in egemenliğini ağır şekilde çiğnediğine dikkat çekerek, sondaj çalışması yapan Çin vatandaşlarının can güvenliğinin büyük tehdit altında olduğunu söyledi ve Çin-Vietnam ilişkilerinin gereksiz bir sorunla karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

 

Rusya 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Amerikalı muadili John Kerry arasında dün bir telefon görüşmesinin gerçekleştiği bildirildi. Görüşme, ABD’nin isteği üzerine yapıldı.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: “Görüşmede, Ukrayna’daki ciddi bir iç krizin çözümü için Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve AGİT’in ortak çabalarının imkanları ele alındı” denildi.

Lavrov, Kiev’in ülkenin güneydoğusunda yürüttüğü operasyona derhal son vermesi, yerleşim birimlerinden kuşatmayı kaldırması, tüm siyasi tutukluların serbest bırakması ve kapsamlı anayasa reformunun başlatması gerektiğini vurguladı.

 

RUVR, Rusya’nın başkenti Moskova’nın Kızıl Meydan’ında, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile diğer güç birimlerinden 11 bin er ve subayın ve harp okulları öğrencilerinin katılımıyla İkinci Dünya Savaşı’nda elde edilen Zafer’in 69. yıldönümü resmigeçidi yapılıyor.

 

Resmigeçidi Rusya Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu kabul ediyor. Yönetimini Rusya Kara Kuvvetleri Başkomutanı Korgeneral Oleg Salyukov üstlendi. Bir gelenek olarak töreni Rusya Devlet Başkanı, Yüksek Başkomutan Vladimir Putin izliyor.

 

RUVR, Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, Ukrayna’daki krizin ABD ve AB’nin izlediği “beceriksiz ve profesyonellikten uzak” politikasının sonucu olduğunu söyledi.

 

Çijov, “Mevcut Kiev rejimi, en baştan Avrupa Birliği ve ABD’nin beceriksiz ve profesyonellikten uzak siyaset hattının sonucu doğan krizin ürünüdür” dedi.

Rus diplomat, “Avrupalı ortaklarımız, çeşitli yaptırım senaryolarını geliştirmeye ve bu senaryoları çerçevelemek için yürüttüğü halkla ilişkiler çalışmalarına harcadığı tüm enerjiyi iyi işler, özellikle de Cenevre Anlaşması’nı imzalarken üzerine aldıkları taahhütlere uygun olarak Ukrayna’daki krizin çözümü için kullanabilirlerdi. Bu, daha doğru ve daha anlamlı olurdu” yorumunda bulundu.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zafer Günü’nün Rusya halkının “zafer sembolü” olduğunu söyledi. Rus lider, ülkenin her zaman savaşın kutsal hatırasını yaşatacağı ve kahramanlarına yönelik ihanete müsamaha göstermeyeceği sözünü verdi.

 

9 Mayıs Zafer resmigeçidi töreninde konuşan Putin, “Bu kutsal ve değerini yitirmeyen gerçeği her zaman yaşatacağız ve kahramanlara, kendini esirgemeden gezegenimizde barışı koruyan herkese yönelik ihanete ve ihmale müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’a geldi. Başkanın, İkinci Dünya Savaşı’nda kazanılan zaferin 69. Yıldönümü ve Sivastopol’ün Nazi Alman ordusundan kurtarılmasının 70. yıldönümü vesilesiyle düzenlenecek kutlama törenine katılması bekleniyor.

 

Putin’in, geçtiğimiz mart ayında yapılan referandum sonucu Rusya’ya katılan Kırım ve Sivastopol’e ilk ziyareti resmi olarak duyurulmamıştı.

Sivastopol’de yapılan kutlama töreni, askeri geçit, Karadeniz Filosu gemilerinin geçidi ve 70 savaş uçağının gösteri uçuşundan oluşuyor. Ayrıca, ünlü Rus Amiral Dmitriy Senyavin’in (1763-1831) anıtının açılışı yapılacak.

 

RUVR, Silahlı anlaşmazlıklar, yerel savaşlar, terörist saldırılar ve soykırımlar. Dünya haritasında eskisi gibi çok sayda “sıcak nokta” kalıyor. Her gün askeri çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybediyor. XX yüzyılda en kanlı savaşı yaşamış olan dünya neden bundan henüz ders almamış bulunuyor?

 

İkinci Dünya savaşının sona ermesinden sonra onun ne kadar müthiş olması hakkında tüm halkların bilgi elde ettiklerini sanmak olasıydı. Fakat 69 yıl sonra bugün bile silahlı anlaşmazlıklar dinmiyor. XXI yüzyılda savaş eskisi gbi anlaşmazlıkların başlıca çözüm yolu kalıyor.

 

RUVR, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı’nın Transdinyester Özel Temsilcisi Dmitriy Rogozin, Transdinyester’in Ukrayna’daki olaylar yüzünden izolasyona girmemesi için Rusya’nın elinden geleni yapacağını söyledi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sivastopol Körfezi’nde yapılan savaş gemilerinin resmigeçidine katıldı.

 

Ülke lideri, bindiği tekneyle resmigeçide katılan savaş gemilerini selamladı. Putin ile birlikte teknede Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Karadeniz Filosu Başkomutanı Amiral Aleksandr Vitko yer aldı. Rusya Devlet Başkanı, ayrıca resmigeçit için özel olarak Sivastopol’e gelen yelkenli gemi Krusenstern’in askeri öğrenci mürettebatına hitap ederek bayramını kutladı.

 

RUVR, Aleksandr Suvorov, “Zaferin Adı” ulusal yarışın galibi oldu. Yapılan halk oylaması sonucu Suvorov, ülkenin askeri zafer tarihine en büyük katkıda bulunan komutan olarak gösterildi.

 

Hayatı boyunca tek bir savaşı bile kaybetmeyen büyük Rus komutan, 559.900 oy aldı.

Diğer sıraları paylaşan seçkin Rus komutanları şunlar: Georgiy Jukov (430.425), Aleksandr Nevskiy (404.719), Mihail Kutuzov (386.592), Konstantin Rokosovskiy (266.280), Fyodor Uşakov (303.286), Pavel Nahimov (226.426), Dmitriy Donskoy (200.695), Mihail Skobelev (132.273), Aleksey Yermolov (142.501).

 

RUVR, Rus fizikçilerin yağmur damlarının oluşum sırrını öğrenmeleri sayesinde meteorologlar hava durumuna dair daha doğru tahimenlerde bulunabilecek.

 

Fizikçiler, bulutlardaki su damlacıklarının niçin bilgisayarın gösterdiği gibi birkaç gün içinde değil, bir saatten daha az bir süre içinde yağmur damlalarına dönüştüğünü anladı. Bu, bulutlar içindeki ısı derecesinin farkına bağlı. Bulut içindeki ısı derecelerinin farklı oluşu yağmur damlalarının oluşumunu binlerce misli hızlandırır. Asıl bunun için yağmur bilgisayarın tahmin ettiğinden çok daha erken yağmaya başlar.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya geri dönmesinde gazilerin çok büyük bir manevi katkısının olduğunu ifade ederek 2014 yılının kentin ve ülkenin tarihine geçeceğini belirtti.

 

Sivastopol’da Rusya Federasyonu Karadeniz Donanması ve Hava Kuvvetleri’nin resmigeçit töreninde konuşan Putin, “Bu kutsal günde burada, gaziler kenti Sivastopol’da bulunmaktan ve ülkemizin en büyük bayramını sizinle kutlamaktan mutluyum. Nazilerle mücadelede kahramanlık göstermiş bir neslin zaferi daima başarı, cesaret, sabır ve eğilmeyen bir irade gücü örneği olarak kalacak; Vatana vefa ve sınırsız hizmet timsali olmaya devam edecek. Değerli gazilerimiz, biz size göre saf tutuyoruz ve bugün Kırım ile Sivastopol’un öz vatanlarına geri dönesinde sizin manevi katkınız çok büyüktür” dedi.

 

İngiltere 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Daily Telegraph gazetesinin özel haberinde, Nijerya'da 200'ün üzerinde kız öğrenciyi kaçıran radikal İslamcı Boko Haram örgütünün 'tutsak takası' talep edebileceği ifade ediliyor.

 

Daha önce Boko Haram örgütü ile yürütülen müzakerelerde bulunan Şehu Sani, gazeteye konuşurken "Boko Haram lideri, servis edilen videoda kız öğrencileri öldürmekle değil, köle olarak satmakla tehdit ediyor. Bu da örgütün kaçırılan kızları elinde bir koz olaak tutmak istediğinin bir göstergesi" diyor.

 

Sani'nin gazeteye yaptığı açıklamalar şöyle devam ediyor: "Örgüt kızları üç haftayı aşkın süredir elinde tutuyor ve şu ana kadar bir ölüm haberi almadık. Boko Haram muhtemelen kızların serbest bırakılması için bazı şartlar öne sürecektir. Hapisteki Boko Haram üyelerinin serbest bırakılmasını talep edebilirler."

 

Guardian gazetesinde ise, Ukrayna krizinin giderek daha fazla iç savaşa yaklaştığına dair bir haber-analiz yer alıyor. Yazıda, Kiev yönetiminin Doğu Ukrayna'ya yönelik askeri operasyonunun bölgede kutuplaşmayı en üst düzeye çıkardığı belirtiliyor.

 

Haber şöyle devam ediyor: "Yaşanan krizle birlikte ülkedeki ekonomik durum da giderek kötüleşiyor. Bu tablo, krizin başlarında herhangi bir tarafı desteklemeyen kesimlerin Rus yanlılarına daha fazla sempati duymasına yol açıyor. Bölgedeki Rus yanlıları Putin'in çağrılarına karşın Pazar günü özerklik referandumunda kararlı. 'Tüm yaşananlardan sonra Ukrayna'nın içinde barınamayız' diyorlar."

 

Gazetenin haberi, Kiev yönetiminin yürüttüğü askeri operasyonların bölge halkını giderek yabancılaştırdığı ve iç savaş riskini artırdığı yorumuyla sonlanıyor.

 

İngiltere Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage, bugün Times gazetesi için bir makale kaleme aldı ve partisine yönelik 'ırkçılık' suçlamalarını yanıtladı.

 

"Artık UKIP ırkçılıkla suçlanamaz" başlıklı yazıda, Farage 2015'teki seçimler etnik azınlıkların UKIP adayı olduğunun altını çizdi. Farage makalesinde şunları yazdı: "İngiltere'yi dolaştığımda ve halkla biraraya geldiğimde giderek daha fazla sayıda etnik azınlık üyesi İngilizin bizim hareketimize ilgi duyduğunu görüyorum. Bizim savunduğumuz göçmen politikalarını onlar da destekliyor. Etnik azınlıklar da çalışmak için İngiltere'ye gelecek kişilerin en kalifiye insanlar olması gerektiğini savunuyor."

 

Financial Times gazetesinde ise, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Euro Bölgesi'nde ekonomiyi canlandırmak için yeni adımlara hazırlandığı ifade ediliyor. Gazetenin haberinde AMB Başkanı Mario Draghi'nin "Israrcı biçimde düşük seyreden enflasyona karşı gelecek sefer harekete geçmeyi düşünüyoruz" açıklamasına yer veriliyor.

 

Haberde, piyasaların genel beklentisinin gelecek ay politika faizinin yüzde 0,25'ten yüzde 0'a düşürüleceği yönünde olduğu ifade edilmiş. Haberde, "AMB faiz indirimi yoluyla ekonomik aktiviteyi canlandırıp enflasyonu yükseltmeyi hedefleyebilir" deniyor.

 

Almanya 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Ukrayna krizinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in izlediği politikaya işaret ediyor: "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğu Ukrayna’daki ayrılıkçılardan bağımsızlık referandumunu ertelemelerini – aman dikkat iptalini değil – talep etti. Berlin’den Brüksel’e kadar tüm aktörler, Putin’in hangi fikirlerle hareket ettiğini anlamaya çalışıyor. Almanya Dışişleri Bakanı, bunu anlama denemesinde Putin’in açıklamalarını 'yapıcı bir uslüp' olarak nitelendirdi. Ancak Birlik partileri cephesindeki önde gelen politikacılar, bundan pek de emin değiller ve Putin’in gerginliğin devam etmesinden çıkar sağladığını görüyorlar. Rus özel birlikleri tarafından desteklenen silahlı ayrılıkçılar, hiçbir şekilde taleplerinden vazgeçmek niyetinde değil."

 

Die Welt gazetesi de eleştirilerini Rusya'ya yöneltiyor ve Moskova'nın krizin çözümü için girişimde bulunmadığını savunuyor: “Kremlin, Donetsk’in perşembe günü dünya siyasetinin merkezine oturması ve ayrılıkçıların tüm Avrupa halklarını faşizmden kurtarma çağrısında bulunması karşısında hiçbir girişimde bulunmadı. Bunun olası sonuçları derinden endişelendiriyor. Ukrayna – eğer bir mucize olmazsa – pazar gününden itibaren daha da küçülecek. Buna karşın Kiev’in hareket alanı oldukça dar. Referandumu engelleme girişiminin acı bir şekilde başarısızlığa uğramasının ardından hükümetin her iki bölgeden de askerlerini çekmesi gerekiyor. Donetsk ve Lugansk’taki referandumlar, Ukrayna’nın ötesine de bir mesaj gönderiyor: AGİT gibi uluslararası kuruluşlar, artık bu tür krizleri yönetmekte yeterli değil. Krizleri Rusya yönetiyor.”

 

Handelsblatt gazetesinde yer alan yorumda da Putin'in Ukrayna ile ilgili tutumu irdeleniyor ve eleştiriliyor:

 

"Ne yazık ki Putin’in sözlerini tutmadığı ve söylediği sözlerin doğru olmadığının ortaya çıktığına ilişkin çok sayıda örnek var. Dolayısıyla Putin'e birdenbire tekrar güven duymak için ortada herhangi bir neden yok. Durumu daha da şiddetlendirmeyerek ve Batı'ya da biraz güvenlik sağlayarak belki biraz zaman kazanmaya çalışıyor. Ama sınırlarında şiddetin varlığına Rusya'nın ihtiyacı olamaz."

 

Nordwest-Zeitung da Suriye'nin içinde bulunduğu duruma dikkat çekiyor ve Batı'nın Suriye krizinde başarısızlığa uğradığı değerlendirmesinde bulunuyor:

 

"Humus kentinin tahliye edilmesi, Batı politikasındaki başarısızlığın bir sembolü. Avrupa Birliği ve ABD önce Suriye muhalefetini cesaretlendirmişti. Ancak Batı ülkeleri daha sonra direnişçilere silah vermek istemedi. Ülkedeki katliamlar giderek barbarlaşırken, ABD ve Avrupa Birliği, on binlerce kişinin canını kurtarabileceği tek çözüm olan askeri operasyondan korktu. Bunun üzerine terk edilen isyancılar da desteği Körfez ülkelerinden buldu. Bu yardımlar da en çok Suriye’deki silahlı muhalefet içinde baskın olan ve Esad gibi Batı’dan da nefret eden cani radikal – İslamcı grupların işine yaradı."

 

İran 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Suriye'nin BM daimi temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Şam yönetimi teröristlerin kitle imha silahlarına ulaşmasını engelleme yükümlüğüne bağlı olduğunu belirtti.

 

İRİB, İran'ın Kürdistan eyaletinin merkezi Senendej'de bir eğitim programının açılış töreninde konuşan Nakadeduzan, Dünya Ehl-i Beyt –s- Forumu Ayetullah Hamanei'nin talimatı üzerine kurulduğunu belirtti.

 

İRİB, Reuters haber ajansı “Suriye’de huzursuzlukların kalbi olan Humus kenti, tekrar Esad güçlerinin eline geçti” diye yazdı.

 

İngiliz “Reuters” haber ajansı “Suriye aktivistleri” diye tanımladığı bazı kaynaklara dayandırarak bu hususta, 1200’e yakın Suriye karşıtı savaşçının geçen Perşembe günü otobüslerle Humus’u terk ettiklerini belirtip “Bir zamanlar Suriye’deki isyancıların merkezi olan ve artık sadece yıkıntıları kalan Humus kentinin kontrolü tamamen Beşşar Esad güçlerinin kontrolüne geçti” diye ilave etti.

 

İRİB, Pakistan Ordusu dün bir bildiri yayınlıyarak, nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip, kısa menzilli yüzeyden yüzeye “Hatf-3” füzesini denediklerini ilan etti.

 

“İndiatimes” gazetesinin haberine göre, “Gaznevi füzesi” olarak da bilinen “Hatf 3” füzesi, üzerine yüklenen nükleer başlığıyla 290 kilometrelik hedefleri vurabiliyor.

 

İRİB, Amerikalı “Washington Post” gazetesi bir haberinde “İran, 5+1 Grubu’yla nükleer müzakerelerinde daha avantajlı bir konumda” diye yazdı.

 

“Washington Post” İran’la kapsamlı anlaşma sağlanması zamanının (20 Temmuz) yaklaştığına değinerek “İran’ın, kendi programını tamamen durduracağı, nükleer maddelerini ülkeden çıkartacağı ve BM kararına tamamen uyacağına dair hiçbir ihtimali görünmüyor” diye kaydetti.

 

İRİB, Asya yıldızlar güreş şampiyonası dün Tayland'ın Çunburi kentinde başladı.

 

Şampiyonanın ilk gününde grekoromen dalında ise İranlı milli yıldızlar toplam beş madalya kazandı.

 

İran'ın 46 kilo sikleti temsilcisi Mustafa Kalavi altın, 42 ve 46 100 kilo sikletlerinde Muhammed Rıza Muhtari ve Muhammed Rıza Ağania ve Naim Hasanzade gümüş ve 85 kilo sikletinde Emir Arslan Tatari bronz madalya kazandı.

 

İRİB, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile yürütülen görüşmelerde henüz nihai bir sona varılmadığını belirtirken "Problemler önemli ölçüde aşıldı" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkiye'ye ilk kez resmi ziyaret gerçekleştiren Tanzanya Dışişleri Bakanı Bernard Membe'nin Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

 

İsrail'le yürütülen görüşmeler hakkındaki soru üzerine Davutoğlu, problemlerin önemli ölçüde aşıldığını ancak nihai noktaya varılıncaya kadar kesin ifadeler kullanmanın doğru olmayacağını belirtti. Davutoğlu, "Ümit ederiz bu mesele bir an önce Türkiye'nin ilkesel tutumu çerçevesinde çözüme kavuşturulur. İlgili arkadaşlarımız görüşmeleri sürdürüyor. Gelişmelerin olumlu yönde olduğunu vurgulamak isterim" dedi.

 

İRİB, Yazar Ahmet Taşgetiren, Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş'a "Acaba Camia, “Ayasofya açılsın” kampanyası ile hangi turda neyi kazanmayı hedeflemiş olabilir? Ve ülkenin başına hangi dertler açılır?" diye sordu.

 

Cemaate yakınlığıyla bilinen ve 17 Aralık sürecinde AK Parti'den istifa eden Burdur Milletvekili Hami Yıldırım'ın na TBMM Başkanlığı’na “Ayasofya’nın ibadete açılması” talebini dile getiren bir başvuruda bulunması tartışılıyor.

 

İRİB, Muhabirimize Sipahiler Deniz Kuvvetleri yapısını anlatan Amiral Tengsiri, Sipahiler donanması beş temel kol üzerinde inşa edildiğini belirtti.

 

Amiral Tengsiri, denizci askerler, deniz komandoları, füze birliği, hava-deniz birliği ve İHA, Sipahiler donanmasını oluşturan beş kol olduğunu ifade etti.

 

Sipahiler Deniz Kuvvetleri'nin eğitim çalışmalarına da temas eden Amiral Tengsiri, bu çerçevede Gilan eyaletinde İmam Hamanei Deniz Harp Akademisi kurulduğunu vurguladı.

 

İRİB, Korsan İsrail enerji komisyonu eski Başkanı Yuzi İlam, İran'ın nükleer silah peşinde olması, ihtimal dışı olduğunu belirtti.

 

İlam, ancak Başbakan Netanyahu kamuoyu ile oyun oynadığını ve bu meseleden siyasi rant sağlamaya çalıştığını kaydetti.

 

İRİB, Petrol Bakanı Zengene 19. Uluslararası Petrol, Doğalgaz, Rafineri ve Petro kimya Fuarı'nın kulisinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

 

Zengene İran'ın ham petrol ihracatı konusunda yaptığı açıklamada, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan Cenevre anlaşmasında ham petrol ihracat hacmi konusunda her hangi bir anlaşma söz konusu olmadığını, İran başkalarının ham petrol ihracatı ile ilgili dayatmalarını asla kabul etmeyeceğini vurguladı.

 

İRİB, Beyaz Saray bir bildiri yayınlıyarak, Siyonist İsrail’e gönderilen Amerikalı heyetin Tel Aviv yetkililerine, İran’la nükleer müzakerelerle ilgili olarak güvence verdiğini kaydetti.

 

Beyaz Saray Basın Dairesi tarafından yayınlanan bu bildiride, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’in başkanlığında Siyonist İsrail’e giden Amerikalı heyetin, İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’yla görüştükten sonra geçen Cuma günü ABD-İsrail danışma toplantılarına katıldığı belirtildi.

 

İRİB, Rusya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bir bildiriyle, Washington ve Otava’nın Rusya karşıtı yaptırımlarına karşılık olarak, Amerikalı ve Kanadalı bazı yetkilileri ambargo kapsamına aldıklarını ilan etti.

 

“LBCI” haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a dayandırılarak verilen bu bildiride “Ambargo uygulamak Rusya’nın tercih ettiği bir yöntem değil, ancak dostluktan uzak bazı girişimler bizi tepki göstermeye zorluyor. Dolaysıyla Washington’la Otava’nın son girişimleri bu kaidenin dışında kalamaz” diye kaydedildi.

 

İRİB, Geçtiğimiz 6 Mayıs Salı günü New York’taki BM Teşkilatı binasında, “NPT Anlaşmasının Gözden Geçirilmesi Konferansına Hazırlık Komitesi”nin 3. toplantısının kulisinde İran’la 5+1 Grubu arasında uzmanlık düzeyinde ve “Ortak Girişim Projesi” olarak tanımlanan Cenevre anlaşmasının son aşamasıyla ilgili başlatılan müzakereler önceki gün (Çarşamba-7 Mayıs) sona erdi.

 

İki günlük bu toplantıda, Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası İşler Genel Müdürü Hamid Baidinejad İranlı heyete başkanlık ederken, karşı tarafa da, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un Yardımcısı Stephan Clement başkanlık etti.

 

Suriye 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), ABD idaresi Suriye'deki silahlı terör gruplarına askeri ve lojistik desteğini arttırdığı bir zamanda Suriye ve halkına yönelik tek taraflı olan ve uluslar arası tüm kanunlara aykırı sayılan yeni ekonomik yaptırımlar ilan etti.

 

ABD Hazine Bakanlığı dün yaptığı açıklamada; Amerikalı vatandaş ve şirketlerin Suriyeli Banyas ve Homs rafinerilerine ilaveten Suriyeli kimi şahsiyetlerle herhangi bir muamelede bulunmalarına karşı uyardığını açıkladı. Rus bir bankanın da yaptırımlara dahil edildiğini açıklayan ABD Hazine Bakanlığı; Suriyeli kimi şahsiyetlere ait banka hesaplarının ABD kanunlarının olduğu her yerde dondurulduğunu ifade etti.

 

SANA, İşgalci İsrail otoriteleri Suriye'deki silahlı terör gruplarına askeri ve lojistik desteğini sürdürürken İsrailli medya araçları işgal askerlerinin Suriye'de çatışmalar sırasında yaralanan iki teröristin Safad Kentindeki Zaif Hastanesine kaldırıldıklarını belirtti.

 

İsrailli Valla web sitesi kaldırılan yaralı teröristlerden birinin sağlık durumunun ağır olduğunu aktarırken diğerinin ise orta derecede olduğunu ifade etti.

 

Bu arada İsrailli raporlara göre Zaif Hastanesinde şu ana dek 283 terörist tedavi edilirken, 9 teröristin tedavileri sürüyor. İsrailli raporlar şuana dek İsrail hastanelerinde tedavi gören terörist sayısının bini aştığını aktardı.

 

SANA, Antakya ve Tüm Doğu Patriği Dünya Süryani Ortodokslar Kilisesi Yüksek Başkanı Mar Ignatios II. Afram Kerim; anayasal cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesinin vatanını seven her Suriyeli için yeni bir Suriye’nin inşasına katılmak için ciddi bir fırsat teşkil ettiğini dile getirdi.

 

Suriye Televizyonunda dün bir programa katılan Patrik II Afram; ülke içinde ve ülke dışında bulunan bütün Suriyelilere çağdaş demokrasi sürecinin bir parçası olmak için seçim sandıklarına yönelme çağrısında bulundu.

 

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Birleşmiş Milletler genel Sekreteri ve Uluslar arası Güvenlik Konseyi Başkanına gönderdiği iki eş mektupta, kendilerini “İslami cephe” olarak adlandıran terörist grubun Halep kentindeki tarihi “Carlton” Otelini havaya uçurduğunu üstlenmesinin, Suriye’nin daha önce bu grubun terör listesine alınması talebini destekleyen ek bir delil olduğunu belirtti.

 

SANA, SANA Muhabiri; Homs Valisi Telal el Berazi'nin Homs Kentinin eski semtlerinin, ordu birliklerimizin sayesinde silah ve silahlılardan arındırılmış güvenli bölge olduğunu ilan ettiğini aktardı.

 

Vali Berazi ordu birliklerimizde bomba imha uzmanlarının, silahlı grupların çıktıkları eski semtlerde arama tarama operasyonu başlattıklarını belirtmişti.

 

Barazi bugün SANA muhabirine yaptığı açıklamada; yürütülen operasyonda silahlıların semtlerden çıkmadan önce yollara ve mülklere yerleştirdikleri bomba düzenekleri ve bubi tuzaklarını etkisiz hale getirdiklerini söyledi.

 

Bulgaristan 9 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Avrupa’nın tarihinde Kırım olaylarının öncesi ve sonrası olmak üzere yeni bir döneme geçtiğini, Rusya’nın uluslararası hukuk normlarını ihlal etmesinin sonuçları ise uzun vadeli sürede daha belirgin hissedileceğini söyledi. Devlet başkanının sözlerine göre Rusya’nın bugünki tavırları Avrupa’nın düzeni ile ters düşüyor. Plevneliev, Rusya’nın Kırım’daki eylemlerinin de katkıda bulunduğu Avrupa’da merkez ve kenar dağılımı politikasını kınadı. Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da durumun olumsuz yönde seyretmesi durumunda Balkanlar’ın istikrarsızlığa sürükleyen bir sonraki bölge olabileceği konusunda uyardı. Devlet Başkanı Plevneliev, Almanya’ya yaptığı çalışma ziyaretinin ikinci gününde Bundestag Dış Politika Komisyonu’ndan milletvekilleri ile temaslarda bulundu.Görüşmede Ukrayna’daki durum, AB’nin Btaı Balkanlar’a doğru genişlemesi ve önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimleri konuları ele alındı.

 

BNR, 9 Mayıs Avrupa Günü ve Zafer Günü, bugün ülke genelinde etkinliklerle kaydediliyor. Sofya’daki Meçhul Asker Anıtı önünde savunma bakanı, ve askeri vatansever birlik ve teşkilatları temsilcilerinin katılımıyle bir tören yapıldı. Başbakan Plamen Oreşarski, “Amacımız, Bulgaristan’ın AB’nin layık üyesi haline gelmesi ve Avrupa’nın gönencine katkı sağlamasıydı. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomatik Enstitüsü, “İlgilendiğim İçin Oy Kullanıyorum” başlığı altında bir girişim ile bayramı kaydediyor. Girişimin amacı, genç insanların 2014 Avrupa Parlamentosu Seçimleri’ne katılımını teşvik etmektir. Bayramın EBU Avrupa Radyo Ve Televizyon Birliği tarafından bu akşam Viyana’da düzenlenen kutlanmasında ülkemiz, Bulgaristan Milli Radyosu’nun Karma Korosu tarafından temsil edilecek.

 

BNR, Başbakan Plamen Oreşarski, Sofya’da sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir görüşmesinde Ukrayna’da afet durumunda olan vatandaşlar için hümaniter yardımın organize edilmesi önerisini kabul etti. En kısa zamanda Başbakan Oreşarski, Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin’e bu konuda danışacak. Sofya’daki Ukrayna Büyükelçiliği vasıtasıyla zor duruma düşen Ukrayna vatandaşlarının en çok ne gibi bir yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilecektir.

 

BNR, 10 Mayıs tarihi itibariyle Yunanistan, Selanik ile Sofya arasındaki demir hattını yeniden açıyor. Selanik ile Sofya arasındaki demir hattı üç yıl önce durdurulmuştu, çünkü Atina’daki hükümet, Sofya’ya kadar yolcu treninin finansmanı için kaynakları olmadığına karar vermiştir. Şimdei “Transose” devlet demir yolları şirketinin yönetimi, Sofya, Üsküp ve Belgrad için her gün yolcu trenlerini yeniden harekete geçirmeye karar verdi. Selanik-Sofya hattında bir yönlü biletin diyatı 17.80 avro, iki yönlü biletin fiyatı da 35 avro olacak. Şirket, Yunanistan’a Balkan ülkelerinden turist sayısının artmasını bekliyor. Bu yüzden demir yolu turizm sezonunun başında yeniden açılacak.

 

BNR, Maliye Bakanı Petır Çobanov, Bulgaristan’daki iş dünyasının, krizin stresinden çıktığını ve yatırımlar için düşünmeye başladığını bildirdi. Bakan Çobanov şunları da açıkladı: “Yıl başından bu yana birçok gösterge iyileşiyor. İnşaat sektöründe bile iş ikliminde iyileşme var. Perakende ticarette de artış gözlemleniyor. Tüketicilerin güveni artıyor. Canlanma kriz öncesi depolarına henüz varmamıştır, ama bunun sabir bir büyüme kaydedilmesine kadar yavaş yavaş pekişmesi bekleniyor”.