ABD 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Amerika’nın California eyaletinden Hawaii’ye giden bir uçağın iniş takımının bulunduğu bölüme saklanan 16 yaşındaki bir çocuğun 5 saatlik yolculuğun ardından sağ kalmayı başardığı bildiriliyor

 

Amerika’nın California eyaletinden Hawaii’ye giden bir uçağın iniş takımının bulunduğu bölüme saklanan 16 yaşındaki bir çocuğun 5 saatlik yolculuğun ardından sağ kalmayı başardığı bildiriliyor.

 

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilileri,  çocuğun Pazar günü evden kaçtıktan sonra San Jose Havaalanı’nın çitlerinden tırmanarak Hawaii Havayolları’na ait uçağın iniş takımı yuvasına saklandığını bildiriyor.

 

VOA, Amerika’da geçtiğimiz yıl çifte bombalı saldırıyla kana bulanan Boston Maratonu, saldırının yıldönümünden 6 gün sonra gerçekleşiyor.

 

Dünyanı en prestijli koşularından biri olarak kabul edilen Boston Maratonu’na katılım arttı ve geçen yıl 27 bin kişinin başvurduğu yarışa bu yıl tam 36 bin kişi kayıt yaptırdı. Bu sayı, Boston Maratonu tarihinde görülmemiş bir rekor katılım anlamına da geliyor.

 

Katılım sayısını bu kadar arttıran etkenler arasında, geçen yılı kana bulayan çifte bombalı saldırı sonucu, başladıkları maratonu bitiremeyen binlerce koşucunun da yeniden davet edilmesi de yer alıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Twitter' TWTR yüzde +2.43’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell'in Türkiye ziyaretinde belirttiği "Mahkeme kararlarını uygulayacağız" sözü şimdiden karşılığını bulmaya başladı. Crowell'ın Türkiye'den ayrılmasının ardından geçen 1 haftada, 5 Twitter hesabına Türkiye'den ulaşım engellendi. Twitter, Haramzadeler ve Başçalan hesaplarının yanısıra üçüncü köprünün müteahhidi İbrahim Çeçen'e hakaret içerdiği gerekçesiyle de 1 tweet hakkında da kaldırma kararını uyguladı. Ancak şu an geriye dönük uygulamalar da yapıldığı için, engellenen tweetler arasında engelleme kararı Şubat ayında çıkanlar da var.

 

Twitter Başkan Yardımcısı Crowell Türkiye ziyareti sırasında The Wall Street Journal Türkiye'ye verdiği röportajda "Bazen mahkeme kararlarına itiraz edebiliriz" demişti.

 

17 Aralık operasyonu sorasında yayınladığı sızdırılmış ses kayıtlarıyla dikkat çeken Haramzadeler 333 ve Haramzadeler0 ile Bascalan hesapları hakkındaki karar 15 Nisan 2014 tarihinde, Crowell henüz Türkiye'deyken çıkmış. Kararı alan Ankara 5'inci Sulh Ceza Mahkemesi. Talep edenin kimliği belirtilmiyor. Ancak bir ülkenin tüzel kişiliğinin zedelenmesi talep için sunulan gerekçeler arasında yer alıyor. Hesaptan paylaşılan içeriklerle ilgili kesin bir yargı kararının bulunmadığının belirtildiği açıklamada ayrıca "Recep Tayyip Başçalan", "Başçalan Erdoğan" gibi başlıklar altında yayınlanan yazı ve içeriklerin kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasını da doğruluyor" deniliyor. Twitter 15 Nisan'da alınan bu kararı kısa süre içinde uyguladı ve bu hesaplara erişimi engelledi.

 

WSJ, Rusya Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte resesyona girebileceğini söyledi.

 

Moksova'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Batı ile Rusya'nın karşılıklı kısasa kısas yaptırımlar uygulamaları ile hane halkı ve şirketler döviz almaya akın ediyor. Sonuç olarak, Rusya'nın hali hazırda zayıf olan ekonomisi yatırım aktivitesinin azalması ve sert sermaye çıkışlarından darbe aldı.

 

Maliye Bakanlığı'nın uzun vadeli planlama departmanı başkanı Maxim Oreshkin, ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte büyümenin en az iki çeyrek dönem arka arkaya daralması olarak tanımlanan resesyona girebileceğini söyledi.

 

Putin'in Rusya'ya Maliyeti Nedir?

 

Ekonomi Bakanlığı'na göre Rusya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 0,5 daraldı. Ülke ekonomisinin 2014 yılında ise yüzde 0,5 civarında büyüme kaydetmesi bekleniyor.

 

WSJ, İngiltere Premier Ligi takımlarından Manchester United, sezon başında takımın başına geçen teknik direktör David Moyes'in görevine sonra verildiğini açıkladı.

 

Kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, sezon başında Alex Ferguson'ın teknik direktörlüğü bırakmasının ardından takımın başına getirilen Moyes ile yolların ayrıldığı belirtilerek, 50 yaşındaki İskoç çalıştırıcıya "sıkı çalışması ve dürüstlüğü" için teşekkür edildi.

 

Geçen sezon ligi şampiyon tamamlayan "Kırmızı Şeytanlar" lakaplı ekip, bu sezon 34 hafta sonunda topladığı 57 puanla lider Liverpool'un 23 puan gerisinde 7. sırada bulunuyor.

 

Çin 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (22 Nisan) Beijing'de Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel'le görüştü.

 

Li Keqiang, dünyada ikinci büyük ekonomi olarak Çin'in bu yılın ilk çeyreğinde istikrarlı büyümeye devam ettiğine dikkat çekti. Li Keqiang, ekonominin istikrarlı ve sürdürülebilir gelişmesini sürdürmek üzere, reformu kapsamlı şekilde derinleştireceklerini; dışa açılmayı daha da genişleteceklerini; ekonomik yapıyı düzelterek, temiz enerji, enerji tasarrufu ve çevre koruma teknolojisini geliştireceklerini belirtti. Çin ile Almanya arasında yeni tip kentleşme inşası alanında birçok işbirliği fırsatının bulunduğuna işaret eden Li Keqiang, bunların Almanya dahil olmak üzere çeşitli ülkelerin işletmelerine büyük ticari fırsatlar sağlayacağına inandığını dile getirdi.

 

Gabriel, Almanya'nın Çin'in reform sürecini destekleyerek, Çin'le inovasyon ve teknoloji geliştirme gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye ve iki ülkenin işletmelerine daha çok fırsat sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

 

CRİ, Çin, Kore Yarımadası'ndaki tarafları soğukkanlı olmaya çağırdı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang bugün (22 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, Kore Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı sözcüsünün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 4. nükleer denemeyi yapmaya hazırlandığına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

 

Qin Gang, Çin'in ilgili tarafların soğukkanlılığını koruyarak yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasını hızlandırması, sorunların görüşme yoluyla çözülmesinde ısrar etmesi çağrısında bulunduğunu kaydetti.

 

CRİ, Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Wu Shengli bugün (22 Nisan) Batı Pasifik Deniz Kuvvetleri Sempozyumu'nun 14. Yıllık Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.

 

Wu Shengli konuşmasında, yeni deniz kuvvetleri ilişkilerinin ortaklaşa kurulmasında "işbirliği, güven ve ortak kazancın" çekirdek rol oynadığını söyledi. Çin deniz kuvvetlerinin, barışçıl gelişme hedefi doğrultusunda diğer deniz kuvvetleriyle müşterek çaba harcayarak, bölgesel barış ve istikrarı koruyacağını kaydeden Wu Shengli, elde edilen kazanımların çok kıymetli olduğuna işaret etti.

 

Wu Shengli, bölge ve dünya barışı doğrultusunda tarihe saygı göstererek, deniz ihtilaflarının barışçıl yoldan çözümünde ısrar edeceklerini vurguladı.

 

CRİ, Çin, Japon milletvekilleri tarafından savaş suçlularının anıldığı Yasukuni Tapınağı'na yapılan ziyarete tepki gösterdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün (22 Nisan) düzenlenen basın toplantısında, Yasukuni Tapınağı sorununun Japonya hükümetinin sırtında yük olduğunu yineleyerek, "bir gecede bu yükün daha da ağırlaştığını" vurguladı.

 

Japonya İçişleri Bakanı Yoshitaka Shindo ve 140 Japon milletvekili, İkinci Dünya Savaşı'nın birinci derece savaş suçlularının anıldığı Yasukuni Tapınağı'nı bugün ziyaret etti.

 

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de dün Yasukuni Tapınağı'na bağışta bulunmuştu.

 

CRİ, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Suriye'deki tüm taraflara çağrıda bulunarak derhal ateşkesle şiddetin durdurulmasını istedi.

 

Sözcü Qin Gang, bugün (22 Nisan) Beijing'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de Haziran ayında düzenlenmesi öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Qin Gang, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

 

"Çin Suriye'deki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Suriye'de çalkantı sürmekte ve halk büyük acı çekmektedir. Çin, derhal ateşkesle şiddetin durdurulması ve Cenevre görüşmeleri sürecinin ilerletilmesini savunmaktadır. Suriye'deki tüm taraflar, müşterek çabalarını hoşgörü içeren bir siyasi geçiş sürecine yöneltmelidir."

 

CRİ, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, dün (21 Nisan) Caracas kentinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

 

Maduro, Venezuela ile Çin arasında stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasından bu yana, farklı alanlardaki işbirliğinde büyük ilerlemeler kaydedildiğini hatırlattı.

 

Maduro, Çin'le beraber ikili ilişkileri geliştirerek, Latin Amerika ülkeleri ve Çin arasındaki işbirliğini hızlandırmaya hazır olduklarına işaret etti.

 

Venezuela'nın Latin Amerika'daki önemli ülkelerden olduğunu kaydeden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Venezuela arasında geleneksel bir dostluk bulunduğuna dikkat çekti.

 

Wang Yi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40'ıncı yıldönümü vesilesiyle, ikili ilişkiler açısından parlak bir gelecek yaratmak için çaba gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Gelişmekte olan ülkelerden Çin ile Venezuela'nın ortak talep, hedef ve görevleri bulunduğunu söyleyen Wang, Latin Amerika ülkeleriyle işbirliğinin artırılmasının, Çin dış politikasının önemli unsurlarından olduğunu vurguladı.

 

Çinli bakan, ziyareti sırasında Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua ile de bir araya geldi.

 

Rusya 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rus uzmanlar, açık hava sahası anlaşması çerçevesinde İngiltere toprakları üzerinde An-30B tipi uçakla gözlem uçuşu yapmayı planlıyor. Haberi gazetecilere Ulusal Nükleer Riski Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rişkov verdi.

 

 Rijkov, “Gözlem uçuşu 22-25 Nisan 2014 tarihlerinde Brize Norton havaalanından kalkışla maksimum 2 bin 400 km mesafede gerçekleştirilecek. Gözlem uçuşları, anlaşma tarafları ülkelerin askeri faaliyetlerinde daha fazla açıklık olmasına destek vermek üzere yapılmaktadır” dedi.

 

 Rus hava gözlem uçağı, İngiltere tarafıyla ortaklaşa belirlenen güzergâhta uçuş yapacak. Uçakta bulunacak Birleşik Krallık temsilcileri ise kullanılacak cihazları, donanımın kullanım düzenini ve anlaşmada öngörülen hususlara uyulup uyulmadığını kontrol edecek.

 

 Rijkov ayrıca, “Gerçekleştirilecek gözlem uçuşu, 2014 yılında Rusya Federasyonu temsilcileri tarafından üye-ülkeler hava sahalarında gerçekleştirilecek dokuzuncu uçuş olacak” açıklamasında bulundu.

 

RUVR, Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitri Medvedev, hükümetin son bir yıllık icraatlarına ilişkin olarak hazırlanan faaliyet raporuna istinaden Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da bugün yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu vatandaşlarının Kırım Yarımadası’nı her zaman Rus toprağı olarak kabul etmesi sebebiyle, Kırım’ın ve Sivastopol’ün Rusya’ya dahil olmasının tarihi bir önem arz ettiğini belirtti.

 

Konuşmasının devamında, Kırım’da yapılan referanduma da değinen Başbakan, söz konusu referandumun genel demokratik prosedürlere ve uluslararası hukuk normlarına uygun bir biçimde gerçekleştirildiğini ifade ederek, ‘‘Sovyetler Birliği döneminde alınan kararla sınırlarımız dışında kalmasına rağmen, manevi ve kültürel açıdan bizler için her zaman büyük bir önem arz eden toprak, Rusya’ya geri dönmüştür’’ dedi.

 

Gerçekleştiren referandum sonucunda Kırım’ın ve Sivastopol’ün Rusya Federasyonu’na dahil olmasının, tarihi gerçekler ışığında gayet adil bir durum olduğunu söyleyen Medvedev, Kırım’ın ülkeye dahil olmasından ötürü Rusya Federasyonu’na karşı uygulanmaya başlayan yaptırımlardan kaynaklanan etkilerin en az seviyede hissedilmesi için hükümetin gereken her türlü önlemi alacağını bilgisini de sözlerine ekledi.

 

RUVR, Medvedev: Rusya’nın savunma gücü Batı’nın düşmanca eylemlerinden etkilenmez

 

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitri Medvedev, yaptığı açıklamada, Rusya’nın savunma gücünün ve ulusal güvenliğinin Batı’nın düşmanca eylemlerinden etkilenmeyeceğini kaydetti.

 

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, ‘‘Ulusal savunma sanayi, her zaman milli gururumuz olmuştur. Rusya’nın milli savunma sanayisi özellikle son yıllarda kendi ayakları üzerinde durmaya başlamıştır. Savunma sanayimizin birtakım dış kaynaklı düşmanca eylemlerden zarar görmesine asla müsaade etmeyiz’’ diyen Başbakan, Rusya’da imal edilen savunma sanayisi mamullerinin büyük bir çoğunluğunun ithal yedek parça ya da hammaddeye bağımlı olmadığını ve 0 Rus yapımı olduğu bilgisini de verdi.

 

Duma’da yaptığı konuşmanın devamında, ‘‘Rusya, silah ihracatında ABD’den sonra 2. sırada yer almaktadır. Dünya silah pazarındaki mevcut pozisyonumuzu güçlendirmeyi planlamaktayız’’ şeklinde ifadeler kullanan Başbakan Medvedev, Rusya’nın mevcut silah ihracatını arttırmak için Çin ve Hindistan gibi halihazırda müşterisi konumunda bulunan büyük stratejik ortakları ile mevcut ilişkilerini daha da güçlendirmenin yanı sıra, Latin Amerika ve Afrika ülkeleri gibi yeni pazarlara da açılacağını belirterek sözlerini tamamladı.

 

RUVR, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da konuşan Başbakan Dmitri Medvedev, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı şirketlere en rahat çalışma koşullarının sağlanacağını söyledi.

 

Milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, ‘‘Rusya’ya inanan ve ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketlerin, onlar için en rahat çalışma koşullarını sağlamaya hazır olduğumuzu hissetmeleri adına gereken her şeyi yapacağız’’ diyen Medvedev, mevcut konjonktürde ülkedeki iş ortamının iyileştirilmesi adına yapılacak değişimlerin kökten olması gerektiğini belirterek, bunun için yürürlükteki yasal mevzuatlarda birtakım değişliklere gidilmesinin ve özellikle firmalar üzerindeki aşırı bürokratik ve idari yükün azaltılmasının bir zaruret haline geldiğini de sözlerine ekledi.

 

Başbakan Medvedev, yabancı yatırımcılarının kendilerini güvende hissetmeleri, Rusya’da para kazanmaları ve ekonomik ve yasal mevzuatlar açısından önlerini görebilmeleri halinde, hiçbir gücün bu yatırımcıları Rusya’dan çıkartamayacağını belirterek sözlerini tamamladı.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hazar Denizi’ne kıyıdaş ülkeler Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’ın Hazar’ın hukuki statüsüyle ilgili müzakerelerde önemli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

 

Hazar Denizi'ne kıyıdaş ülkelerin devlet başkanları, önümüzdeki Eylül ayında Rusya’nın Astrahan şehrinde bir araya gelecek. Zirveye hazırlık amacıyla Moskova’da Hazar’a kıyıdaş ülke dışişleri bakanları seviyesinde bir istişare toplantısı gerçekleşti.

 

Toplantının ardından ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, tarafların onay verdiği ilkelerin Hazar’ın hukuki statüsüne ilişkin Sözleşme’nin temelini oluşturacağını söyledi. Rus diplomat, Eylül’deki zirvede ülke liderlerinin gözden geçireceği bir dizi belgenin hazırlık aşamasında bulunduğunu anlattı. Bakan, özellikle Hazar’daki deniz sınırlarının belirlenmesi sorununda ilerleme olduğunu belirtti.

 

Hazar’a kıyıdaş ülkelerin, bu “beşlinin” kuralları ve ilkeleri temelinde, bölge dışı ülkelerle işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Lavrov, “Biz bugün, Hazar bölgesindeki gelişmelerden sadece Hazar’a kıyıdaş beş ülkenin sorumlu olduğunu net bir şekilde teyit ettik” dedi. Rusya Dışişleri Bakanı, bunun, güvenlik ve Hazar bölgesi ülkelerinin kılavuz edindiği normların belirlenmesi dahil olmak üzere bölgede yaşanan her şeyi ilgilendirdiğini kaydetti.

 

İngiltere 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Times gazetesinin bugünkü manşeti, "Batı Putin'in enerjideki mutlak gücüne son vermenin yollarını arıyor". Haberde, Rusya'nın geniş enerji kaynaklarını kullanarak Batı'yı "rehin almasının" önüne geçilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Gazete, bu uluslararası çabaya İngiltere'nin öncülük ettiğini yazıyor.

 

Times, Avrupa'da kullanılan doğalgazın yüzde 25'inin Rusya'dan geldiğini ve bu doğalgazın yarısının Ukrayna üzerinden getirildiğini yazıyor. Gazete, İngiltere Enerji Bakanı Ed Davey'nin gelecek ay yapılacak olan G7 toplantısı öncesinde, "Batı'yı baskı altında tuttuğu" uyarısına yer veriyor.

 

Haberde, Davey'nin şu ifadeleri yer alıyor:

 

"Rusya en azından iki ya da üç kere enerjideki gücünü saldırgan bir şekilde kullandı… Kim bir daha böyle bir şey yaşanmayacağını söyleyebilir ki?"

 

Times, Davey'nin Rusya'dan doğrudan doğalgaz alan Avrupa ülkelerine destek olunması gerektiği ifadelerine de yer veriyor. Davey, Avrupa Birliği'nde doğalgaz fiyatları artarsa, iş dünyası ve tüketicilerin bundan etkileneceğini belirtiyor.

 

Gazete ise G7 toplantısında alternatif doğalgaz kaynaklarının geliştirilmesi, kapasitenin artırılması, elektrik geçişi sağlayan hatlar kurulması gibi konulara destek beklendiğini yazıyor.

 

Haberde ayrıca Enerji Bakanı'nın Ulusal Şebeke'nin Avrupa'yla elektrik ithalatını artıran önerisini desteklediği belirtiliyor. Buna göre, İngiltere ve Avrupa arasında üç tane elektrik geçişi sağlayan hat kurulması öneriliyor. Bunun, kıtalar arasındaki elektrik alışverişini ikiye katlayacağı yazıyor.

 

Guardian gazetesinin ilk sayfasında, eski Çevre Bakanı Caroline Spelman'ın "Para karşılığı seks suç olsun" çağrısı yer alıyor. Haber, Spelman'ın kuzey ülkelerindeki modeli önerdiğini belirtiyor. Buna göre seks karşılığında para alan kişi suçlu sayılmıyor fakat sekse karşılık para ödeyen kişi cezalandırılabiliyor.

 

Gazetede, pek çok seks işçisi örgütün buna eleştirel yaklaştığı belirtiliyor. Örgütler, cezalandırmanın bu alışverişi yerlatına iteceği itirazında bulunuyor ve bu durumun seks işçilerine güvenlik sorunu yaratabileceğini söylüyor.

 

Haberde, Emniyet Müdürleri Örgütü'nden bazı kişilerin verdiği rakamlar da yer alıyor. Buna göre İngiltere ve Galler'deki 30 bin seks işçisinin 17 bininin göçmen. Bu kadınların 2,600'ünün kaçırılarak fuhuşa sürüklendiği, 9,200 kadarının ise çok zor durumda olduğu belirtiliyor.

 

Gazete, kuzey modelini öngören bir yasanın Fransa'da yürürlüğe girdiğini, Kuzey İrlanda'da, Finlandiya'da ve Kanada'da ise mecliste görüşüldüğünü yazıyor. Haber, Avrupa Parlamentosu'nun bu konuda bağlayıcı olmayan bir genelge yayımlandığını ve ülkeleri para karşılığı seksin cezalandırılmasını teşvik ettiğini de belirtiyor.

 

Daily Telegraph gazetesinde, AB karşıtı İngiltere Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) seçim kampanyasında kullandığı afişler ile ilgili bir haber var. Haberde, bu afişlerin göçmen karşıtı bir kampanya çerçevesinde hazırlandığı ve "ırkçı" oldukları gerekçesi ile eleştirildiği yazıyor.

Gazete, UKIP lideri Nigel Farage'ın ise afişlere "gerçeği yansıttığı" gerekçesiyle sahip çıktığı belirtiliyor.

 

Haberde, Nigel Farage'ın şu ifadelerine yer verilmiş:

 

"Bu afişler, gerçeğin çarpıcı bir yansıması. Bu, Westminister balonunun dışında yaşayan ve hayatını kazanmaya çalışan milyonlarca İngiliz vatandaşının gerçeği. Eğitimli kesimden insanları kızdırıyor muyuz? Evet, kızdırıyoruz. Ama bundan hiç rahatsız olmuyoruz."

 

Gazete, İşçi Partisi milletvekillerinden Mike Gapes'in afişleri "ırkçı" bulduğunu belirtiyor. Gapes'in "Tüm saygıdeğer İngiliz ve AB vatandaşlarını 22 Mayıs'ta oy kullanmak üzere kaydolmaya davet ettiği" kaydediliyor.

 

Haberde, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg'in UKIP'e şu sözler ile tepki gösterdiği de yazıyor:

"Bunlar yeni şeyler değil. UKIP, uzun süredir yerleşik olan Avrupa Birliği karşıtı muhalefetin yeni yüzü. Kendileri, Muhafazakar Parti üyeleri ve medyadaki önemli isimler tarafından destekleniyor."

 

Independent gazetesinin manşetinde bir bilim haberi var. Gazete, bilim insanlarının DNA'ları düzelterek hastalıkları iyileştirdiğini yazıyor.

 

Bilim Editörü Steve Connor'ın yazdığı makalede, laboratuvar fareleri üzerinde yapılan deney anlatılıyor. Connor, kalıtsal olarak karaciğer hastalığı olan farelere genom düzeltme teknolojisinin uygulandığını yazıyor. Buna göre farelerin karaciğerindeki genlerde mutasyona uğrayan kısım düzeltiliyor. Düzeltmenin, genetik alfabedeki bir harfin değiştirilmesiyle sağlandığı belirtiliyor.

 

Connor, fareler üzerindeki deneyin umutları artırdığını ifade ediyor. Yazıda, bilim insanlarının insanlar üzerinde bu yöntemi birkaç yıl içinde denemeye başlayacağı kaydediliyor.

 

Financial Times gazetesinde ise Venezuela'daki protestolara geniş yer verilmiş. Gazete, geçen sene ölen ülkenin lideri Hugo Chavez'in ardından Venezuelalıların ekonomik sıkıntılarının arttığı yazıyor. Haberde, halkın artan enflasyona ve arz eksikliğine karşı çıkmasına rağmen, hükümetin bu konuda harekete geçtiğine dair bazı işaretler olduğu belirtiliyor.

 

Venezuelalı bir iş adamı olan Alberto Vollmer'in bu konudaki görüşlerine yer verilmiş. Vollmer, "Ekonomi politikasında artık piyasa mantığıyla hareket edildiğine dair bazı belirtiler var" diyor.

 

Financial Times, pazar günü tekrar alevlenen çatışmalarda, maskeli gençlerin polisle karşı karşıya geldiğini yazıyor. Haberde, eylemcilerin Başkan Nicolas Maduro'nun temsili kuklasını yaktığı ve "demokrasi" talebinde bulunduğu belirtiliyor.

 

Gazete, yeni Ekonomi Bakanı Rodolfo Marco'nun "pragmatik" olarak tanındığını kaydediyor. Bu tercihi gazeteye değerlendiren Merill Lynch Bankası ekonomistlerinden Francisco Rodriguez, "Daha pragmatik bir yaklaşım, Venezuela için önemli bir değişim yaratabilir" diyor.

 

Yazıya göre pek çok kişi, sol kanada yakın hükümetin iöindeki radikallerin yenildiğini, pragmatik olanların ise kazandığını düşünüyor. Kaybedenler arasında, ekonomi politikasını yönlendiren radikal Marksist Jorge Giordani de gösteriliyor. Haberde, Giordani'nin Chavez döneminde yıllarca ekonomi politikasını yönettiği ve ekonomik kriz nedeniyle suçlandığı da yazıyor.

 

Almanya 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Süddeutsche Zeitung, yorumunda şu satırlara yer veriyor:

 

“Şu an öncelikli olarak yapılması gereken, saldırgan eylemler için kullanabileceği tüm bahaneleri Moskova’nın elinden almak ve Rusya’nın haklı çıkarlarının ciddiye alındığını göstermektir. Ukrayna hükümeti, bölgelerin yetkilerini artıran ve Rus dilini daha güçlü bir şekilde dikkate alan bir anayasa reformuna imza attı. Bunlar bir an önce uygulamaya konmalı. Ukrayna hükümetinin ayrıca ülkedeki aşırı sağcı gruplara karşı mücadelede en azından ciddi bir denemede bulunması gerekiyor.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise yorumunda Cenevre’de varılan uzlaşmanın zaaflarını irdeliyor:

 

“Moskova’dan gelen yeni tehditler ve Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk’taki çatışma, Cenevre bildirisinin zayıf yönlerini gözler önüne seriyor. Bu bildiri, şimdiye kadar yaşananları, yani Kırım’ın ilhakını görmezden gelmekle kalmıyor, aynı zamanda Moskova’ya Ukrayna’ya daha fazla zarar verecek yollar bulmada geniş yorumlama imkanları sunuyor. Avrupalılar ve Amerikalılar, kendisini bekleyenler konusunda Putin’i merakta bıraksalardı bunun önüne geçebilirlerdi. Ama Avrupalılar bunun için en güçlü aracı kullanmayacaklarını önceden belli ettikleri için hareket alanlarını da daraltmış oldular. Ne yapılacağını Batı Kremlin’e değil, ‘askerî seçenekler'i elinde bulunduran Kremlin Batı’ya gösteriyor. Putin, Rus birliklerinin Ukrayna’nın doğu sınırına ilerlediğini şimdi itiraf etti."

 

Neue Osnabrücker Zeitung da yorumunda Cenevre uzlaşmasını konu alıyor:

 

“Söylemesi yapmasından kolay. Ukrayna’daki durumu yatıştırmak üzere Cenevre’de alınan kararların hayata geçirilmesinin zorluğu ortaya çıktı. Çeşitli ulusal ve uluslararası çıkar grupları arasında derin bir güvensizlik var. Bir de üzerine Slavyansk’taki gibi çatışmalar yaşanması, anında kanlı olaylarla geriye dönülmesi tehlikesini beraberinde getiriyor. Ama buna rağmen Ukrayna’nın yeniden başlangıç için bir fırsata ihtiyacı var. Bunun için sadece ülkedeki milislerin silahsızlandırılması değil, aynı zamanda dışarıdan müdahalenin sona erdirilmesi gerekiyor. Tansiyonun düşürülmesi, Rusya’da devletin yönlendirdiği medyanın yaptığı propagandadan vazgeçilmesi anlamına da geliyor. Barış sadece silahların yok olması demek değil.”

 

Die Welt gazetesinin yorumunda ise şu satırları okuyoruz:

 

“Rusya’nın Cenevre’de varılan anlaşmaya uymayı aklının ucundan bile geçirmediği artık iyice belli oldu. Rozetsiz ‘yeşil adamcıklar’ Ukrayna’nın doğusunda eskisi gibi faaliyetlerine devam ediyor. Moskova ise Kiev’deki hükümeti Cenevre’deki uzlaşmaya uymamakla suçlamayı tercih ediyor. Moskova’nın aylardır söylediği yalanların ardından gerçeklerin toptan çarpıtılması artık neredeyse alışıldık bir hal aldı. Putin’in propaganda savaşı, örtülü askerî operasyonlar, hızlı siyasî manevralar ve Batı kamuoyunu etkileme becerisinin bir karışımıyla Batı’yı aylardır oyalayıp durmasına her makyavelist şapka çıkaracaktır. Putin, Avrupa’yı ve Avrupa’nın çatışmalar karşısındaki çekingenliğini, Avrupa’nın kendisinden daha iyi görebiliyor.”

 

İran 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İRİB, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için bu yıl içinde bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti.

 

BM gözetimi altında Rum kesimi ile müzakerelerin yeniden başlamasının ardından Kıbrıs Türk kesimi lideri Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için bu yıl içinde bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenlenyen Eroğlu, “Biz yeniden müzakerelere başladık ve aramızdaki sorunları bir an evvel çözmeye çalışacağız.” dedi.

 

Müzakerelerin iyi niyetle yapılacağının sözünü veren Eroğlu, “Bu yıl içinde bir anlaşmaya varmanın mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Sonra da Kıbrıs’ın iki bölümünde ayrı ayrı referandum yaparak anlaşmayı nihaileştirebileceğiz.” diye konuştu.

 

Türkiye 1974 yılında Kıbrıs Adası’nın kuzeyini işgal ettikten sonra Kıbrıs, -Yunan milliyetçilerinin Kıbrıs’ın Yunanistan’la birleşmesi yönündeki darbesine tepki olarak- iki kesime ayrıldı.

 

Fars Haber Ajansı, İngiliz Hükümeti, Suriye Parlamentosunun dün bu ülke Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olma başvurularının başladığını ilan etme girişimine tepki olarak, bu seçim sonuçlarını tanımayacaklarını belirtti.

 

“El Vatan” gazetesinin haberine göre, İngiliz Hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye Parlamentosunu Cumhurbaşkanlığı seçimleri için zaman belirlemesinden dolayı şiddetle eleştirerek, böyle bir seçimin uluslararası ölçeklere uymadığını ileri sürdü.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Mark Simonds bu hususta “Suriye’de düzenlenmesi beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu ülke hükümetinin saldırıları ve yarattığı korku ve panik ortamı nedeniyle geçersizdir” şeklinde konuştu.

 

FHA, İngiliz yetkililer, Londra yönetimi Fars Körfezi'nde yer alan Arap ülkelerinden birinde daimi bir üs kurmayı incelediğini açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen bazı İngiliz yetkililerden naklen bu haberi geçen Amerika'nın World Tribune haber sitesi, İngiltere yönetimi Afganistan'daki askeri teçhizatını bu üsse taşımak istediğini belirtti.

 

Söz konusu İngiliz yetkililer, Londra yönetimi Fars Körfezi'nde kurmak istedikleri üs için Bahreyn veya Umman seçenekleri üzerinde durduğunu, fakat sonuçta Amerika'nın Katar'daki askeri üssüne ortak olabileceklerini belirtti.

 

Bundan önce İngiltere Savunma Bakanı Philip Hamond da Doha'da düzenlediği basın toplantısında, bölgede daimi askeri üs meselesini ele alabileceklerini belirtmişti.

 

FHA, Suudi Arabistanlı bilir kaynaklar bu ülke yetkililerinin, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf Kadavi’nin bu grubunu terör listesine almak niyetinde olduklarını ifşa ettiler.

 

Suudili yetkililere yakınlığıyla bilinen Londra basımı El Arap gazetesinin bildirdiğine göre, öte yandan Kardavi de Suudi Arabistanlılara, bu ülke Kralı Abdullah’ı çok sevdiği ve bu güne kadar Suudi Arabistan’a karşı hiçbir faaliyete karışmadığına dair bir mesaj yolladı.

 

Suudili kaynaklar, El Arap gazetesine yaptıkları açıklamada, Yusuf Kardavi’nin başkanlık ettiği Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin İhvan-ül Müslümin örgütüne bağlı olduğu, dolaysıyla Riyad’ın bu birliği kendi terör listesine almak istediğini belirttiler.

 

Risalet gazetesinde İran ve İsviçre parlamentoları dostluk grubu üyelerinin görüşmesi, Bahreyn'in 14 Şubat Hareketi, Maname'de iki inkılapçının şehit düştüğü patlama olaylarından Halife rejimini sorumlu tutması, Gazze'de enerji krizinin had safhaya ulaşması gibi haberlere yer verilirken, BM'nin Bahreyn'deki cinayetlere karşı suskunluğunu konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Bahreyn'de despot Al-ı Halife rejiminin inkılapçılara karşı şiddet politikası devam ediyor. Halife rejimi güvenlik güçlerinin Bahreyn'de halka karşı işlediği insanlık dışı cinayetler her geçen gün daha da artmasına rağmen, BM'den Maname rejimine karşı her hangi bir tepkinin gelmemesi şaşırtıcıdır. Öte yandan Al-ı Suud rejimi ve Batılı müttefik ülkelerin Bahreyn halkını bastırmaya yönelik bu ülkeye askeri teçhizat sevkiyatı devam ediyor.

 

Bahreyn'deki içler acısı durum devam ederken, BM genel sekreteri başta olmak üzere her hangi bir sözde insan hakları kuruluşundan ses çıkmıyor. Öte yandan BM insan hakları yüksek komiseryasının Bahreyn'de Halife rejiminin halka yönelik işlediği cinayetler ve hak ihlalleri konusunda yayınladığı resmi rapora rağmen, BM genel sekreteri Ban Kee Moon'un hala sessizliğini bozmaması, BM adına urtanç verici bir durumdur. BM'nin bölgede insan hakları konusunda çifte standart tutum sergilemesi, söz konusu kuruluşun Amerika ve Batılı zorba güçlerin etkisi altında olduğunun açık göstergesidir.

 

İRNA haber ajansı internet sitesinde Ortadoğu’nun en uzun metro hattının Tahran'da hizmete girmesi, Siyonist rejim askerlerinin Mescidi Aksa'ya baskın girişimlerinin devam etmesi gibi haberler göze çarparken Irak'ta yapılacak genel seçimler için İran'ın bazı kentlerinde de sandık kurulacağını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor. Haberde kısaca şunları okuyoruz:

 

Irak'ın Tahran Büyükelçisi Muhammed Macit Şeyh, ülkesinde düzenlenecek genel seçimler çerçevesinde İran'ın 11 kentinde de Iraklı vatandaşlar için sandık kurulacağını açıkladı.

 

Irak'ta düzenlenecek genel seçimler hakkında açıklama yapan Irak Büyükelçisi Muhammed Macid Şeyh, 27 ve 28 Nisan tarihlerinde İran'ın 11 kentinde Iraklı vatandaşların oy kullanabileceğini belirtti.

 

Irak Büyükelçisi Şeyh, Irak ve İran yönetimleri bu bağlamda özel tedbirler aldığını belirtti. Iraklı vatandaşların İran'ın Tahran, Kum, İsfahan, Meşhed, Kirmanşah, Urumiye, İlam, Yezd, Nakade, Şuş Daniyal ve Şiraz kentlerinde oy kullanabileceğini belirten Büyükelçi Şeyh, İranlı yetkililerin bu konuda Irak yönetimi ile çok iyi işbirliği yaptıklarını vurguladı.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İngiletere'nin Fars Körfezi Arap ülkelerinin birinde, daimi askeri üs kurma peşinde olduğunun basına sızması, Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik katliam girişimlerinin devam etmesi gibi haberler göze çarparken İran'ın biyoteknolojik ilaç üretiminde büyük ilerleme kaydettiğini konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor. Haberde kısaca şunları okuyoruz:

 

İslami İran Cumhurbaşkanlığı Teknoloji ve Yenilik İşbirliği Merkezi Teknoloji İşleri Yardımcısı Seyit Mecit Manevi dünyanın çok pahalı biyoteknolojik ilaçlarından 29'unun üretim teknılojisine İran'ın sahip olduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanlığı Teknoloji ve Yenilik İşbirliği Merkezi Teknoloji İşleri Yardımcısı Seyyid Mecid Manevi konuya ilişkin yaptığı açıklamada İran'ın biyoteknoloji biliminde son yıllarda büyük ilerleme kaydettiğine dikkat çekerek halihazırda İran'ın, biyoteknoloji bilimi üretimi dalında Asya düzeyinde 5. sırada yer aldığını ve yerli uzmanlar vasıtasıyla bu alanda büyük kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

 

Manevi daha sonra, nano ilaçlarıyla nano olmayan ilaçların fiyatlarındaki farkın 10 misli olduğunu belirterek "Hali hazırda ülkenin ihtiyaç duyduğu ilaçlardan %95'i yurt içerisinde üretiliyor ve ham maddeleri ileri teknolojiden olan ilaçların sadece %5'i yurtdışından ithal ediliyor" ifadesini kullandı.

 

Azerbaycan 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov başkanlığındaki heyet, Hazar’a Kıyıdaş Ülkeler Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılmak üzere dün akşam Moskova’ya hareket etti.

 

Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Elmar Memmedyarov’un zirve çerçevesinde bir konuşma yapması ve bazı ikili görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, resmi temaslar için Azerbaycan’ı ziyaret eden Kazakistanlı mevkidaşı Serik Ahmetov’u dün kabul etti.

 

Konuk bakan ve beraberindeki heyet görüşme öncesinde Fahri Hıyaban’da Milli Lider Haydar Aliyev ve Zarife Aliyeva’nın mezarlarını, ardından da Şehitler Hıyabanı’nda Azerbaycan’ın istiklali ve toprak bütünlüğü uğruna şehit olan kahramanların mezarlarını ziyaret ederek çelenk ve çiçek bıraktılar.

 

Daha sonra Kazakistan Savunma Bakanı Serik Ahmetov onuruna bakanlıkta resmi karşılama töreni düzenlendi. Konuk bakan tören kıtası önünden geçti ve ardından iki ülkenin ulusal marşları seslendirildi. Serik Ahmetov bakanlığın Onur Defteri’ni imzaladı.

 

Heyetlerin katılımıyla gerçekleşen görüşmede Savunma Bakanı Hasanov konukları selamlayarak, iki ülke arasında askeri, teknik askeri ve askeri eğitim alanlarındaki mevcut işbirliği ile karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet eden faaliyetlerden bahsetti, iki ülkenin bölgesel güvenlik konuları ele alındı.

 

Bölgedeki politik ve askeri duruma değinen Bakan Hasanov, Ermenistan-Azerbaycan çatışmasının bölgesel istikrara tehdit oluşturduğunu, sorunun uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

 

1News, Savunma Bakanı Hasanov, çeşitli kutlamalara katılmak amacıyla Türkiye'ye gidecek.

 

Azerbaycan Savunma Bakanı General Zakir Hasanov, çeşitli kutlamalara katılmak amacıyla Türkiye'ye gidecek. Azerbaycan Savunma Bakanlığ'ının resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bakan Hasanov'un 23 Nisan'da başlayacak Türkiye temasları iki gün sürecek.

 

1News, Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanı Yaver Camalov, yaptığı açıklamada, Azerbaycan’da bu yıl savunma sanayisi ürünleri üretecek 7-8 işletmenin faaliyete başlamasının planlandığını belirtti.

 

Bakan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu işletmelerden birinde 85-155 mm arasında değişik çaplarda tank ve top mermilerinin seri üretimi yapılacak. Ayrıca RPG-7 marka roketatar mermilerinin seri üretimini gerçekleştirecek işletme faaliyete başlayacak. Burada roketatar için 4 tür mermi üretilecek. Bunun yanı sıra 5,45 mm ile 30 mm arasında değişen tüm çaplarda silahlar için namlular üretilecek.

 

Artık üretim teknolojisini Sırbistan’dan satın aldık. Aynı zamanda yakın zamanda Sırbistan’ın bir şirketi ile ortaklaşa Azerbaycan’da 40 mm çapında bobinli roketatar ve mermilerinin seri üretimi başlatılacak. Silahın ilk örnekleri test edildi.”

 

Camalov, Türkiye’nin MKE şirketinin lisansıyla MP-5 otomatik tabanca üretiminin başlatılacağına dikkat çekerek, “Üretime hazırız. Biz, yerli uzmanların geliştirdiği Mübariz ve Yalguzag keskin nişancı tüfeklerinin testlerini tamamlamak üzereyiz. Savunma Bakanlığından gerekli teknik izinler” diye konuştu.

 

1News, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Azerbaycanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hazar Denizi’nin statüsü konusunda İran’ın pozisyonunda hiçbir değişiklik yoktur ve herhangi bir değişikliğe ihtiyaç da duymuyoruz” dedi.

 

Hazar’a Kıyıdaş Ülkeler Dışişleri Bakanları Zirvesi’ne katılmak için Rusya’ya giden İranlı bakan, Hazar’ın hukuki statüsü konusunun 5 kıyıdaş ülkenin çıkarları dikkate alınarak çözülmesi gerektiğini belirterek, “Hazar bir işbirliği denizi olmalı” diye vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran ziyaretini anımsatan Zarif, iki ülke cumhurbaşkanlarının Tahran’daki görüşmelerinde birçok konunun yanı sıra, Hazar’ın hukuki statüsü konusunun da görüşüldüğünü söyledi: “Görüşmeler çok verimli geçti. İki ülke arasındaki verimli iş birliğinin süreceğini umuyoruz.”

 

Haber verdiğimiz üzere, Hazar’a Kıyıdaş Ülkeler Dışişleri Bakanları Zirvesi bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da başladı.

 

Zirve çerçevesinde Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’le bir araya geldi.

 

Görüşmede Azerbaycan-İran ikili ilişkileri ele alındı.

 

1News, Azerbaycan’da yarın yağmurlu hava hakim olacak, bazı bölgelerimizde rüzgar etkisini artıracak.

 

Meteorolojiden yapılan hava tahminlerine göre, Bakü’de ve Abeşeron Yarımadası’nda gece bazı yerlerde yağmur yağacağı, gündüz parçalı bulutlu havanın hakim olacağı tahmin ediliyor. Ilımlı kuzey rüzgarı esecek.

 

Bakü’de ve Abşeron Yarımadası’nda hava sıcaklığı gece 9-12, gündüz 15-20 derece olacak.

 

Azerbaycan’ın iç kesimlerinde yarın gece ve akşam saatlerinde dağlık bölgelerde gök gürültülü yağmur yağması bekleniyor. Batıdan esen rüzgar ara sıra etkisini artıracaktır.

 

Aran Ovası’nda hava sıcaklığı gece 9-14, gündüz 19-24, dağlık bölgelerde gece 3-7, gündüz 12-17 derece olacak.

 

1News, İşletimini BP’nin yaptığı Bakü-Tiflis-Ceyhan şirketi (BTC Co.), BTC boru hattı üzerinden taşınan petrolle dolumu yapılan 2500. tankerin Ceyhan Limanı’ndan hareket ettiğini duyurdu.

 

BP Azerbaijan şirketinden yapılan açıklamada, Vinga isimli tankerin dolumunun dün tamamlanarak İspanya’ya hareket ettiği belirtildi. Tankere Azerbaycan Devlet Petrol Fonuna ait 735 bin varil petrol yüklendi.

 

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinden Türkiye’deki Ceyhan Limanı’na taşınan Azerbaycan petrolü buradan da Akdeniz üzerinden Avrupa pazarlarına ulaştırılıyor.

 

Toplam uzunluğu 1773 kilometre olan Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı Bakü yakınındaki Sengeçal terminalinden başlıyor. 2006 yılında işletmeye alınan boru hattının günlük taşıma kapasitesi 1,2 milyon varil. Şu ana kadar BTC üzerinden toplam 1,9 milyar varil (256 milyon ton) ham petrol taşındı.

 

BTC Co.’nun hissedarları BP (yüzde 30,1), AzBTC (yüzde 25), Chevron (yüzde 8,9), Statoil (yüzde 8,71), TPAO (yüzde 6,53), ENI (yüzde 5), Total (yüzde 5), Itochu (yüzde 3,4), INPEX (yüzde 2,5), ConocoPhillips (yüzde 2,5) ve ONGE (BTC) Limited (yüzde 2,36) şirketleridir.

 

2013 yılında BTC üzerinden 33 milyon ton (247,2 milyon varil ) ham petrol ihracatı gerçekleştirildi.

 

Hat üzerinden Türkmenistan ve Kazakistan petrolünün de ihracatı yapılıyor.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkesi yine ihlal etti.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin dün ve bugün gece Ermenistan’ın İcevan ilçesine bağlı Berkaber ve Noyemberyan ilçesine bağlı Voskevan köylerindeki mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gazah ilçesine bağlı Kızılhacılı ve Guşçu Ayrım köylerindeki mevzilerine ateş açtıkları belirtildi.

 

Açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin, ayrıca, Ermenistan’ın Berd ilçesine bağlı Aygepar köyündeki mevzilerinden Tovuz ilçesine bağlı Alibeyli köyü ve Krasnoselsk ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gedebey ilçesi hudutları içerisindeki tepelerde bulunan mevzilerine ateş açtıkları kaydedildi.

 

Bunun dışında Azerbaycan’ın Ağdam ilçesine bağlı Yusufcanlı, Garagaşlı, Sarıcalı, Cevahirli ve Şıhlar, Hocavend ilçesine bağlı Kuropatkino, Goranboy ve Fizuli ilçeleri hudutları içerisindeki tepelerde konuşlanan işgalci Ermenistan birliklerinin de Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları ifade edildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, açılan ateşin karşılık verilerek susturulduğu ifade edildi.

 

Bulgaristan 22 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

TRUD: Sahte iş ilanlarında artış görüldü

 

Bulgaristan’ın İngiltere’deki Konsolosluğu, sahte iş ilanlarında patlama yaşandığını rapor ederek Bulgaristan’daki Çalışma Müfettişliğine uyarıda bulundu. İngiltere’de bulunan Bulgaristanlı vatandaşların piyasada çalışan İngiliz şirketlerinin bilgilerini kopyalayarak onların adından daha cazip iş tekliflerinde bulundukları ortaya çıktı. Böylece iş adayı olan kişilerin CV’lerini hakiki işveren şirket yerine dolandırıcılara gönderdikleri tespit edildi. Daha sonra ise iş pozisyonu için onaylandıkları ve belgelerin işlenmesi için danışmanlık ücreti, komisyon ve daha farklı ücretler istendiği anlaşıldı. Çalışacak aday tarafından paraların havale edilmesinin ardından ise işveren firma ile irtibatın sonlandırıldığı öğrenildi.

 

24 ÇASA: Dolandırıcı bir bayan, kayıp olan hemşire adından telefon etmeye kalkıştı

 

Telefon dolandırıcıları, Burgas şehrinde kayıp olan hemşirenin ailesine telefon açarak rahatsız etmeye kalkıştı. Gazetenin elde ettiği bilgiye göre, kayıp olan hemşire Valentina İvanova’nın yakın akrabasını yabancı numaradan birinin aradığı ve karşı tarafta ağlayan bir bayanın ‘Ben yaşıyorum, lütfen yardımcı olun’ diye seslendiği öğrenildi. Olay hakkında emniyeti haberdar eden kişilere daha sonra verilen cevapta arayanların telefon dolandırıcıları olduğu ve aileden para koparmaya çalıştıkları anlaşıldı. Hemşirenin gizemli kayıp vakasının bir haftadır devam ettiği, bugüne kadar ne bedeni ne de kendisinden herhangi bir haber alınmadığı belirtildi. Emniyet güçleri tarafından Burgas’ın Sahil Parkında, 15 Nisan gecesi kayıp olan hemşireye ait telefon ve ceket bulunduğu da vurgulandı.

 

STANDART: Gümrüklere komple denetim geliyor

 

Gümrükler Ajansı’nın yeni müdürü Pavel Tonev, gümrüklere komple denetim yapacağını açıkladı. Gazeteye demeç veren Tonev, 2009 yılından başlayarak günümüze kadar tüm kamu ihalelerini mercek altına alacaklarını belirtti. Ayrıca eski müdürlerden Vanyo Tanov döneminde gümrüklere yapılan atamalar da denetime tabi tutulacak. Ülke sınırlarında tam denetimlerin gerçekleşmesi için üç adet yeni mobil röntgen makinesi satın alınacağını açıklayan Tonev, böylece bu makinelerin sayısının 16’ya ulaşacağını kaydetti. Gümrük Ajansı’nın ilk defa Makedonya sınırının da ciddi denetim altına alınacağını vurgulandı. Bir aydan bu yana ‘Hızlı çetelerin’ faaliyette olduğunu ifade eden Tonev, bu birim bünyesinde mobil ekiplerin yer aldığını ve özellikle sınır ve ekonomi polisleri ile birlikte gümrük yetkililerinin de ortaklaşa çalıştıklarını kaydetti.

 

KLASSA: 2014 yılı içinde ofis аlanlarında yetersizlik görülecek

 

Dünyaca ünlü emlak şirekti Cushman & Wakefield’in Bulgaristan ve Makedonya strateji partneri Forton danışmanlık şirketi, kısa vadeli ofis kiralarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Forton’un raporuna göre, bilgi teknolojileri ve iş dünyası hizmetleri sektöründe Sofya’da istihdam sağlayan uluslararası şirketler kaliteli ofis alanları bulmada kısa vadeli dönemde sıkıntı yaşayabilecek. Son dört yıl içinde şirketler tarafından çok tercih edilen ve ilk 10 ofis projesi olarak bilinen projelerde kalan boş ofislerin yüzde 7,5 seviyesinde kaldıkları öğrenildi.

 

SEGA: Bulgaristan ekonomisi Merkez ve Doğu Avrupa Ülkelerinin ekonomisine kıyasla geride kaldı

 

Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerinin birçoğu gelişmiş ekonomilerini yeniden canlandırdıkları için 2014 yılı içinde ciddi ekonomik büyüme gösterecek. Büyük çaplı ekonomik büyümeler Polonya, Letonya ve Litvanya gibi ülkelerde görülecek. Bulgaristan’ın ise bu gruptaki ülkeler listesinin sonlarında yer aldığı ve Avrupa’daki hareketlilikten nasibini alamadığı belirtildi. Ekonomik büyüme konusunda araştırmaya alınan 11 ülke listesinde Bulgaristan dokuzuncu sırada yer aldı. Bulgaristan’dan sonra sadece Slovenya ve Hırvatistan yer alıyor.