ABD 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi, Dün yapılan Birliğin Durumu konuşmasında Başkan Barack Obama, emlak piyasasının güçlendiğini, Amerika’nın Çin’i geçerek birinci yatırım tercihi haline geldiğini söyledi. Ağırlıklı olarak yönetimi ve Kongre arasında ilerleme yollarına değindi, vergi yasasını reformdan geçirme, istihdam yaratma, yeni teknolojilere ödenek sağlama, Amerika’yı dış enerji bağımlılığından kurtarma, eğitim sistemini düzeltme ve asgari ücreti arttırma konularında 2014 yılının “eylem yılı” olması için Kongre’ye işbirliği çağrısında bulundu. 

 

Amerika’nın Sesi,  Başkan Obama’nın federal hükümette çalışacak yeni sözleşmeli işçilere uygulanacak asgari ücreti saatte 7,25 dolardan 10,10’a çıkarmak için kararname imzalayacağı bildirildi. Asgari ücrette yapılacak değişiklik 3,6 milyon çalışanı etkileyebilir. Yılda 21 bin dolar maaş anlamına gelecek bu değişiklik, 3 kişilik bir aileyi yoksulluk sınırının üzerine taşıyacaktır.

 

Rusya 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’nın Rusya’dan satın aldığı doğalgaz fiyatında yaklaşık üçte bir indirim yapılmasına ilişkin şu görüşlerine yer veriyor.

 

“Sözünü ettiğimiz kredi ile aşamalı ve dönemsel olarak da olsa, enerji kaynakları, özellikle de doğalgaz fiyatlarında öngördüğümüz indirim, bir hükümeti destekleme arzumuzdan kaynaklanmıyor. Ukrayna halkına yardım etmek istiyoruz’’.

 

Gazete, Rusya-AB Zirvesi görüşmeleri sonrasında basın toplantısında konuşan Putin’in Ukrayna’nın içişlerine karışmayacağını ve çok sayıda arabulucunun sadece sorunları artıracağını vurguladığını yazıyor.

 

Gazete ayrıca Rusya Federasyonu’nun doğrudan yabancı yatırımlar miktarı sıralamasında ilk kez üçüncü sırada yer aldığını yazıyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD raporuna göre, Rusya’ya 2013 yılında yapılan doğrudan yatırım tutarı, bir önceki yıla göre yüzde 83 oranından artarak 94 milyar dolar yatırım gerçekleşmiştir. BM uzmanlarının tahminlerine göre, gelecekte Rusya’ya yapılacak olan doğrudan yatırımlar 2013 yılındaki toplam yatırım tutarının altına inmeyecek.

 

Çin 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Obama Kongre'de konuştu başlıklı haberinde ABD Başkanı Barack Obama, dün (28 Ocak) Kongre'de iç ve dış politik gelişmelerle ilgili yıllık konuşmasını yaptı. Obama'nın konuşması, bu yıl yapılacak Kongre seçimleri öncesinde bir hazırlık niteliğinde.

 

Obama konuşmasında, saat başına asgari ücretin yükseltilmesi, ekonomik büyümenin hızlandırılması, istihdamın artırılması ve göçmen reformu için etkin çaba harcayacaklarını söyledi. Obama ayrıca ABD halkına eşit eğitim taahhüt etti diye belirtiyor.

 

CRİ, Muhammed Mursi hâkim karşısında diye yazıyor. Haberde, Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve beraberindeki 130 kişi, 2011 yılında mahkumların hapishaneden kaçmasını sağlamakla suçlandıkları dava kapsamında dün (28 Ocak) Kahire'de hakim karşısına çıktılar.

 

Mursi, duruşma sürecinde 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Muhammed Selim el Ava'yı savunma avukatı olarak belirledi. Mursi daha önce avukatların kendisini savunmalarını reddetmişti. Avukatların davaya ilişkin dosyalar üzerinde daha fazla inceleme yapmayı talep etmelerinden dolayı duruşmanın 22 Şubat'a ertelenmesi kararlaştırıldı.

 

CRİ, Cenevre görüşmeleri zor da olsa sürüyor başlıklı haberinde, Suriye hükümeti ile muhalefet arasında Cenevre'de devam eden görüşmeler zor da olsa sürüyor diye yazıyor.

 

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye krizi ortak özel elçisi Lakhdar Brahimi dün (28 Ocak) yaptığı açıklamada, görüşmelerin zorlukla sürdürüldüğünü ancak hiçbir tarafın 31 Ocak'tan önce görüşme masasından ayrılmayacağını açıkladı.

 

Görüşmede Suriye hükümetini temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, dünkü görüşmelerde Cenevre Bildirisi'ne odaklanıldığına işaret ederek, Suriye hükümetinin ülkede şiddeti sona erdirme önerisine muhalefetin karşı çıktığını vurguladı. Humus'ta mahsur kalan sivillerin acılarını hissettiklerini kaydeden Mikdat, insani yardımların teröristlere değil, doğrudan sivillere ulaştırılması konusunda muhalefetin güvence sağlaması gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Çin Devlet Müşaviri Yang, Merkel'le görüştü diye yazıyor. Haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi ile Berlin'deki başbakanlık binasında dün (28 Ocak) bir araya geldi.

 

Merkel görüşmede, Almanya ile Çin arasındaki ilişkilerin sağlam temele sahip olduğunu belirtti. Merkel, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini sürekli pekiştirmeye, ekonomik ve ticari işbirliğinin ikili ilişkilerdeki itici rolünü sürdürmeye, tarım ve teknoloji alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırmaya, kültürel teması arttırmaya, uluslararası arenada koordinasyonu derinleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

 

CRİ, BM: İmha çalışmaları sürüyor başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye'deki kimyasal silahları imha çalışmalarının öngörülen plan doğrultusunda yavaşça yürütüldüğünü açıkladı.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon dün (28 Ocak) sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun geçtiğimiz iki ay içinde BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları gereği imha çalışmalarına büyük destek sağladığına dikkat çekerek, buna rağmen güvenlik, lojistik ve teknoloji alanlarında yaşanan birçok eksikliğin imha çalışmalarına olumsuz etki yarattığını vurguladı.

 

CRİ, Merkez Bankası müdahale etti diye yazıyor. Haberde, Türk lirasının bir süredir avro ve dolar karşısında hızla değer kaybetmesi üzerine toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu borçlanma faiz oranını yüzde 3,5'ten yüzde 8'e, haftalık repo faizini yüzde 4,5'ten yüzde 10'a yükseltti.

 

Borç verme faizi yüzde 10,25'ten yüzde 15'e, marjinal faiz oranı da 7,75'ten yüzde 12'ye çıkarıldı. Kararın ardından ABD doları 2,25 liradan 2.18'e geriledi.

 

CRİ, "Çin-Rusya ilişkileri 2013'te büyük başarı kaydetti" başlıklı haberinde,   Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cheng Guoping, 2013 yılında Çin ve Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin gelişmesinde büyük başarılar kazanıldığını belirtti.

 

Cheng Guoping, bugün (28 Ocak) Rusya'nın Beijing Büyükelçisi Andrey Denisov'la ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cheng, Çin-Rusya ilişkilerinin, büyük ülkeler arasında en yüksek düzeye, en sağlam zemine, en zengin içeriğe ve en büyük bölgesel ve küresel etkilere sahip ilişki olduğunu kaydetti.

 

CRİ,  Xi Jinping'den sınır birliklerine Bahar Bayramı mesajı diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaklaşan Bahar Bayramı öncesinde İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki askerî birlikleri ziyaret ederek, tüm askerlerin bayramını kutladı.

 

İngiltere 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

İngiliz hükümetinin Suriyeli mültecileri İngiltere'de ağırlamak için kapı aralamasıyla ilgili haberler bu sabahki İngiliz gazetelerinde önemli yer tutuyor. İngiliz hükümeti Suriye'den 500 mülteciyi ülkede ağırlayacak. İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada hükümetin ülkeye kabul edeceği Suriyeliler'in kadın, çocuk, cinsel şiddetle karşılaşmış veya karşılaşma riski bulunan, yaşlı, özürlü ve işkenceye maruz kalmış kişilerden oluşacağını söyledi.

 

Independent bu kararın, gazetenin İngiltere'nin Suriyeli mültecileri kabul etmesi gerektiği yönündeki kampanyasından sonra alındığını yazıyor.

 

Gazeteler İngiltere'nin, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) 30,000 Suriyeli mülteciyi Suriye dışındaki bazı ülkelere yerleştirme planına dahil olmadığını ancak UNHCR'nin hükümetin adımını desteklediğini yazıyor.

 

Daily Telegraph, hükümetin bu kararı muhalefetteki İşçi Partisi'nin yoğun baskısı sonrası aldığını bildiriyor.

 

Gelişmeyi ana sayfasından duyuran Times, konuyla ilgili haberin içinde 'Suriye'nin kayıp neslini' de ele alıyor.

 

Tom Coghlan imzasıyla Suriye'den yazılmış haberde iç savaşın Suriyeli çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisine yer verilmiş.

Coghlan özetle şunları yazıyor:

 

"Suriye'deki okulların yüzde 80'i ya yıkıldı ya da hasara uğradı ve birçoğu her iki taraftan da savaşçılar tarafından kullanılıyor. Savaş bazı çocuklar üzerinde öylesine büyük bir travma yarattı ki çocuklar iletişim kurmayı kestiler. 'Konuşamıyorlar' diyor Save the Children (Çocukları Koru) örgütünün Orta Doğu müdürü Roger Hearn ve devam ediyor: 'Tamamen sessizler. Ne gördüklerini hayal edemezsiniz."

 

"Oxford Araştırma Grubu'nun Kasım ayındaki raporuna göre Suriye'deki savaşta 11,400 çocuk öldü."

 

Guardian'ın manşetinde dün olduğu gibi bugün de İngiltere'de elektronik dinleme ve izlemeden sorumlu istihbarat kurumu GCHQ'nun kitlesel gözetlemeleriyle ilgili bir haber var.

Guardian dün yayınladığı haberde ABD Uluslal Güvenklik Dairesi NSA ve İngiltere'deki muadili GCHQ'nun, 2007 yılından bu yana tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlardaki uygulamalardan bilgi toplama yöntemleri geliştirmek için birlikte çalıştığını aktarmıştı.

Guardian konuyla ilgili bugünkü haberinde GCHQ'nin kitlesel gözetlemelerinin muhtemel olduğunu ancak İngiltere'de konuyla ilgili yasal düzenlemelerdeki boşlukların, GCHQ'ya ceza almadan bu türsuçları işlemeye izin vermiş olabileceğini yazıyor.

 

Daily Telegraph'ın ekonomi ekinde Türkiye'yi de ilgilendiren bir haber yer alıyor.

Habere göre Türkiye'nin de dahil olduğu, gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerde yerel kurları korumak adına atılan son dönemdeki adımlar küresel düzeyde borç korkusu doğuruyor.

 

Habere göre Türkiye, Hindistan, Brezilya gibi gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerin büyümeyi olumsuz etkilemesine rağmen yurtdışına sermaye kaçışını engellemek için para politikalarını sıkıştırmak zorunda kalması borç problemlerinin artışı korkusu yaratıyor.

 

Daily Telegraph, önceki ekonomik krizlerdeki orandan çok farklı olarak bugün gelişmekte olan piyasalar bloğunun dünya ekonomisinin yaklaşık yarısını düzenlendiğine dikkat çekiyor.

Gazetede bu ülkelerde yaşanan sorunların ana nedeninin ABD ve Çin ekonomisiyle ilgili gelişmeler olduğu yönündeki yorumlara da yer verilmiş.

 

Daily Telegraph'a konuşan Danske Bank yöneticisi Lars Christensen, "Arjantin, Ukrayna ve Tayland gibi sorun içindeki ülkelerin hepsinin yerel hikâyeleri var. Ama bütün bir hikâyenin arkasında Amerikan Merkez Bankası'nın tahvil alımını azaltımı ve Çin'in büyümesindeki yavaşlama var."

 

Ekonomi ekinde Orta Doğu'daki petrol piyasasıyla ilgili bir haber de dikkat çekiyor. Habere göre Irak, ham petrol üretimi üç katına çıkartıp İran'la da stratejik işbirliği yaparak Suudi Arabistan'ın OPEC (Petrol İhraç eden Ülkeler Örgütü) içindeki etkisine karşı durmayı hedefliyor.

 

Haberde Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'nin dün Londra'daki düşünce kuruluşu Chatham House'da düzenlenen Orta Doğu enerji konferansında konuştuğu aktarılıyor. Şehristani konuşmasında ham petrol üretimini üç katına çıkarma planları kapsamında İran'la işbirliği içinde olduklarını da söylemiş.

  

Daily Telegraph, ABD'de yılın en önemli filmlerinden ikisinin politik temelde izleyicileri böldüğünü yazıyor.

 

Gazete, 'Amerika'yı bölen filmler' başlıklı yazıda yılın en önemli filmlerinden Lone Survivor (Tek Kurtulan) ve 'The Wolf of Wall Street'in (Wall Street'in Kurdu) ABD izleyicisini böldüğünü aktarıyor. Martin Scorsese'nin yönettiği ve Leonardo DiCaprio'nun başrol oynadığı filmde manipülasyondan sabıkalı ünlü borsacı Jordan Belfort'ın hayatı anlatılıyor. Peter Berg tarafından yönetilen 'Lone Survivor'da ABD askerlerinin 2005 yılında Afganistan'da çıktıkları görevde Taliban tarafından pusuya düşürüldükten sonra hayatta kalma mücadelelerin anlatılıyor.

 

Daily Telegraph, Lone Survivor'ın sağ görüşlü Amerikalılar'ın yaşadığı yerlerde ilgi gördüğünü, 'The Wolf of Wall Street'e ise ABD'nin kıyı kesimleriyle Kanada'daki liberal kesimden ilgi olduğunu yazıyor.

 

Almanya 29 Ocak’ta Bunları Konuştu  

 

Wetzlarer Neue Zeitung, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in muhaliflere hükümete katılma çağrısı yaptığı Ukrayna’daki durumu ele alıyor:

 

“Devlet Başkanı Yanukoviç’in muhalefete yaptığı, bazı muhalif liderlerin hükümete entegre edilmesi teklifi becerikli bir satranç hamlesinden başka bir şey değil. Eski dünya boks şampiyonu Vitali Kliçko ve meclis eski başkanı Arseny Yatsenyuk haklı olarak bu teklifi reddetti. Çünkü bu, durumu yatıştırmayıp, tersine muhalefetin öfkesini daha da tırmandırırdı. Ancak aynı zamanda muhalefetteki Batı yanlısı, ilerici politikacılar da artık barışçı, nesnel talepleri olan toplumsal bir güç olarak algılanmadıklarını bilmek zorunda. Muhalefet atılan her molotof kokteyliyle inandırıcılığından bir parça daha kaybediyor.”

 

 

2006 yılında büyük umutlarla başlatılan ve Alman devletiyle Müslüman kuruluşlar arasında diyaloğu geliştirmeyi hedefleyen İslam Konferansı bir süre sonra hayal kırıklığına dönüşmüştü. Bir önceki içişleri bakanının güvenlik konusunu öne çıkarması nedeniyle tıkanma noktasına gelen İslam Konferansı’nda şimdi ise yeni bir başlangıç umudu doğdu. Yeni İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere İslam Konferansı’na yeni bir yön verilmesini istiyor. Süddeutsche Zeitung’un yorumu şöyle:

 

“Temelde devlet ile Müslümanlar arasındaki diyalog, 2006 yılında İslam Konferansı’nı hayata geçiren dönemin içişleri bakanı Wolfgang Schäuble’nin sloganı doğrultusunda yürümeli. Yani dinler devlet ve toplum içinde yerlerini alırlarsa, olumlu bir din-toplum ilişkisine dahil olurlarsa sivil toplumu güçlendirebilirler. Bu Hrıstiyanlık için olduğu gibi İslam için de geçerli ve bu nedenle ayrıntıda çok çaba gerektirse de İslam’ın ülke kültürünün bir parçası haline gelmesi gerekir.”

 

Frankfurter Rundschau Gazetesi ise Tunus’ta geçici meclisin kabul ettiği yeni anayasayı konu alıyor:

 

“Tunus bölgenin en ilerici anayasasını kabul etti. Şeriattan tek kelime yok, kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip. İktidardaki İslamcı Nahda Hareketi Partisi, örgütlü bir sivil toplum ve güçlü bir sendikanın baskısı karşısında bu iki konuda geri adım attı. Raylar döşendi. Şimdi önemli olan, yeni anayasaya uygulamada da riayet edilip edilmeyeceği. Eski anayasa ayaklar altına alınmıştı. Ama sonuçta Tunus’un kaderi, Yasemin Devrimi’ni başlatan, ülkenin ihmal edilmiş iç kesimlerindeki gençlere iş ve yaşam perspektifi sunulup sunulamayacağına bağlı olacak.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de yapılacak Olimpiyat Kış Oyunları öncesindeki politikalarını eleştiriyor:

 

“Putin, Soçi’de dünyaya ‘kendi’ Rusyasını göstermek istiyor. Şimdiden bunu başardığı söylenebilir. Büyüteçten süzülürcesine bu projede, onun yarattığı siyasî sistemin tüm tipik özelliklerine rastlanabiliyor. Putin’in gücünün nasıl Rusya’nın zaafına dönüştüğünü Soçi’de görmek mümkün. Yarı tropikal bir kıyı beldesinin yedi yıldan bile az bir sürede kış sporları bölgesine dönüştürülmesini isterse, bunu bile yapabilir. Putin bu işin çok önemli olduğunu açıkladığı için, anlamı ve masrafı hakkında tartışılmadı. Bunun sonucu ise yolsuzluklar, çevre tahribatı ve karşı çıkmaya çalışan herkese karşı keyfî uygulamalar. Son yıllarda Soçi’de yasalar sadece Olimpiyat Kış Oyunları’nın önünü tıkamadıkları sürece geçerli oldu.”

 

Ukrayna 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Çin ve Rusya Akdeniz’de sürekli olarak konuşlanmayı planlıyor. Uzmanlar, Çin ve Rusya’nın bu bölgedeki askeri gücünü artırması, NATO’nun askeri gücüne karşılık bir denge unsuru olacağı görüşündedir. Bu yıl, her iki ülke Pasifik Okyanusu’nda ortak deniz tatbikatları ve Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında ortak kara harekâtları düzenleyecektir. Ayrıca iki ülkenin savaş gemileri, Suriye’deki kimyasalların tasfiyesi için 5 Şubat’a kadar görevlerine devam edecektir.

 

Ukrayna’nın Sesi, Ukrayna Devlet Başkanı’nın Başbakan Nikolay Azarov’u görevden almasının ardından bu görevi, Başbakan Birinci Yardımcısı Sergei Arbuzov’un vekaleten yürüteceği bildirildi.

 

İran 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Fars Haber Ajansı (FHA) Türkiye Başbakanı Erdoğan için bu sabah Tahran’da resmi karşılama töreni düzenlendi. Habere göre, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, dün gece geç saatlerde Tahran’a gelen Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı Saadabad sarayında düzenlenen resmi törenle karşıladı.

 

Karşılama törenine Petrol Bakanı Bijen Zengene, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve diğer bazı üst düzey yetkililer de katıldı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkan vekili Mansur Hakikatpur Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın İran ziyareti aslında ülkesi için yeni bir bakım (recovery) sayıldığını vurguladı. Hakikatpur, bu tarihi aşamada Erdoğan’ın ziyareti siyasi ve iktisadi açıdan önem arz ettiğini belirtti.

 

Hakikatpur, Erdoğan Suriye krizinde bir nevi inziva ve dışlanmışlık duygusu ile karşılaştığını ve bu yüzden bu konuda yeni bir bakıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti. Hakikatpur, İran ziyareti Türkiye’ye, eski haline geri dönmeye ve bazı yanlış hareketlerden el çekmeye yardımcı olacağını ifade etti. Hakikatpur ayrıca, ziyaretin aynı zamanda iki ülke için iktisadi açıdan da önem arz etitğini vurguladı.

 

FHA,  Amerika Başkanı Obama kongrede yapıtğı konuşmada, kongre İran aleyhinde yaptırım kararı alırsa, kararı veto edeceğini açıkladı. Haberde, Amerikan kongresinde beşinci yıllık konuşmasını yapan Obama, kongre üyelerini İran’a yeni yaptırım uygulama kararı alma konusunda uyardı. Obama, kongre İran aleyhinde yaptırım kararı alırsa, kararı veto edeceğini belirtti. Obama ayrıca İran ile müzakereler çetin olacağını ve belki de başarıya ulaşmayacağını kaydetti. Bundan önce de İran Amerika’yı yeni yaptırım kararları konusunda uyarmıştı.

 

FHA,  İran Genel Kurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi, İran silahlı kuvvetleri İSK Amerika’nın her türlü fitnesini anında söndürmeye hazırlıklı olduğunu vurguladı. Haberde, Amerikalı yetkililerin İran’a yönelik tehditvari sözlerine tepki gösteren General Firuzabadi, bir hatayı tekrar işlemenin hata olacağını, Amerika daha önce İran milletini askeri seçenekle tehdit ettiğini ve büyük hataya düştüğünü belirtti.

 

FHA,  Bir süre önce Tahran’ı ziyaret eden İngiltere Parlamentosunun 4 Temsilcisi dün akşam bu ziyaretleriyle ilgili bir rapor sundular. Haberde, İngiliz Parlamentosu Temsilcilerinden bir grup dün, İslami İran Meclisi Temsilcilerinden bir heyetin önümüzdeki birkaç içerisinde Londra’yı ziyaret edeceğini belirtti.

 

FHA,  İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sekreteri “Türkiye Başbakanının İran ziyaretinin, Suriye krizinin görüşme yoluyla çözülmesine yardımcı olması temennisindeyiz” dedi. Haberin ayrıntılarında, İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sekreteri, Arak Milletvekili Muhammed Hasan Aseferi, İran’la Türkiye arasındaki eskilere dayalı ilişkiler ve Türkiye’yle olan komşuluk ve yakınlık konusuna değinerek “Bu ülkeyle siyasi-ekonomik ilişkilerimizi geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Buna göre, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretinin iyi sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

İran Radyosu(İRİB), Siyonist savaş bakanı Filistinlilere yalvardı başlıklı haberinde, Siyonist rejim savaş bakanı, bu rejimin tanınması için Filistinlilere yalvardı. Kudsuna haberin Ma'a sitesine dayanarak verdiği habere göre Siyonist rejim bakanı Moşe Yaalon dün yaptığı açıklamada Filistinliler ve direnişin sadece Siyonist rejimi tanımamakla kalmadıklarını, diğer ülkelerden de korsan rejime yaptırım uygulamalarını istediğini belirtti.

 

İRİB, Mısır, Türkiye ile ticari ilişkilerini kesmek istiyor diye yazıyor. Haberde, Mısır hükümeti Türkiye ile deniz ticareti anlaşmasını iptal etmeyi planlıyor. Mısır el-Yevm internet sitesi bugünkü sayfasında Mısır taşımacılık ve ulaştırma bakanlığı deniz taşımacılığı bölümü başkanı Abdul Kadir Cabollah'tan naklen, Mısır'ın Türkiye ile deniz ticareti anlaşmasından bir yarar sağlamadığını, bunun için de bu anlaşmayı iptal etmeyi planladığını bildirdi.

 

İRİB, Laricani: Direniş bölgenin güvenlik ve huzurunu sağlıyor başlıklı haberinde, İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricai Salı akşamı Lübnan'ın Dürzi Demokratik Partisi Başkanı ve Dürzi Erselani tayfası lideri Tellal Ersalan ile Tahran'da bir araya gelerek gerçekleştirdiği görüşmede, İran'ın her zaman Lübnanlı gruplar arasında birlik ve dayanışmanın sağlanması zaruretini vurguladığını Lübnan'da istikrar ve güvenliğin sağlanması amacıyla direniş hattına destek verdiğini söyledi.

 

İRİB, İran yabancı yatırımcıya kapıyı açtı başlıklı haberinde, İran İslam Cumhuriyeti ekonomi ve maliye bakanı yardımcısı, yabancı firmaların İran'da yatırım yapmalarını olumlu karşıladıklarını bildirdi.

 

İRİB, Kur'an-ı Kerim'i yere fırlattı! diye yazıyor. Haberde, Amerika'da eski asker Ben Smith, Çay Partisinin bir toplantısında yaptığı konuşma sırasında İslam'a hakaret edip, elindeki Kur'an-ı Kerim-i yere fırlattı.

 

İRİB, Erdoğan Saadabad'ta resmi törenle karşılandı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından askeri törenle karşılandı.

Başbakan Erdoğan, İran'daki temaslarına Sadabat Sarayı'ndaki resmi görüşmeleriyle başladı. Erdoğan, Saray'a gelişinde Cihangiri tarafından karşılandı.

 

İRİB, Şemhani: İran bölgesel barış için her türlü girişimi onaylıyor başlık haberinde, BM eski Genel Sekreteri ile görüşen İran İslam Cumhuriyeti Savunma-Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Şemhani, İran'ın ilkeli politikaları gereğince bölgesel ve uluslar arası düzeyde iş birliğini istediğini ve bu yolda her türlü girişimi sıcak karşılayacağını belirtti.

 

İRİB, İran ve Türkiye arasında dört işbirliği anlaşması imzalandı diye yazıyor. Haberde, Bugün İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ishak Cihangiri ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşme ardından iki ülke arasında dört işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Suriye 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), ABD’nin Terör Gruplarını Silahlandırma Kararının Kınanmasını Talep Etti diye yazıyor. Haberde, Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti, ABD’nin Suriye’deki silahlı terör gruplarının silahlandırılmasına ilişkin kararının kınanması ve teröristlere silah temin eden diğer ülkelerle birlikte bu sorumsuzca tutumuna son vermesini talep eden bir beyan sundu.

 

Suriye resmi heyeti beyanda, bu sorumsuzca davranışın Cenevre 2 konferansını baltalayacağına ve başarısı yönünde harcanan çabaları başarısızlığa uğratacağına dikkat çekerken sözde muhalefet koalisyon heyeti Suriye resmi heyetinin önerisini reddetti.

 

SANA, ABD’nin Tutumu Uluslar arası Çabalarla Çelişiyor diye yazıyor, Haberde, Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti başkan yardımcısı Cumhurbaşkanlığı siyasi ve basın danışmanı Büseyna Şaban; ABD’nin tutum ve davranışlarının Suriye'deki krizin çözümü konusunda Rusya ve tüm uluslar arası toplumun çabalarıyla tamamen çeliştiğini söyledi.Şaban dün yaptığı basın açıklamalarında; ABD’nin teröristleri destekleme kararının Cenevre II Konferansı ve siyasi çözüm sürecini baltalama ve Suriye'nin resmi heyetine baskı uygulama hedefi taşıdığına dikkat çekti. Şaban ABD’nin Suriye konusunda Rusya ile temaslarında sergilediği tutumdan farklı davranışlarda bulunduğunu açıkladı.

 

SANA, Cenevre’ye Geldiğimizde Teröre Desteğin Süreceğini Biliyorduk başlıklı haberinde, Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre'deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi; ABD’nin Suriye'deki terör gruplarına silah desteği sağlamasına ilişkin yeni kararının, ABD’nin siyasi çözüm seçeneğinde geri adım atmasını temsil ettiğini belirtti.

 

SANA, ABD Konferansın Başarısızlığı İçin Bir Hediye Sundu diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, ABD’nin Suriye’deki silahlı grupları silahlandırma kararını Cenevre 2 Konferansını başarısızlığa uğratmak amacıyla sunduğu bir hediye olarak değerlendirdi.

 

SANA, Oturumlarda Terörden Söz Edildi ve Söz Edilmeye Devam Edilecek diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi; Suriye Arap Cumhuriyeti resmi heyeti ile ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti arasında kendisinin huzurunda yapılan temasların kolay olmadığını ve kolay olmayacağını söyledi.

 

İbrahimi dün akşam düzenlediği basın toplantısında iki heyetin önümüzdeki Cuma gününe dek müzakereleri sürdüreceklerini ilan etmelerinden memnun olduğunu ifade etti.

 

İbrahimi muhalefet heyetinin Cenevre 1 beyanının nasıl tatbik edilmesi gerektiğiyle ilgili görüşlerini medyacılara ilettiğini ancak resmi heyetin daha bunu yapmadığını, birçok meseleyi görüştüklerine ve bu temaslar sırasında hiçbir ihlalin olmadığını lakin bu görevi sürdüreceklerini ve bunun haddı zatında iyi olduğunu ifade etti.

 

Oturumlarda terörden söz edildiğini söyleyen İbrahimi; önümüzdeki 3 gün içerisinde görüşmeler sona ermeden önce terörden söz edilmeye devam edileceğinden şüphe olmadığını belirtti.

 

SANA, Teröre Karşı Zaferimiz Dosta Düşmana Ders Olacaktır diye yazıyor. Haberde, Suriye tarihi boyunca maruz kaldığı işgallerden ve yıkımlardan başı dik ve daha güçlü çıkarak bütün dünyaya meydan okudu Kahraman birliklerimiz, teröre karşı sergilediği başarılı mücadeleyle tekfirci teröristleri ve destekçilerini kendi bataklıklarına gömüyorlar bu mücadelenin sonunda kazanılacak şanlı zafer dosta düşmana ders olacaktır.

 

SANA, Hükümet İnsani Yardımları İstisnasız Bütün Bölgelere Yetiştirme Planları Koydu diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail Halaki, hükümetin kanuni, yasal, ahlaki ve insani vecibeleriyle istisnasız bütün bölgelerdeki vatandaşlarına yönelik ulusal sorumluluğundan hareketle, acil, kalkınsal ve stratejik plan ve projeler koyduğunu yineledi.

 

Halaki dün hükümetin haftalık oturumunda, hükümetin Suriye toprakları üzerinde bulunan bütün vatandaşların yaşam, hizmet, tıbbi, eğitim ve öğretimin bütün gereksinimlerini temin etmeye buna ek olarak silahlı terör gruplarının evini terk etmeye zorladığı her vatandaşa ilk yardım, insani ve tıbbi yardımlar çalıştığına dikkat çekti.

 

SANA, Bölgelerin Temel İhtiyaçlarının Karşılanmasında Ortak Çalışma Planı başlıklı haberinde, Sosyal İşler Bakanı Kinda Şammat Tahran’da Humeyni Yardım Komitesi Başkanı Hüseyin Envari ile sosyal ve hizmet kurumları alanında işbirliği mekanizma ve yollarını görüştü.

 

SANA, Silah Sevkiyatının Sürmesi ABD’nin Açıklamalarıyla Çelişiyor diye yazıyor. Haberinde, ABD’li ve Avrupalı güvenlik yetkilileri ABD Kongresinin, “Suriye Muhalefeti” adını verdikleri güney Suriye’deki silahlı terör gruplarının, Ürdün üzerinden finans edilmesini gizlice onayladıklarını ortaya koydu.

 

SANA, ABD’nin Kararı Stratejik Bir Hatadır diye yazıyor. Haberde, Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan, ABD’nin Suriye’deki terör gruplarını silahlandırma yönünde aldığı son kararı stratejik bir hata olarak değerlendirirken ABD’nin Cenevre 2 Konferansıyla eşzamanlı olarak takındığı çelişkili tutumlarının Washington’un Suriye krizini çözme yönünde bir çizgisi bulunmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

 

SANA, Suriye'nin Egemenliği ve Terörle Mücadeleye Odaklanmalıdır diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin İsviçre’de Suriye'deki krizin siyasi çözümü amaçlı olarak Cenevre II Konferansının düzenlenmesinden memnuniyetini ifade etti.

 

Brüksel’de düzenlenen Rusya – Avrupa Birliği Zirvesinin bitiminde düzenlediği basın toplantısında Putin; Cenevre II konferansını başlatmanın zor olmasına rağmen sürecin başlatılmasının büyük bir önem taşıdığını söyledi. Putin Suriyeliler arasında diyalogun başlatılmasının önemine dikkat çekerken, bu bağlamda Avrupalı ortaklarının oynadıkları rolün takdire şayan olduğunu söyledi.

 

SANA, Suriye’de Yaşananlar Yakın ve Uzak Tarihinde Yaşanmamış Olaylardır diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm Doğu Rum Ortodoks Patriği Yuhanna X. Yazıcı Suriye’nin her zaman ortak yaşam ve kardeşlik ülkesi olduğunu Suriye’de şu anda cereyan edenlerin yakın ve uzak tarihine garip olduğunu belirtti.

 

SANA, Antik Kentteki Sivillerin Tahliyesi İçin Hazırız başlıklı haberinde, Homs Valisi Talal el Berazi; Kadın Polis, doktor ve Kızılay çalışanlarından oluşan ekiplerin, ülkede ikamet etmekte olan ve “Silahlı Gruplarla” koordinasyonu takip eden BM temsilcisinden gelecek cevaptan sonra, Antik Homs Kentindeki sivillerin tahliye çalışmalarını düzenlemeye hazır olduklarını ifade etti.

 

Azerbaycan 29 Ocak’ta Bunları Konuştu  

 

Azerbaycan haber sitesi 1NEWS, “Haydar Aliyev Merkezi, “Hocalı Soykırımı” kitapçığını Korece yayınladı” başlığı altında verdiği haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Haydar Aliyev Merkezinin Hocalı Soykırımı ile ilgili İngilizce hazırladığı “Khojaly Genocide” isimli kitapçık Azerbaycan’ın Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından Korece’ye tercüme edilerek 5000 nüsha halinde basıldı.

 

Kitapçıkta Azerbaycan’ın tarihi, özellikle de dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden olan Karabağ’ın tarihi ve buradaki kültür anıtları, Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun ortaya çıkış nedenleri, işgalci Ermenistan birliklerinin 26 Şubat 1992 tarihinde Hocalı kentinde sivil halka karşı işlediği soykırım, Hocalı Soykırımı’nın ülke parlamentoları ve dünya kamuoyu tarafından tanındığı, Leyla Aliyeva tarafından başlatılan “Hocalı’ya Adalet” (“Justice for Khojaly”) kampanyası ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar yer alıyor.

 

Kitapçığın Kore Cumhuriyeti devlet ve hükümet yetkililerine, eğitim kurumlarının kütüphanelerine, medya kuruluşlarına ve ülke kamuoyuna ulaştırılması planlanıyor.”

 

 

1NEWS bir başka haberinde Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler geçtiğimiz gün Azerbaycan-Ermenistan cephesinde ateşkesi toplam 250 kez ihlal etti.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın Berd ilçesine bağlı Aygepar köyünde bulunan mevzilerinden Tovuz ilçesine bağlı Elibeyli köyünde konuşlanan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri birliklerinin mevzilerine ateş açtılar.

 

Açıklamada, işgalci Ermenistan birliklerinin, ayrıca, Ermenistan’ın Noyemberyan ilçesine bağlı Paravakar köyünde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Ağstafa ilçesine bağlı Köhnegışlag köyünde konuşlanan mevzilerine ateş açtıkları belirtildi.

 

Bunun dışında, Azerbaycan’ın Füzuli ilçesine bağlı Horadiz, Gorgan, Aşağı Seyidahmedli, Aşağı Veyselli ve Aşağı Abdurrahmanlı, Ağdam ilçesine bağlı Merzili, Yusufcanlı, Baş Gervend, Şıhlar, Şuraabad, Sarıcalı ve Cevahirli, Terter ilçesine bağlı Çilebürt, Gızıl Oba ve Göyarh, Goranboy ilçesine bağlı Tapkarakoyunlu ve Gülüstan, Hocavend ilçesine bağlı Kuropatkino ve Cebrayıl ilçesine bağlı Mehdili köyleri çevresinde ve bazı tepelerde konuşlanan işgalci Ermenistan birliklerinin de Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin karşı mevzilerine ateş açtıkları ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, açılan ateşin karşılık verilerek susturulduğu ifade edildi.”

 

1NEWS bir diğer haberinde ise Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Novruz Memmedov’un, Freedom House ve Human Rights Watch’ın Azerbaycan’la ilgili raporunu değerlendirmesine yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“Novruz Memmedov şu değerlendirme de bulundu: “Azerbaycan devleti de, toplumu da, bu tür raporlara, yazılara ve tutumlara karşı belirli ölçüde dikkat etmemenin ve hassasiyet göstermemenin zamanının geldiği bir gelişim düzeyine ulaştı.”

 

Bu tür yazılar, tutumlar ve olumsuz raporların Batılı devletler için bize kıyasla on kat daha fazla olduğunu vurgulayan Memmedov, “Ama bugüne kadar bu ülkelerden her hangi birinin bununla ilgili bir açıklama veya değerlendirme yaptıklarını gördünüz mü? Tabii ki, hayır! Bu nedenle de sadece bir konuya dikkat çekmek istiyorum, Azerbaycan devleti, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev çok başarılı iç ve dış politika izliyor. Bunu da dünyanın en önemli siyaset bilimcileri, devlet adamları açıkça söylüyorlar. Azerbaycan’da bütün kurumların, memurların, gazetecilerin, sivil toplum kuruluşlarının, gençlik teşkilatlarının, büyükelçiliklerin ve diplomatik temsilciliklerimizin bir sözle hepimizin müdrik iç ve dış politikamızın dünyada daha iyi bir konuma gelmesi için çalışmasını isterdim. Bu durumda hiç bir şey bizi etkileyemez” diye konuştu.”

 

1NEWS bir başka haberinde “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM) kış oturumunda dün bir konuşma yapan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Dağlık Karabağ sorununun Avrupa’da çözülmemiş sorunlardan biri olduğunu ifade etti.” ifadelerine yer verdi.

 

1NEWS “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 'Polis Irkçılığıyla Mücadele' raporu hazırladı.” başlığı altında;

 

“AVRUPA Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından hazırlanan ‘Polis Irkçılığıyla Mücadele Raporu’, Avrupa’da birçok ülkede polisin ırkçı bir tutum takındığını ortaya koydu. İngiliz raportör David Davies tarafından hazırlanan raporda ülkeler bazında örneklere yer verildi.” ifadelerine yer verdi.

 

Bulgaristan 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

Trud Gazetesi,  Eski Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile ABV projesini destekleyen  İçişleri Eski Bakanı Rumen Petkov  kendiliğinden BSP partisinden ihraç edilecek. Söz konusu karar 1 Şubat tarihinde Ulusal Konseyi tarafından kabul edilecek. BSP’den en az üç ünlü ismin ihraç edilmesi öngörülüyor. 

 

Klassa Gazetesi, ‘Doğu Avrupa ve Merkez Asya bölgesinde 2014 yılı için iş kurabilme imkanları’ araştırmasında Bulgaristan altıncı sırada yer aldı.

 

Kosova 29 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Kosova Haber, Brüksel’de ilişkilerin normalleşmesi adına Sırbistan ile Kosova başbakanları arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kaldı. Mitroviça bölgesindeki mahkemelerle ve polislerle ilgili anlaşmaya varılmadığı bildirilmiştir.

 

Kosova Haber, Britanya’nın Kosova Büyükelçisi Ian Cliff,  Kosova’nın en büyük başarısızlığının işsizlik sorunu olduğunu belirtti. Bu oranın %55’e kadar yükseldiğini belirten Cliff, bu durumun Kosova’nın geleceği için büyük bir tehdit olduğunu ifade etmiştir.