ABD 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Ukrayna Güvenlik Güçleri Militanlarla Çatıştı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna güvenlik güçleri ve Rusya yanlısı militanlar doğudaki Slovyansk kentinde karşılıklı ateş açarken iki tarafdan da can kayıpları olduğu bildiriliyor.

 

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov çatışmada bir güvenlik görevlisinin öldüğünü beşinin de yaralandığını açıkladı. Çatışma sırasında en az bir Rusya yanlısı militanın öldüğü, ikisinin de yaralandığı haber verildi.

 

Rusya yanlısı militanlar, Ukrayna’nın doğusundaki kentlerde hükümete ait binalarda işgallerine devam ediyor.

 

VOA, Erdoğan'ın Yeni Hedefi: Anayasa Mahkemesi başlıklı haberinde, ‘Siyaset yapmak isteyen koltuğundan kalkar, cüppesini çıkarır, gelir siyasi partilerin altında siyaset yapar. Ama bazı koltuklarda bazı cüppelerin içinde siyaset yapılmaz.’ Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a yönelik bu sözlerin sahibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Üstelik  İstanbul’da konuşan Başbakan’ın sert sözleri bununla da sınırlı kalmadı.

 

Anayasa Mahkemesi’ni uluslararası şirketlerin tarafını tutarak gayrı milli olmakla suçlayan Erdoğan, ‘özgürlük maskesi altında hiç kimse benim ülkemde operasyon yapamaz. Bu ülkenin milli bir kurumu, anayasal bir kurumu çıkıyor, kendi ülkesinin, milletinin haklarını, ulusal güvenliğimizi savunacağı yerde uluslararası şirketlerin ticari hakkını savunuyor. Bu siyasete ve idareye de müdahaledir’ dedi.

 

VOA, Kerkük'te Bombalı İntihar Saldırısı diye yazıyor. Haberde, Irak’ın kuzeyinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az yedi kişi hayatını kaybetti.

 

Kerkük’ün kuzeybatısındaki bir güvenlik kontrol noktasında bir intihar bombacısı bindiği patlayıcı yüklü aracı havaya uçurdu.

 

Yetkililer Pazar günü meydana gelen saldırıda en az 11 kişinin de yaralandığını bildirdi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Özel tüketimin azalacağı beklentisi büyüme tahminlerini aşağı çekiyor diye yazıyor. Haberde, Uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye ekonomisi hakkındaki öngörüleri kötümserleşmeye devam ediyor. 2013 yılında yayınladıkları raporlarda büyüme beklentilerini aşağı yönde revize eden IMF ve Dünya Bankası bu yıl açıkladığı raporlarda da aşağı yönlü revizyonlara devam etti.

 

WSJ, Çin: Yapısal reform için bazı ekonomik sıkıntılara katlanacağız başlıklı haberinde, Çin Maliye Bakanı Yardımcısı Zhu Guangyao, IMF ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları için bulunduğu Washington'da Cumartesi günü verdiği bir röportajda, "İlk önceliğimiz yeniden yapılandırma. Ekonomik yavaşlama sorunu ile karşı karşıyayız ancak dürüst olmak gerekirse dış dünyanın yavaşlama hakkında bizden daha endişeli olduğunu düşünüyorum, " diye konuştu.

 

Zhu, hükümetin amacının istihdam yaratma ve yüksek borçlu bölgelere bütçe özgürlüğü tanınması olduğunu vurguladı.

 

WSJ, Twitter kullanıcılarının yüzde 44'ü tek bir tweet bile atmadı diye yazıyor. Haberde, Twitter TWTR -3.22% yeni kullanıcı bulmakta sorun yaşamıyor. Ancak yapılan yeni araştırmalar devam eden bir zorluğun büyüklüğünü gözler önüne seriyor: İnsanlara tweet attırmak.

 

Twitter hesap faaliyetlerini takip eden internet sitesi Twopcharts tarafından yayınlanan rapora göre Twitter'ın mevcut 974 milyon kullanıcısın yüzde 44'ü tek bir tweet dahi atmadı.

 

WSJ, Ukrayna ordusu doğuya hareketleniyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Oleksandr Turchynov, hükümetin ülkenin doğusunda Rusya yanlısı gruplara karşı 'terörle mücadele' operasyonu başlatmayı planladığını açıkladı.

 

Rus yanlısı militanların ve aktivistlerin doğu Ukrayna'da kontrollerini artırmasıyla beraber Kiev hükümeti de Kırım senaryosunun tekrarını engelleyebilmek için ordunun doğuya doğru hareketlenmesine karar verdi.

 

WSJ, Ortadoğu'da ölümcül virüs alarmı diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan dün yaptığı bir açıklamayla geçtiğimiz iki hafta boyunca krallıkta ölümcül bir virüsün dolaştığını itiraf etti.

 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise yine haftasonu 6 kişinin Ortadoğu Nefes Alma Sendromu'ndan (MERS) hasta olduğunu açıklarken, bunlardan bir tanesi hayatını kaybetti. Bu hastalığın özellikle sağlık çalışanları arasında görülmesi Körfez ülkelerinin 1.5 yıllık hastalık konusunda ne yaptıklarına dair soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

 

Suudi doktorlardan bir tanesi gazetecilere "Bu olayın ne kadar büyük olduğunu görebiliyorlar mı emin değilim" dedi. Cidde'de Cuma günü acil servisinin kapılarını MERS'e karşı önlem alabilmek için bir süreliğine kapatan devlet hastanesi daha sonra tekrar açtı. Fakat doktorlar açıklamalarında bir meslektaşlarının bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmesi ve başka bir meslektaşlarının da hastalığı kapması üzerine insanların hastaneye gitmemeye çalıştıklarını belirtiyorlar.

 

Çin 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Libya Başbakanı istifa etti diye yazıyor. Haberde, Libya'da Geçici Hükümet Başbakanı Abdullah El Thinni dün (13 Nisan) ölüm tehdidi nedeniyle istifa etti.

 

Thinni, başbakanlık sitesinden yaptığı açıklamada, 12 Nisan akşamı ailesiyle oturduğu evin saldırıya uğradığına işaret ederek, kendisi nedeniyle kan dökülmesini ve halkın çatışmasını istemediğini kaydetti. Meclis'in kabineyi kuracak uygun kişiyi bir an önce bulmasını umduğunu belirten Thinni, bu süre içinde görevini sürdüreceğini ifade etti.

 

CRİ, Hamas ve El Fetih masaya oturuyor diye yazıyor. Haberde, Hamas lideri İsmail Haniye, El Fetih heyetinin Gazze'yi kısa süre içinde ziyaret edeceğini ve Filistin'de ulusal uzlaşma konusunun ele alınacağını belirtti.

 

Haniye dün (13 Nisan) yaptığı kısa açıklamada, El Fetih tarafından ulusal uzlaşmadan sorumlu yetkili Azam El Ahmed'e söz konusu ziyaret mesajının gönderildiğini kaydetti.

 

El Fetih'in üst düzey yetkililerinden Mustafa Barguti, Hamas'la koalisyon hükümeti ve seçim tarihinin saptanması amacıyla görüşme kararı aldıklarını söyledi.

 

CRİ, İsrail-Filistin çıkmazı aşılamadı diye yazıyor. Haberde, Filistin'in uluslararası sözleşmelere katılım başvurularını geri çekmeyeceği ve son grup Filistinli tutuklular İsrail tarafından bırakılmadığı takdirde müzakere süresini uzatmayacağı açıklandı.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen Filistinli bir yetkili, İsrailli yetkililerle mahkumların serbest bırakılması ve müzakerelerin uzatılması konusunda Kudüs'te dün yapılan son görüşmenin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti. Görüşmede, Filistin'in 15 uluslararası sözleşmeye katılım başvurusunu çekmesinin istendiğini belirten söz konusu yetkili, Filistin'in bunu reddettiğini kaydetti. Yetkili ayrıca, 26 Filistinli tutukluyu serbest bırakması ve yerleşim birimleri inşasını dondurması durumunda, İsrail'in müzakereleri uzatma konusunda fırsat yaratacağını söyledi.

 

CRİ, Muhtemel kara kutu sinyalleri kesildi diye yazıyor. Haberde, Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları sürerken, kara kutudan geldiği sanılan sinyaller Salı gününden itibaren kesildi.

 

Kara kutunun bataryasının tükenme ihtimaline karşı, su altı arama çalışmalarının başlatılması gözden geçiriliyor. Avustralya'nın bölgedeki ana gemisi Ocean Shield'de bulunan uzmanların, kara kutunun bataryasının tükendiğini teyit etmesinin ardından su altı arama kararının verilmesi bekleniyor.

 

Avustralya Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, aramalarda herhangi bir sinyal alınamadığı, hâlihazırdaki çalışmaların su altı arama sahasını küçültmeyi amaçladığı belirtildi.

 

CRİ, Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik tırmanıyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk, Kharkiv ve Luhanska'da Rusya lehine yapılan protesto gösterileri, bölgedeki gerginliği daha da tırmandırdı.

 

Ukrayna devlet başkanlığını vekâleten yürüten Meclis Başkanı Oleksander Turchynov dün (13 Nisan) yaptığı konuşmada, Ulusal Güvenlik ve Savunma Komisyonu'nun, askeri birliklerin ülkenin doğusundaki büyük çaplı "terörle mücadele"ye katılmasına karar verdiğini açıkladı. Turchynov, Rusya tarafından doğu bölgesinde yeni bir Kırım vakası yaratılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

 

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakhov de aynı gün yaptığı konuşmada, Donetsk eyaletinin Slaviyansk kentinde yapılan "terörle mücadele" operasyonunda Güvenlik Bürosu'ndan bir subayın hayatını kaybettiğini, büroya bağlı terörle mücadele merkezinden bir yetkili ve 4 polisin yaralandığını kaydetti.

 

CRİ, İklim değişikliğine karşı acil eylem çağrısı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, tüm ülkelere çağrıda bulunarak iklim değişikliğine karşı derhal harekete geçme çağrısı yaptı.

 

Ban Ki-moon, dün (13 Nisan) yayımladığı açıklamada, iklim değişikliğine ilişkin olarak hükümetler arası bir panel tarafından yayımlanan rapora dikkat çekti. Tüm ülkelere iklim değişikliği konusunda derhal ve cesurca hareket etme çağrısında bulunan Genel Sekreter, bu yıl New York'ta yapılacak İklim Konferansı için somut eyleme geçilmesini istedi. Ban Ki-moon ayrıca, gelecek yıl küresel çapta bağlayıcı bir iklim anlaşmasına varılabilmesi için çaba gösterilmesi

 

Rusya 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Göçmenler onlara Rus ordusuna hizmet etme izni verilmesini istiyorlar diye yazıyor. Haberde, Rusya’da yaşayan yabancı göçmenler ülke yönetiminden onlara ülke silahlı kuvvetlerinde hizmet etme fırsatının verilmesini istiyorlar.

 

Pazartesi günü Rusya Göçmenler Federasyonu’nun (FMR) İnterfaks Ajansı’na gönderdiği bildiride “Eski SSCB vatandaşları dahil şu anda Rusya’da yaşayan milyonlarca göçmen Rusya Silahlı Kuvvetleri’nde askerlik yapmaya ve Rusya Federasyonu’nu savunmaya iştirak etmeye hazırdır” ifadelerine yer verildi.

 

FMR gönderilen bildiride Batı’nın tüm dünyada hakimiyetini güçlendirmek için dünya toplumuna saldırgan bir baskı uyguladığına dikkat çekti.

 

RUVR, Kırım Anayasası yürürlülüğe girdi diye yazıyor. Haberde, Kırıminform Ajansı’nın Kırım Cumhuriyeti Devlet Konseyi’ne dayandırarak bildirdiğine göre, cumartesi günü Kırım Anayasası yürürlülüğe girdi.

 

Kırım Devlet Konseyi’nden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada “Anayasa “Kırımskiye Novosti” gazetesinde yayınlandı ve bugünden itibaren yürürlülüğe girdi” denildi.

 

Geçen cuma günü Kırım Parlamentosu Yeni Kırım Cumhuriyeti Anayasası’nı salonda bulunan 88 milletvekilinin oyları ile kabul etti.

 

Anayasaya göre Kırım Cumhuriyeti Rusya Federasyonu’na bağlı yasal ve demokratik bir devlet özelliği taşıyor. Kırım ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler anlaşmalarla belirleniyor. Kırım toprakları Rusya Federasyonu’nun ayrılmaz bir parçasıdır.

 

RUVR, Yanukoviç Ukrayna’daki durumu değerlendirdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç pazar günü Rostov-na-Donu’da Ukrayna’daki durum hakkında bir açıklama yaptı.

 

O özellikle Ukrayna’nın iç savaşın eşiğinde olduğunu vurguladı. Bununla beraber halkın asla milliyetçilerin baskılarını kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

 

Yanukoviç ayrıca Ukrayna’nın bölünmesini sadece acil bir referandumun kurtaracağına inanıyor. O ayrıca Kiev Grubu diye adlandırılan yönetimin Ukrayna’nın güneydoğusunda güç kullanımı ve sivil halka karşı düzenli ordunun operasyon yapması yönünde suç özelliği taşıyan bir emir verdiğini vurguladı. Viktor Yanukoviç Ukrayna askerlerine seslenerek yeni yönetimin suç ve cinayet özelliği taşıyan emrini uygulamama ve halka ateş açmama çağrısı yaptı ve “İnsanlar bunu asla affetmeyecektir” sözlerini ekledi.

 

RUVR, Çurkin Batı’ya Ukrayna’daki olaylarda Moskova’nın parmağını aramama çağrısı yaptı diye yazıyor. Haberde, Rusya BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin Ukrayna’nın güneydoğusundaki olaylarda Moskova’nın parmağını arama ve Ukrayna ile sınırda Rus askerlerinin konsantrasyonu hakkındaki haberleri yaymayı durdurma çağrısı yaptı.

 

Ukrayna’daki durum konulu Güvenlik Konseyi acil toplantısında bir konuşma yapan Çurkin “Salondakiler dahil bazı kişiler Ukrayna’daki gerçek nedenleri görmeyi istemeyerek Ukrayna’nın güneydoğusundaki olaylarda devamlı olarak Moskova’nın parmağını arıyorlar. Bunu yapmayı bırakın” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, İstanbul-Moskova uçağında bomba araması diye yazıyor. Haberde, THY'nin İstanbul- Moskova seferine hazırlanan uçağında, kabin ekibiyle tartışan bir yolcunun, "Klimaları açın, patladık" demesi üzerine, havacılık kuralları gereği uçakta bomba araması yapıldı. Arama sonucu uçakta herhangi bir bulguya rastlanmadı.

 

İngiltere 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Times gazetesi Ukrayna’nın askerlerini harekete geçirmesini Sovyetler Birliği’nin çökmesinden beri Kiev ve Moskova arasındaki en büyük restleşme olarak nitelendiriyor.

 

Gazetenin Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili haberi “Ukrayna’nın liderinden Kremlin’e: Bu bir savaştır” başlığını taşıyor.

 

Times, Ukrayna’nın 7 şehrinde kamu binalarını işgal eden yabancıların Rus askeri olduğunun sanıldığını belirtiyor.

 

Gazetenin başyazısına göre ise Rusya Ukrayna topraklarını gizlice işgal ediyor.

 

“Bunun arkasındaki stratejik neden ise Ukrayna’daki istikrarı sarsarak, 25 Mayıs’taki seçimler sonrası iktidara gelecek hükümetin meşrutiyetine gölge düşürmek.”

 

Başyazıda “Eğer Rusya, Ukrayna’da olağanüstü hal ilan edilmesini sağlarsa, Kiev’deki geçici hükümet anayasayı askıya alacak ve genel seçimleri erteleyecek” deniliyor.

 

Daily Telegraph gazetesi de Washington yönetiminin “Rusya’nın profesyonel şekilde koordine edilen Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmayı durdurmazsa yeni yaptırımların Moskava’ya karşı uygulanabileceği görüşünü” benimsediğini yazıyor.

 

ABD’nin BM nezdindeki Büyükelçisi Samantha Power’ın açıklamalarına yer veren gazete, Beyaz Saray’ın Rusya’nın enerji, bankacılık ve maden sektörlerini hedef alabileceğini aktarıyor.

 

Haberde şöyle deniyor:

 

"NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmusse Rus silahları taşıyan ve Kırım'ın gayrimeşru ve yasa dışı olarak ele geçirilmesi sırasında Rus birliklerinin giydiği rütbe işareti olmayan üniformalar içindeki grupların yeniden ortaya çıkması vahim bir gelişme" olarak değerlendirdi.

 

Daily Telegraph başyazısında ise Ukrayna’daki şu anki durumun Rusya’nın Kırım işgalinden farkının Kiev yönetiminin sessiz kalmaması olduğunu belirtiliyor.

 

Başyazıda “Ukrayna’da terörle mücadeleye karşı operasyon ile açık bir savaş arasındaki sınırın nasıl ve nerden çizileceği belli değil” deniliyor.

 

İngiltere gazetelerinde yer alan gündem maddelerinden biri de Afganistan’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri.

 

Guardian gazetesi 5 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerin kısmı açıklanan sonuçlarını haberleştiriyor.

 

Gazete kısmi sonuçlara göre, eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah ile eski ekonomi bakanı Eşref Gani'nin ikinci tura kaldığını yazıyor.

 

Gazetenin haberine göre şu ana kadar oyların sadece yüzde 10 sayıldı.

 

Abdullah'ın oyların yüzde 42’sini, Gani'nin de yüzde 38’sini aldığı açıklandı.

 

Haberde Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Ahmad Yusuf Nuristani’nin oy sayımının devam etmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde sonuçların değişebileceği açıklamasına yer veriliyor.

 

“Eğer diğer adaylar sayılacak oyların yarısına yakınını almadığı takdirde seçimlerin ikinci turu Abdullah ve Gani arasında geçecek.”

 

Independent gazetesi ABD’deki başkanlık yarışı ile ilgili haberinde Cumhuriyetçilerin adayının başka bir Bush mu olduğunu soruyor.

 

Gazete önceki ABD başkanlarından birinin oğlu diğerinin de kardeşi olan Florida Valisi Jeb Bush’un Cumhuriyetçiler arasında anlaşmazlık yarattığını yazıyor.

 

Muhafazakârların önemli politik gruplarından biri olan Tea Party’de (Çay Partisi) Jeb Bush’un sıcak karşılanmadığını yazan gazete ılımlılara göre Beyaz Saray’ı tekrar kazanmada Cumhuriyetçiler için en büyük kozun yine bir Bush olduğunu aktarıyor.

 

Financial Times gazetesinin manşetinde ise ekonomik yavaşlamanın gelişmiş ülkelerde 1 milyara yakın dikkat çekmeden gelişen orta sınıfı tehlike altına soktuğu belirtiliyor.

 

Gazetenin yaptığı araştırmaya göre artan eşitsizlik ve küresel büyümenin yavaşlaması gelişmekteki piyasalardaki işletmeleri olumsuz etkiliyor.

 

Gazete asıl sorunun yavaş büyümenin Çin, Hindistan gibi yükselen ekonomilerde güçlü bir orta sınıf yaratılmasına etkisi olduğunu yazıyor.

 

Financial Times gazetesi ve Dünya Bankası’nın değerlendirmesine göre 122 ülkeden gelir dağılımı değerleri 1970’lerde yoksulluk sınırından kurtulan milyonların kırılgan bir orta sınıf sınırında olduğunu gösteriyor.

 

Gazete bu sınırda günde 2 dolar ile 10 dolar arasında kazanan dünya nüfusunun yüzde 40 olan 2,8 milyar insan olduğunu belirtiyor.

 

Financial Times, kırılgan orta sınıfın dünyadaki en büyük gelir grubu olduğunu yazıyor.

 

Gazete Dünya Bankası baş ekonomisti Kaushik Basu’nun “fakirlik sınırından kurtulan milyonlarca insanın geriye doğru gitme noktasında çok hassas konumda” olduğuna dair uyarısına da ver yeriyor.

 

Financial Times gazetesinin internet sürümünde yayınlanan bir makalede "Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 5 kırılgan ekonomi için iktidarda taze kan değişikliğinin piyasalar tarafından olumlu karşılanacağı" belirtiliyor.

 

Morgan Stanley’den yükselen piyasalar ve küresel makroekonomi biriminin başkanı Ruchir Sharma’nın kaleme aldığını yazı “piyasaların eski gözdelerini yok etme eğilimine dikkat edin” başlığını taşıyor.

 

Sharma'nın makalesi şöyle başlıyor:

 

“Kırılgan beşli efsanesi yok oluyor. Sadece birkaç ay önce Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika’daki bütçe açığı ve sıcak para girişine bağımlı olduğu fısıldanıyordu. Fakat bugün kırılgan ekonomi olarak tanımlanan Hindistan ve Endonezya’nın hisse senetlerinin gelişmekte ülkeler arasında en hızlı şekilde arttığı gözlemleniyor.”

 

Yazıda büyük değişimin siyaset sahnesinde olduğunu belirtiyor. Yeni liderlerin ekonomideki çatlakları kapama sözü verdiğini anımsatan makalede özetle şöyle deniyor:

 

“Piyasaların taze kan olan siyasi şahsiyetlere bu kadar olumlu baktığı bir dönemi hatırlamak oldukça zor. 2008’deki küresel krizden iki yıl önce dünyanın en demokratik ülkelerinden 30’unda yapılan seçimlerde sadece üçte bir hükümet koltuğunu kaybetti. Son iki yılda bu rakam üçte ikiye çıktı. Piyasalar yeni gelen liderleri sahipleniyor.

 

Bu yıl politik içerikli gösterilerin giderek artması bekleniyor. Çünkü bu, 2014’ün büyük seçim yılı olmasından kaynaklanıyor. 110 yükselen demokrasinin yüzde 40’ında seçim var. Altı en hızlı yükselen piyasa ülkesinde ise seçimler altı ay içinde yapılacak. Seçimler artık 2006 senesindeki durgun günlerdeki gibi yatırımcıların değişim yerine istikrar arayışında olduğu zamanlardaki gibi karşılanmıyor.

 

Artık hayal kırıklığı kaba sığmıyor. Geçtiğimiz on yıl boyunca büyük yükselen ekonomilerdeki hükümette kalma süresi ortalama 4 yıldan 8 yıla çıktı. Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika’dan oluşan 5 kırılgan ekonominin yönetiminin sekiz yıldan fazla iktidarda olması bir rastlantı değil. Bu ülkelerin yönetimlerindeki giderek artan kendini beğenmişlik bütçe açığına ve paralarının değer kaybetmesine neden olacak diğer yanlış adımlar için kapıyı araladı.

 

Bugün yönetim değişikliğinin gündemde olduğu ülkelerdeki piyasalar toparlanıyor."

 

Yazı Brezilya, Endonezya ve Hindistan’daki iktidar değişikliği ile ilgili ihtimallerle ilgili örnekler verdikten sonra şöyle devam ediyor:

 

“Kamuoyu yoklamaları genel olarak güvenilmez. Fakat bu üç ülkedeki güçlü alternatif eğilimini yok sayamayız. Güney Afrika ve Türkiye’de bu sene seçimler olacak. Ve güçlü bir alternatif ihtimali yok. Ve piyasa zar zor bu ülkelerdeki beklenen seçimleri kaydediyor.

 

Piyasanın eski gözdeleri rahat içinde olamaz. Yatırımcılar umutlarını değişim için geleceği parlak adaylara göre planlama eğilimindeler."

 

Almanya 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Münchner Merkur Ukrayna'daki gelişmelerin arkasında Rusya'nın hesaplarını şu sözlerle yorumluyor:

 

“Halihazırda birçok gelişme Moskova'nın Ukrayna'nın doğusundan ziyade yüzünü Batı'ya çevirmiş kalan tüm ülkelerin istikrarsızlaşmasına heveslendiğine işaret ediyor. Kısa sürede sıcak çatışmayla sonuçlanabilecek ve tüm bölgeyi tehdit eden bir güç oyunu söz konusu. Ukrayna'nın doğusunda huzursuzluk yaratanlar ve ayrılıkçılar üzerinde gerçekten sadece Moskova'nın sakinleştirici bir etkisi olabilir. Kremlin'in buna hazır olup olmadığı ise önümüzdeki gün ve haftalar üzerinde son derece belirleyici bir etkiye sahip.”

 

Die Welt Ukrayna'nın doğusundaki krize Batı'nın nasıl tepki vermesi gerektiğini irdeliyor yorumunda:

 

“Moskova açısından tek bir şeye izin verilemez, o da Batılı bir adayın, en başta da iş adamı Petro Poroşenko'nun devlet başkanlığı seçimlerinden meşru bir zaferle çıkması. Bu yüzden Rus ayrılıkçıların kargaşa çıkarmasına ve kamu binalarını işgal etmesine yol veriliyor. Batı, Avrupa'nın kalbindeki bir halkın kendi kaderini tayin hakkına bu şekilde müdahale edilmesine tahammül edemeyeceği aşikar. Peki, ama ABD ve AB ne yapabilir? Bunun sessiz ve kederli bir yanıtı var: Gerçekçi olabilir. Kısa vadede yaptırım tehdidinde bulunmak, bunları yürürlüğe koymak ve savaş tehditleriyle baskıyı artırabilir. Ama günün birinde Vladimir Putin ile karşı karşıya gelmek mecburi çünkü Ukrayna kontrol edilemez bir barut fıçısına dönüşüyor. Ülkenin Avrupa Birliği'ne ya da NATO'ya katılımı ilk etapta gerçekleşmeyecek.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung, yeni yaptırımların vaktinin geldiği görüşünü ortaya atıyor:

“Moskova işbirliği ya da diyalog değil, ihtilafın daha da büyümesini istiyor; Ukrayna'nın da katılımıyla yapılan görüşmenin başarısızlığa uğraması için bir neden arıyor. Bu gerçeği Rusya-Ukrayna ihtilafının şömine karşısında yapılan görüşmelerde veya Rus menfaatlerinin dostane bir şekilde göz önünde bulundurulması ile çözülebileceğine inananların görmesi gerekiyor. Rus yönetimine karşı yeni yaptırımları devreye sokmanın vakti geldi. Bunun Moskova'nın kışkırttığı Doğu Ukrayna'daki olaylarla veya Rus birliklerinin işgali ile Ukrayna parçalanmadan önce yapılması şart. Şunu hatırlatmakta fayda var: Putin'e Rus ordusunu Ukrayna topraklarına sürme yetkisini tanıyan yasa halen yürürlükte.”

 

Berliner Zeitung'da ise Ukrayna'nın 23 yıllık geçmişine dikkat çekiliyor:

“Ukrayna'nın hiçbir dönemde egemen bir devlet olmadığı söyleniyor. Ülkenin iki dilli olması, Ukraynalıların kendilerini bir ‘ulus' olarak görmemelerine kanıt olarak gösteriliyor. Fakat gerçek şu ki, dil sınırı çekildiğinden beri bölüneceği yönünde kehanette bulunulan Ukrayna 23 yıldan bu yana bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürüyor. Ukraynalıların çoğu her iki dile de hâkim. Kamuoyu araştırmaları, geçen 23 yıl içerisinde bölücü unsurlardan ziyade, birleştirici unsurların filizlenip büyüdüğünü ortaya koyuyor. Bu gelişme, Rusya ile ihtilafın çözümüne yönelik çabalarına temel oluşturmalı.”

 

İran 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Kansas'ta çifte silahlı saldırı diye yazıyor. Haberde, Amerika'da iki Yahudi merkezde yapılan silahlı saldırıda en az 3 kişi öldü.

 

İRNA'nın NBC kanalına dayanarak verdiği habere göre Amerika'nın Kansas eyaletinde bir ev ve Yahudi yaşlılar bakım evine yapılan çifte saldırıda en az 3 kişi öldü, bir kişi yaralandı.

 

İRİB, Bahreyn'de casusluk olayı ifşaatçısı tutuklandı diye yazıyor. Haberde, Bahreynli yetkililer halkın barışçıl gösterilerini bastırma siyasetinde yönetim ile işbirliği yapan Ürdünlü kiralık casusların adlarının ifşa edilmesi ile ilgili bir zanlıyı tutukladılar.

 

Yemen basınından el-Yemen el-Yevm'un haber ajansının bildirdiğine göre Bahreynli kaynaklar bu bağlamda yapılan operasyonda casusluk faaliyetlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunan bir kişinin tutuklandığını duyurdular.

 

Habere göre bilgilerin sızması, Ürdünlü kiralık casuslara maaş ödenen banka tarafından gerçekleşmiş.

 

İRİB, Maliki ve Matlak arasında koalisyon ihtimali diye yazıyor. Haberde, Irak Muttehidun grubu sözcüsü, Nuri Maliki liderliğinde hukuk devleti ve Salih Matlak liderliğindeki el-Arabiye arasında bir koalisyon ihtimalinden söz etti.

 

Fars haber ajansının el-Meyadin'den naklen, Irak'ın Sünni bölgelerindeki en büyük siyasi akımlardan olan Muttehidun grubu sözcüsü Zafir el-Ani yaptığı açıklamada, Salih Matlak'ın açıklamalarının Maliki ile koalisyon yolunu açmaya yönelik olduğunu ifade etti.

 

İRİB, Esad: Ülkeye istikrar ve güvenlik geri dönüyor başlıklı haberinde, Suriye cumhurbaşkanı, hükümetin güvenlik ve istikrarı, teröristlerin güvensizleştirdiği bölgelere geri getirmeye gayret gösterdiğini söyledi.

 

Lübnan el-Meyadin TV kanalının haberine göre Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye'de krizin, silahlı güçlerin askeri başarıları nedeni ile yeni bir dönüm noktasına geldiğini belirtti.

Esad sosyal açıdan halkın bilinç düzeyi ve ulusal barış sürecinin yayılmasının önemli oranda arttığını söyledi.

 

Teröristlerin ülkede hiçbir yerinin olmadığına değinen cumhurbaşkanı, silahlı kuvvetlerin onları yok edene kadar operasyonlarına devam edeceğini belirtti.

 

İRİB, Siyonist rejim, Mısır'ın Tel Aviv ile ilişkilerinin alenileşmesini istedi başlıklı haberinde, Siyonist rejim dışişleri bakan yardımcısı Kahire ve Tel Aviv arasındaki geniş güvenlik ilişkilere işaretle, Siyonist rejimin Kahire'den "gizli ilişkilere" son verilmesini istedi.

Fars haber ajansının Arap 21 sitesine dayanarak verdiği habere göre Siyonist rejim dışişleri bakan yardımcısı Yusi Yelin, Mısır ile güvenlik işbirliğinden duyduğu " mutluluğu" açıklarken, HAMAS'ın her iki tarafın düşmanı olduğunu iddia etti.

 

Mısır'ın Siyonist İsrail rejimi ile ilişkilerinin alenileşmesini istemediğine işaretle, darbe ardından resmi düzeyde iki taraf arasında bir görüşmenin gerçekleşmediğini söyledi.

 

İRİB, İran'da 17 bin terör şehidi diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyetinde 17 bin terör kurbanının olduğu belirtildi.

 

Haber merkezinin bildirdiğine göre veliyyi Fakih'in İran gaziler ve şehitler kurumu temsilcisi vekili hüccet-ül İslam Habibullah Hasani İran'ın doğusunda Güney Horasan valisi ile yaptığı görüşmede, İran'da 17 bin terör şehidinin bulunmasına rağmen, maalesef bazı ülkelerin İran İslam cumhuriyetini insafsızca terörizme destek vermekle suçladıklarını ifade etti.

 

Hüccet'ul İslam Hasani, hiç şüphesiz, saygın şehit ve gazi ailelerinin, tüm varlıklarını İslam cumhuriyeti nizamını korumak için hediye edecek bir inanca sahip olduklarını söyledi.

 

İRİB, Yabancı kadın aktivistler, İslami Şura kadın fraksiyon başkanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Avusturya ve İsviçreli kadın aktivistler, İran İslami şura meclisi kadın ve aile fraksiyon başkanı ile bir araya geldi.

 

İslami şura meclisi haber ajansının bildirdiğine göre dün akşam Tahran'da gerçekleşen görüşmede İslami şura meclisi aile ve kadın fraksiyonu başkanı Fatıma Rehber yaptığı açıklamada, İran'da dini azınlıklar haklarının çiğnendiğine dair batı propagandasının, garazkâr, tek yanlı ve batılı hükümetlerin sultacı siyasetleri çerçevesinde olduğunu belirtti.

 

Fatıma Rehber İran'da çeşitli ilahi dinlere mensup vatandaşların dayanışma içinde yan yana çeşitli kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

 

İRİB, Ermenistan meclis başkanı yeni başbakan olarak atandı diye yazıyor. Haberde, Ermenistan cumhurbaşkanı, eski Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan'ın istifa ettiği 3 Nisan'dan bu yana boş olan başbakanlık koltuğuna 56 yaşındaki Ovik Abramyan'ı atadı.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Ermenistan parlamentosunun başkanlığını yapan Abramyan'ın cumhurbaşkanı Sarkisyan tarafından başbakan olarak atanması eski başbakan'ın halk protestolarının artması ardından istifası sonrası gerçekleşmektedir.

 

İRİB, Afganistan devlet başkanlığı seçimlerinde Abdullah Abdullah önde diye yazıyor. Haberde, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, 5 Nisan'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ön sonuçlarını açıkladı.

 

Bu açıklamada Afganistan Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından Abdullah Abdullah'ın sayılan oy oranına göre önde olduğu belirtilmiştir.

 

Komisyon Başkanı Yusuf Nuristan, şu ana kadar 34 eyaletten 26'sında oyların yüzde 10'unun sayıldığını bildirdi.

 

Devlet başkanlığı seçimlerinin liderliği, şu ana kadar oyların yüzde 41,9'unu toplayan eski İçişleri Bakanı Abdullah Abdullah'ın elinde. Eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmedzay yüzde 37,5 ile ikinciyken eski Dışişleri Bakanı Zalmay Resul yüzde 9,8 ile üçüncü sırada yer alıyor.

 

İRİB, TSK'dan Rus uçağı açıklaması diye yazıyor. Haberde, TSK'dan yapılan açıklamaya göre Rus uçağına iki kez önleme yapıldı.

 

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Romanya tarafından gelen bir Rus uçağına, 4 F-16 ile takip ve önleme yapıldığını açıkladı.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Rusya'ya ait 1 adet İL-20 uçağı, Romanya tarafından gelerek, batı-doğu istikametinde, Türk hava sahasına paralel olarak, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında Türkiye kıyılarına ortalama 15-20 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptı.

 

İRİB, Ukrayna'da çatışmalar sürüyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın Harkov bölgesinde özerklik yanlıları ile karşıtları arasında baş gösteren çatışmalarda 10 kişi yaralandı.

 

Rusya'nın sesi radyosu internet sayfasının yazdığına göre bu çatışmalarda bir de polis görevlisi yaralandı.

 

Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk'da silahlı kişilerin hükümet binasını ele geçirme girişiminde bulunması üzerine çatışma yaşandı.

 

Ülkenin İçişleri Bakanı Arsen Avakov, yaptığı açıklamada bazı grupların Kramatorsk kentindeki hükümet binası ve polis karakolunu ele geçirme girişimi üzerine çatışma yaşandığını belirtti.

 

Kramatorsk'taki kimliği belirsiz grupların saldırılarının devam ettiğini, polisin saldırılara karşılık verdiğini ifade eden, Avakov, Donetsk'teki Kransy Liman kentinde ise hükümet binalarını ve karakolu ele geçirmeye çalışan grupların, polisin karşılık vermesi üzerine geri püskürtüldüğünü kaydetti.

 

İRİB, Filistin Özerk Teşkilatından Siyonist rejime Uyarı diye yazıyor. Haberde, Filistin özel teşkilatı başkanlık sözcüsü, siyonist İsrail rejimi güçlerinin Mescidi Aksa'ya saldırısı ve Filistinli namaz kılanları hedef almasını kınadı.

 

Filistin Sema haber ajansının bildirdiğine göre Filistin özel teşkilatı başkanlık sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne dün Ramallah'ta yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Mescidi Aksa'ya saldırmasına değinerek, Mescidi Aksa ve Filistinli namaz kalanlara yönelik yapılan saldırının siyonist rejim bakanlar kurulunun tam desteğiyle gerçekleştiğini ve bu saldırıdan asıl amacın gerçeklerin saptırılması ve İslami mukaddesatın Yahudileştirilmesi olduğunu bildirdi.

 

İRİB, İran-Türkiye İktisadi İşbirliği Komisyonunun Düzenlenmesine Vurgu diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyetinin Ankara Büyük Elçisi, İran-Türkiye İktisadi İşbirliği Komisyonu oturumunun Tahran'da düzenlenmesinin önemini hatırlatarak, bu oturumun 2015 yılına kadar iki ülke arasındaki ticari mübadele hacminin 30 milyar dolara çıkarılması doğrultusunda olduğunu söyledi.

 

Türk heyetinin Tahran ziyareti öncesi İRNA'ya yaptığı açıklamada bu konuyu belirten İran İslam Cumhuriyetinin Ankara Büyük Elçisi Ali Rıza Bigdeli, "Bu ziyaret Türkiye belediye başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi ardından ve İran cumhurbaşkanının yakında yapacağı Türkiye ziyareti eşiğinde iki ülke iktisadi mekanizmalarının aktifleştirilmesi, anlaşmaların takib edilmesi ve 30 milyar dolarlı amacın tahakkuku için gerekli planlamaların yapılması amacıyla yapılmaktadır" ifadesini kullandı.

 

İRİB, Merziye Efhem: İran ABD'yi BM'ye Şikayet Ediyor başlıklı haberinde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, ABD hükümetinin İran'ın BM'ye atadığı yeni temsilcisine vize vermemesi meselesini BM'ye şikayet etmeye hazırlandığını bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Merziye Efhem, bu meselenin takib edilmesiyle ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığını belirterek, ABD'nin İran'ın yeni daimi BM temsilcisi Hamid Ebu Talibi'ye vize vermemesinin uluslar arası kurallara aykırı olduğunu söyledi.

 

İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu konuda İran'ın BM temsilciliğine gerekli direktifin verildiğini ve bugün Pazartesi günü resmen bu işlemleri başlatacağını söyledi.

 

Suriye 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Irak Parlamentosu Başkanının Konvoyuna Bombalı Saldırı diye yazıyor. Haberde, Irak Parlamentosu Başkanının Baş Müsteşarı Aydın Hilmi Aksu Parlamento Başkanı Usame el Nücayfi’nin resmi araç konvoyunun dün ülkenin kuzeyine düşen Kerkük Kentinin güneyinde bombalı saldırıya maruz kaldığını belirtti.

 

Aksu SANA’nın Bağdat muhabirine yaptığı açıklamada; Dakuk ile Taze bölgeleri arasındaki karayolunda parlamento başkanının resmi araç konvoyunun sabah saatlerinde geçişi sırasında yol kenarına yerleştirilen bir bomba düzeneğinin havaya uçurulduğunu söyledi.

 

Parlamento Başkanı el Nüceyfi’nin başkent Bağdat’ta işinin başında olduğunu söyleyen Aksu; bombalı saldırıda beşeri kaybın olmadığını belirtti.

 

SANA, Ulusal Ekonomi Hırçın Bir Savaşa Maruz Kalıyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail el Halaki dün Para ve Kredi Kurulunun düzenlediği nitelikli oturuma başkanlık yaptı.

 

Oturumda Başbakan Halaki ulusal ekonominin Suriye ve halkının düşmanları tarafından hırçın bir ekonomik ve medyatik savaşa maruz kaldığını belirtirken Suriye lirası ve değerindeki istikrarın baltalanmaya çalışıldığını belirtti.

 

Özellikle ruhsatsız olanlar başta olmak üzere döviz şirketleri ve piyasasının sıkı bir şekilde denetlenmesi talimatları veren Halaki; lira değerini sabote etmeye çalışan ve karaborsada çalışan herkesin cezalandırılması önemine dikkat çekti.

 

SANA, Halk Kitleleri Orduya Desteklerini İfade Ediyor diye yazıyor. Haberde, Batılı ve Arap körfez devletlerinin yanı sıra Türkiye hükümeti tarafından desteklenen tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı şan ve onur destanları yazan ordu birliklerimize destek etkinlikleri muhtelif bölgelerde devam ediyor.

 

Bu bağlamda Hama ilindeki sendika, sivil toplum kurumları ve resmi faaliyetler Hama Kentindeki İşçi Birliği Binası önünde kitlesel bir miting düzenledi.

 

Süveyda kırsalın Meşnef Beldesinde de düzenlenen ulusal etkinliğe genç kitlelerin yanı sıra partisel ve dini faaliyetler katıldı.

 

Azerbaycan 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Davutoğlu Meksika'da diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, (MIKTA) Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya Oluşumu’nun Gayri resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Meksika’nın başkenti Mexico City'de, oluşum toplantısının akşam yemeğine katıldı.

 

Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Kuribrena ev sahipliğindeki yemeğe Davutoğlu’nun yanı sıra Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa, Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ve Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop katıldı. Yemekte, oluşumu oluşturan ülkelerin Meksika’daki büyükelçileri de hazır bulundu.

 

1News, Türk jetleri Rus uçağına önleme yaptı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Romanya tarafından gelen bir Rus uçağına, 4 F-16 ile takip ve önleme yapıldığını açıkladı.

 

Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre Rusya'ya ait IL-20 uçağı, Romanya tarafından gelerek, batı-doğu yönünde, Türk Hava Sahasın'a paralel olarak, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında kıyılarımıza ortalama 15-20 deniz mili mesafede olacak şekilde uçuş yaptığı belirtildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

 

"Bu durum üzerine, Bandırma'dan ve Merzifon'dan kalkış yapan dört adet F-16 uçağımız, 12.17-15.53 saatleri arasında, İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Zonguldak-Bartın–Kastamonu–Sinop–Samsun-Ordu–Giresun-Trabzon üzerinde ve Türk Hava Sahası içerisinde anılan Rus uçağını takip ederek 12.35'de bir kez önleme yapmış, müteakiben yine Türk Hava Sahası içerisinde devriye uçuşu ile anılan uçağı 0.5- 10 deniz mili mesafeden izlemiştir."

 

1News, Davutoğlu'nu duygulandıran hikaye diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya'nın Hiroşima kentindeki temaslarının ardından Rusya ile Batı ülkeleri arasında yaşanan enerji nakli konusu ve Montrö anlaşması başta olmak üzere birçok konuda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Hiroşima'da hem duygusal hem de uluslararası ilişkiler açısından yoğun temaslar yapıldığını kaydeden Davutoğlu, Hiroşima faciası olduğunda bir yaşında olan Sadako Sasaki adlı bir kızın sonradan lösemi olarak öldüğü ve ülkede atom bombası kurbanları ve barış ile simgeleşen hikayesini anlattı.

 

1News, Mursi'nin kızı: Mahkemeye getirilen babam değil başlıklı haberinde, Muhammed Mursi'nin kızı Şeyma'nın "duruşmalarda mahkeme salonuna getirilen kişinin babası olmadığı" iddiası, sosyal medyada geniş yankı buldu.

 

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin kızı Şeyma'nın "duruşmalarda mahkeme salonuna getirilen kişinin babası olmadığı" şeklindeki iddiası, sosyal medyada geniş yankı buldu.

 

Şeyma Mursi, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasında paylaştığı, biri babasının cumhurbaşkanlığı makamında gülümseyen, diğeri duruşma salonundaki kafeste çekilmiş iki fotoğrafla ilgili "Dikkatli olanlar fark edebilir. Kafeste duran Cumhurbaşkanı değil, o kim? Cumhurbaşkanı nerede? Ona ne oldu" şeklinde yazdı.

 

1News, BMGK, acil toplantı düzenledi diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin artması nedeniyle acil bir toplantı düzenledi.

 

15 üye ülkeden oluşan BMGK, Ukrayan krizinin çıktığı günden bu yana 10'uncu toplantısını pazar günü yerel saatle 20.00'de gerçekleştirdi.

 

Rusya'nın kapalı toplantı talebi, BMGK'daki diğer üye ülkelerin karşı çıkması nedeniyle, açık oturum olarak devam etti. Ukrayna'nın doğusunda artan şiddet olayları nedeniyle, Dönem Başkanı Nijerya'nın BM Daimi Temsilcisi Joy Ogwu'nun başkanlığında toplanan BMGK üyeleri, daha önceki toplantılarda olduğu gibi, genel olarak taraflara doğrudan diyalog, azami derecede itidal, gerilimi düşürme, barışçıl çözüm ve uluslararası hukuka uyma çağrılarında bulunurken, yapılış şekli itibarıyla toplantından herhangi bir karar çıkmadı.

 

1News, Erdoğan: Allah'tan başkasına kulluk eden kaybetmiştir başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, "Allah'tan başkasına kulluk eden kaybetmiştir. Kur'an-ı Kerim dışında delil arayan, yolundan sapmıştır" dedi.

 

1News, NSU tanığı evinde ölü bulundu diye yazıyor. Haberde, Almanya'daki NSU terör örgütü davasında tanıklık yapması beklenen istihbarat teşkilatı muhbiri Thomas R'nin evinde ölü bulunduğu ortaya çıktı.

 

Almanya'da neonazi NSU terör örgütüyle bağlantısı olduğu iddia edilen ve NSU davasında tanıklık yapması beklenen istihbarat teşkilatı muhbiri Thomas R'nin 2 hafta önce evinde ölü bulunduğu bildirildi.

 

Spiegel dergisinin haberine göre, geçen hafta Federal Meclis (Bundestag) Parlamenter Kontrol Komisyonu'na bilgi veren Anayasayı Koruma Teşkilatı, istihbarat teşkilatına muhbirlik yapan "Corelli" kod adlı Thomas R'nin iki hafta önce Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ndeki evinde ölü bulunduğu bilgisini verdi.

 

1News, Davutoğlu: Türkiye ve Rusya arasında bir gerilim ve krizden bahsetmek doğru olmaz başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir şekilde Montrö anlaşmasının ihlal edilmesine izin vermeyeceklerini" belirterek "Bu Karadeniz'de istikrar açısından da önemlidir, İstanbul'un ve boğazların güvenliği açısından da hayatidir" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Japonya'nın Hiroşima kentindeki temaslarının ardından Rusya ile Batı ülkeleri arasında yaşanan enerji nakli konusu ve Montrö anlaşması başta olmak üzere birçok konuda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Rusya'nın, Türkiye'nin Montrö Anlaşmasını ihlal ettiğine yönelik iddialarının sorulması üzerine Davutoğlu, Montrö Anlaşmasının 20. yüzyıldan 21. yüzyıla intikal eden, "en kararlı şekilde uygulanan" anlaşmaların başında geldiğini söyledi.

 

1News, Suriye'de pazar yerine hava saldırısı: 20 ölü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de orduya ait savaş uçağının, başkent Şam'da pazar yerine düzenlediği hava saldırısında 20 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada, orduya ait uçağın Şam'ın doğusundaki Duma'da pazar yerini bombalaması sonucunda 3'ü kadın, 6'sı çocuk 20 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Saldırıda 80 kişinin yaralandığı kaydedilen açıklamada, bazı binaların yıkıldığı, birçok binanın hasar gördüğü kaydedildi.

 

1News, Ukrayna bu kez silaha sarıldı diye yazıyor. Haberde, Kırım’ın Rusya’ya katılmasıyla son bulan işgalin burada da tekrarlanmasından endişe duyan Ukrayna, bu kez sessiz kalmayıp Slavyansk başta olmak üzere kamu binalarını işgal eden Rus yanlılarına karşı terörle mücadele operasyonu başlattı. Rusya ise bunun “suç” olacağını savundu.

 

Ukrayna’da geçici Devlet Başkanı Aleksander Turçinov, dün TV’den canlı yayınlanan konuşmasında doğudaki ayrılıkçı güçlere karşı “kapsamlı bir terörle mücadele emri” verdiğini duyurdu.

 

Bulgaristan 14 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Sega” gazetesi, ilk sayfasında AB Komisyonu tarafından sunulan önerilere rağmen hükümetin reformları ertelediğinin alarmını veriyor. Anlaşılan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da kilit önem taşıyan sektörlerdeki reformların geciktirilmesinden dolayı Bulgaristan Avrupa Komisyonu tarafından sert dille eleştirilecek. En çok eleştiri alan sektörlerden birinin ise eğitim sektörünün olacağı şimdiden belli. Çoktandır sözü verilen yeni Okul Eğitimi Yasasının onaylanması, bir kez daha erteleniyor. 2014 programında ayrıca 40 üniversitede yeni eğitim programlarının uygulamaya konulması olmak üzere, özellikle belirlenen bir süreye de uyulmuyor. 2014 yılı, Brüksel tarafından beklenen erken emekliliği kısıtlama ve kadın ve erkeklerde emeklilik yaşının eşleştirilmesi reformu açısından da sıfır yılı olacak. Bu arada Brüksel’in en çok eleştirdiği sektörlerden biri olan sağlık sektöründe Bakanlık tarafından hazırlanan program, çok daha azimlidir.

 

Savunma Bakanı Angel Naydenov, “24 çasa” gazetesine verdiği demeçte şu sözleri kullanmış: “Rusya’nın askeri uçakları, Karadeniz üzerindeki provokasyonlarını sürdürüyorlar. Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından Karadeniz bölgesinde güç dengesi bozuldu” diyor Savunma Bakanı ve bakanlığın durumu dikkatle izlemekte olduğunu ve her an NATO’dan yardım talep edeceğini de ekliyor.

 

Son dönemde ısrarla gündeme getirilen yeni Anayasa talepleri bağlamında “Presa” gazetesi Halk Meclisi Başkanı Mihail Mikov’un Anayasa değişikliğine gerek olmadığı yönündeki sözlerini aktarıyor. Tırnovo Anayasasının onaylanması üzerinden geçen 135 yıl münasebeti ile Veliko Tırnovo’da düzenlenen tartışma toplantısında konuşan Mikov, Anayasa kapasitesinin tükenmediğini, değişiklik projeleri üzerinde durulmasının ise Anayasa’ya olan güveni çürütmekten başka işe yaramadığının altını çiziyor.

 

“Monitor” gazetesi, ülkemizde her iki çocuktan birinin sporla kavgalı olduğunun alarmını veriyor. Meyve ve sebze yerine börek ve pizza yiyen çocuklarımızın günden güne daha kilolu ve daha hareketsiz olmaları endişe vericidir. Bu kadarı yetmezmiş gibi günde 5 saat Internet’te sörf yapan çocuklarda bir dizi hastalığın görülmesi de gittikçe sıklaşıyor habere göre.

 

“Standart” gazetesinin manşetinde ekmek üreticilerin “Ticaret zincirlerine boykot” sloganını attıklarını okuyoruz. “Karımız yüzde 5-10 olurken hipermarketler, yüzde 40 indirim istiyorlar” diyor Fırıncılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Dimitır Lüdiev. Ekmek üreticileri, sektördeki çöküşün yüzde 70’i bulduğundan yakınıyorlar.

 

“Novinar” gazetesi, Paskalya’dan önceki hafta kuzeyden esen rüzgârın yurda kar tanelerini getireceğini yazıyor. Bulgaristan’ın batısı soğuk havaya teslim olurken doğuda dereceler 1-2 derece yüksek olacak. Paskalya günlerinde de bulutlu hava etkili olacak ve güneş ışınları bize güçlükle ulaşacak.