ABD 5 Mayıs’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Amerika, Kongo Demokratik Cumhuriyetine ekonomik yardıma hazır olduğunu ancak önce Cumhurbaşkanı Joseph Kabila’nın görev süresi dolduğunda çekileceği yolunda güvence vermesini istediğini bildiriyor.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry başkent Kinhasa’da Kabila ile yaptığı özel görüşmede kendisinden anayasaya uyarak 2016’dü üçüncü kez cumhurbaşkanlığına adaylığını koymamasını istedi. Kabila’nın Amerika’nın talebini kabul edip etmediği henüz bilinmiyor.

Kerry,  Kabila ile yaptığı görüşmede ülkenin doğusunda faaliyet gösteren isyancılarla mücadele konusunu da ele aldı.

 

Afrika ziyareti sırasında dünyanın diğer bölgelerindeki krizlere değinmeyi de ihmal etmeyen Kerry, Ukrayna’da ayrılıkçı Rus militanlar tarafından bir haftadır rehin tutulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) gözlemcilerinin serbest bırakılma kararını övdü. Kerry ayrıca, Kinşasa’dayken Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la telefon görüşmesi yaptı.

 

VOA, Başkan Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna krizini diplomatik yollardan çözme yönünde adım atmaması durumunda Rusya’ya karşı ek yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulundu.

 

Başkan Obama, Rus liderlerin Ukrayna’nın istikrarını bozmaya devam etmesi durumunda Amerika ve Avrupa Birliği’nin ekonomik ve diplomatik yaptırımlar dahil, derhal ek adımlar atacağını bildirdi.

 

Almanya Başbakanı Merkel, ne Amerika’nın ne de kendi ülkesinin bu aşamaya gelmek istediğini, ama bir noktadan sonra bu adımı atmanın artık kaçınılmaz olacağını söyledi. Merkel alacakları kararın tamamen Rusya’ya bağlı olduğunun altını çizdi. İki hafta önce Cenevre’de varılan ve Ukrayna’da hükümet ve Rusya’ya bağlanmak isteyen milisler arasındaki gerginliği azaltmayı hedefleyen anlaşma başarısız kalmıştı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisindeki güçlenmeye rağmen Fed'in faiz artırımını düşünmesi için henüz çok erken olduğunu söyledi.

 

Merkez Bankası'nın son tur tahvil alımlarına karşı olan ve kendisini enflasyon şahini olarak tanımlayan Fisher, ABD ekonomik büyümesinde ilk çeyrekte yaşanan zayıflamanın "hava şartları ile ilişkili tek sefere mahsus" bir durum olduğunu ifade etti. Cuma günü tarım dışı istihdamdaki 288 binlik artıştan cesaret alan Fisher, iyi trendin muhtemelen daha da devam edeceğini söyledi.

 

Fox News'e verdiği demeçte Fisher, "Son rakamların benzerini göreceğimize inanıyoruz. Ben kesinlikle inanıyorum. Doğru yöne doğru hareket ediyoruz." dedi.

 

WSJ, Birleşik Arap Emirlikleri'nin telekom şirketi Etisalat, Batı Afrika'daki operasyonlarını 650 milyon dolara (1,4 milyar lira) Maroc Telekom'a satacak. Bu satış Etisalat'ın geçen yıl Maroc Telekom'un yüzde 53'ünü satın almak için Fransız Vivendi ile daha önce varılan anlaşmanın bir parçası.

 

Abu Dabi merkezli Etisalat, bu satış ile Benin, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Fildişi Sahili, Nijer ve Togo'da operasyonlarını Maroc Telekom'a devredecek. Böylece Fas'tan yönetilecek bir Batı Afrika telekom devi yaratılacak.

 

Maroc Telekom'un halihazırda Moritanya, Burkina Faso, Mali ve Gabon'da iştirakleri bulunuyor. Etisalat, Maroc Telekom'un satışının tamamlanması ardından 10 ülkeyi kapsayan Fransızca konuşan 42 milyon civarındaki aboneyi kapsayacak bir telekom şirketi kurmayı amaçlıyor. Etisalat, Afrika'daki operasyonlarını birleştirmeye gerekçe olarak düşük sermaye giderlerini, potansiyel mobil veri gelirini ve güçlü yönetimi gösteriyor.

 

 

WSJ, Enflasyon 2 yılın zirvesine çıkarken, Merkez Bankası'nın faiz indiriminde erken davranmasını zora soktu. TÜFE aylık yüzde yüzde 1.34 oranında artarken, yüzde 0.9 olan beklentilerin üzerinde geldi. Yıllık TÜFE ise yüzde 9.38 ile Nisan 2012'den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

 

Enflasyonun artışında giyim ve ayakkabı kalemi ile gıda kalemi yaptı. Aylık yüzde 13.10 artan giyim ve ayakkabı, enflasyona 0.86 ile en yüksek katkıyı yapan kalem oldu. Yüzde 1.42 yükselen gıda fiyatlarının katkısı ise 0.32 puan oldu.

 

Çekirdek enflasyondaki verileri ise çift haneye ulaştı. Özel kapsamlı H endeksi Nisan'da yüzde 10.05'e ulaştı. En dar kapsamlı TÜFE göstergesi olan I endeksi yüzde 9.74 ile Mart 2007'den bu yana en yüksek düzeyi gördü.

 

WSJ, Avrupa Birliği (AB), 2015 yılına kadar aşamalı bir toparlanma beklediğini ve bu toparlanmanın en kırılgan üyelerde dahi görüleceği tahmininde bulundu ancak çok düşük enflasyonun ve Rusya kaynaklı gerilimin krizden çıkış yolunu tıkayabileceği uyarısında bulundu.

 

Avrupa Birliği'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun ekonomistler bugün yaptığı açıklamada artan iş dünyası güveni, kriz ilişkili belirsizliğin azalması ve risk algısındaki değişimin etkisi ile büyümenin hızlanacağı tahmininde de bulundu.

 

İki yıldır devam eden daralma ardından Euro Bölgesi'nde bu yıl büyümenin yüzde 1,2, gelecek yıl ise yüzde 1,7 artması bekleniyor. Komisyon, bu ılımlı büyümenin etkisi ile 18 üyelik para bloğunda geçen yıl yüzde 12 olan işsizlik oranının bu yıl yüzde 11,8'e, gelecek yıl yüzde 11,4'e düşeceği tahmininde bulundu.

 

Çin 26 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Çin halkının yasalar çerçevesinde din ve inanç özgürlüklerine sahip olduğunu belirtti.

 

Qin Gang dün (4 Mayıs) ABD Uluslarararası Din Özgürlüğü Komisyonu tarafından yayınlanan ve Çin'in yine "özellikle izlenen ülke" olarak gösterildiği raporu değerlendirdi.

 

Qin Gang, Çin hükümetinin vatandaşlarının din ve inanç özgürlüklerini kanunen güvence altına aldığını ve Çin halkının yasalar çerçevesinde din ve inanç özgürlüklerine yeteri kadar sahip olduğunu kaydetti. Qin Gang, Çin yasalar