ABD 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Hillary Clinton, önce first lady, sonra senatör, başkan adayı ve dışişleri bakanı olarak son 20 yıldır Amerikan siyaset sahnesinin ayrılmaz parçalarından biri haline geldi.

 

Hillary Clinton, yılın sonlarına doğru başkanlık yarışında aday olup olmayacağına karar verecek. Siyaset uzmanı Stephen Hess’e göre Clinton son derece zorlu bir rakip olabilir: ”Başkan Obama’nın partisi Demokrat Parti’de ilginç olan, 2016 seçimleri için en favori adayın açık ara Hillary Clinton olması.”

 

Aday olursa rakipleri, Clinton’ı, 2012‘de Bingazi’deki Amerikan elçiliğine düzenlenen terör saldırısıyla ilgili soru yağmuruna tutabilir.

 

Bingazi saldırısının en büyük pişmanlığı olduğunu dile getiren Clinton, geçen yıl kendisini bu konuda savunmak zorunda kalmıştı: ”Gerçek şu ki, dört Amerikalı öldü. Bir protesto nedeniyle mi yoksa Amerikalı avına çıkan birkaç kişi tarafından mı öldürüldüler? Şu anda ne fark eder? Bizim görevimiz ne olduğunu anlamak ve bir daha tekrarlanmasını önlemek için elimizden geleni yapmaktır.”

 

VOA, Amerika’da Kanada üzerinden gelecek olan Keystone petrol boru hattının yanısıra güneş ve rüzgar enerjisi tartışmaları sürerken nükleer enerji gündemde çok da yer almıyor. Nükleer Enerji Enstitüsü'ne göre, Amerika’daki nükleer santralların sayısı artmaya devam ediyor. Dört yeni santralın yapımı devam ediyor. Bunların ikisi Güney Carolina’da, ikisi de Georgia eyaletinde. Nükleer Enerji Enstitüsü’ne göre, ayrıca 12 yeni santral başvurusu da değerlendirme aşamasında.

 

Güney Carolina Elektrik ve Gaz Şirketi Yöneticisi Steve Byrne, nükleer enerjinin iyi bir seçenek olduğunu söylüyor: “Kömür tercih edilmiyor. Doğalgazın ise fiyatı yüksek. Bu nedenle nükleer enerji mantıklı bir çözüm. Zaten bir nükleer santral işletiyorduk ve elimizde yeni bir santral yapımı için ideal bir arazi vardı. Bu nedenle nükleeri seçtik.”

 

Güney Carolina’da şu anda 7 nükleer santral var. Georgia’da ise 6 tane tesis var ve ikisi de inşaat halinde.

 

VOA, Başkan Barack Obama ve Malezya Başbakanı Necip Rezzak görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında üst düzey ilişkileri “kapsamlı bir ortaklık” seviyesine çıkarmada anlaştıklarını açıkladı.

 

İki lider Trans-Pasifik ticaret anlaşması ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Girişiminde de işbirliği yapma kararı aldı. Malezya daha önce bu anlaşmaların ikisine de karşı çıkıyordu.

 

Başbakan Rezzak kayıp Malezya uçağını arama çalışmalarında yaptığı yardımlar için Amerika’ya teşekkür ederken Obama uçağın bulunması çabalarına desteği sürdürme sözü verdi.

 

Obama Malezya’nın insan hakları sicili ile ilgili bir soruyu yanıtlarken Kuala Lumpur’un bu alanda ilerleme gösterdiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

 

VOA, Afganistan’da 5 Nisan’da yapılan devlet başkanlığı seçimine ikinci tur yolu göründü. İkinci tura eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ve eski Dünya Bankası yetkilisi Eşref Gani’nin kaldığı bildiriliyor.

 

Afgan seçim yetkilileri, iki yetkilinin de seçimlerde salt çoğunluğu elde edemediğini açıkladı. Abdullah oyların yüzde 45’ini alırken, Gani yüzde 31.5’te kaldı. Adaylardan hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için seçim ikinci tura kalacak.

 

Kesin sonuçların 14 Mayıs’ta açıklanması bekleniyor. İkinci tur seçimse o tarihten itibaren iki hafta içinde yapılmak zorunda.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Gezi Protestoları ve 17 Aralık operasyonu ile artan siyasi risk, seçimler ve piyasalardaki aşırı oynaklık. Bankacıların sevmediği tüm bu gelişmeler son bir yıl içerisinde yaşandı. Ancak kamu bankacıları, diğer meslektaşlarına göre daha rahat görünüyor.

 

Özel sektör bankaları, gelişmeler karşısında büyümede frene basıp kara odaklanırken, kamu bankaları hızını artırarak kredi vermeye devam etti.

 

Gezi olaylarına kadar benzer oranda artış gösteren krediler, protestolarla birlikte ayrışmaya başladı ancak 17 Aralık'ta sonra makas daha da açılmaya başladı. 2013 Ocak ayından bugüne kadar yerli özel sektör bankalarının kredileri yüzde 28 arttı. Buna karşın kamu bankalarının kredi artış hızı yüzde 44 ile çok daha yüksek oldu. 2014'ün ilk çeyreğine bakıldığında farkın daha fazla olduğu görülüyor. İlk 4 ayda kamu bankalarının kredileri yüzde 4,2, özel sektör bankalarının ise yüzde 1,1 oranında büyüdü. 11 Nisan haftası itibariyle kamu bankalarının kullandırdığı kredilerin büyüklüğü 291 milyar lira, özel sektörün ise 523 milyar lira düzeyinde yer alıyor.

 

WSJ, Küresel piyasalar ABD'den Rusy'ya gelen yaptırımların beklenenden yumuşak olmasına olumlu tepki gösteriyor.

 

ABD beklendiği gibi Rusya'ya karşı yeni bazı yaptırımları bugün uygulamaya koydu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın 2 kişinin de aralarında olduğu 7 kişi ve 17 şirketin mal varlıklarının dondurulduğu belirtildi. Yaptırımlar ile hedeflenen kişi ve şirketlerden bazılarının Rosneft Oil ROSN.MZ yüzde -1.69 Şirketi'nin başkanı, Transoil, Stroytransgaz'ın birimleri, Moskova Havalimanı'nda operasyonları olan bazı şirketler olduğu kaydedildi.

 

Rus piyasaları ise yaptırım açıklamasına yükselerek cevap verdi. Yaptırımların beklendiği kadar sert olmaması nedeniyle Beyaz Saray açıklamasının ardından Rusya borsaları toparlanırken ruble de güç kazandı. Yüzde 1,21 yukarıda olan Micex endeksi şu sıralar 1,295.63 puandan işlem görüyor. Euro/ruble paritesi 49.712, dolar/ruble paritesi ise 35.861 puan seviyelerinde.

 

WSJ, ABD, Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım adasını ilhak etmesine karşılık olarak yaptırım adımları atmaya devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün Rusya'ya yönelik yeni yaptırımların geleceği yönündeki açıklamasının ardından çok zaman geçmeden Beyaz Saray'dan yeni yaptırım açıklaması geldi. Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada dört bankanın da aralarında bulunduğu 17 şirkete ve Putin'e yakın iki kişin yer aldığı üst düzey yedi Rus yetkiliye yeni yaptırımlar getirdi.

 

Mal varlıkları dondurulan üst düzey Rus yetkililerden ikisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın kişiler olduğu belirtiliyor. Yaptırımlar özellikle petrol, gaz ve enerji şirketlerini hedef aldı. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yaptırım uygulanan kişilerden birinin petrol devi Rosneft Oil ROSN.MZ yüzde -1.69 Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Igor Sechin'in de olduğu belirtildi. Yaptırımlar kapsamında aralarında dört bankanın da bulunduğu 17 şirketin mal varlıkları donduruluyor. Şirket arasında petrol ve gaz mühendislik şirketi Stroytransgaz ile demiryolu ile petrol sevkiyatı yapan en büyük nakliyat şirketlerinden birisi Transoil de bulunuyor.

 

WSJ, İç piyasa haftaya Nisan ayı tüketici güven endeksi ile başladı. Tüketici güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre 5,8 puan birden artarak 78.5 oldu. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesinde Şubat’ta 69,2′ye kadar gerileyen güven endeksi Nisan’da 9 ayın zirvesine çıktı. Dış piyasada ise TSİ 17:00’da ABD bekleyen konut satışları verisi açıklanacak. Verinin yüzde 1,0’lık artış kaydetmesi bekleniyor.

 

Çin 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin üretimi Morden Ark 60 (MA 60) tipi yolcu uçağı dün (27 Nisan) öğleden sonra Kunming kentinden Nepal'in başkenti Katmandu'ya ulaştırıldı.

Bu, Çin'in, iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmaya göre Nepal'e teslim ettiği ilk Çin üretimi uçak olmanın yanı sıra Nepal Havayolları'nın 28 yıl sonra sahip olduğu ilk yeni uçak olma özelliğini taşıyor.

 

Nepal ile Çin arasında geçen Kasım ayında uçak satın alımıyla ilgili anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, Çin Nepal'in sivil havacılık ve turizm sektörünün gelişmesine destek sağlamak amacıyla Çin üretimi iki adet MA60 tipi uçak ve 4 adet Y-12 IV tipi uçak sağlayacak.

 

CRİ, Çin, Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turun sorunsuz şekilde tamamlanmasını olumlu karşıladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün (28 Nisan) yaptığı açıklamada, Afganistan'ın dostu ve komşusu olan Çin'in, Afgan halkının kararına saygı gösterdiğine, seçimin ülkede dayanışma ve istikrara kavuşulması için yeni bir başlangıç olmasını istediğine işaret etti.

 

Taraflarla Afganistan'ın barışçı yeniden yapılanması ve ulusal uzlaşma çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini dile getiren sözcü, Çin'in hem bu ülkede hem de bölgede kalıcı barış ve refahın gerçekleştirilmesi için çaba göstereceğini vurguladı.

 

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı yarışında ilk tur seçim sonuçlarına göre, eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ile eski Maliye Bakanı Eşref Gani'nin ikinci tura girmesi bekleniyor.

 

CRİ, Çin Taşıyıcı Roket Teknolojileri Araştırma Enstitüsü yetkilisi Li Guangya Çin'in Ay Keşif Projesi'nin nihai hedefinin Ay'da konuşlanmak olduğunu söyledi.

 

Li Guangya, dün (27 Nisan) yaptığı açıklamada, şu ana kadar Ay'ın çevresi ile yüzeyinde keşif çalışmaları yapma ve Ay'a yumuşak iniş hedeflerinin gerçekleştiğini kaydetti. Yetkili, 2017 yılında fırlatılacak Chang'e-5 aracının, Ay'da yürütülen çalışmaların sonuçlarını yeryüzüne getirmeyi amaçladığını ifade etti.

 

Ay Keşif Projesi'nin nihai hedefinin Ay'da laboratuvar kurmak olduğunu belirten Li Guangya, Yuegong-1 (Ay Sarayı-1) adlı laboratuvarın tasarımının Beihang Üniversitesi'nce tamamlandığını söyledi. Yüzölçümü 36 metrekare olan laboratuvarın, önümüzdeki yıl kamuoyuna tanıtılacağı bildirildi.

 

 

CRİ, Çin'in Avustralya'nın MH370 sefer sayılı kayıp uçağı bulmak için su altında yürütülen çalışmaları yoğunlaştırma kararını desteklediği, çalışmalara katılmayı sürdüreceği açıklandı.

 

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün (28 Nisan) başkent Beijing'de yaptığı açıklamada, Malezya ve Avustralya'nın aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye, karşılaşılan büyük zorluklara rağmen, kayıp uçağı aramak için harcadıkları çabalardan ötürü teşekkür ettiklerini belirtti.

 

 Sözcü, Çin'in arama çalışmalarına katılmaya devam ederek, Malezya ve Avustralya'yla yakın temaslarını sürdüreceğini dile getirdi.

 

 Qin Gang, Çin'in şu ana kadar çalışmalara 18 gemi, 66 ticari gemi, 20 balıkçı gemisi, çok sayıda uçak ve 21 uyduyla katıldığını ve 1 milyon 300 bin kilometrekarelik bölgeyi aradığını bildirdi.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, yaptırımların sorunun çözülmesini sağlamak yerine, gerginliği artırabileceğini ve tarafların çıkarlarına uymadığını belirtti.

 

Qin Gang, bugün (28 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, G7 Grubu'nun Rusya'ya yönelik aldığı yeni yaptırım kararını değerlendirdi.

 

Sözcü, Çin'in öteden beri uluslararası meselelerde tehdit ve yaptırımlara karşı çıktığını vurguladı. Sözcü, Ukrayna krizinin siyasi yollardan çözülmesi için taraflardan anlaşmazlıkları diyalogla çözmelerini istediklerini söyledi.

 

Rusya 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ülke milletvekillerinin Rusya Parlamentarizm Günü’nü kutladı.

 

Medvedev’in kutlama mesajında, “Bu bayram, takvimdeki yerini 2012 yılında aldı. 27 Nisan olarak seçilmesi bir rastlantı değil. Bize, 27 Nisan 1906 tarihinde, tarihimizin ilk parlamenter demokrasi kurumu olan Rusya İmparatorluğu Devlet Duması’nın çalışmaya başladığını hatırlatıyor. Ancak parlamentarizmimizin kökleri tarihin derinliklerine, Novgorod ve Pskov veçeleri ile Zemskiy Sobor’un geleneklerine kadar iniyor” denildi.

 

Medvedev, “Köy ve kent konseyleri, bölge parlamentoları, Devlet Duması ve Federasyon Konseyi, Rusya’nın ortak siyasi sistem mekanizmasının birer parçasıdır ve ülkenin tüm yaşam alanlarını kapsayan ve gelişimini belirleyen yasal çerçevesini oluşturuyor” ifadesini kullandı.

 

RUVR, Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Rusya üniversitelerinde bilgi teknolojileriyle (BT) ilgili bölümlerinde parasız eğitim kontenjanının 2015 yılından itibaren üçte bir oranında artırılacağını açıkladı.

 

Rusya’nın Ekonomi Yüksek Okulu ve Yandex şirketinin ortak projesi olan yeni Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nin açılışında konuşan Nikiforov, “BT şirketleri tarafından gelen talep günümüzde arzın kat kat üzerinde. Hayalimiz, BT uzmanları sayısının ve niteliklerinin önemli ölçüde yükselmesi. Rusya üniversitelerinde BT bölümlerinde parasız eğitim kontenjanının üçte bir oranında artırılmasını kabul ettirmeyi başardık. Bu çok önemli bir başarı” dedi.

 

RUVR, Batılı bankerler, her geçen gün artan miktarda çok gizemli koşullar altında hayatını kaybediyor. Yalnız bu yıl önde gelen uluslararası bankaların 14 üst yöneticisi artık ölmüş bulunuyor.

 

Resmi versyonlara göre, birçoğu intihar etmiştir. Kimileri aile ile birlikte vuruldu. Bazılarının ölüm nedeni ise bugüne kadar gizli kalıyor. Bu olaylar, tesadüf eseri ya da banka sektöründe depresyon durumunun bir belirtisi sayılabilir. Kim bilir, öbür dünyayı boylamakla ilgili sözü edilen yığınsal gidişlerin arkasında belki başka şeyler gizleniyor?

Bankerlerin intihar dalgasından daha şubat ayında söz edilmeye başlamıştı. O sırada iki hafta içinde uluslararası bankaların 5 seçkin çalışanı intihar etmişti. Bugün itibariyle gizemli koşullarda hayatını kaybeden bankerler listesinde artık 14 isim var. Aralarında gerek emekli, gerekse genç insanlar bulunuyor. Örneğin, daire penceresinden atlayan Levy Capital’ın tüccarı Kenneth Bellande 30 yaşına bile varmamıştı. Fakat uzmanların çoğu, şimdiye dek bankaların faaliyeti ve çalışanlarının trajedileri arasında ilgi olduğunu görmek istemiyor. “Alpari”nin kıdemli analisti Anna Bodrova, bunun için hiç esas görmediğini söylüyor.

 

İngiltere 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Bugün İngiltere basınında ağırlıkla dikkat çeken konular yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri için hazırladığı afiş nedeniyle ırkçılıkla suçlanan Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKİP’in son yapılan anketten birinci parti olarak çıkması; Ukrayna’da devam eden gerilim ve Afganistan’da hayatını kaybeden İngiliz askerleri.

 

Bebeklik döneminden çıkıp okula çağına gelen öğrencilerin bir kısmının hala çocuk bezi kullandığını ortaya koyan bir araştırma da İngiliz basınında kendisine yer bulmuş.

 

The Times gazetesi manşetini UKİP’in İşçi Partisi seçmeninden alması beklenen oylara ayırmış. İşçi Partisi lideri Ed Miliband’ın yakın müttefiklerinden olan Lord Glasman’ın UKİP’in yükselişine dair değerlendirmelerini aktaran gazete, İşçi Partisi’nin artık “çok orta sınıf” kaldığı için seçmen desteğini UKİP’e kaptırdığını yazıyor. Lord Glasman, tekrar işçi sınıfının oylarını kazanmak için partinin yeni bir takım önlemler alması gerektiğini söylüyor. Glasman’a göre İşçi Partisi seçmeninin kendisini tamamen terk etmemesi için toplumun göçle ve refahla ilgili endişelerini dikkate almalı. Son yayınlanan bir ankete göre UKİP Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birinci parti.

 

Gazete Afganistan’da hayatını kaybeden 5 İngiliz askerine de birinci sayfadan yer vermiş.

The Times’ta dikkat çeken diğer haberler ise Güney Afrika’da Nelson Mandela’yı hapisten çıkaran hakim olarak bilinen ve apartheid rejiminin sona ermesinde oynadığı rol nedeni ile Mandela ile beraber Nobel Ödülü alan FW de Klerk, ülkenin tekrar ırkçılığa doğru gittiğini ancak bu sefer söz konusu olanın siyah ırkçılığı olduğunu söylüyor.

 

The Guardian gazetesi manşetini, kadın doğum kliniklerinde personel azaltma politikasının İngiltere’nin yüksek bebek ölümü ve beyin hasarı hızına olan etkisine ayırmış. Ülkenin önde gelen kadın doğum uzmanlarından biri olan Kraliyet Obstetrik ve Jinekoloji Okulu başkanı Dr. David Richmond’la yaptıkları bir söyleşiyi aktaran gazete, doktorun kaynaklar üzerinde kesintiye gidilmesinin yüksek ölüm ve beyin hasarı oranları ile bağı olup olmadığını sorusunun sorulabileceğini söylediğini yazıyor. Richmond’un aktardığına göre her yıl İngiltere’de neredeyse 300 bebek doğumda ya da doğumdan hemen sonra hayatını kaybederken, 1200 tanesi de beyin hasarı geçiriyor.

 

UKİP’in yükselişi The Guardian’ın da birinci sayfasında. Önde gelen siyasetçilerin yorumlarını aktaran gazete, son haftalarda partinin ırkçılıkla suçlandığı tartışmaların seçmen desteğini etkilemediğini yazıyor. Yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri için The Sunday Times gazetesinin yaptırdığı araştırmada UKİP yüzde 31 oyla İşçi Partisi’nin 3 puan önünde gözüküyor. Muhafazakar Parti’nin eski başkanlarından Lord Tebbit, UKİP’in Birinci Dünya Savaşı’ndan beri İşçi Partisi ya da Muhafazakar Parti dışında birinci olan ilk parti olarak tarih yazmasını beklediğini söyledi.

 

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçıların ülkenin doğusunda alıkoydukları Avrupalı gözlemcileri basın mensuplarının karşısına çıkarması da The Guardian’ın birinci sayfasında.

The Financial Times da alıkonulan Avrupalı gözlemcilerin fotoğrafını birinci sayfasına çıkarmış. Alıkonulan gözlemcilerin ayrılıkçı grup tarafından “savaş esiri” olarak tanımlanması gazetenin öne çıkardığı ayrıntılardan.

 

Gazete ayrıca ABD ile Çin arasında karbon emisyonlarını azaltmak için başlatılan yeni tur görüşmelerin de gelecek için ümit verici olduğunu yazıyor. Gözlemcilere göre bu görüşmeler nerdeyse 20 yıldır devam eden iklim değişikliği görüşmeleri süresince en ümit veren gelişme.

 

The Daily Telegraph Afganistan’da hayatını kaybeden askerler manşetine taşırken, İngiltere’deki yüksek vergi oranlarının ülkenin girişimcilerinin küresel anlamda başarılı olmasının önüne geçtiğini de yazıyor. Politika Çalışmaları Merkezi’nin ortaya koyduğu bir analize göre Britanya milyarder işadamı çıkarmak konusunda dünyadaki ilk 10 ülkenin bile arasında değil.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre yüzlerce okulda beş yaşını aşan çocukların bir kısmının altı hala bağlanıyor. Bu haber de The Daily Telegraph’ın sayfalarında kendisine yer bulmuş. Sky News’in Ulusal Eğitim Araştırmaları Fonu’na yaptırdığı araştırmada öğretmenler ve okul yöneticileri, yoğun çalışan ailelerin çocuklarına tuvalet eğitimi verecek zaman bulamadığını söylüyor. Araştırmaya katılan okul müdürleri ve yöneticilerinin yüzde 9’u geçtiğimiz yıl 5 ila 7 yaş arasındaki öğrencilerinden okula altı bağlanarak gelen olduğunu söylüyor.

 

The Independent gazetesi Vatikan’ın iki eski papayı aziz ilan etmesini öne çıkarırken, İngiliz hükümetinin uzun zamandır işsiz olanları tekrar ekonomiye katmak için katı kuralları devreye soktuğunu yazdı. Buna göre işsizlik ödeneklerinden faydalanmaya devam edebilmek için uzun zamandır işsiz olanlar ya her gün iş bulma kurumuna gelecekler, ya da altı ay gönüllü çalışacaklar.

 

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın Holokost’u modern tarihin “en iğrenç suçu” olarak tanımlaması da gazetede birinci sayfadan kendine yer buluyor. Abbas’ın sözleri İsrail Holokost’un 6 milyon kurbanını anarken geldi.

 

Almanya 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in yeni politikaları, Irak’ta şiddetin yeniden tırmanması ve Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry’nin Ortadoğu girişimleri…

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

Ukrayna 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu'ndan (KTDF) "Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Yayınladığı Kararname Kırım Tatarları Açısından Büyük Bir Gelişmedir" başlıklı bir bildiri elektronik olarak ulaştı. Bildiri KTDF Genel Başkanı Ünver Sel'in imzasını taşıyor. Bildiride şu sözlere yer verildi:

 

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından 21 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan 268 numaralı kararnameyi çoşkuyla selamladığımı belirtirim. Tarihi adaletin sağlanması ana fikriyle hazırlanan bu kararnameyi gönülden desteklediğimi vurgulamak isterim.

 

Öte yandan kararnamenin içeriğinin doldurulması, öngörülen hedeflere ulaşılması konusunda ciddi ve pratik faydalar sağlayacaktır. Bu amaçla görüş ve önerilerimi şu şekilde sıralayabilirim.

 

Ukrayna’nın Sesi, Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Kırım’daki sağlık kuruluşlarını yenileme ve eksikliklerini giderebilmesi için bütçe ayırdı.

 

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı basın servisinde yapılan duyuruda Kırım’a yaklaşık 6 milyar ruble (354.870.918 TL ) yardım yapacak

 

Ukrayna’nın Sesi, 5 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Kırım’da tüm banka ödemeleri sadece ruble cinsinden yapılacak.

 

Kırım Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rustam Temirgaliyev, bu sürecin ruble bölgesine geçişin 2. aşaması olduğunu söyledi.

 

Rustam Temirgaliyev yaptığı açıklamada Mayıs tarihinden itibaren Kırım’da tüm banka işlemleri sadece rubleyle yapılacağı belirtti. Ayrıca 18 Nisan tarihinde Kırım Başbakanı Sergey Aksonov, 2-3 hafta içerisinde Kırım'ın tamamen ruble bölgesine gireceğini açıklamıştı.

 

Ukrayna enerji şirketleri elektrik ödemelerini Grivna cinsinden istemesi halkta sürekli ruble grivna para değiştirmeye mecbur kalması sıkıntılara yer açıyor. Elektrik ödemelerinin hangi para cinsinden devam edeceği konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı.

 

İran 19 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde Mısır'da Sisi'nin cumhurbaşkanlık adaylığına karşı protesto gösterilerinin devam etmesi, Irak'ta parlamento seçimleri eşiğinde güvenlik güçlerinin sıkı güvenlik önlemlerini arttırması, Bahreyn'de Halife rejimine karşı halk ayaklanmasının devam etmesi gibi haberler göze çarparken, Gazze'de yaşanan faciayı konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Siyonist rejimin  uyguladığı ablukadan dolayı, Gazze'de yaşanan insani facia had safhaya ulaşmış bulunuyor. Bu bağlamda Filistin merkezli İnsan Haklarını Koruma Merkezi Müdürü Muhammed en-Nahhal, Gazze'de geçen yıl ırkçı İsrail ambargosu sebebiyle 170 bin kişinin işşiz kaldığını söyledi. Nahhal, Viyana merkezli İnsan Dostları Örgütü ile Filistin merkezli İnsan Haklarını Koruma Merkezinin ortaklaşa hazırladığı raporda yer alan maddelere dikkati çekti. Gazze'nin her geçen gün büyük bir insani felakete doğru sürüklendiğini belirten Nahhal, "Geçen yıl 170 bin kişi ambargo nedeniyle işini kaybetti ve işsizlik oranı yüzde 40'a yükseldi" dedi. Gazze ambargosundan en çok inşaat sektörünün zarar gördüğüne değinen Nahhal, bu sektörde çalışan 3 bin kişinin geçim kaynağını kaybetttiğine, çok sayıda fabrikanın da kepenk kapattığına işaret etti. Nahhal, korsan İsrail'in Kerem Ebu Salim Kapısı'ndan pek çok temel ticaret malzemesinin girişine engel olduğuna değinerek, 2012'de 234 olan Gazze'den çıkan kamyon sayısının geçen yıl 187'ye düştüğünü dile getirdi. Bütün yeni projelerde olduğu gibi okul inşaatlarının da sekteye uğradığını aktaran Nahhal, geçen yıl inşaat halindeki 26 okulda çalışmaların durdurulduğunu kaydetti.

 

Cumhuri İslami gazetesinde İslami İran eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin, Fransa Parlamento heyetiyle görüşmesinde, İran'la Fransa arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunu vurguladıklarını söylemesi, Suriye ordusunun ülke çapında teröristlere ağır darbe indirmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken İran'ın Asaluye bölgesini ziyaret eden Türk girişimcinin İran'ın ekonomik alandaki kapasitesi konusunda yaptığı açıklamasını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor. Haberde kısaca şunları okuyoruz:

 

İslami İran'ın Asaluye bölgesine gelen Türk girişimci heyete başkanlık eden İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Asaluye bölgesini gezdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Pars bölgesi petrol ve doğalgaz ve petro kimya bakımından dünyanın en önemli bölgesi olduğunu belirtti.

 

İran on yıla kadar sanayileşmiş 20 ülkenin arasında yer alacağını vurgulayan Demirtaş, Amerika İran'ın ilerlemesinden korktuğu için bu ülkeye yaptırım uyguladığını kaydetti.

Demirtaş, Güney Pars özel bölgesi sadece İran'ın değil, dünyanın enerji başkenti olabileceğini ifade etti.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Amerika'nın Ortadoğu'da İHA operasyonlarının devam etmesi, Pakistan'ın Keraçi kentinde Şii'leri hedef alan terör eylemlerinin protesto edilmesi, Türkiye Milli istihbarat teşkilatı MİT'in Suriye'deki teröristlere tanksavar füze verdiğinin açığa vurulması, Rusya dışişleri bakanı sergey LAvrov'un Batının Ukrayna içişlerine müdahalesi konusunda uyarıda bulunması, Suriye ordusunun Halep kentinin büyük bölümünü teröristlerden kurtarması gibi haberlere yer verilirken, Suriye'nin kimyasal silahlar konusunda yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair BM raporunu konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Suriye'ye gelen BM heyeti Başkanı Sigrid Kah, Şam yönetimi kimyasal silahların Suriye dışına taşınması ile ilgili imzaladığı anlaşmada yer alan tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti.

 

Kah, şimdiye kadar Suriye'nin kimyasal silahlarının yüzde 92 kadarı Suriye dışında taşındığını ve bu çalışmanın önümüzdeki günlerde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Bu arada bazı gözlemciler, silahlı teröristler ve hamilerinin Suriye'de cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde bu ülkede kimyasal saldırılar düzenleyerek Şam yönetimini bu saldırılardan sorumlu tutmaya ve seçimlerin meşruiyetini sorgulamaya çalıştığını belirtiyor.

 

Suriye 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad; cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusunda bulunanların destekleyen vatandaşların sevinç ve coşkularını birinci düzeyde ulusal sorumluluk ve bilinçle ikinci düzeyde de seçim gününde sandıklara giderek destekledikleri adayı seçmekle temsil olması gereğinin altını çizdi.

 

El Esad cumhurbaşkanlığına adaylığını ilan etmesi ardından tüm Suriyelilere seslenerek; Suriye'nin modern tarihinde ilk kez tanık olduğu seçim ortamına işaret ederek bu koşullar içinde sevgi ve coşkuyu ifade etmek için havaya kurşun sıkılmaması gerektiğini belirtti.

 

SANA, Kahraman ordu birliklerimiz terörle mücadele süreci ne kadar uzarsa uzasın şanlı vatan topraklarına ve şehitlerimize vaat ettikleri zaferi layıkıyla sunma kararlılıklarından ve azimlerinden hiçbir taviz vermiyorlar.

 

Kahraman ordu birliklerimiz Lazkiye’nin Kuzey kırsalında terörden arındırdıkları bölgeleri genişletmeye devam ediyorlar.

 

Askeri bir kaynak bugün kahraman ordu birliklerimizin 45. Noktanın kuzeyinde yer alan 724 yükseltilerinde bulunan silahlı terör gruplarına karşı büyük başarılar kazanarak kontrolü ve hakimiyeti ele geçirdiklerini açıkladı.

 

Lazkiye Kırsalının kuzey kesiminde kahraman birliklerimiz karşısında büyük beşeri ve lojistik kayıplar verdiklerine dikkat çeken kaynak; sağ olarak kurtulmayı başaran teröristlerin kuzey yönünde kaçtıklarını belirtti.

 

SANA, Geniş halk kitleleri bugün meydanlara toplanarak kahraman ordu birliklerimizin silahlı terör gruplarına karış sağladıkları başarıları kutladılar.

 

Şam Kırsalı başta olmak üzere ülkenin birçok ili ve kırsalında meydanlarda toplanan kitleler vatana vefa ve bağlılık tablosu teşkil ettiler.

 

Süveyda’nın el Cubba Köyü, Tartus Kırsalının el Kerime Beldesi, Homs İlinin Kerm el Şami, el İnşaat, Akrame, Muhacirin, el Şemmas ve Zehra semtlerinin yanı sıra Lazkiye, Hama kentleri ve Kunaytra kırsalında düzenlenen kitlesel yürüyüşlerde kahraman birliklerimize destek sloganları yankılandı.

 

Yürüyüşlerde okunan açıklamalarda önümüzdeki günlerde düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Suriye halkının iradesini ve kararını yansıtacağına işaret edilerek bütün olumsuz koşullara rağmen vatan topraklarında demokrasi ilkelerini eksiksiz bir şekilde uygulama çabalarının takdire şayan olduğu vurgulandı.

 

SANA, Terör ve vahşetlerinde sınır tanımaya tekfirci ve hain çeteler bugün de sivil yerleşim alanlarına roket ve havan saldırılarını sürdürdü.

 

Şam Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak teröristlerin Ceremana Kasabasına 5 havan mermisiyle hedef aldıklarını, bunu sonucunda 1 vatandaşın şehit 6 vatandaşın da yaralı düştüklerini belirtti.

 

Öte yandan İdlib Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak; teröristlerin, İdlib Kentinin Slaybe Caddesi ve Hanano Meydanı civarını 3 havan mermisiyle hedef aldıklarını aktarırken 10 vatandaşın yaralandığına ifade etti.

 

SANA, Su Günü münasebetiyle bugün Şam’daki Şehit Kızları Okullarında ‘Su ve Kan, Yeryüzü ile Gökyüzü Arasında Büyükelçilerdir’ sloganı altında ulusal etkinlikler başladı.

 

Çocuk ve gençlerin muhtelif kültürel etkinliklerine Başbakan Vail el Halaki katıldı.

 

SANA, Halk Meclisinde Ulusal Uzlaşma Komisyonu Başkanı ve Suriyeli Ulusal Kürt İnisiyatif Başkanı Ömer Osi, halihazırda bir çok bölgede cereyan eden ulusal uzlaşmaların çok sayıda kanların akmasını engellediğini, Suriye’de krizin sona erdiğinin bir göstergesi ve Suriye Arap Ordusunun vatan sınırları boyunca bir çok bölgede sağladığı taktiksel ve stratejik zaferlerden sonra krizden çıkışa yardımcı faktör olduğunu belirtti.

 

SANA haber ajansına verdiği özel röportajda Osi, Halk Meclisinde Ulusal Uzlaşma Komisyonunun kurulduğundan beri çok sayıda ulusal uzlaşmaların sağlanması alanında aktif bir şekilde çalıştığını, ulusal diyalog, kaçırılanlar, tutuklu ve kayıpların dosyalarında da yardımcı olduğunu bazı zamanlarda başarılı bazı zamanlarda da başarısız olduğunu belirtti.

 

Azerbaycan 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News, Milletvekili Oğan: Cumhurbaşkanı Aliyev’in, Sarkisyan’a tepkisi Türkiye ve Azerbaycan’ın sözün gerçek manasında “Bir millet iki devlet” olduğunu göstermiştir

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Prag’da düzenlenen AB Doğu Ortaklığı Programı Zirvesi’nde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye aleyhindeki açıklamalarına gösterdiği tepkinin yankıları sürüyor. Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan konuya ilişkin açıklamasında Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine, sözde soykırım iddiaları karşısında beraber hareket etmenin önemine ve Azerbaycan’ın güçlü ve haklı sesinin artık uluslararası toplantılara yön verdiğine dikkat çekti.

 

1News, Azerbaycan Diaspora Çalışmaları Devlet Komitesinin desteği ile Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi ve Madrid Kulübünün tarafından düzenlenen Ortak Toplumlar 2. Küresel Forumu (II Global Shared Societies) bugün Bakü’de başladı.

 

Edinilen bilgiye göre, 2015 ve sonrası dünyanın sürdürülebilir kalkınma programının ele alınacağı uluslararası foruma 57 ülkeden yaklaşık 200 siyaset adamı katılıyor.

 

Davetliler arasında 32 ülkenin eski devlet ve hükümet başkanı da bulunuyor. Foruma Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Letonya Eski Cumhurbaşkanı, Nizami Gencevi Uluslararası Merkezinin Eşbaşkanı ve Madrid Kulübü Başkan Yardımcısı Vaira Vike-Freiberga, İskenderiye Kütüphanesi Müdürü İsmail Serageldin, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Moldova, Kırgızistan, İsrail ve diğer ülkelerin eski cumhurbaşkanları ve hükümet başkanları katılıyor.

 

İki gün devam edecek Ortak Toplumlar 2. Küresel Forumu yarın sona erecek.

 

1News, Haydar Aliyev Merkezi binası üzerinde dün Azerbaycan’ın kültür ve sanat tarihine kısa bir seyahat içeren video yerleştirmesi sergilendi.

 

15 dakika süren şov süresince başkentliler Gobustan kaya üstü resimlerinin yapıldığı dönemden bugüne kadar Azerbaycan’ın halıcılık sanatı, edebiyatı ve resim sanatının farklı aşamalarını sesli ve görsel bir biçimde izleme fırsatı buldular.

 

Video yerleştirmesinde Azerbaycan kültürünün mümtaz şahsiyetleri Nizami Gencevi, İmadeddin Nesimi, Muhammed Fuzuli, Hurşidbanu Natevan, Mirze Feteli Ahundov, Mirze Alekber Sabir, Üzeyir Hacıbeyli, Gara Garayev, Fikret Emirov, Niyazi, Tahir Salahov, Toğrul Nerimanbeyov, Bülbül, Müslüm Magomayev, Reşid Behbudov ve diğerlerinin portreleri, onlara ölümsüzlük kazandıran eserlerine ait görüntüler sergilendi. Video yerleştirmesi Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın üç renkli bayrağı fonundaki portresinin sergilenmesiyle sona erdi.

 

1News, Uluslararası Spor Yazarları Derneğinin (AIPS) 77. kongresi bugün Bakü’de başladı.

 

Kongrede, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Sosyal ve Politik Konular Daire Başkanı Ali Hasanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımcılara mesajını okudu.

 

1News, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Polonya’nın başkenti Varşova’da Dağlık Karabağ sorunun çözüm sürecini görüşecekler.

 

AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick, kişisel Twitter hesabında paylaştığı Tweet’te, “Varşova’da Dağlık Karabağ sorununun tarafları ile müteakip adımların görüşülmesine ilişkin buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye yazdı.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkesi yine ihlal etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin dün ve bugün gece Ermenistan’ın Krasnoselsk ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gedebey ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde bulunan mevzilerine ateş açtıkları kaydedildi.

 

Bunun dışında Azerbaycan’ın Terter ilçesine bağlı Çilebürt ve Gızıl Oba, Cebrayıl ilçesine bağlı Mehdili köyleri çevresinde ve Goranboy ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde konuşlanan işgalci Ermenistan birliklerinin de Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları ifade edildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, açılan ateşin karşılık verilerek susturulduğu ifade edildi.

 

Bilindiği üzere, 8 Mayıs 1994’te Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te imzalanan Ateşkes Protokolü 12 Mayıs’ta yürürlüğe girdi ve o tarihten itibaren Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında askeri operasyonlara geçici olarak ara verildi.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’de bugün başlayan 2. Açık Toplumlar Küresel Forumu’ndaki konuşmasında “Artık Azerbaycan’ın aydınlık geleceği olan bir ülke olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

“Azerbaycan 2020: Geleceğe Bakış” Kalkınma Stratejisinin artık hazırlandığını ve uygulanmaya başladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Aliyev şunları kaydetti:

 

“Azerbaycan’ın dış borcu çok düşük. GSYİH’nin yüzde 8’ine tekabül ediyor. Petrol ve doğalgaz kaynaklarımız ekonominin çeşitlendirilmesine hizmet ediyor. Önceleri Azerbaycan’dan diğer ülkelere göç sorunumuz vardı. Ama artık bu göç durdu. Şimdi ilçelerimizden Bakü’ye olan göç sorununu çözmemiz gerekir.”

 

Cumhurbaşkanı Aliyev politik ve ekonomik reformların paralel yürütülmesi gerektiğini belirterek, “Hedeflerimizi gerçekleştirmek için verdiğimiz sözleri yerine getirmemiz gerekir” diye kaydetti.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi Eşbaşkanı, İskenderiye Kütüphanesi Müdürü İsmail Serageldin’i bugün kabul etti.

 

Cumhurbaşkanı Aliyev, 2. Açık Toplumlar Küresel Forumu’nun organizasyonuna verdiği destekten dolayı İsmail Serageldin’e teşekkür etti. Forumun artık uluslararası bir kurumsallaşma yolunda olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, forumun gelecekte de faaliyetini başarıyla sürdüreceğine inandığını söyledi.

 

2. Açık Toplumlar Küresel Forumu’nun en iyi şekilde organize edilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Aliyev’e teşekkür eden İsmail Serageldin, forumun kısa sürede dünya genelinde tanınmasının önemini kaydetti.

 

Bulgaristan 28 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

TRUD, Birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin aileleri mayıs ayı içinde okul önlerinde yeniden kurukların oluşacağı uyarısında bulundu. Gazeteye konuyu değerlendiren Aile Birlikleri derneği yetkilileri, ocak ayı içinde okullara kayıt yaptırmayan anne ve babaların şimdi kuyruğa girmeleri gerekeceği bildirildi. Buna neden olan sebebin ise birinci sınıflar için kayıt işleminin son tarih olarak 30 Mayıs olduğu belirtildi. Önümüzdeki yeni eğitim yılı içinde birinci sınıfa başlayacak olan öğrencilerin toplam sayısının ise 75 bin olması bekleniyor. Sofya’da bu öğrencilerin sayısı geçen yıla kıyasla 200 öğrenci artışla toplamda 11 300 olması bekleniyor.

 

24 ÇASA, Hükümet, işverenler ve sendikaların oluşturduğu üçlü sosyal partnerler kuruluşu yarınki toplantıda ücretli annelik izninin pratikte altı ay daha uzatılmasını gündeme alacak. Gazetenin elde ettiği bilgiye göre, sözkonusu teklifin KNSB sendikası tarafından önerilmesine rağmen, hükümet kanadının da bu teklife sıcak baktığı anlaşıldı. Teklif kabul edilmesi duurmunda iki yıllık ücretli annelik izni böylece iki buçuk yıla uzatılmış olacak. Öneriler arasında ayrıca annelerin çocukların bakımı için 8 yaşına kadar ek altı ay izin kullanılması yer alıyor. Böylece kreşe gidemeyen çocuklar anneleri tarafından izin alınarak bakılabilecek. Şuanki Çalışma kodeksinin 167 a maddesinde yer alan metne göre bu izin ücretsiz olarak da kullanılabiliniyor. Değişikliğin kabul edilmesi durumunda ek altı aylı ücretli iznin bedeli işverenler tarafından karşılanacak.

 

STANDART, 30 Nisan tarihine kadar gelirleriniz için eğer vergi ödemediyseniz Gergyovden bayramı sonrasında Ulusal Gelirler Ajansı memurları tarafından telefon ile bu sorumluluğunuz hatırlatılacak. Bundan önceki yıllara bakarak vergi memurları daha hızlı davranacak. Vergi mükellefiyetlerini zamanında yerine getirmeyen vatandaşlara hatırlatmalar daha Mayıs ayı içinde yapılmaya başlanacak. Vergi beyanlarının son tarihinin 30 Nisan olduğu, bununla birlikte ödeme de yapılması gerektiği hatırlatıldı. Son tarihten itibaren ise mükelleflerin vergileri üzerine yüzde 10.04 oranında ceza faizi işlemeye başlıyor.

 

KLASSA, ‘Kozloduy’ Nükleer Santrali Genel Müdürü İvan Genov dün yaptığı bir açıklamada, kendisinin santral yönetimine geçen yıl döndüğünde yaptığı bir denetim sonucunda Ulusal Elektrik Kurumu’nun (NEK) Kozloduy santraline 350 milyon leva borcu bulunduğunu, ayrıca Kozloduy santralinin de elde ettiği kar payı olarak devlete 280 milyon leva borcu bulunduğunu ortaya çıkardı. İvan Genov bu olayı ‘Dyankov’ tayfunu olarak yorumladı. Bunu çok çarpıcı bir durum olarak değerlendiren Genov, böyle büyük miktarlarda kar payının devlet bütçesine aktarılması durumunda işletmelerde kalite seviyesinin tutturulamayacağını vurguladı.

 

SEGA, Kumar türü oyunlar işleten sektörün bir kısmı hazineden ciddi boyutta ödül sahibi oldu. Lotarya oyunları, bingo ve keno tipi oyun organize eden kurumların harç ödemekten tamamen muaf tutuldukları öğrenildi. Sözkonusu işletmelerin dört aydır çalıştıkları, fakat kar vergisi harici devlet hazinesine herhangi bir vergi veya harç ödemesi yapmadıkları anlaşıldı. Kanunda yapılan ‘boşluktan’ dolayı milyonları bulan vergi muafiyetinin mümkün olduğu vurgulandı. Kanun açığını bulan BSP milletvekili Georgi Kadiev, acil kanun değişikliği başvurusunda bulunmasına rağmen 12 Mart tarihinden bugüne kadar bu metinlerin bütçe komisyonundan dahi geçmediği anlaşıldı.