ABD 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), New York Ses Kayıtlarında Yaşıyor haberi şöyle:

 

New York, görselliğin ön planda olduğu ve günlük hayatla ilgili dijital video kayıtlarının sürekli üretildiği ve paylaşıldığı bir kent olarak tanınıyor. New York’un geçmişinde kalan ve hiçbir zaman paylaşılmamış ses kayıtlarıysa tarihçiler tarafından gün ışığına çıkarılıyor.  

 

1929 yılında Macy’s mağazasının marka olduğu günlerde düzenleyen geçit töreninde kaydedilen sesler, kalabalığın çoşkusunu dile getiriyor. O günden bugüne bu kalabalıktan kimse  kalmasa da yaşananlar kayda geçtiği için bir nebze olsun geçmişe yolculuk yapmak mümkün oluyor. Güney Carolina Üniversitesi’nin Görüntü Araştırma Bölümü’nde bulunan Fox Movietone’a ait aktüalite kayıtları, 1920’lerin New York’unu günümüze taşıyor.

 

Princeton Üniversitesi’nden tarihçi Emily Thompson, Güney California Üniversitesi’nden web tasarımcısı Scott Mahoy ile birlikte üç yıl boyunca bu kayıtları incelemiş. Thompson ve Mahoy, araştırmalarının sonunda “New York kentinin ses tarihçesinin interaktif keşfi” olarak tanımladıkları “Roaring Twenties” (Gürültülü 20’ler) isimli bir internet sitesi kurmuşlar.

 

VOA, NATO Komutanından Yeni Rus Tehditi Uyarısı diye yazıyor. Haberde, NATO başkomutanı Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında büyük kuvvet yığdığını belirterek Kırım’dan sonra Moldova’nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesini ihlak etmeye hazırlanmasından kaygı duyduğunu açıkladı. Bölgede nüfusun çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor.

 

ABD Hava Orgenerali Philip Breedlove Ukrayna sınırındaki Rus kuvvetlerinin çok büyük olduğunu ve emir verildiğinde Transdinyester bölgesine hemen girebileceğini söyledi.

 

VOA, Kayıp Uçağı Arama Bölgesi Belirleniyor diye yazıyor. Haberde, Malezyalı yetkililer, Çin’den sonra Fransa’dan da Hint Okyanusu üzerinde yüzen nesneler gösteren uydu görüntüleri aldıklarını bildirdi.

 

Malezya Ulaştırma bakanlığından yapılan açıklamada görüntülerin Çin ve Avustralya uydularının yüzen nesneler tespit ettiği bölgeye yakın olduğu belirtildi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Ukrayna konusunda ön anlaşmaya varıldı

 

Ukraynalı ve Rus diplomatlar, ABD ve Avrupa'nın da desteğiyle son günlerde Rus yanlısı göstericilerle artan gerginliği azaltmak adına adımlar atmak için görüş birliğine vardı, fakat Putin geri adım atacağı yönünde bir tavır sergilemedi.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus meslektaşı Sergey Lavrov'un da katıldığı görüşmelerde ayrılıkçıların militanları dağıtması ve ele geçirilen hükümet binalarından çıkarak Ukrayna'nın doğusunda daha çok özerklik sağlayacak görüşmelere başlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

 

Anlaşmaya ulaşılmasına rağmen Putin bir televizyonda yaptığı konuşmada ayrılıkçıların kullandığı dile bener bir dil kullanarak Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusu konusunda tarihi olarak daha çok bağı olduğunu ve bölgenin Ukrayna'dan çok Rusya'ya ait olduğunu söyledi.

 

Cenevre anlaşması yine de birçok soruyu cevapsız bıraktı. Bunların en büyüğü hükümet binalarını işgal eden ve Ukrayna askeri araçlarını ele geçiren militanları tam olarak kimin silahsızlandıracağı. ABD Başkanı Barack Obama anlaşmayı bir umut ışığı olarak değerlendirirken, yine de Moskova'dan somut adımların gelmesini bekleyeceğinin altını çizdi.

 

WSJ, Apple, hisse geri alım miktarını 30 milyar dolar artırabilir

 

Bernstein Research yaptığı açıklamada teknoloji devi Apple'ın hissedarlarının "şirketten sermaye getirisi konusunda bir çerçeve ve bağlılık" beklerken gelecek hafta açıklanacak kar rakamları sırasında şirketin hisse geri alım miktarını da artırabileceğini belirtti. Bernstein Research analisti Toni Sacconaghi yorumunda, iPhone üreticisin "mevcut hisse alım programına bağlılığını" güçlendireceği tahmininde bulundu. Müşterilerine yayınladığı notta Sacconaghi, "Apple'ın 2015 yılının sonuna kadar mevcut hisse alım planını 30 milyar dolar daha artıracağına inanıyoruz." dedi. Apple daha önce yaptığı açıklamada 2015 yılının sonuna kadar tedavüldeki hisse senetlerinden 60 milyar dolarlık geri alım yapacağını belirtmişti. Sacconaghi, şirketin şu ana kadar zaten 45 ila 50 milyar dolarlık geri alım yaptığı tahmininde bulunuyor. Apple'ın borsadaki hisseleri dün bir miktar değer kazandı. Şirket mali ikinci çeyrek kar rakamlarını 23 Nisan'da açıklayacak.

 

WSJ, Twitter'dan yeni reklam atağı

 

İnsanların Twitter TWTR yüzde +1.33 hakkında sorduğu sorulardan biri muhtemelen şirketin nasıl para kazandığı. Twitter, reklamlardan elde ettiği parayı artırmasını sağlayacağını umduğu yeni bir yöntem açıkladı.

 

Twitter'ın gelirden sorumlu ürün yöneticisi Kelton Lynn şirket blogu için kaleme aldığı bir yazıda şirketin mobil telefonlarda kullanıcıları yeni bir uygulama indirmeye teşvik edecek reklamlara yer vereceğini belirtti.

 

Bu tarz reklamlar Facebook FB yüzde -1.31'un son dönemde elde ettiği büyümeyi artırmıştı. Twitter, bu şekilde kullanımı ve şirketin 241 milyonluk aylık kullanıcısından elde ettiği geliri artırmayı planlıyor.

 

Amaç, bazı Twitter kullanıcılarına ilgi alanlarına ya da hali hazırda indirdikleri ve kullandıkları uygulamalara göre reklam sunmak.

 

WSJ, Ala: Taksim kutlama yeri değil

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 1 Mayıs kutlamaları konusunda konuştu. Taksim’in kutlama yeri olmadığını söyleyen Ala, kutlama yerinin Yenikapı olduğunu söyledi.

 

Ala, “Biz, 1 Mayıs’ın huzur ve güven ortamı içeresinde vatandaşlarımızın güvenliğini de devlet olarak sağladığımız bir ortamda yapılmasını istiyoruz. Bu hükümet döneminde 1 Mayıs tatil edilmiştir, bayram olarak ilan edilmiştir, ilk defa Taksim’de kutlanmasına izin verilmiştir ama biz vatandaşlarımıza çok daha güzel imkanları olan Yenikapı Meydanı’nı inşa ettik ve sunduk” şeklinde konuştu.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Yasası’na ilişkin “Biz darbe mevzuatlarının ortaya koyduğu düzenlemeleri demokratik süreç içerisinde Meclis’ten geçirerek, tartışarak yeniliyor, demokratikleştiriyoruz. Doğru düzgün Türkiye’ye yakışacak adımlar atıyoruz” dedi.

 

Çin 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin'in en büyük sosyal medya platformlarından Weibo, ABD'de Nasdaq Borsası'na açıldı.

 

Sina'ya bağlı şirketin CEO'sunun dün (17 Nisan) endeksin açılışında çaldığı gongla işlem görmeye başlayan Weibo hisselerinin halka arz fiyatı 17 dolar olarak gerçekleşti. Şirketin halka arzla 328 milyon dolarlık fon topladığı bildirildi.

 

Çin'de yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan Weibo'nun geçen yılki toplam geliri üç kat artışla 188,3 milyon dolara yükselmişti.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bir yolcu gemisinin batması ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden doalyı Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'ye bugün (17 Nisan) geçmiş olsun mesajı gönderdi.

 

Xi Jinping mesajında, kazada çoğu öğrenci olmak üzere büyük can kaybı yaşanmış olmasından büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Xi, Çin hükümeti ve halkının, hayatını kaybedenler için yas tuttuğunu ve kazada yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı dilediklerini belirtti.

 

Çin ve Güney Kore arasında derin dostluk bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkan Xi Jinping, Çin tarafının her zamanda Güney Kore'ye gerekli yardımda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Çin Başbakanı Li Keqiang aynı gün Kore Cumhuriyeti Başbakanı Chung Hongwon'a bir geçiş olsun mesajı gönderdi. 

 

CRİ, 2013 yılında Çin'in gerçekleştirdiği kültür ürünleri ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 10,8 artarak 9 milyar ABD Doları'nı aştı.

Çin'deki araştırma kuruluşları tarafından bugün (17 Nisan) yayımlanan Çin'de Kültür Sektörünün Gelişmesi başlıklı rapora göre, 2010 ve 2013 yıllarında Çin'in kültür ürünleri ihracatında ortalama yüzde 17,2'lik artış korundu. İnternet oyunlarının yurt dışı pazar payı giderek büyürken, işitsel-görsel ürünlerin ve basılı ürünlerin oranı düştü.

 

Raporda, geçen 3 yıl boyunca yüksek oranlı büyümeye rağmen kültür ürünleri ihracat hacminin küçük, buna karşılık potansiyelin büyük olduğuna dikkat çekildi.

 

Rusya 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Bugün düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya’nın Güney Akım Doğalgaz İletim Hattı Projesi’ni hayata geçirmeye yönelik faaliyetlerine devam ettiğini ve konuya ilişkin olarak Avrupa Komisyonu ile istişareler gerçekleştirmekte olduğunu belirtti.

 

Bilindiği üzere, Avrupa Parlamentosu dün aldığı kararla, AB üyesi ülkeleri Rusya enerji şirketlerine yönelik ekonomik yaptırımları hızla devreye sokmaya ve Güney Akım Projesi’ne istinaden devam eden çalışmaları da hemen durdurmaya çağırmıştı. Açıklamasında bu konuya da değinen Bakan, projede herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını ve çalışmaların aynı tempoda devam ettiğini kaydetti.

 

63 milyar metreküp kapasiteli Güney Akım Doğalgaz İletim Hattı, Karadeniz’den geçerek Güney Avrupa ülkeleri üzerinden Orta Avrupa’ya kadar uzanıyor.

 

RUVR, Dünyada bir ilk olacak olan mamutların genlerinin korunacağı bir merkez Yakutistan’da inşa edilecek. Uzmanlar bu proje üzerinde çalışmalar başlatmış bulunuyorlar.

 

17 Nisan Perşembe günü bunun ile ilgili olarak bir açıklama yapan Yakutistan Bilim Akademisi Başkanı İgor Kolodeznikov “Bu dünyada hiçbir örneği bulunmayan, paleontoloji dünyası için yeni fırsatlar açacak eşi benzeri olmayan bilimsel bir projedir” dedi.

 

Kolodeznikov’a göre, şu an proje görüşülme etabında bulunuyor ve onun hayata geçirilmesi için zamana ihtiyaç bulunuyor. Mamut genleri kalıntılarının korunması için -18 derecelik bir hava sıcaklığı gerekiyor, bu bazı durumlarda -24 dereceye kadar düşüyor. Bununla beraber gerekli olan hava sıcaklığını meydana getirmenin mümkün olduğu büyük buzdolabı seçeneği yüksek enerji masrafı nedeniyle ekonomik değildir.

 

Ria Novosti’nin haberine göre, bilimsel tesisin bir kısmının yerin altında olması düşünülüyor. Bu sayede kışın doğal bir şekilde düşük hava sıcaklığında tutulması mümkün olacak, yazın ise soğutma ünitesi yardımıyla gerekli hava sıcaklığı elde edilecek.

 

RUVR, Rusya Parlamentosu’nun Üst Kanadı olan Federasyon Konseyi’nin Başkanı Valentina Matviyenko, yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki krizin çözümü için Cenevre’de hazırlanan planın uygulanması halinde, Rus Ordusu’nun Ukrayna’ya girmesine gerek kalmayacağını kaydetti.

 

Bugün düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Matviyenko, ‘‘Ukrayna’daki mevcut siyasal krizin çözüme kavuşturulması için gerekli yol haritasını içerir somut bir eylem planı, dün Cenevre’de gerçekleştirilen görüşmede ortaya çıkmış bulunmaktadır. Umarım Ukrayna’daki iktidar uluslararası kamuoyunun ve Rusya’nın bu çağrısına kulak verir’’ şeklinde konuştu.

 

Ukrayna’daki krizin ancak ulusal bir diyalog zemininde ve hükümet ile vatandaşlar arasındaki karşılıklı taviz ve özveri çerçevesi içinde çözüme kavuşturulabileceğini belirten Matviyenko, açıklamasının devamında ise şunları söyledi: ‘‘Parlamento olarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’na Rusya Silahlı Kuvvetleri’ni devreye sokma yetkisini verirken Ukrayna’daki mevcut durumun öngörülemezliğini ve ülkedeki kaos ortamını göz önünde bulundurduk. Buna bağlı olarak, Ukrayna toprakları üzerinde yaşayan ve Rusça konuşan halkın yaşamına yönelik bir tehdidin ortaya çıkması halinde, Devlet Başkanı’na Ordu’yu kullanma yetkisinin verilmesini uygun gördük. Umarım söz konusu karara ve bu kararla tanınan yetkiye hiçbir zaman ihtiyaç duyulmaz ve Ukrayna’daki kriz barışçıl yollardan en kısa zamanda çözüme kavuşur’’.

 

İngiltere 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İngilltere’deki gazetelerinin gündemlerinde Batı ile Rusya arasındaki Ukrayna zirvesi, Güney Kore’de batan gemiyle ilgili gelişmeler ve Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez hayatını kaybetmesiyle ilgili haberler var.

 

Independent gazetesi Marquez’in ölümünü manşet haber olarak okurlarına aktarıyor.

 

Haberin başlığı ise “Edebiyatın devi öldü.”

 

Gazete Marquez’i İspanyolca’da tüm zamanların en yetkin kalemlerinden biri olarak tanımlıyor. ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ romanının Marquez’in en çok tanınan eseri olduğunu belirterek, 1967 yılında yayımlanan kitabın 25 ülkede 30 milyon adetten fazla sattığını anımsatıyor. Haberde Marquez’in, "büyülü gerçeklik" anlayışı ile ünlendiği belirtiliyor.

 

Gazete haberi şöyle devam ediyor:

 

“Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos dün gece bir Tweet atarak “tüm zamanların en büyük Kolombiyalısının ölümünü Yüzyıllık bir yalnızlık ve acı” diye nitelendirdi.

 

Times gazetesi Cenevre’deki Ukrayna, Rusya, AB ve ABD arasındaki görüşmelerin Ukrayna’yı savaştan kurtardığını yazıyor. Haberde 7 saat süren toplantı sonrasında liderlerin Ukrayna’daki gerginliği azaltmak için adımlar konusunda anlaştığı belirtiliyor.

 

Gazete kriz ile ilgili gelişmeleri Ukrayna ve ABD mahreçli haberlerle de genişletiyor. Gazetenin Ukrayna’daki muhabiri Tom Coghlan, ülkedeki kamu binalarını işgal edenlerin Rusya hükümetinden günlük 50 dolar ve sınırsız votka aldıklarına dair iddialar duyduğunu yazıyor. Gazetenin ABD’deki muhabirleri ise Obama Yönetimi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 40 milyar dolarlık gizli servetine yönelik yaptırımlara hazır olduğunu yazıyor. Gazetenin haberinde Beyaz Saray’ın Moskova yönetiminin en üst düzey isimlerinin mal varlıklarına yönelik yaptırım hazırlığında olduğu belirtiliyor. Gazete Cenevre’deki görüşmelerde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin en önemli kozlarından birinin bu yaptırımlar olduğunu aktarıyor.

 

Önce Kaptan Gemiyi Terk Etti

 

Guardian gazetesi ise Güney Kore’de Jeju adası açıklarında batan gemi ile ilgili gelişmeleri haberleştiriyor. Gazete haberinde gemide bulunan 475 kişiden 179'u kurtarılırken, 18 kişi hayatını kaybetmesine dikkat çekiliyor. Çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu 278 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor. Gazete öğrencilerin ailelerinin kaptanı gemiyi terk etmekle suçladığını belirtiyor. Gazete kaptan ve altı kişilik mürettebatının geminin batmaya başlaması ile gemiden ilk kaçanlar olduğunu yazıyor.

 

Gazetenin iç sayfalardaki haberinde ise Hindistan’daki seçimlerle ilgili haber dikkat çekiyor.

“150 milyon kişi oy kullanmak için sırada” başlıklı haberde Hindistan’daki 815 milyon seçmenden dörtte birinin dün sandığa gittiğine vurgu yapılıyor. Bu ay sonunda bitecek Hindistan’daki 6 haftalık, uzun seçim sürecinde dün en çok seçmenin oy kullandığı gün olmuştu. Gazete ülkedeki seçimlerin iktidardaki Kongre partisi ile muhalif Hindu milliyetçi BJP arasında geçtiğini belirtiyor. Hindistan’daki seçimlerde 543 sandalyeli parlamentoda partilerin, hükümet kurabilmek için 272 milletvekiline ihtiyacı var.

 

Mısır'a Giden Turist Sayısında Düşüş

 

Daily Telegraph gazetesinde ise Mısır’daki istikrarsızlığın ülkenin turizmini etkilediğini aktaran bir haber var. Gazete, ülkedeki şiddet olaylarının artması sonrasında 15 ülkenin vatandaşlarını Mısır’a yapacakları ziyaretler konusunda uyarmasının da turist sayısını azalttığını belirtiyor. Gazetenin haberinde şöyle deniliyor:

 

“Bu hafta resmi rakamların açıklanması ile birlikte turizmdeki durum su yüzüne çıktı. Resmi verilere göre turizm gelirleri 2014 ilk çeyreğinde bir önceki yıla göle yaklaşık yüzde 50 düştü.

Ziyaretçi sayısındaki ani düşüş İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaret edilmesinde bir sorun belirtmediği ülkenin tatil bölgesi Şarm el Şeyh’in boş sokaklarında bile görülüyor.” Gazete güvenlik kaygılarının üst seviyede olduğunu belirtiyor. Gazete haberinde “Şubat ayında Sini Yarımadasının güneyindeki Taba’da üç Güney Kore vatandaşını öldüren bombalı saldırıyı El Kaide üstlenmişti” deniliyor.

 

Gazete, İngiltere’nin de artan “terör tehdidi” nedeniyle bir güvenlik ekibini bölgeye gönderdiğini belirterek, otel girişlerinde ya da sokaklardaki güvenlik önlemlerinin dikkat çektiğini bildiriyor. Fakat bölgedeki kaygılar sadece güvenlik ile sınırlı değil. Gazete son zamanlarda kadınlara yönelik artan tecavüz haberleri geldiğini yazıyor.

 

Mart ayında 40 yaşlarında İngiliz bir turisti tecavüz edilmesi sonrasında 5 yıldızlı bir otel lisansını kaybetmişti. Farklı bir olayda ise Rus bir turistin odasına girip tecavüz etmekle suçlanan yerel bir polis ceza aldı. Gazete turizm sektörünün önümüzdeki ay yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkeye istikrar getirmesini umduğunu yazıyor.

 

MİT’e Tartışmalı Yetkiler

 

Financial Times gazetesinin gündeminde ise Türkiye’de Meclis’ten geçen MİT yasası ile ilgili haber var. Paskalya tatili nedeniyle İngiltere baskısı bugün yapılmayan gazetenin haberi, internet sürümünde yer alıyor.

 

Haberde özetle şöyle deniliyor:

 

“MİT’e yeni yetkiler veren yasa tasarısı Meclis’ten geçti. Fakat muhalefet yasanın Türkiye’yi daha otoriter bir sürece götüreceğini belirtiyor. Meclis’ten geçen tasarının yasalaşması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı gerekiyor.” Gazeteci Yalçın Dogan, MİT’in tüm toplumu gözetleyebileceği belirtiyor.

 

Hükümet tarafı yasanın MİT’in diğer modern gizli servisler gibi faaliyet gösterebilmesi için gerekli olduğunu belirtirken muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yasanın Türkiye’yi Ortadoğu’daki gibi muhaberat devletine çevireceğini söylüyor. Fakat yasayı destekleyenler bu iddiaları reddediyor. Yeni düzenlemenin MİT’in uluslararası arenada çalışabilmesi ve Kürt açılımı kapsamında PKK ile görüşebilmesi için gerekli olduğunu belirtiyor.”

 

Gazete yasanın çıkarılmasında açıklanmayan nedenin hükümet ile "destekçileri devlet kurumlarında güçlü olan Fethullah Gülen" arasındaki çekişme olduğunu belirtiyor. Gazete yasanın Aralık ayından beri Gülen hareketine karşı atılan adımların sol halkası olduğunu yazıyor.

 

Almanya 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı, 24. İran ve Türkiye karma ekonomik komisyonu oturumu Çarşamba günü sona erdi. İran – Türkiye ortak enerji komisyonu kuruluyorFHA- İran ve Türkiye karma ekonomik komisyonu 24. Oturumunda ortak enerji komisyonunun kurulmasına vurgu yaptı.

 

Üç gün süren müzakerelerde taraflar petrol, doğalgaz, enerji, gümrük işbirliği, yolcu ve mal taşımacılığı kolaylıkları, ulaştırma ve transit gibi konuları ele aldı. İki ülke ayrıca ortak sınırda ortak sanayi sitesi kurulması, demiryollarının geliştirilmesi ve petro kimya sektöründe ortak yatırım konusunda anlaşmaya vardı.

 

Ortak enerji komisyonu kurulması ve Tahran üniversitesinde Türk dil ve edebiyatı branşının açılması, iki ülke arasında sağlanın diğer bazı anlaşmalardı.

 

Keyhan gazetesinde Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Suriye ordusunun son başarılı operasyonlarına dikkat çekerek, suriye savaşının kader belirleyici evreye ulaştığını belirtmesi, Ukrayna Doğusunda krizin devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Suriye'deki terörist gruplar arasındaki çatışmalar üzerine bir değerlendirme yazısı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Suriye'de Suudi Arabistan ve Katar'ın desteklediği terörist grupların biebiriyle çatışmaları devam ediyor. Durum böyle olunca Duha ve Riyad rejimleri söz konusu teröristleri yönlendirmekte başarısız kalmış bulunuyor. Öte yandan Amerika'nın da Suriye'deki Mevcut durumdan hoşnutsuz olduğu gözleniyor. Zira teröristler arasındaki çatışmalar Suriye ordusunun daha da güçlenmesine vesile olmaktadır. Bu ise Batılı unsurların bölgedeki konumunu giderek yitirmesine neden oluyor.

 

Her halükarda Suudi Arabistan'ın Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde teröristlere verdiği yoğun destek devam ediyor. Her gün Irak, Lübnan, Suriye ve birçok ülkede Suudi Arabistan'ın desteklediği teröristler yüzlerce masum insanı katliam ediyor. Suudi Arabistan'ın teröristlere verdiği açıkça desteğine rağmen, Amerika ve BM güvenlik konseyi, Suudi Arabistan kukla rejimine her hangi bir tepkide bulunmamaktadır.

 

PRESSTV internet sitesinde Rusya'nın Ukrayna'da iç savaş konusunda uyarıda bulunması, Bahreyn'de despot Al-I halife rejimine karşı halk ayaklanamsının devam etmesi gibi haberler göze çarparken, Suriye'li sığınmacılar konusunda bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Batılı ve Arap ülkeler Suriyedeki krizn asıl amilleri olmasına rağmen, söz konusu ülkelere sığınan Suriye'lilerin durumun içler acısı olduğu belirtiliyor. Böylesi bir durum karşısında BMT, Suriye'li sığınmacılar konusunda uluslararası taahhütlerin yerine getirilmediğini bildirdi. Bu bağlamda BM sığınmacılar yüksek komiseryası uluslararası Camia'nın Suriye'li sığınmacılar konusunda taahhütlerini yerine getirmediğini duyurdu. BM sığınmacılar yüksek komiseryası başkanı Emin Evez konuya ilişkin yaptığı açıklamada milyonlarca Suriye'li mülteci konusunda uluslararası Camia'nın mali taahhütlerini yerine getirmediği takdirde, durumun tehlikeli boyutlara varacağı uyarısında bulundu.

 

Söz konusu yetkili Suriye'deki krizin her ay 120 bin kadar Suriye'li vatandaşın ülkeyi terk etmek mecburiyetinde bıraktığına dikkat çekerek, söz konusu sığımacıların hızla artış göstermesi, onları Kabul eden ülkelerde yoğun sorunlara neden olduğunu söyledi.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde Rusya cumhurbaşkanı Putin'in Amerika'nın Rusya'nın ukrayna gerginliklerinde parmağı olduğuna dair iddialarının temelsiz olduğunu vurgulaması, Siyonist rejim askerlerinin Mescidi Aksa'ya baskın düzenlemesi gibi haberlere yer verilirken, Amerika, İngiltere ve Türkiye'nin Suriye'ye yönelik komplolarını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

İngiliz Independent On Sunday dergisi "MI6, CIA ve MİT'in Suriye'de hilekar oyunu" başlıklı bir makale yayınladı. Dergi, beyaz saray Suriye'de teröristlere silah yardımını gizli tutmak için büyük çaba sarf ettiğini ve bu işi, temsilcilikleri ve firmaları aracılığı ile yürüttüğünü kaydetti. Dergi ayrıca, Suriye'de silahlı örgütleri, El-Kaide örgütüne benzer bir düşünceye sahip olan kişilerin yönettiğini belirtti. El Nusra Cephesi terör örgütüne de değinen dergi, örügtün Türkiye istihbaratının desteğinden yararlandığını, bu yüzden Guta Şarkiye'de düzenlenen kimyasal saldırının arkasında olabileceğini vurguladı.

 

Suriye 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Libya, Suriye'den Dönen Tekfircilerin Ana Karargahı Olacak başlığı atıldı. Libyalı haber kaynakları; ABD, Batılı kimi devletler, İsrail ve Arap körfez devletlerinin istihbarat cihazlarının Libya’yı Suriye'den dönen tekfirci ve radikal terör çetelerinin ana karargahı yapmak için gizli planlar hazırlamakta olduklarını ortaya çıkardı.

 

Kaynaklar adının açıklanmasını istemeyen bilgi sahibi bir kaynaktan naklen; söz konsu devlet istihbaratlarının Suriye'yi tekfirci ve radikallerin ana karargahı haline getirme planlarında başarısız olmaları ardından Libya’yı Suriye ve daha başka yerlerden dönen tekfircilerin ana merkezi haline getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Terör eylemlerinde hiçbir sınır tanımayan radikal teröristlerin vahşetine dikkat çeken kaynaklar; Avrupa ve Batının refah ve güven içinde yaşamaları için Libya halkının ödeyeceği ağır faturaya vurgu yaptılar.

 

SANA, “Yaşasın Suriye Yaşasın Filistin” başlığındaki haber şöyle:

 

İşgal hapishanelerinde Suriye ve Filistinli esirleri savunmak için Filistin Halk Komitesi, Filistinli Esir Günüyle aynı güne denk gelen Büyük Kurtuluş Bayramı yıldönümünü kutlayarak Filistin Arap Halkının, tekfiri ve karanlık çetelerle mücadelesinde Suriye ve kahraman ordusunun yanında durduklarını belirttiler.

 

Esirler mesajlarını, “Halk, ordu ve yönetim olarak yaşasın Suriye, nehirden denize kadar Arap ve kurtarılmış olarak yaşasın Filistin” sözleriyle noktaladılar.

 

SANA, Rusya, ABD’nin Çelişkili Tutumlarına Dikkat Çekti: Rusya Dışişleri Bakanlığı; Suriye'deki silahlı terör gruplarına gelişmiş silahlar temin etmenin bölge güvenliği ve istikrarını sarstığı gibi Suriye'deki krize siyasi çözüm çabalarını baltaladığını vurguladı.

 

Rus bakanlık resmi web sitesinde yayınladığı beyanda Suriye'de hükümet güçleri ile ‘silahlı muhalefet’ arasında son süreç içinde yaşanan tırmanmalara işaret ederek, silahlıların ellerine TOW tipi antizırh füze sistemlerinin geçmesi ve bu silahlar üzerinde eğitilmelerinin tehlikesine dikkat çekti. Beyanda bu tür silahların Suriye'deki silahlı grupların ellerinde olduğuna dikkat çekilirken, ABD’nin bu silahları temin etmesiyle açıklamaları ile davranışları arasındaki çelişkiye vurgu yaptı.

 

Rusya, Muhalefeti Teröristlerden Uzak Durmaya Çağırdı

 

Görüşmede ayrıca Suriye hükümeti ile ‘muhalefet’ arasında üçüncü tur siyasi görüşmelerin başlatılması gereğine vurgu yapılırken, Bogdanov bu görüşmelerde muhalefetin mümkün olduğunca geniş bir şekilde temsil edilmesi önemini ifade etti

 

SANA, Antakya, Golan ve Tüm İllerden Arkeolojik eserlerin Anıtı Açıldı. Bağımsızlık bayramının 68. Yıldönümü münasebetiyle dün Şam’daki el Diyafa Parkında işgal altındaki Golan toprakları, Antakya (Liva İskenderun) ve diğer illerden 21 arkeolojik eseri kapsayan bir anıtın açılışı yapıldı.

 

Resmi, partisel, sosyal ve sivil toplum kurumları temsilcilerinin katıldığı açılışta yapılan konuşmalarda anıtın Suriye'nin tüm bölgeleriyle halkının tüm bileşenleri ve kesimlerinin vatanı tekfirci terör çetelerine kaşı kahramanca savunan vatan koruyucuları ordu birliklerimize takdir ve sevgi niteliği taşıdığının altını çizdiler.

 

SANA, Son Fransız Askerinin Vatan Topraklarından Kovulmasının 68. Yıldönümü Törenle Kutlandı.

 

Birlik Komutanları ve Askeri Tesis Müdürlerinin bu münasebetle yaptıkları konuşmalarda, kurtuluş yıldönümünün ümmetin şerefli ve onurlu insanları nezdinde halen canlı olduğunu belirttiler.

 

Konuşmacılar, geçmişte Fransız sömürgeciyi topraklarından atan Suriye halkının bu sefer ulusal birliğine tutunması yönetimi ve nerede olursa olsunlar teröristleri ortadan kaldırmada zaferden zafere koşan kahraman ordusuyla bağdaşması yoluyla kiralık işbirlikçilerini ortadan kaldırmayı sürdürdüğünü belirttiler.

 

Konuşmacılar, tekfiri katil çeteleri ortadan kaldırıncaya kadar ulusal görevlerini yerine getirmeye devam edecekleri ahdinde bulunarak eski sömürgeci kiralık işbirlikçilerinin mağlup olacaklarını ve yeni zaferin yakın olduğunu vurguladılar.

 

Bu münasebetle ayrıca eski muharipler rabıtası Dar El Baas amfisinde rabıta meclis üyeleri, emekli subaylar, dini faaliyetler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bir tören düzenlediler.

 

SANA, Terör İnsanlık Dışı Vahşetini Sergilemeye Devam Ediyor.

 

Kahraman birliklerimiz karşında büyük kayıplar vermeye devam eden silahlı terör grupları, halka karşı düzenledikleri vahşi saldırılarla yaşadıkları hezimeti sindirmeye çalışıyorlar.

Halep Kenti semtlerinde dün teröristlerin düzenledikleri havan saldırıları sonucunda biri çocuk 7 vatandaşımız şehit düştü 30 vatandaşımız da yaralandı.

 

Halep Valiliğinde yetkili bir kaynak teröristlerin Süleymaniye, Meydan ve Meysalun semtlerinde sivil konut bölgelerine yönelik düzenledikleri havan saldırıları sonucunda 7 vatandaşımızın şehit düştüğünü ifade etti. Saldırılarda 30 vatandaşımızın yaralandığına işaret eden kaynak; hastaneye kaldırılan yaralılar arasında durumları ağır olanların da bulunduğunu belirtti.

 

Azerbaycan 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Suudi Arabistan Sınır Güvenliği Hizmeti Genel Müdürü Zumeyyim bin Cuveybir Es-Sevvat ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede Azerbaycan’la Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev iki ülke arasındaki mevcut dostluk ilişkilerinin önemine vurgu yaptı.

 

Politik ilişkilerin üst düzeyde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, kültürel ve sosyal alanlarda da işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Sınır güvenlik hizmetleri arasında işbirliğinin geliştirilmesinin önemini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, bu alanda ortak çalışma, karşılıklı bilgi ve birikim alışverişinin iki ülkenin güvenliğinin daha da pekiştirilmesine hizmet edeceğine inandığını belirtti.

 

Suudi Arabistan Sınır Güvenliği Hizmeti Genel Müdürü Zumeyyim bin Cuveybir Es-Sevvat, Azerbaycan’a geçtiğimiz yıl yaptığı ziyareti memnuniyetle anımsayarak, Azerbaycanlı mevkidaşlarıyla işbirliğinin geliştirilmesi konularını görüştüklerini vurguladı.

 

1News,  Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın Berd ilçesine bağlı Çinari köyü ve Krasnoselsk ilçesi hudutları içindeki mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Tovuz ilçesine bağlı Ağbulag ve Gedebey ilçesi hudutları içindeki mevzilerine ateş açtılar.

 

Açıklamada, aynı zamanda, işgalci Ermenistan birliklerinin Azerbaycan’ın Füzuli ilçesine bağlı Horadiz, Terter ilçesine bağlı Çilebürt, Goranboy ilçesine bağlı Tapgaragoyunlu köyleri ile Cebrayıl ve Göygöl ilçeleri hudutları içindeki tepelerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları kaydedildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, açılan ateşin karşılık verilerek susturulduğu ifade edildi.

 

Bilindiği üzere, 8 Mayıs 1994’te Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te imzalanan Ateşkes Protokolü 12 Mayıs’ta yürürlüğe girdi ve o tarihten itibaren Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında askeri operasyonlara geçici olarak ara verildi.

 

Ateşkes anlaşmasının imzalanmasına rağmen Ermenistan Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar anlaşmaya tam anlamıyla uymuyor. Anlaşmanın imzalanmasından geçen süre zarfında temas hattında 1000’in üzerinde izleme çalışmasının yapılmasına rağmen her gün bölgeden Ermenistan ordusunun ateşkes ihlallerine ilişkin haberler gelmektedir.

 

1News, ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da Georgia Teknoloji Enstitüsünün girişimleriyle “Doğalgazın Değişen Coğrafyası” konulu geniş katılımlı siyasi forum düzenlendi.

 

Enerji güvenliğinin sağlanmasında Hazar Denizi ve Azerbaycan’ın stratejik öneminin görüşüldüğü oturumda konuşma yapan ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, ABD’nin Avrupa’daki müttefiklerinin enerji güvenliğinin sağlanması için, Hazar Denizi enerji kaynaklarının, özellikle de doğalgazın nakli yollarının çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezinin Enerji ve Ulusal Güvenlik Programı Müdürü Salar Ladislav, yakın gelecekte ABD’nin doğalgaz kaynaklarının ihracatının mümkün olacağını, lakin fiyatların münasipliği açısından bu ihracatın ağırlıklı olarak Asya pazarına yöneleceğini, Azerbaycan doğalgazının Avrupa için stratejik öneminin güncelliğini uzun süre koruyacağını vurguladı.

 

Bulgaristan 18 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

TRUD: NATO, Doğu Avrupa’ya ek asker gönderiyor: Ukrayna’da giderek tırmanan krizden dolayı NATO Doğu Avrupa’ya ek uçak, gemi ve kara kuvvetlerinden oluşan asker göndermeyi kararlaştırdı. Karar, bugün Cenevre’de Rusya, ABD, AB ile Ukrayna temsilcileri arasında düzenlenecek görüşmeler öncesinde alınması dikkat çekti. Ayrıca bu kararın alınmasında Doğu Ukrayna’da meydana gelen çatışmalar sonrası Rusya yanlısı grupların BTR türü askeri araçları ele geçirmesi de gerekçe olarak gösterildi. NATO kurumu konuşlanacak ordu hakkında detaylı bilgi vermezken, sözkonusu güçlerin savunma sistemlerinin daha güçlü hale getirilmesi için kullanılacağını belirtti.

 

24 ÇASA: AC/DC grubu emekliye çıkıyor

 

Sahnede geçen 41 yılın ardından dünyaca ünlü AC/DC grubu emekliye ayrılıyor. Grubun resmi sitesinden yapılan duyuruda, gitarist ve grubun kurucusu Malcolm Young’un hastalık nedeniyle izne çıkacağı belirtildi. Duyuruda gitarist Malcolm’un nasıl bir hastalığa yakalandığı hakkınde ve gruba geri dönebileceği konusunda herhangi bir açıklama yer almadı. Müzik dünyasına hitap eden 3 AW sitesinin haberine göre, üç hafta önce Young’un beyin kanaması geçirdiği ve beyninde kan pıhtısı birikimi meydana geldiği açıklandı. Rok grubunda yer alan sanatçılar müzik yapmaya devam edeceklerini, fakat sanatçıların dostları ve yakınlarına göre gruptakiler emekliye ayrılmaya karar verdiği yönde oldu.

 

STANDART: “Şahsi bilgilerimiz partilere ve tüccarlara satılıyor.” Haberi şöyle devam ediyor:

 

Şahsi bilgilerimiz sıcak ekmek gibi rağbet görüyor. Bu bilgilerin sadece siyasi partiler tarafından aranmadığı, hatta tüccarlar tarafından da sorulduğu öğrenildi. Konuyu değerlendiren Prof. Mihail Konstantinov, sanal alemdeki arama matorlarına ‘Şahsi bilgi alınır/satılır’ yazıldığı takdirde en az 120 bin sonuç çıktığını kaydetti. Prof. Konstantinov’a göre, ülkede yaklaşık 100 şirketin yasadışı şahsi bilgi ticareti yapıyor. EGN bilgilerinin satılmasının basit bir işlem olarak kaldığını ifade eden Konstantinov, asıl kıymetli şahsi bilgiler arasında nerede çalıştığınız, nekadar maaş aldığınız, dairenizin değeri, nezaman tatil yapıyorsunuz, kaç çocuğunuz var ve nerede okuyorlar gibi bilgilerin kullanıldığını kaydetti. Prof. Konstantinov, bu bilgilerin ilk olarak reklam amaçlı kullanıldığı, ikinci olarak şantaj yapılması için, ayrıca farklı işlerde de kullanıldığı, örneğin dairenizi elinizden almak için de kullanılabileceğini açıkladı.

 

KLASSA’nın haberinde “Prokopiev ile ‘Kapital’ çevresi döviz bordunu tehdit ediyor” başlığı var.

 

Nikolay Barekov’un oluşturduğu koalisyonda yer alan ZNS partisi Başkanı ve bağımsız milletvekili Rumen Yonçev gazeteye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yonçev, cumhurbaşkanının kotasından Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) Yönetim Kuruluna atanan Lena Rusenova’nın İvo Prokopiev ve yakın çevresinin Bulgaristan’ın uyguladığı döviz bordunu etkilemeyi amaçlandığını ve bunun ülke için tehlikeli olduğunu kaydetti. Bayan Rusenova’nın döviz kurulu taraftarı olmadığının çok açık bilindiğini ifade eden Yonçev, kendisinin ayrıca uzun dönemdir büyük çaplı iş dünyasının kuruluşu olarak bilinen KRİB’de yer aldığını ve bu kuruluşun İvo Prokopiev ile Kapital çevresi ile bağlantılı olduğunu vurguladı.

 

SEGA’nın haberi “Emeklilik fonlarının kar getirisi gerilemeye başladı” diyor ve şöyle devam ediyor.

 

Mali Denetim Komisyonu’nun verilerine göre, kısa bir istikrar döneminden sonra 2013 yılı içinde emeklilik fonlarının kar getirisinin yeniden gerilemeye başladığı görüldü. 2012 yılı içinde universal emeklilik fonlarının ortalama kar getirisinin yüzde 7,39 seviyesinde iken, 2013 yılı içinde bu seviyenin neredeyse yarıya düştüğü ve yüzde 4.65 oranına gerilediği açıklandı. Sadece bir fon hariç tüm emeklilik fonlarında düşüş kaydedildi. Ayrıca 2012 yılı içinde fonların birçoğunun yüzde 10’un üzerinde kar getirisi açıklamalarına rağmen, bir yıl sonra sadece bir emeklilik fonunun yüzde 6 kar getirisini aştığı görüldü.