ABD 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Wall Street Journal, Faiz artırımı Başçı için yeni bir sınav oldu diye yazıyor.  Haberinde, Türk Lirası geçtiğimiz yıl yatırımcılar tarafından ağır satış baskısı altında kaldığında Erdem Başçı, para birimini "aslanlar gibi" savunacaklarını söyledi.

 

Başbakan'dan faiz oranlarını daha fazla artırmaması için baskıyla karşı karşıya kalan Başçı Salı günü saatler geceyarısına geldiğinde verdiği bu sözü tutarak Türkiye'nin bir haftalık repo faizini iki katından fazla yükseltti ve yüzde 10'a çıkararak yatırımcıları şaşırttı.

 

Çin 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ) "Suriyeli muhaliflere silah, Irak'ta teröre destek demektir" başlıklı haberinde, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, herhangi bir ülkenin Suriye'deki muhalif güçlere silah sağlaması, Irak topraklarında terörizme destek vermek anlamına gelecektir dedi.

 

Maliki, dün (29 Ocak) yaptığı haftalık televizyon konuşmasında, kısa süre önce Suriye sınır bölgesinde 15 araçlık bir konvoydan büyük miktarda silah ele geçirildiğini belirtti. Maliki, Suriye'deki terörist örgütlerin ve radikal grupların serbestçe silah sahibi olmasına izin vermenin, Irak topraklarında terörizmi desteklemek anlamına geldiğini kaydetti.

 

CRİ, Obama'nın danışmanından Japonya'ya tarihe saygı çağrı diye yazıyor. Haberde, Beyaz Saray'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Rhodes, Japonya'nın tarihe saygı göstermesini ve bu konuda duyarlı olmasını istedi.

 

Ben Rhodes dün (29 Ocak) Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Yabancı Gazeteciler Merkezi'nde basınla görüştü. Rhodes, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin 2. Dünya Savaşı sırasında savaş suçları işlemiş Japon askerlerinin anıldığı Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesini yorumlarken, Abe'nin bu girişiminin kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

 

CRİ, FED QE'yi 10 milyar dolar daha azalttı diye yazıyor. Haberde, ABD Merkez Bankası FED, aylık 75 milyar dolar olan tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 65 milyar dolara indirdi.

 

CRİ, Pakistan'da Taliban'la görüşme komitesi kurulacak diye yazıyor. Haberde, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Taliban'la diyalog yapmak için dört üyeden oluşan bir müzakere komitesi kurulacağını ilan etti.

 

Başbakan Navaz Şerif dün (29 Ocak) Milli Meclis'te yaptığı açıklamada, ülkenin çıkarlarını göz önünde bulundurarak barış ümidiyle hükümetin Taliban'la diyalog yapacağını belirtti.

 

CRİ, Brahimi: İkinci turda somut ilerleme bekliyoruz başlıklı haberinde, Suriye hükümetiyle muhalifler arasındaki görüşmelerin ilk turu sona ermek üzere. Özel elçi Brahimi dün (29 Ocak) görüşmelerde gelinen noktayla ilgili bilgi verdi.

 

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Sorunu Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi, Şam yönetimi ile Suriye'nin yurt dışındaki muhalif grubu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu arasında Cenevre'de sürdürülen görüşmelerin ilk turunun 31 Ocak'ta sona ereceğini, ikinci turun bir hafta sonra yeniden başlamasını öngürdüklerini belirtti.

 

CRİ, AB: Ukrayna'da anayasa sürecini yakından izleyeceğiz başlıklı haberinde, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Ukrayna'da çatışan tarafların şiddet eylemlerine son vererek diyalog kurmaları çağrısında bulundu.

 

Ashton, dün (29 Ocak) Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, muhalif güçlerin liderleri ve Bağımsızlık Meydanı'ndaki protestocuların temsilcisi ile görüştü. Daha sonra düzenlenen basın toplantısında Ashton, görüşmelerde tarafların mevcut duruma son verme arzusuna tanık olduğunu dile getirdi. Ashton, protestolara katılanların affedilmesini sağlayacak yasayı Ukrayna hükümetinin onaylamasını beklediğini ve bu ülkedeki anayasaya değişikliği sürecini yakından izleyeceğini vurguladı.

 

CRİ, Ban Ki-moon'dan Çince yeni yıl mesajı diye yazıyor. Haberde,  Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi'ne göre 31 Ocak'tan itibaren At Yılı'na girilmesi nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon görüntülü kutlama mesajı yayınladı ve Çin halkına mutluluk diledi.

 

CRİ, Türk F-16'ları Suriye uçağını uzaklaştırdı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait SU-24 uçağının sınıra yaklaşması üzerine iki F-16 uçağının bölgeye yönlendirildiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde, günlük faaliyetlere ilişkin bilgilere yer verildi.

 

CRİ, Türkiye'nin yeni nüfusu açıklandı diye yazıyor. Haberde, Türkiye nüfusu, 2013 sonu itibarıyla 2012'ye göre binde 13,7 artışla 76 milyon 667 bin 864 kişiye yükseldi diye belirtiliyor.

 

CRİ, Çin: Altılı Görüşmeler tekrar başlamalı başlıklı haberinde, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili Altılı Görüşmelerin yeniden başlatılmasını desteklediği açıklandı.

 

Rusya 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durumu değerlendirdi. Bunun yanı sıra yapılan görüşmede, Suriye’deki krizin çözümüne yönelik çabaların desteklendiği, İran’ın nükleer programına dair müzakerelerin devamı etmesine de umutla bakıldığı belirtilmiştir.

 

 

İngiltere 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Daily Telegraph, Türkiye dahil pek çok gelişmekte olan ekonomilere deflasyon uyarısında bulunmuştur. Bu ülkelerin piyasalardaki faizleri yükseltmesi adımı ve Amerikan Merkez Bankası'nın aylık tahvil satın alma programında yeni kesintiye gitmesi ve Çin ekonomisindeki sorunların küresel bir deflasyon krizine dönüşebileceğini belirtmiştir.

 

Guardian, 'Türkiye ve Güney Afrika'da kur krizi' başlıklı haberinde, yerel kurlarda yapılan müdahalelere dikkat çekmiştir. Türkiye’nin faizlerde yükseltmeye gitmesini takiben Güney Afrika’nın da 2008’den sonra ilk kez faiz artırımına gittiğini belirten gazete, bu müdahalelere rağmen dünyanın önde gelen borsalarında hisse senedi fiyatlarının düştüğünü yazmıştır.

                       

Almanya 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Die Welt, ABD Başkanı Barack Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasını değerlendirmiş ve bu konuşmada söylediklerinin değil söylemediklerinin daha önemli olduğunu, Obama’nın dünyanın istekler ve beklentiler dahilinde işlemediğini anladığını belirtmiştir.

 

Nordwest-Zeitung, Türkiye’de faizlerin yükseltilmesinin, ülkeye yapılacak yatırımların geri çekilmesini durdurup durdurmayacağının belirsiz olduğunu belirtmiştir. Kalkınmanın eşiğindeki ülkelere ve onların hükümetlerine yönelik genel bir güven eksikliğinin olduğunun altını çizmiştir.

 

Ukrayna 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna’da 19 Ocak’ta başlayan ve siyasi bir krize neden olan sokak olaylarının çözümü için parlamentoda, gösteriler sırasında tutuklanan ve haklarında hüküm verilen kişilerin serbest bırakılması içeren bir yasa tasarısı kabul edilmiştir. Bu yasa, göstericilere işgal ettikleri kamu binalarını boşaltmaları için 15 gün süre veriyor.

 

İran 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

İran Radyosu İRİB bugün verdiği haberinde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham’ın açıklamalarına yer verdi. Haberde şunları okuyoruz.

 

“İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Bahreyn'de dini kurumlara karşı tutum ve şiddet'in bu ülkede mevcut krizin çözümlenmesine katkısı olmadığı gibi hatta durumu daha da kritik hale getirdiğini söyledi.

 

Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham dün Bahreyn'de Din alimleri İslami şurasının münhalli gibi son gelişmelere temas ederek, İran İslam Cumhuriyetinin Bahreynli yetkililere, etnik tutum ve güvenlik yaklaşımlardan kaçınmalarını ve güven oluşturucu girişimlerle halkın medeni taleplerini yerine getirmek için gerekli ortamın oluşturulmasına katkıda bulunmaları tavsiyesinde bulundu.”

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına da yer veren İRİB haberinde şu ifadeleri kullandı:

 

“Türkiye Dışişleri Bakanlığı, El Kaide iddiasını yalanladı 

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye'de El-Kaide terör örgütüne bağlı üslerin bulunduğu" yönünde basında yer alan iddiaları yalanladı.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Bilgiç, "Türkiye'de El-Kaide terör örgütüne bağlı üslerin bulunduğu yönündeki iddialar tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir durum sözkonusu olamaz" dedi.

 

Türkiye'nin geçmişte El-Kaide terör örgütünün saldırılarına maruz kalmış bir ülke olduğunu ve halen de bu gruplar tarafından tehdit edildiğini belirten Bilgiç, "Suriye'deki kriz nedeniyle zaman içinde bu grubun ideolojisinden esinlenen bazı gruplar bölgede varlıklarını pekiştirmişlerdir. Bu grupların faaliyetleri, Türkiye'nin güvenliği açısından da tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.”

 

İRİB “Irak IŞİD liderinin görüntüsünü yayınladı” başlığı altında şu habere yer verdi:

 

“Irak içişleri bakanlığı dün (Çarşamba) Irak ve Suriye'de terör eylemlerinde bulunan Irak Şam İslam Devleti IŞİD terör örgütü lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin fotoğrafını yayınladı.

İRNA'nın Fransa haber ajansına dayanarak bildirdiğine ilk kez resmi bir kaynak tarafından yayınlanan bu fotoğrafın, çok sayıda Irak vatandaşının öldürülmesinden sorumlu olan bir terör örgütünün liderliğini üstlenen bir kişiye aittir.”

 

 

İRİB bir başka haberinde Ayetullah Refsencani’nin açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İran İslam Cumhuriyeti nizamının maslahatını teşhis konseyi başkanı, İran ile 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmanın İran'ın ekonomisi üzerinde müsbet etki bırakacağını bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti nizamının maslahatını teşhis konseyi başkanı Ayetullah Ekber Haşimi Refsencani, dün Kum, Meşhed ve Tahran İslami İlimler Merkezleri Din alimleri ve hocalarından bir grubu kabulü sırasında yaptığı konuşmada nükleer gelişmeler hakkında açıklamada bulunarak, görüşmelerin İranlı yetkililerin büyük bir şecaatleri ile tahakkuk bulduğunu ve ülkenin üst düzey yetkililerince desteklendiğini söyledi.”

 

 

İRİB’in sitesinden bilidirdiği habere göre İsviçre İran'a yaptırımı askıya aldı. Haberdin devamında ise şunalrı okuyoruz:

 

“İsviçre yetkilileri, değerli filizler ve petro kimya ürünleri alanında İran'a yönelik uygulanan bazı yaptırımları askıya aldığını bildirdi.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre İsviçre hükümeti dün bir bildiri yayınlayarak, 20 Ocak tarihinden itibaren İran'a karşı bir takım yaptırımları askıya alma kararı alan AB'ine uyarak bu ülkenin de 14 Ağustos tarihine kadar İran aleyhindeki bir takım yaptırımları iptal ettiğini bildirdi.

 

İsviçre hükümetinin yazılı açıklamasında bu bağlamda değerli filizler ve petro kimya ürünleri alanlarında bazı yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

 

İsviçre ayrıca İran'a yönelik yaptırımları da 10 kat artırdığını bildirdi”

 

Dünya gündeminden de haber veren İRİB Avrupa'dan Filistinlilere John Kerry Uyarısı” başlığı altında şu ifadelere yer verdi: 

 

“Avrupalı diplomatlar uzlaşma görüşmelerinde ABD Dışişleri bakanı John Kerry'in tekliflerine karşı muhalefet konusunda Filistinlileri uyardılar.

 

Filistin MAA haber ajansının dün siyonist İsrail medyasından naklen bildirdiğine göre Avrupalı diplomatlar son günlerde Filistinli yetkililer ile görüşmelerinde, Filistinlilerin uzlaşma konusunda John Kerry'in teklifini kabul etmemesi durumunda, BM Teşkilatı çatısı altında AB'nin desteğini beklememeleri gerektiğini bildirdiler.”

 

 

Suriye 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA sitesinden verdiği haberde “Terörde Saflarını Birleştirmeleri İçin Gerekli Tüm Olanakları Sağladı” başlığını kullandı. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; Suudi Arabistan’ın Suriye'deki krize siyasi çözüm sağlamakla birlikte şiddet ve teröre son verme çabalarını baltalama amaçlı girişimlerine ışık tutan eş iki mektubu Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına gönderdi.

 

Bakanlık mektubunda Suudi Arabistan’ın Suriye'de kanların akıtılmasına ve insani durumların iyileştirilmesine engel olmanın yanı sıra Cenevre II konferansının çabalarını baltalama amaçlı olarak tekfirci terör grupları arasındaki savaşın durdurulması için bir girişim yürüttüğünü belirtti.

 

Suudi rejiminin ‘Irak ve Şam İslami Devleti’, ‘İslami Cephe’, ‘Mücahitler Ordusu’, ‘Nusra Cephesi’ ve daha benzeri İslami radikal tekfirciler arasında savaşın durdurulması ve terör eylemlerine devam etmeleri ve uzlaşmalarına çalıştığını belirten Bakanlık aynı zamanda bu tekfircilerin Suriye devletine karşı saflarını birleştirmeleri için gerekli her türlü mali, askeri ve lojistik olanakları temin ettiğinin altını çizdi.”

 

SANA bir başka haberinde Büseyna Şaban’ın “Yönetimden Başka Bir Şeyi Tartışmak İstemiyorlar” ifadelerine yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre'deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Cumhurbaşkanlığı siyasi ve basın danışmanı Büseyna Şaban; ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti ve arkasında duranların tüm temaslarda ‘yönetimi nasıl ele geçireceklerinden’ başka hiçbir şeyi tartışmak istemediklerini belirtti.

 

Şaban dün yaptığı basın açıklamasında ABD’nin Suriye'deki eski Büyükelçisi Robert Ford’un daha önce koalisyon heyetini gizli bir şekilde yönetmesi ve direktif vermesi ardından dün aleni olarak ortaya çıktığını ve koalisyon heyetini yönettiğini söylediğine dikkat çekti.”

 

 

SANA bir başka haberinde Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat’ın açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında;

 

“Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin Suriye’de akan kanların akmasına sınır koymak ve terörü durdurmak ile güven ve istikrarı sağlamak için Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’tan açık ve net bilgilerle geldiğini belirtti.

 

Mikdat, el Meyadin Kanalına dün akşam verdiği demeçte 3 yıldan beri devam eden krizin 1 hafta içerisinde biteceğini zannetmenin hata olduğunu söyledi.

 

Mikdat, Suriye heyetinin geçen günler içerisinde krizi çözmek için çalışmada ciddiliği yansıtan belirli sonuçlarla çıkmaya çaba gösterdiğini, çalışma belgeleri sunduğunu lakin diğer tarafın bunları reddettiğini söyledi.” ifadelerine yer verdi.

 

SANA bir haberinde ise “Rusya ve Suriye Arasındaki Koordinasyon Yüksek Düzeyde Devam Ediyor” başlığını kullanarak Luna el Şibl’in açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre II Konferansındaki resmi heyet üyesi Luna el Şibl; resmi heyetin müzakerelerde öne koyulan her öneriyi tartışmaya açık ve hazır olduğunu belirtirken; fakat ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyetin öne sürülen her öneriyi reddettiğini belirtti.

 

Şibl dün basına yaptığı açıklamada; Suriye resmi heyetinin müzakerelerde ortak payda ve tabanın bulunması için Birleşmiş Milletler (BM) Suriye temsilcisi el Ahdar el İbrahimi’yi beklemediğini, tam tersine bu bağlamda bir dizi girişimde bulunup temel ilkeler ve düşünceler öne koyduğuna dikkat çekti.

 

Resmi heyetin müzakerelerde ileriye doğru adım atılmasında birliktelik ve ortak noktalar üzerinde anlaşmanın sağlanması gereğine inancından hareket ettiğine dikkat çeken Şibl; koalisyon heyetin resmi heyetin öne koyduğu tüm girişim, düşünce ve önerileri incelemeden direk bir şekilde reddettiğini belirtti.”

 

SANA’nın bir diğer haberinde Suriye Arap Cumhuriyeti ile koalisyon heyeti arasındaki görüşmelere yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Birleşmiş Milletler (BM) Suriye temsilcisi el Ahdar el İbrahimi; Suriye Arap Cumhuriyeti resmi heyeti ile ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti arasında bugün yapılan oturumda terörün durdurulması, Cenevre O Deklarasyonu ve her tarafın bu bağlamdaki düşüncelerine ilişkin uzun uzun tartışmalara yer verdiğini belirtti.

 

İbrahimi dün düzenlediği basın toplantısında sabah saatlerinde iki heyetle birlikte uzun bir oturum düzenlendiğini, öğleden sonra ise her heyetle ayrı ayrı kısa oturumların yapıldığını açıkladı.”

 

 

SANA’nın  bir başka haberinde Suriye’deki çatışmalara yer verdi. Haberde şunları okuyoruz:

 

“Vatan koruyucusu ordu birliklerimiz dün ülkenin dört bir yanında sürdürdükleri operasyonlar sonucunda onlarca teröristi ölü ve yaralı düşürmekle birlikte, teröristlerin halkımıza karşı saldırılarında ve katliamlarında kullandıkları envai çeşit silah ve mühimmatlarını da yok ettiler.

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Şam Kırsalının Darayya Kentinde Seyyida Sakine Türbesi yakınlarında ve Fusul el Arbia bölgesinde düzenledikleri operasyonlar sonucunda 8 teröristi ölü olarak ele geçirmekle birlikte havzalarında bulunan silah ve mühimmatı yok ettiklerini dile getirdi.

 

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Halep Kentinin muhtelif semtlerinde kiralık ve tekfirci teröristlere yönelik operasyonlarını sürdürdüğünü aktarırken, Kadı Asker, Kerm el Meyser, Merce, Bostan el Kasr, Raşidin ve Cezmati semtlerinin yanı sıra Havuz Bulvarının güneyinde onlarca teröristle birlikte çok sayıda araç ve büyük miktarda cephaneyi etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

 

Askeri bir kaynak vatan koruyucuları ordu birliklerimizin Homs kırsalının Zara Köyünde bir terör grubunun tüm üyelerini grup elebaşı Mustafa recep ile birlikte tamamen etkisiz hale getirdiklerini belirtirken, havzalarında bulunan cephane yüklü bir aracı da imha ettiğini belirtti.”

 

Azerbaycan 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Azerbaycan haber kaynağı 1NEWS, sitesinden verdiği haberde Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına yer verdi. Haberde şunları okuyoruz:

 

“Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının Basın Sözcüsü Elman Abdullayev, cephe hattında son günler yaşanan gerilimle ilgili basına yaptığı değerlendirmesinde, Ermenistan yönetiminin kendi halkını kandırdığını belirtti.

 

Basın sözcüsü, son gün cephe hattında ateşkes ihlallerinin Ermenistan’ın tahribatları olduğu ve bu yöntemlerle Erivan yönetiminin uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını ifade etti.”

 

1NEWS bir başka haberinde “Matt Salmon, ABD Kongresindeki Azerbaycan Çalışma Grubuna katıldı” başlığı altında;

 

“ABD Kongre üyesi Mat Salmon, dün Kongredeki Azerbaycan Çalışma Grubuna katıldı. Son günlerde ABD Kongresindeki Azerbaycan Çalışma Grubuna dört yeni Kongre üyesi katıldı. Azerbaycan’ın ABD’deki Büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre, Azerbaycan Çalışma Grubunun üye sayısı 60’a yükseldi. Cumhuriyetçiler Partisinden olan Matt Salmon Kongrede Arizona Eyaletini temsil ediyor.” ifadelerine yer verdi.

 

1NEWS ayrıca sitesinde Türkiye ile İran arasındaki görüşmelere de yer verdi. Haberde şunları okuyoruz:

 

“Türkiye Başbakanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmesinde, Türkiye Cumhuriyeti ile İran arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiriyi imzaladı.

 

Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ilk toplantısının Ruhani'nin Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında yapılması planlanıyor.

 

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın gündeminde yer alan İran Dış Politika Enstitüsüne yapacağı ziyaret, Ruhani ile görüşmesinin uzaması ve İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile yapacağı görüşmenin gecikmesi ihtimali üzerine iptal edildi.”

 

1NEWS haberine göre Minsk Grubu eşbaşkanları gelecek hafta bölgeyi ziyaret edecek. Haberin devamındsa şunları okuyoruz:

 

“Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev konuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

 

Abdullayev’in sözlerine göre, eşbaşkanlar ziyaret çerçevesinde yapacakları görüşmelerde Dağlık Karabağ sorununun çözümünü taraflarla müzakere edecekler.

 

Daha önce haber verdiğimiz üzere, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları geçtiğimiz hafta Paris’te bir araya gelerek sorunun çözümünü görüşmüşlerdi.”

 

 

Bulgaristan 30 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu(BNR) Cumhurbaşkanı Plevneliev çoğunlukçu milletvekili seçimi için referandum düzenlenmesini teklif etti diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ulusa sesleniş konuşmasında, milletvekillerinin bir kısmının çoğunlukçu seçim sistemi ile seçilmesi, zorunlu ve elektronik oy kullanımı ile ilgili konularda ulusal referandumun düzenlenmesini teklif etti. Cumhurbaşkanının düşüncesine göre referandum Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimi ile birtlikte düzenlenebilir. GERB partisi Rosen Plevneliev’in teklifini desteklerken, Sosyalist partisi, Hka ve Özgürlükler Hareketi ve Ataka partisi teklife karşı çıktılar.

“Trud” Gazetesi ilk sayfasında GERB partisinin “Oreşarski” hükümetine karşı üçüncü güvensizlik onergesini sunacağını duyuruyor. Bu konu diğer gazetelerin de manşetlerine de taşınmış. Eski Başbakan Boyko Borisov, Parlamento’ya sunulacak güvensizlik önergesinin gerekçelerini şöyle sıraladı: “mülteciler, affedilmez şeklindeki dinlenmeler” de dahil, ulusal güvenlik sorunları. “Trud” Gazetesi GERB lideri Boyko Borisov’un sözlerine de yer veriyor: “Konular çok. Güvenlik dairelerini yok ettiler ve sonuç olarak mali politika ve bütçenin bile tehdit altına düşürdüğü kaçakçılığın inanılmaz boyutlara ulaşması.

 

İktidardaki partinin koalsiyon partneri olan DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) lideri Lütfi Mestan, güvensizlik oyunda iç komplo oyunları gördü. Sözlerine göre, Borisov’un davranışları gittikçe daha yersiz oluyor ve “Güvenlik” sektöründeki tartışmaları kazanma şansı yoktur.

 

BSP (Bulgaristan Sosyalist Partisi) lideri Sergey Stanişev’e göre, Borisov’un iktidarlığı sırasında kanundışı dinlenmeler sistemi, iş çevrelerine karşı baskı ve güvenlik alanında ciddi eksikler yaşanmıştır. “Sega” Gazetesi, iktidardakilere karşı sunulan güvensizlik oyu nedenleri arasında başlıca neden olarak Suriye mültecilerle olan sorunları görüyor.

 

Cumhurbaşkanı Pelvneliyev’in referandum teklifi konusuna da tüm günlük gazeteler yorum yapmış. “Standart” Gazetesi, Cumhurbaşkanının halka özel sesleniş konuşmasını özetleyerek bu yıl 25 Mayıs’ta düzenlenecek Avrupa milletvekili seçimleriyle birlikte zorunlu oy kullanma, çoğunlukçu seçim sistemi ve oyların elektronik yoldan kullanılmasına dair “evet” veya “hayır” referandumun düzenlenmesine dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı “Eğer seçmenler karışık oya “evet” derse, ki bu çoğunlukçu seçim sistemini de dahi ediyor , seçmenlerin belirli bir kişiye oy verme arzusuna çözüm bulunacaktır” diye belirtti.

 

Devlet Başkanı “Zorunlu oy kullanmanın yürürlüğe koyulması, siyasi hayattan uzak olan vatandaşları da dahil edecek, elektronik yoldan oy kullanma sistemi ise hem yurtiçinde, hem de yurtdışında oy kullananların sayısının artmasına neden olacaktır” görüşünü öne sürdü. Kanunlar, Cumhuarbaşkanının referandum hakkını tanıyor, ancak referandum tarihini belirleyecek kurum ise Halk Meclisidir. Yorumda, iktidardaki BSP ve DPS’nin tepkisine bakılırsa Parlamento, Plevneliyev’in teklifini kabul etmeyebilir, deniyor.

 

“Sega” Gazetesi bugünkü sayısında “ Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne göre orta düzeyde bir e-devlete ancak 2020 yılında sahip olacaktır” konusunu gündeme taşırken idare alanında geç kalan reformlara dikkat çekmiş. Başlıktan da belli olduğu gibi, “Oreşarski” hükümeti e-devletin uygulamasını 2020 yılına ertelemiştir. “Standart” gazetesi, bugün sadece 80 devlet kurumu e-devlet hizmetini sunarken geri kalan 482 tanesi hala eski çağda bulunuyor” sözlerini kullanıyor. Özel belgede, “bakanlar, ajanslar ve belediyeler daha çok uzun zaman kağıtla çalışacak ve vatandaşları, şirketleri gişeden gişeye gizdirerek aralarında bilgileri on-line paylaşamayacaktır” deniyor.

 

“Bulgaristan, strateji hazırlama açısından Avrupa Birliğinde şampiyondur”. Bu sonuça, Ekonomik gelişmeden sorumlu Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva varmış, ki bugünkü gazeteler onun sözlerine de yer vermiş. “Trud” Gazetesinin yazısında stratejilerin büyük bir bölümünün hiç bir işe yaramadığı da açıklığa kavuşuyor. Gazeteler Bakan Bobeva’nın sözlerine dayanarak ”Başbakan Oreşarski’nin ilerde de çok kabarık raporlar yerine eylem planları hazırlama tavsiyesinde bulundu” diye belirtmiş.

 

“Standart” Gazetesi tüm futbol severlere iyi haberi duyururken “Ludogorets”, Polonyalılara acıdı” başlığını atmış ve Bulgaristan Futbol Ligi şampiyonu “Ludogorets”in Türkiey’de çıktığı son kontrol maçında Polonyalı “Gurnik” takımını 1-0’lık skorla mağlup ettiğini yazmış. “Monitor “ gazetesi ise en başarılı Bulgar raketi Grigor Dimitrov’un sağlık durumunu sayfalarına taşımış. Grigor Dimitrov’un, Australian Open Turnuvasında geçirdiği bir travma sonucu başarılı yoluna devam edemeyeceğini yazıyor. Sağlık sorunları nedeniyle Dimitrov, ATP Zagreb turnuvasına katılamayacak.